No. 41 Dinsdag 17 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Brand- en inbraakvrije UPS' KLUISINRIÜHT1NG Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers30.05 Prijs der AdvertentiBn: 1regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. H Rijk en Provincie. Het wetsontwerp dat bedoelt een tijde lijke uitkeering toe te passen op de uitkee- ringen van het Rijk aan de Gemeenten, geldt ook zij het in eenigszins anderen vorm voor de Provinciën. Artikel 11 van bedoeld wetsontwerp be paalt n.l. dat in elk der jaren 1932, 1933 en 1934 de uitkeering, bedoeld in artikel 72 van de wet van 17 Juni 1905 voor iedere provincie wordt verminderd met 3 percent van bet bedrag, dat in het jaar 1931 aan wedden en loonen aan bet in vasten dienst der provincie zijnde perso neel is uitgekeerd. De vermindering blijft achterwege, in dien of voorzoover een provincie, hoewel het peil barer wedden en loonen, inbegre pen bet verbaal der pensioenbijdragen, gemiddeld 3 of meer percent lager is dan gedurende bet jaar 1931, en boewei de overige heffingen tot redelijke bedragen zijn opgevoerd, er niet in slaagt de be grooting sluitend te maken zonder bet heffen van meer dan 20 opcenten op de vermogensbelasting en de inkomstenbe lasting. Bedoelde vermindering blijft evenzeer achterwege, voorzoover door de Kroon is verklaard, dat bet gemiddeld peil der wedden en loonen, inbegrepen bet ver haal der pensioenbijdragen, niet voor ver laging in aanmerking komt, en de pro vincie overigens aan de voorwaarden van het tweede lid voldoet. Wanneer dus het gemiddeld peil der salarissen 3 of meer percent lager is gesteld dan in 1931, of naar het oor deel der Kroon niet voor verlaging in aanmerking komt, terwijl de belastingen vrij hoog zijn opgevoerd, dan wordt de voorgenomen korting niet toegepast. De vraag is al gedaan hoe het nu zal gaan met de wedden en loonen in onze Provincie. Het is niet mogelijk hierop thans reeds een antwoord te geven. Vooreerst staat het nog volstrekt met vast, dat dit ontwerp zal worden aanga- nomen. Men kan niet zeggen, dat het met inge nomenheid is begroet, en als de Regee ring de Kamer de vrije band laat wat in de gegeven omstandigheden niet erg waarschijnlijk is dan zou het wel eens kunnen zijn, dat bet ontwerp niet werd aangenomen. Wordt het wèl aangenomen dan is bet nog de vraag of bet voor Zeeland toepas selijk wordt verklaard. Als gelet wordt op de belastingen dan zeker niet. En wat betreft de jaarwedden: herhaaldelijk is opgemerkt, dat deze in vergelijking met andere provinciën, sterk aan den lagen kant zijn. Hieruit volgt echter nog niet, dat de Kroon zal verkla ren dat het peil der wedden en loonen van dien aard is, dat verlaging niet wel mogelijk moet worden geacht. Volgt echter wèl toepasselijk verkla ring, dan is het nog de vraag wat bet Provinciaal bestuur zal doen. Het kan besluiten de opgelegde korting door te geven als korting op de te beta len salarissen, maar bet kan ook besliu- ten het benoodigde bedrag op een andere wijze te vinden, wat intusschen niet zoo heel gemakkelijk zal gaan. Deze vraag, al zal ze ongetwijfeld door Gedeputeerden wel reeds onder de oogen zijn gezien, is echter thans nog prema tuur. Het woord is eerst aan de Kamers. De Engelsche handelspolitiek De Engelsche minister van handel, Run- ciman, beeft in bet Lagerhuis een nieuwe anti-dumpingswet aangekondigd. In de laatste weken zijn in verband met de mo gelijke invoering van een tarief de bui- tenlandsche importtarieven zeer toegeno men. De regeering is hierdoor tot bet inzicht gekomen, dat bet beste middel om dezen buitenlandschen invoer te be strijden, hierin bestaat, het ministerie van handel volmachten