No. 35 Dinsdag 10 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloyd. Hendrikse Ed's Bank N.V. Soes Om het Eeuwige Rijk. Wybert Rijk en Gemeenten. FEUILLETON. Hier begint het! Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.; Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers10,05 Pr ij s der Advcitentibns 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et BI] abonnement belangrijke korting. In verband met enkele tot ons gerichte vragen, laten wij hier nog enkele opmer kingen volgen over het bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen van het gemeentefonds aan de gemeen ten. In het wetsontwerp is bepaald, dat de uitkeering per inwoner der gemeente uit het gemeentefonds, gedurende de eerstvolgende drie belastingjaren wordt verminderd met 3 percent van het be drag dat in het jaar 1931 aan door het gemeentebestuur vastgestelde wedden en loonen aan het in vasten dienst der ge meente zijnd personeel is uitgekeerd. Deze vermindering blijft echter achter wege wanneer een gemeente hoewel het peil der salarissen 3 of meer per cent lager is dan gedurende 1931, bij de heffing der opcenten op de gemeente fondsbelasting geen progressie wordt toegepast en de overige heffingen tot re delijke bedragen zijn opgevoerd zon der het heffen van meer dan 40 opcen ten op de gemeentefondsbelasting, er niet in slaagt de begrooting sluitend te ma ken. De korting blijft mede achterwege wanneer naar het oordeel van de Kroon de wedden en loonen niet voor verlaging in aanmerking komen en overigens aan de bovengenoemde eischen wordt vol daan. De bedoeling die de Regeering met dit ontwerp heeft wordt duidelijk uit de toe lichting. De opmerking is gemaakt dat bij het Rijk de salarissen met gemiddeld 3 pet. worden verlaagd, terwijl sommige ge meenten, dank zij mede de uitkeeringen van het Rijk de salarissen op een hoog peil houden. Aan deze minder gewenschte verhou ding wenscht de Regeering blijkbaar een eind te maken. Op den voorgrond wordt echter gesteld, dat aan de gemeenten een fondsuitkeering gewaarborgd is, welke grootendeels be rust op gegevens, volkomen liggende buiten de abnormale omstandigheden van dezen tijd. Wanneer gelet wordt, op het stijgen van de koopkracht van den gul den, dan zou een verlaging der uitkeering met 8 a 10 pet. gerechtvaardigd zijn. Daarbij komt, dat aangezien het Rijk de tekorten van het gemeentefonds moet bijpassen, de veranderde verhoudingen oorzaak zijn, dat de bijdragen uit de schatkist aanzienlijk hooger moeten zijn, dan bij een normale ontwikkeling der zaken denkbaar ware geweest. Overwegingen van tweeërlei aard zijn hier dus in het spel en wel: de nood van de schatkist en de overweging dat met de verlaging van de salarissen der Rijks ambtenaren, ook die van de gemeente ambtenaren althans voorzoover het Rijk daar belang bij heeft naar beneden behooren gaan. Hoewel er voor een ontwerp als dit in een tijd als waarin we thans leven veel te zeggen is, zijn er toch ook enkele be- 53.) Cassius' oogen flikkerden van veront waardiging, maar hij wilde niet ant woorden. „Nou! weet ik, dat je me alles van dien ouden kerel kunt vertellen," zei de sol daat, hem heen en weer schuddend, „voor den dag er mee. Versta je me?" Nog gaf Cassius geen antwoord, of schoon hij over al zijn leden trilde. „Hoor je me? Ik zal je meenemen en je voor de leeuwen gooien" en ditmaal gaf de man hem een harde klap. Maar ofschoon hij wel kon huilen van pijn, hield het moedige, kleine kereltje de lippen stijf op elkaar. „Zeg op, waar heeft Polycarpus zich verborgen, jou jonge booswicht," en deze keer werden de woorden vergezeld van een schop. De jongen schreeuwde het uit van pijn, maar