Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. ia bewoner» van „den Kouter" met de P.Z.E.M. overeengekomen garsMtoliia.. Na ampele disouesie omtrent de ge vraagde garantie voor electrificatie van het „Langeweegtje" te Kwadendamme en „den Boeier" te Hoedekenskerke, waar omtrent gezegelde requesten zijn ingeko men, wordt met 5 tegen 2 st. (Chamuleau en Steijn) verworpen het voorstel van B. en W. om die garantie niet te verleenen, met het oog op de gevolgen ten opzichte van verzoeken uit andere buurten, en der halve aangenomen het voorstel van de minderheid van B. en W. om die garantie wèl te geven voor het vervolg, als kan blijken, dat voor de aansluiting aldaar voldoende deelname is. Aangenomen wordt dienaangaande dat belanghebben den door teekening ten opzichte van de garantie zich tegenover de P. Z.E.M. ver binden moeten. Ten opzichte van de straatverlichting aldaar wordt met algemeene stemmen be slist, dat wanneer die beide garantielonen tot stand komen, de gemeente dan in „den Boeier" 1 en van Kwadendamme tot de spoorlijn op het Langeweegtje 4 elecri- sche straatlantaarns zal plaatsen. De ga- rantielijn aan het Langeweegtje zal dan worden gelegd tot de hofstede van dhr G. Timmerman. St Maartensdijk. De gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. tot het toe kennen van f500 subsidie per jaar ge durende 40 achtereenvolgende jaren ten behoeve van de wegverbetering Scherpe- nisseStavenisse, met één stem meerder heid verworpen. Tholen. Zaterdagavond werd de alge meene vergadering gehouden van de vis- schersvereeniging „Helpt Elkander", al hier. Na opening door den voorzitter, dhr S. Schot, geven de secretaris en penning meester verslag van het afgelopen boek jaar: de ontvangsten bedroegen f 249.80y2, de uitgaven f 182.96, batig saldo f 66.84y2- Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Schot, H. Kegge en C. van Luijk, tot bode werd gekozen de heer C. Saleijn. Een uitvoerige bespreking werd gehou den over het in bespreking zijnde Een- drachtskanaal. Vrijdagavond werd in de consisto riekamer der Geref. Gemeente definitief opgericht een Chr. Zangvereeniging. Reeds hadden zich 40 leden hiervoor aan gemeld. Besloten werd enkel psalmen te zingen. Aanwezig waren met het hoofd der school, dhr Geluk, enkele genoodig- den en de Raad der kerk. De vereeniging zal staan onder toezicht van genoemd kerkbestuur. Serooskerke (W.) Vrijdagavond hield de Afd. Chr. Landarbeidersbond een druk bezochte propagandavergadering. Ds Lin deboom opende met gebed, las Jacobus 5 van vers 1 tot en met 10 en sprak naar aanleiding daarvan een openingswoord, over: „Sociale gerechtigheid". Als eerste spreker trad op de neer P. Meliefste, voorz. van den Chr. Besturen bond te Middelburg met het onderwerp „Orde, Liefde en Recht". De tweede spreker was de heer A. Vingerling, Hoofdbest. van den Ned. Chr. Landarbeidersbond met het onderwerp: „Crisis en Vakorganisatie". De voorzitter bracht dank aan de spre kers, waarna de heer Vingerling op ver zoek van den voorzitter, met dankgebed sloot. A.s. Donderdag des namiddags half 3 vergadert de Raad. Aan de orde komen: Onderhandsche verhuring van een woonhuis en erf aan den Oostsingel aan den heer A. Mol. Onderhandsche verpach ting van grond' aan den heer L. de Jonge. Idem aan den heer A. Jobse. On derhandsche verhuring van gemeente grond' aan den heer P. de Jongh. Verkoop van een aantal op stam staande boomen. Vaststelling van een verordening betref fende het vervoer van benzine. Verzoek van bewoners van den 's H. H.kinderen- dijk om uitbreiding der straatverlichting aldaar. Benoeming van een gemeente- vroedvrouw. Voorstal