- No. 44 Vrijdag 20 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cq's Bank N.V. Goes 4* EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Üit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Brand- en Inbraakvrije LIPS' KLUISINRiGHTING WMiüt ren zitten in op, dat die es wordt ge- ook eens Iet- voor Zeeland 3 ia toch ook king bereikt, ieuwdorp on- en heer Sie- )itterd. Als v. d. H e u- nomen, is eter geen bouwen, aar vast- wdorp meent, loer en arbei- let landbouw- leker ook de loon hangen nog eens aan n uit het ver mist rekenen, int ook bij de fracties werd staat het met :esteld, maar >mst aaneen- rijpt niet, dat stisch gewor- ons doel niet langer over. En zeker de moed' niet in e werkgevers udingen, dan oeten doen. ;ekert, dat de ;ot het bitter s groote ont- ring eens be- in te geven, organisaties le loonen vol- eens uit Den sun voldoende in orde. Ihr. Landarb. Den Haag te krachtig sa st in Zeeland anisaties ge- 't in overwe- ren met de wmaatschap- de aanwezi- het idee der n. De Hoofd- londen zullen 3 Prov. Land- sn, voor in den kt men knoops lag om. midden- strijken, rughals ngestikt kant, Door de Daarna chtbaar dat deze zal men snaadje rbinden. opening andere in het lan den el vast- van de Daarna de zij- ten van n open er voe- i), mouw irteeken en voor leken op erlng in ivertrek- als den baar bij ïveloppe riek. jas, dat vervaar- ƒ0.75, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. u Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BI] abonnement belangrijke korting. Donkere nacht. De uitslag van de landdagverkiezingen in Hessen, heeft in sterke mate da aan dacht getrokken. 'tls ook geen kleinigheid wat daar ge beurde. Veel meer nog dan bij de Rijksdag verkiezingen in Pruisen, het vorig jaar, wijzen deze verkiezingen op een sterken achteruitgang van de Soc.-Democraten en op een geweldigen vooruitgang van de Nat. Socialisten. Bij de Rijksdagverkiezingen in Prui sen liep het percentage der stemmen van de Soc.-Democraten in vergelijking met 1928 terug van 29 op 23.2 pCt. De Nat.- Socialisten daarentegen sprongen vooruit van 2.9 naar 18.5 pCt. Het Centrum wist zich toen ongeveer te handhaven, ter wijl de Communisten van 11.9 tot 14.6 pCt. omhoog gingen. Wat toen begon, heeft zich thans, maar in veel sneller tempo, in Hessen voort gezet. De Soc.-Democraten, die hier in 1924 nog ruim 35 pCt. der stemmen kregen, en in 1927 ruim 32 pCt., liepen nu terug tot 21.4 pCt. De Nat. Socialisten echter, die in 1924 nog slechts 1.4 pCt. der stemmen kregen en in 1930 reeds tot 18.5 pCt. gestegen waren, sprongen nu omhoog tot 37.1 pCt Ook de Communisten hadden een flinken vooruitgang te boeken. Van 5.4 in 1924 en 11.3 in 1928, kwamen zij nu op 13.6 pCt. Uit deze cijfers blijkt, dat de belang stelling voor de Soc.-Democraten zich voortdurend in dalende lijn beweegt, ter wijl de uiterste groepen, de Nat.-So- cialisten aan de rechter- en de Commu nisten aan de linkerzijde, bij den dag sterker worden. En de kans is zeer groot, dat dit bij de Rijksdagverkiezingen in 1932 in ver sterkte mate het geval zal zijn. Welke gevolgen dit zal hebben voor de nationale- en de internationale politiek, valt niet te zeggen. Merkwaardig is, dat de Soc.-Democra ten, die hun invloed zien tanen en die zeer goed begrijpen, dat het wel niet meer zal gelukken met het Centrum een meer derheid te vormen, reeds thans verliefde blikken werpen in de richting van de Communisten. Schijnbaar is er tusschen beide partijen een scherpe tegenstelling, maar zoodra de nood aan den man komt, begint het bloed te spreken en beginnen de familiebanden te trekken. En tegenover deze revolutionaire groe pen, waarbij als het tot samenwerking mocht komen, de Communisten wel het grootste woord zullen hebben, staan dan de niet minder revolutionaire Nat. Socia listen, die hunkeren naar het oogenblik dat ze door de vernederende vredesvoor waarden, die Duitschland heeft moeten teekenen, een streep kunnen halen. Met schrik denkt men in Duitschland aan de mogelijkheid, dat een van deze uiterste groepen de macht in handen