Gemengd Nieuws. Rechtzaken Ingezonden stukken gezondheidsredenen met ingang van den lsten Januari 1032 haar taak als bevra&r- schoolonderwijrerefl neerlegt. Zij vraagt tevens om een jaorlijksche toelage uit de gemeentekas. Besloten wordt haar dank te betuigen voor alles wat zij gedurende haar 35-ja- rig verblijf in deze gemeente voor de kin deren heeft gedaan en haar mede te dee- len, dat ter zijner tijd een nadere beslis sing omtrent het toekennen van een toe lage zal worden genomen. Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrijven van de Afd. Duiveland van het N. O. G. met begeleidende motie, ge richt aan de Regeering, waarin afkeuring wordt uitgesproken tegen het wetsont werp, betreffende de wijziging der Lager Onderwijswet, speciaal de leerlingen- schaal. Een adres, geteekend door de winke liers en neringdoenden, behelzende het verzoek, om een verordening samen te stellen, waarbij wordt bepaald, dat koop lieden en handeldrijvenden van buiten de gemeente hier worden geweerd wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Een adres van de Stichting landver huizing Nederland, houdende verzoek om een jaarlijksche bijdrage van f 10 wordt afgewezen. Besloten wordt, overeenkomstig art. 215 der Gemeentewet het gemeenteverslag om de 5 jaar te doen verschijnen. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting ter bespreking van de werkver schaffing, waaraan thans een 20-tal per sonen deelnemen. Na heropening van de openbare zitting wordt besloten B. en W. te machtigen in onderhandeling te treden met dhr de Korte inzake het toekennen van een bij slag op het loon, dat hij uitkeert voor het lezen van erwten. Van de nu volgende rondvraag wordt een druk gebruik gemaakt. Dhr Boone acht het gewenscht ten gerieve der schip pers de verlichting op de haven des mor gens wat langer aan te houden, wat door den Voorzitter wordt toegezegd. Dhr Van den Berg heeft uit de notu len gehoord, dat dhr Van Vessem heeft betoogd dat het College van B. en W. sedert 1889 links is geweest. Dit is on juist. Het College was eerst in 1909 over wegend links. Spr. hoopt, dat dhr Van Vessem zich rectificeert. Dhr Van Vessem zegt daarop, dat hij zich heeft vergist. Dhr de Koning heeft vernomen, dat de aangiften voor huisslachtingen voortaan vier dagen van te voren moeten plaats hebben; hij vraagt, of dit een nieuwe be paling is. De Voorziter antwoordt, dat zulks altijd sedert de inwerking treding der Vleeschkeuringswet voorschrift was; wellioht is in deze gemeente daaraan niet zoo streng de hand gehouden. Wissonkerke. Vrijdag vergaderde da Gemeenteraad voltallig. Na het lezen der notulen zegt dhr Kra mer wel geen opmerking op die notulen te hebben, maar wenschte een beter ver slag in de pers. Dhr Balkenende heeft ge sproken niet over den Kamperlandschen dijk, maar over groepen, die aansluiten willen aan het electrisch net. De voorzit ter zegt: „Over de pers hebben wij geen zeggenschap. Van den rechthebbende van de gron den, gelegen in het nieuw te leggen weg- vak in den Thorenpolder, is bericht inge komen, dat de onderhandelingen over verkoop zijn afgebroken. Dus wordt het onteigening. De maatregelen daarvoor zijn al ver gevorderd. Daarna behandeling begrooting 1932. Dhr Noordhoek houdt algemeene be schouwing en zegt, dat hij is teleurge steld, omdat hiji nergens bezuiniging vindt. De voorzitter zegt: „Het verwijt aan B. en W. ie niet te aanvaarden. De begroo ting is eenigen tijd geleden opgemaakt. Moest die nu opgemaakt worden dan zag die er weer anders uit. Spr. stelt