Binnenland. Gemengd Nieuws. Leestafel. Burgerlijke Stand Scheeps*"ngen. dezon tijd. Hi; wees op de verplichting, die elke arbeider beeft om zich aan te sluiten en. ook op de taak die ieder lid in bet bijzonder heeft. De talrijk opgekome- nen volgden met aandacht deze met over tuiging uiteresproken rede. Er volgde een leerzame bespreking. Na afloop werd nog een huishoudelijke vergadering gehouden, Vlissingen. Ook de R.-Kath. metaalbe werkers konden zich niet met het voor stel tot loonsverlaging bij „de Schelde" vereenigen en hebben het eveneens afge wezen. Werkverruiming. Bij Kon. besluit van 24 Nov. is be noemd tot voorzittei van de Rijkscommis sie van advies voor werkverruiming mr J. A. de Wilde, lid van de Tweede Ka mer, te 's Gravenhage. Benzinebelasting. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw, heeft aan de gemeentebesturen den volgenden brief gezonden: In overleg met den minister van finan ciën heb ik de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen: 1. Bij de Staten-Generaal is, gelijk be kend, een wetsontwerp aanhangig be- oogende de heffing m. i. v. 1 Januari a.s. van een bijzonder invoerrecht op benzine. Dit wetsontwerp voorziet tevens in de navordering van invoerrecht ten aanzien van voorraden benzine, welke op 1 Ja nuari a.s. in het vrije verkeer boven een zekere hoeveelheid hier te lande opgesla gen zijn. De mogelijkheid is groot het ver schijnsel zou reeds hier en daar zijn waargenomen dat nu reeds min of meer groote hoeveelheden benzine worden ingeslagen, vermoedelijk met de bedoe ling, de navordering van het bijzondere invoerrecht te ontgaan. Ik meen daarop uwe aandacht te moe ten vestigen, omdat zoodanige opslag van benzine boven zekere hoeveelheden kan leiden tot niet naleving van de voorschrif ten der Hinderwet dan wel van politie verordeningen, zoo deze in uwe gemeente op dit punt gelden. 2. Geldt in uwe gemeente naast de be palingen der Hinderwet geen bijzonder vooi schrift te dezer zake, zoo moge ik wijzen op de bijzondere wenschelijkheid, dat alsnog spoedig de noodige bepalingen worden getroffen ter zake van het in voorraad hebben van benzine voor zoover daarvan geen vergunning krachtens de Hinderwet noodig is; zulks in het belang van de veiligheid, die ernstig kan worden bedreigd door tijdelijken opslag van voor raden benzine. 3. Voorts moge ik uw college verzoeken ter bevordering van de controle in ver band met. bovenbedoeld wetsontwerp wel te willen medewerken in dien zin, dat bij het vinden van abnormale voorraden ben zine, ook al zoude de aanwezigheid daar van niet tot verdenking van overtreding aanleiding geven, mededeeling wordt ge daan aan de inspecteurs der invoerrech ten en accijnzen, wie dit aangaat. Propaganda in de kazerne. Het Tweede Kamerlid me.j. Westerman, heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in kazernes bijbeltjes en Protestantsch Christelijke lectuur ten verkoop aan de soldaten worden aangeboden door bur gers, die daarvoor speciale toestemming schijnen te hebben? Acht de minister het mogelijk de ver spreiding van Roomsch-Katholieke of vrijzinnig-godsdienstige lectuur, bijv. bro chures van Ds Hugenholtz of Prof. Hee- ring, te verbieden, wanneer het colpon teeren met Protestantsch Christelijke lec tuur wordt toegelaten? Meent de minister niet, dat de kazerne niet het terrein mag zijn voor het maken van propaganda voor welke richting ook? Is de minister bereid, den comman danten der kazernes te