tot het geven van een vaste aanstelling aan den vakonder wijzer in d'e gymnastiek, dhr J. van Ti el. Conversie der 6 pet. obligatieleening ten laste der N.V. Centrale Ammoniakfabriek in een 4,5 pet. leening. Beschikbaarstel ling van gelden voor verderen aanleg van Rouwpian III. Adres van den Chr. Be sturenbond, den R.K. Volksbond en den Goesschen Bestuurdersbond inzake werk verschaffing en c.q. steunregeling. Adres met betrekking tot het rijden met motor rijtuigen in de Wilhelminastraat. Wijzi ging der verordening op de heffing van beursrechten. Voorstel tot het doen van voorbereidende stappen teneinde te ko men tot een gewijzigde overeenkomst met 6 andere gemeenten inzake de keuring van vee en vleesch. Verwarming van O.L. school B. Rekening van het Gasthuis over het jaar 1929. Verhuring woonhuis enz. Van den heer P. W. den Herder werd ten be hoeve van het grondbedrijf o.m. gekocht een woonhuis met erf en boomgaard1, staande en gelegen aan den Oostsingel, gehuurd' door den heer A. Mol, en door dezen bewoond. Deze huur, bedragende f275 per jaar, is geëindigd op 31 Octo ber 1931. De heer Mol heeft te kennen gegeven, het bovenbedoelde, benevens een klein aangrenzend' stukje grond, vroeger bij dhr Walraven in gebruik, opnieuw te willen huren mits tegen lageren prijs. Na eenige onderhandelingen heeft de heer Mol zich bereid verklaard om het geheel te huren voor een. termijn van een Jw tegen fS p. weet, mat w*Kan prihi genoegen kan VWd'en oer>om«*nJ Önderhandsche verpachting. Op 18 December 1924 werd onderhands verpacht aan d'en heer L. de Jonge een perceel grond' bij de 'sH. H.kinderenbar- rière, groot te zamen 40 aren 60 centi aren, voor een jaarlijksche pachtsom van f64. Deze pacht eindigt op 31 Dec. '31. De heer de Jonge vraagt thans ver lenging van de pacht en heeft zich be reid verklaard om een pacht te betalen van f 60 per jaar, met welk bedrag ge noegen kan wonden genomen. Op 29 April 1925 werd' onderhands verpacht aan dhr A. Jobse een perceel grond buiten de 's H. H. kinderenbarrière, groot 28 aren 50 centiaren, voor een pachtsom van f51.60 per jaar. Deze pacht eindigt op 31 Dec. 1931. Dhr Jobse vraagt thans verlenging van pacht ,doch voor een som van f 40 per jaar. Daarmee vereenigen B. en W. zich. Dhr. P. de Jongh verzoekt onderhands aan hem .te verhuren een stukje grond' in de Oude Haven, groot 1 H.A., 65 A. 91 c.A. Adressant biedt een pachtsom van f 130 per jaar gedurende een huurtermijn van vijf jaar. De pacht bedroeg laatste lijk f 199.22 per jaar voor een termijn van zeven jaar, doch gezien de algemeene daling der pachtprijzen, achten B. en W. het geboden bedrag aannemelijk. Verkoop van op stam staan- de boomen. De directeur van Ge meentewerken geeft in overweging om over te gaan tot het doen rooien van 57 zware en middeldikke olmeboomen en verder van een aantal jonge boomen van verschillende soorten, alle reeds dood of sterk aangetast door ziekte .(in hoofd zaak iepenziekte). Verordening op het v er voer van benzine. Bij rondschrijven van 30 Juli 1931 werd' door den Minister van Binnenl. Zaken aangedrongen op de samenstelling van een verordening, rege lende het vervoer van benzine door mid del van tankwagens. Een door de commissie voor de Straf verordeningen samengestelde concept-ver ordening op benzinevervoer bieden B. en W. ter vaststelling aan. Straatverlichting. Door een vier tal bewoners van den 'sPI. H.kinderendij'k wordt verzocht om de straatverlichting al daar uit te breiden tot aan de grens der gemeente 's II. Arendskerke. De Gascommissie stelt voor om over te gaan tot bijplaatsing van drie lantaarns. Benoeming G e