Sloans Liniment ppi?nt Uit de Provincie Gemengd Nieuws. Het Vrouwenhoekje, Dammen. Rbeumatiek? Sloan's is het beroemde, snelwerkende liniment. Het middel, dat doordringt zender inwrijven. Brengt verbazende ver lichting. Indien U lijdt aan rheumatiek in de gewrichten of spieren, schaf U dan onverwijld een flacon Sloan's Liniment aan. Millioenen hebben het met succes gebruikt bij Rheumatiek, Lende jicht, Ischias, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen. Goes. Chr. Besturenbond. Gis teravond werd in de Ghr. Bewaarschool een propaganda-vergadering voor de Ghr. Vakbeweging gehouden, die goed was be zocht. De voorzitter van den Goeschen Ghr. Besturenbond, de heer A. de Lange, open de de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en wees er op, dat deze vergadering er een is van de meer dan honderd, die deze weken worden gehouden. In de 2e helft van Nov. gaan we op huisbezoek, teneinde on- en verkeerd georganiseerden te be werken. Hoe de crisis, waarin we leven, ook te bejammeren is, er is toch ook nog één lichtpunt, n.l. de sterke groei der Ghr. Vakbeweging, ook in Zeeland. Maar nog vele duizenden kunnen toetreden. De eerste spreker, de heer J. v. d. Steen, Hoofdbestuurslid van den Ghr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond, wees op den ernst van de economische crisis. De Chr. vakbeweging doet dan ook niet mee aan het gedoe der moderne vak beweging, die schreeuwt: „Geen loonsver laging", maar ze toch hier en daar ac cepteert. Wij wenschen elk geval objec tief te bekijken en onze leden eerlijke voorlichting te geven. Als wij werkelijk terug moeten, dan geen centimeter meer dan allernoodzake lijkst is en dan'eischen wij, dat er over leg gepleegd worde, want de levensposi tie van den arbeider is niet zóó, dat er gemakkelijk wat af kan. De Chr. vakbeweging heeft nu vooral een bewarende taak. Bewaren wat ver kregen is, ook de sociale wetgeving. Wij komen op tegen de volksmisleiding der socialisten, maar ook tegen alle onrecht en onrechtvaardigheid van werkgevers zijde. De tweede spreker, de heer J. N a u t a, voorzitter van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, wees er de ongeorganiseerden op, dat zij geen recht tot klagen over loonverlaging enz. hebben. Zij hebben immers niets gedaan om de gevolgen van de crisis te ver zachten. Zij profiteeren van anderer werk. De regeering begrijpt beter de beteeke- nis der vakbeweging en roept ook haar steun en medewerking in om de crisis te bestrijden. De Chr. vakbeweging stelt er een eer in, dat zij ook hierin wordt ge- gend en dat zij tot zulk een positie is ge komen. De Chr. vakbeweging strijdt naar twee kanten: tegen het economisch liberalisme van de meeste werkgevers en tegen het drijven der roode groepen. Zoo heeft zij ook in dezen tijd groote waarde. Het slotwoord werd gesproken door Ds W. H. v. d. V e g t, Geref. predikant al hier, en wel naar aanleiding van Psalm 37 vs 25. Wil deze tekst zeggen, dat de geloovigen niets van de wereldcrisis heb ben te duchten? Wij weten wel beter. Gods beloften zijn waarachtig, maar voor dit tijdelijke leven altoos voor waardelijk. Er kunnen redenen zijn, waarom God ook de Christenen gebrek laat lijden. Zij wij, Christenen, b.v. on trouw, ook in onze Chr. organisaties, ook in de Kerk? Is er strijd en verdeeldheid? De Kerk moet lichtdraagster zijn. Maar wij schieten zooveel te kort. De wereld roept echter om rechtvaardigen, om den Rechtvaardige, want zonder Christus, zonder het Woord van God, gaat het niet. Daarom moeten we onze Chr. actie sterk maken. Deze redevoeringen werden afgewisseld door gemeenschappelijk gezang en door een viertal nummers van het pijperkorps „Excelcior" der Ghr. Jong. Vereen, te Goes. De voorzitter dankte in zijn slotwoord in het bijzonder dit jonge korps voor zijn gewaardeerde medewerking. Ook wekte hij vooral de vele aanwezige jonge men- schen op, zich aan te sluiten bij de Ghr. vakbeweging. Nadat staande Gezang 96 was gezon gen, ging Ds v. d. Vegt voor in dankgebed. Driewegen. In de vergadering van den raad op Donderdag waren 6 leden pre sent. