DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Gemeenteraad van KattendIJke. VAN DINSDAG 1 DEC. 1931, Nr 53. Waterwegen in Noord-Brabant en Zeeland. Maandagmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West- Noord-Brabant te Bergen op Zoom ter bespreking van het onderwerp: „Water wegen in Noord-Brabant en Zeeland", welke kwestie door oud-minister Ir M. C. E. Bongaerts werd ingeleid. Aanwezig waren met de voltallige Kamer, vertegenwoordigers van den mi nister van Buitenlandsche Zaken en den Minister van Waterstaat, leden van Eer ste en Tweede Kamer, van de Provin ciale Staten van Noord-Brabant en Zee land, afgevaardigden van tal van ge meentebesturen, en van Kamers van Koophandel van Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, en tal van belangstellenden. De geschiedenis nagaand, wijst Ir Bon gaerts op het in voorbereiding zijnde ver drag met onze Zuiderburen, ter herziening van dat van 1839. Spr. zal over de water wegen in Noord-Brabant en Zeeland spre ken, geheel los van het in voorbereiding zijnde tractaat met België. Er zijn tal van plannen tot verbetering van den waterstaattoestand in West- Noord-Brabant. Het komt er in eerste instantie op aan boezems en bergruim ten binnen de kustlijnen te scheppen en ae afwatering te verleggen naar het Z.- Westen naar de Westerschei de. Er zijn tal van bezwaren van de zijde van de oestercultuur om die afwatering te bren gen in de Oosterschelde. Daartegenover staat de Scheldedam, die een beletsel is voor de afwatering op de Westerschelde. Er is weinig scheepvaart naar buiten, geen scheepvaartmogelijkheid binnen door naar het Oosten en naar het Zuiden. Een havenontwikkeling aan de Schelde en de Scheldevaart waren afgesneden. En toch kwam er een industriëele op bloei en ontwikkeling in de steden van Noord-Brabant en Limburg evenals langs het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent. Doch het vervoer van uit de Bra- bantsche en Limburgsche industriecentra v/as maar gebrekkig georiënteerd op de Nederlandsche zeehavens en nog minder op de Belgische havenstad en andere Europeesche industriëele centra. Voor Oost-Brabant en Limburg kwam daarin verbetering, doordat de Maas werd ge kanaliseerd en een kanaal werd aange legd. Zeeuwsch-Vlaanderen verkreeg door goede stoomvaartlijnen verbinding met Zuid-Beveland en Walcheren. Dit alles bracht echter nog geen bevrediging voor het betrokken gebied. De economische nood doet nadenken en wij leven in den grooten tijd, waarin nieuwe lijnen voor het komende geslacht worden getrokken. Toen een kanaalplan van het Volkerak, of het Hollandsch Diep de belangstelling van de publieke opinie kwam vragen, werden vele vraagstukken van een acuut belang. Het plan van Konijnenburg werd gepubliceerd en bij intuïtie voelde men, dat ging herleven, hetgeen in vroeger tijd op het gebied der scheepvaart, naar Hol land en Vlaanderen had bestaan, na tuurlijk in anderen vorm. En natuurlijk koppelde daaraan als vanzelfsprekend vast de drang een Schelde-haven aan den vasten wal in Noord-Brabant. Brengt deze zoover mogelijk naar het land in tot Bergen op Zoom toe. De industrie van het achterland richt daarnaar zijn oog. Door verbetering van de middelen van verkeer worden nieuwe perspectieven gezien voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeeuwsch-Vlaanderen gemakkelijker be reikbaar te land en te water. Men krijgt er ook door een ruimere handelsbewe ging naar het Zuiden de Kempen en het achterland van de Maas. Voor België wordt de verbinding met den Rijn ver beterd en als een parallelloopend belang wordt de verbinding van Nederland met het gebied van de Maas en dat van de