DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gebroken Bakken Uit de Provincie Brieven uit de Residentie. FEUILLETON zich op surveillance onder de gemeen te N.- en St.-Joosland. Omstreeks tien minuten voor negen uur des avonds, kwam een luxe auto met zeer groote snelheid aangereden vanuit de richting Goes naar Middelburg. Even voor de kom van de gemeente N.- en St.-Joosland doof de men de lichten van de auto (deze bleek een zespersoons te zijn) en werden vanuit de auto een drietal schoten gelost, terwijl de politie zich in de onmiddellijke nabijheid van auto bevond. Ongeveer 200 M. verder werd nogmaals vanuit de auto geschoten, althans hoorde men eenige knallen. De kruitdamp was op den weg duidelijk waar te nemen. Op het geluid der schoten kwam een landbouwer uit voormelde gemeente naar buiten, die di rect zijn auto disponibel stelde ten einde de auto te achtervolgen wat dan ook ge schiedde in bijzijn van de twee politie mannen. Ofschoon men eveneens met zeer groore snelheid naar Middelburg reed, kon men in laatstgenoemde gemeente aangekomen zijnde, de bewuste auto niet te pakken krijgen en was men elk spoor bijster. Het onderzoek wordt evenwel in deze hoogst eigenaardige zaak voortgezet. Dammen. Vrijdagavond speelde te Goes in „Flora" Vlissingen II tegen Goes II. De uitslag is als volgt, resp. Vlissin gen II—Goes II: D. J. van TuijlH. M. Slabbekoorn 11; C. MosM.W. v. d. Berge 0—2; C. van Biemen—M. Harinck afgebr.; J. F. de KrijgerL. Weekers 11; J. MaartenseJ. Mange 2—0; J. de Waal P. van Liere 20; J. EgeraatM. J. Jeremiasse 02; J. Koch—B. Magielse 0—2; P. v. d. BroekeM. de Nooijer 20; P. van Duijn—C. Beeke 02. Voorloopige uitslag voor Goes 810. Vlissingen. De mailboot HarwichAnt werpen, die anders des morgens te 5 uur alhier passeert, kwam tengevolge van den mist eerst Zondagmiddag te 1.50 al hier in de haven, om passagiers en post te lossen, die met een extratrein naar Roosendaal werden vervoerd, om vandaar uit zoo spoedig mogelijk, al was het ook met groote vertraging, hun bestemming te bereiken. Onze stad is een nieuwen boekhandel met annex kunsthandel rijk geworden. Zaterdagmiddag werd n.l. in perceel Bad huisstraat. 15 een, filiaal geopend van het Boek- en Bijbelmagazijn Fa F. P. D'Huij te Middelburg, waaraan tevens verbonden is een kunsthandel, speciaal voor schilderijen, etsen, gravures enz. Het op fraaien stand gelegen en ruim gesorteerde magazijn, waarin ook de nieuwste werken op allerlei gebied voor radig zijn, maakt een uitstekenden in druk en kan, mede door den daaraan verbonden kunsthandel, waaraan hier wel behoefte bestond, als gen aanwinst voor Vlissingen worden aangemerkt. Er was bij de opening veel belang stelling, vooral ook van de zijde der kunst schilders uit den omtrek. Goes. Gaarne verwijzen wij naar de ad vertentie van de Ver. voor Chr. Winter lezingen in dit nummer. Een verdere op wekking tot bijwoning van die lezing is wel overbodig. De heer A. J. Drew es te Amsterdam is in onze kringen genoegzaam bekend. Wat hij a.s. Vrijdag te zeggen heeft is ons aller belangstelling overwaard. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der gymnastiekvereniging „Volharding" alhier, werden Zaterdag in het Schuttershof verschillende wedstrijden gehouden. De uitslagen der middagwedstrijden zijn: Personeele wedstrijden B dames: 1. C. Otte, Sparta Krabbendijke; 2. J. de Korte, Olympia Tholen; 3. P. Klaasse, Bergen op Zoom; 4. C. Schot, Olympia Tholen; 5. N. de Munck, Middelburg; 6. M. Overbeeke, Souburg. Personeele B Heeren: 1. M. v. d. Boom, Sparta, Bergen op Zoom; 2. A. v. d. Velde, Olympia Kapelle; 3. W. Louwerse, Wilhelmina Middelburg; 4. A. Kaan; 5. C. Kaan; 6. C. Berger, allen Sparta, Ber gen op Zoom. Vereenigingen B dames: 1. Sparta Krab bendijke; 2. Volharding O.