No. 49 Donderdag 26 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Eoss EERSTE BLAD. choolde ek? US PEN it Blad Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Oproep aan de Zeeuwen. Buitenland. Bescherm Uw keel 1^^ Belangrijkste Nieuwe. Brand- en Snbraakvrije LIPS' KLUISINRICHTING Binnenland. gevraagd ling welljk). vereischt. e H. B. S., tot aanbe- tter X met ïgd salaris, lourant te LLO- agen aan- )ege- el ar Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 1)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco pos post, l Sv- Losse nummers ïfcDB Prijs derAdTOitentllni 1—4 regels 11.80, elke regel mees IS et Bij abonnement belangrijks kerttng. Het Nationaal Crisis-comité in verband met den nood der tijden, op initiatief van H. K. H. Prinses Juliana ingesteld, heeft in een oproep, gericht tot het Nederland- sche volk, bijdragen gevraagd om degenen die tengevolge van de heerschende crisis in nood verkeeren, te kunnen helpen. Met aandrang noodigen -wij onze lezers uit, deze oproep niet zonder meer ter zijde te leggen. 't Is waar, er wordt veel gevraagd in deze donkere tijden. Maar teveel gevraagd wordt er toch niet. Wanneer we letten op de gxoote voor rechten die God ons in deze dagen nog schenkt, dan zal er dankbaarheid zijn in veler harten en zal die dankbaarheid zich ook gaarne uiten, door het brengen van een offer voor hen, op wie de crisislast zoo zwaar drukt en die zoozeer hulp van noode hebben. De oproep van het crisis-comité heeft al dadelijk gehoor gevonden. Hare Majesteit de Koningin, die haar naam als Beschermvrouwe aan het comité heeft willen verbinden, ging ook hier weer voor. En haar volk, daarvan zijn we zeker, zal ook thans niet achter willen blijven. Ook de Zeeuwen, ook de lezers van „De Zeeuw" zullen gaarne van het hunne offeren, om bij degenen die in druk ver keeren, den druk te verlichten, en te voor komen, dat; er in den komenden winter honger zal worden geleden. Men kan zijn giften zenden aan den in den Oproep genoemde adressen, maar voor hen, die dat wenschen zijn wij ook gaarne bereid, bijdragen, groote en kleine, in ontvangst te nemen. Firma's of particulieren, die bereid mochten zijn een zeker bedrag beschik baar te stellen, te leveren in natura, kun nen daarvan eveneens opgave doen bij ons blad. Als er in breede kringen gevonden wordt mede-leven en mede-lijden met hen, die 't zoo moeilijk hebben in deze dagen, dan zal 't zeker gelukken, althans den ernstigsten nood te lenigen en licht en vreugde te brengen daar, waar 't thans zoo donker is en somher. Ons gironummer is: 44455. Woorden, geen daden. Bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken, werden door den heer Zandt enkele beschouwingen gewijd aan de handelspolitiek. Ons land, zoo zeide hij, wordt nog al tijd overstroomd met buitenlandsche pro ducten. Ik wijs b.v. op het Deensche vleesch, dat hier in groote hoeveelheden ongehinderd kan worden ingevoertj. Ik zou de Begeering in overweging willen geven, om met het noodige beleid be schermende maatregelen voor onze in dustrie, land- en tuinbouw te willen nemen. In het buitenland heeft men in tal van gevallen hooge tariefmuren opgericht. Daardoor is de invoer van tal van produc ten van onzen bodem zoo al niet onmo gelijk, dan toch zeer bezwaarlijk gewor den. De invoer van alle producten uit alle landen, ook van die producten, die in het eigen land overvloedig worden voortge bracht, kan hier vrijwel ongehinderd plaats hebben. Door dien toestand komt het bestaan van velen zóó in het gedrang, dat de huidige toestand niet kan blijven bestaan, wil men niet talloos velen in hun bestaan getroffen zien." Dit zijn woorden. In sommige opzich ten goede woorden. Toen echter het amendement-Dr Lo- vink aan de orde