Schelde verbeterd. Diende de Wester- Schelde uitsluitend de belangen van Vlis- singen, Terneuzen en Antwerpen, deze kan in de toekomst dan ook de belangen van Noord-Brabant en het daarachter ge legen industriegebied tot aan Limburg dienen. De scheepvaart vanuit Westelljk- Noord-Brabant, naar Maastricht, Luik, ■.Straatsburg zal niet persé behoeven te gaan! langs de Maas of den Rijn, doch zal den veel korteren weg door het Belgische kanalennet kiezen. Daarbij komt nog dat levendig werd aangevoeld de kwestie hoe Westelijk Noord-Brabant af kan komen van den overtolligen waterlast bij regen en Westenwind, om af te komen van het watergebrek, waaronder de scheepvaart in den zomer lijdt. Dit alles heeft in de eerste plaats noodig vergrooting van de boezemruimte en daartoe kan het kanaal van Konijnenburg tevens worden inge richt In technische details zal spr. niet treden, de tijd schijnt gekomen, dat de streek zelf die vast stelt, dat zij nagaat hoe haar belangen kunnen worden ge diend, hoe schade kan worden voorkomen. Op een aan allen uitgereikte kaart heeft spr. schematisch aangeduid hoe hij voors hands de kanalen en de andere werken denkt. Hier liggen groote werken, die regionaal moeten worden onderzocht en waarvan de oplossingen zooveel mogelijk moeten worden ingepast in de nationale problemen. De regeering is dienaangaan de van goeden wil, laat de streek dili gent srijn. Dhr Lockef eer was van meening, dat er wel degelijk verband bestaat tus- schen dit kanaal en de herziening van de Belgische tractaten en wel omdat aan dit kanaalplan een zeehaven voor Ber gen op Zoom is verbonden en dit als een zekere bedreiging voor de zeehaven van Antwerpen kan worden beschouwd. Ook de belangen van Zeeuwsch-Vlaande ren werden naar spr.'s meening, door dit plan niet behoorlijk behartigd en hij zou meer heil zien in een kanaal Axel, Hulst, Walsoorden, waarmee een verbin ding met open zee werd verkregen. Ir Koster meende, dat wanneer Ber gen op Zoom een zeehaven krijgt, de Westerschelde ook voor de Nederland sche scheepvaart van groot belang wordt en Antwerpen niet meer behoeft te vree zen, dat de Westerschelde niet goed zal worden onderhouden. Ir Bongaerts beantwoordde de ver schillende sprekers. Hij deelde den heer Lockefeer mede, dat de zeehaven van Bergen op Zoom niets met Belgische tractaten heeft uit te staan en men uitsluitend de belangen van eigen scheepvaart kan beoogen. De belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen achtte hij met het door hem geprojecteerde kanaal meer gediend dan door een open verbinding met zee. De gemeenteraad van Boschkapelle heeft zijn instemming betuigd met het ontwerp van Wet tot Vereeniging der ge meenten Ossenisse, Hengstdijk, Stoppel dijk en Boschkapelle. DE P. Z. E. M. kan U niet aanslui ten? Maakt zelf Uw electrisch licht. Kos ten f 550, J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Zaterdag werd alhier de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van den Bond van Harmonie- en Fan- far9vereenigingen in Zeeland. De verga dering was druk bezocht. Met het bestuur waren aanwezig de afgevaardigden van 28 aangesloten vereenigingen. Uit het jaarverslag bleek o.a., dat het ledental in 't afgeloopen jaar met 2 was verminderd, door de ontbinding van de „Houthandel Walcheren" te Middelburg en door het bedanken van „Excelsior" te Terhole. Momenteel zijn nog 33 vereeni gingen aangesloten. De aftredende bestuursleden de hee- ren A. A. Mol te Rilland en M. v. d. Griendt te Vlijmen (N.