Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Rechtzaken heeft in Den Haag een bespreking gehad met vertegenwoordigers van de r.-k., soc.- dem., anti-rev., chr.-hist., liberale en vrijz.-dem. Tweede Kamerfracties over de regeeringsvoorstellen inzake den steun aan de teelt van suikerbieten en fabrieks aardappelen. De commissie acht den voorgestelden steun, mede in verband met het groote belang van den verbouw van Buikerbieten en fabrieksaardappelen voor de werkgelegenheid van groote groepen werknemers en neringdoenden, onvol doende en riep de medewerking der frac ties in voor de verkrijging van meer steun. Een crisiscommissie. Naar verluidt, zou als uitvloeisel van de op 12 October j.l. tusschen den minister van arbeid, handel en nijverheid en ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties gehouden be sprekingen, thans in beginsel besloten zijn de totstandkoming te bevorderen van een crisis-commissie, waarin vertegenwoor digers van werkgevers en arbeiders zit ting zouden nemen, en die tot taak zou hebben, door onderlinge samenwerking de moeilijkheden voor het bedrijfsleven te verminderen. Als voorzitter van deze commissie zou zijn aangezocht het lid van den Raad van State, Mr J. B. Kan, oud-minister van binnenlandsche zaken en landbouw. Aanrijdingen. Zondagnamid dag is onder de gemeente Aardenburg, Draaibrug, een meisje dat aldaar per rijwiel den Rijksstraatweg wilde overste ken, door een haar achteroprijdende auto gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. Zij liep dusdanige verwondingen op, dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. De marechaussee stelt een onder zoek in, in hoeverre hier sprake is van schuld. Zondagavond is onder de gemeente Groede een wielrijder door een motorrij der aangereden. De man kwam te vallen en werd met een vrij ernstige hersen schudding naar het Ziekenhuis overge bracht. Naar we vernemen moet de schuld worden gezocht bij den wielrijder, bij wien drankmisbruik niet is uitgesloten. Autobussen. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben aan gebrs de Rooij te Bergen op Zoom vergunning ver leend tot het in werking brengen van een autobusdienst van de Noord-brabantsch- Zeeuwsche grens over Rilland-Bath, Krabbendijke, Kruiningen, Kapelle en Kloetinge naar Goes, en omgekeerd (da gelijks, met uitzondering van den Zondag) De ondernemers mogen op het traject Rilland-BathGoes en omgekeerd geen reizigers vervoeren in locaal verkeer. Een nieuwe rechtstreeksche tele foonverbinding is in dienst gesteld tus schen Goes en Neuzen. Middelburg. Op Zaterdag 24 October stonden 539 werkloozen bij de Arbeids beurs ingeschreven. Op 31 October 566 en thans (op 7 November) is het aantal in geschreven werklooze arbeiders 593. De cursus voor werklooze jongeren, waarover in de raadsvergadering van j.l. Woensdag gesproken is, is hedenmorgen met enkele woorden geopend door den heer J. Onderdijk, wethouder, in tegen woordigheid van den directeur der Han delsschool en van de leeraren die de lea sen zullen geven. De heer Onderdijk bracht dank aan be stuur, directeur en leeraren der Handels school voor hunne medewerking., Na de opening ving de eerste les aan. Jeugdige werkloozen, niet-aangesloten bij den Ghr. Besturenbond of den Middel- burgschen Besturenbond, kunnen zich voor deelname aan dezen cursus aanmel den bij een der bonden of bij het gemeen tebestuur. Hedenmiddag had op den hoek Noordstraat-Markt een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van L. alhier, die links van den weg reed en zooals later bleek, geen goed werkende remmen had en de vrachtauto van den heer G, uit St. Laurens, die goede remmen had en rechts van den weg reed. De auto van L. werd beschadigd, terwijl het vijfjarig jongetje A. door de voorruit heen sloeg en met wonden in het gezicht naar het Gasthuis moest worden vervoerd. De politie maakte proces-verbaal op. Goes. De Antirevolutionaire Kiesver- eeniging zal op Woensdag 18 November haar jaarvergadering houden. Aan de orde komt o.m.: Jaarverslagen van secre taris en penningmeester en verkiezing van bestuursleden. Verder hoopt Ds ff, H. van der Vegt een opwekkend woord te spreken. Driewegen. Inbraak. Hedennacht te ongeveer 2 uur had alhier een poging tot inbraak plaats bij de alleenwonende mej. L. Op de vraag der inbrekers, waar het geld was, zei .de bewoonster: „In het sohuurtje. Ik zal het even gaan halen!" Inplaats van naar het schuurtje, ging ze echter de buren roepen, waarop de in brekers het