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid Jacob de Witte werden in orde bevonden en tot zijne toelating besloten. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de beer: W. Westveer met 3 stemmen, W. Nijsse en I. van de Guchte kregen ieder 1 stem, 1 briefje blanco. Herkozen werd tot lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs de beer P. van Loo. Wordt besloten onthef fing te vragen van de regeling in de Win kelsluitingswet voor deze gemeente in dier voege, dat de uren van sluiting op gewone dagen en Zaterdag tijdens den Zomertijd 1 uur later worden gesteld. Er wordt een besluit genomen tot het beleggen van over tollig kasgeld bij de Boerenleenbank. Serooskerke (W.). Vrijdagmorgen heeft alhier in bet begin van bet dorp op den Noordweg, 'n auto-ongeval plaats gehad, dat bijzonder goed is afgeloopen. Toen de heer de L. alhier, met zijn auto van Middelburg afkomend, moest remmen achter een leurkar voor een van rechts komende auto, sloeg de auto over den kop en lag met de wielen naar boven opzij van den weg. Direct was hulp aanwezig en kon de L. de auto geheel ongedeerd verlaten. Met enkele gebroken ruiten en eenig ander materieele schade kon hij zijn weg vervolgen. Biggekerke. Donderdag herdacht dhr P. A. de Moor, dat hij voor 25 jaar werd aangesteld als rijksveldwachter. De dage- lijksche besturen van Biggekerke en Kou- dekerke boden hem hun gelukwenschen aan, terwijl het muziekgezelschap „Voor waarts" van Koudekerke den pubilaria een serenade bracht. Thai en. Tegen een 17-tal personen uit deze gemeente, ingedeeld bij de brand weer, afdeeling no. 1, is proces-verbaal opgemaakt, daar zij zonder geldige rede nen zich niet hadden gemeld bij den j.l. plaats gehad hebbenden brand bij den landbouwer Dalebout alhier. Uitgaande van de Geref. Gemeente alhier, is opgericht een Ghr. zangvereen. Reeds is een voorloopig bestuur gekozen, terwijl als directeur zal fungeeren dhr Monteau van St Annaland. Door verschillende boeren uit deze gemeente is dit najaar buitengewoon veel tarwe gezaaid. Scherpenisse. In de gehouden ge meenteraadsvergadering wordt bet adres van arbeiders in bet land- en tuinbouw- en zuivelbedrijf en van den Ned. Christ. Landarbeidersbond, waarin verzocht wordt om middelen tot werkverschaffing te bewerkstelligen of indien niet moge lijk 'n steunregeling in 't leven te roe pen voor kennisgeving aangenomen, na dat de voorzitter bad medegedeeld, dat hieromtrent niet meer te beslissen valt, daar in de vorige raadsvergadering reeds besloten is over te gaan tot doorgraving van het zoogenaamde kleine schorretje voor werkverschaffing. Een verzoek van den kerkeraad der Geref. Gem. om afschaffing der kermis, wordt verwezen naar B. en W. BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en gal ziekten, vetzucht en jicht, maag- en darm- catarrh, gezwellen aan den dikkedarm- wand, ziekteverschijnselen aan den en deldarm verwijdert het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater opstoppingen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Bij Apoth. en Drog. verkrijgb. Viaduct en nieuwe „Stalen brug" te Bergen op Zoom. Voor den eenigen