Nu. 51 Zaterdag 28 November 1831 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I Hendrikse Cos Bankü.Y. EERSTE BLAD. Niet afgeweken. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Coupons - Effecten - Vreemd Bank papier - Cheque's - Safe-Loketten NAAR Dit nummer bestaat uit 3 bladen. B IJ KANTOOR GOES Buitenland. J. GEENSE om Uw Nuttig St. Nico- laascadeau! Ruime sorteering in alle bekende Optische Artikelen, J. GEENSE - OPTICIEN Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ALLE per I DECEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Ratio in de pra .Ratio" i. BERTELS' OHofabrlsker» N.V. A?DAM Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest- f3.— Losse nummers 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Eén der zwaarste beschuldigingen waarmee de Antirevolutionaire partij tel kens weer bestookt wordt is deze, dat zij is afgeweken van het goede spoor door Groen van Prinsterer aangegeven. Hierbij wordt dan vooral gedacht aan de practische politiek. Het streven van de A. R. partij is, aan den eenen kant hare beginselen hoog te houden en voor die beginselen propaganda te maken, maar aan den anderen kant ook om te trachten naar het bereikbare. Als b.v. op Onderwijsgebied het Anti revolutionair ideaal niet bereikbaar is, omdat daarvoor nu eenmaal in de gege ven omstandigheden geen meerderheid te vinden is, dan wordt althans getracht om de vrijheid van de school zooveel mo gelijk te beveiligen en het recht van de ouders, voorstanders van de School met den Bijbel, te verzekeren. En op dat gebied is er zeer veel be reikt, waarvan thans alle groepen der be volking ook zij, die de A. R. politiek afkeuren profiteeren. Aan het stelsel van dwang is een einde gekomen. Er is thans vrijheid en gelijk recht voor allen. En zoo gaat het op elk gebied. Als on ze wenschen ten opzichte van de Zon dagsrust niet geheel bevredigd kunnen worden, dan wordt toch getracht te krij gen wat bereikbaar is. Dat s c h ij n t niet erg pricipiëel. Als Minister Dunner b.v. verklaart, dat hij in de gegeven omstandigheden niet voornemens is een wetsontwerp tot in voering van de doodstraf aanhangig te maken, en als de Antirevolutionaire Ka merfractie weigert een motie, waarbij de invoering van de doorstraf gevraagd wordt, te steunen, dan wordt dat door sommigen beschouwd als een bewijs van beginselloosheid en laat men niet na de A. R. partij van ontrouw aan hare be ginselen te beschuldigen. En toch is dat niet juist. Door geen partij is: zoo krachtig en zoo vaak gewezen op de roeping der Overheid óók inzake het straffen der misdadigers als door de A. R. partij. In woord en ge schrift heeft zij getracht deze beginselen ingang te doen vinden, jaar in jaar uit. Tot nu toe is haar dit niet gelukt. De overgroots meerderheid! der volksverte genwoordigers denkt hierover anders. Een wetsontwerp dat ten doel had de dood straf weer in te voeren, zou met zeer groote meerderheid worden verworpen, evenals een motie, waarbij het ontwerpen van zulk een maatregel werd gevraagd. Welnu, waar dit vast staat, ziet Mr Donner het als een verstandige politiek een dergelijk ontwerp niet in te dienen en acht de A. R. Kamerfractie het niet noo- dig soortgelijke nuttelooze moties te steu nen. Scherpe verwijten zijn niet uitgeble ven. Men had hier, zoo is gezegd, het zoo- veelste bewijs, dat de A. R. partij van het goede spoor is afgeweken. En men vergeet, dat hierbij de lijn is gevolgd, die door niemand minder dan door Groen van Prinsterer is uitgestip peld. Van Groen zal men niet kunnen zeggen, dat hij niet een ijveraar was voor de A. R. beginselen. Toch en 'tis goed daaraan te her inneren heeft ook hij hierbij de wer kelijkheid niet uit het oog verloren. Groen van Prinsterer rekende wel de gelijk met de omstandigheden. „Gaarne zoo schreef hij wil ik, waar het te pas komt, met openhartig heid verklaren, wat ik in bijzonderheden verlang. Niet wat ik zou begeeren in een land en tijd, waarin de volledige verwezenlij king mijner beginselen mogelijk waren en de inrichting van den Staat, tengevolge eener algemeene wijziging van begrippen, aan de vrije beschikking der voorstanders van het Antirevolutionaire staatsrecht overgelaten werd. Ik ben meermalen in de gelegenheid ge weest om zonder terughouding mijne be