Dinsdag 24 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 32* Hendrikss Ca's BankN.V. lees EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Brand- en Inbraakvrp LIPS' KLU1SINRICHTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dit jaar geen catarrh I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. {(455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAR. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, II- Losse nummers i 0.03 Pr ij s der Advertentie nc 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Een nieuwe V. Bij de verkiezingen in 1918 betoogde Mr J. A. van Hamel in een vergadering van de liberale kiesvereeniging te Am sterdam, dat de Liberale Unie de partij was van de vier V's, n.l. van de vrijheid, de verdraagzaamheid, de verantwoor delijkheid en den vooruitgang. Naar aanleiding daarvan schreef toen Prof. Fabius: Vergeten werd als 5de V de vaagheid. Er is veel veranderd sinds 1918. De Liberale Unie heeft zelfs meerdere naams veranderingen ondergaan. Maar de vaagheid is gebleven. Getuige het woord, waarmee de heer Roos de naar spel en dans en meer der gelijke vermaken hunkerende jonge libe ralen trachtte te begeesteren. Men zou er zelfs toe kunnen komen nog een nieuwe V bij te voegen: de ver makelijkheid. China en Japan. Volgens te Moskou ontvangen berichten uit Charbin zou ook de bezetting van deze stad door de Japansche troepen spoedig verwacht kunnen worden. Een te Charbin verschijnend Japansch dag blad weet naar aanleiding van dit Rus sische bericht mede te deelen, dat bij de commandanten der Japansche troepen vrees bestaat voor de veiligheid der te Charbin gevestigde Japanners en dat de stad bij het minste teeken van gevaar voor de Japansche bewoners bezet zal worden. Uit Moekden wordt gemeld, dat het schijnt, dat zich te Tsjintsjou een ge spannen toestand ontwikkelt. Men vreest dat een Chineesch-Japansche botsing in deze streek op handen is. De spoorweg verbinding tusschen Peking en Moekden is verlamd. Uit officiëele Japansche bron verluidt, dat op de slagvelden van Angantsji en Tsitsikar zeshonderd Chineesche dooden gevonden zijn, maar men gelooft, dat het geenszins alle verliezen zijn, die de Chi- neezen in de gevechten van j.l. Woensdag en Donderdag geleden hebben. De electrificatie van het spoor In België. Het ontwerp van electrificatie van som mige belangrijke spoorlijnen in België is thans bijna klaar. Het eerst in aan merking komt de lijn BrusselAntwer pen. Men heeft de zekerheid, dat de elec- trische treinen dit traject van 44 K.M. in 30 minuten zouden kunnen afleggen. Voor de treinen, die te Mechelen stoppen, zou dit 34 minuten worden inplaats van nu 42. Het aantal treinen, tusschen de beide grootste centra van het Rijk, zou, onmid dellijk na de totstandkoming der electri ficatie, met 50 pet. worden verminderd. In geval van geleidelijk toenemend ver keer zou men deze vermeerdering op 100 pet kunnen brengen. De aanstaande reis van den Belgischen Kroonprins. De correspondent van de „N. R. Grt te Brussel meldt: Van bevoegde zijde wordt mij verze kerd, dat de reis van den Belgischen Kroonprins Leopold naar Japan en Ne- derlandsch-Indië in Februari, Maart en April a.s. zal plaats hebben. De Prins zal zich waarschijnlijk in Februari aan boord van het Nederlandsche stoomschip Chris- tiaan Huygens te Genua inschepen, met bestemming naar Singapore. Hij heeft het plan, 12 dagen in Singapore en de Straits Settlements te blijven. Van Singapore zal hij zich met het Japansche stoomschip Hakonu Maru naar Kobé begeven, waar hij omstreeks 15 Maart zal aankomen. Tijdens het verblijf in Japan, dat twee of drie weken zal duren, zal Prins Leopold door den Japanschen keizer worden ont vangen en verscheidene steden bezoeken Vermoedelijk keert hij vervolgens over Nederlandsch-Indië naar