Donderdag 12 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Pijnlijke Kloven Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Provincie Noord-Holland 4% Obligatlën ad 97% Dlreoteur-Hoofdredecteur: R. ZÜÏDBMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Par 3 maanden, franco oer post, Losse nummers f 0.05 Prijs der AdverientiBn; 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V Lijders aan kiezersvrees. De Sociaal-democraten die aan de een© zijde erkennen dat inflatie tot eiken prijs vermeden moet worden, dat dus het be- grootingstekort moet worden gedekt, en die aan den anderen kant zoo ongeveer alle voorgestelde dekkingsmaatregelen af wijzen, hebben, om toch met iets po sitiefs voor den dag te komen, botweg voorgesteld de defensieuitgaven met 25 pet. te verminderen. Het dwaze, het onmogelijke, het onuit voerbare van dit voorstel is van alle kan ten in het licht gesteld. Daarbij werd er gisteren van Vrijz.- Democratische zijde op gewezen, dat de heer Colijn in 1922 toch ook op een zeer sterke bezuiniging van ongeveer f 30 millioen op de militaire uitgaven had aangedrongen. In antwoord1 hierop kon de heer Colijn er op wijzen, dat sedert 1922 de mi litaire uitgaven zijn teruggei- bracht van 124 op 92 millioen, een vermindering dus van 26 pCt. Een zéér belangrijke bezuiniging dus. Maar natuurlijk kan men niet op d'eze wijze doorgaan en wanneer men dan toch met een voorstel komt om na deze enor me inkrimping opnieuw 25 pCt. te schrap pen, dan is dat een bewijs dat alle verant woordelijkheidsbesef zoek is. Zooals dat bij de Sociaal-Democraten in ons land ook inderdaad het geval is. Wat verwondering wekt, is echter dat ook de Vrijz.-Demooraten aan dit dema gogisch voorstel hun stem zullen geven. En waarom? Omdat zij van de wenschelijkheid en de uitvoerbaarheid overtuigd zijn? Neen, .zoo is het niet Als motief werd door den heer Mar- chant genoemd, dat tegenstemmen een verkeerden indruk zou kunnen vestigen. Met andere woorden, zij hebben behoef te aan een mooi gebaar. Zij zijn be vreesd voor een verkeerden indruk bij de kiezers. Zooiets heet democratisch. Maar in werkelijkheid hebben we hier het tegendeel van democratie, n.l. de uit vrees geboren dictatuur vau de massa. Ongelukkig het land waar dergelijke lijders aan kiezers vrees den toon aan geven. Japan en China. De correspondent van de British Uni ted Press seint uit Tokio, dat de Japan ners en Ghineezen, die de vorige week met elkaar slaags waren geraakt bij de strategische brug over de Nonnirivier, het eens zijn geworden om voorloopig al thans de gevechten te staken. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de toe stand daar gespannen doch rustig is. De staat van beleg wordt scherp nageleefd, vooral in de Chineesche wijken. Volgens Reuter heeft de Amerikaansche staatsminister Stimson aangekondigd, dat hij een nota van Japan over de Mants- joerijsche kwestie heeft ontvangen, die in zeer verzoenende bewoordingen is vervat. Hooge functionarissen aan het Staats- departementzijn zeer optimistisch ge stemd ten opzichte van een vreedzame regeling van het Chineesch-Japanscn conflict. Ronde-tafel-conferentie tot mislukking gedoemd? In een interview met den vertegen woordiger van een Amerikaansch dag blad heeft Gandhi uiting gegeven aan zijn diep pessimisme ten aanzien van de resultaten der rondetafelconferentie. De conferentie is naar zijn meening gedoemd te mislukken en hij voorspelt een nieuwe campagne voor burgerlijke ongehoor zaamheid en voor den boycot van En- gelsche goederen in Indië. Mac Donald is in staat onverwijld een nieuwe consti tutie op te stellen, die door Indië kan worden aanvaard. Indien dit echter niet gebeurt, zal de boycot van Engelsche goederen alle Britsche waren gaan om