Maandag 23 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrihse Go's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Brand- en Inbraakvrije LIPS' KLUISINRICHTING VERSCHIJNT BLKEN WERKDAG. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Ontploffing In een mijn. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. Ui55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VeZeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi) abonnement belangrijke korting. Liberaal verval. Te 's-Gravenhage heeft de bond van jonge liberalen, een propaganda-bijeen komst gehouden. Er werd een tooneelstuk opgevoerd, er was spel en dans, er had een Ameri- kaansche verloting plaats en bovendien werd ook nog door den heer C. G. Boos een propagandarede gehouden over de taak der jonge liberalen. Hooge eischen worden blijkens deze rede aan de jonge liberalen niet gesteld. Men zoeke, zoo zeide de spreker, niet naar nieuwe gedachten en nieuwe werk zaamheden. De politiek is niet een zaak van wetenschap, maar van wijsheid. Een staaltje van de politieke wijsheid hier ten beste gegeven, knippen wij uit „Het Vaderland": „Om goed politicus te zijn, moet men veel van zijn volk houden. Anders heeft men eiken dag teleurstelling. Het begin sel moet altijd voorop staan en blijven. De jongere bedenke altijd en schrijve boven zijn bed, dat de publieke zaak ge diend moet worden; ook in de vereeni- ging, ook in de politieke partij, ook in de vrije maatschappij. Alleen wie dient, kan leiden Men vrage niet naar waar deering en loon, want dat baart teleur stelling; alleen taaiheid en geduld kun nen iets bereiken. Spr. acht de begeerte, om iets in de politiek te bereiken, ge zond. De politiek is helaas dikwijls baan tjes jagerij, maar zij mag en moet een harden, toegewijden werker beloonen. Dat is normaal en toe te juichen. Zonder nor male eerzucht zal men het in de politiek niet bolwerken. De nationale politiek is op het oogen- blik niet aanlokkelijk en onzuiver; zij wordt beheerscht door kerkelijke en gods dienstige leuzen. Men vraagt niet naar den besten man maar naar kerkelijke en godsdienstige opvatting. Verder wordt de politiek beheerscht door materiëele mach ten, begrippen en klassestrijdbelangen. Tegenover deze stroomingen staat het liberaal princiep, dat geen enkel bij belang heeft." Wel een wonderlijk staal van liberale wijsheid. „Het beginsel moet vooropstaan", maar- van de beteekenis en den inhoud van 't beginsel werd zorgvuldig gezwegen. Wel werd voor den toegewijden werker een zekere belooning in uitzicht gesteld. Verder werd nogeens weer het oude liedje afgedraaid, dat tegenwoordig niet maar den besten man wordt gevraagd. Vroeger was dat anders. Toen zocht men alleen naar „den besten man" en vond men uitsluitend liberalen. Dat was een gouden tijd. Maar nu is er verval. En daarom: hoog het liberaal princiep: Nederland voor de liberalen. Gezegd kan worden, dat deze rede met de rest van het program: loterij, tooneel en spel en dans, een waardig geheel vormde. Intusschen is het toch wel een bewijs vim diep verval en geestelijke onmacht als een partij, die zich naar den grooten Thorbecke noemt, op een dergelijke ma nier prpaganda moet maken en trachten de jongelui te bezielen. Tarievenstrijd iusschen Engeland en Amerika. Volgens de „Evening Standard" zal Maandag een nieuwe Engelsche lijst van artikelen worden gepubliceerd, waarvan het invoerrecht van 50 pet. ad valorem zal worden geheven. De „Associated Press" meldt uit Was hington: De Amerikaansche regeering zal on middellijk overgaan tot heffing van com- penseerende invoerrechten, welke zullen overeenstemmen met de invoerrechten, welke Engeland, op grond van de Brit- sche anti-dumpingswet van Amerikaan- sche