Een Cadeau 'T GEROHUIS Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs Gemengd Nieuws. Leestafel. Rechtzaken tiïttt ladiofyxXb Oom. yjotygpt pudMhcCaaaC: Xo^MtteiXk 8 I I U slaagt in Fabrieksprijzen. Fabriekscoliectie. Kt O Het toestel 720A komt het beste tot zi[n recht met een Philips electrodyna- mischenluïd- prii» 169jo spreker. -I? Zlerlkzee. Gisteravond kwam de Geref. Mannenvereeniging „Bouwen en Bewa ren" wederom in vergadering bijeen. De voorzitter, dhr J. C. van Hinte, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna hij het woord verleende aan dhr F. L. Timmerman, om te behandelen het onderwerp: „Tucht en straf in de opvoe ding". Onder tucht ia dan te verstaan de sa menwerking van alle middelen, die aan gewend worden om het kind te leiden op den goeden weg. Van straf is sprake na overtreding, waarna schuld ontstaat en daarna straf moet worden toegepast. Bij tal van vragen, welke met dit on derwerp in verband staan, werd breed voerig stil gestaan. Op deze inleiding volgde een geani meerde bespreking, waarna dhr J. Dirks de vergadering met dankgebed sloot. Arnemuiden. Vrijdagavond vergaderde het „Groene Kruis" onder leiding van dhr J. J. v. Doeselaar. Mededeeling werd gedaan van enkele ingekomen stukken, w.o. een schrijven van Dr de Haas, dat hij inplaats van Dr v. d. Bijl bereid is, de vereeniging te dienen als geneeskundig adviseur. Namens de kascontrole brengt dhr Is raël een gunstig rapport uit over het fi- nanciëel beheer van den penningmeester. Dhr B. Franse rapporteert, dat na gehou den controle, het verplegingsmateriaal in orde is bevonden. De aftredende bestuursleden L. Kraa- mer en J. J. Huissen worden met alge meens stemmen herkozen. Als lid der kas- commissie wordt wegens verplichte af treding van dhr Israël, gekozen dhr G. v. d. Louw. De begrooting 1932 wordt voor het Groene Kruis vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 1655; idem t.b.c.-bestrijding op f 765. Voor gebruik hoogtezon wordt het tarief gehandhaafd. Na eenige bespreking wordt nog be sloten het zuurstof-apparaat voorloopig nog voor leden der vereeniging gratis be schikbaar te stellen. Ellewoutsdijk. Men deelt ons mede, dat in ons verslag over d'e burgemeestersin- stallatie niet is vermeld1, dat aan den in- gang d'er gemeente een groote menigte aanwezig was om d!en burgemeester een hartelijk welkom toe te roepen en dat Z.Ed'.achtb. door de feestcommissie is toe gesproken bij mond'e van haar voorzitter. St Annaland. In de vacature D. Quak- kelaar is als Raadslid benoemd de op volger van de lijst, dhr G. M. Elenbaas. Axel. Gemaenteraadlsvergade- ring. Ingekomen is een verzoek van d'e gemeente Graauw en Langend'am om adhaesiebetuiging op een schrijven aan den minister om een milden steun voor den bietenbouw in 1932. De heeren 't Gilde en C. Hameling (s.d.) bestrijden de vele steunmaatregelen en in zonderheid de wijze waarop gesteund wordt. Het grootste gedeelte komt aan de bezitters. De niet-bezitters vallen er bui ten, ook d'e arbeiders. Weth. Oggel (Antirev.) merkt op, dat het een feit is d'at wanneer er veel bieten zijn er ook veel werk is. Iedere poging die leiden kan om de werk loosheid te verminderen heeft zijn steun, d'us ook dit adres. Als keurmeesters voor de a.s. jaar markt werd'en gekozen de heeren J. J. Mi- chi eisen, Lev. d'e Putter en P. van Hoe ve Azn, De zekexheidsstelling van den boekhou der der gasfabriek werd op zijn verzoek teruggebracht op 3000 gulden. Voorloopig werd vastgesteld het ambte naren reglement en de instructies voor den gemeente-secretaris, gemeente-ontvan ger, directeur eu boekhouder der gasfa briek. Voorts werd vastgesteld een steunrege ling voor werklooze arbeiders, waarvan voor de uitvoering een orgaan zal worden ingesteld^ waarvan 4 leden te benoemen door den gemeenteraad, en 1 lid uit ieder dier volgende organisaties: Axeischen Be sturenbond, Chr. besturenbond, R.K. Be sturenbond, Chr. Bouwvakarbeidersbond, terwijl voorzitter is d'e burgemeester eu secretaris een door B. en W. aan te wij zen ambtenaar ter secretarie. In art. 