o.a. voor den post voor een ambtenaar ter secretarie, die geraamd was, te schrap pen. Daarna artikelsgewijze behandeling. Dhr Noordhoek stelt voor de salaris sen van burgemeester, wethouders, secre taris en gemeente-ontvanger met 10 pet te verlagen. Aangenomen met de stem men van Van Halst, De Looff en Den Boer tegen. Daar in 1930 en 1931 niet gevaccineerd is, en dit vermoedelijk in 1932 ook niet zal plaats hebben, maken de leden De Rid der, De Boer, Kramer en anderen aan merking op dien post. De zaak wordt naar B. en W. verwezen in overleg met den arts. De bezoldiging van den keuringsvee arts vindt dhr Kramer te hoog. Dhr Schippers echter niet. Na veel praten wordt deze post verwezen naar B. en W. tot overleg met de andere gemeenten op Noord-Beveland, waaruit de keurings kring bestaat. Bij den post bestrating stelt dhr De Boer voor twee posten, ieder van f 450 voor een jaar te schrappen. Na eenige discussie aangenomen met de stem van wethouder Schippers tegen. Dhr De Looff onthield zich van stemming. Dhr Kramer wil de subsidie voor de schoolreisjes schrappen. Dhr Van Halst zegt: „Moeten we weer terug naar den tijd toen er op Noord-Beveland meiv schen geboren werden die stierven zon der er af te komen?" Dhr De Ridder vindt zoo'n schoolreisje voor de kinderen mooi. Ze sparen er een geheel jaar voor. Moet dit nu ook weg? Het voorstel van dhr Kramer wordt aangenomen met de stemmen van dhm De Ridder, Van Halst, Van der Maas en De Looff tegen. De subsidie aan hst muziekgezelschap Apollo" wil dhr Noordhoek schrappen. Dhr Van Halst vraagt: „Waar gaan we naar toe met alles te schrappen. Moet die kleine subsidie van f 50 aan „Apollo" ook nog?" Dbr Kramer zegt: „Het muziekge zelschap te Kamperland heeft ook geen subsidie". Dhr De Ridder zegt: „Zoover mij bekend, heeft het muziekgezelschap te Kamperland nooit om subsidie ge vraagd". Dhr Kramer ziet het nut er niet van in. We voorzitter vindt het zeer on dankbaar tegenover „Apollo". Spr. vindt de concerten zooals van „Apollo" des zo mers wel opvoedend". Het voorstel van Noordhoek wordt verworpen met de st, van dhm De Ridder, Van der Maas, Van Halst, De Looff, Schippers en De Boer tegen. Subsidie aan de autobussen. Dhr De Boer brengt klachten over van reizigers, die in de autobussen in den regen moeten zitten. De voorzitter zegt, dat er aan de goedkeuring nu verbonden is, dat de eene bus in December a.s. verbeterd moet zijn. Wordt dit niet gedaan, dan praten wij later wel. Daarna wordt de begrooting vastge steld op gewone dienst, ontvang en uit gaaf f 101.237,92, onvoorzien f 6989,10, kapitaaldienst, ontvang f 2.475, uitgaaf f 1.825, batig slot f 650. Dhr Kramer vraagt naar de overname van den weg van Van Hee te Kamper land. Wethouder Schippers zegt: „Die is vroeger bij raadsbesluit overgenomen maar tot heden nog niet overgeboekt". De voorzitter zegt: „De weg is overgeno men onder voorwaarde, dat hij in goeden staat verkeert. Daarna sluiting. Bij Koninklijk besluit van 4 Nov. is verklaard, dat grond bestaat tot afwij king van de onteigeningswet voor onteige ning ten algemeenen nutte met name van de gemeente Wissekerke, noodig voor de verbetering van een gedeelte van den on- der no. 9c op het provinciaal wegenplan van Zeeland voorkomenden weg van Wis sekerke naar Kamperland, van het begin punt tot bij den Boschdijk in de gemeente Wissekerke, welk werk tevens bestrijding van werkloosheid ten doel heeft. Axel. Gemeenteraad. (Slot). Dhr üggel (A. R. weth.) stelt voor om aan Ged. Staten te verzoeken om de jaarwed den van Burgemeester, Wethouders, Se cretaris en Gemeente-ontvanger met 25 pet te verlagen. Als Ged. Staten met een vermindering van salaris accoord gaan voor genoemde groepen, dan zal de Raad voorstellen ontvangen om de andere amb tenaren, hoewel met een kleiner percen tage, eveneens te verlagen. Spr. legt den nadruk er op, dat de nood der tijden er toe dringt, en het tegenover de andere groepen der bevolking niet te rechtvaar digen is, om de salarissen onaangetast te laten. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. De tegenstem mers willen weer niet hun neus bij Ged. Staten stooten. Dhr Zeger stelt voor, de presentie-gel- den der Raadsleden te verhoogen en wel van f 2.50 ot f 5 per zitting. Spr. zegt, dat een arbeider, lid van den raad, niet moet opzien tegen bet bijwonen van een raadsvergadering. Op den voorzitter wordt aandrang uit geoefend om de vergaderingen altijd des middags te houden, dan moet een arbei der slechts een halve dag verzuimen. De voorzitter wil bet verzoek ernstig over wegen. Dbr Zeger trekt zijn voorstel in. Vervolgens komt ter sprake het salaris van den derden ambtenaar ter secretarie, dat voor 1932 voor f 1000 op de begxoo- ting staat. Alle leden staan op bet stand punt, dat dit salaris veel te laag voor een gediplomeerd ambenaar is. Een voorstel van dhm Hamelink en de Ruijter om een vasten derden ambtenaar te benoemen wordt aangenomen met 11 tegen 1 stem. (dhr Dieleman). Het salaris moet op f 1500 bepaald. Dhr G. Hamelink stelt voor een sub sidie van f 200 voor de Burgerwacht te schrappen. De Burgerwachten zijn niet te vertrouwen gezien in Oostenrijk. Van revolutie is geen sprake in ons land. Dhr de Ruijter heeft het volste vertrouwen in de Burgerwacht en wil den post behou den. Dhr Oggel bestrijdt den heer Hame link eveneens, en wijst op 1918, toen de Burgerwachten hebben getoond, dat ze noodig waren en ook nu nog zijn het mannen, die pal willen staan voor Va derland en Vorstenhuis. De post wordt gehandhaafd met 8 tegen 4 stemmen (te gen dhr G. Hamelink en de fractie 't Gil de). Dhr Hamelink (S. D.) stelt voor bij wijze van werkverschaffing 10 arbeiders woningen te bouwen. Het is een noodige en nuttige geldbelegging. De voorzitter kan zulk een voorstel niet direct behan delen. Het moet toch eerst goed bekeken worden. B. cn W. zullen de zaak eens onderzoeken. Bij onderwijs komt ter sprake een bo ventallige onderwijzeres op de openbare lagere school. B. en W. kunnen die niet voor rekening der gemeente nemen. Het onderwijs is ook zonder deze onderwijs kracht op peil. Komen er in 1932 vol doende kinderen bij, dan zullen B. en W. zoo vlug mogelijk een onderwijzer benoe men. Breedvoerig wordt deze zaak bespro ken en het advies van B. en W. opge volgd met 7 tegen 3 stemmen. (De heeren B. Zegers en Hamelink heb ben de vergadering verlaten. B. en W. stellen voor om de subsidie ten behoeve van de bewaarscholen die in 1931 op f 15 per kind is gesteld, voor 1932 te stellen op f 10 per kind. Verschil lende heeren zijn daar tegen. Deze ver mindering is te ingrijpend. Dhr de Ruijter (A. R.) stelt voor het te brengen op 11.50 gld. per kind. Alduu besloten. Dhr van Bendegem (G. H.) stelt voor om de bedragen, gesteld voor de Middel bare Handelsschool te Hulst, en ten be hoeve van de Ghr. Lagere Landbouw school te Axel te schrappen. Deze bedra gen totaal in maximum f 500 blijven ech ter gehandhaafd. Aan de Harmonie-vereeniging „Con cordia", die als voorheen f 300 subsidie vroeg en aan de Ghr. Harmonie „Ho sanna", die f 250 