- en W.-Sou- burg; 3. Wilhelmina Middelburg. Vereenigingen B Heeren waren niet opgekomen. Van 5 tot 6 uur hield het Bestuur van Volharding receptie. Het had vele geluk- wenschen in ontvangst te nemen. Het K.N.G.V., de Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring, B. en W. van Goes en de Besturen van vele andere gymnastiek- vereenigingen gaven van hun belangstel ling blijk. Ook waren tal van telegrafische felicitaties ingekomen. Speciaal de hee ren Bartelse (voorzitter), Kooij (belange loos leider) en Van Tiel (adviseur) wer den gehuldigd. Des avonds werden de A-wedstrijden gehouden. Nadat de heer Van Ballegoijen de Jong, voorzitter der regelingscommis sie, de aanwezigen had verwelkomd, werd het programma vlot afgewerkt. De uitslagen zijn: A Dames Personeele: 1. W. Hoedelmans te B. o Zoom; 2. J. Millenaar, Vlissingen; 3. N. Wisse, Mid delburg; 4. M. v. Driel, idem. Personeel A Heeren: 1. P. Taal, M'burg; 2. P. Hoedelmans, B. o. Zoom; 3. W. Flo- russe, Vlissingen; 4. P. J. Sturm, M'burg; 5. A. Leijs, Krabbendijke. Vereenigingen A Dames: 1. U. D. I. Bergen op Zoom; 2. V. T. V., Vlissingen; 3. Achilles, Middelburg. A Heeren: 1. U. D. I., Bergen op Zoom; 2. V. T. V., Vlissingen; 3. Volharding, Goes. Zaterdagavond vergaderde de Ring Goes en omstreken van het Ned. Jong. Verbond, in het lokaal der C. J. V., alhier. Nadat een lied was gezongen ging dhr Duvekot, voorzitter van den Ring, voor in gebed, heette vervolgens allen wel kom, in het bijzonder Ds Koningsberger van Amsterdam, die dezen avond zou spreken. Eerst werd overgegaan tot bijbelbespre king over Gen, 4 2a8. Vr. J. Kooman van Kapelle leidde dit gedeelte in. Een oogenblik werd gepauzeerd, waarna Ds Koningsberger het woord kreeg, en een causerie hield over „Onze Bijbelstudie". Op prettige en leerzame wijze bespreekt Z.Eerw. hoe noodig Bijbelstudie is en op welke manier men studie kan maken van onzen Bijbel. Spr. noemt ook nog enkele geschriften en boekwerken, om deze te lezen en voor de vereenigingen aan te schaffen, opdat men daardoor de Schrift beter leere verstaan. Hierop volgde nog een bespreking. De voorzitter dankte den spreker zeer hartelijk voor zijn woord. Door Ds Koningsbergen werd met dank gebed geëindigd. Kapelle. Vrijdagavond hield de vereeni- ging „De Ringrijderij" een algemeene vergadering, onder groote opkomst. Voor zitter de heer J. J. Mol Az. De secretaris R. J. Scheele geeft een uitvoerig verslag der gehouden ringrijderij te Kapelle-Bie- zelinge. Uit het verslag blijkt, dat deze eerste ringrijderij als zeldzaam goed ge slaagd genoemd kan worden. Tevens een verslag der gehouden ring rijderij te Ierseke. Buiten den eersten prijs kwam de vereen, nog in het bezit van den wisselbeker. De aftredende be stuursleden H. A. Nijssen J. Az. en R. J. Scheele werden herkozen. De voorzitter doet mededeeling van de gehouden bij eenkomst te Krabbendijke, waar een theo retische les gegeven werd door den heer de Groof voor de landelijke rijvereeniging. Hoewel de voorzitter wees op verschil lende bezwaren werd in beginsel beslo ten een landelijke vereeniging op te richten en den heer de Groof uit te noo- digen voor eventueele lesgeving. De voor zitter wekte alle leden op om de lezing bij te wonen, welke in December a.s. gehouden zal worden te Goes, over de landelijke rijvereeniging. Op voorstel van den heer M. Bom zal het bestuur uit gebreid worden met 2 leden, dus gebracht van 5 op 7. Daarna sluiting. Zaterdagmiddag speelde V.D.C. III, alhier een wedstrijd tegen Goesche Boys III uit Goes. De wedstrijd werd door de Goesche Boys III met 51 gewonnen. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond vierde de Chr. Zangver. „Psalm en Lied" alhier haar 10-jarig bestaan. Het samenzijn stond onder leiding van den heer Van Wijk, die naar aanleiding van Psalm 148 een ernstig openingswoord sprak. De secretaresse, mej. I. van Wijk, gaf een kort overzicht uit de historie der vereeni ging. Verschillende samenspraken wer den gehouden. Twee tableaux werden vertoond. Ook gaf de directeur, de heer J. H. Tamminga, twee mooie vioolnum mers ten beste, begeleid door orgelspel van den heer A. Weijns. Bij afwisseling zong de vereeniging enkele liederen. In de pauze zorgden de dames voor de traktatie. De heer Van Wuijckhuijse dankte allen, die tot het welslagen van het feest hadden meegewerkt en eindigde de aangename en leerzame samenkomst met dankgebed. VAN MAANDAG 23 NOV. 1931, Nr 46. Het heeft er Woensdagmiddag in de Kamer leelijk gespookt, hooren en zien verging den mensch zoo nu en dan. Doch wij zijn er gezond bij gebleven, we hebben bet erger meegemaakt. Een mensch went tenslotte aan veel. Het ging om de wijzi ging van onze Tariefwet. Bij het dekken van bet groote tekort in onze schatkist, wilde Minister de Geer uit een generale verhooging van het ta rief met 25 pet. ongeveer 11 millioen ha len. De meerderheid der Kamer had daar geen bezwaar tegen. Wel werden natuurlijk uren verpraat over de vraag, of zulk een verhooging nu feitelijk geen protectie was en wel bleek natuurlijk het overgroote deel der linkerzijde tegen deze verhooging, omdat men daar nu eenmaal zweert bij het dogma van den vrijhandel, doch deze wijziging der Ta riefwet liep geen oogenblik gevaar er niet te komen. Maar, er stonden er op, die speciaal deze tariefwijziging wilden gebruiken, om iets tot steun van onzen landbouw te doen. Daarom kwam de christelijk-histo- rische heer Lovink met het voorstel, om een speciaal hooger tarief op te nemen voor paarden, rundvleesch en aardappe len. En de anti-revolutionaire heer v. d Heuvel stelde voor om van 1 Jan. 1932 tot 1 Jan. 1934 het invoerrecht van suiker niet te stellen op f 2.40, maar op f 5.4C de 100 K.G. Deze verhooging was dan be doeld als steun aan onze bietenbouwers. Bij de behandeling dezer voorstellen werd het pas goed. Is het niet opmerkelijk, dat, als het gaat om steun aan onzen land- en tuin bouw, dat men het dan aan de linkerzijde bijna altijd anders wil. Die menschen ter rechterzijde: Lovink, v. d. Heuvel en ook de liberale Dr Bierema, wat weten die er nu van? Neen, aan de linkerzijde daar huist de wijsheid ook op dit gebied. Van de verhooging van het tarief wil den de dames en heeren daar niets weten, o neen, dat niet. En van „bescherming" van onzen landbouw door het tarief na tuurlijk heelemaal niet. 't Is wel opmerkelijk, dat de boeren er zelf anders over denken. Maar die heb ben geen verstand van die dingen, dat hebben bij voorkeur de sociaal-democra ten en de vrijz.