No. 43 Donderdag 19 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ZÜgSgg EERSTE BLAD. PUROL Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Het amendement-Van den Heuvel verworpen. Buitenland. Uw mond verzorgt U dagelijks Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist Binnenland. Belangrijkste Nieuws. MriheUo'iimill.ims Brand- en Inferaakvrijg LIPS' KLUISINRIGHTING Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vontstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No* 44255. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUÏJ, L. Burg. Tel. No. 258. ffeZeeuw VERSCHIJNT ELXEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Irtnoc per post, Losse nummers t 13,08 Prijs d«r Advcrtenti8as 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. In de Tweede Kamer is gisteren een heete strijd gevoerd over voorgestelde maatregelen om den landbouw te steunen. Er waren, zooals bekend, een tweetal amendementen ingediend. Dat van den heer Van den Heuvel had ten doel het invoerrecht op suiker voor 2 jaar van f 2.40 tot f 5.40 te verhoo- gen, teneinde de suikerbietenteelt te hulp te komen. Het andere, door Dr Lovink inge diend, bedoelde een invoerrecht op paar den te heffen van f 12.50 per stuk, 20 pet. van de waarde van rundvleesch en 10 pet van aardappelen. Het ging er warm toe 'bij' de behande ling van deze voorstellen. Van alle kanten werd toegegeven, dat het den landbouw slecht gaat en dat eeni- ge steun, vooral ook in verband met de werkgelegenheid voor de arbeiders, drin gend noodig is. En van alle kanten kwam men verkla- hen, dat het aan belangstelling in het lot van de landbouwers niet ontbreekt en dat men inderdaad het goede met den land bouw voor heeft. Maar toevallig konden velen zich, even als bij de behandeling van de Tarwewet, met de voorgestelde middelen om tot verbetering te komen, niet vereenigen. Nu werd van de andere zijde o.a. door den heer H. Colijn, oök niet ontkend, dat er aan de ingediende voorstellen bezwaren kleven. Maar met dat te constateeren, wordt de landbouw niet geholpen. Vandaar dat hij van den Minister van Financiën de toezegging vroeg, dat hij- bij zijn ambt genoot van Binnenlandsche Zaken en Landbouw krachtig zou aandringen om een grooteren steun te geven aan de sui kerbietentelers. Werd deze toezegging niet verkregen, dan, aldus de heer Colijn, was er geen andere uitweg dan voor het amendement-Van den Heuvel te stemmen. Deze toezegging bleef echter achter wege. Wel verklaarde de Minister zich bereid de aandacht van zijn collega op deze zaak te vestigen en te overwegen in hoeverre aan 'het aanbevolen denkbeeld tegemoet kon worden gekomen. Met deze schamele toezegging wilde de heer Colijn zich niet laten afschepen. Mijn ervaring is, zoo zeide hij, dat als er voor den landbouw wat gedaan moet wor den, men het de regeering bijna uit de keel moet trekken. De heer Schokking daarentegen achtte de ministerieele toezegging van zooveel waarde, dat hij met zes van zijne partij- genooten tegen het amendement-Van den Heuvel stemde, welk amendement daarna met 49 tegen 43 stemmen verworpen werd. Dat van den heer Lovink werd met 57 tegen 35 stemmen aangenomen. Aan de dringende verzoeken van de landbouworganisaties, o.a. van het Hoofd bestuur van de Z. L. M., waarin toch per sonen van alle richtingen zitting hebben, is dus geen gehoor gegeven. Alle liberalen stemden tegen het amendement. En alle Vrijzinnig-Democra- t e n stemden tegen. De Sociaal- Democraten, die nu een prachtgelegenheid hadden om iets te doen in 't belang van de landarbeiders, stemden eveneens tegen. En de Staatk. Gereformeerde afgevaardigden achtten het blijk baar niet noodig 'bij de behandeling van dexe zaak van. hunne belangstelling blijk te geven. Van die zijde werd geen woord ter verdediging van het amendement ge sproken, en toen het op stemmen aan kwam waren Ds Kersten en Ds Zand afwezig. Intusschen, er is bij dit alles één troost voor de landbouwende bevolking. Aan mooie woorden heeft het niet ontbroken. Van de vriendelijke gevoelens der Kamerleden kan zij zich overtuigd houden. Een les van Albarda. In Socialistischen kring zit men met het geval Mac Donald-Snowden in een moei lijk parket. Zeker, men kan deze figuren, die heel hun leven voor de rechten der arbeiders hebben gestreden, nu zij het landsbelang boven het partij-belang meenen te moe ten