berichten, dat col portage van welke lectuur ook niet mag worden toegelaten en reeds afgegeven machtigingen tot het betreden der ka zernes in te trekken? Nationale crisis-hulp. De leerlingen van het Lyceum te En schedé zullen elke week ieder één cent bijdragen voor het Nationale Crisis-Co mité. Indien dit voorbeeld algemeen in ons land navolging zou vinden, dan zou den er wekelijks 7890 centen van gym nasiasten, 8959 van lyceïsten en 23.614 van hoogere burger- en handelsscholieren in de kas van het Comité vloeien. Het bedrag zou bij een storting gedurende veertig weken, veronderstellend, dat er tijdens de vacanties niets wordt bijge dragen, meer dan achtduizend gulden be- loopen. En wat beteekent één cent per week voor een leerling van een middelbare school? De ton van de firma De Gruyter. In aansluiting op het bericht, dat de firma De Gruyter te 's Hertogenbosch ter beschikking van het Nationaal Crisis- comité heeft gesteld, honderdduizend bons, elk ter waarde van één gulden, ver neemt het „Hsgz." nog, dat het de be doeling is, dat het bedrag van f 100.000 aan levensmiddelen proportioneel zal worden verdeeld over de plaatsen, waar winkels van de firma zijn gevestigd. Voor Amsterdam zal b.v. f 20.000 be schikbaar zijn, voor Rotterdam f 12.000, voor Den. Haag "eet Feb evening?," er» Rijswijk f 15000, "oor UOrccht 0000. Voor ds overige plaatsen wat, winkels van de firma gevestigd zijn naar ver houding. Een uitzondering is gemaakt voor 's Hertogenboscb, waar de kantoren en fabrieken van de firma P. de Gruijter en Zoon N.V. zijn gevestigd, en voor wel ke gemeente f 10.000 is gereserveerd. Het verdient zeker bijzondere waar deering, dat een der groote bedrijven in de levensmiddelenbranche van ons land bet initiatief heeft willen nemen, om door de beschikbaarstelling van een aanzien lijke som in levensmiddelen de zaak van het nationaal crisis-comité te vergemak kelijken. Een prachtig voorbeeld ter navolging door anderen. DE LEERLINGENSCHAAL. In een bespreking over de wijziging der L. O.-wet, zegt onze Rotterdammer geen bezwaar te hebben tegen een aan tal leerlingen van 45 per klas. „Wij willen geen grens trekken, ook al, omdat de aard der kinderen en de geschiktheid van den onderwijzer van groot belang zijn; maar het misbaar over „de aanslag op het peil van het volksonderwijs" laat ons vrij koud. De middelmatige onderwijzer speelt het wel klaar in een klas van maximaal 45 leerlingen. Ons volksonderwijs behoeft daardoor niet in het gedrang te komen en de financiën van rijk en gemeenten vooral deze laatste zouden er wel bij varen. Iets, wat volgens de opposan ten van heel weinig beteekenis is, doch wat thans als één der hoofdzaken geldt." Het blad heeft echter een heel groot bezwaar: n.l. dat het hier een u n i f o r- m e regeling geldt. „Want de eisch is niet, dat er klassen van 45 leerlingen gevormd zullen wor den, maar dat ieder onderwijzer 45 leerlingen voor zijn rekening zal krij gen, onverschillig of ze in één dan wel in twee, drie of zelfs zes klassen zitten. Dit is het kardinale punt in de wets wijziging. Thans is de leerlingenschaal differentieel; dat wil in 't algemeen zeg gen: hoe kleiner school, hoe minder leer lingen per onderwijzer. Omdat men van de grondgedachte uitgaat: een onderwij zer kan beter 45 leerlingen in één klas hebben, dan drie klassen van 15 scho lieren. Dit behoeft o.i. geen nadere toelichting. En principieel geven we daarom de af- deeling Rotterdam van den Vrijz.