UT I ffend bod No. 38 Vrijdag 13 Ncvember 1931 46e Jaargang r Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's BankN.V. Goes rAREN GOES ►ren :s 2 EERSTE BLAD. LOCARBITS 4% Obligatiën ad 97% MMERS. m Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Gorgel ook op straat I Groene Kruis Hoestbonbons Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Provincie Noord-Holland i. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco oer post, 13;— Losse nummers- 10.05 Prijs der Advertentien; 1i regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Gemeentelijke autonomie. In verband met de gebeurtenissen van den laatsten tijd, ia dit plotseling weer een actueel onderwerp geworden. In de Tweede Kamer is er ook over gesproken. Sommige leden maakten bezwaren tegen het optreden der Regeering, maar anderen betoogden dat de Regeering zich niet door bezwaren van formeel Staats recht mag laten weerhouden de gemeenten te dwingen haar huishouding op soberen gTondslag te stellen. Minister Ruys de Beerenbrouck erkende in zijn antwoord, dat de autonomie een van de meest waardeerbare goederen is die ons volk bezit. Het is een van de zuilen van onzen Staatsbouw, maar van die autonomie mag niet zoodanig gebruik worden gemaakt, dat de Staatsbouw zou worden ontwricht. Om dat te verhoeden, is het Koninklijk vernietigingsrecht ingesteld. „Hanteering van dat recht, zoo ver volgde hij, is en ik mag daarbij zeker wel denken aan de zoo juiste uitdrukking: publiek recht is publieke plicht vaak harde plicht van de Regeering. Zij zal en zij mag niet aarzelen van dat recht ge bruik te maken als de plicht het gebiedt. De Staatsbouw wordt in zijn grondves ten aangetast, als in tijden van zoo ern- stigen nood als wij: thans 'beleven de dee- len van het Rijk niet worden geleid door denzelfden drang tot bezuiniging als het Rijk zelf. Toepassing van het vernieti gingsrecht is dan in het welbegrepen be lang van de onderdeelen van den Staat, die schijnbaar getroffen worden in hun recht." Dit wijst er op, dat de Regeering voor nemens is krachtig op te treden en dat met name de gemeenten, die hulp noodig hebben, behoorlijk onder toezicht zullen worden gesteld. 't Is jammer dat het zoover komen moest. Maar de noodzakelijkheid van een der gelijk optreden kan althans in sommige gevallen, niet worden ontkend. V Regeering en Landbouw. Door meerd'ere leden, van de Tweede Kamer is een ernstig beroep ged'aan op d'e Regeering om den landbouw te helpen. Dat stemt tot blijdschap. Het doet goed te zien, dat zoo ongeveer alle partijen oog blijken te hebben voor d'e belangen van de landbouwende be volking. Maar bet geeft ook voldoening, dat de Regeering hierbij niet achterblijft. In verband' met wat van verschillende kanten was opgemerkt, verklaarde Mi nister Ruijs de Beerenbrouck: Wanneer de geachte afgevaardigden in de redding van den landbouw een groot nationaal belang zien, vinden zij de Regeering aan hun zijde. In de verga dering van deze Kamer van 19 November 1929 heb ik de overtuiging uitgesproken dat een welvarende boeren stand een onmisbare factor is voor de nationale welvaart. De landbouwende bevolking is een fac tor niet slechts van economische, maar ook, en misschien zelfs nog meer, van sociale beteekenis. Door haar eigenaar dige ,van geslacht op geslacht overge leverde, door de eeuwen heen gegroeide karaktereigenschappen heeft de landbou wende bevolking een onschatbare betee kenis. Dit is het geval in iederen Staat, meer in het bijzonder in een land als het onze. Men overdrijft niet, wanneer men zegt, dlat in de landbouwende bevolking de beste eigenschappen van een ras zijn ver- eenigd'. Zij vormt een der krachtig ste peilers voor d'en Staats bouw. Dat dit niet