vatten. Wij zullen, zoo zeide hij o.a. dan liever bietsuiker uit Duitschland betrek ken, dan suiker uit een Engelsche bezit ting zooals Mauritius. Monarchistische samenzwering in Spanje ontdekt. De Spaansche regeering had sedert eenige dagen kennis gekregen van de or ganisatie van een complot van monar- chistischen aard. De politie richtte on middellijk een bewakingsdienst in. Het schijnt dat eenige hoogere officie ren, die onlangs ter beschikking zijn ge steld krachtens het decreet van den mi nister van Oorlog tot reorganisatie van het leger, bij de samenzwering betrokken zijn. De algemeene directie van den vei ligheidsdienst is reeds in het geheim tot eenige arrestaties overgegaan, o.a. van den deken der kathedraal van Madrid, van Juan Antonio Primo de Rivera, oud sten zoon van den overleden dictator, en van commandant Rosado. Het onderzoek wordt voortgezet en er zullen waarschijnlijk nog meerdere arres taties volgen, maar men kan zeggen, dat het complot mislukt is. Ook in Frankrijk werkloosheid In Frankrijk worden de werkloozen thans ook statistisch geregistreerd. Volgens deze statistieken, die onlangs zijn opgemaakt, zijn er te Parijs 60.000 a 80.000 steuntrekkende werkloozen. In vele fabrieken wordt niet de geheele week gewerkt. Het aantal arbeiders, dat geen volle werkweek maakt bedraagt 500.000 a 600.000. Het kabinet heeft zich bezig gehouden met de werkloosheid. Er werd besloten maatregelen te nemen, om te voorkomen, dat de werkloosheid, waardoor vooral Parijs bedreigd wordt, al te grooten om vang aanneemt. De storm boven het Kanaal. De storm woedde gisteren onvermin derd boven het Kanaal voort. De geheele Zuidkust van Groot-Britannië wordt op zeer ernstige wijze geteisterd. Op sommige plaatsen heeft de wind een snelheid van 70 mijlen per uur. In verschillende kustplaatsen sloeg het zee water over de dijken en stroomde het de huizen binnen. Korte Berichten. Het aantal werkloozen in Duitsch land is sedert midden October met 138.000 toegenomen tot 4.622.000 einde October. Vergeleken bij het overeenkom stige tijdvak van verleden jaar is een toeneming van het aantal werkloozen met 1.500.000 vast te stellen. Het Duitsche ministerie voor pos terijen deelt mede, dat de raad van be heer van de rijksposterijen Dinsdag een amendement heeft aangenomen op de be grooting 1931 voor de rijksposterijen, waarbij de in de oorspronkelijke ontwerp- begrooting vastgestelde inkomsten en uit gaven worden verminderd met 100 mil lioen rijksmark. Naar thans bekend wordt, heeft de Amerikaansche staatssecretaris voor fi nanciën Andrew Mellon te Leningrad voor een bedrag van 1,600,000 pond sterling aan schilderijen en andere kunstvoorwer pen gekocht. Tot de aangekochte collec tie behooren twee zeldzame Van Dijcks en Ruben's „Portret van Helene Fourment". Te Keulen hebben aanhangers van de staking tevergeefs getracht het dienst doende trampersoneel tot staking te be wegen. Verscheidene keeren werden tram wagens met steenen beworpen en de rui ten vernield. Op een vergadering van de vereeni- ging van Hongaarsche dorpsburgemees ters heeft de voorzitter medegedeeld, dat 20 pet. van de burgemeesters en secreta rissen reeds zes maanden van de graaf schappen en gemeenten geenerlei betaling had ontvangen. De Londensche bakkersvereeniging heeft besloten Maandag den prijs van een brood van 4 pond met een halve pen ny tot 9 pence te verhoogen. Alweer een gevolg van de daling van het pondl Do volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken, Litwinof, is te Moskou teruggekeerd. Hij verklaarde, dat hij zijn reis had afgebroken in verband met den toestand in het Verre Oosten. In verschillende deelen der Ver- eenigde Staten hebben opnieuw demon straties tegen het fascisme plaats gehad. Te Scranton (Pennsylvania) explodeerde voor het huis van den vice-consul van Italië een bom, waarbij de voorgevel van het gebouw bijna geheel werd vernield. De consul, zijn vrouw en twee huisbedien den werden gewond. Woensdag is het verkeer in het Panamakanaal hersteld, nadat de door de aardstortingen veroorzaakte storingen weer waren opgeheven. —i Ter gelegenheid var. den herden kingsdag op Cyprus is het voor het Uni versiteitsgebouw te Athene tot ernstige excessen gekomen, welke ontaardden in een straatgevecht. De woedende volks menigte wierp van de bijgebouwen der universiteit met dakpannen naar de po litie. Daarbij werden meer dan 20 stu denten en politie-agenten gewond. H. M. de Koningin. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin gisternamiddag, geheel incog nito, een onvoorbereid bezoek gebracht aan het kamp voor Nederlanders uit Duitschland onder Markelo. De Koningin bezichtigde vervolgens de Rijkswerkverschaffingen aan de Schip beek. Het Rijk en de Gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft in een adres aan de Twee de Kamer met den meesten aandrang verzocht, het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen aan provin ciën en gemeenten niet te aanvaarden. De Vereeniging beschouwt de voorge stelde korting als een niet gerechtvaar digde inbreuk op de zeer onlangs tot stand gekomen regeling betreffende de fi- nancieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten en als een miskenning mede van de bedoeling die bij het tot stand komen dier regeling heeft voorgezeten. De methode om, door middel van kor tingen op hetgeen aan de gemeenten krachtens die regeling toekomt, dwang uit te oefenen op het beleid der gemeen ten met betrekking tot haar huishouding, acht zij ook als praecedent uiterst be denkelijk. Deze handelwijze opent de deur om geleidelijk de aan de gemeenten bij de wet toegekende zelfstandigheid geheel te niet te doen. Landarbeiders naar Frankrijk. Dezer dagen zijn door bemiddeling van den Rijksdienst voor Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling te Den Haag, vijf landarbeidersgezinnen uit verschillende plaatsen van Westelijk N. Brabant naar Moulins in Frankrijk ge- emigreerd, n.l. één gezin uit Halsteren, één uit Nieuw-Vosmeer, één uit Oud-Gas tel en twee uit Woensdrecht, om daar in dienst van graaf Estaille in landbouw- arbeid te werk worden gesteld. TWEEDE KAMER. De Rijksbegrooting. Uitstel van de sala riskorting tot April 1932 In de vergadering van gisteren zijn de replieken bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voortgezet. De heer Albarda (S.-D.) komt er tegen op, dat men het voorstelt, alsof so cialisme niet mogelijk is zonder dictatuur. Hiertegenover stelt hij, dat socialisme en democratie een twee-eenheid vormen. Daarbij wordt door de tegenstanders ver geten, dat er juist nu een dictatuur be staat en wel die van het geld. De groote banken leggen zelfs hun wil op aan ge meenten en regeering. Wat men in Rus land ziet, is geen socialisme. Het kan so cialisme worden, als de democratie er wordt hersteld. Spr. bepleit opnieuw de heffing van een extra-inkomstenbelasting en betoogt, dat de regeering woordbreuk begaat tegen over de gemeenten. Zij kan en moet den eisch stellen, dat de begrootingen zullen sluiten. Maar zij bemoeit zich nu met de wijze waarop. Dat is het uitoefenen van dictatuurj De toezegging, die de regeering deed ten opzichte van de werkloozenkassen op het platteland, acht spr. totaal onvoldoen de. Ten aanzien van de 25 pet. besparing op de defensieuitgaven merkt hij op, dat de Interdepartementale Unie dit percentage voor alle landen genoemd heeft. Sommigen zouden nu gaarne zien, dat de sociaal-democraten in het kabinet tra den. Maan dat gaat niet, omdat zij te veel verschillen met de overige partijen. Men heeft hier geen kans, dat het stuk Mac- Donald zal worden opgevoerd. De heer Aalberse (R.