vroeg (vroeger geen subsidie gevraagd) stellen B. en W. voor ieder f 200 te geven. Dhr 't Gilde zegt, dat het nu toch eens blijkt, dat de Chris- telijken niet alles zelf betalen. Spr. wil beiden geven wat gevraagd wordt en is tegen het voorstel van B. en W. Dbr Hamelink (S. D.) wil geen knie buiging maken voor rechts; hij stelt voor om „Concordia" f 300 te geven en „Ho sanna" f 100, ze moeten dan maar eens leeren om niet altijd te doen of wij altijd alleen uit de staatsruif eten. Dhr Dieleman (A. R.) zegt, dat hij nog altijd op het standpunt staat, die mu ziek wil maken, moet het zelf betalen. Maar er is een grens. Nu bet werkelijk niet meer gaat wil ook hij helpen. „Con cordia" krijgt van de gemeente ook nog een repetitielokaal) gratis, en „Hosanna" betaalt voor een lokaal f 60. Dhr Oggel (A. R.) wil beide gezelschap pen op gelijken voet behandelen. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Een verzoek van de verschillende zang- en muziekvereenigin- gen ter dezer plaatse om een nieuwe en grootere muziektent kan niet worden in gewilligd wegens de financiën. Ten slotte werd de begrooting aange nomen met algemeene stemmen, met op de gewone dienst aan Inkomsten en uit gaven f 215654.62 Kapitaaldienst, in komsten en uitgaven f 33085,67. Op de gemeentefonds-belasting worden geheven 70 opcenten, overeenkomende met het vroegere cijfer 1, alzoo geen be- lastingverhooging. De post werkloozensteun is geraamd op f 6500. De voorzitter spreekt het dankgebed uit en sluit de vergadering. Pogingtot aanranding Zaterdagochtend is de 29-jarige postbe- steller H., die kwitanties aan het innen was, te Gestel door een tot nu toe onbe kend gebleven persoon aangevallen en van zijn fiets getrokken. Juist op dat oogenblik floot een ander persoon, die op den hoek op uitkijk stond, waarop de aan rander H. in den steek liet en verdween. H. had een geldtasch bij zich, die hem waarschijnlijk ontnomen zou zijn, indien er geen onraad bespeurd was door den man, die floot. Hij ontdekte naderhand een messnede in zijn cape, doch was niet gewond. Driehonderd kippen ver brand. Te Bergen (N.-H.) is vermoe delijk tengevolge van kortsluiting, brand ontstaan in een kippenhok van den heer R. aan den Filarskyweg. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse kwam brandde alles af; 200 k 300 kippen werden een prooi van het vuur. De heer R. was niet verzekerd. Koffiealsstookmiddel. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt zou de Braziliaansche regeering voornemens koesteren om op de spoorwegen alsstook- iniddel tot briketten geperste koffieboonen te gebruiken, teneinde aldus de overtol lige koffie, die tot dusverre in Zee gestort werd, te gebruiken. Tevens heeft zij op dracht gegeven pogingen te doen om uit de koffieboonen alcohol, olie en cellulose te winnen. Wat een brandblusschlng in één nacht kost Gelezen in het verslag van den Gemeenteraad van Vlaar- dinger Ambacht: „De mededeeling van den burgemeester dat aan de gemeente in rekening zijn ge bracht bij de onlangs plaats gehad heb bende branden van vier hooibergen 800 flesschen bier, 897 boterhammen, alsmede limonade, melk enz., terwijl voorts de algemeene kosten ongeveer f 1000 hebben bedragen, ontlokte veel discussie". Wat we ons kunnen indenken. „Dage n", „weke n", „veldtoch ten". In alle 48 staten van Amerika is iedere week aan een „verheven doel" gewijd, wordt uit New-York gemeld. Er worden „eet-meer-sinaasappelen"- weken gehouden, „spreek-beter-Engelsch"- weken, „spreek-de-waarheid"-weken enz. Dezer dagen