Europa terug. Loonen en prijzen In Dultschland. Er zal dezen winter in Duitschland een groote en bittere strijd uitgestreden worden over de loonen en de prijzen. De beraadslagingen in den economi- schen Raad van Advies zijn in zekeren zin een voorspel van wat er te wachten staat. De beraadslagingen tusschen de socialistische leiders met den Rijkskan selier en de houding van een paar ver tegenwoordigers van de vakbonden in den economischen Raad zijn reeds belang rijke symptomen van den ernst der si tuatie. Onder voorzitterschap van president von Hindenburg, heeft de economische Raad van Advies een bijeenkomst gehou den. De Rijkskanselier heeft een samen vattend overzicht gegeven van de conclu sies, waartoe de Raad gekomen was. Brüning zei o.a.: De eerste voorwaarde voor het herstel van het economische leven is een stabiele begrooting bij Rijk, bondsstaten en vooral gemeenten. En zeer belangrijk is vervolgens het probleem der prijszetting, welke moet be oogen de gebonden prijzen op een nieuw, met de prijzen op de wereldmarkten be ter overeenstemmend niveau te stellen. Een algemeene prijsbepaling bij noodver ordening b.v., wordt niet wenschelijk ge acht, maar in gevallen, waar de prijzen zich niet aan de natuurlijke tendenz willen aanpassen, is eenige dwang nood zakelijk. Evenredige vermindering van loonen en salarissen moet daarmee echter hand in hand gaan. Het beginsel van het col lectief arbeidscontract moet echter ook daarbij behouden blijven. De Raad is eveneens eenstemmig van oordeel, dat een verlaging van het rente type zeer wenschelijk is. Om de algemee ne kosten van het levensonderhoud op eenigszins evenredige wijze te doen dalen is in de eerste plaats een daling in de tarieven van Rijks- en Gemeentelijke be drijven noodzakelijk, 'n Algemeene daling van de tarieven der spoorwegen is nog niet mogelijk, daar hun inkomsten ver band houden met de herstelbetalingen, maar wel moet bet, vooral in noodlij;- dende streken, mogelijk worden, de tarie ven voor trams, gas, electrici- teit en water in belangrijke mate te verlagen. De regeering zal daarop bij alle gemeentelijke autoriteiten aandringen. Verlaging der woninghuren volgt nood zakelijkerwijze uit de vermindering der algemeene inkomsten. Na deze verklaring van den Rijkskan selier heeft, naar de Vorwaerts meldt, de voorzitter van het Algemeene Duitsche Vakverbond, Grassmann, namens alle vertegenwoordigers der vakcentralen, een zeer scherp geformuleerde verklaring af gelegd. Hierin zeide hij o.a., dat de ver tegenwoordigers der vakbeweging aan de uitnoodiging van den Rijkspresident, om in den Economischen Raad zitting te ne men, teneinde mee te werken, zooals het in de uitnoodiging heette, een economisch doeltreffend en sociaal gerechtvaardigd economisch program op te stellen, en uit te voeren, welks doel was het bestrijden der werkloosheid en bet verlagen van de productiekosten en van de kosten van het levensonderhoud gevolg hadden gegeven. Inmiddels hadden echter de beraadsla gingen in den Economischen Raad aan getoond, dat over de middelen, waarmee, en de wijze waarop dit doel moet worden nagestreefd, overeenstemming niet moge lijk was. Derhalve kan de vakbeweging niet accoord gaan met de conclusies van den Rijkskanselier. Invoer van margarine en tabak in België. De Belgische ministerraad heeft beslo ten, binnenkort bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, waarbij de in voerrechten op margarine en tabak wor den verhoogd. Naar de „Tel." meldt, zal de verhooging vijfmaal de invoerrechten van vóór den oorlog bedragen. Bankier gearresteerd te Parijs. Georges Froment Guieysse, de vroegere president van den raad van commissa rissen en gedelegeerd commissaris van de Banque coloniale des Etudes et Entrepri- ses mutuelles, is gistermorgen in hechie- nis