hij gaf geen antwoord. Steeds weer werd de vraag herhaald met vloeken en bedreigingen en wreede slagen, tot ten laatste de jongen niet meer op kon staan, maar op den grond bleef liggen met gebroken ledematen, bloe dend uit verschillende wonden; en nog Voorkom! Gorgel droog denkingen tegen aan te voeren die niet geheel ongegrond zijn. Vooreerst wordt op deze wijze de vrij heid van de gemeentebesturen al weer verkleind. Het is wel waar, dat, zooals het in de toelichting heet, de gemeenten volkomen vrij blijven de korting op de uitkeering al of niet zelf te dragen, maar dit ar gument heeft, althans voor de meeste gemeenten, alleen theoretische waarde. En daarbij komt dan nog, en dat schijnt ons van meer belang, dat we hier feite lijk te doen hebben met een soort premie op de zorgeloosheid. Stel daar zijn twee gemeenten met on geveer gelijke financieele draagkracht. De eerste voert een zuinig beheer, be taalt matige salarissen en heft geen te hooge belastingen. De tweede heeft royaal geleefd met het gevolg, dat de belastingen hoog zijn opgevoerd en noodgedwongen de veel hoogere salarissen dan die van de zus- tergemeente, wel verlaagd moeten worden. Het gevolg is dan dat van de eerste gemeente een deel van de uitkeering wordt ingehouden, en dat de tweede vrij stelling krijgt. Geheel billijk lijkt dat niet. Als een ander bezwaar is genoemd o.a. door de „Standaard", dat vele Gemeen ten genoodzaakt zullen zijn de opgelegde korting te verdisconteeren in een verla ging der salarissen, met het gevolg, dat als zij ter wille van eigen kas tot bezui niging overgaan, de Regeering haar vóór is geweest. Voor sommige Gemeenten kan dit zeer zeker het geval zijn. Niet evenwel wan neer de Gemeenten bij het vaststellen van de begrooting met dit ontwerp rekenen. Wanneer de belastingen zoo hoog zijn als in het ontwerp aangegeven, en een korting op de salarissen wordt toegepast, dan is de gemeente vóór en komt het Rijk niet. Of echter deze bezwaren oorzaak zui len zijn dat het ontwerp verworpen wordt, schijnt ons twijfelachtig. Het is zeer zeker jammer, dat op deze wijze steeds meer de gemeentelijke auto nomie aan banden gelegd wordt. Maar daar staat tegenover, dat dit dunne kettinkje misschien mee kan wer ken om te voorkomen, dat als b.v. in Duitschland, waar de Socialisten zooveel invloed hebben, de gemeenten aan sterke kabeltouwen verankerd liggen, en van de vrijheid niets is overgebleven. Japan en China. De telefonische verbindingen met Tientsin zijn doorgesneden. Geen enkele trein vertrekt meer naar genoemde stad. Gistermiddag was de kalmte in de stad teruggekeerd. bleef de wreedaard hem slaan en schop pen. Eindelijk echter moest hij wel ophoü- den, daar het kind, óf dood, óf flauw gevallen was. Met een vloek wendde hij zich af, toen hij een ander kind in 't oog kreeg. Met een slag, vergezeld van een vloek, werd de arme kleuter dezelfde vraag ge steld en de onmensch sleurde het kind mee onder de hoornen en wees op het ver minkte kinderlichaam. „En zoo zal het jöu precies hetzelfde gaan, als je me niet gauw vertelt, waar de oude Polycarpus zich verstopt heeft." De jongen trilde van schrik en afgrij zen, toen hij naar zijn bloedend, mishan deld makkertje keek. „Ik zal het u wij zen," zei hij en bracht hem naar de aar dige villa, waar Sisidona juist door het hekwerk tuurde, of Cassius nog niet te rugkwam. De man liet de hand van het kind los, terwijl hij zwijgend naar het huis keek. „Ga nou maar," zei hij, „maar laat me je gezicht nooit weer zien," waarop het kind wegholde. De soldaat ging naar zijn mak kers terug om te vertellen wat hij, ont dekt had. Met een kreet van VTeugde be groetten ze zijn