6 wordt de uitkeering geregeld op '10 gld. p. week voor kostwinners^ benevens f0.50 per week per gezinslid boven 2 personen (max, 8 leden). Voor inkomsten gezinsleden wordt 2/3 in min dering gebracht. Voor landarbeiders bedraagt het maxi mum 80 pet. van f 15, voor anderen 65 pet van f 20. Om in aanmerking voor steun te komen moet men een half jaar in d'e gemeente woonachtig zijn. Personen van vTeemd.e nationaliteit 1,5 jaar. Dhr de Ruijteor wil een veiliger bewaar plaats voor het archief. Dhr Oggel komt nog even terug op een gezegde in de vorige vergadering, dat de levensmiddelenprijzen ongeveer met 100 pet. zijn gedaald. Hij staaft dit met een lijst waarop 52 gebruiksartikelen voorko men. i r Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Randwijk, W. L. Mulder te Voorthuizen. Te Vinkeveen, N. v. d. Snoek te Veenendaal. Bedankt voor Ernst, K. van As te Rou- veen. Voor Ouderkerk a. d. LJssel, J. H. Koster te Montfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Eibergen, E. Masselink, cand. te Hoogeveea. Aangenomen naar Zalk en Veecaten, J. J. Verleur, cand. te Amsterdam (O.). Naar Gees (Dr.), J. ten Hove, cand. te Zalk. Bedankt voor Meppel, L. Oranje te La ren. Voor Pijnacker-Nootdorp en Giessen- Rijswijk, J. ten Hove, cand. te Zalk. Goes. Als leden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. zijn bij eerste stem ming gekozen: A. Hofstra, W. 't Hooft, G. D. Kriekaard, Joh. de Kruyter, J. P. de Regt, G. Brouwer, A. Oudkerk, W. Brand, G. de Graaff Jacz. en bij her stemming H. Joosse, die allen hun be noeming aannamen. Emeritaat. Ds J. de Bruin, pre dikant der Chr. Geref. Gem. te Baarn, heeft om gezondheidsredenen eervol eme ritaat aangevraagd. Ds de Bruin, geb. 9 Dec. 1861, diende achtereenvolgens de gemeenten te Woer den, Zwolle, Broek op Langendijk, Maas sluis, Vlaardingen en Baarn. Beroepbaar. Door de classis 's Gravenhage is beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken, de heer G. Lugtigheid, theol. cand. te 's Gravenhage, Riouwstr. 134; door de classis Groningen, de heer K. Meima, theol. cand. te Groningen, H. W. Mesdagstr. 7a. Zondag 15 Nov. 1931. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, av. ds Kelder te Ellewoutsdijk. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, nm. geen dienst. Hansweert, 9.30 u. ds v. Selms. Kruiningen, vm. ds ter Haar Romeny, nm. dhr de Jager. Wissekerke, vm. en nm. ds Louwerse. Geersdijk, vm. ds Hanse, nm. leesdienst. Geref. Kerken. Veere, vm. en nm. ds v. d. Guchte (ver beterd bericht). Geersdijk, vm. en nm. ds v. d. Ende. Kamperland, vm., nm. en av. leesdienst Gereformeerden Bond. Middelburg, Gasthuiskerk, 10 en 6 u. dhr Vermaas te Rotterdam. Op de voordracht voor hoofd aan de O.L. school te Waarde komen voor de heeren J. G. van Bortel te Driewe gen en G. Hein te Overschie. Nieuwe rijdende zeppelin. Te Hamburg is een nieuwe „Schienen- zeppelin" in aanbouw, 'die over enkele maanden een proefrit zal kunnen doen. Hij is tweemaal zoo groot als de oude en zal een snelheid van ruim 200 km. per uur kunnen ontwikkelen. Een luoht- schroef komt aan de nieuwe machine niet meer voor, daar deze te veel gevaar en in de practijk moeilijkheden opleverde. De drijfkracht wordt van den motor direct naar de wielen overgebracht. Rijkste kat terwereld overleden. Uit San Gabriel in Cali- fornië wordt het overlijden gemeld van de rijkste kat ter wereld, Mitzie. Zes maanden geleden erfde Mitzie van haar eigenares, een vrouwelijke arts, een huis van 80.000 gld en een legaat van 50.000 gld. Een aparte juffrouw-van-de-huishou ding was bij het testament aangewezen om Mitzie te verzorgen. Niettegenstaande alle luxe en zorg waarmee Mitzie omge ven was, kon zij haar meesteres niet ver geten en is aan hartzeer overleden. Echtpaar metdriekin- deren te water. Eén der kinderen verdronken. Gis terenavond heeft bij de Olden-Dieversche brug over de Drentsche Hoofdvaart nabij Diever een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een inspecteur van politie, die op weg was van Amsterdam naar Loppersum, raakte met