-democraten in de Kamer, waarvan niet weinigen nauwelijks het verschil weten tusschen een knol en een citroen. U moet daar niet om lachen, 'tis ern stig genoeg hoor. Geen bescherming van het rundvleesch, de aardappelen en de suiker in de Tarief- wet. Dr Golijn, de man, die practisch van deze dingen iets meer weet, dan het door snee-Kamerlid dacht er feitelijk ook zoo over. Hij meende, dat deze vorm van steun aan den landbouw niet het effect zou sorteeren, wat sommigen er van durf den verwachten en daarbij achtte hij de zen vorm van steun aan den landbouw een zeer ongewenschte. Maar het doel: steun aan den land bouw, wilde hij wel, achtte hij zelfs, hoe dan ook, het eerst geboden. Toen hij dan ook kiezen moest tusschen den z.i. ongewenschten vorm en het z.i. begeerlijke doel, koos hij voor het laatste. Daarover heeft men aan de linkerzijde de fiolen van z'n politieke verachting uit gegoten Niet zoo zuinig, hoor, het was een echt politiek feest. De vrijz.-democraat, Mr Oud, had de leiding en hij was op dreef hoor, het ging: van dik hout zaagt men plankeni En in het schelden op Golijn overtrof do communist Wijnkoop den heer Oud nog zeer. Maar niettegenstaande al z'n bezwa ren, steunde Dr Golijn de heeren Lovink en v. d. Heuvel om het doel, dat zij wil den: steun aan onzen landbouw, welk doel op het moment niet anders was te bereiken. Zie maar naar de steun van onzen bia- door H. Zeeberg. 4) -o- Dolf bezoekend de H.B.S. in Meerstad, was al vrij spoedig zelfstandig gewor den en bekommerde zich niet veel om moeder. Het was, helaas, een feit, hoewel Elsa het met smart moest constateeren Dat willen komen naar Rotterdam was alleen ingegeven door den drang, om zelf standig te zijn. Het kon wel waar wezen, dat in Meerstad geen vooruitzichten wa ren, hoewel Elsa dat betwijfelde, maar dan kon hij toch wel in de buurt slagen en behoefde hij niet naar Rotterdam te komen. Zij richtte zich in haar volle, slanke lengte op en stond weer voor het raam, starend op de rivier, waar de vaart steeds rusteloos doorging. Elsa was eenvoudig, maar met veel smaak gekleed. Zij had een intelligent gelaat met zuivere lijnen. Een volle, blon de haardos bedekte haar hoofd. Een paar diep blauwe oogen zagen met bescheiden tenbouw. De Regeering wil dien steun ook voor den volgenden oogst voortzetten als voor 1931, maar velen achtten dit ab soluut onvoldoende. Dr Colijn informeerde, of de Regeering meer wil doen. Het bescheid van Minis ter de Geer was, dat hij er met z'n col lega Ruys over zal praten. Dat bood al lerminst houvast en daarom stemde Dr Colijn voor het amendement-v. d. Heuvel, dat in ieder geval iets deed, al was het dan in onjuisten vorm. Dat amendement werd echter verworpen door de zwenking van Dr Schokking en de G.H. fractie (op drie na) die tegen het amendement-v. d Heuvel stemden, omdat ze aan de (niets zeggendel) toezegging van Minister de Geer voldoende hadden. Wel is er dan voor twee jaar een ver hoogd invoerrecht op rundvleesch en aardappelen aanvaard in de Tariefwet. De houding van Dr Colijn, die stellig zeer moeilijk was, maar o.i. in dit geval de eenig juiste, verwekte bij de linker zijde groot kabaal. Allerlei grofheden werden hem niet gespaard. Donderdag las men in de roode pers met groote let ters: De zondeval van Golijn. Het volk moet bloeden om den boerenstand, te bedot ten. Is het niet fraai? En van alles krijgt Golijn de schuld. Waarom? Omdat hij, toen hij kiezen moest tus schen niets en iets, dat, zij het dan in min-juisten vorm, steun kon bieden aan onzen landbouw, koos voor het laatste, en den vorm op den koop toenam. Dat is dan: de zondeval van Colijn. Onze landbouwende bevolking zal zijn houding beter kunnen en willen beoor- deelen, dan de politieke keffers in de Ka mer, die met sommige kippen dit