DE ZEEUW Om het Eeuwige Rijk. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. VAN MAANDAG 9 NOV. 1931, Nr 34. BEGROOTING BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk V, Bdnnenlandsche Zaken en Landbouw der Hijksbegrooting voor 1932. Het volgende is er aan ontleend: Blnnenlandsch bestuur. Eenige leden drongen aan op afschaf fing van den zomertijd. Verscheidene leden waarschuwden te gen een te ruime toepassing van het mid del van annexatie ten aanzien van gemeenten, 'die een zelfstandig bestaan hebben en kunnen behouden. Weder 'drongen sommige leden op af schaffing van den stemplicht aan. Verscheidene leden drongen aan op een wettelijke regeling, waarbij 1 ij k v e r - branding uitdrukkelijk wordt toege staan. Andere leden kwamen hiertegen op. Verscheidene leden stelden de vraag, of de Regeering geen aanleiding kan vinden een landelijke steunregeling voor bin nenschippers in het leven te roe pen. Wederom werd geklaagd over hooge bruggelden en andere scheepvaartrechten met name in Groningen. Gevraagd werd, of een spoedige afdoe ning van de wijziging der Zondags wet kan worden verwacht. Andere leden zouden, om het even hoe dit zou worden bereikt, gaarne zien, dat meer heili ging van den Zondag plaats had. O.m. werd gewezen op de omstandigheid, dat in Den Haag op Zondag kerkdiensten werden gestoord 'door draaiorgel- en an dere muziek, ten beste gegeven op de z.g. voorjaarskermis in den Dierentuin. Ver scheidene leden achtten deze klachten zeer overdreven: de Zondag kan h.i. niet ge reserveerd worden voor één of enkele groepen van de burgerij. Verscheidene leden vroegen, of de Re geering den tijd nog niet gekomen acht om te bevorderen, dat de mogelijkheid tot het heffen van de onbillijke zakelijke bedijfsbelasting uit de Gemeente wet wordt verwijderd. Bij herhaling werd aangedrongen op het tot stand brengen vein een wet tot be scherming van in het wild levende planten en dieren en van natuur schoon. Op de bekende gronden werd opnieuw de afschaffing van de vrijwillige burgerwachten, den Bijzonderen vrijwilligen landstorm en de militaire po litie bepleit. Aangedrongen werd op een verruiming van den steun, verleend aan behoef tige Nederlanders, die in het bui tenland wonen. Er is, naar verschillende leden meenden, geen stelsel in de hulp verleening. Van verschillende zijden werd aange drongen op het met kracht voortzetten van de werkverschaffing en op het tot stand komen van billijke steun regelingen voor werkloozen. Intusschen vestigden verscheidene leden er nadrukkelijk de aandacht op, dat bij alle in het 'belang van de werkloozen te nemen maatregelen alles zal moeten wor den vermeden wat aan herstel van nor male verhoudingen in den weg staat. Het werd gewenscht genoemd, dat meer dan een lid van een gezin tot de werkver schaffing wordt toegelaten. Naar som mige leden opmerkten, is de werkloozen- steun op het platteland vaak zeer onvol doende. Landbouw. Vele leden betoogden, dat, in tegenstel ling met het vorig jaar, toen de veehou derij, het gemengde bedrijf en een deel der tuinderij nog met moeite het hoofd boven water konden houden, de nood in het landbouwbedrijf thans ge zegd kan worden algemeen te zijn. In het verleden heeft de Regeering zich, FEU ILLETON 52.) o— HOOFDSTUK XX. De storm breekt los. De bejaarde bisschop van Smyrna had zijn belofte aan Sisidona en de kleine Cas- sius behouden en bezocht hen meer dan eens in de villa en dan luisterde niet al leen Gassius, maar de slaven en Plautius en zijn vrouw kwamen ook hooren naar de woorden van wijsheid en goedheid, die van zijn lippen vloeiden. Het was gedaan met de tijdelijke voor uitgang van