mededeeling. De kapitein van het troepje beval hun het huis te omsingelen om vlucht te voor komen, terwijl de magistraat naar binnen ging om den ouden man gevangen te nemen. Omtrent de oorzaak van de onlusten zijn zooveel tegenstrijdige lezingen in omloop, dat het moeilijk is, uit te ma ken, welke op waarheid berust. Te Tientsin bevinden zich ongeveer zes tigduizend Japanners. De striktste neu traliteit zal worden in acht genomen, mits de Japansche belangen niet geschaad worden. Volgens nieuwe berichten, welke de Japansche minister van buitenlandsche zaken ontvangen heeft, wordt de toestand in Noord-Mantsjoerije steeds dreigender, daar de Chineezen in Zuid-Anganchi troepen concentreeren. De vertegenwoordiger van Japan, Yos- hizawa, heeft het secretariaat-generaal van den volkenbond meegedeeld, dat de Japansche troepen den opmarsch in Noord-Mantsjoerije na de bezetting van Tahsing op 6 November gestaakt hebben. Zoo zijn ook de later gezonden verster kingstroepen teruggehouden. De Japansche regeering verklaart op nieuw, dat de opmarsch van haar troe pen aan de Nonni-rivier slechts heeft plaats gehad om den wederopbouw van de door de Chineezen vernielde brug te verzekeren. De regeering is vast besloten de troe pen terug te trekken, zoodra de brug ge heel hersteld is. Algemeene prijsdaling in Duiischland? Een Berlijnsch blad maakt melding van een te verwachten algemeene prijsverla ging van 20 pet. Van bevoegde zijde wordt in verband hiermede verklaard, dat het geen geheim meer is, dat de rijks- regeering een belangrijke daling van het prijsniveau tracht te bewerkstelligen. De rijkskanselier heeft nog onlangs in zijn rede voor de rijkscommissie van het Gentrum op de noodzakelijkheid van een verlaging der prijzen gewezen, waarbij hij verklaarde, dat die daling natuurlijk niet alleen door loonsverlagingen mag worden verkregen. De rijksminister van Arbeid, Stegerwald, heeft zich in gelijken zin geuit. De stabilisatie van het porid. Bij zijn uiteenzetting aan het banket van den Lord-Mayor van Londen ver klaarde Mac-Donald o.a. het volgende: „De regeering heeft het voornemen, zoo spoedig de omstandigheden dit toe laten, maatregelen te treffen waardoor de Engelsche valuta op een zoodanige basis zal worden gestabiliseerd, dat zij voortaan van speculatieve actie of ge beurtenissen van den dag onafhankelijk wordt. Korte Berichten. 1 In Schönebeck aan de Elbe heeft Zaterdagavond een bende van eenige hon derden communisten uit Maagdenburg het gebouw der nationaal-socialisten overvallen. De nationaal-socialisten, die verre in de minderheid waren en op zijn hoogst 30 man telden, namen de vlucht. Zondag werden te Keulen dertig le den van de nationaal-socialistische jeugd beweging gearresteerd, omdat zij, naar de Ondertusschen was het Sisidona angstig te moede geworden, toen een slaaf haar vertelde dat Cassius niet in den tuin was Juist wilde ze bevelen geven om hem te laten zoeken, toen eën van de slaven met een verschrikt gezicht kwam vertellen, dat het huis door soldaten omringd was. Te gelijkertijd verscheen de magistraat in de vestibule, met den eisch, dat Polycarpus onverwijld aan hem overgeleverd zou wor den. Toen ze dit hoorde trad Sisidona met hoog opgericht hoofd naar voren en vroeg, met welk recht hij dit huis binnentrad, terwijl de eigenaar afwezig was. „Ik kom Polycarpus arresteeren en de heele kliek Christenen, dien den ouden zondaar een schuilplaats hebben gegeven," antwoordde de man brutaal. „Ik trek uw recht om mij gevangen te nemen, geen oogenhlik in twijfel," zei Sisi dona, „want ik 'hen een Christen, maar ge hebt geen recht dit huis binnen te treden om welke vluchteling uit Smyrna dan