Onze Moderubriek Gemengd Nieuws. Een mantel en een jas WASCHTAFEL, BAD en GEIJSFR voor f 145. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel 129. (Adv.) Colijnsplaat. Maandagavond hield het muziekgezelschap Wilhelmina alhier een algemeene vergadering. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat de ver- eeniging bestaat uit 22 leden, 2 adspi- ranten en 2 eercleden. Zij wordt gesteund door 56 donateurs. Het ledental is gedaald door het vertrek uit de gemeente van 5 le den en door het bedanken van 2 leden om onbekende reden. De rekening van den penningmeester gaf als ontvangsten f 1138 en als uitgaven f 1143. De voorzitter bracht zijn dank uit aan het damescomité, dat de gehouden bazar zoo schitterend heeft doen slagen. Axel. Ook de heer Van Sabben heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. Met dezen candidaat is de liberale lijst uitgeput en zal nu de vacante zetel worden toegewezen aan de Antirevolutionaire lijst. Op deze lijst is de heer G. van Kampen aan de beurt. Drie kinderen verbrand. Een vreeselijke slag trof gisteravond de weduwe Kruithof te Anna Paulowna, die door het ^verbranden van haar wo ning, drie harer kinderen verloor. De weduwe, die verleden jaar haar man door een electriciteitsongeval moest mis sen en met zeven kinderen achterbleef, had tegen acht uur even haar woning verlaten. Een kind van haar was uit logeeren; de twee oudste kinderen waren in het huis bezig hun huiswerk te maken, terwijl de vier jongste kinderen boven sliepen. Zonder dat de beide kinderen beneden iets bemerkten, is door tot nog toe onop gehelderde oorzaak brand ontstaan in het bovengedeelte van het huis, waar de kin deren sliepen. Een jongen van negen jaar, die het vuur bemerkte, heeft de openslaande deuren nog weten open te gooien en is daarop van het plat van een uitbouw naar beneden gesprongen, waar na hij de beide andere kinderen gewaar schuwd heeft. Zij zijn daarop met zijn drieën naar buiten gehold en hebben hun moeder, die juist even bij de buren was, van het onheil op de hoogte gebracht. Toen de hevig verschrikte moeder naar haar woning ijlde, bemerkte zij, dat deze reeds een vuurzee was. Omwonenden hebben nog geprobeerd het huis binnen te dringen, doch moesten in verband met den verstikkenden rook en de geweldige hitte hun pogingen opgeven. De knaap, die zichzelf had weten te redden, heeft nog getracht een der andere kinderen mede te nemen, doch hij kon toen reeds mets meer ontdekken. De arme kleinen, resp. 1 Yz, 5 en 7 jaar oud, kwamen jam merlijk in de vlammen om. De radeloosheid van de zoo diep ge troffen moeder laat zich niet beschrij ven. (Teiegr.) KnoeierijenteVaals. De recht bank te Maastricht heeft veroordeeld den oud-directeur der Zuider Handels maatschappij te Vaals ter zake van het aanleggen van een valsche rekening, op die rekening speculeeren, waardoor na deel voor de bank kon ontstaan, dus voortgezet misdrijf in geschrifte, tot twee maanden gevangenisstraf (eisch vier maanden); id. wegens vijf verduisterin gen, door obligaties, die in de bank gede poneerd waren, bij andere banken te be- leenen, tot vier maanden gevangenisstraf (eisch acht maanden). Dezelfde verdach ten en een andere, oud-dir. van de Zuider Handelsmaatschappij, werden wegens verduistering van aandeelen van een der cliënten, de eerste vrijgesproken, de twee de tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld (eisch voor ieder vier maan den). De tweede verd. werd wegens het zich toeëigenen van gelden voor niet ge maakte onkosten en van tantièmes, waar op hij'geen recht had, dus het zich weder rechtelijk toeëigenen van gelden uit de kas, terwijl de toestand van de kas zulke uitgaven niet kon lijden, conform den eisch tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Studenten, die geen colle gegeld betalen. De politie te Leiden heeft prooes-verbaal opgemaakt tegen der tien studenten, die, zonder het daartoe vastgestelde collegegeld te hebben be taald, de colleges volgden. Aardtrillingen waarge nomen. Naar aanleiding van mededee- lingen uit