Plautius en men zag maar al te duidelijk dat hij niet lang meer in hun midden zou toeven, maar hij deed nog wat hij kon tusschen zijn wingerdplanten en oranjeboomen, want hij wilde, dat de tuin er op zijn voordeeligst uit zou zien, als Flaminius terug zou keeren, nu vroeg in den zomer of liever juist na de eerste wijnoogst. Ieder in Smyrna maakte al voorbe reidselen om het feest van den wijngod dit jaar prachtiger dan ooit te vieren, want de nieuwe consul, die gewoonlijk in Ephe- sus resideerde, had beloofd, bij eenige wat betreft het verleenen van steun aan den landbouw, tot drie maatregelen be perkt. Eén daarvan, de Tarwewet met het daaraan vastgekoppelde maalverbod, heeft voor een groot deel aan zijn doel beant woord; in landbouWkringen heeft men in dit opzicht nog slechts dezen wensch: ver hooging van het verplichte percentage binnenlandsch meel. De tweede steun maatregel, de hulp aan de bietenteelt, een veel intensiever cultuur, kwam te laat en was te gering, gelijk reeds tevoren in en buiten de Kamer was voorspeld. De derde van de 'hier besproken maatregelen, de steun aan de aardappelmeelihdustrie, heeft evenmin de verwachte uitwerking gehad. Aangedrongen werd op een teelt beperking, gepaard aan de toekenning van een teeltpremie tot een zoodanig be drag, dat f 1 per H.L. aardappelen aan den landbouw komt. Met allen nadruk werd er algemeen op aangedrongen, dat de Regeering in de Memorie van Antwoord e e n v o 11 e d i g, nauwkeurig en duidelijk over zicht zal geven van al hetgeen zij van plan is en hetgeen zij nog overweegt te doen om den landbouw door de huidige langdurige depressie heen te helpen. Naar de meening van verscheidene leden is de Regeering thans in dit opzicht in gebreke. Gevraagd werd naar het standpunt van de Regeering t.o.v. de wenschen der drie centrale landbouworganisaties, o.a. 12 Juni 1930 aan de Regeering kenbaar ge maakt. Verscheidene leden bepleitten het geven van een ruime bevoegdheid aan de Regee ring, opdat zij op elk moment zelfstandig de maatregelen zal kunnen treffen, die de omstandigheden noodig maken. Aangedrongen werd ook nu weer op maatregelen tegen den invoer van buiten- landsch vleesch door verbod of rantsoe neering van dien invoer, alsmede op het heffen van een bijzonder invoerrecht op die producten van land- en tuinbouw, waarin een moordende concurrentie van de zijde van het buitenland bestaat. Van andere zijde werd bezwaar ge maakt tegen het geven aan de Regeering van een algemeene bevoegdheid. In het bijzonder zouden verschillende leden de volgende maatregelen aan het oordeel van de Regeering willen onder werpen: a. wettelijke maatregelen tot ontbinding vandepachtcontracten, afgesloten vóór 1 Jan. 1930; b. steun aan hypotheek nemers, die door de daling der grondprijzen in moeilijkheden komen; c. eenige verhooging van den steun, aan de bietenteelt verleend; d. steun aan de rogge, hetzij door het scheppen van een orgaan, dat een in- voermonopolie voor den invoer van bui- tenlandsche rogge verkrijgt, hetzij in den vorm van een teeltpremie voor rogge, wel'ke voor de markt wordt verbouwd; e. steun aan de vlasindustrie; f. een teeltpremie voor den verbouw van fabrieksaardappelen, met behoud van de reeds toegepaste beperking van de productie; g. steun voor reclame in'het bui tenland voor onze land- en tuinbouw producten; h. bevordering van het gebruik van Nederl. landbouwproducten bij Overheids bedrijven en -instellingen; i. verstrekking van rentelooze credieten aan tuinbouwers, waartoe het Rijk de gemeenten in staat zou moeten stellen door een belangrijk deel van de garantie daarvoor op zich te nemen; j. bevordering van den