ook te zoeken." Ze hoopte dat, als ze den man eenige minuten ophield, Polycarpus zou ontsnap pen of zichzelf verbergen; maar zoodra de oude bisschop vernam, wat er aan de hand was, kwam hij te voorschijn en gaf zich over. „Gods wil geschiede," zei hij eenvoudig en zich tot Sisidona wendend, verzocht hij, dat ze den soldaten, die hem gevan gen kwamen nemen, voedsel m teten politie mededeelt, vorbijgangers hebben mishandeld. Naderhand werden 28 knup pels door de politie gevonden. Gebrek aan orders. Bij de N.V. Landh. Timmerfabriek „De Padox" te Warmond zijn een 30-tal ex pediteurs aangezegd, dat zij om de andere week moeten werken, waardoor het mo gelijk is, dat nog niet tot ontslag van per soneel behoeft te worden overgegaan. De georganiseerde arbeiders hebben met dezen maatregel genoegen genomen. Tevens zijn een achttal houtbewerkers ontslagen. De oude fabriek werkt nog slechts met drie man. Deze maatregelen zijn getroffen, wijl zoo goed als geen or ders meer binnenkomen. Voorheen werd met 200 man gewerkt. Werkloosheid in de provincie Groningen. Te Groningen is een vergadering gehou den van de Dagelijksche Besturen van ge meenten in de provincie Groningen over de moeilijkheden, welke de gemeentebe sturen in den laatsten tijd ondervinden ten opzichte der werkloosheidszorg. In de door 56 afgevaardigden van 36 gemeenten bezochte vergadering kwam in het bijzonder ter sprake het laatste schrijd ven van den minister aan de gemeentebe sturen. Er bleek, dat tal van gemeente besturen zeer groote bezwaren ondervin den van de huidige regeling hun door het Rijk opgelegd in zake verzorging werk- loozen. De vergadering besloot, dat iedere gemeente voor zich haar bezwaren en moeilijkheden ter kennis van den minis ter moet brengen, en vragen dat daaraan wordt tegemoetgekoméh. Bestrijding der pornografie. De Minister van Justitie mr Donner zegt in de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer over de be grooting van zijn departement, dat oo/i hij destijds met teleurstelling heeft kennis genomen van den inhoud van het arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage in zake De Zwarte Kat. Het in dezen door het parket bij het Haagscbe Gerechtshof gevoerde beleid heeft hem tot een uitvoerige correspon dentie met dat parket aanleiding gegeven, met name ook over de vraag, waarom te meer nu van de zijde der verdediging een advies van een letterkundige in het geding was gebracht van de zijde van het parket niet door bemiddeling van het Rijksbureau te Amsterdam het advies van de Commissie van Avies voor de porno grafie was ingewonnen. Een misverstand omtrent de strekking van de desbetreffen de aanschrijving bleek in het spel te zijn. De minister heeft ten deze ook advies ingewonnen bij de Commissie. Op grond van dit advies, dat hij aan de parketten heeft gezonden beschouwt de minister de beperkte opvattingen, die in sommige rechterlijke uitspraken tot uitdrukking zijn gekomen, niet als het laatste woord over inhoud en strekking der betrokken wetsbepalingen. voorzetten. Terwijl dat maal gebruikt werd, trok de bisschop zich in zijn kamer terug en bracht den tijd biddend door, maar Sisi dona kon aan niets denken dan aan de raadselachtige verdwijning van Cassius. Ze besefte nauwelijks, dat ze ook een ge vangene was en dat ze zou worden mee genomen naar Smyrna, tot de kapitein haar verzocht bij elkaar te zoeken, wat ze in de gevangenis noodig mocht hebben, daar ze bij het aanbreken van den dag zouden vertrekken. Een koude rilling overviel haar bij dat woord „gevangenis". Zij, het trotsche, in weelde opgevoede Romeinsche meisje, schrok terug bij de gedachte daaraan en aan het samenzijn met