slechts woorden zijn, platonische verklaringen, bewijst hetgeen die Regeering reeds eerder gedaan heeft en nog dagelijks doet om de landbouwende bevolking te helpen den zwaren tijd, dien zij beleeft, door te maken. Reeds meer malen, en laatstelijk nog in d'e Memorie yan Antwoord', is ten deze gewezen op de Tarwewet, djie, vede bezwaren ten spijt, heeft bewezen een weldaad voor den land bouw te zijn. De landbouwende bevol king zelf, ten deze wel de meest onver dachte getuige, is over de geheele linie met de werking dezer wet hoogelijk in genomen. Verder werd daar nog gewezen op den Suikerbietensteun, waarvan de uitbetalin gen nu begonnen zijn, terwijl er voorts op gewezen werd', dat de Regeering soms meer zou willen doen, maar dat ook hierbij overwegingen van financieelen aard' soms den doorsLag moeten geven. Nieuwe onrustbarende mededeelingen van China te Genève. Het Volkensbondssecretariaat publi ceerde gisteravond wederom het gebrui kelijke aantal Chineesche en Japansche nota's, die op één na van heel weinig belang zijn. Ondertusschen heeft Dr Sze gistermid dag in hoogst zenuwachtigen toestand een bezoek gebracht aan Drummond, na afloop waarvan hij verklaard zou heb ben, dat de toestand nog nooit zoo ern stig is geweest. Dr Sze heeft Drummond in kennis gesteld van een bericht uit Tsitsikar. Dit houdt in, dat de Japansche generaal Hanjo aan generaal Ma, voor zitter van de provinciale regeering van Heiloengkiang, gistermorgen, 12 Novem ber, een ultimatum gezonden zou hebben, om Tsitsikar te ontruimen. De Chineesche gedelegeerde verzocht Briand als raads- president zich onmiddellijk tot de Japan sche regeering te willen wenden en wees er op, dat wanneer Japan's plannen zou den worden doorgezet, ieder oogenblik ernstige gevechten te wachten zouden zijn. Dit telegram heeft begrijpelijk in Vol kenbondskringen aan den vooravond van de raadszitting groote onrust gewekt Mocht het bericht juist zijn, dan zou Japan feitelijk de drie provincies van Mantsjoerije in handen hebben. De toestand op Cyprus. Op een vraag naar de situatie op Cy prus heeft de Engelsche minister van Koloniën geantwoord, dat men den toe stand volkomen meester is. Er zijn 6 burgers gedood en 30 gewond en bij de politie zijn 39 gewonden. De wetgevende raad zal ophouden te bestaan en de be voegdheid om wetten te maken is aan het gouvernement verleend. Dit zijn echter tijdelijke maatregelen en het zal noodzakelijk zijn de geheele kwestie der toekomst van het eiland te overwegen. Overeenstemming tusschen Bulgarije en Griekenland. De langdurige onderhandelingen tus schen Bulgarije en Griekenland hebben eindelijk tot overeenstemming geleid. Gedurende het Hoover-jaar zullen de beide landen elkaar geen betalingen doen. Bulgarije zal geen tribuutbetalingen aan Griekenland doen, terwijl Grieken land ontslagen wordt van de verplichtin gen voortvloeiende uit de Kaphandaris- Moloff-overeenkomst. Nieuwe onlusten in Tientsin. Te Tientsin is het opnieuw tot vuur gevechten gekomen tusschen de politie en opstandelingen. Honderden Chineesche opstandelingen, die gearresteerd werden, zijn in de straten der stad onthoofd. De studenten van de Nankai-universi- teit hebben het universiteitsgebouw ont ruimd en hebben zich naar de Fransche concessie begeven. Te Hankow is in verband met de ern stige onlusten, die daar zijn voorgekomen, de staat van beleg afgekondigd. Eenige duizenden mannelijke en vrou welijke studenten trokken door de stad en protesteerden tegen het optreden van Japan in Mantsjoerije. Chineesche mili tairen dreven de betoogers uiteen. De vergiftigingen in het Maasdal. De resultaten van het onderzoek, dat werd ingesteld door een studiecommis sie naar de oorzaken van de