toegangs weg naar Zeeland een groote veibetering.Onder: de spoorlijn Roosendaal-Vlissingen Goed gereedschap. Zooals men zich zal herinneren, is kort geleden te Rotterdam aangehouden een zekere D., die uit de strafgevangenis te Schevenin- gen was ontsnapt en nog ongeveer 5 jaar gevangenisstraf te goed had. Naar toen reeds gemeld werd, heeft de centrale re cherche bij huiszoeking in de woning van D. een paar koffers gevonden, die geheel gevuld waren met bet modernste inbre kers-materiaal: een complete serie boren, zuurstof-snijapparaten, een olie-druk- vijzel, valsche sleutels, een touwladder, revolvers, enz. Naar wij; vernemen, beeft men ook een modern traangaspistool in zijn woning ontdekt. Het pistool ziet er als een heel onschuldig vulpotlood uit, en men kan er ook inderdaad mee schrijven. Aan den achterkant zit het magazijn voor de traangaspatronen. Eén schot is vol doende om een tegenstander gedurende 10 minuten volkomen weerloos te maken. Blijkens de verpakking, waarin het pot lood zat, heeft D. het wapen uit Duitsch- land geïmporteerd. Er waren 10 traan gaspatronen bij. Het wapen en de patro nen zijn mede in 'beslag genomen. Naar een trein gegooid. Eenige dagen geleden werd bij de ge meentepolitie te Zaltbommel aangifte ge daan, dat op een sneltrein UtrechtDen Bosch, ter hoogte van Zaltbommel, was geschoten of met een steen gegooid. Het projectiel ging dwars door de coupé heen. Een reiziger heeft toen aan de noodrem getrokken. Vanmiddag heeft de politie den dader, den 22-jarigen arbeider Q. K. uit 'Zalt bommel, aangehouden, die bekende, met een steen naar den trein te hebben ge gooid. De roofoverval te Schip luiden. Zooals gemeld zijn de twee in Amsterdam gearresteerde verdachten van den roofoverval te Schipluiden, Martin en zijn vriendin Martha, naar het hoofdbu reau van politie te Rotterdam overge bracht. Men heeft hun daar een scherp verhoor afgenomen, waarbij Martha be kend heeft op den uitkijk te hebben ge staan en een bedrag van f 100 voor haar diensten te hebben ontvangen. Martin dien de politie als de hoofddader beschouwt, ontkent echter hardnekkig aan den overval te hebben deelgenomen. Deze ontkenning zal hem echter weinig baten, want de bewijzen die men tegen hem heeft zijn overstelpend'. Gisterochtend zijn het tweetal en de eergister aangehouden boerenknocfat v. H. per politie-auto naar Delft overgebracht waar zij geconfronteerd zullen worden met den kassier en de voornaamste getui gen. „Mottige Rienus" is nog voortvluchtig. Zijn arrestatie valt echter iederen dag te verwachten. Een vliegongeluk. Gisteren is vliegtuig van het Engelsche leger, dat zich en groote hoogte boven Oost-Lond'en be vond, neergestort. Luitenant Mouatt sprong met zijn parachute uit het toestel en 'kwam na een luchtreis vau circa 5 K. M. veilig neer bij Barking Creek, nadat hrj met veel' moeite een paar ijzeren masten in aanbouw en eeu grooten betonnen tank was ontgaan. Zijn toestel belandde in een tuin. Een vrouw die voor de deur van haar huisje aan het boenen was, ont snapte ternauwernood aan den dood. Een beitel van meer d'an 25.000 p. st. In het handvat van een bei tel, toebehoorende aan een timmerman, werkzaam in de staatsmijnen bij Alexan- derbaai, is een aantal diamanten gevon den ter waarde van meer dan 25.000 p. st. Een der steenen woog 5 karaat. In het looden gewicht van het schiet lood, dat den timmerman toebehoorde, zijn eveneens diamanten ontdekt. De man is in verzekerde bewaring ge steld. Een fabriek van internationale bekendheid. Wie geregeld de advertenties in ons blad nagaat, heeft daar ook nu en dan aangetroffen de annonces van