georganiseer- •den afzet van land- en tuinbouwproduc ten; k. instelling van districtscommissies tot regeling van de arbeidsvoorwaar den der landarbeiders met beroep op een centrale commissie, zoo de gezamenlijke werkgevers- of arbeidersleden van een districtscommissie dat wenscben; 1. verbetering van landbouwonderwijs en landbouwvoorlichting. Hiertegenover werd aangevoerd, dat de regeling van productie en afzet niet tot de taak van den Staat 'behoort en aan de vrije maatschappij dient te worden overgelaten. •Ook werden nog volledige inlichtingen gevraagd omtrent de werking van de Tar wewet. der spelen tegenwoordig te zijn en de jog den en priesters van Dionysus hadden be sloten te verzoeken, dat er beslister tegen de Christenen opgetreden zou worden. Germanicus zat nog in de gevan genis, maar ze besloten te vragen, of lie ver te eischen, dat hij voor de wilde bees ten in de arena geworpen zou worden. Toen de gemeente van deze vijandige stemming hoorde, maakte ze zich beangst voor haar bejaarden herder en ze smeek ten hem zich uit de stad terug te trek ken. tot de storm geluwd was. Maar Pa- schen was öp handen en de oude man was zeer ongeneigd zijn gemeente te verlaten. „Wie zou mij de beloofde kroon kun nen ontrooven?" voegde hij er aan toe. „Neen, maar de gemeente heeft u nog noodig, vader," zei er een. „Als dat zOo is, dan zal God me om hullen met een muur van vuur om me te gen mijn vijanden te verdedigen," zei Po- lycarpus beslist. Maar eenigen van hen hadden dingen gehoord, waaruit ze opmaakten, dat, als ze den ouden man nog eenigen tijd in hun midden wenschten te houden, hij een poosje een veiliger omgeving op moest zoe ken; en ze waren vast besloten, dat hij gaan moest. „God verzoekt zijn discipelen tot ze in de eene stad vervolgd werden, om naar een andere te gaan en nu zijn wij gezonden döor de gemeente met het verzoek u zoo snel mogelijk tot vertrek Verscheidene leden gaven uiting aan hun bevreemding over het uitblijven van de Mem. van Antwoord op het Voorl. Ver slag der Eerste Kamer betreffende het ontwerp-Pachtwet. Er werd op aangedrongen, dat de Re geering niet lijdelijk zal blijven met be trekking tot de pogingen, welke van par ticuliere zijde worden gedaan om te trach ten te bereiken, dat bij de betaling van naar Engeland uitgevoerde producten het pond naar de goudwaarde wordt berekend. Het treffen van maatregelen ten einde den invoer vein brood tegen te gaan, al thans daaraan zekere perken te stellen, werd noodzakelijk geacht. Sport. Zaterdagmiddag werd te Vlake de beslissingswedstrijd Goes III Rilland gespeeld, uitslag 3—2 voor Goes. Te 3 uur werd aangevangen. Goes III kwam met verschillende spelers uit him 2e elftal uit, terwijl Rilland drie invallers had. Vooral de aanwezigheid van een in valler-keeper heeft geweldigen invloed gehad op het verloop van den wedstrijd Dit werd reeds circa 10 minuten na den aanvang bewezen. Goes III scoorde haar eerste doelpunt door een ernstige fout van den keeper. Spoedig daarna maakte Goes III haar tweede doelpunt. Dit was voor Rilland een prikkel, om tegen te scoren (21).! Vóór de rust werd er echter nog 31 van gemaakt. De achterstand was echter voor Rilland te groot om dien in te halen. Uit de voortdurende aanvallen van Rilland kwam slechts eenmaal één doelpunt, zoodat de eindstand 32 werd. Hiemee is dus Goes III kampioen der Zaterdagmiddagcompetitie. J. A. Frederiks.fTe Den Haag is overleden, 81 jaar ond, de heer J. A. Frederiks, beheerder van het museum „Gevangenpoort".' De thans ontslapene werd 28 November 1849 te Middelburg geboren, na al daar de H. B. S. te hebben bezocht, trad hij in dienst bij den