kwam, welk amende ment ook speciaal bedoelde den invoer van vleesch te belemmeren, was de heer Zandt evenals Ds Kersten afwezig. En toen daarop in stemming kwam het amendement-van den Heuvel, op welks aanneming door de landbouwende bevol king zoo sterk gehoopt werd, waren even eens genoemde heeren afwezig. Het moet dan ook op den minister wel een eigenaardigen indruk hebben ge maakt, toen de heer Zandt in naam van zoovelen wier bestaan daarmede gemoeid is, een ernstig beroep op de Regeering deed om aan deze zaak aandacht te schenken, terwijl hij zelf niet de moeite deed, om bij de behandeling van bedoel de amendementen aanwezig te zijn. Woorden die niet met daden gepaard gaan, hebben al bitter weinig beteekenis. De tarieven-oorlog. Terwijl de Fransche bladen scherp te keer gaan tegen de Engelsche handels politiek en tegenmaatregelen verlangen, komt uit Washington het bericht, dat de Vereenigde Staten de represaille-maatre gelen, waarmede zij Engeland dezer da gen dreigden, achterwege zullen laten. President Hoover is n.l. na bestudee ring van de nieuwe Engelsche invoerrech ten, tot de overtuiging gekomen, dat de Amerikaansche uitvoer naar Engeland door deze rechten niet in belangrijke mate getroffen wordt, zoodat Amerikaansche tegenmaatregelen niet noodig zijn. Terwijl de Amerikaansche bladen tot nu toe van een ernstige benadeeling van den Amerikaanschen export naar Enge land door de nieuwe invoerrechten spra ken, wordt thans verklaard, dat slechts iets meer dan 114 pet. van den Ameri kaanschen uitvoer door deze rechten ge troffen wordt. In parlementaire Belgische kringen maakt men zich echter meer en meer on gerust over de nadeelige gevolgen, welke de Fransche contingenteering en de En gelsche invoerrechten op den Belgischen export hebben. Gistermiddag heeft oud minister Janson in de Kamer bijzonder heden aan de regeering gevraagd over de onderhandelingen, welke tusschen Brussel, Londen en Parijs worden ge voerd. Hymans, de minister van Buitenland sche Zaken, antwoordde, dat de Belgi sche export zwaar van de contingentee- rings-maatregelen der Fransche regeering heeft te lijden. België ziet hierin een in breuk op de Fransch-Bélgische handels overeenkomst van 1928. Zich baseerend op een clausule in die overeenkomst heeft zij onmiddellijke onderhandelingen ver langd. De regeering heeft heden een no ta in dezen geest aan Parijs gezonden. Wat de Engelsche rechten betreft, deze treffen 10 pet. van den geheelen invoer m Engeland. De minister deelde verder mede, dat onderhandelingen met Londen zijn begonnen. Snowden In het H oogerhuls. Gisteren werd de oud-kanselier van du schatkist in het Labour-kabinet, Saowden, geïnstalleerd in het hoogerhuis. Bij het gebruikelijke ceremonieel moet de geïnstalleerde verscheidene malen door het hoogerhuis loopen van den eenen functionnaris naar den andere, alvorens hij in zijn bank kan plaats nemen. In ver band met Snowden's lichaamsgebrek ward de plechtigheid echter aanzienlijk bekort. De „ijzeren kanselier" was gekleed in een grooten scharlaken mantel met een breeden kraag van hermelijn. Sinds jaren heeft men in het hooger huis zoo'n groote deelneming niet mee gemaakt. De plechtigheid werd echter door geen enkelen labour-afgevaardigde bijgewoond. De verhoogde Invoeren. Het vliegveld Croydon (Epg.) toonde Dinsdag een groote bedrijvigheid, daar een buitengewoon aantal vliegtuigen nit Berlijn, Genève en Parijs aankwam, die nog voor het van kracht worden van de anti-dumpingsrechten Duitsche en Fran sche goederen invoerden. Uit Genève werden scheermesjes, wollen goederen en radiotoestellen geimporteerd. Het aan tal der arriveerende vliegtuigen was 2 maal zoo groot als Maandag, toen reeds schrijftnachinedeelen, zakmessen