Rheumatiek? i VL JL Het Vrouwenhoekje. Dammen. DOODT ST Breng Sloan's Liniment lichtelijk aan op de pijnlijke plek, zonder inwrijven. Het dringt onmiddellijk door deelt een tintelende warmte l H/A> toe aan de pijnlijke gewrichten en spieren. De opzwelling en inflam- matie slinken en de pijn verdwijnt. Snelle verlichting. Heerlijk wel behagen. Millioenen hebben Sloan's Liniment met succes gebruikt voor het verdrijven der pijnen van Rheumatiek, Lendejicht, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen. ziet geen red'en om hiervoor f200 op de begrooting te plaatsen. Ook ,tegen d'en post gezondheids- en vacantiekolonies maakt spr. bezwaar en ook de kosten bouwpolitie kunnen worden beperkt. De post kermis wijst aan een inkomst van f 450 en uitgaaf (buitengewone po litiediensten) f 100, blijft dus een inkomst van f350. De A.-R. hebben schrapping van d'eze posten voorgesteld1. Wanneer een meer derheid van B. en W. zegt, dat de ker mis een voordeed voor de gemeente is, zal ze bedoelen voor de openbare kas. Een and'ere vraag is, of de kermis inder daad een voordeel voor de gemeente is. En dit is te betwijfelen. De gemeente zal stellig niet rijker worden van kermis vieren, wel het omgekeerde. Hier heeft d'e raad ook een roeping. Het is spr. niet te doen om jaarlijks over bedoelde pos ten Jte debatteeren, maar nu de raad is vernieuwd' wenscht spr. een uitspraak. Spr. stelt voor schrapping der bedoelde posten niet om voor- of nadeel maar om principiëele redenen. Er gaat van de kermis een demorali- seerend'e invloed uit op ons volkskarakter. Het heeft ook sprekers aandacht getrok ken, dat op Abeele stelselmatig behoefte schijnt te bestaan om Koninginnejaardag feestelijk te gedenken. Wil men terug naar d'e vroegere beruchte Abeelsche kermis? Onderhoud pleinen. Hierop wil spr. 150 gld schrappen. Onderhoud schoolmeube- len f 300 verminderen met f 150. School reisjes. We moeten toch niet gaan leenen voor reizen? Burg. Armbestuur. De post is in d'en loop van '31 gebracht van 7 op 8 duizend gld'. Thans wordt voorgesteld, dezen post te brengen op f 10.000 Spr. heeft d'en ind'ruk, dat er invloeden van sommige led'en "in het B. A. zich doen gelden, waardoor vaak op een beslissend mo ment uit het oog wordt verloren waar het geld vandaan moet komen. Een ver hooging met f2000 kan spr. bezwaarlijk goedkeuren. De A.-R. achten een ver hooging met f 1000 voldoende. Zij wil len dus den post stellen op f 9000. Dhr De Priester zegt, dat zijn al- gemeene beschouwingen anders zullen lui den dan van zijn voorganger. Spr. con stateert, d'at de zes partijen zijn terug- jgebracht tot vijf, waarvan één neutraal is. Als allen volgens hun program te werk gaan, zal men zeer prettig kunnen samen werken. Behalve d'an met de neutralen. Spr. zegt van d'eze partij, dat men geen 'twee heeren kan dienen. De wethoud'ersverkiezingen gaven voor 'Id'e S. D. A. P. teleurstelling. Spr. con stateert, dat „Souburgsch Belang" in deze zaak niet meer neutraal is. Dat d'e A.-R. 'blanco stemden, is voor hun rekening. 