zal krijgen. Maar niet alléén in Duitschland. Er zou misschien veel leed voorkomen kunnen worden, als de schuldeischers van Duitschland konden besluiten het zware juk der herstelbetalingen te ver nietigen, zoodat dit land zich in vrijheid kan ontwikkelen, maar de kans, dat dit zal gebeuren, is vooralsnog zeer gering. Wie dit kleine stukje van de buiten- landsche verhoudingen bekijkt, kan dan ook op de vraag: wat is er van den nacht?, geen ander antwoord geven dan: het is nog nacht. Stikdonkere nacht. Crisismaatregelen in België. De interpellaties betreffende de mid delen om de crisis in de industrie te be strijden beantwoordend, zeide de Belgi sche minister van arbeid, dat alles, wat de regeering kan doen, is middelen te zoe ken om de ellende van de crisis te ver zachten. De minister van openbare werken zei- de, dat honderd millioen francs zullen worden uitgetrokken voor het Albertka- naal. Bovendien stelt de regeering zich voor het werk niet door machtige machi nes te doen uitvoeren, doch door een groot aantal werklieden. De minister van vervoer wijst erop, dat bet spoorwegmaterieel een geheele ver nieuwing zal ondergaan en dat het. net zal worden verbeterd. In den tijd van twintig jaar zullen hieraan tweehonderd millioen francs worden besteed. Het ma teriaal zal in België worden omgebouwd of geconstrueerd. Protectionistisch Engeland. Verwacht wordt, dat vandaag de anti- dumpingswet de koninklijke goedkeuring zal ontvangen. Een opmerking van den minister van handel, Runciman, dat het ministerie van handel tijdens het weekend niet zal stil zitten, bracht de leden van het parlement tot de overtuiging, dat Zaterdag de eerste verordeningen van de nieuwe wet zullen worden uitgevaardigd en dat Maandag morgen reeds voor zekere artikelen in voerrechten betaald zullen moeten wor den. De Engelsche huisvrouwen en de land bouwproducten. In zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie, die de nu loopende Buy-Bri- tish-week organiseert, heeft Sir John Gil- mour een beroep gedaan op de Engelsche huisvrouwen om meer Engelsche land- bouwvoortbrengselen te koopen. Er waren 150.000 arbeiders minder op het land werkzaam dan slechts 10 jaar geleden en dit aantal kwam slechts voor een klein deel op rekening van verbeterde machi nes en organisatie. De voornaamste oor zaak was de voorliefde van Engelsche huismoeders voor buitenlandsche produc ten, die goed konden zijn, maar niet be ter dan de Engelsche. In groenten in blikken was de Engelsche industrie zelfs in drie jaar tijds nummer één geworden en toch werden nog meer buitenlandsche blikken verkocht. Als ieder van de 10 millioen Engelsche huismoeders slechts 2 pond per jaar meer aan Engelsche landbouwproducten wilde besteden, zou de landbouwcrisis vanzelf in korten tijd opgehouden zijn. Ook èen record] In October hebben niet minder dan 512 banken in Amerika de betalingen ge staakt. Samen hadden zij 66 millioen de posito's. Dit is een record. In de tien eerste maanden van het jaar hebben 1753 banken de betalingen gestaakt met. 1462 millioen deposito's, of 4 pet. van het totaal van alle bankdeposito's in Ameri ka. Later hebben 220 van die banken ech ter de zaken kunnen hervatten. Rumoerige tooneelen in het Sklarek- proces. Gisteren is het getuigenverhoor in het Sklarek-proces begonnen. Als eerste ge tuige werd verboord de 65-jarige hande laar Novarra, de voorganger van Kieberg als directeur van het gemeentelijk in koopbureau. Deze verklaarde, dat hij met Böss een onderhoud heeft gehad, toen deze nog geen burgemeester was. Böss had een coupon van 50 meter stof willen hebben voor een mark per meter. Toen getuige Böss er op opmerkzaam had gemaakt, dat dit een beetje weinig was, had hij deze geantwoord dat bij voor zijn familie niet zooveel kon uitgeven. Ook mevrouw Böss heeft hierover onderhandeld. De advocaat Bahm vraagt: „Heeft niet ook de vrouw van wethouder Weil een pelsmantel van de K. V. G. gekregen, die niet betaald is?" Novarra: „Jawel". Bahm: „Waarom werd deze pels niet betaald?" Onder algemeen gelach merkt de voor zitter