v No. 39 Zaterdag 14 Member 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes 4(4 Obligatiën ad 97 Oit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. Wat is revolutie? HORLOGES C. JOOSSE, St. Adriaanstraat, Goes. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Provincie Noord-Holland Ratio in de praktijk! „Ratio" is een wetenschappelijk samengesteld krachtvoederkoekje, voor iedere hoeveelheid melk tot 4°/0 melkvet en uit gebalanceerd voor individueele voedering van iedere koe naar hare melkgift. l&ataen eriiiUg de moeder liet xwen en op de ngure dier te 'k 'hiervan zoo, huisgenooten ren afgemaakt. Wanroy wilde ïandelaar, een ïige dagen niet bijvullen. Ver men te vallen, nzine in aan- ndend fornuis, lolder in lichte wam ernstige n vatten vlam. iten, waar een zand doofde, ensgevaar. et vuur- "dagmorgen de irlemmermeer- schoonmaken veronderstel- vapen niet ge- noodige voor- plotseling een volle lading welk lichaams- rbrijzeld werd. verbonden te enhuis overge- een me- dr Mowbray, tuis te Hamil- de was en ge- zeer moeilijke leven van een jodstrijd reeds de operatie zijn taak be- in elkaar en iter. ie Goes. te Goes zijn (reding Leer- tge, f 1 of 1 d. G. O., Wol- fa. eert, f 15 b. of answeert, f 10 aar, een beris- vas tb ouden of 3 d.fa. g van Krab- d.b. ezicht op den Wissekerke, en 16 jaar een G., Kloetinge, »r benzine op- W., Goes, f 5 ng van wegen auto inhalen of 1 d.h. mder vergun- Leiden, f 5 b. rnt vloeken en 0 b. of 6 d.h. met een mo- uurH. G., f 5 b. of 5 d.fa. Seinkenszand, liet-geijkte ge- fa, Rotterdam, ,n afgekeurd 5 b. of 5 d.fa. 9 avonds zon- A, B., Hoe- .vonds zonder Tieuwdorp, f 5 nder minstens mH. M., te rechts niet la- faeid van het D. P. van S., rechtsvervol- ls rijden zon- P. Ovezande, licht en re- ke, f 7 b. of 7 n het verkeer K., Wijk aan M., Middel- ijheid van het n D., Wemel- 'en als de vei- ks vordert en 'ordering van te Rotterdam, teekend het Openbaar waarbij D. P. ontslagen van roken wegens een kruispunt aten gaan, en jer in gevaar ■en het vonnis t f 50 b. of 20 to de vrijheid n. De Ambte ens tegen dit teekend. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, h. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco nor post, *3.?- Losse nummers 3 0.05 Prijs der Advertent 16n; 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Het ontbreekt in onze dagen niet aan waarschuwingen tegen dreigend revolu tiegevaar. Als regel wordt daarbij dan gedacht aan de goddelooze uitspattingen van de Communisten in Rusland, aan het optre den van de „Moskovieten" ook in ons land en in Indië en aan de revolutio naire dreigementen waaraan de Soc.-De- mocraten zich zoo nu en dan te buiten gaan. En het is zeker goed, dat dergelijke waarschuwingen niet ontbreken en dat getracht wordt de oogen van ons volk voor de van die zijden dreigende gevaren te openen. Toch moeten wij oppassen, dat wij ons niet blind staren op de uitersten. Dat zou al zéér gevaarlijk zijn. Door alleen op Rusland te zien, op de revolutionaire gruwelen, die daar ge pleegd worden en op de partijen, die ook in ons land het roode revolutie-vaandel ontplooien, loopen we n.l. gevaar de re volutie, zooals die zich in onze onmid dellijke omgeving openbaart en zelfs in Christelijke kringen onbewust gehuldigd wordt, over 't hoofd te zien. Door alleen op de uitersten te letten wordt het revolutiebegrip veel te veel begrensd. Op de vraag wat Revolutie is, werd door Groen van Prinsterer geantwoord: zelfverheffing van den mensch, met ver werping van het Evangelie. Met instemming werd door Groen aan gehaald het woord van Stahl: „Revolu tie is de vestiging van den geheelen maatschappelijken toestand op des men- schen wil, in plaats van op Gods ordening en bestuur, dat alle overheid en macht niet van God is, maar van de men schen, van het volk; en dat het doel van den geheelen maatschappelijken toestand