-B.) werden her kozen. In de plaats van de heeren M. A. Romijn te Domburg en J. Huisson te Co- lijnsplaat werden gekozen de heeren F. N Grims te Koudekerke en G. Flipse te Wis- senkerke. De scheidende voorzitter, de heer J. Huisson, werd tot eerelid be noemd. De vraag: „Zal in 1932 een bondscon- cours worden gehouden?" werd in beves tigenden zin beantwoord. Als plaats daar voor werd aangewezen Wemeldinge. De afgevaardigde dier vereeniging deelde mede, dat reeds een prachtig gelegen ter rein daartoe gratis was aangeboden. Medegedeeld werd nog, dat voor het a.s. solistenconcours groote deelname is. De afdeeling „Middengroep Zee land" van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, kwam Zaterdag in vergadering bijeen in Café „Nieuw Goes" alhier. Voorzitter dhr. H. A. Nijssen te Kapelle. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op dhr. Ir A. W. v. d. Plasscha, Rijkstuinbouwconsulent. Deze vergadering was in hoofdzaak be>- legd om een regeling te treffen voor den verkoop der door de leden geteelde bloembollen en den aankoop van even tueel benoodigde plantbollen. Besloten werd om de leden in de ge legenheid te stellen, om hun te verkoa- pen aantal bloembollen op te geven aan den secretaris dhr. J. A. Mol, te Kapelle en dan gezamenlijk te verzenden en te veilen op een der bloembollen veilingen. De regeling van den aankoop gaf aan leiding tot een drukke bespreking. De vergadering was van oordeel dat door verschillende bloembollenhandelaren van verdacht allooi Zeeland tot operatie-basis is gekozen. Met mooie beloften en bere keningen hebben deze misbruik gemaakt van het goed vertrouwen van vele kwee kers. Enkele voorbeelden deden, sterk aan oplichting denken en meerdere aanwezi- gen gaven dan ook van hun ontevreden heid blijk, door dergelijke handelaren openlijk hyena's en parasieten te noe men. De vergadering was dan ook van oordeel, dat van deze Vereeniging een ■krachtig waarschuwend woord moet uit gaan om geen zaken te doen m e t w e 1 k e bloembollenhandelaar dan ook alvorens eerst advies ingewonnen t e hebben, bij het bestuur. Dhr. Ir v. d. Plassche, hierna het woord verkrijgende was van dezelfde meening en adviseerde ieder die bloembollen teel de of plannen daartoe had, zich bij deze vereeniging aan te sluiten. Dan kunnen ze voorlichting krijgen en bij mogelijke geschillen gebruik maken van de snelle berechting in bloembollen kwesties: bet Scheidsgerecht te Haarlem. Voorts adviseerde spreker om bet sniju bloemen contract te teekenen, wat veel moeilijkheden met het afleveren der bloembollen kan voorkomen. Hierna volgt nog een bespreking over den afzet van snijtulpen in kassen. Be trokken jpersonen zullen zich aansluiten voor gezamenlijke verzending en verkoop en kunnen zich ook bij den seer, opt- geven voor deelname. Hierna sluiting. Oud-Vosmeer. In de vacature ontstaan door het overlijden van dr Quakkelaar is door B. en W. benoemd tot geneesheer, belast met doodenschouw de heer L. D. A. Looysen te Tholen. Baarland. Zaterdag vergaderde de Raad. Aan de orde komt werkverruiming. Het rapport met begrootingen opgemaakt door den Waterbouwkundigen Ambte naar, begroot de kosten voor verbetering van de scheepszaten in de haven op f 276,50. Besloten werd, deze werken te doen uitvoeren. De kosten voor demping en rioleering van de sloot aan den zuide lijken achterweg, zijn begroot op f 711,27, hierbij komt dan nog f 100 voor afraste ring, totaal dus f 811,27. De voorzitter deelde mede, dat de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, na daarvoor goedkeuring te hebben verkregen, f 300 hierin zal bijdra gen. De bewoners van de zuidzijde van het dorp kunnen allen aan deze rioleering aansluiten, mits zij op hun erven een be hoorlijk vangputje laten maken. De rest komt dan voor rekening van de gemeente. De