sterfgeval len tengevolge van den doodelijken mist in 't Belgisch Maasdal zijn thans gepubli ceerd. De commissie komt tot de volgende conclusie: De sterfgevallen zijn vooral toe te schrijven aan de inwerking van het zwavelzuur, dat zich gevormd heeft, door dat de zuurstof uit de lucht in contact kwam met waterdruppeltjes uit den mist en kleine zwaveldeeltjes, die alle fabrie ken in het Maasdal tusschen Luik en En- gis in de atmosfeer verspreiden. Dit oxydatieproces had echter niet natuurlijk droogi*.met 25, 45 en 65 ct zulke fatale gevolgen gehad, als niet heel bizondere atmosferische voorwaarden verwezenlijkt waren geweest. Tengevolge van den uiterst zwakken wind en den aanhoudenden mist, die een verwarming van den bodem door de zon onmogelijk maakte, onderging de atmosfeer niet de gewone zuivering. Het Maasdal tusschen Luik en Engis werd als het ware omge vormd tot een gesloten vat, dat de be smette atmosfeer omsloot. De commissie wijst er nog uitdrukkelijk op, dat de personen, die het slachtoffer werden van de vergiftiging, voor het grootste gedeelte op leeftijd waren, meer dan vijf en vijftig jaar oud, of personen, die aan aandoeningen van de ademha lingsorganen leden. De commissie verklaart ten slotte, dat het dringend noodzakelijk is, preventieve maatregelen te nemen, om de industrie centra tegen een bovenmatige besmetting van de atmosfeer te beschermen. Het merk is wettig beschermd. Korte Berichten. In de Zuidelijke en Zuid-Westelijke Staten van de Vereenigde Staten heerscht wederom een gTOote en aanhoudende droogte, waardoor de oogst van het win tergraan dreigt te mislukken en op ver schillende plaatsen boschbranden uitbre ken. Vandaag zal MacDonald de vergade ring der Indische Conferentie voorzitten, en de gedelegeerden aanzetten een laatste poging aan te wenden om het eens te worden. De Fransche minister-president stelde in de Fransche Kamer de vertrou wenskwestie. Bij de stemming behaalde de regeering 312 st. tegen 273 st., dus een meerderheid van 39 st. In een rapport van een der gemeen telijke commissies wordt verklaard, dat in den komenden winter het aantal werk- loozen te New-York ten minste 800.000 zal bedragen. Het Amerikaansche departement van marine heeft op voorstel van Hoover be sloten, om de vloot in de Aziatische wate ren te reorganiseeren en enkele oude schepen naar huis te zenden, die niet door nieuwe zullen worden vervangen. Hier mee wordt een besparing van 4 millioen dollar verkregen. Te Berlijn is een Oostenrijker aan gehouden onder verdenking van geld- smokkelarij. Men heeft op hem 4000 shil ling en een groot bedrag aan Duitsch geld gevonden. Commissie voor Spoorwegvrachtvervoer. Naar wij vernemen, heeft de heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bu reau voor de veilingen in Nederland, te Naaldwijk, ontslag genomen als lid van de commissie-De Vries voor 't spoorweg vrachtvervoer, daar hij zich niet kan ver eenigen met de opvattingen welke de commissie heeft van haar taak. Deze wij ken naar zijn meening geheel ai van de opdracht om op korten termijn te ant woorden óp de vragen, door den minister van Waterstaat gesteld. Het is der com missie niet gelukt aan dien wensch te vol doen, hetgeen naar gemeld wordt, groote teleurstelling bij het bedrijfsleven heeft gewekt. Om deze redenen heeft de heer Valstar ontslag genomen. De invoer in Frankrijk. Het contingent voor Nederland. De directie van den Landbouw bericht, dat blijkens telegrafische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs in het Journal Officiel van 11 dezer de contingenten zijn vastgesteld voor den in voer, o.a. van schapevleesch, eieren, ge vogelte (levend en geslacht), konijnen (levend en geslacht). Voor Nederland zijn