-Dem. bond gelijk, welke op de algemeene ver gadering van Zaterdag per motie wil uit spreken, dat dit wetsontwerp-Terpstra door de vastgestelde 45-leerlingenschaal onherstelbare schade zal berokkenen aan ons volksonderwijs, vooral ten platte- lande met zijn vele kleine scholen. Dat is ongetwijfeld juist. Het platte land vooral zou onherstelbare schade lij den. De onderwijzer, die 45 leerlingen in zes, of zelfs in drie klassen moet onder wijzen, wordt afgebeuld en het onderwijs kan niet op peil staan. Al moeten we toegeven, dat in de „Sturm- und Drang periode" van het Chr. onderwijs in dit opzicht wonderen zijn gedaan door voor trekkers en „hulponderwijzers". Hoe het echter zij: die tijden keeren, hopelijk nimmer terug; zelfs niet in den hittereten crisisnood. Maar de vrijz.-democraten en allen, die dezelfde opinie deelen, moeten toch en kele dingen niet vergeten. In de eerste plaats dit, dat het platte land, voor de eerste tien jaar vrijwel veilig is gesteld. En in tien jaar kan er heel wat gebeuren. In de tweede plaats echter zouden we iets anders in bespreking willen bren gen; iets, dat ook weer in onderwijzers kringen gaat leven, al meenen sommigen, dat het denkbeeld zelfs geen overweging verdient We bedoelen dit. Zeer velen zijn van meening, dat de schooltijden, vooral voor de jonge kinderen, te lang duren. In Groningen worden deze, naar wij mee nen, dan ook aanmerkelijk bekort. Dit leidt er toe, dat althans een deel der onderwijzers een vrij beperkte dag taak heeft, welke zonder schade ver zwaard kan worden. Zou het daarom zoo dwaas zijn in deze zorgvolle tijden nog eens het denkbeeld te overwegen om een zoodanig roulee- ringsstelsel in te voeren, dat één onder wijzer achtereenvolgens (dus niet gelijk tijdig) verschillende klassen onderwijst en dan gedurende minder uren per dag, dan thans gewoonte is. Wij zouden zoo meenen, dat men dit middel beter kan aanvaarden dan sa larisverlaging of verhooging van het aan tal leerlingen gedurende dezelfde uren van den dag. Elke oplossing afwijzen is wel gemak kelijk, maar waar noodtoestanden heer- schen zal men naar de minst-schadelijke methode van bezuiniging moeten zoeken. Laten de onderwijzersorganisaties zich daaraan niet onttrekken. Met louter ne gatieve critiek zouden ze slechts berei ken, dat bij hen, zonder hen, maar toch over hen besluiten werden genomen." Tüsschen bakkers en boeren. De afdeeling Rinsuma- geest (nabij Dokkum) van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond besloot in haar jongste vergadering geen brood van de bakkers te koopen, tenzij' dan tegen ver laagde door de afdeeling vastgestelde prij zen. De bakkers weigerden echter dezen prijs te accepteeren, terwijl ook de hoe ren sjees babstü w'Jsr, halen. kers b'.»"or ,-n blij-, er m.'t bnr. vobraad brood ibttea, terwijl de eerste groep de hulp van haar organisatie beeft ingeroe pen, .om deze puzzle op te lossen. Een gast, waarop niet was gerekend. Woensdagmid dag was D. Z. te Zwanenburg bezig met het herstellen van een antennemast op het dak zijner woning toen hij zijn even wicht verloor en op de serreruiten zijner benedenburen terecht kwam. Deze bleken hiertegen niet bestand, braken, waardoor Z. met een smak op de tafel terecht kwam waaraan het gezin voor het middagmaal gezeten was. De ontsteltenis was begrij pelijk zeer groot,. Z. bekwam inwendige kneuzingen en werd met een auto naar een ziekenhuis overgebracht. Ook een kind, dat