de Zwa- nenberg's fabrieken te Oss. Ook wie van uit Zeeland per trein wel eens de rich ting NijmegenArnhem uit moet, heeft ongetwijfeld aan het station Oss wel eens de lange rijen koelwagens dezer fabrieken gezien. In dit stille Noord-Brabantsche plaatsje Oss zijn de wereldvermaarde Zwanen- berg's fabrieken gevestigd. Omstreeks 1880 werd hier door twee heeren in een eenvoudig schuurtje een handel in varkens begonnen. Al spoedig zetten zij daarbij een exportslagerij op. Er zat een flinke, gezonde groei in deze onderneming, zoodat telkens uitbreiding kon en moest plaats hebben en thans is het een uiterst modern grootbedrijf. Naast de exportslagerij zijn er nu een baconzouterij, een zouterij voor vele soor ten vleesch, een reuzelsmei terij, een vleeschwarenfabriek (alle soorten worst, vleeschwaren en conserven), een bloed- meelfabricage, een ijs- en een conserven- fabriek. Voor onze lezeressen is natuurlijk voor al van belang de vleeschwarenfabriek, waarin alle denkbare worstsoorten wor den gefabriceerd, maar ook alle soorten vleeschwaren (hammen, gerookte en ge kookte schouders, ontbijtspek, rook- vleesch, enz.) en conserven, zooals lunch- tong, leverpastei, boterhamworst, gehakt, enzoovoort. Sedert korten tijd is men ook begonnen met een uiterst modern ingerichte groen- ten-conservenfabriek. Iedere soort groente wordt verwerkt in aparte machines. Alles staat onder directe, voortdurende rijkscontrole. Geen K.G. vleesch, spek of vet gaat de fabriek uit, zonder te zijn ge keurd. Ook de vulling van de bekende blikjes geschiedt met de uiterste zorg. Dat wij op dit alles bier de aandacht vestigen, is omdat wij er van overtuigd zijn, dat de Zwanenbergs producten van prima kwalite.it zijn, maar ook, omdat het in onzen tijd meer dan ooit noodig is, de Nederlandsche industrie te steunen. Voor de genoemde producten hebben we het buitenland niet noodig. Enkele recepten. Amandelpers voor banket letters. Wilt ge met St. Nicolaas op zelf gebakken banketletters, met Kerstmis op eigen gebakken kerstkrans tracteeren, dan doet ge het best, n u r e e d s het vul sel ervoor te maken, als ge tenminste een droge en koele bewaarplaats ervoor hebt. Het amandelmengsel wordt door het staan, gedurende een week of zes, zeven, tot een homQgene massa, die onder het bakken niet uitvloeit. Noodig zijn pond amandelen, pond suiker, 1 ei, geraspte schil van een halve citroen, 1 afgestreken lepel bloem, 2 lepels water. Pel de amandelen, spoel ze af, droog ze op een doek, maal ze fijn door de vleeschmolen, vermeng alle ingrediënten met elkaar en kneed ze tot een goed sa menhangend geheel. Schrap wat van het mengsel aan de wanden is blijven kleven naar beneden, dek het amandelpers toe en zet het weg. De gegeven hoeveelheid is voldoende voor twee letters, waarvan bij de verdeeling een groote iets meer, een kleinere iets minder krijgt. Speculaas, 1% ons fijn tarwemeel, een half ons boter, een handjevol gepelde amandelen, een half theelepeltje nagel- gruis, evenveel gemalen kaneel, een mes punt nootmuscaat, wat sucade, een eet lepel melk en een ons bruine suiker. Men begint de suiker op te lossen in de melk, de amandelen in stukken te hak ken en de sucade te snipperen. Dan kneedt men al de opgenoemde ingrediën ten tot een bal en drukt dien stevig in een speculaasplank, die van te voren met meel bestoven is. Met een scherp, dun mes het overtollige deeg afsnijden, de koekjes uit de plank nemen en ze, op eenigen afstand van elkaar, op een met meel bestrooid bakblik leggen. Ze worden in een tame lijk heeten oven ongeveer een kwartier lang lichtbruin en gaar gebakken. Zijn ze