hebben de Amerikanen een beleefdheidsweek gehouden, onder het motto: „Wees hoffelijk voor de oude dames", gedurende die week droegen de kinderen de pakjes voor oude dames en wanneer ergens gewacht moest worden, mochten de oude dames voorgaan. Behalve moederdagen kent men er ook de „boomplantdagen", waarop iedere staatsburger een boom plant. Behalve „dagen" en „weken" kent men er ook „veldtochten". Er zijn reeds veldtochten geweest voor 't schoonhouden der hui zen, tegen de vliegen, tegen de motten en tegen de ratten. Velen zijn van meening, dat 'tnu toch langzamerhand tijd wordt voor een „veld tocht" tegen „weken" en „dagen". Afweer-koffie. Het ca deau-stelsel ad absur- d u m. Gelijk hier te lande, zoo is het ook bij onze Oostelijke naburen sinds lang gebruikelijk, dat in verschillende onder nemingen porceleinwaren worden geëta leerd, en dat de huismoeders worden aan gespoord, ijverig rabatzegels te verzame len, om geleidelijk in het bezit te komen van een mooi koffie-servies. De hier bedoelde rabatzegels konden tot dusverre eveneens tegen contant geld worden ingewisseld, schrijft „De Midden standskrant". Sinds eenigen tijid evenwel, is een kof fiehandelaar te Dusseldorf er toe overge gaan, aan zijn klanten zonder vooraf gaande bijeenzameling van rabatzegels, porceleinwaren tegen contante betaling te koop aan te bieden. Wat als gevolg daarvan komen moest, is metterdaad gekomen, t.w. de „afweer- koffie". In de Dusseldorfsche porceleinwinkels kan men n.l. tegenwoordig plakkaten zien, omkranst met mooie koffie-verpakkingen en dragend de volgende mededeeling: pond 250 gr. Rijksmark 1. AFWEERKOFFIE. Ter bestrijding van het cadeau-stelsel bij vele koffiehandelaren hebben wij een bijzonder goede, zuivere koffie recht streeks van den importeur betrokken en bieden wij die onzen klanten tegen eigen kostprijs aan. De speciaalwinkels in glas, por- celein en kristal van Dusseldorf en omgeving. Een nadere mededeeling kondigt voorts aan, dat bij aankoop voor twee mark tel kens een half pond afweerkoffie wordt verstrekt voor den prijs van 1 Mark. Aan smokkelaars ge leverd. Zooals wij onlangs meldden, is op Duitsch grondgebied aangehouden de 25-jarige winkelier J. W. uit Zwartemeer (gem. Emmen), die aan smokkelaars ver schillende goederen ha.d geleverd. De man werd in Meppen in arrest ge steld, en heeft aldaar thans voor het Schöffengericht terecht moeten staan. Ten laste werd hem gelegd, het gemeen schappelijk met Duitschers drijven van smokkelhandel en wel van 27 centenaars tarwemeel, vijf pond rooktabak en twintig pond ongebrande koffie. W. werd schuldig verklaard en veroor deeld tot 8000 mark boete, subs, twintig dagen hechtenis. De ketelontploffing aan boord van de „Oranje Nassau". De Raad voor de Scheepvaart heeft eer gisteren uitspraak gedaan inzake het ke telongeval aan boord van het stoomschip „Oranje Nassau". De Raad is van oordeel, dat dit ongeval, dat helaas een menschenleven beeft ge kost, doch zeer gemakkelijk, namelijk in dien een explosie zou hebben plaats gehad, een ramp van grooten omvang had kunnen worden, is veroorzaakt door den ondeugdelijken toestand, waarin de be trokken ketel verkeerde in het bijzon der de steekbouten in verband met de onoordeelkundige wijze, waarop de ketel is opgestookt. Het begin was één ondeug delijke steekbout. Deze heeft den druk niet kunnen opnemen waarna zich ter plaatse 43 steekbouten begaven. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dat de andere steekbouten van den ketel eveneons in minderwaardigen toestand verkeerden. De later genomen buig- en trekproeven hebben wel aangetoond, dat bet materiaal niet ondeugdelijk was. De vraag moet worden gesteld hoe het mogelijk is, dat een dergelijk ongeval kon plaats vinden zóó kort nadat op 11 Juni 1931, de ketels door het Stoomwezen in orde waren bevonden. Een in ondeugde lijken staat verkeerende steekbout kan, indien de overige steekbouten in orde wa ren een dergelijk onheil niet veroorzaken. De verklaring van den hoofdingenieur van 't Stoomwezen dat achteraf is gebleken dat, wanneer dit ongeluk niet op 15 Aug. was gebeurd hot noodzakelijk binnen zeer korten tijd zou hebben plaats gevonden, is in zooverre zeer onbevredigend, dat daarmede is gezegd, dat een onderzoek, zooals dit door het Stoomwezen wordt in gesteld, niet een dergelijken gevaarlijken toestand der ketels aan 't licht kan bren gen. De inspecteur van den Technischen Dienst had order gegeven om langzaam en voorzichtig op te stoken. Deze order is in den morgen van het ongeval niet opgevolgd. Naar 'sRaads oordeel heeft de hoofdmachinist getoond geen juiste opvatting van zijn taak te hebben. Aan de directie noch aan den inspec teur valt eenig gebrek aan zorg met be trekking tot de ketels van de „Oranje Nassau" te verwijten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie; Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik eenige ruimte in uw blad voor het onderstaande. Op Woensdag 28 October is in de Raads vergadering der gemeente Rilland-Bath een verzoek behandeld van aangeslagenen in de bedrijfsbelasting. Tot dusver moes ten zij van eiken arbeider, dien zij in dienst namen, f 18 belasting per jaar be talen. Dat is nu teruggebracht op f 10 per arbeider. Wij accepteeren deze reductie, maar zijn er geenszins door voldaan. De heffing van belastingophetgeven v a n w e r k blijft bestaan en dat in dezen tijd van nood (ook voor de aangeslage nen) en van werkloosheid. Deze belasting behoorde geheel te worden afgeschaft. Een voorstel van een Ier wetlioude. om de belasting tot f8.~ per werkman terug te brongen, vond zelfs geen meer derheid. De daartegen aangevoerde motleven zijn o.i. in 't geheel niet steekhoudend, maar wij willen het hier nu over slechts één der motieven hebben. De heer Weststrate heeft volgens een verslag in een der bladen gezegd: „Een maatschappij als de Bathpolders, heeft „een reserve van f875.000.—; het is geen bezwaar, dat men daar „eens uit put". Voordat we verder gaan, zij even op gemerkt, dat hij zich vergist omtrent het bedrag. Dat is nooit zoo hoog ge weest, als hij aangeeft, en is nu ten gevolge van het verlies op het gewas 1930, welke verlies plm. f 75000.— bedroeg, gedaald tot plm. f192.000.Als dit nog drie jaren zoo doorgaat, is geheel die reserve weg. Maar die vergissing is niet zoo erg. Maar de heer Weststrate spreekt over iets, wat hij niet begrijpt, en dat is erger. Hij wil, dat wij uit die reserve zullen putten en denkt dus, dat dat bedrag voor het grijpen ligt of althans gemakke lijk vrij te maken is, om er bedrijfsbelas ting mee te betalen. En hij heeft door zijn onkundige uiting diezelfde meening doen post vatten bij het publiek, dat zoo iets, o zoo gaarne, gelooft. Dit bleek, nu wij— door den nood gedwongen onze jongens van 1619 jaar, die vroeger ook 'a winters aan werk werden geholpen, behalve bij strenge vorst, tot ons groot leedwezen moesten meedeelen, dat dit dezen winter wel niet zou kunnen. Naar ons ter oore kwam heeft men nu reeds gezegd: „Weststrate zegt, dat er f275.000 reserve is laten ze nu daaruit