te geven tot een uit vaardiging van noodmaatregelen om met name genoemde artikelen met ten hoogste 100 pet. to belasten. Deze noodmaatregelen zouden dan een geldigheidsduur van zes maanden hebben. De regeering zal bet Lagerhuis verzoe ken de wet voor Vrijdag a.s. af te handelen en reeds Vrijdag de toestemming van den Koning zien te verkrijgen. De financieele toestand van Engeland hangt af van zijn industrie.De beste weg om de moeilijkheden te overwinnen is be zuiniging en verlaging van de staatsuit gaven. Indien de leiders der industrie en de kabinetsministers niet direct bin nen en buiten Engeland krachtig optre den, zal het volgende jaar bet ernstigste zijn, dat de Engelsche industrie ooit heeft meegemaakt. Het gebeele volk wist nu, dat bet pond gestabiliseerd moest worden, of dat an ders 1932 het rampspoedigste jaar zou worden, in financieel opzicht, in Enge- lands geschiedenis. Daartoe moesten groo- te, maar vooral practiscbe offers gebracht worden. De regeering zon de voorgestel de maatregelen voorloopig zes maanden van kracht laten, omdat zij bezig was bet geheele fiscale vraagstuk te bestudeeren. De regeering wilde de dingen niet half doen en bad daarom besloten tot ver hooging van bet invoerrecht tot maximaal 100 procent van de aangegeven waarde van bet ingevoerde artikel, maar er wa ren ook artikelen bij, die lager belast zouden worden. Landbouwproducten war ren niet uitgesloten, omdat hun invoer on beperkt zou toegelaten blijven, maar om dat bet betrokken departement nog voor Kerstmis met eigen voorstellen zou ko men. Onder de goederen, waarop bet noodta- rief zal worden toegepast, bevinden zich o.m.; cokes, brandstoffen, aardewerk, ar tistiek glaswerk, ijzerwaren, blikslagers- waren, wetenschappelijke instrumenten, horloges, electriscbe apparaten, houtwerk, katoen, wol, zijde en andere textielgoede- ren, kleurstoffen, papier, karton, wagens, vliegtuigen, locomotieven, houtwerk, bui den, lucifers, muziekinstrumenten, speel goederen, pharmaceutische artikelen. In bet debat bestreed de arbeidersafge vaardigde Rees-Davies den maatregel, om dat dit, boe men de zaak ook bezag, het begin was van een algemeene protectie, die de prijzen van eerste levensbehoeften voor bet volk duurder zou maken. Hooger tarief in Amerika? Naar Reuter uit Washington meldt, hebben de republikeinscbe leiders in een conferentie met Hoover toegezegd, in de a.s. zitting van het congres een voorstel tot verbooging van de invoerrechten te steunen, ten einde het déficit van bet loo- pende fiscale jaar weg te werken, dat ge schat wordt op anderhalf millioen dollar. Een overwinning van Hitier. Zondag zijn in Hessen, een der kleinere Duitscbe landen, de verkiezingen voor den Landdag gehouden. Ook deze verkie zingen hebben aan de nationaal-socialis- ten een groote winst gebracht. In den Landdag zetelden 24 sociaal democraten die er de sterkste fractie vormden 6 communisten, 13 leden van bet centrum, 7 leden der Duitsche volks partij, 5 leden der Staatspartij (de vroe gere democraten), 2 leden van de z.g. Volksrechtspartij, 3 Duitsch-nationalen, 1 Nat.-socialist en 9 leden van den Hessi- schen Landbond. De verkiezingen van Zondag hebben getoond, dat de aanhang van de rechtsche en linksche extremisten nog is versterkt. De groote winst is echter voor de natio- naal-socialisten, die in den nieuwen Land dag 27 zetels zullen bezetten tegen één ze tel in den ouden Landdag en die er dus nu verreweg de sterkste fractie vormen. Maar ook de communisten zijn sterk voruitgegaan. In stede van zes zetels zul len zij nu elf zetels bezetten. De sociaal democratische partij zelf zal zich daar entegen voortaan met vijftien zetels moe ten