Maandag 16 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Hoes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Brand- en Inbraakvrije UPS' KLUISINRICHTINB Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hier werkt Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraai 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4<£55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 230. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELFEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13,™ Losse nummers fö.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De doodstraf. De vorige week, bij de behandeling van de Justitiebegrooting in de Tweede Ka mer, werd door den heer Zandt een mo tie ingediend, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat tot wederinvoering van de doodstraf behoort te worden over gegaan. Deze motie werd niet voldoende onder steund en kon dus niet in behandeling komen. In verband hiermede schrijft „De Ba nier", het orgaan van de Staatk. Geref. partij: „Het zal den lezer uit de rede duide lijk geworden zijn, dat Ds Zandt zich ge drongen gevoeld heeft een motie bij de Kamer in te dienen, waarin op weder invoering der doodstraf werd aangedron gen. Gods Woord eischt zulks. De tijd met zijn veelvuldige en wreedaardige moord- en roofpartijen onderstreept als het ware dien eisch. Men moet wel ziende blind zijn om niet te zien, dat het zoo niet langer gaat. Niemands leven is straks meer veilig. Zoowel in de steden, alsook op het platteland wordt de onveiligheid met den dag grooter. Het was dus geheel te pas, dat Ds Zandt, waar de minister toonde niet de minste poging te willen aanwenden om tot herstel der doodstraf te komen, nu de hulp van de Kamer inriep. Hij verlangde een principiëele uitspraak van de Kamer, die heel gemakkelijk en juist in een motie tot uitdrukking kan komen. Daarvoor is volstrekt geen wetsvoor stel noodig. Juist in een motie toch wordt uitspraak gedaan over een beginsel. Men zou gedacht hebben, dat de antirevoluti onaire Kamerleden deze motie zouden ondersteund hebben. Echter, geen enkel antirevolutionair nóch Ghristelijk-historische steunde de motie. Ze lieten de drie afgevaardigden der S.G.P. wederom alleen staan. Zoo iets spreekt toch wel boekdeelen. Mochten de oogen van tal van A. R. en G. H. in den lande, wien de wederinvoering van de doodstraf nauw ter harte gaat, toch eens opengaan voor hen, die zij met hun stem men naar de Tweede Kamer afvaardigen. Het is toch een even droef als ontzaglijk feit, dat men in zulk een gewichtig stuk ons voor de zooveelste maal alleen liet staan. Het moordt en plundert in Nederland dag bij dag en wanneer dan nu een po ging wordt aangewend om gerechtigde straffen in te voeren, zie, dan is het al leen de S.G.P. die in de Kamer optreedt". Wat hier gezegd wordt als zoodanig is het trouwens ook bedoeld zou den indruk kunnen wekken, dat het alleen de St. Geref. afgevaardigden zijn, die op in voering van de doodstraf aandringen. Wie ook maar eenigszins met de poli tieke geschiedenis op de hoogte is, weet echter beter. Ontelbare malen is van Antirevolutio naire zijde op invoering van de doodstraf aangedrongen. Maar zonder resultaat. De overgroote meerderheid van de Kamer is er niet van gediend. Het stond dan ook van tevoren vast, dat een motie als thans ingediend, met overgroote meerderheid zou worden ver worpen. Maar wat voor zin heeft het dan een dergelijke motie thans, nu de crisismaat regelen alle aandacht in beslag nemen, in behandeling te brengen? Het is dan ook volkomen te verklaren, dat de Antirevolutionaire leden deze mo tie niet steunden en dat Minister Don- ner hoewel hij uitdrukkelijk verklaar de persoonlijk voorstander van de invoering van de