verschillende deelen van het land o.m. uit Den Haag dat daar gedreun en trillingen waren waargenomen, naar men meende afkomstig van aardschok ken, deelde de directie van het meteorolo gisch instituut te De Bilt gisteravond me de, dat ook daar trillingen zijn waarge nomen. De seismograaf heeft echter aan getoond, dat van aardschokken geen sprake kan zijn geweest. Men vermoedt, dat deze trillingen door de lucht zijn over gebracht. Niet onmogelijk is het voorts, dat het gedreun en de trillingen afkomstig zijn van het gebruik van zwaar geschut. Of in Nederland gister oefeningen zijn gehouden en waar deze plaats zouden hebben gehad, is ons niet bekend. In pension. In het pension „Kennemerduin" te Wijk aan Zee, dat ge durende de wintermaanden onbewoond is, hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen en een drietal dagen verblijf gehouden, zonder dat de politie of de om wonenden er iets van hebben bespeurd. Da indringers hadden alles overhoop ge haald wat van hun gading was, o.m. zil veren lepels en vorken, biljardballen, lin nengoed «tu. medegenomen, terwijl nog een groot aantal artikelen stond inge pakt, gereed om te worden vervoerd. Da onverwachte thuiskomst van den pen sionhouder voorkwam dit echter. De hee- ren hadden het zich behaaglijk weten te maken. Alles wat eetbaar was werd ver orberd, terwijl de welvoorziene wijnkelder duchtig werd aangesproken. Zij deden zich, blijkons de sporen, duchtig te goed aan wijn, likeuren en advocaat. Overdag sliepen de „gasten" hun roes uit in de slaapkamers. Drie ledikanten vertoonden de sporen te zijn beslapen. Het onderzoek is in handen van de gemeentepolitie en de rijksveldwacht. Inbraak in een schouw burg. Gisternacht hebben onbekend ge bleven personen zich langs de brandtrap toegang verschaft tot den stadsschouw burg te Tilburg. Met een beitel wisten zij de buitendeur te openen waarna zij in het gebouw nog een afgesloten deur for ceerden, die toegang geeft tot het kan toortje van den bureaulist. Hier braken zij het bureau open, waaruit een bedrag van f 85 werd ontvreemd. In het aan grenzende directie-kantoor lag in een bus een bedrag van f2200, de ontvangst van den Fritz Hirsch-avond op Dinsdag, be nevens een bedrag van f 40 aan stuiver tjes in andere bussen. Dit is aan den speurzin der inbrekers ontgaan. Onprettig bezoek. Een uit Groningen afkomstige automobiel-tractor van de firma Kunst, waaraan vastgekop peld een aanhangwagen, beladen met een groote hoeveelheid planken, passeerde Dinsdag het Tuindorp van Coevorden. Juist ter plaatse waar de weg een vrij scherpe bocht maakt, brak de koppeling van den aanhangwagen, tengevolge waar van deze losschoot en recht tegen de wo ning van den heer Hutten opreed. De kracht, waarmede de zeer zwaar bela den wagen in de woning terechtkwam, was zoo groot, dat de wagen dwars door den zijgevel van de woning heenreed, en den geheelen voorkant van de woning als het ware doorboorde. Gelukkig was in het voorgedeelte van de woning nie mand aanwezig, zoodat geen menschen- levens te betreuren vallen. De materieels schade is, zooals begrijpelijk, zeer groot. Het voorgedeelte der woning is één ruïne. De Tilburgsche inbre ker s. De twee Zondag te Amsterdam ge arresteerde inbrekers, die verdacht worden van een reeks diefstallen te Tilburg, wei geren aan de politie inlichtingen te ver schaffen omtrent de voorwerpen die in hun woningen in beslag zijn genomen. Het onderzoek heeft intusschen uitgemaakt, dat die goederen van 22 verschillende in braken afkomstig zijn. Brievenbesteller aan gehouden. In verband met de vermis sing van duizend gulden op het postkan toor te Winschoten, is thans aangehouden de brievenbesteller A. S., aldaar. De man is in voorarrest gesteld. Man verdronken. Een ander bij het zoeken ver dwenen. Te Emmercompascuum werd sedert eenige dagen vermist de 35-jarige ongehuwde J. F. Gisteren is zijn lijk drij vende gevonden in het Oosterdiep. Ver moed wordt, dat de man door de duister nis misleid te water is geloopen. Een kost ganger van de familie F., die op zoek ge gaan is naar