heer Steketee merkte op, dat er voor demping van die sloot wel te weinig grond zal zijn en gaf B. en W. in overweging de sloot loopende langs den steenweg, die voor de helft eigendom is van de gemeen te, te doen delven en de uitkomende grond te gebruiken. De voorzitter zegde toe, hiermede reke ning te zullen houden. Besloten werd ook deze werken uit te voeren. Bij de rondvraag vraagt de heer J. Traas, wat de beweegredenen zijn van B. en W. om ip epn tijd als deze, toe te staan, dat een concert-avond wordt gege ven, waardoor weer veel geld buiten de gemeente gaat. De voorzitter antwoordt hierop, dat het het hem billijk voorkomt, dat ook anders denkenden niet van alles worden onthou den. Hierna sluiting. t~ In den nacht van Zaterdag op Zon dag is door onbekende oorzaak de geheele boerderij van Mej. Steketee door brand vernield. Huis en schuur zijn geheel in de vlammen opgegaan en er is hoegenaamd niets van over gebleven. Eenig vee, dat zich in de schuur bevond, is door Mej. Steketee gered kunnen worden. St.-Laurens. Maandagavond hield de Anti-Rev. Kiesvereeniging haar eerste ledenvergadering in dezen winter, welke druk bezocht was. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, dhr. P. Boon, kreeg dhr. J Marinissen het woord om een inleiding te geven over: „De Werkr loozenzorg". Op duidelijke en zeer onder- houdende wijze werd dit moeilijke vraag stuk door hem besproken. De vraag door wie de werkloozen verzorgd moeten wor den werd principieel onder de oogen ge zien, waarbij de nadruk gelegd werd op de taak welke de Overheid in deze heeft en ook in boeverre de Kerkelijke en bur gerlijke armenzorg hier een plicht heb ben. Verder werd door spr. het Werk- loosheidbesluit 1917 toegelicht evenals de verschillende wijzen van steunverleening. Op dit referaat volgde een drukke be spreking, wat zeker heeft bijgedragen tot het verkrijgen van een beter inzicht. Alge meen werd gevoeld voor welke moeilijk heden zjj komen te staan, die op eeni- gerlei wijze met de Werkloozenzorg in aanraking komen. Nadat bij de rondvraag verschillende zaken van gemeentebeleid werden bespro ken en toegelicht, sloot Ds Koning deze geanimeerde vergadering met dankzeg ging- Koudekerke. Bevolking. 1630 Nov. 1931. Binnengekomen: Mej. L. C. P. Tho massen, wijk E no. 21 uit Groede; J. Janse, wijk B no. 156 uit Ritthem; Mej. J. C. Marijs, wjjk A no. 195 pit VliS- singen; Me.j C. Klaassen, geb. Meerman met kind, wifk E no. 18 uit Rotterdam; R. N. G. Galle met gezin, wijk E no. 182g uit p-Gravenhage. Vertrokken: J, van Sluijs, van wijk A no. 183 naar O. en W. Souburg; Mej. C. Semeijn, gehuwd met T. Verrijk, van wijk A no. 195, naar Wissenkerke; Mej. W. M. Kleinepier, van wijk B no. 108 naar Biggekarke; P. Reijnierse met gezin, van wijk D no. 21 naar Middelburg; H. A. C. Melis met gezin, van wijk E no. 182g naar Middelburg, Mej. M. de Kuijper, van wijk D no. 158 naar Maassluis; Mej. A. de Rijke, van wijk D no. 182 naar Middelburg. Begrooting 1932 niet behandeld, doordat 4 leden de vergadering verlieten. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad. Voorzitter de heer Burgemeester. Alle leden aanwezig. De voorz. opent de vergadering om half twee. De notulen van de vergadering gehouden 23 Oct. worden gelezen en na een opmerking van dhr. Molhoek, dat hij tegen gestemd heeft bij de behandeling van het aanbren gen boven of ondergronds net, en idem van dhr. Hundersmarok dat hij tegen ge- stemd heeft bij het brengen van de bei. voegdheid om afschrijvingen van school geld door B. en W. te doen beslissen, .goedgekeurd. Ingekomen proces-verbaal kasopneming Gem. "Ontvanger. Dhr. Hundersmarok brengt een voorstel ter tafel om het op de agenda geplaatste punt „Suppletoir Kohier Hondenbelasi ting 1931" af te voeren, daar een beroep aanhangig is bg den Hoogen Raad. De voorzitter ontraadt dit. Heit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Tegen de beide Wethouders en dhr. Zandee. Ingekomen verzoek van dhr. Joh. Wisse, om hem uitgang voor zijn auto te verleenen over het schoolplein, daar de door hem aangeschafte auto te breed is voor de bestaande uitgang. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Ver zoeker wist dat de bestaande gang 1,70 M. breed is en nu heeft hij een wagen van 1.80 M. gekocht, bovendien vreezem zjj stukrijden schoolplein. Dhr. Hundans- marck wil verzoeker ter wille zjjn en plint en poort af laten nemen, zoodat hij van de bestaande toegang gebruik kan mar ken. Dit wordt echter niet door Wisse verzocht, zoodat beslist moet worden over al of niet toegang geven over het school plein. Met algem. stemmen afwijzend be schikt. Ingekomen goedkeuring Bouwver ordening. Van de Gem. Kloetinge dat zjj de gevraagde garantie electrisch licht verleent en verzoekt jaarlijks volledige gegevens te ontvangen. Ingekomen is een verzoek van den ge meenteveldwachter Wisse, om hem het over 19181931 te weinig betaalde, zijnde een bedrag van f 1233, alsnog uit te beta len, of hem 5 jaarlijksche verhoogingen toe te kennen. In de toelichting op dit verzoek wordt gesproken over de 8,5 pet. pensioen-bijdrage welke voortaan ge stort moet worden en over de f 100 ver goeding door hem als bode van het Wa terschap „De Wilhelminapolder" te ont vangen. De voorz. licht een en ander na der toe. Dhrn Hundersmarck en Linden- berg vragen of Wisse steeds zijn wet telijk salaris genoten heeft. Hierop wordt bevestigend geantwoord. Met 5 tegen 2 stemmen wordt afwijzend beschikt. Dhrn Molhoek en Meijer voor. Ingekomen is een verzoek van Mej. Wisse, om verhooging vergoeding schoon houden Raadhuis en de vergoeding te brengen op f 100 per jaar, inplaats van f 60.Dhr Hundersmarck zou willen verminderen. Dhr Molhoek wil het ver zoek toestaan. Hij vindt f 60 te gering, als men daar iederen dag voor in touw moet zijn en gedurende de wintermaanden oók de zorg voor de kachel heeft. Besloten wordt het verzoek aan te houden tot de volgende vergadering. Ingekomen zijn 2 begrootingen voor de verlichting der school te Kattendijke. Be sloten wordt het voordeeligste plan te la ten uitvoeren Dhr Molhoek tegen. Inge komen is de kostenberekening plaatsing lantaarn in de Dreef. Goedgekeurd. Dhr Hundersmarck heeft een verzoek gedaan om op een familiegraf een zerk, paaltjes met kettingen en een grintpaadje aan te mogen brengen. De voorz. zegt, dat over zulke verzoe ken door B. en W. wordt beslist. Dhr Hun dersmarck is van meening dat hij het bij B. en W. inzendt en dat de raad beslist. De voorz. wil hem ter wille zijn en het verzoek behandelen. Uit de verordening blijkt, dat bij het toestaan van zoo'n ver zoek f 10 aan de gemeente moet worden betaald. Dhr Hundersmarck bestrijdt dit en noemt deze verordening een prulver ordening, welke verjaard is, en zegt die f 10 niet te zullen betalen. Met 5 tegen 2 st. wordt besloten het verzoek toe te staan op voorwaarde dat f 10 betaald wordt. De heer Hundersmarck zeg dit niet te zullen betalen en dat hij toch zijn gang zal gaan en een en ander zal laten aan brengen- De vaststelling verordening tot heffing en invordering van besmettelijke ziekten- gelden, wordt aangehouden tot de volgen de vergadering. De verordening bedoeld bij Art. 9 der Winkelsluitingswet 1930 wordt vastge steld. Bij invoering van den Zomertijd zul len de winkels gesloten moeten zijn van 9 uur