doodstraf te zijn dit punt thans, nu er in de Kamer geen meer derheid voor te vinden is, liet rusten. Het schermen met moties, waarvan de verwerping van te voren vast staat, kan gevoegelijk aan andere partijen worden overgelaten. CRITIEKE TOESTAND IN MANTS- JOERIJE. Er werden hevige gevechten geleverd. Aan de „Daily Herald" wordt uit Moek- den geseind, dat tijdens het weekeind tusschen de Japanners en Chineezen heftige gevechten zijn geleverd en wel voornamelijk in den sector, liggende tus schen de Nonnirivier en den spoorweg, die Taonon met Angachi verbindt. De Chineesche ruiterij viel den rechter vleugel van het Japansche leger in de flank aan. De voorposten kwamen af en toe dicht genoeg naderbij om een paar schoten te wisselen en een paar menschen te dooden. Tijdens een dezer schermutse lingen vielen een Japansche officier en vier soldaten. Terwijl de ruiterij onder leiding van generaal Chang Yaoh Sing de Japanners het leven ondragelijk maakt, heeft de Japansche generaal Honjo den Chineeschen bevelvoerder Ma een nieuw ultimatum gestuurd. Hij eischt van Ma, dat deze zijn troepen zal terugtrekken om verder bloedvergieten te voorkomen. Dit ultimatum is eveneens afgewezen en het is waarschijnlijk, dat een algemeen offensief tegen de in de minderheid zijn de Japansche troepen zal worden inge zet. Te Moekden werd vandaag door tien duizend Japanners gedemonstreerd. De betoogers droegen banieren mede, waar op de Japansche eischen te lezen ston den. Zoo werd Tokio opgewekt niet toe te geven en Mantsjoerije niet te ontrui men. Gemeld wordt nog, dat de Russische Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, den Japanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken een verkla ring heeft doen overhandigen, waarin ge protesteerd wordt tegen de bewering van den Japanschen generalen staf, dat de Sovjet-regeering den Chineeschen gene raal Ma ondersteunt in zijn strijd tegen Japan. De Russische Sovjet-regeering eischt waarborgen, dat Japan den Chi neeschen Oosterspoorweg niet zal bezetten. De Japansche Minister van Oorlog heeft voldaan aan het verzoek van den Japanschen opperbevelhebber in Mant sjoerije om hem de vrije hand te geven voor een eventueel militair optreden. De generale staf verklaarde, dat de toestand zeer kritiek is. De stad Tsitsiker is Zaterdag, na de afwijzing van het Japansche ultimatum door generaal Ma, opnieuw door Japan sche vliegers gebombardeerd. Op ver schillende plaatsen is brand uitgebroken. Vier soldaten en zeven burgers zijn ge dood. Uit Tientsin komen berichten binnen over anti-Japansche onlusten. Een groep demonstranten heeft getracht het Japan sche consulaat te bestormen. Zij werden evenwel door de politie uit elkaar ge slagen. De banken zijn gesloten. Een droeve statistiek. In alle Europeesche landen is het aan tal echtscheidingen in vergelijking met de jaren voor den oorlog sterk toegeno men. Van 19131?30 was de stijging van het aantal echtscheidingen per 100.000 inwoners in de verschillende landen als volgt: Duitschland; 27.961.6 Oostenrijk 11.489.6 Zwitserland 41.067.5 Finland 8.5—29.4 Zweden 13.734.7 Noorwegen 20.528.1 Denemarken 28.066.0 Engeland 1.68.6 Schotland 5.310.5 Nederland 18.135.5 België 15.929.5 Luxemburg 9.627.4 Frankrijk 37.747.7 In de Vereenigde Staten kwamen er 163.3 echtscheidingen voor per 100.000 inwoners en in Sovjet-Rusland 370. Het communisme in Polen. De Poolsche politie heeft in het kolen- gebied Dombrowa 39 communisten gear resteerd onder wie zich', 't bijna voltallige districtscomité der communistische partij Polen voor Dombrowa moet bevinden. Den gearresteerden wordt ten laste ge legd, dat ze op aanwijzingen van de com munistische partij Duitschland de oprich ting van strijdtroepen naar