No. 53 Dinsdag 1 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Wyês+t Hendrikse Go's Bank H.¥. Soes Asthma en Bronchitis EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. werkt ats gorgelen ALLE per 1 DECEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. ÏL Postrekening No. £££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 2)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, Losse nummers IÓ.0S Prfja der AdvertentlSn: 1regels fl.20, elke regel meer 30 et By abonnement belangrijke korting. Een „palstaander" aan 't woord. Telkens weer blijken er op het ge bied van het onderwijs nog van die oude palstaanders te zijn die niets geleerd heb ben en die met de rechten van de voor standers van. bijzonder onderwijs niet wil len rekenen. Zoo schrijft b.v. een zekere Jhr. H. A. A. Meyer in „De Haags che Post": „Een der voornaamste redenen, die on ze monsterachtige wet op het onderwijs in de wereld bracht, was naar ik meen de overweging, dat het onbillijk was, dat zij die voor hun kinderen ander onderwijs verlangden dan het openbare, toch mede moesten betalen aan bet onderhoud der openbare scholen. Maar is het dan niet een even groot en even schreeuwend onrecht dat het steeds aangroeiend1 aantal van hen die geen behoefte hebben aan hetgeen de Kerken en hare dienaren bie den, niettemin moeten bijdragen aan het onderhoud dier instellingen en haar per soneel? Staat hier de consequentie niet met de beenen in de lucht en is het niet de logica zelve, dat zij die wel behoefte hebben aan dat alles, dit ook zelf te betalen hebben?" Deze adviseur schijnt dus te meenen, dat wat het bijzonder onderwijs uit de publieke kassen ontvangt een soort fooi is, die zij van da voorstanders van het openbaar onderwijs ontvangen. Hij acht het „de logica zelve", dat zij die bijzonder onderwijs begeeran, dit ook zelf betalen, natuurlijk nadat zij' eerst hun aandeel in het openhaar onderwijs hebben bijgedragen. De logica is hier ver te zoeken. Ven- moedelijk tengevolge van „de consequen tie die met de beenen in de lucht staat". Dit schrijvend is alleen in zooverre van belang, dat ook hieruit weer blijkt, dat er nog velen zijn die 'tniet kunnen verkrop pen dat de financieela gelijkstelling ver kregen werd. En ook, hoezeer het te be treuren is dat de oplossing van de school strijd niet gezocht ia in de richting van het Unie-rapport. Er zou dan minder geiklaagd worden over de hooge kosten. Er zou dan meer gelijkheid zijn inliefdebetoon en offervaardigheid. De bevrediging zou meer bevredigend zfn. De Nederlandsche groenten en vruchten in Engeland. Gilmour, de Engelsche minister van Landbouw, heeft een wetsontwerp inge diend, waarbij een tarief wordt ingevoerd van ten hoogste 100 pet. op fruit en groen ten. Gilmour verklaarde: Dit is geenszins een tarief op levensmiddelen voor het heele volk, maar betreft slechts den in voer van luxe artikelen. Verleden jaar is voor 13 millioen pd. st. van die artikelen ingevoerd. Gilmour voegde hieraan toe, dat voor bloemen, bloembollen en rozeboompjes de waarde zal worden geschat naar grond prijzen die overeenkomen met de prijzen van hetzelfde tijdvak in het vorig jaar. Waar het beginsel van invoerrecht naar waarde niet kan worden toegepast, vroeg de minister machtiging speciale tarieven te heffen naar gewicht of getal. Het doel is voortbrengselen, die zuiver luxe en niet noodzakelijk zijn, te weren en dan den Engelschen voortbrengers een billijke kans te geven van verkoop op de Engelsche markt. De rechten zullen bijge volg moeten worden geheven voor een vrij lang tijdperk, dat overeenkomt met den oogst van de betrokken producten. De minister herinnerde voorts, dat de Duitsche regeering onlangs beperkende maatregelen heeft genomen tegen Ne derlandsche b 1 o e m e n, drui- v e n e n bloembollen. Hij zeide in dat verband, dat Engeland vele der mooi ste bloembollen die het ooit heeft gekre gen, van deze Nederlandsche producten heeft betrokken. Hij zou dan ook niot voorstellen den invoer van al deze bollen te beletten, maar Engeland ziet in, dat nu de Nederlanders elders door beperkende maatregelen zijn getroffen, zij moeten trachten andere markten te vinden. Zij 2J, 43 ca es et», het voorkomt verkoudheid. zullen die ook zoeken in Engeland en daarom is het noodig bescherming te ver- leenen aan de verbouwers van bollen in Lincolnshire, de