stellen, als „verraders" en als „Ju dassen" brandmerken, zooals men dat dan ook gedaan heeft, maar er zijn er in die partij ook velen, wien een dergelijk optreden tegen de borst stuit. Zoo heeft b.v. de heer Albarda de op merking gemaakt, dat men de overtui ging van die mannen dat verlaging der werkloosheidsuitkeeringen noodzakelijk was, kan eerbiedigen, ook al deelt men niet hun opvatting. Dat begrijpen vele partijgangers niet. Zij zijn zoo gewoon geraakt aan het ver- dachtmaken van andersdenkenden, en aan de methode om allen, die niet denken als zij, te beschouwen als „arbeidersvijandige lieden", als „verraders van de arbeiders klasse", enz., dat wat de heer Albarda opmerkte hen als wartaal in de ooren klinkt. Ter toelichting schreef daarop de heer Albarda o.m.: „Men moet aannemen, dat Mac Donald en Snowden het gevaar van de inflatie na bij zagen en dat zaj het uiterste wilden be proeven om dat gevaar af te wenden. Zij zagen geen kans dit doel te bereiken zonder naast andere groote bezuinigingen ook de ontzaglijke groote uitgaven voor de werkloozenondersteuning te verminde ren .Zij waren van oordeel, dat deze ver mindering, hoewel een kwaad, een minder groot kwaad zou zijn, dan de automatische en onbegrensde vermindering van de koopkracht van de werkloozenuitkeerin- gen en van alle loonen, 'die van inflatie het gevolg zou zijn. Men kan de redeneering van Mac Do nald en Snowden onjuist achten. Men kan hun geheele optreden in de laatste maan- veroordeelen, gelijk ik doe. Maar dit be hoeft niet mede te brengen ,dat men hun andere doeleinden toeschrijft, dan hen hebben bezield .Ook werkloozen en arbei ders, bezorgd over uitkeering en loo nen, mogen, ondanks de totale mislukking van Mac Donald's verkeerde wanhoops- politiek, die bedoelingen niet miskennen." Volkomen juist. Alleen maar jammer, dat deze theorie in Socialistischen kring zoo goed als nooit toepassing vindt en dat zelfs het officieele partijorgaan er altijd op uit is de massa in andere richting op te voeden. Men leze maar eens, wat in deze dagen over het Kabinet en de partijen die het steunen wordt geschreven. De goede bedoelingen: ons land van de inflatierampen te vrijwaren, worden stel selmatig miskend. Men tracht altijd maar weer den indruk te wekken, dat met een zekere wellust bezuinigingsmaatregelen worden getroffen. Wie geregeld de Socia listische pers volgt, moet wel den indruk krijgen dat de Regeering met de meest misdadige bedoelingen bezield is. En toch schrijft de heer Albarda: „Iedere overtuiging, die ernstig en eer lijk is, moet worden geëerbiedigd, hoezeer zij ook van onze eigen overtuiging af wijkt of hoe scherp zij ook daartegenover staat." En hij voegt er aan toe, deze zeer spe ciaal voor de Soc.-Democraten beharti genswaardige woorden: „Wie nogniet in staat is an- derer ernstige en eerlijke overtuiging te eerbiedi- g e n, moge zijn best doen zoo ver te komen, dat hij dat wèl k a n." Laten we hopen, dat de S. D. A. P. het nogeens zóóver zal brengen. Hel conflict JapanChina.. De Japanners hebben Tsitsikar bezet. Volgens te Tokio ontvangen berichten zouden de verliezen bij de laatste gevech ten, zoowel aan Japansche als aan Chi- neesche zijde groot geweest zijn. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft verklaard, dat het groote dwaas heid is te denken dat Japan oorlog voert tegen China. Het Japansche optreden in Mantsjoe- rije is slechts zuiver politioneel. De geruchten dat Tsitsikar reeds door de Japanners is bezet worden door de Russische officieele instanties onjuist ge noemd. In de geheime zitting van den Volken bondsraad, welke Woensdagmorgen is ge houden, en waaraan niet werd deelgeno men door de vertegenwoordigers der strijdende partijen, werd een zeer be langrijke wending der zaken aangekon digd. De Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, Sir John Simon, hield een redevoering, waarin hij tamelijk duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat het beter zou zijn de onmoge- lijkheid van een oplossing der buitengewoon moeilij- ke Mantsjoerijsche kwes tie door den Volkenbond openlijk toe te geven dan zich te vergenoegen met schijnoplossingen in den geest van de tot nu toe ge geven aanbevelingen. Derge lijke schijnoplossingen, aldus spreker, schaden het aanzien van den Volkenbond meer dan ieder ander besluit. Ook de vertegenwoordiger van Duitsch- land, staatssecretaris