Rijkswaterstaat. Ver volgens was hij architect voor de Abdijge bouwen in Middelburg en Conserva tor voor het museum van het Zeeuwsche Genootschap. In 1907 werd hij directeur van het Kunstnijverheidsmuseum in Den Haag en later werd hij als opvolger van Victor de Stuers benoemd tot beheerder van de Gevangenpoort. De heer Frederiks was lid van de Rijks commissie voor de Monumentenzorg. De thans ontslapene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, officier in de orde van Oranje Nassau, ridder in de orde van Leopold van België en comman deur der orde van de Kroon van België. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden Dinsdag op de Algemeene Begraafplaas. Het bericht van het overlijden van den heer J, A. Frederiks heeft ook in zijn ge boorteplaats velen zeer getroffen. Niette genstaande zijn hoogen ouderdom kwam de heer Frederiks nog geregeld te Mid delburg. Men heeft hier in de Abdijgebou wen en vele andere ingevolge zijn plan nen gerestaureerde panden een herinne ring aan zijn groote bekwaamheid en lief de voor het schoone uit het verleden, waarvan ook veel in het uitgebreide mu seum van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen getuigt. De auto-botsing te Wemeldinge. Naar we nader ver nemen, is de auto zoodanig verwoest, dat een behoorlijk onderzoek van het voer tuig door den keuringsdeskundige Ir Vij geboom uit Vlissingen, niet meer kon plaats hebben. Het ongeval moet aan de onoplettendheid van de in de vrachtauto zittende personen worden geweten. Zaterdag werd door Dr Hulst uit Lei den sectie op het lijk van dhr Vleugel verricht. De stationsinbraak te Krabbendijke. Naar wè vernemen is gebleken, dat een viertal personen, die te Steenbergen door de Marechaussee al daar werd aangehouden, als verdacht van een onder die gemeente gepleegden dief stal met braak in een fabriek, waarbij een brandkast werd geforceerd, zich ookheb- gereed te maken." „Maar waarheen moet ik gaan?" vroeg Polycarpus. „Naar Sardis. Vrienden van Melito zul len u wel willen verbergen." Maar de bisschop schudde het hoofd. „Dat zal de eerste plaats zijn, waar ze me zulten zoeken en het zal hen, die me wilden helpen in moeilijkheden brengen. Neen, als ik gaan moet, zal ik Smyrna stil verlaten en een toevlucht zoeken bij vrienden, die vrijwel onbekend zijn in deze stad en bij wie ik veilig verblijven kan." Men stelde zich met Sisidona in ver binding, die den edelen grijsaard hartelijk verwelkomde; terwijl Cassius verrukt was over den logé, niet vermoedend, waarom hij kwam, want Sisidona wilde zijn blijde jeugd niet verduisteren door hem te ver tellen, dat .de godsdienst, die zij beleden, hen elk oogenblik in moeilijkheden kon brengen. Ondertusschen bereidde men er zich in Smyrna op voor om de geheele Christen gemeente aldaar uit te roeien, tenminste, dat waren de priesters en joden van plan; en bun eerste slachtoffer was Plautius' vriend, Germanicus. Ieder, die slechts even kon was naar de arena gegaan om de spelen bij te wonen en den nieuwen eer sten consul te eeren, die had bevolen, dat Germanicus uit de gevangenis gehaald zou warden en aan de goden geofferd of voor ben schuldig gemaakt aan de op 30 Sep tember 1.1. te Krabbendijke gepleegde in braak in het stationsgebouw van de Ned. Staatsspoorwegen, waarbij hun als buit eenig geld in handen viel. Op een der ver dachten werd de sleutel van het stations gebouw gevonden. Allen zijn afkomstig uit Rotterdam. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd, inhoudende onder meer, dat zij op den bewusten avond per auto een bezoek hebben gebracht aan Krabbendijke, met het vooropgezette doel aldaar in te breken. Verdachten werden ter beschikking gesteld van de Justitie te Breda. Benoeming. Benoemd tot ad ministratief ambtenaar ten bureel e van den districts-commandant der Rijksveld- wacht te Middelburg, dhr N. R. G. Galle, afkomstig uit 's-Gravenhage. Benoemd tot telefoniste le klasse bij den interlocalen dienst de telefoniste bij den interlocalen dienst M. Rottier, van het post- en telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. DE HILVERSUM 5 is er! Eénknops N.S.F. toestel met electr. dyn. luidspr. f275. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Van welingelichte zijde deelt men aan de „Midd. Crt." mede, dat hoewel formeel door het bestuur der Godshuizen tot den bouw van een Con sultatie-bureau werd besloten, 't er verre van is, dat zoodanig besluit reeds nu tot uitvoering zou kunnen worden gebracht. Dit besluit toch behoeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten en deze goed keuring moet nog worden gevraagd. Dit zal geschieden in een schrijven, gericht aan dat college, doch hetwelk wordt toe gezonden aan B. en W. van Middelburg met verzoek daarop wel te willen advi- seereu. Zondagmorgen ongeveer tien uur is de brandweer gealarmeerd voor een brand bij M. in de Zandstraat. Met de groote autospuit werd uitgereden. Het bleek een schoorsteenbrand te zijn, die spoedig kon worden gebluscht. Goes. De nieuwe, en allerwegen zeer gunstig beoordeelde film der Ned. Chr. Radio-vereeniging zal hier op Donderdag 26 November worden vertoond, 's Avonds is er voorstelling voor volwassenen en in den vooravond voor kinderen. Kapelle. Bij het sluiten van de boxen in het veilingsgebouw had de beambte D. S. het ongeluk van een aanzienlijke hoogte neer te storten. De ongelukkige, die met zijn hoofd op de steenen terecht kwam werd bewuste loos in zijn woning gedragen, welke in de onmiddellijke nabijheid is. Dr Pfeif fer verleende geneeskundige hulp. Zaterdagavond gaf de Gym- nastiekvereeniging „Olympia" een welge slaagde uitvoering voor donateurs en be langstellenden in het Veüingsgebouw, welke druk bezocht was. De leiding berustte bij den voorzitter G. A. Blok. Dhr Johs Willeboer leidde de oefeningen, welke bestonden uit: Vrije oefeningen, brug, ringen, knotsoefeningen paard en groepen, zoowel voor dames als voor heeren. „Olympia" heeft getoond veel te kunnen presteeren. Rilland. Vrijdagavond vergaderde de ring Zuid-Beveland-Oost in de Geref. Kerk alhier. Het was de eerste ringver- gadering, die dezen winter gehouden werd. Dhr J. Pouwer uit Goes hield een inleiding over: „De moderne Vredesbe weging". Hij stond uitvoerig stil bij de bewegingen „Kerk en Vrede" en „Jonge ren Vredesactie". Na de pauze werd een inleiding gele verd over: „Het gebedsleven van den Jon geling", dat ingeleid werd door dhr K. Ph. Niekerke van Ierseke. De opkomst was zeer goed te noemen, de vergadering was bijzonder gezellig. Tot alg. adjunct werd gekozen dhr P. Wiskerke te Rilland. 's-Heer Abtskerke. In de Raadsverga dering van Zaterdagnamiddag was zon der kennisgeving afwezig dhr P. de Jon ge. De voorzitter deelt mede, dat Gedep. Staten het Algemeen Armbestuur mach tiging verleende om, evenals vorige jaren, wederom f 1200 subsidie te geven in de kosten van het onderwijs. Daarna wordt de begrooting 1931 opnieuw gewijzigd tot een bedrag van f 350. Gewijzigd worden de bepalingen in de bouwverordening, regelende het beroep op den Raad wanneer door B. en W. een vergunning tot bouwen wordt geweigerd of aan beperkende voorwaarden onder worpen. Het periodiek aftredend lid der Com missie van Toezicht op het L. 0., G. van Liere, wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Ged. Staten