niet is de handhaving van Gods heilige geboden en het volbrengen van Zijn wereldplan, maar alleen de bevrediging van den lust en den willekeur des menschen". Revolutie is dus de wil der menschen in de plaats te stellen van de Godde lijke ordinantiën. Het is duidelijk, dat zóó gezien en wie zou het anders mogen zienl de revolutie heel wat dichter bij ons wordt gebracht Op dit gebied heerscht er nog maar al te veel onkunde of verwarring. Het kan niet worden ontkend, dat velen ook in positief Christelijke kringen, scherp vijandig staan tegenover revolu tionaire uitspattingen, terwijl de toch eveneens, zij het meer gematigde, revo lutionaire vrijzinnige theorieën warme instemming vinden. Door steeds te letten op de Revolutie i n de verte, worden de revolutionaire be ginselen in de onmiddellijke nabijheid, doordat ze eenigszins anders getint zijn, alszoodanig niet onderkend. Of is het niet een feit, dat men in velerlei beschouwing over de vragen van den dag onmiddellijk proeft den geest van bladen als de „N. R. Crt"? Als dergelijke bladen hunne opvattin gen omtrent economische en sociale vra gen ten jbeste geven, opvattingen, die schijnbaar met de revolutionaire theorie- en in lijnrechten strijd zijn, terwijl ze in den grond der zaak in dezelfde lijn lig gen, omdat het daarbij gaat niet om de handhaving van Gods heilige geboden, maar om de willekeur der menschen, dan meenen velen, dat ze daarin steun en kracht kunnen vinden in den strijd tegen de Revolutie. Groen van Prinsterer zag scherper en verder. Hij zag dwars door den uiterlijken schijn heen tot op den bodem der be ginselen. Hij bad in den strijd tegen de radicale stroomingen geen behoefte aan den steun van de Conservatieven, die een systeem van revolultionair behoud voor stonden. Ja, hij ging zelfs verder en noemde dit systeem „onze meest gevaarlijke v ij a n d i n". En dat op deze gronden: „Tegen radicalen overmoed hebben wij, èn in het schrikwekkende van de theorie, èn in de onmogelijkheid van ten uitvoer legging, en in den aard zeiven van one In alle metalen als vest- en polsmodel Jarenlange garantie - Goedkoopst adres volkskarakter, overvloedigen waarborg; het is juist door den bedriegelijken s c h ij n eener wijze gematigdheid, dat het land onder den invloed der vrijzinnige, met vrijheid en recht onvereenigbare leer stellingen gebracht en weerloos aan nieu we en erger schokken blootgesteld wordt." Deze woorden zijn ook nu nog van kracht. Laten wij ze ter harte nemen en in den strijd tegen de Revolutie, ons verzetten tjegen de bevrediging van menschelijke lust en willekeur, en evenals Groen van Prinsterer ijveren voor de handhaving van Gods heilige geboden. Koning Alfonso wordt tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De commissie uit de Spaansche na tionale vergadering ter vaststelling der verantwoordelijkheden heeft gisteren den voorzitter van de kamer haar rapport overhandigd inzake de verantwoordelijk heid van den koning. In dit rapport stelt de commissie voor den koning voor al zijn regeeringshande- lingen sedert 1921, het begin van de ca tastrofe in Marokko te veroordeelen en wel onder de aanklacht van „majesteits schennis begaan jegens de souvereinifceit van bet volk". Verder stelt de commissie voor de doodstraf tegen den koning uit te spreken met gelijktijdige verandering daarvan in levenslange zware gevangenisstraf en verbeurdverklaring van al zijn roerende en onroerende goederen. Dit voorstel van de commissie moet nog vóór bet rechtsgeldigheid krijgt door de nationale vergadering worden goedge keurd, hetgeen, naar men verwacht, ook geschieden zal. De Ronde Tafel-Conferentie. Over de nieuwe overeenkomst ter ronde tafel-conferentie bereikt, wordt gemeld, dat dit accoord door alle minderheden wordt goedgekeurd, met uitzondering van de Sikhs. De overeenstemming is bereikt tusschen Mohammedanen, de Indische