n.m. tot 6 u. v.m. Zaterdags 11 u. n.m. Dhr Hundersmarck tegen. Door den Prov. Waterstaat zijn voor de gemeente bezwarende bepalingen gemaakt voor de te verharden weggedeelten te Kattendijke, de bekende bochten. Het ge raamde bedrag zal met een f 500 over schreden moeten worden. Algemeen is men van oordeel, dat f2400 een te groot be drag is om aan dit kleine stuk weg ten koste te leggen, vooral omdat er een zeer klein bedrag in zit dat als werkver schaffing aangemerkt kan worden. Be slóten wordt, den bouwkundige een nieuw plan te laten maken. B. en W. deelen mee, dat zij geen ander werk weten, dat voor werkverschaffing zou kunnen die nen. De heeren Lindenberg, Hunders marck, Molhoek en Meijer verlaten hier op de vergadering zoodat de raad on voltallig is en de overige agenda-punten begrooting 1932, benoeming lid B.A., vast stelling bedrag steun bij werkloosheid, niet kunnen behandeld worden. De voorzitter Sluit de vergadering. .Overval bij een fascist te Leusden. Zondagavond tusschen half zes en half zeven hebben een paar personen een overval gedaan in Huize „De Wigman" te Bavoort onder de ge meente Leusden, dat bewoond wordt door de familie Van Zijst. Zij hebben zich toegang verschaft door een achterdeur en hebben de vrouw des huizes, die op dat oogenblik alleen thuis was, bewusteloos geslagen, waarna zij haar bonden en in een der kamers neerlegden. Zij hebben vervolgens het geheele huis doorzocht, waarbij vooral het schrijfbureau van den heer v. Z. het heeft moeten ontgelden. Het vermoeden bestaat, dat de overval is ge pleegd, door communisten, die in de mee ning verkeerd schijnen te hebben, dat de vermiste stukken uit het archief van de Communistische Partij Holland ten huize van den heer Van Zijst verborgen waren. De heer Van Zijst had nog onlangs een artikel gepubliceerd in de „Bezem". Ver moedelijk hebben de daders ojp den loer gelegen en gewacht op het moment, dat de heer Van Zijst uit ging. De heer Van Zijtat heeft bij zijn thuiskomst zijn vrouw, die intusschen bijgekomen was, gillende ge vonden en haar onmiddellijk uit de be narde positie bevrijd. Zij was niet ge wond. De Marechaussee te Leusden stelt een onderzoek in, waarbij de medewerking werd verleend door den politiehond van de Rijksveldwacht. A msterdamscha inbre kers op pad. In den nacht van Zater dag op Zondag hebben twee inbrekers zich toegang verschaft aan de achterzijde van het gebouw van de coöperatieve bakkerij en verbruiksvereen. „Werkmans Belang" te Oosterbeek. Zij doorzochten dat gedeelte van het pand tot den zolder, zij hebben toen het achtergedeelte verlaten en hadden de deu- ren^aan de voorzijde met valsche sleutels geopend en waren juist bezig met het uit snijden van de knippen, toen zij werden verrast door twee surveilleerende beamb ten van den nachtveiligheidsdienst. Een overhaaste vlucht werd ingezet, waar bij een tasch met inbrekerswerktuigen werd weggeworpen. Het gelukte den achtervolgenden de in brekers te grijpen en naar het politiebu reau over te brengen. Het bleken zeer goede bekenden der Justitie, die reeds verscheidene jaren gevangenisstraf achter den rug hebben. De inbrekers zijn afkomstig uit Am sterdam. De oplichting vanf 12.000. Na een scherp verhoor heeft de dader van de brutale oplichting van een be woner van den Eendrachtsweg te Rotter dam wien, zooals wij reeds meldden, op een zeldzaam geraffineerde wijze een bedrag van f 12.000 afhandig werd ge maakt een volledige bekentenis afge legd. Daarbij is nog het volgende aan het licht gekomen. v. d. L. de dader is met den heer K. in kennis gekomen door bemiddeling van den 48-jarigen fotograaf I. L., met wien hij enkele maanden