ginselen in godsdienst en politiek te be lijden. Meer dan ooit ben ik van de on bedrieglijkheid daarvan overtuigd; doch GEVESTIGD TE AMSTERDAM KAPITAAL f 55.000.000,— RESERVE f 46.500.000,- men kan, wanneer men de onoverkome lijke bezwaren van tijd en omstandighe den overziet, ook met de voorstelling van hetgeen in een normalen toestand der maatschappij allerminst uitvoerbaar we zen zou, een utopie schetsen. Hiertoe heb ik geen opgewektheid. Ik onderzoek niet wat ik raadzaam zou achten, indien het te voorschijn roepen van personen en omstandigheden, voor mijne inzichten en oogmerken dienstig, aan mijn willekeur stond. N e e n, ik onderzoek (zonder het stand punt dat ik, naar mijne overtuiging, al leen voor rechtmatig houdt, te verlaten) wat ik hier en thans, behoor te vra gen, ter verwezenlijking mijner beginse len, op die wijs en in die mate, welke met de gegeven omstandigheden overeenkomt, met de beperking welke nu voorgeschreven, met de uitbreiding welke nu vergund wordt". Dit is ook nog steeds het standpunt van de A. R. partij. Zij steekt hare beginselen niet onder stoelen of banken. Telkens weer vindt ze gelegenheid om die beginselen zonder te rughouding te belijden. Maar evenals Groen verliest ze daarbij de werkelijkheid niet uit het oog, houdt zij rekening met de omstandigheden. Ook wat dit betreft is zij niet afge weken. Bezorgdheid in den Volkenbondsraad over Japan. Gisteren vonden, behalve particuliere besprekingen tusschen dr Szé en Briand, twee bijeenkomsten van de redactie-com missie van den Volkensbondsraad en een geheime bespreking van de twaalf raads leden plaats, met het oogenschijnlijk doel den tekst voor de resolutie vast te stellen, doch in werkelijkheid verkeert de raad op het oogenblik in de grootste bezorgdheid over de mogelijke gebeurtenissen te Tsjintsjau en overweegt hij maatregelen om een ernstig conflict aldaar te voor komen. Van Engelsche waarnemers in de omstreken van Tsintsjau ontving de raad bericht, dat de Japansche troepen naar Tsjintsjau zouden opmarcheeren, hetgeen door de Japanners wordt ontkend, doch begrijpelijk hecht de raad meer waarde aan de Engelsche inlichtingen. Crisis in de katoenindustrie van Lancashire? Het algemeen bestuur van de federatie van spinnerspatroons in de Engelsche ka toenindustrie besloot tegen 31 December de overeenkomst met de werknemers in zake de werkweek van acht-en-veertig uur op te zeggen. Het bestuur verzocht tevens aan alle organisaties, die aan de opgezeg de overeenkomst hebben deelgenomen, te beraadslagen teneinde haar zoo mogelijk door een minnelijke regeling te vervangen door een overeenkomst, welke voorziet in een correspondeerende verhooging van de loonschalen. Men vreest, dat bovengenoemd besluit een crisis in de katoenindustrie van Lan cashire zal teweegbrengen. Maalgebod voor Britsche tarwe. Uit Engelsche bladen blijkt, dat de Britsche regeering voornemens is een maalgebod in te voeren speciaal voor Britsche tarwe. Men heeft zich voorloopig tot tarwe be paald om eenige administratieve ervaring op te doen tegen dat het beginsel later wordt toegepast op andere graansoorten. De meelfabrikanten worden gerantsoe neerd. Naar de bladen verwachten zal het te vermalen percentage binnenlandsche tarwe ongeveer 15 bedragen. Starre houding van Frankrijk. Naar uit Londen wordt gemeld, had in Engeland niemand verwacht, dat Laval in het vraagstuk der schadevergoeding een zoo starre houding zou aannemen Laval heeft den voorrang van de parti culiere schulden boven de schadevergoe ding niet willen erkennen. Hij ziet daar bij over het hoofd, dat Duitschland zijn crediet en daarmede de middelen tot be taling zal verliezen, als het zijn particu liere schulden onbetaald moet laten. Zoo Frankrijk op de aanstaande con ferentie bij deze houding volhardt, zul len de gevolgen zeer te betreuren zijn. z o o a 1 s BRILLEN, het fijnste van het fijnste Loupen - Leesglazen - Barometers Thermometers - Kijkers - Prisma's Veld-, Zee- of Tooneelkijkers Fijnste Fabrikaten - Grootste Collectie Zie etalage enz. - Pracht Reclame Cadeau Aanbevelend, Lange Vorststraat 49 - GOES - Tel. No. 6 Abnormale invoer in Engeland. Het ministerie van Koophandel heeft een statistiek uitgegeven, waaruit blijkt hoezeer het buitenland Engeland over stroomd had met