e.d. per vliegtuig werden aangevoerd. Het conflict Chlna-Japan. Gisteravond is in den Volkenbondsraad een nieuwe regeling klaargemaakt, waar door men op grond van art. 11 van het Volkenbondsstatuut tot een algemeene re geling van het Japansch-Chineesch con flict hoopt te komen. In dit nieuwe ontwerp worden de kwes ties van de ontruiming van Mantsjoerije en die van de commissie van onderzoek afzonderlijk behandeld. Het ontwerp herinnert aan de plechtige verklaringen door de Japansche en de Chineesche regeeringen op 30 September afgelegd en spreekt de hoop uit, dat ze thans al het mogelijke zullen doen, om tot een spoedige ontruiming van 't spoor weggebied door de Japansche troepen te komen. Beide partijen moeten zich verplichten, de bevelvoerende generaals alle noodige maatregelen te doen nemen, om verdere incidenten te voorkomen. Er zal een commissie gevormd worden, die uitvoerig verslag zal uitbrengen over den toestand en voorstellen zal doen om het tot stand komen van een ac~ coord tusschen beide landen te bevorde ren. In de commissie zal een Chineesche en een Japansche vertegenwoordiger zit ting hebben. De vorming en het werk van deze commissie hebben geen invloed op de Japansche verplichting tot ontruiming van het spoorweggebied. Vanmiddag zullen de leden van den Raad opnieuw zonder de vertegenwoor digers der beide partijen beraadslagen. Men hoopt Vrijdag de slotzitting te kun nen laten plaats hebben. Huiszoekingen bij nationaal-soclallsten. Gisteren vonden in geheel Hessen huis zoekingen plaats bij verscheidene leiders der nationaal-socialisten. Een en ander geschiedde in verband met het feit, dat de leiding van den gau Hessen der N.S.D.A.P. verdacht wordt van hoogverraad. In de namiddaguren werd een aanvang gemaakt met de huis zoekingen, welke tot in de late avonduren voortduurden. Volgens een nader bericht uit Berlijn zou de regeering een document in handen hebben, dat in September door een ver gadering van nationaal-socialisten in Hessen zou zijn goedgekeurd. Dit docu ment berust op een hypothese, dat het in Duitschland tot een volledige chaos zal komen; het eenige middel om dan een overwinning van de commuisten te voor komen zou dus, volgens de meening dier nazi's zijn, de afkondiging van het stand recht in het geheele rijk, uitvaardiging van een algemeen moratorium, voedsel voorziening alleen voor wie willen wer ken, inbeslagneming van een groot aan tal eigendommen, enz. De Börsencourier noemt het stuk een echt bolsjewistisch document van natio nalisten. Bloedige relletjes in Tsjecho-Slowakije. 9 dooden. Te Freiwaldau in Mahrisch-Silezië von den gistermorgen ernstige ongeregeldhe den tusschen werkloozen en gendarmerie plaats. De werkloozen in Freiwaldau zouden een groote demonstratie houden op de Ringplatz. Werkloozen uit de om liggende dorpen en buurtschappen zou den eveneens aan deze demonstratie deel nemen. De gendarmerie sloot de toegangs wegen af met het doel te verhinderen, dat de werkloozen van buiten Freiwaldau de plaats zouden kunnen bereiken. Daar deze werkloozen met geweld zich toegang wilden banen naar het punt, waar ver zameld zou worden, kwam het tot gevech ten met de gendarmerie. De laatste zag zich gedwongen van de vuurwapens ge bruik te maken. Naar tot nu toe kon worden vastgesteld werden bij deze on geregeldheden zeven personen gedood en 17 anderen zwaar gewond. Voorts werden zeven gendarmes door steenen en stok slagen gewond. De leider der gendarme rie, die door de opgewonden menigte werd neergeslagen, moest met levensge vaarlijke verwondingen naar het zieken huis worden overgebracht. In verband met bet feit, dat men ook verder nog ongeregeldheden vreest, heb ben de garnizoenen te Mahren bevel ge kregen zich gereed te houden. Volgens