die ruwe, onopge voede soldaten, die nu feestvierden in het atrium. Maar het ergste van alles was, dat ze nu het huis meest verlaten, vooral, omdat ze niet wist, wat er van Cassius geworden was. Het was goed, dat ze het niet wist, haar leed zou er slechts te grooter om zijn ge weest, terwijl ze nu nog kon hopen, dat het kind wel spoedig thuis zou komen. Den geheelen nacht bleven allen in een staat van zenuwachtige opgewondenheid door de aanwezigheid van de soldaten, die, nadat ze hadden gegeten en gedron ken, waren gaan liggen om wat uit te rusten, voor ze de terugreis aanvaardden. Bij zonsopgang echter warden allien ge wekt es. jaoesi 5% ksm® Binnenland. Memorie van Antwoord op de Justitie- begrooting. De dader van den moord te Gorinchem bekent. Buitenland. De verhouding JapanChina. Verscher ping van den toestand. Naar een prijsdaling in Duitschland. DE BEGROOTING VAN JUSTITIE. Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Aan de Memorie van Antwoord inzake het IVe hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1932 (Justitie) is het volgende ont leend: Echtscheiding. De van de presi denten der rechtbanken ontvangen ant woorden hebben eenerzijds bevestigd, dat de tegenwoordige toestand allerminst be vredigend is, anderzijds wel doen zien, dat over de te geven oplossing van een gemeen gevoelen niet kan worden ge sproken. D r u k p e r s delicten. Ook de minister meent, dat het wenschelijk is, dat de pers zich een zekere matiging oplegt bij het publiceeren van bijzonderheden betreffende moordaanslagen, zedendelic ten enz. Hij zou echter in dezen allereerst willen vertrouwen op krachten, in den kring der periodieken zelf in de goede richting werkzaam, daar een beinfluen- ceering van de pers, van regeeringswege, indien niet strikt noodzakelijk, in beginsel moet worden vermeden. Beslag safeloket, beslag onder derden. De indiening van een wetsvoorstel tot regeling van het beslag op den inhoud van een safeloket, wordt bevorderd. De beslissingen van eenige rechtbanken en gerechtshoven inzake het derden-beslag op loon zijn ook den minis ter niet ontgaan. Dat daardoor de con sequentie van het arrest van den Hoogen Raad van 7 Juni 1929 ten aanzien van het loonbeslag is komen vast te staan, kan de minister niet toegeven. Hypotheken. Aanleiding om het verlijden van hypotheekakten op te dra- komen; want de kapitein wilde voor de groote middaghitte begon, met zijn gevan genen te Smyrna zijn. De edele bisschop met zijn zilverwitte haren reed op een ezel, terwijl Sisidona in een gesloten draagstoel zat, door soldaten bewaakt. Ze zou niet onmiddellijk voor den consul gebracht worden, hoorde ze, daar er alleen hevel voor Polycarpus was. En zoo werd zo in de gevangenis gezet, terwijl de bejaarde 'bisschop alleen voor zijn vijanden zou komen te staan. Het was de laatste dag van de spelen en de menschen werden ongeduldig over het lange oponthoud. Het verhoor als men het een verhoor kan noemen, wan neer het lot van den gevangene al vooruit bepaald is zou in het amphitheater plaats hebbben, opdat duizenden er getui ge van konden zijn. Eindelijk werd de edele grijsaard bin nengebracht door zijn kwelgeesten. Een luid hoera ging op, alsof men een over winning had behaald. De geblankette, sterk geparfumeerde dames op de boven ste zetels, ^treken haar fraaie kleeren glad en wuifden zich koelte toe met haar waai ers, de 'kooplieden, die hun zaken ver laten hadden om de terechtstelling van dien rustverstoorder bij te wonen, glim lachten, maar zijn meest verbitterde vij anden waren toch de joden, die luide hun bijval met den gang van zaken betuigden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1