Scilly-eilanden, de Ka naal-eilanden en het eiland Man, wier be staan op het spel staat. De Duitsche ambtenaarssalarissen. Volgens het „Berliner Tageblatt" zal de nieuwe verlaging der ambtenaarssalaris sen van tien procent niet, zooals oor spronkelijk was bedoeld, per 1 December, maar per 1 Januari 1932 van kracht wor den, daar de noodverordening eenige ver traging heeft ondervonden. Deze verla ging zal echter niet van terugwerkende kracht zijn. Het voorstel is de salarisverlaging niet den vorm te geven van een salarisaftrek, doch deze verlaging te beschouwen als een steun aan het rijk, zoodat deze dus als rijksbelasting aan het rijk ten goede komt. De terreur-plannen te Boedapest. Onder de arrestanten bevindt zich slechts één militaire persoonlijkheid, n.l. luitenant Vonnay. De andere gearresteer den zijn allen onbeduidende personen. Blijkens de regeeringsmededeelingen was het doel der gelukkig bijtijds ontdekte beweging een gruwel terrorisme, dat ten slotte in de vestiging van een dictatuur naar sovjet-model zou culmineeren. De raddraaiers zouden zich toegang verschaft hebben tot de kazernes der Honvéd en der politie; de uitroeping der dictatuur zou dan volgen. De regeering begon reeds den 27sten met het arresteeren van de leiders der be weging en hun aanhangers. Uit het verhoor dezer lieden is intus- schen gebleken, dat de putschisten de massa's niet achter zich hadden en dat zij tot geen enkele in het parlement verte genwoordigde politieke partij behoorden. Groot plan der Zionisten. De Zionisten hebben een plan opge maakt tot vestiging van 1000 nieuwe Joodsche gezinnen. Deze zullen zich hoofdzakelijk vestigen in het sinaasappel-gebied der kustvlakte. Na zes jaar krijgt elk gezin een stuk land voor zijn economische zelfstandig heid, n.l. 7000 M2. sinaasappelland en 3000 M2. voor huis, erf en tuin. Als alleen het geld hier de beslissing moest geven, zou het plan, evenals het geheele Zionisme, gemakkelijk gelukken Het is evenwel de vraag of het is door te voeren tegen den algemeenen wil van het Arabische volk in. Pest in Perzië. Op bevel van de Russische autoriteiten is de bewaking van de grens tusschen Rusland en Perzië versterkt. Deze maatregel werd getroffen, omdat in Perzië de pest zou zijn uitgebroken. Slechts bij twee controlestations is een grensverkeer tusschen Rusland en Perzië thans nog mogelijk. Dreigend textiel-conflict In Lancashire. Uit Manchester wordt gemeld, dat de katoenindustrie in Lancashire wordt be dreigd door een nieuw conflict, waarbij 500.000 arbeiders betrokken dreigen te worden. Pas negen maanden geleden heeft een conflict in de weef-industrie bijna 8 mil lioen pond sterling aan schade en loon verlies gekost. Bij het nieuwe conflict zijn niet alleen de wevers, maar ook de spinners en alle andere groepen van textiel-arbeiders be trokken. Het conflict dreigt uit te breken, naar aanleiding van de opzegging door de werkgevers van het bestaande collectieve contract, dat voorziet in een werkweek van 48 uren. De werkgevers willen den werktijd verlengen en de loonen verlagen. Een voorstel om de 55^-urige werk week in te voeren is reeds door de arbei ders verworpen. Werkloozan met steenen en knuppels naar Washington. De sterk communistisch-gezinde orga nisatie van Amerikaansche werkloozen de zoogenaamde nationale raad van werk loozen bereidt een grooten hongermarscb naar Washington voor, waarbij op den dag vóór de opening van het congree dui zenden werkloozen uit het geheele land en uit alle deelen van de Vereenigde Sta ten naar Washington zullen trekken. Reeds zijn 1114 vrachtauto's en een 100-tal particuliere auto's met werkloo zen op weg naar Washington. Elke auto wordt geëscorteerd door drie man, die deel uitmaken van een zelf ge vormd afweercorps die met steenen en knuppels gewapend zijn om eventueele aanvallen op de werkloozen af te weren Korte Berichten. Een uit Rusland komende sneeuw storm heeft Zondag in de Roemeensche hoofdstad groote schade aangericht en het huis van den Tsjecho-Slowaakschen consul doen instorten, zonder dat daar bij persoonlijke ongelukken zijn voorget- vallen. In de lage straten ligt de sneeuw een halve meter hoog en het geheele verkeer was Zondagavond gestremd. Maandagmorgen is men met behulp van 4000 werkloozen aan de opruiming be gonnen. Tengevolge van den aanhoudenden regen zijn in Frankrijk vele