het voorbeeld van den rooden frontstrijdersbond hebben voorbereid. De bandletenjacht op Corsica. De politie meent dat zij thans op het fiet geeft meer weerstand tegen kouvatten Deozia i 25, 45 en 65 ctK spoor is van André Spada, een der voor naamste bandietenleiders op Corsica. Den geheelen nacht had men in het ge heim naar den bandiet gezocht, doch, on danks de meest nauwkeurige nasporingen had het onderzoek aanvankelijk geen en kel resultaat opgeleverd. Ofschoon de politie meende, dat Spada nog te Ajaccio vertoefde, schenen de voor uitzichten om zijn schuilplaats te ontdek ken zeer gering. De politie gaf echter de hoop nog niet op. Vrijdagmorgen vonden detectives een aantal compromitteerende documenten, waaruit, naar hun meening, de schuil plaats van Spanda zal blijken. Een heuvelachtig, dicht beboscht ter rein in het district Vico was het tooneel van een klopjacht door de militaire po litie op de bandieten. De rooverbenden zwerven in dit district rond, doch de politie zal geen gemakke lijke taak hebben, nu de regens, die geval len zijn, de laaggelegen deelen van het land in een waar moeras hebben herscha pen. Het vergaan van de „Georglos". De sleepboot „Iroise" ie te Brest terug gekeerd, na gedurende verscheidene, da gen te hebben gezocht naar de schipbreu kelingen van de Grieksche stoomboot „Georgios", die nabij Kaap Finistère schipbreuk heeft geleden en vergaan is. De nasporingen van de „Iroise" heb ben geen resultaat opgeleverd, zoodat men moet aannemen, dat 18 leden der bemanning van de „Georgios" om het le ven gekomen zijn. Belangrijke oorkonde verdwenen. Sedert geruimen tijd ingestelde onder zoekingen hebben aan het licht gebracht, dat de oorkonde, waarbij Keizer Karl op 11 November 1918 afstand deed, spoor loos is verdwenen. Zij bevond zich in het archief van het paleis van justitie te Wee- nen. Men venno.edt, dat zij met vele an dere documenten op 15 Juli 1927 is ver brand. Bij die gelegenheid zijn ook de stukken van den staatsraad van 1848, het archief van het ministerie van binnen- landsche zaken, het politie-archièf tot 1848 en andere documenten van histori sche waarde verloren gegaan. Vloot-uitbreiding in Frankrijk? De Fransche minister van Marine heeft medegedeeld dat hij onverwijld een wets ontwerp bij het parlement zal indienen met betrekking tot den bouw van een pantserkruiser van 26.000 ton, welke be grepen is in de tonnage, waarop Frank rijk recht heeft. De minister zal er naar streven, dat het voorstel zal worden aan genomen vóór bet einde van de huidige zitting. Duitsche inkomsten vallen tegen. De pessimistische schattingen over de rijksinkomsten aan belastingen in Duitsch land zijn als gevolg van de bankcrisis verre overtroffen door de werkelijkheid. In het ministerie van financiën schat men, dat er 500 millioen mark minder zal binnenkomen dan in Juli is geraamd. Het saldo bij de Rijkspostspaarbank stijgt. Aan het einde der maan September '31 was ten name van inleggers ingeschreven een bedrag van f 404.228.092.90. Gedurende October werd ingelegd f280.527.02 wegens inschrijvingen ten ge volge der afschrijvingen op Staatsschuld boekjes f22.336.957.79. Terugbetaald werd f 8.965.04 wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek der Nationale Schuld, ren- tegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van in schrijving in een Grootboek; f943.581.97 aan afschrijvingen ten be hoeve van inschrijvingen op Staatsschuld boekjes. Bovendien werd, bij geheele afbetaling van boekjes, nog f33.976.77 uitbetaald wegens rente over het verstreken gedeelte van het loopende jaar. Er werd dus in totaal f 8.765.098.95 meer ingelegd dan terugbetaald, zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op ultimo October 1931 