op: „Misschien bestonden er toen tijdens de inflatie zulke kleine bankbil jetten niet meer." Bij het verdere verloop van de zitting kwam bet tot rumoerige tooneelen. Toen advocaat Bahm een verklaring wilde af leggen, begon Leo Sklarek te lachen, waarop Bahm opgewonden uitriep: „Het is ongehoord hoe Sklarek zich gedraagt. Wij zijn hier toch niet in een kroeg." Leo Sklarek kreeg hierop een heftigen woedeaanval en schreeuwde met luide stem: „De directeuren van de Stadsbank Hoffmann en Schmidt, die door advocaat Bahm verdedigd worden, hebben zich al tijd bij ons ingedrongen. Het waren vam piers. Uitgezogen hebben zij ons." Hoffmann verklaarde, dat de Sklareks de beste klanten van de Stadsbank ge weest zijn en derhalve werden zij in zijn huis altijd bijzonder gefêteerd. Terwijl hijzelf meestal sigaren van 20 en 25 Pfen nig rookte, had hij voor de Sklareks al tijd sigaren van een Mark op tafel gezet. Met zijn vinger dreigende zeide Hoff mann: „Mijnheer Sklarek, wij spreken el kaar nog nader. Met de pels, die U mij verkocht hebt, hebt U mij ook bedrogen. Ik verwacht in de toekomst niet meer dergelijke toespelingen". Hierop sprong Sklarek van zijn plaats en riep uit: „Al les hebt U van ons kosteloos gekregen, zelfs bij de oude jas een leeren broek naar maat, met de bijvoeging „Grüss Gott". Onder algemeen gelach maakte de voorzitter een einde aan de discussie. Onder groote spanning begint dan het verhoor van den vroegeren Oberbürge- meister van Berlijn, dr Böss. Hij ver klaart, dat bij geen enkele persoonlijke relatie met de Sklareks heeft gehad. Ook zijn vrouw had zich nooit iets door de Sklareks cadeau laten geven. Korte Berichten. Een Cbineesche rooverbende heeft bij verrassing de stad Tunengliao overval len en ingenomen. De kleine Japansche bezetting, bestaande uit veertig man, werd geheel uitgemoord. Op het eilandje Foula, dat behoort tot de Shet-eilanden ten Noorden van de Schotsche kust, worden de ongeveer honderd inwoners door hongersnood be dreigd, aangezien tengevolge van hevige stormen sedert twee maanden geen le vensmiddelen op het eiland zijn aange voerd. Er zijn maatregelen getroffen om de ongelukkigen naar een van de hoofd eilanden over te brengen. De werkgeversbond in de Zuid- Beiersche textielindustrie heeft besloten met ingang van 6 December de loonen met 16 procent te verlagen. Deze maatre gel zal ongeveer 23.000 textielarbeiders treffen. ELECTRISGHE KACHELS in tien tallen modellen bij: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Gisteravond hield de A.R. Kies- vereeniging haar 66ste jaarvergadering. De opkomst was bevredigend. Nadat de vergadering was geopend werden door den voorzitter, den heer Zui- dema, enkele woorden gewijd aan de na gedachtenis van den oud-voorzitter en eere-voorzitter den heer Bastmeijer, wiens heengaan voor de vereeniging een groot verlies beteekent en wiens persoon en ar beid onder ons in dankbare herinnering zullen blijven voortleven. In het jaarverslag van den secretaris, den heer Dekker, werd herinnerd aan den verkiezingsarbeid voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, terwijl mede in herinnering werd gebracht het over lijden van den heer Bastmeijer. Het le dental liep, doordat te Kloetinge een af zonderlijke kiesvereeniging werd opge richt, eenigszins terug, maar gelukkig meldden zich ook weer nieuwe leden aan, zoodat, toen het verslag werd vast gesteld, het ledental 134 bedroeg. Jammer dat een zeer groot percentage der leden zelden of nooit de vergaderingen bezoekt. Het verslag van den penningmeester, den heer Arnoldi, was niet ongunstig. Ondanks de vele uitgaven in verband met de verkiezingen, is er toch een batig sal do van f33.26. Door de commissie voor het nazien der boeken werd bij monde van den heer Verburg gewezen op de groote bedragen, die aan het Centr. Comité en Centrale moeten worden afgedragen, In verband hiermede kon worden meegedeeld, dat op de e.k. vergadering van de Centrale een voorstel aan de orde komt om de con tributie te verlagen. Beide verslagen werden met dank aan de functionarissen