genomen. De bank bevindt zich sedert 21 April j.l. in gerechtelijke liquidatie. Een onderzoek heeft aangetoond, dat het kapitaal van deze bank, ten bedrage van fr. 46.75 millioen, en de kapitalen belegd in 41 filialen, ad fr. 35 millioen, verkwist zijn. Korts Berichten. Het aantal dooden, tengevolge van de ontploffing in de Bentley-mij'n (Eng.) is thans tot 42 gestegen, terwijl enkele mijnwerkers nog vermist worden. Beves tigd wordt, dat vijf der zwaar gewonden waarschijnlijk geheel blind zullen wor den, Op bevel van het Japansche minis terie van binnenlandsche zaken werden Zaterdag te Tokio talrijke huiszoekingen verricht. Een zeer groote hoeveelheid ma teriaal eener anti-militairistische liga is in beslag genomen. De liga had zich tot taak gesteld, massademonstraties te or- ganiseeren tegen de Japansche politiek in China. Volgens een bericht in een Japansch blad is de Japansche minister van finan ciën voornemens, een oorlogsleening uit te schrijven ten bedrage van 35 50 millioen Yen tot dekking van de onkosten der Japansche militaire expeditie. Tusschen de syndicalistische en communistische havenarbeiders te Sevilia is het tot talrijke botsingen gekomen. Er zijn verscheidene menschen gewond. De uit 15 koppen bestaande beman ning van den bij het Bereneiland, ten Z. van Spitsbergen, gezonken Engelschen treiler „Howe" is, naar de Engelsche bla den melden, met veel moeite gered door een anderen treiler. De schipbreukelingen waren 65 uur aan dek geweest, zonder slaap, met gecondenseerde melk als eenig voedsel. Havas seint uit Parijs, dat de Fran- scbe belastingen in October fr. 5203 mil lioen hebben opgebracht, zijnde fr. £83 millioen minder dan in October 1930. In de eerste zeven maanden van het loopen- de belastingjaar 19311932 hebben de belastingen fr. 26.699 millioen opgebracht of fr 795 millioen minder dan in dezelfde zeven maanden van 19301931, doch fr. 194 millioen meer dan in de raming was voorzien. - In de haven te Brooklyn zijn 6000 kisten met alcoholhoudende dranken ter waarde van een millioen dollar in beslag genomen. Zestig smokkelaars werden ge arresteerd bij het lossen van de kisten uit een vrachtschip. DE TARIEVENOORLOG. Engelands landbouwbeschermlng. In Engeland zullen ingrijpende maat regelen worden getroffen tot bescherming van den landbouw. Mac-Donald zal van daag een delegatie van vertegenwoordi gers der 3 regeeringspartijen ontvangen, welke van hem verlangen dat onmiddel lijke maatregelen zullen worden getrof fen tot bescherming van de verbouwers van tarwe en beetwortelen en ook van de veehouders. De Engelsche regeering is bereid een vermalingsdwang in te voeren, zoodat een bepaalde hoeveelheid Engelsche tar we in het meel moet worden gebruikt. De bekende economische deskundige Layton publiceert een artikel tegen de nieuwe invoerrechten. Hij wijst er daar in op, dat de nieuwe invoerrechten een duurte tengevolge zullen hebben door de vermindering van de koopkracht der be volking, terwijl ook de uitvoer zal af nemen tengevolge van de te verwachten maatregelen van het buitenland. Inlandsche gerst voor onze bier brouwerijen. Op de vragen van den heer Van der Lande betreffende het verplichtend stellen van het gebruik van Nederlandsche gerst voor de bierbrouwerijen hier te lande, heeft minister Ruys de Beerenbrouck ge antwoord, dat sedert Augustus j.l. in on derzoek is of bij de bierbrouwerijen in ons land het gebruik van inlandsche gerst kan worden bevorderd. Christelijk Nat. Vakverbond. In de gisteren te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, werd na twee vrije stemmingen, bij her stemming met 76 van de 116 uitgebrachte stemmen tot vijfden bezoldigden bestuur der van het C.N.V. benoemd de heer A. Stapelkamp, bezoldigd secretaris van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, te 's-Gravenhage. Vervolgens werd het Sociaal Politiek Program van het Verbond gewijzigd vast gesteld. Besloten werd binnenkort een bijeen komst te houden met vertegenwoordigers van de organisaties met werkloosheids verzekering, ter bespreking van de voor- wanne u '25. 