m e e n te-v r o ed'- vrouw. B. en W. bieden de volgende voordracht aan: 1. Mej. S. E. R. Luijmes te Goudswaard; 2. Mej. A. H. Muiser te Huizum bij Leeuwarden; 3. Mej. E. Josefik te Vlissingen. Vakonderwijzer lichamel ij le e oefening. B. en W. geven in overweging dhr J. van Tiel (thans tij delijk) te benoemen tot vast onderwij zer voor het geven van les in lichamelijke oefening aan d'e O. L. scholen en die benoeming te doen ingaan 1 October 1931. Verwarming O. L. school B. De directeur van gemeentewerken deelt me de, dat de kachels in de O. L. school B versleten raken en dus óf zullen moeten worden vernieuwd, óf door een ander stelsel van verwarming zullen moeten worden vervangen. De gunstige ervaringen, in het Stadhuis, de Ambachtsschool en de beide nieuwe lokalen der 0. L. school C opgedaan met gasverwarming, doen B. en W. daaraan d'e voorkeur geven boven centrale verwar ming en zeer zeker boven verwarming met kolenkachels. Zij geven den Raad mitsdien in overwe ging om in school B gaskachelverwarming te doen aanbrengen en de daarvoor be- nood'igde gelden, zijnde volgens raming f 2700, beschikbaar te stellen. Keuringsdienst van Vee en Vleesch. In het jaar 1922 werd' door de Raden der gemeenten Goes, 's Gravenpol der, 'sH. Abtskerke, Kapalle, Kattendijke, Kloetinge en Wolf aartsdijk een gemeen schappelijke regeling vastgesteld:, teneinde uitvoering te kunnen geven aan de Vleeschkeuringswe-t. Artikel 11 d'ezer regeling bepaalt dat na- deelige saldi van-den dienst pondsponds gewijze, naar gelang van het aantal inwo ners, over de samenwerkende gemeenten word'en verdeeld. De uit dezelfde regeling voortvloeien de Verordening op het financieel beheer van dien keuringsdienst van vee en vleesch voor d'e genoemde gemeenten be- i paalt in art. 14, hetzelfde wat een e.v. batig slot aangaat. Deze bepalingen hebben in den loop d'er jaren niet voldaan. Het bezwaar komt in het kort hierop neer, dat het naar verhouding tot het getal inwoners veel grootere aantal slachtingen te Goes niet alleen voor die overige gemeenten het keurloon laag doet zijn het is in den kring Goes veel lager d'an in een der and'ere kringen van Z. en N.-Beveland maar bovendien aan de buitengemeenten nog een uitkeering waarborgt, die niet in evenredigheid staat tot het aldaar ver richte aantal slachtingen. De Directeur heeft in zijn rapport een nieuw stelsel aan d'e hand gedaan, waar mede B. en W. zich zeer goed kunnen ver eenigen. Dit stelsel beoogt niet om de buitengemeenten geheel los te laten en voor de moeilijkheid te stellen om zelf 'n vleeschkeuringsdienst in 't leven te roe pen, hetgeen wel bijna ondoenlijk moet worden geacht, maar om hen in staat te stellen om tegen vergoeding gebruik te maken van d'e diensten van het perso neel van dien Vleeschkeuringsdienst van Goes. Do buitengemeenten kunnen dan door zelfstandige heffing van keurloon dekking vinden voor de verschuldigde be talingen aan den dienst van Goes. De bestaande regeling loopt af op 4 Aug, '32. Tnwvülge !n k*i '8, tvAftv. lid dv vivrp eer Hcihzj.n IT.-Jt, regeling, moet opzegging ze3 maanden" te voren plaats hebben. B. en W. stellen d'en Raad mitsdien voor om aan de besturen der gemeenten 's Gravenpolder, 's H. Abtskerke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge en Wolfaartsdijk mede te deelen, dat de regeling bovenge noemd ingaande 4 Aug. 1932 wordt opge zegd, doch dat die gemeenten in de ge legenheid zullen worden gesteld om vóór dien datum opnieuw met de gemeente Goes een regeling aan te gaan tot uitvoe ring der Vleeschkeuringswet. Heffing van beursrechten. Door d'e Beurscommissie is verzocht om af te