tevreden stellen. En is dus duchtig ge havend uit den strijd te voorschijn geko men. Maar zwaarder nog zijn de burger lijke middenpartijen getroffen: de Duit sche Volkspartij komt van 7 op 1, de staatspartij van 3 op 1, en zelfs het Gen trum verloor 3 zetels, en kwam van 13 op 10. Ernstig is vooral ook de slag, die aan de Hessiscbe Landsvolkspartij is toege bracht. Zij verloor niet minder dan 7 van baar 9 zetels. De regeering van sociaal-democraten en centrum heeft thans geen meerderheid meer en de vraag is hoe een regeerings- meerderheid zal moeten worden ge vormd. De zegetocht van bet nationaal-socia- lisme duurt dus onverzwakt voort en met de gevolgen biervan zullen we meer en meer rekening moeten houden. Inflatiepaniek te Athene. Te Athene beeft bet gerucht, dat de re geering voornemens zou zijn een niet vrij willige leening uit te schrijven door bal- veering van de waarde van bet papier geld een paniek veroorzaakt. Er bad een formeele stormloop plaats op de winkelzaken teneinde het papier geld in te wisselen voor waren, waarbij in bet bijzonder door de buisvrouwen groote voorraden werden opgekocht. La ter weigerden de winkeliers papieren drachmen in ontvangst te nemen. Ook op de tram en de autobussen werd metaal geld geëisebt. Officieel wordt verklaard, dat de ge ruchten betreffende een gedwongen lee ning ongemotiveerd zijn. Nader wordt uit Athene gemeld, dat de opgewonden stemming onder de bevol king, ontstaan door de geruchten van een waardevermindering van bet papiergeld, voortduurt. De minister van justitie is afgetreden en Venizelos zelf heeft zich met de leiding van bet departement van justitie be last, ten einde een scherpe controle op de pers uit te oefenen. Op grond van de persverordening zul len alle personen vervolgd worden, die geruchten ten nadeele van het Grieksche geld verspreiden. Ook de correspondent van een Fransch nieuwsagentschap is in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij dergelijke berichten naar het buitenland beeft geseind. Een verheugend plebisciet. Tot nog toe begonnen alle notarieele acten en documenten in bet Zwitsersche kanton Ticino met de woorden: „In den naam van God." Deze uiting van geloof beviel echter niet langer aan de radicale en socialisti sche meerderheid in bet plaatselijke par lement van het genoemde kanton en daar om werd eenigen tijd geleden besloten deze woorden te vervangen door: „In naam der republiek". De bevolking vroeg hierop om een ple bisciet en den eersten November werd bet besluit van het parlement teniet gedaan door de kiezers met een overweldigende meerderheid van 16.853 tegen 7.315 stem men. De Vlaamsche dienstweigeraars. In verband met bet feit, dat de lijst der Vlaamsche dienstweigeraars thans reeds 17 namen bevat is door de regeering aan den minister van justitie opdracht gege ven na te gaan of er geen wetsbepaling be staat welke bet mogelijk zou maken, per sonen, die tot dienstweigering aansporen evenzeer als de dienstweigeraars zelf to straffen. Het zou de bedoeling zijn eventueel door de indiening van een wetsontwerp in deze leemte te voorzien. De buitengewone zitting van den Raad van den Volkenbond te Parijs. In het ministerie van Buitenlandsche Zaken is Maandagmiddag de Volken- bondsraad bijeengekomen teneinde de Mantsjoerijsche kwestie te behandelen. Briand verwelkomde als president de raadsleden en gaf vervolgens een over zicht van de ontwikkeling van den toe stand in het Verre Oosten, sinds de laat ste te Genève gehouden conferentie. Hierna ging men over tot de behande ling der zaken met gesloten deuren. De Gbineescbe vertegenwoordiger, dr Sze, wees erop, da.t bet Ghineesche volk sinds twee maanden een harden