Von Bulow, heeft zich in zooverre bij den Britschen mi nister aangesloten, dat hij schijnoplossin gen eveneens noodlottig noemde voor het aanzien van den Volkenbond. Japan heeft zichzelf in een lastig par ket gebracht door de troepenbeweging te gen Tsitsikar. Dit parket is nog lastiger voor den raad van den Volkenhond dan voor Japan zelf. Japan speelt op het oogenhlik hoog spel. Engeland en Britsch-lndië. Op een openbare vergadering te Cal cutta verklaarde de Swaraj-leider, Pan- dat Jawarhalal Nehru. dat 't onmogelijk was Indië onafhankelijkheid te verzeke ren zonder nieuwen strijd En deze strijd moest spoedig beginnen. De tegenwoordige wapenstilstand, al dus Nehru, is een onmogelijke toestand, waaraan spoedig een einde moet worden gemaakt. Indien noodig, zullen wij, zonder Gandhi's terugkomst af te wachten, de al-Indische campagne van passieven te genstand hervatten. Meer dan 6.000.000 werkloozen In de Vereenigde Staten. De Amerikaansche federatie van den arbeid schat het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten thans op 6.200.000. Volgens bericht uit New-York heeft de Rockefeller-Foundation een half millioen dollar ter beschikking gesteld van het werkloozen-ondersteuningsfonds, terwijl nog een kwart millioen beschikbaar zal blijven voor speciale doeleinden in ver band met dezelfde steunverleening. De schending van de Zondagsrust in Italië. De „Osservatore Romano" bevatte dezer dagen een uitvoerig artikel, waarin op nieuw het vraagstuk der Zondagsheili ging in Italië besproken wordt. Nogmaals wordt er in dit artikel op gewezen, dat het een schande is, dat de Italiaansche staat en de gemeenten als werkgevers in de eerste plaats de Zon dagsrust schenden. Noch in het Angli- kaansche Engeland, noch in het prote- stantsche Duitschland noch in het me thodistische Noord-Amerika, zoo schrijft het pauselijk orgaan, wordt het gebod der Zondagsheiliging zoozeer overtreden als in het Katholieke Italië. Korte Berichten. Voor de eerste maal heeft men in wintertijd per auto de Simplon-pas over schreden. Met rupsauto's slaagde men er in over den pa.s, waar in dezen tijd van het jaar de sneeuw meters hoog ligt, te trekken. Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche politie een communistische sa menzwering heeft ontdekt. Er zouden in waarom niet Uw keel? Gorgel droog met Alléén In origineele donzen i 25, 45 en 6S Japan manifestaties tegen de militaire operaties in Mandsjoerije worden georga niseerd. Dertig leiders van de Japansche communistische partij; werden gearres teerd. Bij hen werden brieven van de communistische internationale en veel geld gevonden. Naar uit Belgisch Congo wordt ge meld is aldaar in het district Kw&ngo een ernstige dysenterie-epidemie uitgebro ken. Tot dusver zijn reeds 3000 sterfge vallen door deze ziekte geteld. Gisteren werd in Pruisen boete- en bededag gehouden, zoodat de banken gesloten en de telefonische effectenhan del niet plaats had. Ook de couranten verschenen gisteren niet. Op het station van Eger heeft een botsing plaats gehad tusschen een ran- geerende locomotief en een reizigerstrein die op het punt stond naar Karlsbad te vertrekken. Van dezen trein werden 2 wagons uit de rails geworpen, terwijl een derde wagon beschadigd werd. Vier rei zigers werden ernstig, zestien licht ge>- wond. In het Reuzengebergte heeft het flink gesneeuwd, zoodat de sneeuw bij een temperatuur van 6 graden vorst 6 c.M. hoog lag. In de dalen is de tem peratuur echter nog twee graden boven 0. De strijd tegen den grijzen eek hoorn te Londen is begonnen. Er zijn reeds 200 van de aardige diertjes gedood. Een ervaren jager schiet ze neer. Zooals men weet zijn de diertjes zee schadelijk voor land- en tuinbouw.' Dezer dagen is te Maidstone in Kent Sir Edward Sharp overleden, de stichter van een bekende toffeefabriek. Zijn na latenschap bleek 156.367 pond sterling te bedragen. Sir Edward was zijn loopbaan begonnen als kruidenier. Doos 30 cent. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder is gistermiddag omstreeks 1 uur voor het winterverblijf in de residentie teruggekeerd. Korting op de Rijksuitkeeringen. Naar het „Hbld." uit parlementairen kring verneemt moet in de afdeelingen sterk verzot aan den dag getreden zijn tegen het wetsontwerp betreffende de korting op de rijksuitkeeringen aan pro vincies en gemeenten. Vooral schenen de bezwaren zich te richten tegen de metho de, tegen den vorm van het voorstel-De Geer. Het V. V., dat vermoedelijk nog deze week het licht zal zien, zou dan ook al lerminst gunstig luiden. Drukte in de klompenindustrie. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": In de klompenindustrie te St. Oeden- rode is het thans zóó druk, dat er met meer personeel dan ooit gewerkt moet worden en een firma overwerkvergunning heeft gevraagd en verkregen. Er wordt thans tien uur per dag gewerkt. Bij deze firma is ongeveer twee jaar geleden een staking onder de klompenmakers uitge broken, die nooit is opgeheven; er wordt thans met nieuw personeel gewerkt. Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, aan de in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen, vermeld op de den 14den dezer aan de leden toe gezonden lijst, toe te voegen het wetsont werp tot verhooging van het tarief van invoerrechten. De installatie van het crisis-comité. Zooals reeds bekend is, zal Maandag middag om 3 uur in do Trèveszaal van Binnenland. De verhooging van het tarief voor in voerrechten door de Tweede Kamer aan genomen. Het amendement-v. d. Heuvel verworpen. De Vereen, van Ned. Gemeenten over de wijziging der L. O.-wet. Drie kinderen te Anna Paulowna ver brand. Vergadering te Goes over de samenwer king tusschen werkgevers en werk nemers in den landbouw. Buitenland. Het conflict Japan—China. Meer dan zes miljoen werkloozen in Amerika. verhuurt loketten in hasr VRAAGT INLICHTINGEN het departement van waterstaat de in stallatie van het crisis-comité geschie den. Daarbij zullen Prinses Juliana, eere voorzitster, en jhr Van Gitters, voorzitter van het comité, toespraken houden. Deze toespraken zullen met welwillende mede werking van de A.V.R.O. (op 298 M. golf) en de N.C.R.V. (op 1875 M. golf) worden uitgezonden. Tijdelijke korting op de rijksuitkeeringen. De Vereeniging van gemeente-accoun tants te 's-Gravenhage heeft in een adres aan de Tweede Kamer instemming be tuigd met het adres van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren inzake het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen aan provinciën en gemeen ten. Zij geeft aan de Kamer met aan drang in overweging, dit wetsontwerp niet aan te nemen. Suppletoire begrooting Binnenlandsche Zaken sn Landbouw. Aan het voorloopig verslag over de suppletoire begrooting van binnenland sche zaken en landbouw is het volgende ontleend: Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de behandeling, welke Nederlanders in Duitschland ondervin den, wel zeer ongunstig afsteekt bij die, welke Duitschers in Nederland genieten. In Duitschland toch maakt men het Ne derlanders op velerlei wijze moeilijk werk te vinden en trekt men zich van werklooze buitenlanders niets aan. De leden, hier aan het woord, drongen er op aan, dat de regeering pogingen zal aanwenden om de op dit gebied gewenschte reciprociteit te verkrijgen. Sommige leden stelden de vraag, of het wel gewenscht is, groote bedragen voor uitbreiding van de Landbouwhoogeschool beschikbaar te stellen, in een tijd, waarin zoovelen, die in de cultures werkzaam zijn, worden ontslagen. Vele leden verklaarden met instemming te hebben kennis genomen van het bij dat wetsontwerp gedane voorstel tot het ver- leenen van steun aan de veenkoloniale landbouwbedrijven. Intusschen kleeft naar de meening van het meerendeel der leden, hier aan het woord, aan het door de regeering ontwor pen plan één bezwaar. Het gevolg van de voorgenomen regeling zal zijn, dat in de gevallen, waarin fabrieken en boeren in hun productiebeperking niet verder dan tot 70 pet. zijn gegaan, een even groote steun verleend wordt als in de gevallen, waarin het belang van de geheele aard appelteelt een productiebeperking tot 50 pet. met da daarmede gepaard gaande relatieve verhooging van exploitatiekos ten heeft plaats gehad. Ten einde deze onbillijkheid te voorkomen, zouden de hierbedoelde leden het genoemde percen tage van 70 door 60 vervangen wenschen te zien. Sommige leden meenden te moeten aandringen op het tot stand brengen van grootero samenwerking tusschen het Aardappel Verkoop Bureau en de vrije fa brieken. Gevraagd werd, of de regeering bereid is, een bijzonderen maatregel te treffen, voor de omgeving van Dedemsva&rt, w&sx de oogst volkomen is mislukt. V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1