hiervan voorna- melijk van belang de contingenteeringen van schapevleesch en eieren. Het totaal contingent voor vleesch en gekoeld scha pevleesch bedraagt voor November 200 ton, voor December 300 ton; hiervan zijn aan Nederland toegewezen 96 ton voor November en 144 ton voor December. Voor eieren bedraagt het totaal contin gent 340 ton voor November en 500 ton voor December. Hiervan zijn toegewezen voor November, aan België 176 ton, aan Polen 67 ton en aan Turkije 40 ton, sa men 283 ton; blijft dus over 57 ton, welke door „andere landen", waaronder ook Nederland kunnen worden geleverd. Voor December zijn die contingenten als volgt: België 265 ton, Polen 100 ton, Turkije 60 ton, samen 425 ton; de overige 75 ton te leveren door „andere landen", waar onder Nederland. Bepaald is voorts, dat eieren slechts ten invoer worden toegelaten, indien de naam van het land van herkomst met on- uitwischbare inkt op de schaal is aange geven in letters van tenminste 2 m.M. Conversie 6 pet. staatsleeningen 1922. De Tweede Kamer heeft gistemiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp, waarbij de minister van Financiën wordt gemachtigd, na 1 Maart 1932, over te gaan tot het uitgeven van één of meer leeningen tot een bedrag, van ten hoogste 300 millioen ter conversie van de 6 pet .Staatsleeningen 1922 A en B in een of meer leeningen met lageren rente voet. De crisiscommissie. In verband met de instelling van de cri siscommissie onder voorzitterschap van oud-minister Kan wordt gemeld, dat be halve met deze commissie de Regeering tevens afzonderlijk overleg zal plegen met de groote middenstandsorganisaties. Verhooging van invoerrechten. De heeren Van den Heuvel c.s. hebben een amendement ingediend op het wets ontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten (o.b. 16 September). Het strekt tot invoeging van een art. 3a, vol gens hetwelk van kandij, melis en andere geraffineerde suiker, alsmede van ruwe en bastaard-suiker, beide van 98 pet. of hooger gehalte, een invoerrecht geheven wordt van f 5.40 per 100 kg. Voorts wordt van ruwe suiker en bastaard, beide van lager gehalte dan 98 pet., per 100 K.G. een invoerrecht geheven van drie cent voor elk procent van het gehalte, doch niet minder dan f 2. De benzinebelasting. De Vereeniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer, bij de verdere behan deling van het wetsvoorstel „tijdelijke hef fing van een bijzonder invoerrecht op benzine" dusdanige wijziging van de be treffende bepalingen te bevorderen, dat de zuivelindustrie en melkveehouderij ontheven worden van het opbrengen van deze speciale belasting, „die zij hoe ook de toestand van 's rijks financiën moge zijn niet kunnen dragen en welke naar strikte rechtvaardigheid beoordeeld hen ook zeker niet mag worden opgelegd." Uit de Textielindustrie. Gisteravond werd een druk bezochte ledenvergadering gehouden van de afdee- ling Enschede van den Ned. Ghr. Textiel- arbeidersbond „Unitas". Van de zijde van het hoofdbestuur werd krachtig aange drongen op aanneming van het voorstel, dat gistermiddag in Den Haag in de con ferentie met den rijksbemiddelaar door hem is gedaan. Na langdurige discussies werd tot stemming overgegaan. Het re sultaat was, dat 203 stemmen vóór en 191 stemmen tegen aanneming van het voorstel werden uitgebracht, zoodat het is aanvaard. Een aantal stemmen was blan co uitgebrcht. Ontgroening van cadetten. Het Tweede Kamerlid van der Heide heeft den minister van defensie gevraagd: 1. Is het waar, dat in strijd met het ver bod van den gouverneur van de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda toch aldaar dit jaar de eerstejaarscadet ten ontgroend zijn? 2. Hebben zich bij deze ontgroening voorvallen voorgedaan in flagranten strijd met de moraliteit? 