F., is tot heden spoorloos verdwenen. SAMENWERKING TUSSCHEN LAND BOUWERS- EN LANDARBEIDERS- ORGANISATIES. Een vergadering te Goes. Gistermiddag had in het Slot Ostende te Goes een vergadering plaats, bijeengeroe pen door de besturen der drie landarbei dersbonden en gepresideerd door den heer Pannekoek, Hoofdbestuurslid van den Chr. Landarbeidersbond, waarin met Hoofdbestuursleden van deze bonden ook aanwezig waren vertegenwoordigers van de Z. L. M., den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en een enkele'plaatselijke werk- geversvereeniging. De voorzitter zette het doel van deze bespreking uiteen, n.l. zien te komen tot een permanente samenwerking tus- scben werkgevers- en werknemersorgani saties in den landbouw. Het spijt spr., dat zoovelen niet aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven. Spr. herinnerde aan de zoo druk bezochte crisis-vergadering van 19 November van het vorig jaar, waarop de gansche landbouwende stand van Zee land tegenwoordig was. Thans hebben we nog iets anders en iets meer noodig dan een crisis-vergadering. We moeten perma nenten invloed zien uit te oefenen op de regeering. In Groningen is uit de werkgevers- en werknemersorganisaties de bekende com missie gevormd, waarin ook zitting heb ben de vertegenwoordigers van het Kon. Ned. Landbouwcomité, van den Chr. en van den R.K. Boeren- en Tuindersbond. Deze commissie moet feitelijk worden uit gebreid over het geheele land. Het moet over geheel de linie komen tot zulk een samenwerking. De bestrijding der crisis gevolgen is een kwestie voor landbouwers en arbeiders, ja voor gansch de platte landsbevolking. Het is de bedoeling in elke provincie te komen tot een algemeene samenwerking. De heer Ir Siebenga verklaarde steeds met genoegen deel te hebben ge nomen aan de besprekingen in de be doelde commissie, waarin hij niet zat na mens de Z. L. M., maar namens het Kon. Ned. Landbouw-comité. Het spijt spr. echter te moeten constateeren, dat de mo derne Landarbeidersbond van dit feit bij zijn propaganda misbruik hetóft V*rder wil spr. opmerken, dat men in Zeeland hier en daar, maar lang piot overal, plaatselijke werkgeversvereenigin- gen heeft, maar dat er niet zooals in Gro ningen, een provinciaal verband bestaat. In Zeeland zijn boer en arbeider nog niet gewoon organisatorisch overleg te plegen. Wil men daartoe komen, dan moet men vooral niet doen, zooale de moderne land arbeidersbond hier en daar heeft gedaan. Dit heeft kwaad bloed gezet. De voorzitter merkt op, dat de op roepingsbrief voor deze vergadering met geen woord repte van het loonvraagstuk. Het gaat hier in de eerste plaats over de samenwerking tussohen landbouwer en arbeider, teneinde gezamenlijk den noodi- gen steun te verkrijgen. Spr. wil er ernstig op w ij zen, dat die samenwerking drin gend noodzakelijk is. Bij de Kamerfracties en ook bij de regeering staat dit op den voorgrond, dat als er iets ge daan wordt voor den land bouw, er de zekerheid moet be staan, dat die steun niet door onderlingen strijd ver loren ga. Willen we dus iets bereiken, dan is voorafgaand overleg noodig. Natuurlijk kunnen we met de Landbouwmaatschap- pijen geen contract afsluiten, maar wel kan een commissie van samenwerking ook in bet loonvraagstuk een waardevol advies geven. Spr. herhaalt, dat voor het verkrijgen van regeeringssteun, overleg absoluut noodig is. Anders verspelen we zeker de medewerking van enkele Kamerfracties, die we niet kunnen missen. Het zal toch al niet gemakkelijk gaan, om voor de bietenteelt voldoende steun te verkrijgen. Alles zal moeten worden aan gewend om het zoover te krijgen en om alle hindernissen uit den weg te ruimen. Samen moeten we regeering en volksver tegenwoordiging overtuigen. De heer Van U n n i k (R.K. Land arbeidersbond) wees er op, hoe onge- wenscbt bet is in deze omstandigheden strijd te voeren tusschen werkgevers en werknemers. De heer Siebenga is het daarmee eens. Er moeten dan ook in Zeeland aller wegen werkgeversorganisaties komen, op welke wijze dan ook. Ook onderschrijft spr. dat er