gemeen hebben, dat ze wel luid kakelen, maar geen eieren leggen. Mijn lezers snappen het wel. J. H. REGEERING EN EERSTE KAMER. Op 20 Aug. verscheen het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de wij ziging van d'e Auteurswet-1912, met het oog o>p de bemiddeling inzake het muziek- auteursrecht. Drie maanden na 't verschijnen van dit Voorloopig Verslag, dat zeer eenvoudig was, is er nog geen antwoord' van Mi nister Dormer, die anders in'het geven van repliek hetzij schriftelijk of monde ling vlug genoeg is. W© kunnen niet aannemen, dat de zaak, welke na de krachtige verdediging van Minister Donnar in d'e Tweede Kamer haar beslag kreeg, nu door dezen be windsman hapert. Dat er echter een spaak in 'twiel gestoken werd', is duidelijk. Wie is hier, vraagt de Maasbode, d'e remmende kracht? De Eerste Kamer moet ook nog de Pachtwet behandelen. Enkele leden waren 'maanden geleden al vol verlangen naar de memorie van antwoord1, maar de voorzit ter zei toen, dat alles afhing van de „diligentie dor Regeering". Intusschen schrijft de Minister van Ju stitie doodnuchter in de Memorie van Antwoord, voor zijn begrooting aan de Tweed'e Kamer, dat de Eerste Kamer het zoo gowenschte staatsstuk over de pachtwet al ruim veertien d'agen gele den heelt ontvangen Er schijnt dus nu wait te ontbreken aan de diligentie van de Eerste Kamer, die bovenbedoelde memorie nog al niet d'eed pubticeeren. Met ingang van December a.s. wordt de kantoorhouder bij den post- en tele graafdienst J. Snoodijk verplaatst van het telegraafkantoor te Veere naar dat te Willemstad. Te Ossenisse gaat men bij de in gezetenen rond, om de hoofden der ge zinnen te laten teekenen op een request tegen de vereeniging van deze gemeen te met de gemeenten Boschkapelle, Stop peldijk en Hengstdijk. De heer J. de Bruyne, die is benoemd tot Burgemeester van Opperdoes, is thans gemeente-secretaris te Brouwershaven en 34 jaar oud. De heer de Bruyne is lid der A.-R. partij. Baldadigheid? Zaterdagavond j.l. bevond de Rijkspolitie uit Middelburg vrijmoedigheid rond. Zij was ontegen zeggelijk een knappe verschijning. Onafgebroken golfde haar gedachten- gang verder. Onder het lezen der zin snede: „Dat ik hier alleen achterblijf, is niet erg" had zij gedacht: waarom komt moeder dan ook niet naar hier; zij kan toch wonen, waar zij wil en dan had Dolf in eenen een tehuis? doch die snel opgekomen overlegging was even snel weer verdwenen: moeder wilde het liefs) wonen in het dorp, waar zij zich thuis gevoelde; en bovendien zou het heel niet naar den zin van Dolf zijn, die, dat had zij reeds lang gemerkt, op eigen bc-enen wilde gaan staan. Elsa wist niet, wat zij er van denken moest. Op zichzelf was het heel begrijpe lijk, dat een jongeling van twintig jaar op eigen beenen wilde gaan staan of al thans flinke pogingen deed, om vooruit te komen in de wereld. Zóó bezien, was het ook iets heel ge woons, dat Dolf meende, in Rotterdam vooruit te kunnen komen. Inderdaad zou dat hem beter in de tweede koopstad des lands dan in Meerstad gelukken. Maar Elsa had onder het Jezen van moeders brief onmiddellijk gevoeld en begrepen, dat dit slechts één van Dolfs drijfveeren was, mogelijk niet eens de voornaamste. Het was hem op het dorp en in Meerstad veel te bekrompen, naar hij haar de laatste maal, toen zij thuis was, onomwonden had gezegd. Hij hun kerde naar vertier. „Als je 's avonds klaar bent", had hij opgemerkt, „wil je ook wel eens wat gezelligheid en je hebt hier niets." Neen, Dolf had er zijn reden voor, naar