zoover, dan neemt men ze van het blik en laat ze bekoelen. De behandeling van linoleum. Tracht nooit een koude kamer met linoleum te beleggen. Laat de linoleumrol op z'n minst 24 uur in een verwarmd ver trek, zoodat de warmte doorgedrongen is, ook tot het binnenste van de rol. Barsten en schilferen zijn anders niet te voor komen. Als de vloer net is opgenomen en nog niet geheel en al droog is, moet het linoleum voorzichtig worden uitgerold en pasgesneden. Het beetje vochtigheid van den vloer zal het linoleum geen kwaad doen maar wèl wordt het er soepeler door en dus gemakkelijker te verwerken. Na tuurlijk moet het linoleum niet vastge spijkerd worden vóór het goed is uitge- loopen. Elke oneffenheid wordt onher roepelijk een barst. Een behandeling, die in Nederland zelden wordt toegepast, is het opdweilen met taptemelk, toch is dit een behoud voor glans en kleur. Het lino leum dient slechts éénmaal per week of per veertien dagen geboend te worden met was, daarna met een doek, bevochtigd met parafine, insmeren en flink boenen met een zachten stofdoek. Deze behande ling spaart was en de glans blijft beter behouden. Ook is het soms noodig het linoleum een flinke beurt te geven met lauwwarm zeepwater, maar het in de was zetten moet dan geschieden als het lino leum weer goed droog is. Eenige wenken. Bloedvlekken wascht men schoon met koud water. Wat nog overblijft, kan men nawrijven met alcohol, als de kleur het toelaat is ook gewone brandspiritus te gebruiken. Fijnwollen kousen wascht men om krimpen te voorkomen, in koud sop of in ammoniakzeep. Bij het laatste ech ter probeeren of de kleur er tegen kan. Ook wascht men geen verschillende kleu ren bij elkaar. Om koper als brons te ma ken koopt men bij den drogist een 5 pet. oplossing van zwavelnatrium en bestrijkt daarmee het koperen voorwerp met een zacht penseelRustig laten drogen en later met een zacht doekje wat opwrij ven. Indien het resultaat niet dadelijk voldoet, herhale men de heele bewerking nog eens. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem No. 223 (mei eindspel). Auteur: S. T. Plein, A'dam, 1 2 3 4 B 47 48 Zwart 9 sch. op: 5, 6, 8, 9, 13, 21, 23, 33 en 36. Wit 10 sch. op: 15, 16, 24, 25, 27, 31, 40, 42, 47, en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Om het kampioenschap van Nederland. (Vervolg.) Stand na 25. 3934 van wit. Stand na 2534 van wit. 1 2 3 4 6 47 48 49 60 Wit: W. G. J. Polman. 25. 24-30 26. 35X24 19X39 27. 43X34 20—24 28; 29X20 15X24 29. 34—29 13—19 30. 29X20 25X14 31. 48—43 19—24 32. 43—39 9—13 33. 39—34 3—9 34. 31—26 Op 3429 zou zwart met 1319 en 14X25 gelijk spel behouden. Met weinig stukken op het bord kan een randschijf nu zeker niet meer nadeelig genoemd wor den. Ook geldt dit voor wit, die nu 3126 gaat spelen, want zonder dat stuk af te ruilen, zou zwart niet met zijn rechter vleugel kunnen spelen. 34. 17—21 35. 26X17 12X21 36. 42—37 2—7 37. 36—31 1420 Op zwart 2127 zou wit met 32X21 slaan, zwart 16X36 en wit 3731, 38 32 en 34X11 38. 31—27 20—25 39. 40—35 7—12 40. 34—29 18—23 41. 28X30 Gedwongen, want op wit 29X7 speelt zwart 24—29, 8—12, en 13X27. 41. 25X23 42. 45—40 9—14 43. 40—34 13—19 44. 37—31 19—24 Op zwart 2126 speelt wit 3329 en 29X7. 45; 3328 14—19 46. 38—33 Wit dreigt met 3329, 27X7. 46. 1217 47. 31—26 8—13 48. 27—22 24—29 49. 33X24 remise Moet wel. Als volgt zou wit de partij verliezen. 22X11 26X17 17—12! 28—22 22—17 17X28 34—39 29—24 35X24. 29X27 16X7 7X18 27—31 18—22 23 X32 32—37 19X30 37—41 wint. De werken aan de „Staten brug" te Bergen op Zoom. Linke, de smalle hulpbrug.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6