bedroeg f 412.993.191. Het aantal spaarbankboekjes in omloop bedroeg einde September 2.199.265. Ge durende de maand October werden 18.558 nieuwe boekjes afgegeven en 7.667 boek jes afbetaald. Het aantal in omloop zijnde boekjes vermeerderde dus met 10.891 tot 2.210.156 stuks. Korte Berichten. Het luchtschip Graf Zeppelin zal voorloopig geen passagierstochten meer ondernemen. Men zal nog een proef ne men met tractoren in plaats van landings mannen, doch na deze proef zal het lucht schip ontgast wonden en geheel worden nagezien. Begin December zal te Moskou in de Twerskajastraat een hotel speciaal voor buitenlanders worden geopend. Volgens de sovjet-bladen zal dit hotel, wat zijn in richting betreft met de buitenlandsche kunnen wedijveren en zijn gasten elk com fort bieden. De Dortmunder tram heeft in de maand October toen het nieuwe goedkoo- pe tarief voor het eerst in werking is getreden, 300.000 passagiers meer ver voerd dan in September zoodat in plaats van een vermindering van ontvangsten, waarmede men gerekend had, een stijging vastgesteld kon worden. De tijdelijke korting op de uitkeeringen aan gemeenten. Onder voorzitterschap van dr W. W. van der Meulen heeft de Vereeniging van Liberale leden van Gemeentebesturen eer gisteren een druk bezochte algemeene lo denvergadering gehouden te Amsterdam. Aan de orde is geweest de bespreking van het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen aan gemeenten. Na een inleiding van den heer G. G. Roos, burgemeester van Lekkerkerk, werd na uitvoerige debatten, waaraan ook door verschillende leden der beide Kamerfrac ties werd deelgenomen, de volgende motie aangenomen: De Vereeniging van Liberale leden van gemeentebesturen, in algemeene vergade ring bijeen te Amsterdam op 14 Nov. 1931. Kennis genomen hebbende van het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen o.m. aan gemeenten en de daarbij hehoorende Memorie van Toelich ting; Overwegende, dat zoowel de noodzakelijkheid tot be perking van 's Rijks uitgaven als de stij ging van de koopkracht van het geld on der bepaalde omstandigheden als geldige redenen voor de regeering kunnen wor den erkend om de wettelijke uitkeeringen aan de gemeenten te verlagen, hoewel hierbij niet over het hoofd mag worden gezien dat dezelfde algemeene oorzaak, welke 's rijks budget ontwricht, ook de gemeentelijke geldmiddelen in 'tonge- reede brengt; dat dus een voorstel tot tijdelijke kor ting, leidende tot een percentsgewijze ver laging van uitkeeringen aan de gemeen ten, in 't belang van verlaging van 's Rijks uitgaven, een grondslag voor vruchtbaar overleg zou kunnen uitmelken; dat echter het wetsontwerp de voorge nomen korting in verband brengt met het bedrag der wedden en loonen van een ge deelte van het gemeentelijk personeel en verder afhankelijk stelt van 't gemeente lijk belastingpeil; factoren, welke beide in geen enkel oorzakelijk verband staan met 's Rijks uitgaven of de uitkeeringen ingevolge de wet van 15 Juli 1929. Overwegende voorts, dat de bereiking van het indirecte doel van het wetsont werp, namelijk verlaging der wedden en loonen van het personeel der gemeenten, slechts voor een waarschijnlijk gering ge deelte beperking van 's Rijks uitgaven en verlaging der wettelijke uitkeeringen aan de gemeenten tot gevolg zou hebben, aan gezien alleen in financieel zeer draag krachtige en (of) in zeer zuinig beheerde gemeenten de korting toepassing zou vinden; spreekt als haar meening uit: dat tegen dit wetsontwerp zeer ernstig bezwaar moet worden gemaakt, aange zien het ongelijksoortige zaken door elkaar haalt en zoodoende onvermijdelijk verwarring schept en tot onrechtvaardige gevolgen zal leiden; dat een regeling tot tijdelijke korting op de wettelijke uitkeeringen aan de gemeen ten ter bereiking van beperking van 's Rijks uitgaven op geheel andere grond slagen zou behooren te rusten; en dat zoowel de Gemeentewet als de Ambtenarenwet aan de Gedeputeerde Stap ten en 's Rijks regeering reeds bevoegd- Binnenland. Dorschplicht in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het nieuwe Raadhuis te St.