christenen, de Engelsch-Indiërs en Europeanen. In de nieuwe Indische grondwet zullen waarborgen worden opgenomen voor de bescherming van en godsdienst, de cul tuur, het onderwijs, de taal en de lief dadige instellingen der gemeenschappen van minderheden. De minderheden zullen in de vertegen woordigende lichamen een aantal zetels toegewezen krijgen, zoodat zij niet door meerderheden kunnen worden wegge stemd. De (Hindoes en de Sikhs gingen in het algemeen met de nieuwe regeling ac coord, doch de Sikhs hadden tegen de zetelverdeeling in de vertegenwoordigende lichamen bezwaar. Vrachtschip gezonken. 12 dooden. Aan de Fransche Noord-Westkust is een Britsoh vrachtschip gezonken, waar bij 12 leden der bemanning zijn omge komen. Het schip geraakte eenige dagen ge leden tijdens den beftigen storm in het Kanaal in nood en leed zware averij. Een Fransch schip wist hulp te ver schaffen en 6 man aan boord te nemen. Door den hevigen storm werd bet Britsch schip echter afgedreven, vóór ook het overig deel der bemanning in veilig heid was gebracht. Gistermorgen is het schip op de kust geworpen zonder dat men verdere hulp heeft kunnen verschaf fen. Korte Berichten. Als protest tegen de arbitrale uit spraak betreffende de loonen der ge meentearbeiders, waarbij, voorzien wordt in een verlaging van 4H pet., staken op het oogenblik te Berlijn ongeveer 1000 arbeiders bij de werkverschaffing. De Wieringermeerpolder. Indien geen vertragigng in den aan bouw van de arbeiderswoningen ontstaat, kunnen in bet tijdvak 1 Februari1 Sep tember 1932 170 landarbeidersgezinnen in den Wieringermeerpolder worden ge plaatst. Gezinnen, die voor deze plaatsing in aanmerking wenscben te komen, moeten een geneeskundige verklaring omtrent den gezondheidstoestand van alle gezinsleden overleggen. In aanmerking kunnen alleen komen gezonde en pbysiek sterke menschen, die op de hoogte zijn van alle in het gemeng de landbouwbedrijf voorkomende werk zaamheden, van een leeftijd tusschen om streeks 30 en 45 jaar. De landarbeiders worden aanvankelijk geplaatst bij de cul tuurmaatschappij De Wieringermeer. Het uurloon zal omstreeks 35 a 40 cent be dragen. De woningen, die ter beschikking zullen worden gesteld, zullen een huur van rond f 3 a f 3.50 per week moeten opbrengen Zoodra de grond hiervoor geschikt is, zullen ook landarbeidersperceeltjes tegen nader overeen te komen voorwaarden beschikbaar worden gesteld. De woningen zijn van electrisch licht en waterleliding voorzien. In den polder zullen zich vestigen een medicus en een wijkverpleegster. In den loop van het vol gende jaar zal waarschijnlijk ook de ge legenheid voor het volgen van onderwijs bestaan. Ook aan kerkbouw, enz. wordt aandacht geschonken. Plaatsing geschiedt via do arbeidsbe middeling. Handel in aardappelen, groenten en fruit Donderdag is in Den Haag een bijeen komst gehouden van organisaties, betrok ken bij den, handel in aardappelen, groenten en ruit; vertegenwoordigd wa ren 13 organisaties, w.o. deZeeuwsche Vereeniging van Fruithandelaren en Ex porteurs. Na langdurige besprekingen is in be ginsel besloten tot oprichting van een centrale van vereenigingen voor den han del in aardappelen, fruit en groente. De concepten, door een werkcomité ont worpen, werden behoudens enkele wijzi gingen aangenomen. De Centrale stelt zich ten doel de al- gemeene belangen van den handel te be vorderen, terwijl zij de aangesloten ver eenigingen vrij laat om locale kwesties zelf op te lossen. De algemeene vraagstukken zullen ech ter door de centrale worden behartigd en deze zal actief dan wel adviseerend op treden. In de centrale zijn twee groepen, die der exporteurs en die der binnenlandsche handelaren. Beide groepen zullen een voorzitter kiezen. Tijdelijke vermindering Rijksuitkeering. Het Comité ter behartiging van de al gemeene belangen van Overheidsperso neel, zond een