Rotterdam te solliciteeren! Daar was, wat hij noemde, gezelligheid. Daar was ver tier. Daar keek niemand hem op de vin gers. Hij was er verloren in de massa. Zij keerde terug naar haar fauteuil en las den brief, die na mededeeling om trent Dolf nog enkele regels bevatte, uit, om vervolgens weer bij het begin te be ginnen. „Jullie kunnen het gelukkig goed met elkaar vinden", las zij weer. Ach, moeder wist niet, hoe het haar de laatste maal overduidelijk was gebleken, dat er tus schen Dolf en haar een klove gapen ging. Hun meeningen liepen niet op onderge schikte punten uiteen, maar hun beider levens- en wereldbeschouwingen waren antipoden van elkaar. Dolf was reeds te ver afgegleden. Hij sprak over de kerk en het christelijk ver- eenigingsleven op een wijze, die bij het cy nische af was. Thuis bond hij zich nog wat in, maar toen hij met haar alleen wandelde, vernam zij meeningen, die haar met schrik en zorg en angst ver vulden. Aanvankelijk had zij gemeend, dat hij verkeerde in do crisis van de jeugd, die critisch aangelegd is. Zij had dien tijd ook gekend, al had zij nooit gesproken als Dolf. Maar langzamerhand was bij haar de twijfel verkeerd in zekerheid en zij had in volle overgave haar hart gegeven aan Hem, Die vriendelijk-noodend zeide: „Kom tot Mij, allen, die vermoeid en be laden zijt, en Ik zal u rust geven." Maar was het wel twijfel bij Dolf? Zij had tot haar ontzetting gemeend te be speuren, dat het bij hem zuiver onge loof was. Hij ging naar de kerk, om moeder niet te ontstemmen. Hij bezocht zoo nu en dan in Meerstad de catechi satie, had meestal een uitvlucht bij de hand. Hij had op het dorp bedankt als lid van de Jongelingsvereeniging onder het voorwensel, dat hij anders nooit thuis was. 't Waren alle voorwendsels van hem Hij wilde het liefst uit heel die bekrom pen omgeving weg. Hoe kon hij d&t beter Biezelinge. Vrijdagavond werd hier de zendingsfihn „De Mentawei-eilanden" ver toond'. Zoowel 's avonds als 's middags bij de kindervoorstelling was de consis torie geheel bezet. Met groote aandacht werd' de film en de toelichting gevolgd. In de jpauze sprak de vertegenwoordiger van die zending een opwekkend woord en deelde mee, dat dit jaar uit Biezelin ge in totaal reeds ontvangen was voor de zending een bedrag van f518. Verwacht mag worden dat ook deze film de kennis van en de liefde tot het zendingswerk vergroot heeft. Hoedekenskerka Raadsvergadering op Vrijdagnamiddag. Een talrijk publiek is aanwezig. De voorzitter deelt mede, dat de heer Boone hem meegedeeld heeft, dat 'tin de vorige vergadering door hem gesprokene over het abonnement op de haven van G. van den Berge op een misverstand be rust. Er is daarom verder geen werk van gemaakt. Verder deelt de voorzitter mede, dat de Inspecteur der Posterijen heeft bericht, dat er geen termen aanwe zig zijn voor een 2e postbestelling in de buitenwijken wegens te geringe corres pondentie dat Ged. Staten afwijzend beschikt hebben op een verzoek van den gemeente-ontvanger, om vergoeding voor zijn kantoor. Werkverschaffi n.g. Ingekomen is eene mededeeling van 't Bestuur van bet waterschap Hoedekens- kerke, dat dit voornemens is, om den berm van den zeedijk op een bepaalde plaats te verbeteren, en hiervoor mede werking van den Raad vraagt, om dit werk in werkverschaffing te doen uitvoe ren. Het waterschap neemt op zich de levering van materialen en heeft den be- noodigden grond in voorkoop gekocht. De raming van het geheele werk is plm. f2450, voor de gemeente zou dan het res