-Laurens. Geen loontoeslagen voor particuliere be drijven. Stakingen in de textiel-industrie. Vergadering Hoofdbestuur der Z. L. M. Een telegram aan de Tweede Kamer. Buitenland. Critieke toestand in Mantsjoerije. Vlootuitbreiding in Frankrijk? verhuurt loketten in haar VRAAGT INMCHTINQEN heden schenken tot een rechtstreeksch ingrijpen in zoodanige gevallen, dat de gemeenten voor haar personeel een eco nomisch niet behoorlijk te verantwoorden peil van. salarieering zouden handhaven of tot stand brengen. Failissemenfen In indië. Het aantal faillissementen blijft toena men, evenals de grootte van het deficit, De Weeskamer behandelt thans drie fail lissementen van Chineesche manufactu ren- en provisiënzaken, met alle drie een debet van boven de f200.000. Hulde aan Generaal Duymaer van Twist. Zaterdagmiddag is in het gebouw van het Landstormcorps Zuid-Holland-West, namens de installatie-commissie van ge noemd Landstormkorps, de door Gerard van Hove vervaardigde schilderij van den voorzitter der Nationale Landstorm-com missie, den luitenant-generaal J. F. Duy maer van Twist, aangeboden. De plechtigheid geschiedde in tegen woordigheid van den minister van Defen sie, den heer mr. dr. L. N. Deckers. Dienstvak directe belastingen. Aan een a.antal oudere ambtenaren bij het dienstvak der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen is ontslag aange zegd. De steunregeling te Almelo. Een conflict met de Regcering. De gemeenteraad van Almelo heeft Donderdagavond met 15 tegen 7 stemmen besloten, niet aan het verzoek van den minister te voldoen om de vastgestelde steunregeling, die aanmerkelijk uit gaat boven de door den minister goedgekeurde regeling, in te trekken. Thans is van den minister telegrafisch bericht ontvangen, dat voor Almelo de tewerkstelling van de werkloozen in de Weitemanslanden met ingang van heden eindigt en alle kosten voor de gemeente zullen berekend wor den. Verder is de subsidietoezegging in de steunregeling ingetrokken. De salarissen der provinciale ambtenaren Op vragen van het Statenlid mr J. A. de Visser of Ged. Staten van plan zijn een voorstel te doen tot verlaging der sa larissen van provinciale ambtenaren, bij aldien de Staten-Generaal het regeerings- voorstel mochten aanvaarden tot verla<- ging der Rijksambtenaarssalarissen, heb ben Ged. Staten van Zuid-Holland geant woord, dat zij in verband met het ont werp van wet tot tijdelijke kortingen op de uitkeeringen aan de provincies en ge meenten vooralsnog een afwachtende houding meenen te moeten aannemen. Hooge Raad van Arbeid. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid heeft de waarnemende voorzitter, de heer E. Kupers, eenige woorden gewijd aan de nagedachtenis van den overleden voorzit ter van den raad, prof. dr W. H. Nolens. In de vacature, ontstaan door dit over lijden, werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen prof. mr. P. J. M. Aalberse. In de vacature, ontstaan door het be danken van den heer Ir J. A. Kalff, werd bij acclamatie tot plaatsvervangend voor zitter gekozen het lid van den raad H. P. Gelderman. Het advies van den raad over de wijzi ging van de Arbeidswet-1919 in verhand met het aanvangsuur van broodbakkerijen werd aangehouden. Men zal nog nader onder de oogen zien, of andere oplossin gen mogelijk zijn, dan 't voorstel vaa den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1