45 a> 6S en. n®eolt* gestelde regeeringsmaatregelen betreffen de steun aan werkloozenkassen over het jaar 1932. De Nederlandsche loodstarieven. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over de wet op de middelen, zegt de minister, dat de regeering niet kan inzien, dat de loodsta rieven te hoog zouden zijn in vergelijking met de tarieven der landen, waarmede de Nederlandsche havens hebben te concur- reeren, behoudens de omstandigheden dat de loodsgelden voor de Schelde worden betaald naar den gedeprecieerden franc. Een verlaging dezer tarieven komt de regeering dan ook niet noodzakelijk voor, dewijl zij meent, dat de scheepvaart op de Nederlandsche havens daardoor niet be lemmerd wordt. De Indische pensioenen. Onlangs zegt het „Vaderland" vestig den wij er de aandacht op, dat Indische ambtenaren, reeds maanden geleden ge- pensionneerd, zonder pensioenregeling werden gelaten, zulks in verband met de korting op de Indische pensioenen en de overweging, in verband daarmede, van de opneming van bizondere bepalingen. Wij bepleitten naar aanleiding daarvan het goed recht van deze categorie van In dische gepensionneerde ambtenaren om op gelijken voet te worden behandeld met de overige reeds gepensionneerde ambte naren. Naar ons thans wordt medegedeeld, is thans de pensioenregeling van deze amb tenaren geschied, en dat wel geheel over eenkomstig de bestaande algemeene voor schriften, zoodat aan den in onze be schouwing uitgesproken wensch is vol daan. De Landbouwcrisis. Vandaag heeft de jaarlijksche alge meene ledenvergadering plaats gehad van de Groninger Maatschappij van Land bouw. De voorzitter de heer H. D. Louw es te Westpolder, heeft daarbij een uitvoerige openingsrede gehouden. Hij schetste in de eerste plaats den banarden toestand, waarin het landbouwbedrijf verkeert. Als oorzaak daarvan noemde spr. o.a. Jen slechten oogst van het laatste jaar. Ver der wees hij' er op, dat de crisis staag blijft doorwerken en dat steeds meer on- derdeelen van het bedrijf er door worden lamgeslagen. Uit het zich uitbreiden van de crisis over alle onderdeelen van het landbouw bedrijf moet volgens spr. deze leering wor den getrokken, dat de boeren zich moeten hoeden voor een overijlde verandering in de inrichting hunner bedrijven. Hij stelde vast, dat de prijzen der land bouwproducten zoo laag zijn, dat het uit gesloten moet worden geacht, alleen door verlaging der uitgaven weer een bevredi genden toestand te scheppen. Wel zal op menige boerderij 'het onkostencijfer sterk gedrukt zijn, maar dat is een gevolg van rationalisatie en inkrimping der werk zaamheden. Wat het internationaal goe derenverkeer betreft meende spr. dat het er niet naar lijkt, dat een welbewust be gin is gemaakt met de afbraak der tarief muren. Het omgekeerde is het geval. Al leen Nederland blijft achter in de wereld van den vrijhandel. Met voldoening stelde spr. vast, dat de Tarwewet een groote steun is voor den akkerbouw. Wat den steun aan den suikerbieten teelt betreft, meende spr. dat de twee proe ven van wetgevenden arbeid in deze mate rie tot een mislukking hebben geleid. In dit opzicht noemde spr. de houding der regeering raadselachtig, te meer daar de middelen tot dekking der uitgaven hier gemakkelijk te vinden zijn. Spr. ziet de toekomst donker in. Dras tische bezuiniging in heel andere mate en in veel sneller tempo achtte hij. noodzake lijk. Toch moet men niet wanhopen aan een betere toekomst. Rusteloos moeten wij doorgaan om aan onze bedrijven de grootste zorg te wijden. Vervolgens sprak de heer