'Beide wethouders zitten dus met een min derheid achter zich. Spr. fractie heeft nog niet veel ver trouwen in B. en W., gezien hun werk wijze. Als hiermee wordt voortgegaan, zullen da raadszittingen minder prettig worden. Dat de begrooting niet erg gunstig is geeft spr. toe, doch er is te weinig met meevallers gerekend, 'Hij begrijpt van dit college niet het gescherm met groote poli tieke woorden. Het is toch in meerder heid neutraal? Hij vraagt of het geen verkeerd finan cieel beleid is om te bezuinigen op de pos ten bouw nieuw gemeentehuis en anderen, zooals verlichting, grondpolitiek. Het plan Kanaalstraat wordt ook ge mist, evenals uitbreiding verlichting. Deze zuinigheid kan de wijsheid wel eens be driegen. Het betoog van B. en W. dat geen pro gressieve belasting mag worden geheven bestrijdt spreker. In de Gemeentewet wordt vermeld, dat zulks wel terdege mo gelijk is als er namelijk meer dan 50 op centen worden geheven. Als er verder een punt 'duister is, is het dat van het werkloozen-vraagstuk. Spr. had hieromtrent voorstellen ver wacht, doch er is er geen een. Er bestaat geen reden tot optimisme, doch ook niet tot pessimisme. Weth. Jacques geeft verklaring hoe zijn kiesvereeniging is opgericht, verder hoe het door deze ingezonden adres van de waterleiding is behandeld. Nu blijkt er dat dit bedrijf bijna geen winst maakt. Dat de heer de Priester in een vorige zitting durfde te zeggen van de twee nieuwe wethouders, dat zij ongeschikt zijn voor behandeling van het werkloozen- vraagstuk, vindt hij' niet fair. Hij had moeten afwachten. De uitslag der wet houdersverkiezing is niet naar den zin der S.D.A.P. Maar hierin heeft het lot beslist. Weth. Cijsouw zegt dat de S. D. A. P. met twee maten wil meten. Dit bleek in 1924 toen men het met links probeerde. Zij moeten verder geen steun verwachten van de 'C.H. fractie. De voorzitter zegt, dat verschillende wenschen moeilijk zijn te verwezenlijken. Wat de bezuiniging, welke dhr Suurmond wil, betreft, deze zal t.o.v. de salarissen moeilijk zijn te verwezenlijken. Dhr de Priester klaagt dat verschillende werk- öbjecten niet worden uitgevoerd, doch B. en W. hebben nog verschillende werk- objecten in het oog. Progressie zit al reeds in de belastingheffing. Nadere voorstellen omtrent verlichting en de Kanaalstraat zullen worden gedaan. B. en W. zien den toestand juist pessi mistisch in. Dhr Suurmond zegt dat de A.R. behoo- ren, in tegenstelling met de S.D.A.P., niet tot de praatpartij. Spr. heeft nog niets gezegd over de wethoudersverkiezing. Aangezien de A.R. fractie echter ondanks de stemmenwinst met een lid minder terug 'kwam, heeft ze in dezen minder in te brengen. Daar de A.R. in de saamsprekingen geen basis konden vinden, stemde men blanco. Evenwel is de verkiezing van dhr Jacques op Ifet laatst bevorderd, omdat men van oordeel was, dat dit het beste was van twee kwade kansen. De A.R. fractie vindt de voorstellen der S.D.A.P. soms wel w e n s c h e 1 ij' k, doch niet altijd noodzakelijk. De circulaire van 'Ged. Staten bevreemdt spr. niet; is veeleer toe te juichen. Ook de gemeenten hebben de roeping om de gul den gaaf te houden. Dhr de Priester zegt: Als er een S.D. A.P.-er als wethouder was gekomen, had deze eerst overleg moeten plegen, daar de partij geen zetel zou aanvaarden op deze manier. De 'C.H. laat de S.D.A.P. in den steek. Hier staat tegenover, dat de S.D. bereid is om met alle partijen te onderhandelen. In 1927 zijn de S.D.A.P., gesteund door de 'C.H. Dit is toch een feit. Spr. bestrijdt verder de houding van dhr Jacques, aangenomen bij de wethou dersverkiezing. Spr. erkent, dat dhr Suur mond steedsalseerlijke tegenstan der bij hem bekend staat. Overigens is spr. er trotsch op, dat hij tot de praat partij behoort. Van de wethouders kan dit niet