goederen zal heffen. In de Bentley-mijn in het graafschap York heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor volgens de laatste be richten 17 mijnwerkers gedood en 29 zwaar gewond zijn. nog zal stijgen, daar nog 30 a 40 personen vermist werden. De ontploffing had diep onder den grond plaats, terwijl zich ongeveer 1000 mijnwerkers in de mijn bevonden. Door het afvallend gesteente werden de gangen versperd, zoodat het uren duurde, voordat de gangen weder vrij gemaakt waren en de ongedeerd gebleven mijn werkers weer naar de oppervlakte konden komen. De beurswijk te New-York scherp bewaakt. In verband met de dreigbrieven, getee- kend „Communist", welke Pierpont Mor gan en verschillende andere financiers van naam de laatste dagen hebben ont vangen, is het beurskwartier te New-York onder scherpe bewaking gesteld. Op alle geschikte punten zijn traangas- en mitrailleurs-afdeelingen opgesteld en de politiewacht is verdubbeld. De brieven zijn bij het departement van justitie ingeleverd. Het is dit departement dat verzocht speciale voorzorgsmaatrege len te nemen, ten einde een herhaling te voorkomen van het gebeurde in 1920, toen bij een ontploffing in de kantoren van Morgan 34 personen gedood werden en 400 gewond. Grand! naar Londen 7 De correspondent te Londen van de „Lavore Pascista" maakt melding van het gerucht, dat Graadi, na zijn bezoek aan Amerika, ook een bezoek aan Londen zal brengen. Grandi zon voornemens zijn besprekin gen te voeren met Mao Donald en den minister van buitenlandsche zaken sir Simon, om een gezamenlijk standpunt van de Engelsch, Amerikaansche en Italiaan- sche regeering ten opzichte van het ont- wapeningsvraagstuk vast te stellen. Voorspelling van Radek. Onder het opschrift „Wat zullen de komende jaren aan het proletariaat bren gen? publiceert de beruchte bolsjewieken- leider en redacteur van bet officieele or gaan van het Kremlin de „Iswestia" Karl Radek, een artikel in de Krasnaja Gazeta i van Leningrad nr. 263 van 6 November j.l. een zoogenaamd miinimum-program, dat wij hier letterlijk vertaald laten vol gen. „Ik ben er vast van overtuigd, dat wij geen tientallen van jaren noodig hebben, maar dat er binnen tien jaar een groote Sovjet Republiek zal zijn, die zich zal uit strekken van de grenzen van den Stillen Oceaan tot aan de oevers van den Rijn plus heel den Balkan. Dat wil dus zeggen, dat er minstens 400 miillioen menschen in het bezit zuilen zijn van 'n geweldige reconstructieve industrie en een socialis tisch landbouwbedrijf. De menschen zullen kleeding en schoei sel krijgen en niet langer stommerikken zijn! Al het andere komt van zelf. Zwitserland zal een heerlijk herstel lingsoord zijn. Noodweer langs de Deensche kust. Langs de Deensche kust heeft een hevi ge storm gewoed. Naar uit Thorshavn ge meld wordt, zijn de Faroer Vrijdagnacht door een hevigen orkaan geteisterd. In Thorshavn zelf is de grootste boot der Faroer, de Ondine, gezonken. Te Kvalvig wierp de orkaan verscheidene vischkot- ters op het land. Ook andere havens zijn geteisterd. Op Sudrö zijn twee motorboo ten gestrand. Vele huizen werden bescha digd. In Thorshavn zelf heeft men van over stroomingen te lijden. De electrische ge leidingen zijn ernstig beschadigd. Menschenlevens zijn waarschijnlijk niet verloren gegaan. De Invoerrechten In Engeland. De eerste lijst der artikelen, waarvan invoerrechten zullen worden geheven, is thans gepubliceerd. De lijst bevat uitsluitend afgewerkte artikelen en halffabrikaten, waarvan een invoerrecht van 50 pet. zal worden ge heven. Blijkens de 'beschikking van bet minis terie van handel zullen alle goederen van klasse III van de in- en uitvoerlijsten van het handelsbewijs, o.a. brandstoffen, ijzer en