latere berichten schijnen de botsingen te Freiwaldau een nog ernsti ger karakter te hebben gehad dan tot dusver offioieel is toegegeven. De gendarmerie, de politie en andere autoriteiten te Freiwaldau weigeren alle inlichtingen en de telefooncentrale weigert verbinding te geven met het ziekenhuis, waarin de gewonden zijn opgenomen. Het aantal gekwetsten bedraagt vol- verzorg haar dagelijk» gor- gel droog met7>tf 25, 45 co 65 gens latere opgaven 24, terwijl dat der dooden tot 10 zou zijn gestegen. Onder de zeven dooden, waarvan het officieele bericht gewaagt, bevinden zich twee vrou wen. Twee gendarmen liepen een zware hersenschudding op en tien man werden gewond. Naar nader gemeld wordt, zijn er bij de relletjes te Niederlindewiese 9 personen gedood en 12, waaronder twee agenten, licht gewond. In het Parlement sloeg het bericht over de bloedige botsing als een bom in. de doodsche atmosfeer van een onbelang rijk begrootingsdebat. De communistische afgevaardigden stormden de zaal binnen en verlangden, dat de spreker de tribune zou verlaten, om den minister van Bin- nenlandsche Zaken gelegenheid te geven een verklaring over Freiwaldau af te leg gen. Inmiddels beraadslaagde de regee ring. Toen de volgende spreker, Stribrny, de tribune beklom, barstten de commu nisten in een oorverdoovend tumult los en trommelden met de vuist op de lessenaars zoodat geen woord viel te verstaan. Ten slotte rukten zij op de spreektribune aan, pakten Stribrny beet en sleurden hem omlaag. De president onderbrak hierop de zit ting. Na de heropening nam de minister van Binnenlandsche Zaken, Slavik, het woord. De communistische arbeiders, die op Freiwaldau aangetrokken waren, had den de gendarmerie, gelijk hij zeide, met een hagel van steenen overstelpt. De mi nister werd herhaaldelijk door de com munisten onderbroken, wat tot een nieu we onderbreking van de zitting leidde, alsmede tot uitsluiting van een commu- nistischen afgevaardigde voor vijf zittin gen. Een blijde gebeurtenis. Voor 't eerst in een eeuw tijds is er een zoon geboren in het vorstenhuis in Jai pur in Britsoh-Indië. De trotscha Maha radja, die twintig jaar oud is en zelf een aangenomen zoon van den vorigen Maharadja, heeft besloten deze blijde ge beurtenis op indrukwekkende wijze te vie ren. Om zijn onderdanen in de ware feeststemming te brengen, heeft hij alle achterstallige grondlasten, rechterlijke boe ten en boeten, de laatste twee jaar opge legd in civiele rechtzaken, kwijtgeschol den. Deze kwijtschelding beloopt een to taal bedrag van 240.000 pond sterling. Ook heeft hij alle douanerechten op ju- weelen afgeschaft ter bevordering v&ri den handel waarvoor zijn staat beroemd is. De feestelijkheden ter eere van de geboorte van den jongen prins hebben eenige da gen geduurd. Maharadja Mansingh is al negen jaar geleden aan het hoofd van den staat gekomen. Zijn jaarljjksch inkomen bedraagt 550.000 gulden. Koop Britsche artikelen! In Engeland is een campagne aan den gang om propaganda te maken voor het koopen van Britsche artikelen. De eerste week is nu achter den rug; er blijken 3 millioen reclameschilden gebruikt te zijn en de voorraad was Donderdag reeds op, zoodat de centrale commissie er on middellijk nog 'twee millioen bij heeft besteld. De bedoeling is deze schilden die in glle winkels, op kantoren, in open bare gebouwen en op auto's en op Zondag zelfs op den expresstrein naar Cornwall worden aangebracht, tot Kerstmis onder 'toog van het koopend publiek te houden. De bedrijfsleiders van eenige groote warenhuizen van Londen en Liverpool, hebben meegedeeld, dat 75 tot 90 pet. van hun' klanten bij den aankoop van een artikel gevraagd hebben, of dit van En gelsche of althans Britsche herkomst was en in vele