verleenden het Algemeen Armbestuur alhier machtiging om over 1931 een reductie op de pachtprijzen toe te staan, loopende van 20 tcrt 35 pet. Souburg. Vrijdagavond vergaderde de afd. „Patrimonium". Dhr C. Polderman behandelde 'het onderwerp: „Wat is Chr. Sociaal?" Breedvoerig werd dit door hem uiteengezet. Een aangename gedachten- wisseling volgde. De vergadering werd door een 17-tal leden bezocht en door dhr P. Vreeke met dankgebed geëindigd. Poortvliet. Onze oud-dorpsgenoot, dhr A. Overbeeke, behaalde op de Internatio nale Tentoonstelling te Brussel 4 gouden medailles; één voor brood op steen ge bakken, één voor wit brood, één voor be schuit en een eere-diploma met grooten prijs. Bruinisse. In de Donderdag gehouden Raadsvergadering was ingekomen een schrijven van Mej. Vermeulen, dat zij om Zooals wij reeds meldden, had Vrijdag op den onbewaakten overweg te Wemel dinge een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een motorwagen der locaal- spoor. De auto werd zoo goed als geheel vernield. Twee personen werden gewond van wie één overleden is. Bovenstaande photo is kort na het ongeval genomen. de wilde beesten geworpen. Toen Statius Quadratus zag, hoe de jonge man vastbesloten bleef weigeren Rhea of eenigen anderen afgod eer te be wijzen, raadde hij hem aan zijn jeugd te denken en dit kleine verzoek in te wil ligen, maar Germanicus gaf geen antwoord en de wilde beesten werden haast onmid dellijk op hem losgelaten. Het zien van dat eene slachtoffer, dat zich zoo moedig toonde in het aangezich van den dood, verergerde slechts de woede van het volk en terwijl de leeuwen elkaar de overblijf selen van den ongelukkige nog betwistten, steeg er een kreet uit de menigte op: „Weg met de Christenen! Haal Polycarpus." En de eerste consul, die de naam van den bisschop nog nooit gehoord had, beval, dat hij den volgenden dag voor het tribunaal gebracht moest worden. Maar Polycarpus' huis was verlaten en vele vrienden, die als Christenen bekend stonden, waren de stad ontvlucht; en eerst na lang zoeken en veel vergeefsche vragen vond men iemand, die den ouden man had zien gaan in de richting van de villa, waar Plautius de wijngaardenier woonde. On middellijk werd er een afdeeling soldaten onder Herodes, een der magistraten van de stad, uitgezonden om den ouden man gevangen te nemen. Daartoe moest men hem echter eerst vinden en dit bleek niet zoo'n heel lichte opdracht. De een na den ander verklaar de, dat noch Polycarpus, noch Plautius in het dorp woonden en de soldaten werden moe en ontevreden bij hun vergeefsche zending. Eindelijk zag men een klein jongetje spelen bij het hek van een groo ten tuin. Een van de soldaten wenkte hem nader te komen. Zonder de minste vrees kwam het kind naar hem toe en de man nam hem mee naar een kreupel- boschje naast den weg. „Ken je hier ook menschen, die Chris tenen genaamd worden?" vroeg de man. „Ja," antwoordde de jongen, ..ik ben een Christen." „Zoo, zoo, ben je dat, mijd jongen, dan zullen we jou ook misschien nog wel eens als voedsel voor de wilde beesten laten dienen." Een flauw blosje steeg het kind naar de wangen. „Mijn naam is Cassius", zei hij. „Wilt u me nu weer laten gaan?" want plotseling herinnerde hij zich, dat zijn vader hem, voor hij wegging, had ge zegd, met geen enkelen vreemdeling te praten; en Sisidona had hetzelfde eenige uren geleden nog eens herhaald. En bij' die gedachte barstte hij in tranen uit. „Dus je zou wel graag weer gauw weg willen, hé ventje? Nou, zoodra je mijn vra gen beantwoord hebt, hoor. Je kent Po lycarpus wel, dien gemeenen ouden be drieger?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5