hazenpad kozen. Van de da ders wist de bewoonster, dat er een lange en een korte dikke bij waren, welke per sonen ze bij confrontatie wel zou herken nen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Hansweert. De motortjalk „Albatros" heeft in de buitenhaven alhier de schroef met as verloren. Men heeft het schip op de slikken omhooggezet en een andere schroef met as aangebracht, waarna het schip de reis heeft voortgezet. Veert. Vrijdag vergaderde de Gemeen teraad. Afwezig met kennisgeving dhr P. Simonee. Ingekomen is een schrijven van B. en W. van Middelburg, over de samenstel ling der klassen in de zieken barakken en de prijzen, die betaald moeten worden. Een schrijven van bestuur Godshuis te Veere, dat van de regernen en regentessen moeten aftreden dhr A. Verstrate en Mevr. Weijland. Op de voordacht zijn ge plaatst de heeren A. Verstrate en J. W. Marcusse en mevr. Weijland en mevr. Holman. Gekozen de aftredenden. De voorzitter doet nog enkele mededee- lingen over de bank van de Vereen, van Ned. Gemeenten. Spr. zei, dat er nog geen gelden geleend waren en las de voorwaar den, die door deze bank gesteld worden, voor. Spr. besprak ook nog de uitgaven voor Veerscheweg, stadhuis, electriciteit enz. en vroeg of de raad er toe kon be sluiten de te leenen som te stellen op f 20.000. Aldus werd besloten. Ook deelde de burgemeester mede, dat van de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg in verband met de restauratie van het stadhuis bericht is ingekomen, dat enkele lokalen tijdelijk zullen moeten worden ontruimd (o.a. de oudheidskamer, het oud archief en de trouwzaal). De commissie adviseert, de artikelen van de oudheidkundige verzameling, waaronder de beker van Maximiliaan van Bourgon- dië een zeer voorname plaats inneemt, zoolang onder te brengen in een aan de gemeente toebehoorend ledig staand schoollokaal. Het oud-archief zou tijdens de restauratie een plaats kunnen vinden in hel Rijksarchief te Middelburg. B. en W. hebben geantwoord, dat de gemeente gaarne alle medewerking ver leent, doch dat zij niet in staat is, de kos ten van de tijdelijke verplaatsing te dra gen. Aan den minister is daarom ver zocht, die kosten onder de algemeene restauratiekosten te doen vallen. De voorzitter deelt ook mede, dat voor opzichter restauratie stadhuis op de voor dracht staat T. v. Beveren, afkomstig van Veere. Hij zal de tusschen-persoon zijn tusschen architect en B. en W. Verder werd besproken en vastgesteld de verordening voor de begraafplaats en het tarief eerste en tweede klasse. Nu kwam aan de bespreking begrooting 1932. De voorzitter zegt, dat B. en W. doordron gen zijn van den tijd waarin we ons be vinden. Alles is zoo zuinig mogelijk sa mengesteld. De heer Wouterse zegt, dat er f 1000 op staat voor werkverschaffing. Is die post noodig? De voorzitter zegt, dat we dat niet precies weten. We hopen dat het niet noodig is, maar B. en W. meenden deze som op de begrooting te moeten plaatsen. De voorzitter meende, dat het wel nut tig zou zijn indien er een werkloozen- commissie bestond. Vorige jaar hebben de werkloozen meer verdiend dan de kiein- landbouwers. Dhr Gidionse heeft tegen deze post opgezien. De heer Blind vindt dien post eer veel te laag dan te hoog. Ook voor steun staat geen post op de be grooting. Ook vroeg hij of er ook geen belasting kon betaald worden door de vreemdelingen, die zomers in Veere ko men. De voorzitter zeide, dat indien er zoovelen kwamen dat we ze niet meer kon den bergen, we misschien stappen zouden doen daarvoor, maar dat we daar nu niet aan denken. Dhr Blind gelooft, dat er voor de werkloozen weinig wordt gedaan. Dhr Gastel meent te mogen zeggen, dat er dit jaar goed is verdiend door den werkman (Veerscheweg enz.). Voor steun verlening voelt spr. niets. Liever werken zoolang het kan. De voorzitter vraagt nu aan den raad maatregelen te mogen nemen ten aanzien van de gemeentewoning, bewoond door de wed. Perrels. B. en W. hebben gemeend bij de woning nog zes meter grond toe te voegen en de rest van den tuin te houden voor bouwterrein. Besloten werd eind Nov. de woning publiek te laten veilen en de gunning in beraad te houden als bet te weinig mocht opbrengen. Alsnu werd benoemd een commissie voor werkverschaffing. Benoemd werden de heeren F. J. Gastel, J. J. v. Beveren (beide weth.) en A. P. Wouters. Daar er nog iets in de rekening van het Burg.' Armbestuur ontbreekt, wordt het rapport dier commissie uitgesteld tot de volgende vergadering. Dhr Dekker spreekt