adres aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het voorstel der regeering om de uitkeeringen van het rijk aan provinciën en gemeenten voor drie jaar te verminderen. Het adres verzoekt met den meesten aandrang het wetsontwerp te verwerpen. Uit de metaal-industrie. Op de machinefabriek van Gebr. Stork en Co. te Hengelo werd gisterenmorgen door aanplakking bekend gemaakt, dat met ingang van de volgende week, tot nadere aankondiging slechts 5 dagen per week van des morgens 7tot 12 uur zal gewerkt worden. In het geheel dus 22yz uur per week. Deze verkorting van werktijd geldt niet voor de afdeeling gieterij en drijfwerk. Het conflict In de textielnijverheid. In de gehouden vergaderingen met de wevers van de firma Jannink is op advies van de gezamenlijke hoofdbesturen der textielarbeidersbonden besloten, het ulti matum voor deze firma te handhaven, zoodat Maandag a.s. de staking hij de firma Gerhard Jannink en Zoon ingaat. „Het Volk" weet te melden, dat de fabri kanten het standpunt innemen, dat een staking bij de firma Jannink tot gevolg zal hebben, dat zij het voorstel Van Yssel- stein niet zullen toepassen. Ingeval van staking bij de firma Jannink, zal door hen van een klein conflict een groot con flict worden gemaakt. TWEEDE KAMER. Hooge colleges van Staat. Gisteren kwam aan de orde hoofdstuk II der rijksbegrooting (Hooge colleges van staat.) De beer Ketelaar (V.D.) licht een amendement op art. 17 toe, om geen bij zondere traktementsverhoogingen toe te staan. De heer Van der Waerden (S.D.) bestrijdt dit amendement, dat hij een onbillijkheid acht tegenover de betrokken ambtenaren. De heer Schouten (A.R.) is tegen bijzondere traktementsverhoogingen in 1932. De heer Braat (plattel.) is tegen liet amendement, omdat hij meent, dat de ge wone regels moeten worden gevolgd. De minister van financi en laat de beslissing aan de Kamer over. Wordt het amendement aangenomen, dan zal de post op alle begrootingen worden teruggenomen. De beer Br a a t verklaart, dat hij van meening veranderd is en voor het amen dement zal stemmen. Het amendement wordt aangeno men met 61 tegen 19 stemmen. Tegen de sociaal-democraten en de bee- ren De Wilde, Smeenk en Heemskerk. Invoerrecht op benzine. Aan de orde komt bet ontwerp tot hef fing van een bijzonder invoerrecht op benzine. De heer IJ z e r m a n (S. D.) geeft in overweging, de belasting per liter te hef fen, omdat het soortelijk gewicht van de bier ingevoerde benzine nog al laag is. De heer Braat is tegen bet ontwerp dat z. i. voornamelijk de keine bedrijven belast. De beer Floris Vos meent, dat klei ne transportbedrijven door deze biffing zeer worden getroffen. Hij zal tegen stemmen. De heer W ij n k o o p zegt, tegen iedere indirecte belasting te zijn. Minister de Geer zal een onder zoek instellen naar de mogelijkheid van heffing per liter. In verband met de feno menale daling van den prijs van de ben zine acht hij de bezwaren overdreven. Het wetsontwerp wordt aangeno men met 73 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Braat, Floris Vos en de communisten. Tarief van invoerrechten. Aan de orde was daarna 't wetsontwerp tot verhooging van bet tarief van invoer rechten. Het ontwerp werd bestreden door de beeren IJ z e r man (S. D.), Oud (V. D.) en Dr Vos (Lib.), zonder evenwel aan te geven op welke wijze dan de noo- dige millioenen verkregen moeten wor den. De heer Kortenhorst (R. K.) ver dedigde het ontwerp. De R. K. fractie zal het gaarne steunen. De heer Beumer (A. R.) noemde bet ontwerp dood-onschuldig. Spreker's fractie is principieel noch voor, noch te gen vrijhandel en beeft geen bezwaar te gen deze kleine verhooging. Spr. bestreed voorts Dr Vos. Noch met Genève, noch met Oslo is dit ontwerp in strijd. Nooit heeft men zich daar bemoeid met een tarief van 10 pet. Minister De Geer zal Dinsdag ant woorden. Een zonderling