gezegd. Spr. wil er niet te zeer op letten, dat de A.R. slechts met 2 stemmen termgkeeren. Alleen wat de kiezers hebben gezegd, heeft waarde. Dat de A.R. Souburgsch belang aan een zetel hielpen, is voor hem een raadsel. Dit feit wordt nog eigenaardiger als men ziet dat tus- schen de G.H. en Souburgsch belang ook geen vertrouwen is. Spr. bestrijd verder dat de gevoerde grondpolitiek niet goed is geweest. Weth. Cijsouw bespreekt nog de hou ding der C.H. in 1927 bij de wethouders- verkiezing aangenomen. De voorzitter zegt, dat in de memorie van toelichting alles toch breedvoerig is beantwoord en pleit er voor om toch reke ning te houden met bezuiniging. Te kwart voor acht heeft heropening der vergadering plaats. Aan de orde komt artikels-gewijze be handeling. De Presentiegelden raadsleden wil dhr Suurmond met f 100 verlagen en brengen op f252.50. Ook stelt spr. voor om 3 pet. pensioensbijdrage te verhalen op alle in dienst zijnde personen. Dus een verlaging van salaris, behalve voor de laagstbezoldigden en deze eventueel te verhoogen. Dhr de Priester stelt voor om gelden te voteeren en een 3de ambtenaar te benoe men op een salaris van f 800 en een an dere te ontslaan. Hij betwist verder dat de Raad het recht heeft om loonsverlaging in te voe ren; en ook op de zeer lage loonen van personeel-bewaarschool te gaan korten. De voorzitter zegt namens B. en W., dat zij zich op het standpunt stellen om geen loonen te verlagen. Dhr Janssen vraagt dhr Suurmond of deze wel overzien heeft welk bedrag er door zijn voorstel zal worden bezuinigd op de loonen. Zijn inziens bedraagt dit weinig. Dhr Suurmond heeft van de S. P. wel bestrijding verwacht, doch ook in de maatschappij zal ieder moeten toegeven, dat op de loonen wordt bezuinigd. Als de bezuinigingsvoorstellen van de A.-R. partij worden aangenomen zal dit be drag beteekenen f2500. Dhr de Priester wil een post voteeren tot voorbereidend werk van een nieuw te stichten gemeentehuis. Weth. Jacques zegt, dat van Ged. Sta ten geen voorstellen te wachten zijn tot verlaging salarissen. Van de Kanaal straat is nog niets te zeggen. Spr. wil den post kosten nieuw gemeentehuis laten op f 75. Weth. Cijsouw wil deze post pro memo rie laten. Beide voorstellen Suurmond worden alsnu verworpen met 2 stemmen voor (de heeren Suurmond en Lorier). Het voorstel-de Priester aanstelling derde ambtenaar wordt verworpen met 8 stemmen. Idem voorstel-de Priester om f 500 uit te trekken voor nieuw gemeen tehuis. Hiervoor stemmen alleen de so cialisten. Dhr Janssen vraagt hoe B. en W. den ken over het aanschaffen van een motor- brandspuit. Spr. stelt voor om f2000 op de begrooting voor dit doel te plaatsen. Spr. wil ook de straatverlichting verbete ren en hiertoe stappen doen in deze rich ting en de Kanaalstraat electrisch ver lichten voordat de straat zelf onder han den komt. Voor den nieuwen Vlissing- schen weg kan dat reeds dadelijk plaats hebben. Dhr de Priester wil de subsidie Bur gerwacht schrappen. Verder brengt spre ker de kermis ter sprake. Hierop is een aanval gedaan door dhr Suurmond. Spr is voor, noch tegenstander en ziet den tijd nog niet gekomen om deze bron van inkomsten te schrappen. Dhr Goedbloed is ook tegen de Bur gerwacht. Ten opzichte van de kermis is hij het ook eens met dhr de Priester. Dhr Suurmond wil den post brandweer verlagen met f 100. De kermis wordt ver dedigd op financieele gronden. Spr. ge looft niet, dat