staalproducten, electrische goederen en apparaten, machines, textielgoederen, chemicaliën, 'kleurstoffen, leer, leerwaren enz. vanaf Woensdag 25 November be last worden met een recht van 50 pet. Verhooging Invoerrechten in Frankrijk De financieele commissie van de Fran- Men vreest, dat het aantal slachtoffers sohe Kamer heeft thane definitief het wetsvoorstel der regeering aangenomen, waarbij een verhooging der invoerrechten op geheel en half afgewerkte fabrikaten wordt ingesteld. Voortaan zal op afgewerkte fabrikaten 6 pet. inplaats van 2 pet. worden gehe ven en op halffabrikaten 4 pet. inplaats van 2 pet. Alleen de grondstoffen blijven met 2 pet. belast. Deze verhooging zal de opbrengst naar schatting met 400 mil- lioen francs vermeerderen. In tegenstelling met de gewone invoer rechten, die afhankelijk zijn van de soort goederen, is dit invoerrecht aan geen schommelingen onderhevig. De Volkenbondsraad over het conflict JapanChina. Gistermiddag heeft de volkenbondsraad te Parijs eindelijk weer een openbare zit ting gehouden. De vergadering werd door Briand geopend, die in zijn toespraak een overzicht gaf van den toestand, zoo als deze zich tengevolge van de beraad slagingen heeft ontwikkeld. Hij deed nogmaals een beroep op beide partijen, om een vergelijk mogelijk te ma ken en verklaarde, dat de raad alles wil doen, om het conflict op onpartijdige wijze bij te leggen. Daarna lichtte Yoshisawa het Japan- sche voorstel inzake het zenden van een enquête-commissie toe, waarbij hij het voorbehoud maakte, dat de commissie van onderzoek niet zal ingrijpen in de di recte onderhandelingen tusschen Japan en China en ook geen toezicht mag oefe nen op de troepenbewegingen. De vertegenwoordiger van China, dr Sze, stemde principieel in. met het zenden van de commissie, doch wees er op, dat de ontruiming van Mantsjoerije feitelijk de hoofdzaak is, die niet uit het oog mag worden verloren. Yoshisawa stelde nog nadrukkelijk vast, dat de commissie niet alleen in Mantsjoerije, doch in het eigenlijke China een onderzoek zal instellen, waarop dr Sze opmerkte, dat vooral een nauwkeurig onderzoek noodig is in het gebied, waar op het oogenblik de strijd woedt. De raad van den volkenbond heeft ten slotte besloten, het Japansche voorstel, om een commissie van onderzoek naar Mantsjoerije te zenden, nader te bestu- deeren. Volgens de „Matin" is het waarschijn lijk, dat de door den volkenbondsraad te benoemen commissie, welke een onder zoek in Mantsjoerije zal instellen, uit ge delegeerden van Amerika, Frankrijk en Engeland zal bestaan. Korta Berichten. Sedert den len November is het aantal werkloozen in Oostenrijk met on geveer 23.000 gestegen. Het totale aantal bedraagt thans 251.000. Dit aantal is on geveer 36.000 meer dan op denzelfden tijd van het vorige jaar. Volgens een bericht uit Boekarest beeft het Roemeensche ministerie van binnenlandsche zaken voor geheel Roe menië alle vergaderingen en betoogin gen tegen de nieuwe belastingen verbo den. Een ingediende Fransche aanvul- lingsbegrooting voor den dienst 1930 1931 meldt voor het jongst afgesloten dienstjaar een tekort van twee en een half milliard' francs. .Uit Casablanca wordt gemeldt, dat bij d'e inneming van Gheris in Zuid-Marok- fco bij het gereed maken van een artillerie- batterij voor het bombardement, een gra naat ontplofte, waardoor de commandant van het veertiende artillerieregiment en twee kanonniers werden gedood, terwijl drie artilleristen zwaar gewond werden. De Fransche oud-minister Loucheur is na een kortstondige ziekte op 59-jarigen leeftijd overleden. DE MIDDENSTAND EN DE CRISIS. Kleinhandelsprijzen en de daling der groothandelsprijzen Vrijdagmiddag vergaderde de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met