gevallen hebben ze een but tenlandsch artikel geweigerd. Engelsche speelgoederen hebben de plaats van Fran sche en Duitsche ingenomen en in de wa>- renhuizen beslaan de afdeelingen van Britsche speelgoederen driemaal Hooveel ruimte als voorheen. Op de groenten- en fruitmarkt van Gavent Garden zijn Engel sche groenten in blik en Canadeesche en Australische inplaats van Amerikaan sche appelen vijf of zes maal zooveel verkocht als andere jaren, tegen Kerstmis en in de groote hallen te Liverpool zijn ruim 10.000 monsters verkocht van uit sluitend met Engelsch materiaal vervaar- digde goederen. Binnenland. De Drankwet door de Eerste Kamer aan genomen. Oproep Nationaal Steuncomité. Christelijke maatschappelijke organisa ties over het werkloosheidsvraagstuk. Buitenland. Het conflict China-Japan. Bloedige relletjes in Tsjecho-Slowakije. verhuurt loketten In haar VRAAGT INLICHTINGEN Korte Berichten. De Pruisische minister van justitie heeft aau alle justieele instanties een rondschrijven gericht om aan te dringen op krachtdadige vervolging van alle strafbare daden, daar dit noodig ia om de rust in het politieke leven te doen te- rugkeeren en het bedrijfsleven weer ge zond te maken. ECONOMISCHE VOORLICHTINGS DIENST Blijkens het Voorioopig Verslag der Eerste Kamer over de suppletoire arbeids- begrootiog voor 1931 wenschten vele lo dennu de economische omstandigheden zoo moeilijk xijn geworden, thans geen uiting te geven aan. de bezwaren, welke bij hen bestaan tegen de voorgestelde rege ling omdat zij de totstandkoming van de zen dienst niet langer wilden vertragen. Gevraagd werd of wel voldoende reke ning is gehouden met de plaats, welke de Vereaniging Bureau voor Handels-inlich tingen inneemt. Indien met Rijksmidde len te 'fl-Gravenhage, als onderdeel van den Economischen Voarlichtingadienst een afdeeling wordt gesticht met hetzelfde doel als dat van genoemd Bureau, zullen de bestaansvoorwaarden van dit laatste dusdanig verminderen, dat tenslotte het opbouwend werk dezer vereeniging van 28 jaren zal warden vernietigd. Eenige leden zouden willen vernemen, of het mogelijk is, aan deze instelling in de nieuwe organisatie eon goede plaats te geven. Met de benoeming van een directeur- generaal verklaarde men zich te kunnen vereenigen. Verscheidene leden achtten bet gewenscht, het aantal leden van den Economischen Raad niet al te groot te doen zijn. De vraag werd gesteld of na de instal latie van den Economischen Raad de be staande commissie voor de Economische politiek zal worden opgeheven. HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK. Samenspreklng tusschen de christelijke sociale organisaties. Gisteren zijn te Utrecht, op uitnoodiging van het bestuur der Christelijke Werk- geversvereeniging, afgevaardigden van de Christelijke Middenstandsvereeniging; de Christelijke boeren- en tuindersbond, het Ghr. Nat. Vakverbond, het Nederl. Werk liedenverbond Patrimonium en de Ned. Luth. Bond voor Christelijke sociale actie bijeengekomen. Van den Ohristelijken Nationalen Werk mansbond waren in verband met de be grafenis van den plotseling overleden se cretaris dezer organisatie geen afgevaar digden aanwezig. De heer F. L. v. d. Bom, die als voor zitter van de Christelijke Werkgevers- vereeniging de samenkomst presideerde, zette in zijn openingswoord uiteen, dat de bedoeling der samenspreking was een 'be spreking over de werkloosheid, waarbij niet de oorzaken daarvan, maar de mid delen ter bestrijding onderwerp van dis cussie zouden moeten zijn, de van ver scheidene zijden aangewezen middelen be handeld zouden moet mi worden en ten slotte bepaald zon moeten worden, of men gezamenlijk iete zou kunaea doen, dan wel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1