spoedig meer steun voor de bieten moet komen, anders wordt er zoo veel tarwe verbouwd, dat de geheele tarwewet mislukt. De voorzitter merkt op, dat er met den tegenwoordigen steun onmogelijk bie ten te verbouwen zijn. Wordt de bieten teelt steeds meer ingekrompen, dan zal zich de werkloosheid hoe langer zoo meer over de zomermaanden gaan uitstrekken en wordt het geheele plavleiend ontwricht. Een groot, deel van ons volk ie van dit gevaar niet doordrongen. Volgens spr. is de bietenteelt in de te genwoordige omstandigheden niet anders te redden, dan door in een of anderen vorm een zekeren last op de bevolking te leggen. Maar dan wordt er agitatie ge voerd. Men heeft dat gezien bij de tarwe wet. Daarom is noodig, dat de stem van boer en arbeider en zoo mogelijk ook van mid denstander over het geheele land wordt gehoord. Anders gaat het platteland den ondergang tegemoet. En juist omdat die actie van zooveel beteekenis is, moet ze niet eenzijdig zijn. Gezamenlijk moeten we trachten de pu blieke opinie, die nu zoo vaak verkeerd wordt ingelicht te bewerken. Ook op leden van de Kamer werken soms verkeerde in vloeden. De heer P o r t e g i e s (Ned. Landarb. Bond) zet bet werk van de Groninger com missie uiteen. De kracht van deze com missie was juist het samengaan van boer en arbeider. Dit maakte indruk op Minis ter en Kamerleden. Nu staan we zeer waarschijnlijk voor een crisis van vele ja ren en gedurende een reeks van jaren zal steun aan den landbouw noodig zijn. Ook enkele offers van het Ned. Volk. Wij dur ven die vragen, omdat de landbouw van vitaal belang is en omdat de werkers daarin bij andere groepen zoozeer ten achter komen. De steun, die we nu ontvangen is niet voldoende, maar toch meer dan ooit van Overheidswege aan eenig bedrijf is toege kend. Krachtige actie zal noodig zijn, om dien te behouden en uit te breiden. Al is er dan in Zeeland geen centrale werk geversorganisatie, waar een wil is, is toch een weg. Ook in de landbouw-organisaties kan men toch wel aandacht schenken aan den toestand van het bedrijf en de ar- beidskwestie. Dhr S i e b e n g a wil het hier wel ver klaren, dat de verhoudingen zijn vergif tigd en de adviezen van de organisaties zijn vertrapt door den Minister, die ver klaarde slechts steun aan de bietenteelt te willen verleenen, om den boer de ge legenheid te geven om arbeiders, schip pers, enz. te kunnen betalen. De Minis ter wilde slechts zoover gaan, dat op de bieten geen meerdere verliezen werden ge leden dan op andere gewassen. Terwijl juist de bedoeling der organisaties was; maak het landbouwbedrijf goed door de beide hoofdgewassen (Tarwe en bieten) te steunen. Doordat de regeeringssteun of geheel of te lang uitbleef, hebben de boeren geleerd extensief te werken, met bet gevolg meer- d*re werirtcajriwld fve mentaliteit wo. 't door dit alJe» «dnoht De boeren vitten in de put. De voorzitter merkt op, dat die toon ook in andere provinoies wopdt ge boord. Maar we moeten toch ook eens let ten op de tarwewet, die ook voor Zeeland van groote beteekenis is. Die is tooh ook door eendrachtige samenwerking bereikt. De heer de Jager te Nieuwdorp on derstreept het betoog van den heer Sie benga. De boeren zijn verbitterd. Als hetvoorstelvandhr v. d. H e u- vel niet wordt aangenomen, is betmisschienmaarbetergeen bieten meer te verbouwen. Dan moet de zaak maar vast loop en. De heer Z a n d e e te Nieuwdorp meent, dat de verhouding tusschen boer en arbei der in Zeeland goed is. Als bet landbouw bedrijf loonend is, zullen zeker ook de loonen op peil zijn. Steun en loon hangen met elkander samen. De voorzitter dringt nog eens aan op samenwerking. We moeten uit het ver leden leeren en met de toekomst rekenen. Eensgezindheid is noodig, want ook bij de laatste besprekingen met de fracties werd nadrukkelijk gevraagd: hoe staat het met de loonen? We zijn teleurgesteld, maar laten we ons voor de toekomst aaneen sluiten. De heer Portegies begrijpt niet, dat de Zeeuwsche boeren fatalistisch gewor den zijn. Als we in één jaar ons doel niet bereiken, doen we