ook maar putten, om de jongens aan 't werk te houden. Wij zien ons thans genoodzaakt te trachten, dat verkeerde begrip van den heer Weststrate te verbeteren. Dat is misschien niet gemakkelijk, want zoo vele menschen begrijpen deze zaak ver keerd en het is dan ook den heer West strate niet kwalijk te nemen. Maar wie eerlijk wil oordeelen, kan het misschien toch wel begrijpen. Het is in weinig woorden te zeggen. Als een werkman van zijn weekloon fl.op zij legt, heeft hij fl.reserve. Als hij dat een geheel jaar lang doet, heeft hij f 52.reserve. Nu gaat hij vooi die f52.wat hout koopen, maakt daar van een varkenshok, koopt nog een paar laarzen en een spade. Heeft hij nu nog f52.reserve? Ja zeker maar in den vorm van een gebouwtje en wat goede ren. Maar nu kan hij dat bedrag die reserve niet meer 'gebruiken om er belasting mede te betalen. Wilde hij dat, dan zou hij die goederen weer moeten verkoopen, en dus zijn bedrijfje afbreken. Dat kan hij niet, want hij heeft het noodig. Ziedaar alles. Bij ons is het niet anders. Toen ik hier kwam 1 October 1908 waren er nog maar een 40 of 50 werk paarden. Onze oudere arbeiders weten nog wel, dat toen de vrachtrijders en de buren kwamen helpen. Ja zoo moest men beginnen. Maar ieder begrijpt, dat dit zoo niet kon blijven. Er zijn nu ruim 90 werkpaarden en die hebben we noodig. Er was nog geen rundvee. We hebben vele gebouwen moeten stichten, machines moeten aankoopen. We hebben wegen moeten aanleggen en smal spoor. We hebben betonwerken op onze dijken moe ten aanbrengen. En we hebben ook een fonds gevormd, waarvan de rente ge bruikt wordt, om onze oudjes aan een pensioentje te helpen. Voor dat alles was veel geld noodig. Welnu, daarvoor is telken jare een ge deelte van de winst op zij gelegd, even als in het boven gegeven voorbeeld van een werkman. Men noemt dat reserve. Maar geen reserve om in een laadje te laten liggen, maar om het bedrijf or mede in-orde te brengen. Nu zal leder ook de heer Weststrate wel begrijpen, dat we dat geld niet voor 't putten hebben, om er de be lasting op het geven van werk mee te betalen. Wij zouden dan ons be drijf weer moeten afbreken. Zoo onzinnig heeft de heer Weststrate het niet bedoeld. Maar dan heeft hij niet begrepen, wat hij gezegd heeft. Dat wij uit de zoogenaamde reserve niet kunnen putten blijkt bovendien hieruit, dat wij aan het bedrag van die reserve nog lang niet genoeg hadden. Meer dan dat bedrag hebben wij voor de genoemde doeleinden moeten leenen, waarvoor we rente hebben te betalen en waarop we moeten aflossen. Dat doet men niet, als men 'tgeld in een laadje heeft liggen! Dit heeft de heer Weststrate niet ge weten, althans niet gezegd. En opnieuw moeten! we leenen, om onze arbeiders te betalen en onze kunst mest, en onze belastingen, ook de be lasting op het geven van werk, enz. Hoe komt het nu, dat de heer West strate het woord reserve in ons verslag heeft gezien of daarvan heeft gehoord, ofschoon uit die reserve niet kan worden geput, en er meer schuld is? Ja daarvoor moet men wat ver stand van boekhouden hebben. Het een voudigste en duidelijkste kunnen we dat zóó zeggen, dat aandeelhouders uit de balans moeten kunnen zien, hoeveel geld ze in het bedrijf hebben gestoken, behalve het bedrag van de aandeelen. Ik denk, dat thans ook onze arbeiders de zaak wel beter hebben begrepen en denk er niet weer op terug te komen. Met dank voor de plaatsruimte De Directeur der N.V. Landb. Mij De Bathpolders, W. KONING Wz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6