tant overblijven, en daarvoor rijkssteun worden ingeroepen. De voorzitter wijst er op, dat het waterschap niet verplicht is het werk uit te voeren, de kosten voor het waterschap zijn plm. f 1050, voor de ge meente en rijk zouden overblijven plm. f 1400. Het is een uitstekende oplossing voor het eventueele werkloozenvraagstuk, daar de gemeente zelf niets voor de werk- loozen te doen zal hebben. B. en W. stel len dan ook voor, erop in te gaan, maar onder voorwaarde, dat niet meer dan 50 pet. der kosten voor gemeenterekening blijven, wat minder dan 50 pet. van het Rijk zou worden verkregen, dient ge vraagd te worden aan het waterschap, dat er toch ook belang bij heeft. De heer Boone is van oordeel, dat de eigenaars der aanpalende landen in veel gunstiger conditie komen, die kunnen ook wel wat bijdragen. De grond is door hen goedkoop gekocht, bij verkoop zouden zij er tegenwoordig niet meer van kunnen maken, dan destijds door hen er voor is gegeven. De voorzitter wijst er op, dat dit de zaak van het waterschap is, de gemeente heeft daar minder belang bij. De heer Steijh en de voorz. wijzen er overigens den heer Boone op, dat 't hier gaat over het loon. Het Rijk geeft alleen subsidie voor de loonen, niet voor mate rialen, enz. Nadat B. en W. hebben overgenomen het idee van den heer Boone, het water schap dienaangaande te schrijven, Wordt het voorstel van B. en W. met de boven omschreven voorwaarde met algemeene stemmen aangenomen. De heer Hoek van Dijke dankt B. en W. voor hun voorstel. Het is in het belang van de eventueele werkloozen. De voorzitter zegt, dat een groot deel daarvan toekomt aan de Commissie voor Werkverruiming in 'Zuid- en Noord-Be veland. Deze heeft het initiatief tot dit werk genomen. Op voorstel van B. en W. wordt daarna afwijzend beschikt op een verzoek van de caféhouders, om vermin dering van de belasting op hun biljards. daar bij onderzoek is gebleken, dat vol gens opgave van den Inspecteur der Dir. Bel. de belasting over 1931 al beduidend minder is dan over 1930. Besloten wordt het gemeenteverslag om de vijf jaar op te maken. Op voorstel van B. en W. wordt af wijzend beschikt op een verzoek tot bijl plaatsen van een lantaarn te Kwaden- damme, op den weg naar Baarland. Be sloten wordt een electrische lantaarn aan te brengen ter hoogte van de thans be staande petroleumlantaarn, op de door doen dan naar Rotterdam te komen? D&ar kon hij zich immers geheel losruk ken uit die bekrompen sfeer, die hem, het was een uitdrukking van hem zelf, als een harnas omsloot? Als Elsa zóó zijn komen naar Rotter dam bezag en instinctmatig deed zij dat en zij las tusschen de regels van moe ders brief door, dat deze precies zóó dacht dan was er reden, om bezorgd en beangst te zijn. „Want al heb je je werk en je positie, je kunt misschien wel iets op hem letten", schreef moeder. Ach., Dolf was nog al iemand, om zich te laten beschoolmees- teren! Hij zou dan juist in staat zijn, om de verzenen tegen de prikkels te slaan I Natuurlijk zou zij hem niet aan zijn lot overlaten. Maar moeder moest heusch niet denken, dat zij eenigen invloed op hem had. Dat had zij de laatste maal wel bespeurd. Nóg hoorde zij hem zeg gen: „Je bent beminnelijk naief, Elsa, en ik houd veel vap je, dat weet je, maar met die dingen moet je me niet meer aan boord komen. Die hebben voor mij afge daan". Welnu, wat invloed had zij dan? Het stond reeds nu voor haar vast, dat Dolf in Rotterdam zijn eigen weg zou gaan, als(Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5