heer. Dezer dagen is een jongmensch te Middelburg de ouderlijke woning ontloopen. Na zich van M'burg naar Kruiningen per auto te hebben doen vervoeren, heeft hij zich aldaar vervoegd bij een motorhandelaar, aan wien hij voorgaf een motorrijwiel te willen koopen. Deze heeft hem toen een motorfiets ter waarde van ongeveer f 850 gegeven ten einde die motor te probeeren. Van deze gelegenheid heeft de jongeman gebruik gemaakt er van door te gaan. In België aangeland, raakte de motor zon der benzine en aangezien het jongmensch geen cent op zak bad heeft hij het voer tuig aan den weg achtergelaten, en is hij te voet naar Antwerpen vertrokken. Blijk baar heeft hij toen het verkeerde van zdjin handelingen ingezien, en is bij weer naar Nederland teruggekeerd, döfih ward hij Binnenland. De benzinebelasting door de Tweede Kal mer aangenomen. Dreigend conflict in de textielindustrie. Ernstig auto-ongeval bij Diever. Buitenland. De ronde-tafel-conferentie. Scheepsramp aan de Fransche kust. Uitgifte van Inschrijvingen worden tot a.s. MAANDAG 16 NOVEMBER gaarne aangenomen door door de inmiddels gewaarschuwde mare chaussee bij bet overschrijden van dia grens aangehouden en naar Middelburg overgebracht, alwaar hij ter beschikking van de Justitie is gesteld. Vlissingen. Het bestuur van de IJsclub „Vlissingen" heeft de electrische verlich ting van de ijsbaan aan den N. Vlis- singschenweg bij de Keersluis verhoogd van 900 tot 10.000 kaarsen. Hierdoor zul len de banen des avonds prachtig ver licht zijn en een uitstekende gelegenheid bieden om ook des avonds van de ijs- sport te kunnen genieten. De ijsbaan wordt 40 c.M. uitgediept, zoodat daardoor het water langer op de baan blijft staan. Bovendien zal de baan door een electrische pomp onder water kunnen worden gezet en dus bij eenige vorst spoedig berijdbaar zijn. Deze maat regel is genomen, omdat de baan droog zou komen, tengevolge van het werken met het electrisch gemaal van den pol der Walcheren. 22-2-1931. De heer W. van Gilst, Numans- dorp, deelt ona mede, dat een veehouder, nu hij „Ratiokoekjes" voedert, van zijn 8 koeien 25 liter melk per dag méér ver krijgt, dan van de koeken die hij eerst voerde, en bovendien nog aanzienlijk minder geld uitgaf. 23-2-1931. De Heer R. Vroom, Glimmen: De Ratiokoekjes bevallen zoo goed, dat U mij spoedigst weer 500 K.G. kunt zenden. 13-3-1931. De heer H. C. Sprengels Wernhout: Zendt Vrijdag wederom 80 doozen Ratio Aze bevallen beter dan andere koeken. 24-6-1931. De heer J. Minkema te Lippen huizen meldt: Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar de Ratiokoekjes lager in prijs waren. Het resul taat was verrassendde hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook nog het vetgehalte. 29-5-31. De heer H. v. Oostwaard, Lei- muiden: Van 10 koeien en 3 vaarskoeien, welke met Ratio A gevoederd worden, krijg ik ruim 300 Liter melk per dag en kan ze een ieder aanbevelen. 17-6-31. De heer W. Oosterhuis teTolbert schrijft, dat hij dit voorjaar Bertels' Ratio koekjes tol groote tevredenheid heeft gevoe derd. Vooral voor nieuwmelkte koeien acht ik ze zeer aanbevelingswaardig, Iedere koe moet overeenkomstig hare melkgift gevoederd wordenhierdoor kan aan de geldelijke verkwisting van millioenen guldens in Nederland door foutieve voeding, waarop door Prof. R. Sjollema in het Algem. Nederl. Landbouwblad van 5 Febr. 1931 is gewezen, een einde worden gemaakt. Vraagt onze brochure met rationeele ruwvoeder- en krachtvoederrantsoenen rooi iedere melkgift en voor mestvee. De Veehouderaprijs is Ratio A voor melkvee 8.50 p. 100 K.G. Ratio B meetvee ƒ7.50 100 bruto in doozen af Amsterdam. De melk van Ratio kost nog geen 3 ct. per liter. Bestelt bij Uw leverancier in Uwe plaats en wanneer daar niet verkrijgbaar direct aan de fabriek. BERTELS' Ollsfabrlsken N.V. A'DAM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1