rivieren uit hun oevers getreden. Vooral in het dal van de Garonne en Langs haar verschil lende zijrivieren is de toestand zeer ern stig. Te Saint-Giron staat een groot ge deelte van de stad onder water. Er is groote materieel© schade. Ook te Tou louse is de toestand dreigend. Te Pittsburg (V. S.) hebben de staal» en ijzerfabrieken den laatsten tijd wat meer te doen gekregen. Naar aanleiding daarvan zijn een aantal hoogovens en walsinrichtingen weer in volle bedrijvig heid gekomen. Een en ander beteefcent, dat er tot 1 Jan. werkgelegenheid verze kerd is aan 10.000 fabrieksarbeiders die al maanden Lang niets te doen hadden. In Silezië is de temperatuur sterk gedaald. In Bad Fleisberg, In F est en- berg en Benthem O.S. wees de thermo meter 12 gr. onder 0. De Zuiderzeewerken. In den Wieringermeerpolder zal met ingang van 12 December worden overge gaan tot tijdelijke sluiting der arbeiders kampen (winterperiode), waardoor onge veer zeshonderd arbeiders uit de ooste lijke provinciën des lands buiten werk ge steld worden. De derde kruiser. Op de vragen van den beer Cramer: Wil de minister mededeelen of de in schrijving voor den bouw van den derden kruiser heeft plaats gehad? Zoo dit niet het geval is, is de minister dan bereid daarmede en in ieder geval met de gunning te wachten tot na de be handeling van de defensie-begrooting in de Tweede Kamer; heeft de minister van defensie geant woord: De inschrijving voor het ontwerp voor den derden kruiser en de gunning van het ontwerp hebben plaats gehad. Ook de inschrijving voor het geschut van 15 c.M. in torens had plaats. De inschrijving voor den bouw van het schip zelf echter nog niet. De tweede vraag wordt bevestigend be antwoord. Beperking van den invoer. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam heeft besloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer waar in verzocht wordt het wetsontwerp inzake de contingenteering van den invoer niet goed te keuren. Erkend wordt, dat de ontwikkeling der feiten de noodzakelijkheid van invoerbe- perkende maatregelen kan medebren gen, maar de Kamer is van oordeel dat dit thans nog niet noodig is. Bovendien wordt een regeling alleen dan aannemelijk ge acht, indien zij niet, als het onderhavige ontwerp, een vrijwel onbeperkte bevoegd heid aan de Regeering toekent, maar met waarborgen is omkleed. De „boete- en bededag". Op de vragen van den heer Duymaer van Twist, of de minister in verband met den boete- en bededag het niet wensche- lijk achtte, dat op Zondag 29 November openbare vermakelijkheden e.d. niet plaats hebben en of de minister bereid is daartoe, voor zooveel in zijn vermogen is, zijn medewerking te verleenen? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Vandaag is het 40 jaar geleden, dat de heer S. B. Blok benoemd werd tot water bouwkundig opzichter van het water schap Kruiningen. De omstandigheid, dat eenerzijds de regeering ten deze regelende bevoegdheid mist en anderzijds de plaatselijke bestu ren zelfstandige regelende bevoegdheid ten opzichte van de in de vragen behan delende materie aan de wet ontleenen, leidt er toe, dat de ondergeteekende meent, zich te moeten onthouden van een nadere beantwoording van deze vragen, hoezeer hem overigens de gedachte, om op bedoelden Zondag het plechtig karak ter daarvan bijzonder naar voren te bren gen, sympathiek is. Loonsverlaging gemeente-personeel. Blijkens de begrooting voor 1932 stellen B. en W. van Groningen den Raad voor de salarissen van het gemeentepersoneel met drie procent te verlagen. Het textielconflict In Twente. Men meldt uit Enschedé aan „De Maas bode": Op den stand van zaken in de Twent- sche Textielindustrie is thans moeilijk peil te trekken. Voorzoover het de ge beurtenissen van gisteren te Enschedé betreft, kunnen we wel spreken van een chaos. De groote samenwerkende arbei dersorganisaties zijn voor een groot deel de leiding kwijt over hun leden en het N.A.S. met de communistische B.F.O. speelden mooi weer met den buit, onder ling blijkbaar uitvechtend, wie er het grootste deel van zal hebben. Geenszins kan ontkend worden, dat er groote verbittering heerscht onder de ar beiders over dezen tweeden loonaftrek der Twentsche fabrikanten, maar ander zijds wordt men er door geërgerd, op welk een manier door het jeugdig fa- briekspersoneel wordt opgetreden. Groote troepen opgeschoten jongens