er wat langer over. Aanhoudende actie is noodig. En zeker de leiders der boeren mag de moed niet in de schoenen zakken. Als de werkgevers prijs stellen op goede verhoudingen, dan zullen ze er ook wat. voor moeten doen. De heer Siebenga verzekert, dat de leiders zullen doorvechten tot het bitter eind. Maar bij de boeren is groote ont stemming. Laat nu de regeering eens be ginnen met voldoenden steun te geven. Dan zullen de leiders in de organisaties tot de leden zeggen: maakt de loonen vol doende. Het woord moet nu eens uit Den Haag komen. Als de bietensteun voldoende is, is de zaak voor Zeeland in orde. De heer Vingerling (Chr. Landarb. Bond): om een daad van Den Haag te verkrijgen, moeten we juist 'krachtig sa menwerken. Dat kan heel best in Zeeland ook door de bestaande organisaties ge schieden. De heer de Jager geeft in overwe ging nu verder te confereeren met de Hoofdbesturen der Landhouwmaatschap- pijen. De voorzitter wekt de aanwezi gen op ieder in eigen kring het idee der samenwerking te propageeren. De Hoofd besturen der landarbeidersbonden zullen verder contact zoeken met de Prov. Land- bouwmaatschappijen. Hierna sluiting. Men heeft noodig 2.50 M. mantelstof van 1.40 M. breed en 2.60 M. voering van 80 e.M. breed. Zooals men op de teeke- nlng ziet, ls de shawlkraag ineens aan het voorpand geteekend. Men heeft ln dit geval dus geen onderkraag aan te zetten. De bovenkraag wordt apart geknipt vol gens de streeplijnen (zie patroon). Heeft men nu het patroon gemaakt, dan legt men onder den kraag een stuk papier en radeert met een radeerwleltje het belegstuk, tegelijkertijd bovenkraag, na. Dan knipt men deze langs de radeer lljnen af en zoo heeft men precies het model verkregen. Wanneer men nu den bovenkraag knipt, legt men dezen, waar op teekenlng staat: „middenachter", tegen de vouw. De voering knipt men na, volgens pa troon. Zooals men op de teekenlng ziet, wordt het voorpand niet geheel nage- knlpt, maar tot die golflijn, waarbij staat „maatvoering". Bewerking: Voor men de schou dernaden dicht maakt, geeft men precies ln het hoekje van schouder en rughals een schuin knipje (zie teekenlng). a. Behouders en zijnaden dlchtstlkken, naden openstrljken en ln de naad op de hoogte van de taille knipjes geven, voor het trekken van de naden. b. Voor stevigheid rijgt men ln den kraag en voorkanten geel katoen. c. In het rechtervoorpand maakt men de gepassepolleerde (omboorde) knoops gaten. Daarna rijgt men den Inslag om. d. De naad van den kraag (midden achter) dlchtstlkken en openstrljken. daarna dat stukje kraag aan den rughals stikken. e. De bovenkraag wordt nu aangestikt en omgekeerd naar den goeden kant, daarna op den kant omgeregen. Door de breuklijn rijgt men een draad. Daarna wordt even voor de breuklijn onzichtbaar kraag en mantel doorgenaald, zoodat deze aan elkaar verbonden zijn. f. Als men zoover gekomen ls, zal men vanzelf zien, dat men nu dat dwarsnaadje van kraag en inslag nog moet verbinden. Men strost dat tegen elkaar, de opening van het knoopsgat openlatend. De andere knoopsgaten maakt men nu ook ln het beleg door. De bovenkraag zet men ook aan den hals en schouders vast. g. Onderkant van den mantel vast- kruisen. h. De schouders en zijnaden van de voering stikt men ln elkaar. Daarna zoomt men deze ln den mantel; de zij naden vasthechten en de armsgaten van voering en stof op elkaar rijgen. 1, Mouwen dlchtstlkken, naden open- strijken, onderkant vastkruisen, er voe ring Inzoomen (bovenkant loslaten), mouw inzetten, schoudernaad op schouderteeken uit laten komen, de mouw aan den voor kant vloeiend Inzetten (spelden steken op de mouw). Het laatst de mouwvoering ln het armsgat zoomen. De kraag kan men met bont overtrek ken, men knipt deze dan precies als den bovenkraag. Het patroon ls Éi ƒ0.60 verkrijgbaar bij de redactie van dit blad Op de enveloppe duidelijk vermelden: Moderubriek. Een patroon voor een jongensjas, dat volgens dezelfde aanwijzingen vervaar digd kan worden, ls te verkrijgen 0.75,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6