goederen, wat nu een waardedaling van het pond ten gevolge heeft. De invoer in de eerste dagen van No vember is over het geheel tweemaal zoo groot geweest als de geheele invoer over de normale maand November van 1928 tot 1930, maar in sommige gevallen is deze invoer nog verre overtroffen. Zoo zijn er van 1 tot 10 December b.v. 7000 dozijn Gilette-scheermesjes ingevoerd, te gen normaal 500 dozijn per maand en 35.000 heerenoverjassen uit Duitschland tegen normaal 15 tot 1800 per maand. Een rumoerige ontwapenings-vergadering De betooging van het Int. Ontw. Con gres in het geheel gevulde Trocadero te Parijs, waar Herriot de leiding had, is gisteravond de eerste 5 kwartier zooda nig verloopen, dat geen spreker aan het woord kon komen. Dadelijk toen Herriot de bijeenkomst opende, werd hij met kre ten op de galerij ontvangen, Van de rede, die hij ondanks wilde houden, was niets te verstaan. De tegenbetoogingen, die klaarblijkelijk waren voorbereid, lokten beweging onder de congresdeel nemers uit. Ook in eenige loge's geraakte het publiek in beroering en een aantal loge's werden niet zonder moeite ont ruimd. Intusschen hoorde men fluiten en alle mogelijke uitroepen. Een deel van de betoogers poogde de Marseillaise te zingen. Nadat de ongeregeldheden een heelen tijd geduurd hadden, rukte een afdeeling gendarmerie met stalen helmen het theater binnen. Korte Berichten. In het petroleumgebied van Moreni is wederom een petroleumbron in brand geraakt. Door de explodeerende gassen werden zes arbeiders zwaar gewond. De aangerichte materieele schade bedroeg ongeveer 10 millioen lei. Bij drie schermutselingen tusschen politieagenten en werkloozen op verschil lende punten van Londen, werden twintig personen, waaronder verscheidene politie agenten, gewond. Flessehen en steenen werden door de manifestanten naar de politie geworpen, die met haar stokken zwaaide. Bereden politie dreef de menig ten uiteen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot contingenteering van den uitvoer. Het werd door de heeren Ament en Hellenberg Hub ar verdedigd, maar het eigenlijke debat komt pas Dinsdag. Pachtwetten. Blijkens een nota naar aanleiding van het eindverslag inzake de pachtwetten kan de voorgenomen reorganisatie, waar bij de belangen van den landbouw zul len worden toevertrouwd aan een depar tement van economische zaken en arbeid, geen reden vormen tot opschorting van de behandeling dezer wetsontwerpen. Eerder zou de op handen zijnde reorga nisatie het naar het oordeel van de mi nisters van justitie en van binnenl. zaken en landbouw wenschelijk maken, dat de verdere behandeling spoedig plaats vindt. Onze wetstaal. In de Eerste Kamer is bij de behande ling van de Drankwet van meer dan een kant geklaagd over de onduidelijke wets taal. Ter illustratie kwam Mr Rink met o.a. dit voorbeeld: „Art 79 3. Het bepaalde in artikel 39, met uitzondering van het tweede lid, en artikel 48, vindt overeenkomstige toepas sing met dien verstande, dat het bepaalde in artikel-12, eerste lid, 9e en lie, met uitzondering van het laatste deel, betref fende den verkoop op naam en voor re kening van den houder, onderscheiden lijk in artikel 44, derde lid, 6e en 7e, met uitzondering van het laatste deel, betref fende den verkoop op naam en voor re kening van den houder, buiten toepas sing blijft." Een knap man die er wijs uit kan wor den. De contingenteering in Frankrijk. De commissie, die eenigen tijd geleden de kwestie der contingenteering van den Franschen import in verhand met al- Kederlandsche belangen met de Fransche regeering besproken heeft, is gisteravond wederom naar Parijs vertrokken voor be spreking van de practische uitvoering van de destijds vastgestelde regelen. Van de commissie, die wederom staat onder lei ding van dr J. A. Nederbragt, chef der directie van economische zaken, maakt ook de heer R. P. Bonthuis, vertegenwoordi ger van het departement van binnenland sche zaken en landbouw, deel uit en voorts een aantal particuliere deskundigen. ELECTRISCHE KACHELS in tien tallen modellen bij: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg, Gisterenmiddag omstreeks half vijf had de Duitsche uitvoerder van den bouw van een nieuwe loods voor den Zeeuwschen voeder- en kunst mesthandel aan de Loskade, het ongeluk van