de geheels kermis voor de bevolking financieel voordeel geeft. Dhr Jacques antwoordt, dat B. en W. om financieele reden geen post uittrok ken voor een motorspuit. Hetzelfde geldt van de verlichting, al zullen hierin ver beteringen worden aangebracht. Elektri ficatie Kanaalstraat zal gelijktijdig plaats hebben met bestrating. De Burgerwacht acht hij zeker noodig. Op den post brand weer kan niet worden bezuinigd. Weth. Cijsouw is tegen de kermis om principieele reden. De voorzitter acht de burgerwacht noodig. Spr. is niet tegen de kermis en ook niet tegen het feest op de Abeele. Dhr Suurmond hoopt, dat de tijd het nooit zal leeren wat de Bur gerwacht beteeken t. Verder begrijpt spr. niet hoe of sommige leden met zulke royale voorstellen durven ko men als een motorspuit, een nieuw ge meentehuis, electrische verlichting enz. Dhr de Priester is niet tevreden over den gang van zaken en wijt dit aan be antwoording door B. en W. Weth. Jacques zegt, dat als de leden inzage willen nemen van de rapporten Brandweer dan kan zulks geschie den ter secretarie. Weth. Cijsouw zegt, dat ellenlange be sprekingen hier gewoonte zijn, ook al is er een goede toelichting. Als er kermis is moet een leger van politie worden ver zocht. Spr. is en blijft er tegen. Gestemd wordt nu over voorstel-Suur- mond (verlaging post brandweer met f 50). Dit wordt verworpen. Idem post 61 ook met f 50 te verlagen verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Voorstel-de Priester schrapping sub sidie Burgerwacht wordt verworpen (voor dhr Goedbloed en de S.D.). Het voorstel-Suurmond afschaffing ker mis wordt verworpen met 6 tegen 5 st. De heeren Arendse, v. Soelen, Suurmond, Lorier en Cijsouw stemmen voor afschaf fing. Hierna wordt te kwart over tien de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag. Schapenvleesch als fractatle in den Herfst. In het algemeen voelt men in Neder land niet veel voor schapenvleesch. Al valt er nu weliswaar over smaak niet te twisten, we zouden er toch over kunnen redeneeren. De Engelache keuken, die het schapen vleesch rekent tot de dagelijks voorkomen de levensmiddelen, weet echter op dit ge bied heel wat variaties te geven. Als we daarbij weten, dat de herfst be schouwd wordt als de beste tijd voor het schapenvleesch, dan stellen we de kennis making niet langer uit, maar nemen dade lijk een proef met de volgende recepten. Schapenvleesch met ver schillendegroenten (4 personen) 600 G. (6 ons) schapenvleesch (niet te vet), 40 G. boter, margarine of vet, 1 groote ui, 1 kleine selderijknol, 1 groen savoyekooltje, 1 groote wortel (of 'n twin tigtal kleine worteltjes), 1 Kg. aardappe len, wat peper en zout, 2 theelepels Mag- gi's Aroma. Snijd het schapenvleesch in nette blok jes (als poulet) of laat dit door den slager doen. Wasch het vleesoh, zet het op met zooveel kokend water, dat het even bedekt is en voeg er wat zout hij; laat het in de goed gesloten pai? op een zacht vuur uur koken. Maak intusschen de greenten schoon en schil de aardappelen. Leg, nadat het vleesch 34 uur gekookt heeft het in vieren gesneden kooltje er op, daarop de wortel tjes, de in reepjes gesneden selderij-knol en de gesnipperde ui. Laat alles samen Vt uur zachtjes doorkoken, leg er dan de in vierdeparten gesneden aardappelen op en onderzoek, of er nog voldoende vocht op den bodem is. Leg bovenop de boter of het vet en laat alles samen verder gaar worden (nog ongeveer 