geleden in het zelfde pension verbleef, v. d. L. was toen werkloos en het schijnt dat d8 fotograaf dien de heer K. als een zeer weldadig mensch kende, hem op het plan heeft gebracht daar zijn geluk eens te beproe ven. Voor zijn „tip" heeft L. een zeker percentage van den buit gekregen. Deze L. is een goede bekende van de politie en op het tijdstip" van v. d. L.'s arrestatie bevond hij zich in de gevangenis wegens een ander feit. Van §1 het geld dat v. d. L. van den heer K. ontvangen heeft was nog slechts een bedrag van f 100 over. v. d. L. is, toen het zaakje goed begon te marcheeren, ge trouwd en heeft een huwelijksreis naar Parijs gemaakt, waarop hij het zich aan niets heeft laten ontbreken. Bij den smok kelhandel in verdoovende middelen was hij echter niet gelukkig geweest. Hij had daarbij nog al wat geld verloren. Sluikhandel aan de grens. Aan de Geldersch-Duitsche grens heeft de smokkelhandel weer grooter om vang aangenomen. De werkloozen, wier getal in Rijnland en Westphalen met de week grooter wordt, blijken zich hoe langer hoe meer er op toe te leggen. In benden van 5 tot 10 man komen ze uit heel de grensstreek, tot Oberhausen toe, naar de Nederlandsche grens om met den sluik handel wat marken te verdienen. Vorige week zijn door de commiezen verschillen de groepen van smokkelaars aangehouden, en werden overal groote partijen tabak, koffie en thee in beslag genomen. Door de strengere toepassing der voorschriften betreffende het vervoer van tarwe is de z.g.n. Getreide handel vrijwel lam gelegd. Auto's komen de laatste week weer meer over de grens en de commiezen hebben van het Provincial Finanz Amt opdracht gekregen, op deze auto's wanneer ze na eersten wenk niet stoppen met de kara bijnen te schieten en dat heeft den angst onder de chauffeurs gebracht. De rechters treden streng tegen den smokkelhandel op en eischen voor kleine vergrijpen relatief zware straffen. Zoo zijn eenige Kleefsche en Goghsche smokkelaars wegens het overbrengen van wat koffie en tabak ver oordeeld tot een en twee maanden gevan genisstraf, plus een geldboete van 50.000 Mark. In weerwil van dit strenge optreden neemt het aantal smokkelaars geens zins af. Auto met Duitsche dienstbodenindesloot. Een der inzittenden gedood. Gisterochtend in alle vroegte heeft op den Utrechtschen weg te De Bilt ter hoogte van de villa „Koolenberg" een ongeluk plaats gehad, dat aan een meisje het le ven heeft gekost. Een zevental Duitsche meisjes, als dienstbode in Den Haag werkzaam, had gezamenlijk een auto gehuurd om een weekeind in de ouderlijke woning in Duitschland te gaan doorbrengen. Be halve de zeven meisjes en de bestuurder eigenaar van den wagen maakte ook diens dochter den tocht mede. Om circa half zes gisterochtend op den Wreezweg naar Den Haag geraakte de bestuurder op bovengenoemde plaats döor tot nu toe on bekende oorzaak het stuur kwijt en reed rechts van den weg in een sloot. De wagen kwam op zijn zijde te liggen in de sloot, waarbij het dochtertje van den bestuurder door de voorruit viel en zeer ernstig werd gewond. Een tweede meisje en de be stuurder werden ook min of meer ernstig geblesseerd. Een passeerende postbode, die het onge luk had zien gebeuren, slaagde er met uiterste krachtsinspanning in de Inzitten den uit hun benarde positie te bevrijden. Dit ging echter zeer moeilijk, daar enkele meisjes bewusteloos waren geraakt. Met de auto van den onmiddellijk ge- waarschuwden geneeskundigen dienst uit Utrecht werden de slachtoffers naar de rijksklinieken overgebracht waar 't doch tertje van den eigenaar aan de beko men verwondingen is overleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5