en meisjes trokken den geheelen middag zin gend en hossend door de stad en op de markt werd zelfs een rondedans gedaan. Het is ongewoon druk in de stad en daar door rumoerig. Het arbeiderspubliek heeft echter niet een zoodanige onrustige hou ding aangenomen, dat men er ernstige ongeregeldheden van verwachten zal. Tegen het uur, waarop de bedrijven des middags stoppen, tegen half zes, bewoog de menigte zich wederom voor de fabrie ken. Thans was de politie en rijksveldwacht versterkt met marechaussees te paard, die heen en weer galoppeerend, de stra ten schoonveegden en op de trottoirs ach ter het publiek aanreden om het tot doorloopen aan te manen. Nergens kwam het tot wanordelijk heden. Het is opvallend, dat het contin gent rijksveldwachters en marechaussees wederom belangrijk is versterkt. Schijn baar wenscht men voorbereid te zijn op de bedrijvigheid der communisten, die niet zullen nalaten het dezer dagen tot relletjes te laten komen. Zeer moeilijk is het, om aan juiste ge gevens te komen, zoowel aangaande het aantal fabrieken, waar staking is uitge broken, als omtrent het getal arbeiders, dat erbij betrokken is. Er is echter vrijwel geen enkele fa briek, aangesloten bij de Enschedésche fabrikantenvereeniging, intact gebleven. De meest belangrijke firma's hebben over 't algemeen het grootst aantal stakers. De directie der stoomspinnerij „Twente" heeft de stakers per aangeteekenden brief d.d. 28 November ontslagen, wijl niet aan de gestelde voorwaarde werd voldaan om op Vrijdag 27 November het werk te hervatten. Binnenland. Het textiel-conflict in Twente. Toloorlog te Maartensdijk (U.). De smokkelhandel aan de grens. Brutale overval te Den Haag. Buitenland. Dreigend textielconflict in Engeland. De Engelsche tarieven. De stakende wevers der firma Jannink ontvingen een aangeteekenden brief der directie, gedateerd op 28 November, waar in per Dinsdag 1 December ontslag wordt aangezegd, zoo zij op dezen datum, des morgens niet op gewonen tijd aan het werk zijn gegaan. Vanmiddag zullen de besturen der vak organisaties vergaderen om hun houding te bepalen. Laatste wetenschappelijke uit vinding. Dr HASSENCAMP's Adera- haUngs-gymnastiek-apparaat ,Ms- dicatus", thans in Nederland geïn troduceerd. Literatuur en attesten van longsanatoria in Zwitserland gratis en franco. Leest in het „Schouwvenster" van 27 November het artikel over „Medicatus", door D. VAN RENESSE, arts en weten schappelijk medewerker van dit blad. Op verzoek zenden wij IJ dit nummer gratis. MEDICATUS4DEPOT, Fa S. C. BARNEKOW, afcL 25, Amstcrdam- C, Prinsengracht 615, Tel. 36121. Dammen. Maandag werd te Krui ningen voor de competitie van den Zeeuwschen Dambond de volgende wed strijd gespeeld: Kruiningen IGoes II: G. Dek—M. H. Slabbekoorn 2—0; G. Duiin- damM. W. v. d. Berge 0—2; M. Nieuwen- huizeM. Harinck 11; J. krijgerL. A. Weekers 20; M. LavooijJ. Mange 0—2; D. DuimdamP. v. Liere 02; M. Ie ClercqM. J. Jeremiasse 02; W. Visser B. Magielse 0—2; J. PaauweP. A. Romijn 1—1; J. Krombeen— C. Beeke 2—0. Uitslag 8—12. Geregelde vliegdienst naar Z e eu wsch-Vla and er en. Niet al leen in Walcheren maar ook in Terneuzem wordt er aan gearbeid een comité te vormen voor een geregelden vliegdienst op Rotterdam en Amsterdam. Verschillende vooraanstaande personen uit Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel zijn aangezocht zitting te nemen in dit comité. Autobusdiensten in Noord- Brabant. Ged. Staten van Noord-Bra bant hebben vergunning verleend Gebr. de Rooy te Bergen <jp Zoom voor een autobusdienst van Bergen op Zoom over Woensdrecht naar Goes v.v. Middelburg, De gebonden Wintereollec- te ten behoeve van de diaconie der Ned. Hervormde Gemeente heeft opgebracht de som van f 1651.42. De Griffier en de ambtenaren der Prov. griffie van Zeeland zullen geduren de de maanden December, Januari, Fe bruari en Maart 1 pet. van hun netto-sa laris afstaan voor het Nat. Grisis-Gomitó. De leeraren en leerlingen van het gym nasium alhier leggen per week 1 cent weg voor hetzelfde doel. Goes. De bananenoorlog tusschen enkele marktventers van elders en den vertegen woordiger van de Fyffes-bananen Gy. waa heden op de markt weer in vollen gang. Het publiek was er in grooten getale ge tuige van, vermaakte zich kostelijk sat trachtte van de koopjes profiteers».

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1