J. Smid te Voorburg, oud-referendaris aan het de partement van Landbouw. Spr. begint met te zeggen, dat de land bouwcrisis in een stadium is gekomen, waarin de landbouw op het punt staat Binnenland. Het nationaal crisis-comité geïnstalleerd. Wetsontwerp tot beperking van den in voer. Memorie van Antwoord. Buitenland. Loonen en prijzen in Duitschland. Landbouwbescherming in Engeland. Het conflict China-Japan. verhuurt loketten in haar VRAAGT INLICHTINGEN te bezwijken. Hiervan zal niet alleen de landbouwende bevolking de dupe worden* maar het geheels Nederlandsche volk. Het is echter wet merkwaardig, hoe weinig dit in de betrokken kringen en ook door de overheid wordt ingezien. Men vergete vooral één ding En wel, dat de bodem de natuurlijke bestaansbron van een land vormt. Blijven de huidige loon- en prijsverhoudingen bestaan, dan zal de landbouw zich in zeer extensieve richting ontwikkelen en is het niet on waarschijnlijk, dat aanstonds slechts één persoon werk vindt op eene oppervlakte, die vroeger werd bewerkt door twee. Daar door zullen van de 600.000 personen in den Nederlandschen landbouw werkzaam, 300.000 hun bestaan verliezen. Hierbij' ko men dan nog zeker 300.000 andereu, die tot dusver indirect van den landbouw leef den. Terwijl deze 600.000 personen vroe ger hun levensonderhoud aan eigen bodem ontleenden, zullen zij thans, eventueel met hun gezinnen, door de overheid moeten worden onderhouden met levensmiddelen, die in het buitenland moeten worden ge kocht. Do toeneming van onzen invoer en de vermindering van onzen uitvoer, die van een en ander het gevolg zullen zijn, zullen noodwendig moeten leiden tot de preciatie van onzen gulden. Spr. komt tot de conclusie, dat als inen niet wil, dat de gulden, het Engelsche pond volgt, er in de eerste plaats naar gestreefd moet worden de intensieve bodemcultuur zooveel mogelijk in stand te boudea. Wat betreft de middelen van herstel: Men kan het verbroken evenwicht herstel len door verlaging van het stedelijke en industxieele loonpeil, waardoor ook ver laging der landbouwloonen mogelijk zou zijn zonder den landarbeider dus te scha den of verhooging van de prijzen der landbouwproducten. Met kleine middelen komt men er echter niet. Wil men het doel bereiken langs den weg der loonsver laging, dan zal men terug moeten naar d«, loonen van voor den oorlog. Dit behoeft niet te leiden tot verlaging van levensstandaard in het algemeen, wanneer maar krachtige maatregelen worden, genomen, waardoor de prijzen van alle producten en diensten der ste delijke en industriëele bedrijven zich on middellijk bij deze lagere loonen aanpas sen. De grootste moeilijkheid om tot loons verlaging te komen vormen echter de heerschend sociale opvattingen, die de geldloonen op hetzelfde pedl willen hou den. Blijft men daarop staan, dan zal men het moeten zoeken in verhooging der prijzen van landbouwproducten. De over heid bewandelt dan ook dezen weg. Wat tot dusver is geschied, acht spr. echter een droppel in een meer. Men steunt de teelt van enkele gewas sen, doch wordt daardoor zeer onbillijk en ontreddert het bedrijf. Spr. meent, dat de teelt van alle gewassen, die hier op zijn plaats zijn, rendabel moet wor den gemaakt. Spr. eindigt met de hoop uit te spre ken, dat ons volk en de regeering spoe dig hun houding inzake den landbouw mogen wijzigen. Anders zal de landbouw crisis de moeilijkheden, die uit den slech ten gang van de andere bestaansbronnen voortvloeien in zoodanige mate vergroo- ten, dat men komt te staan voor een, na tionale ramp. MODERN HEIDENDOM. In de „N, R. Crt." lezen wij onder het opschrift: „Onze tijd" volgend stukje: Een jeugdig schrijver van novellen en „short stories" heeft een medewer ker van de „Daily Expres®" een relaas

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1