strijd doormaakt. Hij hoopt, dat de Volken bondsraad zoo spoedig mogelijk tot een oplossing zal komen. Niet alleen de medewerking van Dawos is een gunstig voorteeken. Bovendien staat de Japansehe gezant te Londen, die de vergaderingen bijwoont, op vertrouwelij- ken voet met hem. Men zegt, dat Amerika een scbikkingsplan achter de hand houdt. Japan van zijn kant staat schrap op zijn belangen en verdragsrechten in Mantsjoerije. Korts Berichten. De koning van Engeland heeft Philip Snowden, den kanselier van de schatkist uit bet vorige, en lordgrootzegelbewaarder in bet tegenwoordige kabinet, den titel van burggraaf verleend. Deze verheffing in den adelstand van den vroegeren socialis- tiscben leider geeft hem, zooals bekend, een plaats in het Hoogerhuis. Turkije is voornemens den invoer van buitenlandsche goederen te beperken. De regeering beeft gelast, dat vooral de invoer van die artikelen zal worden be perkt, waarvan de invoer ook in andere landen moeilijkbeden ontmoet, daar an ders het gevaar bestaat, dat Turkije met dergelijke artikelen wordt overstroomd. De Koningin-Moeder naar de Residentie. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens om Woensdag a.s. in den loop van den voormiddag van Het Loo naar 's Gra- venbage terug te keeren en bet Paleis aan bet Lange Voorhout te betrekken. Speciale bewaking van postkantoren. Naar „De Avondpost" verneemt, is de Haagsche politie er, met bet oog op de toenemende onveiligheid en de vele roof overvallen van den laatsten tijd, toe over gegaan een speciale bewakingsdienst in te stellen voor de bij-posttelefoon- en tele graafkantoren. Zoowel 's nachts als over dag worden deze kantoren thans aanmerkelijk vaker gecontroleerd dan voorbeen bet geval was, terwijl van af het invallen der duister nis te ongeveer half vijf 's middags tot de sluiting der kantoren een agent wordt op post gezet. Practisch gesproken, wordt bet daar door onmogelijk gemaakt, dat misdadi gers ook op de Haagsche postkantoren een overval zouden beramen. Ook zijn maatregelen getroffen tot een speciale bewaking en begeleiding der postauto's, die na de sluiting der kanto ren de kassen naar bet Hoofdpostkantoor vervoeren. De opbrengst der Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg over de maand October f 33.259.162. De staat der middelen in vergelijking met die over dezelfde maand van bet vorige jaar laten wij! hier volgen: Oct. 1931 Oct. 1930 Grondbelasting f 237.287 - 927.794 Pers. bel. - 54.821 - 2.107.075 Inkom. bel. - 5.853.261 - 6.801.870 Verm. bel. - 928.800 - 1.018.803 Div. en tant. bel. 817.805 - 1.781.882 Recht. o. d. inv. - 5.648.464 - 5.971.964 Statistiekrecht - 258.189 - 338.731 Acc. op zout - 178.761 - 187.259 Acc. op geslacht - 666.288 - 910.931 Acc. op wijn - 51.359 - 55.526 Acc. op gedist. 3.541.688 - 3.507.805 Acc. op bier - 1.406.869 - 1.538.812 Acc. op suiker - 3.766.402 - 4.242.055 Acc. op tabak - 2.145.102 - 2.923.934 Bel. gouden en zilv. werk. - 95.638 - 111.723 Zegelr. enz. - 1.460.574 - 1.993.690 Registr. rechten - 1.169.290 - 1.360.091 Rechten succ. - 4.050.751 - 4.291.474 Dom. enz. - 370.780 - 373.884 Staatsloterij - 167.145 - 166.802 Loodsgelden - 389.867 - 452.395 Totaal f33.259.162 f41.064.505 Houden we rekening met de gewijzigde bestemming van grond- en personeele be lasting, dan blijkt de opbrengst ongeveer f 5 millioen minder te zijn. Het 10/12 der raming over dit jaar was f 391.580.208. De opbrengst over de eerste 10 maanden was f367.341.684. Algemeene Bededag. Naar gemeld wordt, zal deze week een aantal kerken elk tot baar eigen kring een oproep richten om in de week van 29 November in haar bedehuizen samen te komen tot verootmoediging en