-K.) repliceert. Hij betoogt, dat de heer Marchant rich niet al te ongerust behoeft te maken over de eenheid in de Katholieke Kamerfrac tie. In deze fractie is geen stemdwang. Dat er over belangrijke punten zoo vaak als één man gestemd wordt, ligt hierin, dat men vaak van twee kwaden het min ste moet kiezen. De heer Wijnkoop, aldus Spr., sprak over capriolen van enkele van spr. partijr genooten, maar is hij, die in aller bij'rijn aan Moskou beterschap beloofde, wel de man, om zóó schamper over een ander te spreken? (Daverend gelach.) Spr. acht zich verplicht, in dezen tijd de regeering te steunen, al zal de houding van degenen, die dit doen, niet altijd be grepen worden. Hij doeteenberoep op de katholieke arbeiders, die ook niet alles zullen begrijpen, omdat hun niet alles gezegd kan worden. Spr. dankt de regeering voor haar toe zeggingen. Het spijt hem, dat verlenging der uitkeering voor de plattelandskassen niet tot alle kassen kan worden uitgebreid. De regeering wil nu drang uitoefenen op gemeenten, waar geen voldoende steunre geling bestaat. Spr. zou gaarne de toe zegging hebben, dat, waar die moreele dwang niet helpt, de regeering zal over gaan tot dw^ng. Laat de regeering bij de salariskorting alle onnoodige hardheid vermijden. Met name vraagt spr: de salariskorting eenige maanden uit te stellen totdat de winter voorbij is.: Kan de regeering uitspreken, dat, van- neer in de volgende drie jaren de index cijfers weer aanmerkelijk stijgen, ook de korting weer zal moeten worden herzien? Dhr Knottenbelt (V.-B.) vraagt of wederinvoering van het stopwetje niet te overwegen is om op Onderwijs te bezui nigen. Verder vraagt hij maatregelen om te komen tot huurverlaging en daling der kleinhandelsprijzen. De salariskorting is uitsluitend te ver antwoorden als noodmaatregel. Onbillijk is echter, als de provinciale en gemeente lijke bezoldigingen op de tegenwoordige hoogte zouden blijven. Onder de tegenwoordige omstandighe den moeten wij, zegt spr., stemmen tegen de motie-Marchant, want na de indi ening van genoemde wetsontwerpen achten wij de verlaging der rijkssalarissen niet onge rechtvaardigd. De heer G o 1 ij n, (A.-R.) vraagt verdui delijking waar de minister-president zei, dat het eigenbelang richtsnoer zal moe ten zijn voor het economische leven. Zoo zou spr. die woorden niet willen onder schrijven. Spr. sluiit zich aan bij den wensch van den heer Aal berse, dat de salaris- korting eerst zal ingaan op 1 April. Verder sluit spr. zich aan bij de woorden van den heer Knottenbelt, over mogelijke verdere bezuiniging op de onderwijsuitgaven ten aanzien van het doen herleven van het Stopwetje. Spr. heeft gezegd, dat er nog een bedrag van 38.5 millioen door leening moet wor den gedekt. De minister van financiën be twijfelde dit en gaf een opsomming van verscheidene besparingen, waaronder ook een bedrag van 8H millioen, te vinden door bezuinigingen door de commissie- Weiter. Maar dat lijkt spr: wel wat voor barig. Ook de financiering van de uitga ven van 8 millioen voor den afsluitdijk van de Zuiderzee acht spr. eenigszins eigenaardig. De manipulatie van den heer Albarda inzake de batige saldi van vroegere jaren komt neer op het weer liquide maken van gelden, die gebezigd zijn als extra-aflos sing van schulden. Daartegen zou spr. geen ernstig bezwaar hebben, maar in dit geval heeft hij die wel, omdat het hier betreft schulden, aangegaan voor uit sluitend onproductieve uitgaven. En die schulden moeten zoo spoedig mogelijk worden afgelost. De heer Albarda bracht in herinnering dat spr. in 1922 gezegd heeft, dat inten sieve bezuiniging op de Rijksbegrooting niet mogelijk was zonder sterke bezuini ging op de uitgaven voor de defensie. Welnu, die stelling onderschrijft hij nu nog. Maar in 1922 bedroegen de zuiver militaire uitgaven 124 millioen, terwijldieth a n s 92 millioen bedragen. Met bezui niging kan men niet ongelimiteerd door gaan, zonder te komen tot totale afschaf fing van de weermacht! Hoe de organische groei van het heden- daagsche productiestelsel zijn zal in de komende eeuw, kan niemand voorspellen, ook de heer Albarda niet. De heer DuymaervanTwist (A.