schaffen het recht van f0.10 per ge sprek hetwelk krachtens de bestaande verordening geheven wordt voor het ge bruik van de telefoon-toestellen in de beurs, en voortaan slechts de kosten van elk gesprek te laten vergoeden. B. en W. kunnen zich hiermede vereeni gen. Motor- en Rijwielwet. Door d'en heer M. G. van dien Ende e.a. wordt verzocht om maatregelen te willen treffen teneinde het roekeloos rijden met motor rijtuigen en het rijden met gevaarlijk opge- laiden vrachtauto's in deze gemeente tegen te gaan. B. en W. wijzen er op, dat verschillende bepalingen der motor- en rijwielwet de kennelijke bedoeling hebben om roeke loos rijden tegen te gaan en dat de ge- meente-politie zich daarmede ijverig bezig (houdt bewjjst wel het feit, dat deswege in 1931 reeds 16 processen verbaal zijn opgemaakt. Tenslotte hebben de gemeenten nog de bevoegdheid om een maximum-snelheid mits niet geringer d'an 20 K.M. per uur, voor te schrijven, doch een dergelijke be paling, die alhier voorheen heeft bestaan, is juist eenige jaren terug door den Raad afgeschaft, daar ze meer verslappend op het verantwoordelijkheidsgevoel van den bestuurder werkt dan dat ze ongelukken voorkomt. Immers het is zeer goed' moge lijk, dat een snelheid van 20 K.M. in een bepaald geval gevaar oplevert, terwijl in een ander geval juist door een oogenblik flink door te rijden gevaar kan worden voorkomen. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in overweging het adres voor kennisgeving aan te nemen. Werkverschaffing. Met betrek king tot het ad'res van den Chr. Besturen bond, den R.K. Volksbond en den Goes schen Bestuurd'ersbond inzake te nemen maatregelen met bet oog op d'e gedurende d'en komenden winter te verwachten werkloosheid', deelen B. en W. het vol gende mede: ad1 le. Op de geiheente-begrooting voor het jaar 1932 zijn verschillende werken vermeld, waarvan Jde uitvoering door werkloozen kan geschieden. Zeer waar schijnlijk zal hierd'öor voldoende in de nooden dezer personen kunnen worden voorzien; ad! 2e. B. en W. stellen voor om weder een commissie in het leven te roepen, bestaande uit vertegenwoordigers van den Raadi, het Burg, Armbestuur" en de boven genoemde vakcentrales. Aan een derge lijke commissie kan echter geen andere bevoegdheid worden gegevenHan het uit brengen van advies aan B. en W. met betrekking tot de uitvoering der werken, het aanwijzen der voor tewerkstelling be stemde personen en de regeling van het later door den Raad vast te stellen loon. Wanneer aan den in het adres genoemden wensch van volledige medezeggenschap gevolg zou worden gegeven, zou in han den der commissie worden gelegd een taak, welke ingevolge de Grondwet en de Gemeentewet, aan den Raad en B. en W. is opgedragen. Aan bedoelden wensch kan dus niet worden voldaan. ad1 3e. Wat betreft de invoering van een steunregeling meenen B. en W. nog eens te moeten herhalen, hetgeen zij schreven in hun advies te dezer zake van 17 Juni '1931. B. en W. kunnen hieraan nog toevoe gen, dat zij, na kennisneming der voor waarden, onder welke door het Rijk bij dragen worden verleend in de kosten van een steunregeling, als door adressanten aangegeven, de overtuiging zijn toege daan, dat de kans op het verkrijgen daar van, op zijn minst genomen, zeer gering is te noemen. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat met het egaliseeren van gronden in de Poel, toebehoorende aan het B. Arm bestuur, op 16 dezer een aanvang is ge maakt, en B. en W. daarbij medewerking hebben verleend door beschikbaarstelling van spoormateriaal en kipkarren der ge meente, zoodat zü, die het meest behoefte aan loonenden arbeid hebben, bereids voor een aantal weken zijn geholpen. Beschikbaarstelli.ng van gelden voor verderen aan- 1 e g. B. en W. doen den Raad toeko men een rapport van den Directeur van Gemeentewerken, waarin wordt medege deeld, dat voor in den loop van dezen winter uit te voeren werken van verde ren aanleg in Bouwplan III benoodigd is een bedrag van f 19.500. Een belangrijk deel van dit bedrag is bestemd voor de nieuwe verbindingsstraat VoorstadZonnebloemstraat, welk werk verband houdt met den aankoop van wo ningen in de Voorstad, en de met den heer Barends gesloten overeenkomst in zake afbraak van het bestaande en bouw van een nieuw winkelpand. Zooals uit het rapport blijkt, is pltn. f 1440 uitgetrokken voor arbeidsloon het is de bedoeling, die bedrag te laten ver dienen door werkloozen. Conversie geldleening N.V. Centrale Ammoniak fabriek. Bij beschikking van den Raad ven 27 Juli 132C- Kj'oLv' «seta a WWltSS 1st QR 'rVteoj N.V. flfl* trale Ammofliakfakiek" te kars pel, door de gemeente te doen deelnomen in het uit te geven aandeelenkapitaal en de te sluiten obligatieleening tot een he- drag van resp. f 100 en f 5500. De Directie der Centrale Ammoniakfa briek doet thans het voorstel om de 6 pet. obligatieleening te converteeren in een dito ad 4 Yi pet. De Gascommissie geeft in overweging om op dit voorstel in te gaan, mits door alle obligatiehouders daartoe wordt me degewerkt. Door de beide soc. dem. raadsleden is het volgende voorstel bij den voorzitter van den Raad ingediend; „Er wordt als aanvulling van de werk verschaffing door de Gemeente voor tij den, dat er nog geen werk wordt ver schaft, en voor personen, voor wie aan deze werkverschaffing geen of geen pas send werk is te vinden, een steunrege ling ingevoerd, gebonden aan de volgende regelen a. de uitkeering aan uitgetrokken of nog niet trekkende georganiseerde werk- looze kostwinners bedraagt f 11 per week. benevens een kindertoeslag van f 1.25 per week b. idem aan georganiseerde werklooze kostgangers f 10 per week c. idem aan ongeorganiseerde werk looze kostwinners f 10 per week bene vens een kindertoeslag van f 1 per kind en per week d. idem aan ongeorganiseerde werk looze kostgangers f 8 per week e. deze uitkeeringen worden aan de ge organiseerde werkloozen, uitgetrokken, of nog niet trekkend, verleend gedurende ten hoogste 13 weken, aan de ongeorgani seerde werkloozen ten hoogste 10 weken f. de bepalingen der reglementen op de werkloozenkassen der betrokken organi saties betreffende inschrijving bij de ar beidsbemiddeling zijn van toepassing. Deze verplichting geldt ook voor de onge organiseerden; g. van de inkomsten van den werklooze zelf als wel van de leden van diens gezin wordt twee derde in mindering gebracht op zijn steun, terwijl daarnaast hoog stens 2 personen van een gezin voor steun in aanmerking kunnen komen. h. voor uitvoering van deze steunrege ling wordt een commissie uit den Raad benoemd, aangevuld met vertegenwoor digers door de ter plaatse bestaande be- stuurdersbonden i. geen steun wordt verleend aan die personen, die verkeerde inlichtingen en onjuiste opgaven omtrent hun inkomen of al datgene, wat de commissie meent te moeten weten, hebben verstrekt; aan den persoon, die nalaat zich te melden bij den correspondent voor arbeidsbemiddeling; aan den persoon, die voor hem passend en lichamelijk geschikt werk buiten de werkverschaffing (ter beoodeeling der Commissie), waarvoor hem het ter plaat se geldend loon wordt geboden, weigert, of die voor hem passend en lichamelijk geschikt werk aan de werkverschaffing weigert, (eveneens ter beoordeeling der Commissie.) Groote brand