34 uur). Maak het gerecht op smaak af met de Maggis Aroma en misschien wat peper en zout; schep het met een schuimspaan over op den vleeschschotel (of in een dek schaal) en presenteer er het nog in de pan overgeblevene kooknat in een saus kom 'bij. Gerechten van schapen vleesch met tomaten (4 per sonen): 600 G. (6 ons) mager schapen vleesch tot poulet gesneden), 60 G. boter, margarine of vet (3 afgestreken eetlepels), 2 groote uien, 2 groote aardappelen, 4 flinke tomaten (of 4 eetlepels dikke toma- ten-purée), wat peper en zout, 2 thee lepels Maggi's Aroma, 1 eetlepel azijn. Snipper de uien fijn en laat ze in een gesloten pan in de boter of het vet gaar smoren (34 uur).- Voeg er het gewasschen vleesch bij, den azijn en wat peper en zont; laat alles zachtjes in de goed gesloten pan 34 uur smoren, voeg er dan de toma- tenpurée (of de door een zeef gewreven rauwe tomaten) bij, de in vierdeparten gesneden aardappelen en zooveel water als noodig is om het gerecht van de noo- dige saus te voorzien. Laat alles samen nog een goed half uur zachtjes stoven, roer er ten slotte de Maggi's Aroma dooT en misschien wat peper en zout, en dien het gerecht dan op in een dekschaal. Presenteer er droge rijst, macaroni of gekookte aardappelen bij. Gestoofde schapenlapjes (4 personen); 4 schapenlapjes van 150 G., ongeveer 10 G. (1 afgestreken eetlepel zout, wat peper, 60 G. (3 afgestreken eet lepels) vet, boter of margarine, 4 eetlepels dikke tomatenpurée, 1 ui, 1 kleine winter wortel, 4 dL. water met 2 Maggi's bouil lonblokjes. Wasch de lapjes, droog ze af, wrijf ze in met zout en peper, en laat ze in het heete vet (of in de lichtbruin gebraden boter) aan weerskanten vlug bruin wor den (in de koekenpan). Leg ze over in een stoefpan, voeg er de gesnipperde ui en wortel bij en giet er den 'bouillon en de tomatenpurée over. Laat het gerecht in de goed gesloten pan zachtjes gaar stoven (engeveer 1 uur); schik dan de lapjes op een vleesciscrotel en presenteer de rest van de saus er afzonderlijk in een saus kom bij. Geef bij dit gerecht gekookte aardappe len of droge rijst. Zuinigheid in de keuken. Met de steeds inkrimpende inkomsten wordt het steeds moeilijker om rond te komen. Op alles moet bezuinigd worden, dus ook op de brandstof. Wij willen het nog eens hebben over de hooikist. De hooikist is een kistje, dat ge vuld is met wat hooi en met een holte in het midden. Over het hooi spant men een stevige lap, b.v. een schoone zak, zoodat in het midden een zak ontstaat, waarin een of meer pannen kunnen. Die kist ge bruikt men om het eten gaar te krijgen. Als b.v. de groente kookt, neemt u ze af, zet ze in de kist, dekt de pan toe met een kussentje,het deksel gaat er op en na een paar uur is de groente vanzelf gaar, doordat de warmte niet ontsnappen kan. Alles wat lang moet koken en dus veel petroleum of kolen kost, kan men op die manier heel goedkoop gaar krijgen, b.v. erwten en boonen, rijst, soep, kool, knol raap, vul maar aan. Dus even de zaak aan de kook brengen en dan in de hooi kist. Natuurlijk moet men dan veel vroeger beginnen. Het beste is 's morgens dadelijk na het ontbijt. Enkele wenken. Traploopers moet men vegen met een kleinen, harden borstel. Kran tenpapier, gespreid op de treden onder den looper, neemt veel stof en vuil tot zich, dat dus niet in den looper han gen blijft. Vaten en pannen, waarin kwa lijk riekende stoffen werden be waard, kan men