No. 52 Maandag 30 November 1931 46e Jaargang t Dagblad voor de Provincie Zeeland Asthma en Bronchitis Wise &Co's Hl Soes EERSTE BLAD. COUPONS m L0SSSN0EN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per t DECEMBER vervelends worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiea: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. KORTING OP DE UITKEERINGEN AAN GEMEENTEN EN PROVINCIËN. De Memorie van Antwoord. De regeling gaat in met het nieuwe belastingjaar. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen aan gemeenten en provin ciën. Daaraan is het volgende ontleend: De samenvoeging van de gedachte der salariskorting en de gedachte van ver mindering der uitkeeringen vindt niet haar oorzaak in de neiging der Regeo- ring, de uitkeeringswetten te gebruiken als middel om provinciën en gemeenten te dwingen, haar wil te doen. Elke bespa ring uit den nood der Schat kist geboren, moet een aanknoo- pingspunt vinden in den aard van den post zelf. Dat aanknoopingspunt is hier, dat in een bepaalde gemeente of provin cie ondanks de verlaging van het index cijfer, de wedderegeling intact is geble ven. Dwang wordt niet geoefend. Opgeworpen is het denkbeeld: Splits de eenige gedachte van het ontwerp in twee gedachten: kort de uitkeeringen met een uniform percentage en grijp in op de sala risregeling. Het eerst zou aan de regee ring toeschijnen een wilde bezuiniging, zonder aanknoopingspunt; het tweede een veel sterkere aantasting van de plaatse lijke zelfstandigheid dan het ontwerp be oogt. De regeering beoogt met het onderha vige ontwerp slechts een schrapping van onnoodig gebleken Rijks uitgaven, wat in dezen tijd één van haar eerste plichten is. Als een practisch bezwaar zijn in het Voorl. Verslag genoemd de gevolgen der regeling voor een gemeente met veel per soneel. Maar zulk een gemeente zal zich ook veel kunnen besparen door een kleine korting, welke vèr blijft beneden de daling van het indexcijfer. Als tweede practisch bezwaar is ge noemd de omstandigheid, dat gemeenten, die minder dan 40 opcenten heffen, de korting zullen ondergaan, ook als zij de 3 pets. salarisvermindering toepassen. Die gemeenten echter zullen dan in elk geval geen schade in hun budget onder vinden. Tegenover den verliespost van de korting op de uitkeering zal staan de sa larisvermindering als bate. Dat de des betreffende bepaling een straf op goed en voorzichtig fi nancieel b e 1 e i d kan beteekenen, is in theorie natuurlijk niet te ontken nen, doch in de practijk plegen deze over wegingen veel van haar gewicht te verlie zen. De opcenten op de gemeentefondsbelas ting zijn als regel een trouwe en solide barometer van de objectieve structuur eener gemeente en de mate, waarin de gemeentenaren belast zijn. De vraag of het Rijk in veel grootere mate de crisisuitgaven zou moeten dra gen, schijnt bij dit wetsontwerp niet aan de orde. Indien een bepaalde gemeente, te veel aan crisisuitgaven betaalde, zou het feit, dat zij haar loonen ongewijzigd kam laten, des te duidelijker haar gunsti- gen toestand demonstreeren, welke een integrale handhaving van de uitkeering niet noodzakelijk en dus in de gegeven omstandigheden onraadzaam maakt. Onjuist is, dat het wetsontwerp de uit gesproken bedoeling zou hebben, de ge meentelijke autonomie tën aanzien van bepaalde uitgaven aan te tasten. Het oude lid van art. 1 houdt er reke ning mee, dat er gemeenten zijn, waarin de wedden niet voor verlaging in aan merking komen, hetzij doordat zij tevo ren telaag waren hetzij doordat zij al ver laagd zijn. In hoever binnen het kader van het ontwerp aan bezwaren kan worden tege moet gekomen, moet blijken bij