aan tafel zat, bekwam verwon dingen door een glasscherf. Drie jongens verdwe nen. Dezer dagen is een achttienjarige bankbediende met twee kameraden uit Hoogeveen vertrokken, voorgevende, en kele dagen met vacantie in Amsterdam te willen doorbrengen. Ze hebben kaartjes genomen naar Bussum, en zijn daar ook geweest. Vermoedelijk zijn ze vandaar naar Amsterdam of naar het buitenland vertrokken. Men weet niet, of de jongens in het bezit zijn van passen. De bankbediende was in het bezit van voor de bank geinde bedragen of van te innen wissels. De vader van een der jongens heeft per radio de aanhouding van zijn zoon ver zocht. Opstootjes te Den Haag. De Paul Krugerlaan te Den Haag kreeg gister avond omstreeks een uur of half tien een rumoerig aanzien. Het bleek, dat eenige leden van den Fascistenbond de Bezem en van den Fascistischen Jeugdbond, die Be Bezems liepen te verspreiden, voortdu rend gemolesteerd werden door jongelui, onder wie vermoedelijk een aantal com munisten, wien het er kennelijk om te doen was, een "kloppartij uit te lokken. De fascisten verzamelden zich toen en trachtten door de menigte heihamels heen te dringen, teneinde naar hun clubgebouw terug te keeren. Intusschen waren echter enkele jeugdige leden in het ge drang geraakt en ontvingen links en rechts klappen. Tot een formeel© vechtpartij kwam het evenwel niet, al zag één der in het nauw gedrevenen zich genoodzaakt, ©en schot uit een alarm pistool te lossen. Het optreden van de kwajongens werd echter steeds brutaler en de fascisten moesten tenslotte van zich af slaan, ten einde niet onder den voet geloopen te worden. In de Herman Costerstraa.t dreigde het even ernst te worden en daar werden harde klappen uitgedeeld. Tegen de over macht niet opgewassen, trokken de zwart- hemden zich terug in htin secretariaat, dat zij met moeite wisten te bereiken. Toen kwam politie opdagen. Onder ge joel en gefluit trokken de belagers af, om door een andere zijstraat weer terug te komen, klaarblijkelijk met de bedoeling, naar huis gaande fascisten op te wachten. Nogmaals moest de politie handelend op treden. Dubbele moord te Zuid- broek. In verband met den in Augustus ji. gepleegden dubbelen moord te Z.uid- broek wordt thans, bericht, dat een spoor leidt naar iemand, die uit anderen hoofde in de gevangenis te Leeuwarden zit. De Groninger politie heeft aan die te Win schoten daaromtrent belangrijke mededee- lingen gedaan. Nadere bizonderheden kunnen met het oog op het verdere onderzoek nog niet worden gegeven. Voortvluchtige kantoorbe» diende a a n g ehouden. Gistermiddag heeft de politie te Zwolle op aanwijzing van een taxichauffeur aangehouden den 19-jarigen D., die niet den sneltrein uit Leeuwarden was aangekomen. Bij fouil leering bleek hij een bedrag van f 1500 en ©enige centen bij zich te hebben!. Men. vermoedt dus, de hand te hebben gelegd op den bediende van den vertegen woordiger der Turmac-fa,brieken te Leeu warden, die er eergisteren met dit bedrag vandoor gegaan is. De jongeman wordt voorloopig te Zwolle vastgehouden. Door een trein gegrepen en gedoed. Gisteravond vonden voorbijgan gers op den onbewaakten overweg te Duivendrecht een ongeveer 17-jarigen jon gen deerlijk verminkt op de rails liggen. Vermoedelijk is hij door den trein, die uit de richting Amsterdam komt, en to on geveer kwart voor negen Duivendrecht passeert, gegrepen. De jongen, die blij kens op hem gevonden papieren waar schijnlijk te Jutfaas