grondig reinigen en van alle vieze luchtjes zuiveren als men ze herhaaldelijk doorspoelt met water en ze melen. Dit mengsel moet telkens eerst tot gisting zijn gekomen, vóór men het ver- verscht. Ten slotte naspoelen met koud1, frisch water en ook deze bewerking twee of drie maal herhalen. Papiermaché artikelen worden gereinigd' met warm meel, zóó warm, dat men het met d'e hand schoon kan wrij ven. Na het meel verwijderd te hebben, kan men het voorwerp met was nawrjjven Zoetjes aan zullen alle rieten ser re- en verand'a-meubeltjes wel binnengezet zijn. Willen wij ze op den eersten mooien dag in het voorjaar met genoegen te voorschijn halen, don moeten wij ze nu opknappen, flink afboenen met water en zout. Als ze droog zijn, ver nissen met een speciaal preparaat, dat bij den drogist verkrijgbaar is. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Oplossing probleem No. 217. Auteur: A. Knol, Amsterdam. Stand. Zw. 12 sch. op: 1, 17 tot 20, 22, 24, 26, 27, 28, 32 en 36. Wit 12 sch. op: 6, 16, 29, 31, S3, 38, 39, 43, 46 tot 49. Oplossing. Wit: 16—11 39—34 48-^2 49—43 43 X21 47X18. Zw.: 26 X 37 28X30 37 X39 24X 42 27 X7. Oplossing probleem No. 218. Auteur: H. A. Luyt, Halfweg. Stand. Zw. 10 sch. op: 8, 9, 10, 12, 16, 20, 21, 24, 25 en 36. Wit 11 sch. op: 23, 27, 28, 29, 31, 33, 35, 40, 42, 44 en 47. Oplossing. Wit: 28—22 40—34 42—38 35—30 44 o 34-30 29X38 33X2 Zw.: 21X32 36X18 32X43 24X35 35 X44 25X34 18X 29. Oplossing probleem No. 219. Auteur: B. Witteveen, Weespercarspel. Stand. Zw. 8 sch. op: 12, 13, 14, 17, 20, 24, 33 en 34. Wit 8 sch. op: 21, 25, 31, 32, 37, 42, 44 en 47. Oplossing. Wit: 32—28 44—39 47—41 42—38 37 X10, 25X14. Zw.: 33 X 22 34X43 17 X 26 43X32 26 X46 4641 41X10. Oplossing probleem No. 220. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. Stand. Zw. 10 sch. op: 9, 11, 12, 15 ,16, 17, 22, 24, 27 en 36. Wit 10 sch. op: 20, 23, 28, 29, 31, 33, 34, 39, 47 en 50. Oplossing. Wit: 23—19, 29—23 47—41 34r-30 30 X8 31X4 50X39. Zw.: 24X13 15X24 36X47 47X18 22 X44 12X3. Oplossing probleem No. 221. Auteur: P. Snow, Amsterdam. Stand. Zw. 8 sch. op: 8, 9, 13, 15, 16, 18, 19, 23, dam op 42. Wit 11 sch. op: 21, 22, 24, 27, 29, 32, 34, 40, 41, 43 en 50. Oplossing Wit: 24—20 41—37 34—29 32X13. Zw.: 15X33 42X28 23X45. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Blaas, S. Bosselaar, A. Willemse, A. de Visser Lzn., P. de Vis ser, A. Verhage, C. Verhage, allen te Aagtekerke; D. de Hullu te Oostburg; J. D. Kok, te Kruiningen; J. Huisson te Nieuwdorp; J. Almekinders Jr. nos. 217 —220, te Oostburg; A. J. Moggré Janz. te Schoondijke; J. Daane te Zoutelande; J. A. v. Dixhoorn te Zaamslag; H. K. Al- laart, nos. 219221, te Ritthem; J. Scheele te Zaamslag; L. G. v. Vijven, nos. 217, 218221, te Goes; J. Geelhoed, nos. 218—221, te Zoutelande en M. A. de Bel, nos. 217, 219221, te Ierseke. Probleem No. 224. J. Almekinders Jr., Oostburg. 1 2 3 4 6 Zwart 7 sch. op: 7, 8, 13, 14, 21, 35 en 36. Wit 7 sch. op: 22, 24, 28, 30, 34, 41 en 42. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laat ste plaatsing in elke maand. Correspondentie. C. V. te A. Het probleem dat u inge zonden hebt wordt niet geplaatst. Wit 3024, zw. 34X43, wit 24X4, zw. 43 X48, wit 416, zw. 48X26. Tracht er iets anders van te maken, met behoud van goeden stand. J. D, te Z. Wordt geplaatst. De bij Waarde aangespoelde dolfijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6