de besturen der drie landelijke midden standsbonden ter beraadslaging over de vraag, wat de middenstand zoude kunnen doen, teneinde een zoo snel mogelijke aanpassing van de prijzen der eerste le vensbehoeften aan de algemeene daling van het prijsniveau te verzekeren. De minister sette in den breede uiteen van hoeveel belang het ook voor den mid denstand is, dat in da kringen der ver bruikers algemeen wordt ingezien, dat in de detailhandel op het oogenblik van overdreven winstmarges geen sprake is. Het is verklaarbaar, dat de dalende be weging der groothandelsprijzen zich niet terstond en ten volle in de detailprijzer afspiegelt; een andere vraag is echter, of de middenstand zijnerzijds reeds alles ge daan heeft om bedoeld aanpassingspro ces zooveel mogelijk te bespoedigen. Spr achtte voor den middenstand het oogenblik gekomen om zich over deze vraag rustig te beraden en waar noodig onverwijld handelend op te treden. Van de zijde der middenstandsbonden werd toegezegd, dat deze in de volgende week in eigen kring het bereids aange vangen overleg over dit onderwerp zullen voortzetten, waarna men den minister concrete voorstellen hoopt voor te leggen. Overigens legde men er den nadruk op, dat in vele gevallen de hooge eischen ten aanzien van thuisbezorging e.d. door het publiek gesteld, mede oorzaak zijn, dat de detailhandel hooger prijzen moet calculeeren dan bij een ver doorgevoerde versobering in de bediening der cliëntèle mogelijk zouden zijn. Overlegd zal worden om ten spoedigste algemeen te geraken tot een twee-prijzen stelsel, n.l. voor thuisbezorging en bij af halen, in de eerste plaats in den levens middelenhandel. TEGEN OMKOOPERU IN DEN HANDEL. Het dagelijksch bestuur der Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft zoo meldt „Maatschappijbelangen", beslo ten om, als voorloopigen stap, een kleine commissie in te stellen, die zich beschik baar stelt om klachten betreffende om- kooperij in den handel in ontvangst te nemen. Zij, die op eenige wijze door praetijken van omkooperij schade ondervinden, en zij, die op eenige wijze van dergelijke praktijken kennnis krijgen en meenen, daartegen stappen te moeten doen, kun nen hiervan schriftelijk mededeeling doen aan het secretariaat der Maatschappij. Die zendt de desbetreffende stukken aan de commissie, die de zaak, voor zoover mogelijk, nader zal onderzoeken. Wan neer de Commissie dit gewenscht acht, zal zij zich, na gehouden overleg met den klager, richten tot de(n) schuldige(n). Of het wenschelijk zal zijn vervolgens nog tot andere maatregelen over te gaan, en zoo ja tot welke, zal pas kunnen blij ken uit de practijk, en uit de behandeling van ieder geval afzondelijk. Het spreekt vanzelf, dat deze behandeling, behoudens eventueel verder te nemen maatregelen, hieromtrent aan het secretariaat gezon den warden, moeten worden gericht aan de Steekpenningen-Commissie met de toe voeging „vertrouwelijk". De commissie, die voorloopig als proef zal worden ingesteld, zal bestaan uit de heerenH. Smidt van Gelder, voorzitter; K. C. Honig Mzn en H. van der Masch Spakler, leden. Naar men zich wellicht herinnert, beeft het onderwerp sinds geruimen tijd een punt van behandeling in den boezem van de Maatschappij en ook van bespreking tusschen haar en andere organisaties, uitgemaakt. Steun voor Amsterdams werkloozen. Naar de „Tel." meldt heeft Zaterdag de commissie van bijstand voor de finan ciën te Amsterdam vergaderd, onder voorzitterschap van wethouder Polak. De wethouder heeft daar medegedeeld, dat het bedrag voor de ondersteuning aan werkloozen, aanvankelijk gesteld op 5 millioen en inmiddels opgeloopen tot 8 millioen, volgens de laatste gegevens de som van ruim 11 millioen zal