woonde, had zijn fiets tegen het hek langs de spoorlijn gezet. Inbreker op heeterdaad be trapt. Een ongewenscihte gast is gister avond tusschen half negen en negen uur in het privé-kantoor der directie van de bakkerij L. Lindenboom te Zwolle binnenr gedrongen. Juist toen de man probeerde de brandkost te forceeren, trad een der di recteuren binnen, zoodat de inbreker spoedig was ingerekend. Waarschijnlijk heeft hij een medeplichtige gehad, die op den uitkijk staande, het gevaar had zien aankomen en het veiliger heeft ge vonden, het hazenpad te kiezen dan zijn maat te waarschuwen. Brand in een meubelmaga- z ij n. Gisteravond ontdekten voorbijgan gers een begin van brand in het meubel- magazijn van den heer v. d. Kooy te Weeisp. Een aantal dekens had op den zolder vlam gevat, terwijl het vuur zich reeds mededeelde aan een stapel stoelen. Toege schoten voorbijgangers hielpen blusschen totdat de bran e .er vetsohee d:e me* een slang op dt waterlek» g »et vuurtj. bestreed. De brand was spoedig gebluscht. De brandschade bedraagt ongeveer f 1000 en wordt door verzekering gedekt. Ontsnapte p s y c h o p.a.a.t aangehouden. Te Dirkshom (N.H.) is door den gemeenteveldwachter een ontsnapte uit het psychopatengesticht te Heilo aangehouden. Hij was in het bezit van een nieuw rijwiel, dat hij voor f 5 te koop aanbood. De vluchteling is weer in het gesticht teruggebracht. Ko 1 e ndamp-ver gi f ti gi.n.g. Toen de deur van perceel Schoterweg 206 te Haarlem gisterenmiddag nog steeds gesloten bleef, was dit voor de buren aan leiding de politie daarvan in kennis te stellen. Bij onderzoek bleek, dat in de huiskamer de 60-jarige assuradeur H. bewusteloos op een klapbed lag. Ont boden dokters slaagden er niet in het bewustzijn te doen terugkeeren. Het bleek, dat de bewusteloosheid was veroorzaakt door kolendampvergiftiging, ontstaan, doordat roet in de kachelpijp den afvoer had tegengehouden Ook de bovenburen hadden zich onwel gevoeld. Het slachtoffer is naar een der zieken huizen. overgebracht. RIJKSFINANCIERING DER GEMEEN TELIJKE KASBEHOEFTEN. Het ontwerp niet met instemming begroet Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot Steun uit 's Rijks kas in de fi nanciering der kasbehoeften van de ge meenten! Blijkens dit verslag werd de indiening van dit ontwerp vrij algemeen toeget- juicht. Men achtte het juist, dat de ge meenten, welke moeilijkheden ondervin den bij de voorziening in haar kasbehoef ten, in staat gesteld worden een beroep op 's Rijks kas te doen. Intusschen waren vele leden niet ge rust ten aanzien van den geest, welke de regeering bij de voorbereiding van het ontwerp heeft bezield. Men vreesde, dat achter de inderdaad sympathieke bedoe ling van het ontwerp, welke naar buiten wordt getoond, de wensch schuil gaat, van de financieel© moeilijkheden, waarin een aantal gemeenten verkeeren, gebruik te maken om die gemeenten in verschillend opzicht aan banden te leggen. Dit zou kunnen leiden tot een regeeringsbemoei- ing met de zaken der gemeenten, welke een aantasting der gemeentelijke autonot- mie in zich zou sluiten. De regeering aldus deze leden vergete niet, dat de kasmoeilijkheden van sommige gemeenten geheel te wijten zijn aan van buiten komende oorzaken en in geen enkel opzicht aan een minder goed beheer. De oredietwaardigheid der gemeenten is over het algemeen niet minder groot dan drie of vier maanden geleden. Dezelfde leden lyijzen er op, dat het niet geheel onwaarschijnlijk