goedgekeurd. Bij de daarna volgende verkiezing van bestuursleden vond de voorzitter gelegen heid een woord van dank te brengen aan den heer Buitenhuis, die doordat te Kloe tinge een eigen vereeniging werd opge richt, als bestuurslid aftrad. De heeren M. Arnoldi en W. L. B. J. Dekker werden herkozen. In de vacature Buitenhuis werd gekozen de heer J. M. Broekstra. Tot afgevaardigden naar de Centrale werden herkozen de heeren Mr Goedbloed en Zuidema en gekozen de heer Dekker. De verdere verkiezingen werden uitge steld tot een volgende vergadering. Vervolgens werd het woord gegeven aan Ds W. H. van 'der Vegt, die een warme priacipieele toespraak hield over Christendom en politiek. Daar deze toe spraak, die met veel belangstelling werd beluisterd, waarschijnlijk in haar geheel in ons blad zal worden opgenomen, ge ven we hier geen verslag van het gespro kene. Door verschillende leden werden vra^- gen gesteld, die door Ds v. d. Vegt wer den beantwoord, waarna deze, na een kort slotwoord van den voorzitter, met dankzegging eindigde. Staande de vergadering werden drie nieuwe leden ingeschreven. O. en W. Souburg. Donderdagmiddag kwam de Raad bijeen. Er was veel belang stelling op de publieke tribune. Ingekomen is weer een adres van dhr Bos. De voor zitter stelt voor dit weder als de vorige maal voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Leenhouts zegt, dat de meening van Bos is, dat hem onreoht wordt aangedaan, daar de helft der sloot hem toebehoort. Spr. vraagt of dit waar kan zijn. De voorzitter zegt, dat de heining nu is geplaatst op de helft der sloot, welke de grens is van zijn eigendom. Dhr Goedbloed is van meening, dat Bos in het ongelijk staat. Deze is eigenaar ge worden toen de toestand reeds veranderd was en bij kan dus niet bewijzen waar de grens ligt. 'Dhr Suurmond beeft bewijs van Bos ontvangen, dat de grens ligt op de helft der sloot, volgens bet kadaster. Dhr de Priester zegt, dat hij niets geeft om deze minderwaardige adressen. Adress. heeft niet den goeden weg bewandeld door B. en W. te passeeren. Hij wil een nieuw onderzoek instellen. Dhr Suurmond gelooft, dat B. en W. wel wat voorbarig zijn geweest bij het dempen en wenscht dat B. en W. alsnog een objectief onderzoek zullen instellen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen, tegen de heeren Lorier en Suur mond. Verhuur grond Kanaalstraat. Dhr Janssen vraagt of de prijs niet aan den lagen kant is. De voorzitter meent dat de prijs billijk is te noemen. Weth. Cijsouw zegt, dat de andere grond van de gemeente destijds bij in schrijving is verpacht en daarom meer opbracht. Dhr Lorier vindt de pacht het tegen overgestelde van laag. Weth. Jacques zegt, dat de pachter ge noegen neemt met den voorgestelden prijs. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Het voorstel om te bepalen, dat ieder jaar een gemeenteverslag wordt opgemaakt, wordt aangenomen. Aan de orde komt nu het verzoek der zwemvereeniging Luctor et Emergo, be treffende uitbreiding kleedkamer enz. Dhr de Priester wil 'het verzoek afwij zen, hoewel hij sympathiek staat tegen over deze vereeniging. Hij vraagt of er toch niet wat kan geschieden, bijvoor beeld door werkloozen hier eenig werk te laten verrichten. Dit zal niet veel kosten meebrengen. Dhr Goedbloed kan zich hiermee ten volle vereenigen en zou gaarne zien, dat de gemeente garant was voor f 1000 bij leening. Weth. Jacques kan 'het voorstel-de Priester steunen, doch geen garantie ge ven voor een teening. Weth. Cijsouw vindt ook de garantie gevaarlijk. Dhr Suurmond vraagt: Kan Souburg niet samenwerken met Vlissingen, daar de afstand niet zoo gTOot is. Het voorstel om afwijzend te beschik ken, wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem (die van dhr Goedbloed). Het verzoek van den Ned. Bond van Koffiehuishouders om afschaffing belas ting op biljards, komt nu in behandeling en wordt afgewezen. Behandeling verzoek van de Soc.