te Ko penhagen. Dertig personen in gevaar. Zaterdagmorgen vroeg brak in een woonhuis van vier verdiepin gen in de Kroonprincessenstraat te Ko penhagen een brand uit, die zóó snel om zich heen greep, dat de bewoners van de derde en vierde verdieping zich, toen zij gealarmeerd werden, reeds den weg langs het trappenhuis naar beneden zagen af gesneden. Voor de vensters van de bedreigde éta ges verdrongen zich de angstige bewoners die luide om hulp riepen, en waarvan sommigen in hun wanhoop aanstalten maakten, om op straat te springen. Met groote moeite slaagde de brandweer er in, twee mechanische ladders op te stel len, en daarlangs de ongeveer dertig be dreigde bewoners van de derde en vierde etage te redden. Een deel der geredden heeft ernstige rookvergiftiging opgeloo- pen. Het Heldersche dieven- trio te Roosendaal in de val geloopen. Vrijdagavond ontving de Commissaris van Politie te Roosen daal het telefonisch verzoek van zijn ambtgenoot te Den Helder, tot opsporing en aanhouding van het Heldersche die- ventrio, verdacht van diefstal en resp. heling van ruim 3 duizend gld. Onmid dellijk begaven zich de adjunct-inspec teur van politie Heerma van Voss en de rechercheurs van politie Dietze en van Geel, naar het station, daar verwacht kon worden, dat de verdachten hun weg naar België zouden nemen. Bij hun speur- dienst mocht het hun gelukken, twee le den van het Heldersche trio te ontdekken en aan te houden, terwijl de derde, een varensgezel, op het laatste oogenblik nog kans bad gezien, den dans te ontspringen en in den trein naar België te ontkomen. Lang zou zijn vrijheid toch ook niet du ren, want terwijl de adjunct-inspecteur en de rechercheur v. Geel de twee aan gehoudenen naar het politiebureau over brachten, belde rechercheur Dietze de gendarmerie op te Esschen, die haar me dewerking verleende en aldaar nummer drie een „welkom vreemdeling" bereidde. Deze bleek de hoofddader nog wel te zijn, die nog in het bezit was van f2100. Het edele trio, dat Donderdag en den daarop volgenden nacht te Amsterdam aan het passagieren was geweest, en een deel van den buit had opgemaakt, is Zaterdag ge vankelijk naar Den Helder overgebracht, en slduii ter bswhskaiiaj óm Gfti. X32iü?.'AÏli pivJI' Kranige grijsaard'. Woensdag- pacht werd de zeventig-jarige landbou wer M. te Son (N.-Br.) gewekt door on gewoon leven in huis. Toen lyj ging kij ken, zag hij een inbreker aan den arbeid. Onversaagd' ging hij tot den aanval over en wist de<n dief diens geladen revolver te ontnemen, waarna de indringer het hazenpad koos. De oud'e man ging daarna, voldaan over zijn overwinning, weer zijn verdere nacht rust genieten. Coöperatieve Landbouwvereeniging „Eiland Walcheren". Zaterdagmiddag hield bovengenoemde coöperatie haar algemeene vergadering in het Militair Tehuis te Middelburg. De vice-voorzitter, do heer G. van de Putte, opende de vergadering en her innerde aan het jubileum, gevierd door den adviseur der vereeniging, den heer Zwagerman en schetste wat deze voor de vereeniging heeft gepresteerd. In het nu uitgebrachte jaarverslag, her innert de secretaris o.a. aan het 15-jarig bestaan der Vereeniging op 24 Juni j.l., waarbij: den heer J. H. 'Geschiere, die van den aanvang af deze functie bekleedde, een mooi gesneden voorzittershamer met de attributen van den landbouw en de initialen van de vereeniging is aange boden. Verder wordt vastgesteld, dat men de moeilijkheden, die voorkwamen met suc ces het hoofd heeft kunnen bieden. Over gelegd kan worden een balans, die geheel schuldvrij is en waarop geen dubieuze debiteuren voorkomen. Een moeilijkheid voor de vereeniging is, dat men soms zon der eenige basis moest bestellen, omdat de leden niet vroeg opgeven. Behalve dit verslag van den secretaris, den heer C. Louwerse, was er ook als altijd het meer zakelijke, waaruit o.a. 