vorderen. Het bedrag, dat de regeering daarin zal bijdragen, is nog niet zeker, daar nog be sprekingen gevoerd worden, meer in het bijzonder met betrekking tot de vraag, of voor de thans steeds grooter wordende werkloosheid in het bouwvak óók crisis- steun moet worden gegeven. Historisch moment bij Zulderzee- afslulting. Zondagmiddag is 4.30 u. kwam de slui ting van hst dijkvak in den afsluitdijk Binnenland. Roofoverval te Ravestein. Weer een gat in den Zuiderzeedijk ge dicht. Buitenland. Noodweer langs de Deensche kust. De invoerrechten in Engeland en de hou ding van Amerika. De Volkenbond en het Chineesch-Japansch conflict. verhuurt loketten In haar VRAAGT INLICHTINGEN Wieringen-Friesland, genaamd „De Mid- delgronden" tot stand. Een onafgebroken sirenengeloei van alle stoomwerktuigen en sleepbooten op en nabij het werk ver kondigden het historisch moment, dat do laatste grijper kleileem de verbinding tusschen Gornwerderzand en Breezand Oost tot stand had gebracht. Door deze afsluiting blijft nog slechts één sluitgat in den dijk over, n.l. het ge deelte geprojecteerd door de geul „de Vlieter", welk gat in het volgend jaar zal worden gedicht. De Koninklijke Familie. De Koninklijke Familie zal Zaterdag 28 November a.s. voor vesliging van haar winterverblijf van het Loo naar die re sidentie terugkeerem De Belgische kroonprins naar Indië? Naar de „N. R. Ct." bij informatie ter plaatse, waar men het zou moeten weten, n.l. op het ministerie van koloniën en het ministerie van buitenlandsche zaken, ia gebleken, we6t men daar niets van een voorgenomen bezoek van den Belgischen kroonprins en zijn gemalin aan Neder- landsch-Indië, na afloop van een reis naar Japan, waarvan de Haagsche Crt. melding maakte. Eenigerlei definitieven vorm schijnt het reisplan, zoo het bestaat dus nog niet te hebben aangenomen. Intusschen seint Reuter uit Batavia, dat de Hertog van Brabant voor zijn. tweede reis naar het Verre Oosten in Fe bruari a.s. gebruik zal maken van een Nederiaadscb postvliegtuig. Ontgroening van eerstejaarscadetten. Op de vragen van den heer Van der Heide in verhand met voorvallen, welke zich zouden hebben voorgedaan bij de in strijd met het verbod van den gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda dit jaar plaats gehad hebbende ontgroening der eerstejaarscadetten heeft de Minister van Defensie o.m. geant woord: „dat gedurende de eerste verblijfdagen van de in 1931 nieuw tot de Koninklijke Militaire Academie toegelaten cadetten enkele der oudere cadetten zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van. de door den gouverneur vastgestelde ver bodsbepaling. Noch bij den gouverneur der Koninklij ke Militaire Academie, die met elk der nieuwaangekomen cadetten een persoon lijk onderhoud had, noch bij een der com pagniescommandanten of klasseleiders, is eenigerlei klacht naar voren gebracht no pens voorvallen, die in flagranten strijd zouden zijn met de moraliteit. Evenmin is een dergelijke klacht ont vangen van de zijde van de geestelijke verzorgers, noch van die van de ouders of voogden. Aangenomen mag worden, dat, indien werkelijk iets ernstigs op dit gebied had plaats gehad, een dergelijke klacht zeker niet zou zijn uitgebleven. Ondergeteekende twijfelt er niet aan of het korps cadetten in zijn geheel genomen is wars van ruwe en zedenkwetsende handelingen." Steekpenningen. Het dagelijksch bestuur der Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft, zoo meldt het orgaan Maatschappijbelan gen, besloten om, als voorloopigen stap, een kleine commissie in te stellen, die zich beschikbaar stelt om klachten be treffende omkooperij in den handel in ontvangst te nemen. die op eeaii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1