gebed met het oog op den nood der tijden. Gevraagd zal worden daarvoor samen komsten der gemeente op Zondag 29 Nov. te bestemmen, tenzij aan een anderen avond in die week de voorkeur wordt ge geven. De Classis Den Haag der Geref. Ker ken beeft in baar jongste vergadering het volgend besluit genomen: „De classis 's Gravenbage van de Ger. Kerken in Nederland roept de Geref. Kerken in ons vaderland, in de Koloniën en in de Graafschap Bentheim en Oost- Friesland op, om op Zondag 29 Nov. a.s. een boete- en bededag te houden, in ver band met den ernstigen nood der tijden, teneinde op dien dag zoowel in de mor gen- als in de middag- of avondgods dienstoefeningen in een bijzondere prooi- Binnenland. Vergadering Hoofdbestuur Z.L.M. Memorie van Antwoord Waterstaatsbe- grooting. Kamer van Koophandel Z.-Vlaanderen. Voorstel verhooging invoerrecht op suiker. Buitenland. Overwinning van Hitler in Hessen. De Engelsche handelspolitiek. Inflatiepaniek te Athene. verhuurt loketten in haar VRAAGT INLICHTINGEN katie en met bijzondere smeeking dezen nood der tijden te gedenken en voor bet aangezicht des Heeren neder te leggen." De staking te Almelo. Men meldt uit Almelo aan de „N. R. Ct.": De werkstaking bij de Stoomspinnerij Twenthe te Almelo was voor d6 ingewij den niet zoo'n groote verrassing. Zater dag nog werd een vergadering van de Eendracht gehouden, waarin het warm toeging, alhoewel daar toch het consigne tot niet staken werd gegeven. Anders was bet op de vergadering van de neutrale organisatie, die ongeveer een derde der arbeiders onder hare leden telt. Deze neutrale commissie liet hare le den vrij en gaf geen dwingende voor schriften. Nadat de wilde staking gistermorgen een feit was geworden, hebben de leiders geadviseerd, des middags den arbeid te hervatten, onder mededeeling, dat zij die bleven staken, zouden worden ge royeerd en verstoken blijven van allen steun, indien zij niet aan den arbeid gingen. Het beeft echter weinig gehol pen. Toen Maandagmiddag de poorien geopend werden, gingen slechts een 3ü-tal en nog meest meisjes naar binnen. De rest bleef buiten. Gezien de stemming dor arbeiders lijkt het er weinig op, dat de leiders in staat zouden zijn de stakers tot hervatting van den arbeid te bewegen. Beperking van den invoer van vleesch. Op vragen van den beer Braat heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid geantwoord: Blijkens de Nederlandsche statistiek van den in- uit- en doorvoer werd in 1929 in ons land uit Denemarken ingevoerd aan versoh rund- en kalfsvleesch 200 ton, in 1930: 11.038 ton, gedurende de eerste negen maanden van het loopende jaar 9049 ton. De uitvoer van vleesch uit Dene marken wordt in dat land direct noch in direct met regeeringsgeld gesteund. De vleeschprijzen zijn in den loop der laatste maanden aanmerkelijk, gedaald en bet is niet twijfelachtig, dat de invoer van het Deensch vleesch, hoewel deze niet meer dan plm. 10 pet. van bet totale ver bruik aan rundvleesch bier te lande be draagt, daarop een belangrijken invloed heeft uitgeoefend. Aanwijzingen, dat de aanbiedingen van Deensch vleesch op de Nederlandsche markt binnenkort beduidend zullen ver minderen, aobt ondergsteekende niet aan wezig. Het is den ondergeteekende bekend, dat de huidige groote invoer van verscb rund vleesch ernstige ontevredenheid wekt in de kringen der Nederlandsche veehouders. Zooals bekend, is dezerzijds in overleg ge treden met de Deensche regeering over de vraag of het mogelijk zou zijn, dat van Deensche zijde de uitvoer van vleesch naar ons land kon worden beperkt. Deze stap pen hebben niet tot het gewensebte resul taat geleid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1