zijn auto naast de tramrails in het mulle zand, met het gevolg, dat de wagen over de rails heenschoot en in het kanaal reed. De inspecteur, alsmede zijn vrouw, en drie kinderen, die eveneens in den wagen zaten, geraakten allen te water. Dank zij het heldhaftig optreden van een passee- renden chauffeur konden allen op het droge worden gebracht. Behalve de man waren alle drenkelingen bewusteloos. Men heeft toen kunstmatige ademha ling toegepast, waardoor bij de vrouw en twee der kinderen de levensgeesten weer werden opgewekt. Bij het derde kind mocht de kunstmatige ademhaling echter niet batenj De drenkelingen zijn ondergebracht in hotel Dieverbrug. Nader vernemen wij nog, dat het hier betreft den heer J. de Liefde, inspecteur van politie 2e klasse te Amsterdam. Toen de wagen te water reed, verloor de heer De Liefde geen oogenblik zijn te genwoordigheid van geest. Hij wist zich uit den wagen te werken, en zijn vrouw en twee zijner nog jonge kinderen te bevrij den en op het droge te brengen. Zijn ruim 3-jarig zoontje kon hij' echter niet zoo spoedig vinden. Eerst met behulp van een chauffeur die toevallig voorbij kwam, slaagde hij er in den kleine uit de auto te halen, die geheel onder de opper vlakte was verdwenen. De levensgeesten van het ventje bleken reeds geweken te zijn. Mevrouw de Liefde bleek een sleutel been te hebben gebroken en werd voor loopig verbonden. De heer de Liefde had enkele ernstige snijwonden opgeloopen, welke werden ge hecht. Ook de chauffeur, die te hulp was geschoten, had door het intrappen van een ruit een ernstige snijwonde aan den voet. De beide geredde kinderen kregen geen letsel. Het jongste had wel veel water binnengekregen, zijn toestand is echter niet ernstig. Het ongeval is op korten afstand ge schied van de plaats, waar drie jaar ge leden de familie Tonkens uit Groningen te water is gereden en verdronken. Een gewaarschuwd' man telt voor twee. Dezer dagen vervoeg den zich twee heeren, komende uit Arn hem bij notaris D. te Lunteren met de mededeeling, dat zij hem kwamen waar schuwen tegen een op handen zijnden in braak te zijnen kantore. Een d'er mannen, zékere F., d'eelde mede, dat hij aan be doelden inbraak had willen meedoen, doch van voornemen was veranderd. No taris R. D. had tijdens het gesprek de politie doen waarschuwen die beiden mannon een verhoor afnam. F. bleek be trokken te zijn geweest bij een inbraak die vorig jaar te Zeist is gepleegd. Ver moedelijk is het den heeren in dit geval te doen geweest om een belooning te krij gen van den notaris. Dit is evenwel niet gelukt. Kind te Franeker ont voerd. Te Franeker is gisternacht een 114-jarig jongetje, dat naast zijn moeder lag te slapen, ontvoerd. De moeder leefde gescheiden van haar man en woonde bij haar ouders in. Zij' was des avonds naar een bal geweest en had zich omstreeks 12 uur naast haar kind ter ruste gelegd. Een poos later had zij 't kind nog „Mem" hooren roepen, maar was daarna inge slapen. Toen zij des nachts te ruim drie uur wakker werd, bleek haar, dat het kind verdwenen was. Zij had echter niets verdachts vernomen en ook haar ouders niet die op een ledikant schuin over haar slaapplaats sliepen. Bij een onderzoek bleken de deuren van de aan haar slaapplaats grenzende kamer open te staan, terwijl ook de bin nendeur van de houten loods, die aan de kamer grenst, open stond. In de loods ge komen, zagen zij tot hun schrik, dat er een ruit uit 'de loods was gebroken. Er was dus geen twijfel meer aan, dat het kind langs dien weg was ontvoerd. Van een buurvrouw hoorden zij, dat deze te ruim drie uur wakker was geworden door gerammel aan de deuren van de bewaar school, die naast de houten loods staat. Zij was toen opgestaan om te zien, wat er gaande was en zag toen een onbekend man met een pak op den arm uit de be waarschool komen, die zich haastig weg- spoedde. Terstond werd de politie ge waarschuwd. Toen deze op onderzoek uit ging, bleek spoedig, dat de vader van het kind degene was die het knaapje bij; z ij; n ouders had thuisgebracht. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens inbraak en huisvredebreuk. (Tel.) Wachtmeester der poli- t i e doodgeschoten. De 43-jarige opperwachtmeester der politie Bartko- wiak werd Vrijdag te Essen kort na mid dernacht op straat door verschillende schoten uit een legerpistool gedood. Het eerste schot moet op hem gelost zijn in de buurt van zijn woning. Bakowiak wil de toen zijn moordenaar ontvluchten. Deze zond hem evenwel nog enkele kogels na. Het is komen vast te staan, dat de dader eerst vluchtte, doch later terug keerde om zich te overtuigen van de uit werking der schoten. De nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Men ge looft niet dat de moord uit politieke over wegingen heeft plaats gehad. St. Adriaanstraat - Goes Wereldhervormers aan 'twerk. Een rumoerige vergadering te Amsterdam Gisteren werd te Amsterdam een pro- terstvergadering tegen de Regeering ge houden door de S. D. A. P. en de afdee- lingen van het N. V. V. Hoewel men de voorzorg genomen had alleen op kaarten toegang te verleenen, hadden toch een aantal comunisten kans gezien de zaal binen te komen. Het duurde dan ook niet lang of het spel begon. Nauwelijks was Mr Mendels begonnen de houding der Regeering te hekelen of er werd geroepen: „Paljas!" Mr Mendels: „Als iemand daar pijn in zijn buik heeft, laat hij dan weg gaan". Vervolgens besprak de heer Mendels de houding van de Regeering tegenover de gemeenten. Geroep op het podium: „Kletsmeier!" Stemmen: „Eruit! Eruit!" Mr Mendels kon niet verder spreken. Er werd voortdurend geschreeuwd tegen elkaar in. Hier en daar werden klappen uitgedeeld. Op het podium begon een ge vecht. Een communist, die niet weg wil de, werd letterlijk de zaal uitgeranseld. Hij verzette zich hevig en kwam te rallen. Op het oogenblik, dat hij viel, trachtte hij een staaf ijzer over te geven aan een makker. Dhr S. R. de Miranda nam den voor zittershamer en klopt heftig. Mr Mendels hervatte zijn rede. Hij verzocht met luide stem om stilte. Geroep: „Arbeidersverrader!" Mr Mendels: „Als in de Kamer ieder een, die het met een ander niet eens is, ging schreeuwen, kon men het er geen minuut uithouden. Dat doen zelfs De Visser en Wijnkoop niet" (Applaus). De rust keerde nu terug. Mr Mendels ging voort en protesteerde tegen het knab belen der geering aan de gemeente-auto- nomie. Terwijl hij sprak verlieten eenige aan wezigen demonstratief en de „Internatio nale" zingende, de zaal. Geroep: „Mooi zoo!" Het verdient natuurlijk volle afkeu ring als zoo getracht wordt een vergade ring in de war te sturen. Maar feitelijk nog veel erger is wat de Soc.-Democraten durven bestaan. Zoo trachtte b.v. Mr Mendels zijn ge hoor op deze wijze op te hitsen: „De bourgeoisie wil terug naar dien tijd, dat de arbeiders niet veel meer wa ren dan een bende paupers al zegt zij het niet. Doch zij probeert het, gebruik makend van de crisis. Maar het zal niet gaan. (Applaus). Het zal niet gaan, de sociaal-democra ten zullen zich niet als schurftige honden in de hokken doen terugjagen". (Ap plaus.) Toch wel in-treurig als in een critieken tijd als waarin wij nu leven, de massa op deze wijze wordt misleid en tot ge weld geprikkeld. Onder open hemel, door Dr J. H. Gunning J.Hz. Bloemlezing uit zijn geschriften, bijeengebracht door N. G. Groin-Lamain. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Ter gelegenheid van de jubilea van Dr Gunning is door één zijner vriendinnen 'n bloemlezing uit zijn geschriften, proza en poëzie, bijeengebracht en onder den titel: „Onder open hemel" in het licht gegeven. Dr Gunning toonde zich met deze uit gave zeer ingenomen. „Het doet altijd ge noegen, zegt hij, je geesteskinderen nog eens weer te zien en nu ze uit allerlei jaren en werken bijeengebracht zijn, had den ze ook voor mijzelf het verrassende van een hernieuwde kennismaking". Zoo zal het ook gaan met velen, die sinds jaar en dag Dr Gunning met name in zijn „Pniël" hebben gevolgd. 