'bleek, dat de totale omzet dit jaar lager was dan het voorafgaande, doch dat er meer voeder ds afgenomen, en daardoor de vermindering 70 wagons bedraagt. Dezo vermindering valt mede gezien den alge- meenen toestand van den land- en tuin bouw. Algemeen was de verwachting, dat de verkoop van meststoffen zeer klein zou zijn. Wat de 'geldelijke uitkomst betreft mag men tevreden zijn. Men heeft dit jaar zeer veel als meel af kunnen leveren, zoodat het maalbedrijf een flinke bate heeft opgeleverd. Verder is het gelukt de aankoopen zoo te regelen, dat het verlies wat op een gedeelte is geleden, weer ruim schoots door andere werd goedgemaakt. De directeur, de heer J. Philips e, lichtte dit verslag nog met enkele woor den toe en beantwoordde een vraag over de mais, die in twee verschillende soorten geleverd wordt. De beide jaarverslagen werden goedgekeurd en ook de be lans op 1 Juni j.l. en de rekening 1930-'31, welke beide wijzen op een goed slot van f 6920. Thans was de voorzitter ter ver gadering gekomen en bracht deze dank aan den directeur voor zijn werk voor de vereeniging, hetwelk spr. op hoogen prijs stelt. Met 19 stemmen en één stem blanco, herkoos de vergadering daarop den heer B. Franse te Arnemuiden tot 'bestuurslid. De heer Zwagerman wordt vervolgens bij acclamatie tot adviseur herkozen. De heer Zwagerman zeide nog maals dank te willen brengen voor het geschenk hem op den onvergetelijken 2den November aangeboden door de Coöpera tie, een zijner kinderen, waarvan spr. heel veel vreugde ondervindt door de dege lijk opvoeding door bestuur, directeur en commissarissen. Spr. meent, dat hij zich nu niet veel meer met de coöperatie heeft te bemoeien, alleen kan hij zich verheu gen in haar bloei. Tot leden van de Commissie van Toe zicht herkoos de vergadering de heeren A. de Lange te Koudekerke, A. Aarnoutse te 'Gapinge en L. Maas te Vrouwepolder. Daar de heer S. Meijer Bz. moest aftreden als lid der financieele commissie en het plaatsvervangend lid, de heer J. Loois Sr. zijn plaats in nam, moest een nieuw plaatsvervangend lid gekozen worden. Nadat er op gewezen was, dat Nieuw en St. Joosland nog niet in die commissie zitting heeft gehad, koos de vergadering na twee vrije stemingen den heer Joost Dingemanse Jac.zn. Bij de rondvraag heeft de heer Zwagerman nog eens herinnerd aan de oprichting van de Commissie ter be vordering van de Landbouw Coöperatie op Walcheren en medegedeeld, dat een boekje ter verspreiding op Walcheren in 2500 exemplaren binnenkort van de pers komt of reeds is afgeleverd. Spr. wekte op mede te werken aan een goede ver spreiding en aan het dezen winter op de vergadering der dorpsvereenigingen doen optreden van den heer L. van Dijk uit Sehoondij'ke, die zal spreken over het nut der coöperatie in het algemeen en voor Walcheren in het bijzonder. De heer Jongepier vroeg of het niet mogelijk is, dat het uit te keeren per centage aan de dorpsvereenigingen iets verhoogd wordt, gezien de daling in de prijzen. Nu ontvangen zij minder bij soms meer werk, en dit komt vooral in bet na deel der bodes. De voorzitter en ook de heer van de Putte voelden veel voor dit gezegde. Het bestuur zal de kwestie dan ook ernstig onder het oog zien. Na nog enkele mededeelingen van den Directeur, die o.a. om spoedige op gaven vroeg, om teleurstellingen te voor komen, sloot de voorzitter de vergadering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6