eventueele amendementen. Het Voorl. Verslag biedt niet voldoende bouwstof voor de regee ring om tot wijzigingen, die zij overigens mogelijk zou achten, thans het initiatief te nemen. Aan intrekking van h e t o n t w er p t an niet wor den gedacht. Tot een zelfstandig ingrijpen in de p r o- vinciale wedderegelin- g e n bestaat bij de regeering geen voor nemen. Dat de uitgaven sedert 1905 in alle provinciën gestegen zijn, terwijl de uit keering dezelfde bleef, is juist. Als niet temin de provinciën in haar wedderege ling geen rekening behoeven te houden met de daling van het indexcijfer, blijkt hieruit, dat een korting ook op de voor haar bestemde uitkeering geboden is. Moeten zij echter het Rijksvoorbeeld vol gen en komen zij tot meer dan 20 opcen ten, dan blijft haar de integrale uitkee ring verzekerd. De kortingen zullen ingaan met den aanvang van het jaar 1932>1933 voor de gemeenten en met den aanvang van het jaar 1932 voor de provinciën. Bij de omlijning van het begrip wed den en loonen in den algemeenen maat regel van bestuur is het voornemen, de verhaalde pensioenbijdragen niet aJf te trekken, maar anderzijds de kindertoe slagen ook niet bij te tellen. HET CONFLICT CHINA-JAPAN. Geeft Japan toe? Uit Tokio wordt officieel gemeld, dat de Japansche opperbevelhebber in Mants- joerije, generaal Honjo, Vrijdagavond om acht uur den tegen Tsjingtao oprukken- den Japansche troepen bevel heeft gege ven, zoo spoedig mogelijk naar Moekden terug te keeren. Doordat de spoorlijn op verschillende punten vernield is, zal de terugkeer echter eenige vertraging onder vinden. Een later telegram uit Tokio meldt of ficieel, dat de Japansche troepen reeds begonnen zijn naar de spoorwegzóne in Zuid-Mantsjoerije terug te trekken, in overeenstemming met den wil van het ka binet. Men hoopt, dat de kabinetsbesluiten binnen eenige dagen zullen zijn uitge voerd. Het is echter de vraag, of de Japansche militaire autoriteiten niet nog op het laat ste oogenblik een streep door de rekening der regeering zullen halen. Het bericht, dat de Japansche troepen op bevel van hun regeering hun op- marsch naa.r Tsjingtao hebben gestaakt, maakte op de leden van den volkenbonds- raad te Parijs een goeden indruk. In officieuze kringen te Tokio verluidt, dat het bevel tot terugtrekken gegeven is omdat de regeering te Tokio iedere ver wikkeling met de Vereenigde Staten, Frankrijk of een andere mogendheid wil de vermijden. Het besluit der Japansche regeering zou vooral een gevolg zijn van het ingrij pen der Vereenigde Staten. Ook het bericht, dat de Vereenigde Sta ten eventueel hun gezanten te Tokio zou den terugroepen, moet tot het besluit dar Japansche regeering bijgedragen hebben. Aardverschuiving te Lausanne. De aardverschuiving in een der buiten wijken van Lausanne heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verscheiden menschen uit hun woning opgeschrikt. Terzelfdertijd werd over geheel Zwitser land een aardbeving geregistreerd, waar van het centrum op ongeveer 150 K.M. van Zürich lag. Deze aardbeving werd ge voeld te St. Moritz en in Engadin en zelfs in het kanton Tessino. De eerste schok werd reeds gevoeld om half acht des avonds en ging vergezeld van een geluid als het rollen van den donder. Een tweede schok volgde om twee uur 's nachts. De bevolking in alle steden die in het betrokken gebied liggen, bleef den geheelen nacht wakker en vluchtte bij den tweeden schok uit de woningen. Men neemt aan, dat de aardbeving in verband staat met de aardverschuiving te Lausanne. Deze had te middernacht plaats. De bewoners van twee groote huurkazernes, welke werden bewoond door 23 gezinnen, vluchtten