- R.): Allemaal vogels in de lucht. De heer Colijn wijst er op, dat het thans trouwens niet ga^t wer de mogelijk nieuwe orte, ts&as w® Binnenland. Repliekendag in de Tweede Kamer. Ver zoek om de salariskortingen op 1 April 1932 te doen ingaan. De daders van den roofoverval te Schip luiden gearresteerd. Buitenland. Ronde-tafel-conferentie tot mislukking gedoemd? Samenzwering in Spanje ontdekt. Ontspanning in het Japansch-Chineesch conflict. Uitgifte van Inschrijvingen worden tot a.s. MAANDAG 16 NOVEMBER gaarne aangenomen door de vraag, hoe wij over deze crisis zullen heenkomen. De heer Marchant (V.-D.) kómt te rug op de salariskorting. Dat deze wordt gemotiveerd met het argument, dat ook in vele andere kringen de loonen moeten worden verlaagd, acht spr, politiek een misgreep. Een andere misgreep is, dat de Regee ring door het wetje betreffende de uitkee ringen aan de gemeenten deze wil dwin gen, ook de salarissen van haar ambtena ren omlaag te brengen. De gemeente-ad ministratie wordt in de war gebracht door het niet vasthouden aan het feit, dat de uitkeering voor vijf jaar in de wet was vastgesteld. Dat de autonomie der gemeenten door 'tt desbetreffend wetje wordt aangerand, is niet voor tegenspraak vatbaar. De motie-AIbarda ziet spr. als een mo tie ten gunste van een militaire bezuini ging. Er is voor spr.'s fractie geen reden, mede te werken aan een verwerping van deze, daar dit een slechten indruk zou geven. In verband met daartegen ingebrachte aan de grondwet ontleende bezwaren, trekt spr. zijn motie betreffende een so ciaal en een economisch departement in. De heer Schokking (G.H.) bestrijdt den heer Albarda, opmerkende, dat deze nu wel zegt, alleen een organische ont wikkeling te wenschen, maar dat in de kringen der S.D.A.P. herhaaldelijk de re volutionaire weg wordt aangeprezen. Op de voorgestelde korting op de uit keeringen aan de gemeenten komt spreker terug bij de behandeling van het wetsont werp. Hij waarschuwt tegen een dwang, door de regeering op de gemeenten uit te oefenen met betrekking tot steunregelin gen voor werkloozen. Spr. sluit zich aan bij den aandrang om do s a 1 a r ia- korting van de ambtenaren eenige maanden later te doen plaats vinden. De beer Vliegen (S.-D.) noemt on juist, wat de heer Schokking heeft ge zegd: dat de G.-H. niet anti-socialistisch zouden zijn. Wat loonsverlaging betreft, 't is heusch zooveel niet, wat de arbeiders klasse verworven heeft tot dusver. De heer De Visser had niet geheel en al ongelijk, toen hij de vorige week verklaarde, dat de „Verelendung" een feit is. Spr. geeft uiting aan zijn verontwaar diging over het feit, dat de minister op losse schroeven zet de regeling van de uitkeeringen aan de gemeenten. Het financiëel beleid der gemeenten wordt door het toezicht van Ged .Staten in het goede spoor gehouden. Vandaar dat de gemeentelijke obligaties absoluut safe rijn, zoodat de houders zeker zijn van ren te en aflossing. Spr. had verwacht, dat de minister dat ook zou' hebben toegegeven; dat zou een einde hebben kunnen maken aan de hetze tegen het gemeentebeleid. De vergadering wordt te 5 uur 50 min. verdaagd tot Donderdagmiddag 1 uur. verzacht en geneest men met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1