is, dat de regeering bij de toepassing van deze wet tot een zekere rantsoeneering zal meenen te moeten overgaan. Mocht zulks inder daad in het voornemen liggen, dan zou men reeds thans met nadruk willen wijzen op het gevaar, 'dat daardoor de uitvoering van min of meer belangrijke, werken on mogelijk zou kunnen worden, hetgeen we der e§n toeneming van de werkloosheid zou bevorderen. Gevraagd werd of het gerucht waarheid bevat, dat de Nederlandsche Bank aan verschillende bankinstellingen zou hebben geadviseerd geen crediet meer aan ge meenten te verstrekken. Indien zulks inderdaad het geval is, zou men gaarne vernemen, of de regee ring van dat advies aanstonds op de hoogte is geweest en of zij wellicht daar aan hoeft medegewerkt of althans daar mede haar instemming heeft betuigd. Andere leden waren op zichzelf niet af- keerig van een ingrijpen door de regeering in 'de gestie van sommige gemeentebestu ren. Zij wezen er op-, dat de provinciale besturen de groote gemeenten veelal niet voldoende aanpakken, terwijl juist ten aanzien van die gemeenten over het alge meen het strengste optreden noodig is.. Echter verklaarden ook deze leden het te hetreuren, dat noch het wetsontwerp, noch de Memorie van Toelichting ook maar eenigszins een beeld geeft van de wijze, waarop de regeering zich de toe passing van de voorgestelde bepaling denkt. De regeering spreke zich hierover volledig uit. De hier bedoelde leden meenden niet onweersproken te mogen laten de opmer king, dat de oredietwaardigheid der ge meenten in den laatsten tijd niet minder zou zijn geworden. Vele leden bepleitten de opneming in het ontwerp van een bepaling, welke voor de gemeenten, wier aanvragen om een kasvoorschot zijn afgewezen, de mogelijk heid opent in beroep te komen bij de Kroon, den Raad van State gehoord. Verscheidene leden vreesden, dat van de elf verschillende colleges van Gedepu teerde Staten nog al uiteenloopende ad viezen zullen inkomen. Zij opperden in verband daarmee het denkbeeld, ter be vordering van de eenheid, een bepaalde instantie in het leven te roepen, die over het gansche land zou kunnen adviseeren. Fré's Meisjesjaren door Nel van der Vlis. Uitgave J. H. Kok, Kam pen. De titel van dit boek zou misschien juister zijn als ze luidde: Fré's kweek- schooljarm, Het verhaal begint als Fré -an .Duinen son OAt"* gctc opgevoed wordt -- tosl xgocxamm doet voor de kweekschool en Iet verhaal E:n- digt als ze geslaagd is voor het eind examen. Het begeerde diploma is in haar bezit en op weg naar het station wan delt ze met Edo, een der andere geslaag den, door het park onder de hooge' hoo rnen, langs geurige bloemen. Ze voelt zich gelukkig omdat de studie achter den rug is, en zoo bekent ze Edo als deze haar arm vaster tegen zich aan drukt óók voor later. Van dat later hooren we hier niets. Maar de kweekschool jaren vol spel en ernst en vreugde en angst worden hier op prettige wijze beschreven. De diepgang is niet groot maar toch is er een ernstige ondergrond. Een echt meisjesboek. Uitnemend ge schikt voor feestgeschenk. Tusschen spel en ernst, door Thé Wijnbeek. Bandteekening van B. S. Claus. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Een boek voor oudere meisjes, zegt het titelblad. Dit beteekent echter niet dat er dingen in voorkomen die 't voor jon gere meisjes tot verboden lectuur zonden maken. Het begin maakt zelfs meer den indruk dat het een boek is speciaal voor jongere meisjes. Maar dat is toch niet het geval. Joke, de hoofdpersoon in dit verhaal heeft een vriendin die zich verlooft. Daardoor komt zij zelf in aanraking met een student, een lichtzinnige jonge man van wiens attenties zij in 't begin niet ge diend is, en die haar later, als zij hem heeft liefgekregen, als een stuk speelgoed opzij schuift. Wat voor haar heilige ernst was had voor hem geen andere beteeke nis dan een lichtzinnig spel. Door deze droeve ervaring wordt zij ernstig geschokt, maar haar zielevrede wordt toch niet voorgoed geroofd. Dit verhaal laat zich prettig lezen en is wel geschikt om jonge mensclien die van flirt niet afkeerig zijn en die van de ernstige dingen een spel maken, tot na denken te stemmen. Kalenders. Bij den uitgever D. H. Littooij Az. te Terneuzen verscheen weer de van ouds bekende Gezelle Meerburg's Chris telijke scheurkalender. Het schild geeft een levendige voorstel ling van den koopman, die schoone pa relen zocht. De inhoud der blaadjes is verzorgd door de predikanten Ds R. E. van Arkel, Ds O. Boersma, Ds N. Buffinga, Ds D. J. Couvee, Ds H. v. d. Elskamp, Ds R. Ham ming, Dr J. Hoek, Dr C. N. Impeta, Dr G. Keizer, Dr B. A. Knoppers Ds G. Laar man, Ds B. v. d. Werff. Als premieboek verschijnt „De dochter der zee", door Johanna. Van de fa La Rivière en Voor hoeve te Zwolle ontvingen wij de kunstkalenders Neerlandia en Elf Provin ciën. Neerlandia is een geïllustreerde blolc- kalender, die eiken dag een mooie in koperdiepdruk uitgevoerde foto geeft. Deze kalender leent zich in 't bijzonder voor feestgeschenk met name voor familie of vrienden in het buitenland. Elf Provinciën is een artistieke salon kalender, die 52 bladen bevat met week- aggndum. Elk blad geeft een reproduc tie' naar oorspronkelijke gravuren, uit gevoerd in koperdiepdruk. Voor hen, die de reproducties wenschen te verzamelen en ze zijn de moeite van het verzame len waard worden albums verkrijg baar gesteld. Van 19—26 Nov. 1931. VLISSINGEN. Ondertrouwd: H. Kop- mels, 23 j. en A. Herdes, 22 j.; S. Kui pers, 27 j. en F. W. du Pré, 26 j.; H. Loekemeijer, 26 j. en J. de Werk, 19 j. Getrouwd: J. P. Rooimans, 29 j. en P. J. Stroo, 22 j.; J. N. Lahr, 23 j. en C. M. Maas, 22 j. Bevallen: C. A. Vink, geb. Stuffken, z.; C. Nieuwenhuizen, geb. Bunschoten, z.; J. M. Bosschaart, geb. Ribbens, d.; L. Muller, geb. Bostelaar, z.; G. M. E. Ova, geb. van den Broek, d.; C. J. Wisse, geb. Kok, d.; M. Meerman, geb. Jasperse, d. Overleden: E. Almekinders, 70 j., wed. v. C. Maartense. (Vliss. Crt.) SOUBURG. Van 1926 Nov. Onder trouwd Dirk Willem Sohier 25 jaar j.m. en Leuntje Jasperse 21 jaar j.d. Getrouwd Jan Jongepier, 19 jaar j.m. en Johanna Cijvat 17 jaar j.d. GeborenKrina Magretha, d.v. Bas- tiaan Pieter Bakker en Johanna Fran- cina Cornelia Janssen; Johanna, d. v. Jan Hendrik Leeman en Leintje Schoe; Pieter, z, v. Pieter Smeerdijk en Sientje de Roos; Jan, z. v. Cornells Jacobus Kui per, en Elisabeth Goudappel. Overleden: Elizabeth van Sluijs, 61 jr, wed. van Willem Joziasse. Stoomvaart-Mij Nederland. J. P COEN, uitr., 21 Belawan. P. C. HOOFT, thuisr., 26 te Suez. POELAU BRAS, uitr., 25 v. Sabang. JOHAN DE WITT, 26 v. Batavia te Amst. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr. 26 te Southampton. TABIAN, uitr., 25 v. Genua. Rotterdamsche Lloyd. DJEMBER, thuisr., 26 v. Gibraltar. KOTA NOPAN, uitr., 26 v.m 8 u. te Marseille. SIBAJAK, thuisr., 26 v. Gibraltar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 7