de straat op, daar zij vreesden, dat de gebouwen zou den worden meegesleurd door de in de onmiddellijke nabijheid verschuivende aardmassa's. De paniek werd nog vergroot doordat de lichtvoorziening door de aardverschui ving werd verstoord. In het stikdonker grepen de bewoners van hun have bijeen, wat hun voor de hand kwam, en vluchtten de straat op. Verscheiden moeders klem den haar slechts in hansopjes gehulde kinderen in de armen. De vluchtelingen konden echter gelukkig spoedig bij buren worden ondergebracht. Tariefonderhandelingen tusschen Engeland en Frankrijk. De invoering der beschermende tarie ven in Engeland, waarvan de Fransche industrie groote schade zal ondervinden is aanleiding geweest voor het Fransche ministerie van handel om terstond met het Engelsche ministerie van handel con tact te zoeken teneinde te trachten een overeenkomst te treffen ter bescherming van de belangen van beide landen. Naar reeds werd gemeld, is de minister van financiën, Flandin, uit Parijs naar Londen vertrokken. Hoewel nadrukkelijk wordt medegedeeld, dat deze reis naar Londen slechts het bezoek aan een per soonlijken vriend in Engeland geldt, acht men het zeer waarschijnlijk, dat Flandin persoonlijk in onderhandelingen met de Engelsche regeering zal treden. Volgens een bericht in de „Daily He rald" zal ook de minister van handel, Rollin, naar Londen gaan. Putsch-geruchten in Hongarije. Te Boedapest is zekere ongerustheid gewekt door de plotselinge actie van de politie, die een groot aantal personen ge arresteerd heeft. Verschillende geruchten, o.a. omtrent een monarchistisch complot, doen de ronde. Het gerucht, dat aartshertog Otto in Hongarije opgedoken zou zijn, wordt ech ter als een verzinsel beschouwd. Verhoogde invoertarieven in België. De afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Arbeid maakt be kend, dat volgens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel de Belgische regeering op 27 November j.l. een besluit heeft uit gevaardigd waarbij de invoerrechten ver hoogd worden van de artikelen: boter en wel van frs. 0.20 tot frs. 1.40 per K.G.; margarine van 0.60 tot fr. 1.en onbe werkte tabak van frs. 240 tot frs. 350 per 100 K.G. Verder zal ook bevroren vleesch dat tot dusver vrij van rechten was door een invoerrecht getroffen worden. De hier bedoelde verhoogingen zijn onmiddellijk, d.w.z. op 27 November j.l. in werking ge treden. Credietmoeilijkheden. In antwoord op de vragen van den heer Kortenhorst betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege in ver band met de moeilijkheid om in de tegen woordige omstandigheden credieten te verkrijgen voor verschillende bedrijven heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende geantwoord: „Ofschoon de bovengeschetste moeilijk heid de volle aandacht der Regeering heeft, kan geen toezegging worden ge daan, dat in deze credietverleening door maatregelen van Overheidswege zal wor den voorzien. Een dergelijke kunstmatige credietverleening zou de intrinsieke cre- dietwaardigheid der betrokken onderne mingen meet schaden dan bevorderen en bovendien, op eenigszins ruime schaal toegepast, de natuurlijke grenzen van alle economisch verantwoorde credietver- strekking uitwisschen, waardoor ten slot te de veiligheid van ons ruilmiddel zou kunnen worden in gevaar gebracht." Invoerbeperking in Engeland. Uit de Engelsche bladen blijkt, dat de Donderdag gepubliceerde lijst van luxe groenten, -fruit en bloemen, waarop een invoerrecht van maximum 100 pet wordt voorgesteld, eenigszins afwijkt van die, welke Reuter seinde. Wij laten haar daar om nog eens in haar geheel volgen: ker sen, krenten, aalbessen, kasdrui ven, pruimen, broccoli en andere bloemkool, wortel en, Brusselsch lof, komkommer®, andijvie, 's£t- 1 a d e, paddestoelen, doperwten, nieuwe aardappelen, knollen, tomaten; snijbloemen, bloeiende plan ten, bloemen aan bollen, loof, bollen, ro- zestruiken. Korte Berichten. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft voor het Witte Huis een groote com munistische demonstratie plaats gehad, waarbij 13 personen gearresteerd zijn. De manifestatie was tegen president Hoover en de Amerikaansche regeering gericht, wien verwaarloozing van do werkloozen werd verweten. Laatste wetenschappelijke uit vinding. Dr HASSENCAMP's Adem- halings-gymnastiek-apparaat „Me- dicatus", thans in Nederland geïn troduceerd. Literatuur en attesten van longsanatoria in Zwitserland gratis en franco. Leest in het „Schouwvenster" van 27 November het artikel over „Medicatus", door D. VAN RENESSE, arts en weten schappelijk medewerker van dit blad. Op verzoek zenden wij U dit nummer gratis. MEDICATUS1DEPOT, Fa S. C. BARNEKOW, afd. 25, Amsterdam- C, Prinsengracht 615, Tel. 36421. In de haven Heysham is twee uur voor het vertrek, brand uitgebroken aan boord van de Iersche kanaalboot „Duke of Manchester" die spoedig een grooten omvang aannam, zoodat het schip begon te hellen. De oorzaak van den brand is on bekend. De passagiers konden met hun bagage het schip verlaten. Het rookverbod op de Belgische spoorwegen wordt sedert Juni 1930, zeer streng toegepast. Het bedrag der door de treinconducteurs onmiddellijk opgeleg de en geïnde geldboeten bereikt thans reeds 86.670 frank. De melkprijs in Engeland zal met ingang van 1 December worden verhoogd. Deze verhooging is, evenals de onlangs plaats gehad hebbende verhooging van den broodprijs, een gevolg van de waar devermindering van het Engelsche pond Uit Rangoon (Br.-Indië) wordt ge meld, dat de leider der opstandelingen in de eerste maanden van 1931, Sayasan, ir. de Tharawaddy-gevangenis is opgehan gen. Een Fransch militair vliegtuig heeft in het niet onderworpen gebied van Ma rokko een noodlanding moeten doen. De beide inzittende vliegers zijn door de in boorlingen om het leven gebracht. Te Teheran werd een hevige aard beving waargenomen over een uitgestrekt gebied in het gebergte ten N.O. der stad. Van de bewoners der talrijke dorpen in deze streek maakte zich een groote schrik meester, doch tot dusver wordt geen mel ding gemaakt van slachtoffers. De Koninklijke Familie. De Koningin is Zaterdagmorgen om streeks kwart voor negen per auto van Het Loo naar de residentie vertrokken, waar zij ongeveer half één aankwam en haar intrek nam in het paleis Noord einde. Geen extra-uitkeering aan werkloozen. B. en W. van Arnhem deelen den raad mee, dat van den minister va.n binnen- landsche zaken en landbouw bericht is ingekomen, dat deze bezwaar maakt te gen het verstrekken van een extra-uitkee- ring door de instelling van maatschappe lijk hulpbetoon aan de ondersteunden. De minister vestigt er de aandacht op, dat het verstrekken van extra-hulp aan werk loozen voor aanschaffing van kleeding, schoeisel enz. wordt overgedragen aan het nationale crisis-comité en dat deze hulp naar individueele behoeften zal wor den verleend. De minister meent derhal ve, dat de gemeente zich behoort te rich ten tot voormeld comité. Nationaal Crisiscomité. Prinses Juliana heeft aan het natio nale crisiscomité een gift van f30.000 doen toekomen. H. M. de Koningin-Moeder heeft een gift van f 2000 aan het comité doen toe komen. Onze uitvoer naar Engeland. Aan onzen gezant te Londen is opge dragen het noodige te verrichten om voor de Nederlandsche belangen, die door de jongste