3. Is het waar, dat een der slachtoffers van de ontgroening, die op een les aan een leeraar bekende, dat hij door de ontgroe ning vermoeid was, zoo door andere ca detten onderhanden genomen is, dat hij het bewustzijn verloor en zich onder be handeling van den militaire® geneeskun digen éifSSt -gteJJofij» Binnenland. Bijzonderheden over den bankoverval te Schipluiden. Nog een roofoverval te Amersfoort. De Tweede Kamer verwerpt verschillende moties. Minister de Geer wil de salariskorting per 1 Maart 1932 doen ingaan. Vragen van het Kamerlid Krijger over het veer Anna JacobapolderZijpe. Buitenland. Onrustbarende mededeelingen van China te Genève. De vergiftigingen in het Maasdal. Gaat Engeland invoerrechten heffen? Uitgifte van Inschrijvingen worden tot a.s. MAANDAG 16 NOVEMBER gaarne aangenomen door 4. Is het waar, dat deze cadet daarom door de anderen is doodverklaard? 5. Wat denkt de minister te doen, zoo het antwoord op bovenstaande vragen be vestigend mocht zijn, om dezen cadet te beschermen en de schuldigen te straffen, en wil de minister maatregelen nemen om te voorkomen, dat de ruwe en zedekwet- sende praktijken van de ontgroening zich later zullen herhalen? Het veer Anna JacobapolderZijpe. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den minister van waterstaat de volgende vra gen gesteld 1. Is den minister bekend, dat, na de invoering van, met Rijks- en Provinciale subsidie mogelijk gemaakte, verlaging van tarieven en uitbreiding van het aantal vaarten voor het bij de Rotterdauische Tramweg Maatschappij in exploitatie zijnde veer Anna JacobapolderZijpe, 't vervoer van. motorrijtuigen dermate is toegenomen, dat het meermalen voorkomt, dat een zeer groot aantal auto's langen tijd moet wachten op gelegenheid om te worden overgevaren? 2. Is de minister bereid, mede te dee- len, of het Rijkssubsidie aan de Rotter- damsche Tamweg Maatschappij is ver leend op voorwaarde van geschiktheid van de overzetmiddelen voor het vervoer van motorrijtuigen, zoo neen, om welke rede nen niet en, zoo ja, of de minister dan bereid is, te bevorderen, dat aan die voorwaarde onverwijld wordt voldaan 3. Is het juist, dat, tengevolge van het drukke vervoer van motorrijtuigen, de op brengst van de vrachten zoodanig is ge stegen, dat, met behoud van de subsidiën, de exploitatie voldoende loonend zou blij ven, indien de tarieven werden verlaagd en, zoo ja, is de minister dan bereid zoo danige verlaging te bevorderen Verhooging van het tarief van Invoer rechten. Het Bestuur der Christelijke Werkge vers Vereeniging schrijft naar aanleiding van het wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten aan de Twee de Kamer: Eenerzijds is ons bestuur van oordeel, dat Nederland zich niet behoort te scha ren aan de zijde van die landen, die door verhooging van hun tariefmuren het in ternationale goederenverkeer steeds meer belemmeren. Of de nu voorgestelde ver hooging groot of klein is, maakt princi pieel weinig verschil. Anderzijds wordt ook zeer goed gevoeld, dat dit voorstel een der maatregelen is om voor 1932 en volgende jaren een slui tende begrooting te krijgen en dit voorstel er toe kan medewerken om veel ernstiger gevaren af te wenden. Onder deze omstandigheden heeft het bestuur de eer u te verzoeken, het door amendeering van het aanhangige wets ontwerp daarheen te leiden, dat in het wetsontwerp een bepaling wordt opge nomen, waardoor komt vast te staan, dat de verhooging voor niet langer dan bij voorbeeld drie jaren zal gelden. Hiermede zou zijn afgewend het gevaar, dat men in het nu voorgestelde eec blijvends ver- hoagisg yoy si«®.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1