't Is een bonte verzameling van artike len en artikeltjes, die hier geboden wordt. Maar 't is altijd Gunning. Pakkend, spon taan, warm, bemoedigend. De onderwer pen hier behandeld of ook maar even aangeroerd, zijn zeer uiteenloopend. Maar 't wijst alles naar boven, 't Spreekt altijd van de liefde Gods in Christus Jezus Voorin een foto van den schrijver, zit tend achter zijn schrijftafel. Da eer van de vlag, door W. van den Akker. Uitgave J. H. Kok te Kampen. De heer van den Akker vond in een der oude jaargangen van het Tijdschrift voor Geschiedenis aanteekeningen, ge maakt door een Hollandsch recruut in de jaren 18301832, die hij tot een boeiend verhaal heeft omgewerkt. Het boekje is bewerkt voor de hoogste klassen onzer scholen, waar het, zoo het al niet alis leesboek gebruikt wordt, toch in de bibli otheek een goed figuur zal maken. Terecht zegt de schrijver, dat het de leesstof over den tijd van de afscheiding van België wat appetijtelijker kan maken, terwijl het zeker geen kwaad kan, dat in deze dagen, nu de verhouding Nederland België meermalen ter sprake komt, on ze jongens en meisjes op deze wijze in kennis worden gebracht met wat er een eeuw geleden gebeurde. In een naschrift van enkele bladzijden worden enkele bijzonderheden uit het le ven van Van Speyk gememoreerd. Een boekje uit den Patriotten tijd, door Joh. H. Been. Geïllustreerd door Jan Wiegman. Uitgave La Ri vière en Voorhoeve, Zwolle. Een mooi jongensboek, vol van histo rische bijzonderheden, maar zóó geschre ven dat de jongelui het graag van begin tot eind zullen lezen. Het ging er warm toe in die spannende dagen en de Bnel- sche archivaris verstond de kunst het gebeurde zóó weer te geven en in zulk een vorm te gieten, dat de spanning zich ook aan de lezers meedeelt. Een uitnemend St. Nicolaas-cadeau of verjaringsgeschenk. Maar dan neme men niet een ingenaaid exemplaar. Het door ons ontvangene ziet er althans ver van fraai uit. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 11 Nov. 1931. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Rijden met een motorrijtuig zonder dat het is voorzien van een spiegel, waarmede het links achterliggend weggedeelte kan worden overzien: J. B. te St Laurens f 5 of 5 d.; J. S. te 's-Gravendeel f 3 of 3 d. Rijden met een voertuig zonder licht: G. J. te Nieuw- en St Joosland f 0.50 of 1 d.; P. K. te Oost- en West-Souburg f 5 of 5 d. PHILIPS 730A Prijs f. 275.- met ingebouwdon electro-dynami- schen luidspreker J. CORVER In „Radio-Expres" van 16 Oct. 1931 Het toestel overtreft al het geen tot dusver is geweest" Ir. MAX POLAK In „Radio- Electra" van 17 October 1931 en wij aarzelen niet te ver klaren, dat wij deze toestellen als de beste beschouwen, waarmede wij tot op heden kennis maakten." „Algemeen Handelsblad" van Maandag 26 Oct. 1931, Avondblad Wat daaraan volgens de strengste eischen nog ontbreekt hebben we niet kunnen ontdekken." „Nieuwe Rotterd. Courant" van Zaterdag 24 Oct. 1931, Avondblad dat alles overtreft, wat wij tot hiertoe op het gebied van om- roepontvangers in gebruik gehad hebben." ,,De Telegraaf" van Zaterdag 17 October 1931, Avondblad wij constateeren, dat dit toestel het beste is, wat wij tot op heden gezien en gehoord hebben." „Utrechtsch Prov. Stedelijk Dagblad" van 14 Oct. 1931 En de grootste verrassing is de prijs I" „Meppeler Courant" van Vrijdag 16 October 1931 de koper werkelik „over waarde" voor zijn geld krijgt. dat zijn weerga niet kent in selectiviteit, weergave-kwaliteit, een voud van bediening (éénknops) en fraai uiterlik." PHILIPS 720A Prijs f. 195.- 2 No 2111 Rijden met een voertuig zonder reflec tor of achterlicht: W. S. te Oostkapelle f 10 of 10 d.; A. S. te Oost- en West-Sou burg f 2 of 1 w. tuchtsch. Rijden met een voertuig zonder licht en zonder reflector: L. M. te Nieuw- en St Joosland f 5 of 5 d.; H. v. W. te N.- en St. Joosland f 5 of 1 w. tuchtsch. Rijden met een motorrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar is letter en nummer: P. K. te Serooskerke f 5 of 5 d.; J. P. te Middelburg f 3 of 3 d. Met een rijwiel rijden over een rijwiel pad op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: Zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2