en nog te verwachten oeconomr- sche maatregelen van de Engelsche re geering bedreigd worden, te waken. In het bijzonder is den gezant verzocht te rele- veeren, dat de Engelsche goederen hier steeds óf vrij óf tegen een zeer matig ta rief, het laagste in Europa, binnenkomen. Binnenland. De korting op de uitkeeringen aan de ge meenten. Een wetsontwerp op de instelling van be- drijfsraden. Wetsontwerp tot regeling van den uit voer. Driedubbele moord te Echt. Arbeidsconflicten in Twente. Buitenland. Het conflict ChinaJapan. Aardverschuiving te Lausanne. Rijksinspecteur voor de steunverieening. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot rijksinspecteur voor de steunverleening den beer G. W, F. van Hoeven, hoofdcommies bij zijn departe ment. INSTELLING VAN BEDRiJFSRADEN. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een ontwerp van wet in zake de instelling van bedrijfsraden, aan de toelichting waarvan het volgende is ontleend: De grooto uitbreiding, die de sociale wetgeving in de laatste 25 jaar heeft on dergaan, deed meer en meer da wensche- lijkheid gevoelen, dat de Overheid, zoo noodig onder haar toezicht een deel van haar omvangrijke en moeilijke taak aan het bedrijfsleven zelf zou overlaten. Naar de meening van den minister, moet de overheid in dé eerste plaats eon- solideeren de gunstige resultaten, die in de sociale wetgeving en de sociale ontwik keling van 't economisch leven werden be reikt. Maar daarbij behoeft het niet te blijven. Zij kan bovendien de mogelijk heden scheppen voor een verdere ontwik keling van de organisatie van het be drijfsleven, Op deze wijze kan zij stimu- leeren tot het bereiken van nieuwe re sultaten. Bij de behandeling der bedrijfsorgani satie kan onderscheid worden gemaakt tusschen de bedrijfsraden en de onderne mingsraden. Bedrijfsraden zijn instellin gen die in een bedrijf, d.w.z. in een com plex van ondernemingen, die een soort gelijk product voortbrengen, worden ge vormd. Ondernemingsraden daarentegen zijn instellingen in de afzonderlijke onder neming. Zij worden in ons land veelal als fabrieksraden of kernen aangeduid en als zoodanig ook in het bedrijfsleven aan getroffen. Het onderhavige wetsontwerp brengt een wettelijke regeling der bedrijfsraden. Het maakt, in artt. 2, lid 1, de in stelling van een bedrijfsraad mogelijk „wanneer de omstandigheden danrtoe aanleiding geven". Door deze zeer ruime formule bestaat voldoende gelegenheid om met de bijzondere omstandigheden, waar in elk bedrijf verkeert, rekening te houden. Men zal veelal als regel kunnen aan nemen, dat alleen die bedrijven rijp zijn voor een bedrijfsraad, waarin het organi satorisch overleg tusschen werkgevers en arbeiders voldoende is gevorderd. Bij de samenstelling van den bedrijfs raad doet zich in de eerste plaats de vraag voor, op welke wijze de leden van de bedrijfsraden dienen te worden aangewe zen. Twee mogelijkheden behooren daar bij vooral onder de oogen te worden ge zien. Men kan de werkgevers en arbeiders uit een bedrijf in de gelegenheid stellen, persoonlijk hun stem uit te brengen. In dat geval geldt een individueel kiesrecht. Maar men kan ook van het standpunt uit gaan, dat de organisaties van werkgevers en arbeiders de leden moeten aanwijzen. In dit geval beweegt men zich in de lijn van een organisch kiesrecht. In het wetsontwerp wordt een rege ling in laatstbedoelden zin voorgesteld. Art. 3 lid 3, bepaalt, dat de leden en de plaatsvervangende leden van den bedrijfs raad voor de helft worden benoemd door de, door den minister daartoe aangewe zen. vakvereeniging of vakvereenigiugen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1