ongeveer 8 M. hoogte te vallen en terecht te komen op een betonnen vloer. De man had het bewustzijn niet ver loren, doch is met hevige pijnen, met een gebroken been en inwendige kneu zingen naar het Gasthuis overgebracht. Vlissingen. Betreffende het ongeluk in de Vrouwestraat, waarbij de timmerman J. uit Souburg het slachtoffer werd, ver nemen wij nader, dat J. niet meer tot be wustzijn is gekomen en dus niet meer door de politie kon verhoord worden. Tegen den automobilist D. uit Goes is wel proces-verbaal opgemaaki. maar de justitie zal moeten nagaan of er sprake is van schuld en eventueel tot veivolging zal moeten worden overgegaan. Koudekerke. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Besloten werd nog geen be slissing te nemen inzake onderhoud Groe ne weg, maar nog eens te confereeren met het gemeentebestuur van Souburg. Het Burg. Armbestuur kreeg een hoo- gere subsidie. Het verzoek van het bestuur ■der bijz. school op 't Zand om gelden voor een speelplaats werd toegestaan. Dhr L. Gescbiere werd herbenoemd als lid van het Burg. Armbestuur. Maandag uitvoeriger verslag. Binnenland. Gemeenteraad van Vlissingen. Voorstellen voor den Gemeenteraad van Middelburg. Buitenland. Het Chineesch-Japansch conflict. Be zorgdheid in den Volkenbondsraad. Maalgebod voor Engelsche tarwe. Krabbendijke. Met ingang van 30 Nov. is benoemd tot ploegbaas der Ned. Spoor wegen alhier, dhr M. Ooms uit Giessen- dam. De melkprijs is alhier van 10 cent per liter op 8 cent gebracht. Zierikzee. De A. R. Kiesvereenigihg „Nederland en Oranje" kwam gisteravond voor het eerst in het winterseizoen bijeen. De vergadering stond onder voorzitter schap van dhr W. den Boer. Na de aanwezigen welkom te hebben geheeten, verleende hij het woord aan dhr A. M. den Boer, die een inleiding hield over het onderwerp: „Do gemeente en de werkloozen". Daarbij werd inzonderheid gesproken over steunregeling en werkverschaffing. Op dit onderwerp volgde een geanimeerde bespreking. Kapelle. Donderdagavond trad voor 'n goed gevulde zaal op, uitgenoodigd door de vereeniging van oud-leerlingen der tuinbouwcursus, dhr J, Adema uit Goes. Ingeleid door den voorzitter, dhr W. Glas, behandelde de spreker achtereen- t 22-2-1931. De heer W. van Gilat, Numans- dorp, deelt ons mede, dat een veehouder, nu hij „Ratiokoekjes" voedert, van zijn 8 koeien 25 liter melk per dag méér ver krijgt, dan van de koeken die hij eerst voerde, en bovendien nog aanzienlijk minder geld uitgaf. 23-2-1931. De Heer R. J. Vroom, Glimmens De Ratiokoekjes bevallen zoo goed, dat U mij spoedigst weer 500 K.G. kunt zenden. 13-3-1931. De heer H. C. Sprengel# Wernhout: Zendt Vrijdag wederom 80 doozen Ratio Aze bevallen beter dan andere koeken. 24-6-1931. De heer J. Minkema te Lippen huizen meldt: ïk voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar de Ratiokoekjes lager in prijs waren. Het resul taat was verrassendde hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook nog het vetgehalte. 29-5-31. De heer H. v. Oostwaard, Lei- muiden: Van 10 koeien en 3 vaarskoeien, welke met Ratio A gevoederd worden, krijg ik ruim 300 Liter melk per dag en kan zc een ieder aanbevelen. 17-6-31. De heer W. Oosterhuis te Tolbert schrijft, dat hij dit voorjaar Bertels' Ratio koekjes tot groote tevredenheid heeft gevoe derd. Vooral voor nieuwmelkte koeien acht ik ze zeer aanbevelingswaardig. ^ivviiev is een wetenschappelijk samengesteld kracht voederkoek je, voor iedere hoeveelheid melk tot 4°/o melkvet en uit gebalanceerd voor individueele voedering van iedere koe naar hare m eikgift. Iedere koe moet overeenkomstig hare melkgift gevoederd wordenhierdoor kan aan de geldelijke verkwisting van millioenen guldens in Nederland door foutieve voeding, waarop door Prof. R. Sjollema in het Algem. Neder!. Landbouwblad van 5 Febr. 1931 is gewezen, een einde worden gemaakt. Vraagt onze brochure met rationeele ruwvoeder- en krachtvoederrantsoenen voor iedere melkgift en voor mestvee. De Veehoudersprijs is: Ratio A voor melkvee 8.50 p. 100 K.G. Ratio B mestvee ƒ7.50 «100 bruto in doozen af Amsterdam. De melk van Ratio kost nog geen 3 ct. per liter. Bestelt bij Uw leverancier in Uwe plaats en wanneer daar niet verkrijgbaar direct aan de fabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1