-Dem. fractie, overgenomen door B. en W., om adhaesiebetuiging aan het adres der Ver. van Ned. Gemeenten tot niet aanneming van het wetsontwerp tot tijdelijke kortin gen op de uitkeeringen enz. Dhr Suurmond wil afwachten hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen en wil den Minister niet bemoeilijken in het ne men van besluiten om de financiën in evenwicht te brengen. Weth. Jacques ziet in het wetsontwerp een aanval op de gemeenteinkomsten. Dhr de Priester had de bestrijding van de Anti-Rev, allerminst verwacht. Dit be sluit grijpt in in de autonomie der ge meenten. De Standaard, en Rotterdammer schrijven anders dan dhr Suurmond voor stelt. Spr. doet een beroep op de leden om het voorstel van B. en W. te steunen. Dit Binnenland. Nederland en de invoerbeperking in Frankrijk. De Vrijheidsbond en de tarieven. Buitenland. Protectie 'in Engeland'. Crisismaatregelen in België. Het Sklarek-proces. verhuurt loketten In haar VRAAGT IMUCHTIféGEN wordt aangenomen met de stemmen der A.R. tegen. Behandeling gemeentebegrooting 1932. Dhr Suurmond vraagt of het niet wen- sohelijk is om eerst de belastingvoor stellen te behandelen, daar dan voor komen wordt de kans dat de geheele be groeting wordt verworpen. De voorzitter leest een schrijven van Gedep. Staten voor waarin bepaald wordt dat jaarlijks een vijfde deel van het op te nemen bedrag voor werkloozenzorg moet worden afgelost en f4000 ale jaar- lijksche post moet gehandhaafd. Tot het houden van algemeene beschou wingen geven zich op de heeren Suur mond en de Priester. De 'heer Suurmond (A.R.) wijst op de ongunstige omstandigheden waaronder we leven. üit de toelichting bij de begrootiiig blijkt onze positie als gemeente niet benijd denswaardig. Indien spr. de beschouwing juist heeft begrepen dan zal de gewone dienst van 1931 sluiten zonder een na- deelig slot, maar dan hebben we ook alle reserves opgeteerd en zal in den kapitaal- dienst toch altijd nog een post blijven van vermoedelijk f 10.000, welke zal moeten worden gedekt door een leerting, wat we dan crisis-leening noemen. Spr. acht deze leening niet zoo bedenkelijk als wel de voorgestelde crisisleening voor 1932. Terneuzen. De afdeeling Oost Z.-Vlaan deren van het Alg. Nederl. Verbond heeft het loffelijk initiatief genomen tot het organiseexen van een Bi Iderdijk''-avond, teneinde qp die wijze in breedereai kring d!e aandacht op dezen merkwaardigen mensch ons meest veelzijdige genie en onze tweede dichter te vestigen. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, Ir H. G. C. Cohen Stuart, waarna d'e spreker van dezen avond, de heer Willem Niestadt uit Den Haag het woord verkreeg. Allereerst teékende hij Bilderdijk als dichter, zulks door de rede van August Heyting, voorzitter van heit Bildercüjk- oomité 1931. Van dezen man, die op zoo tal van ge bieden beeft uitgeblonken, vieren wij dit jaar zeer bizondere data; vandaar ook, dat hij thans weer meer op den voorgrond geplaatst wordt. De vele verdiensten van Bilderdijks muze werden in deze rede op juiste wijze naar voren .gebracht, waarbij' ge wezen werd op de satire, de beschrijvende en de religieuse poëzie, Bilderdijks faam om zijn heldendichten, zijn leerdichten (De ^jekte der Geleerden b.v.) enz. Het is eindelijk tijd zoo besluit deze rede dat ons geheele volk met vreugde worde doordrongen van het be sef, dat Bilderdijks werk tot het schoonste in d'e Nederlandsche poëzie mag gerei- kend worden, waarmede ons volk op nieuw een edele rang kon innemen in de wereldlitteratuur. Vooral aan dichter-denkers heeft een volk op .den duur behoefte. Het is tijd, dat de benepensten onder onze moderne beoordeelaars ophouden met bun totaal onbelangrijke aanmerkingen op de Tarra, welke ook in Bilderdijks werk gevon den wordt. Wij, die bier bijeen zijn gekomen, wij aanvaarden Bilderdijk, wij1 getuigen van Hem, wij brengen bom huld'e en zeer 'grooten dank en dragen hem uit tot zijn 'eigen, zijn Dietse volk. Na deze inleidende rede beeft dhr Nie stadt vele van Bilderdijks mooiste ver zen voorgedragen op een wjjze. die allen lof verdient. Zojn keuze bepaalde hjj zóó, dat de toehoorders zich eenigszins een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1