nog over de bestra ting voor het stadhuis. De voorzitter zet in den breede de plannen hierover uiteen. Dhr Blind vraagt nog naar de Puffabriek. De voorzitter zegt, dat een onderzoek wordt ingesteld. Vrijdag werd door de vereeniging voor Bijzonder Lager onderwijs op Geref. grondslag alhier het 60-jarig bestaan der school gevierd, 's Middags vierden de leerlingen feest in de keurig versierde schoollokalen. Ze werden rijkelijk ont haald en ontvingen als aandenken elk een foto van de school met de leerlingen en onderwijzers. Des avonds verzamelde zich 'n talrijke schare van leden en oud-leerlingen om in verheugde stemming dankbaar te herden ken den zegen gedurende 60 jaren aan onze ongemeente geschonken in het bezit van een school met den Bijbel. Na opening door den voorzitter, den heer A. de Nood, gaf het hoofd der school, de heer W. de Wolff, een gedetailleerd overzicht van de geschiedenis der school. Uit historische bronnen en getuigenissen van hen, die de stichting der school hadden meegeleefd; (op heden is slechts één dier mensohen nog in leven, de 101-jarige M. Adamse), bleek dat vier oorzaken te noemen waren, die hier geleid hadden tot de stichting eener School met den Bijbel, toen nog weinig dezer scholen bestonden. 1ste Het verbod van het gebruik van den Bijbel, in Veere streng doorgevoerd. 2de De in Veere strenge toepassing van de vaccinatie op de openbare school. 3de De uitbreiding der leervakken. Men achtte onderwijs in lezen, rekenen en schrijven voldoende. Het onderwijs in de andere vakken rekende men als verspilling van den korten tijd, die de kinderen konden schoolgaan. 4de De minder gunstige toestand van het open baar onderwijs destijds. Ds J. v. d. Guchte sprak nu een ernstig woord over: De vreeze des Heeren het beginsel der wijsheid. Verschillende spre kers brachten hun goede wenschen over. De burgem. deed dit namens B. en W. De heer J. de Jonge namens den Kerke- raad der Geref. Kerk, het Hoofd der school namens het personeel, de afgevaar digden van verschillende vereenigingen, oud-leerlingen en ouders. De heer Inspec teur kon niet tegenwoordig zijn. Hij bracht zijn beste wenschen schriftelijk over. Voorts volgden gelukwenschen van oud- onderwijzers, en van den heer J. Baaijens, die ook vele jaren lid van het bestuur was en thans te Kapelle woont en van den heer De Poorte, oud-leerling, die verschil lende herinneringen ten beste gaf. De avond werd gezellig doorgebracht met het luisteren naar den mooien kinder zang onder leiding van den onderwijzer G. M. Douw en het vertoonen van licht beelden, o.a. uit den schoolstrijd door den Heer I. v. Noppen uit Middelburg. De voorzitter bracht tenslotte aan allen dank. Ds van de Guchte eindigde met dankzeg ging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zevenhuizen, L. Seinhorst te Pesse. Geref. Kerken. Aangenomen naar Gerkesklooster Stroobos, J. B. Vanhaelen te Hoek. Brulnlsse. Bij de herstemming voor notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier werd gekozen dhr Jan Goudswaard Jbz. met 53 stemmen tegen 24 stemmen op dhr M. Jumelet. Afscheid Dr van Oyea Zon dagmiddag nam Dr H. van Oyen, Ned. Herv. Predikant te Ritthem, afscheid van deze gemeente, naar aanleiding van de woorden uit 1 Petrus 5 10. Deze woorden van afscheid en bemoe diging schreef Petrus aan de gemeenten, die een strijd om het geloof moesten voe ren. Niettegenstaande dien droeven tijd zijn die afscheidswoorden, door Petrus geschreven op het eind van zijn leven, één lofzegging van God. In alle dingen van het leven, ook in de prediking, is het God die roept in Jezus Christus. De gemeente antwoordde ten tijde van Petrus na de prediking met de woorden uit vers 11: „Hem zij de heerlijkheid en de kracht in alle eeuwigheid. Amen". Gelukkig kennen wij niet dien droeven tijd van geloofsvervolging, al leven wij thans ook in tijden van beproeving. Ieder, die met Jezus leeft, heeft een kruis te dragen. Moge God hem bevestigen in Je zus Christus, zoodat ook in het lijden een danktoon is. De God van alle genade zij en blijve de gemeente Ritthem steeds nabij. De predikant dankte den kerkeraad, het college van kerkvoogden en notabelen en alle personen, die een kerkelijke betrek king vervullen, voor den ondervonden steun en vriendschap. Hij sprak de beste wenschen uit voor de Zondagsschool, de Christelijke school en het dagelijksch be stuur der gemeente en herdacht ook den overleden burgemeester M. Barentsen. Ten laatste sprak hij de aanwezige col lega's uit den ring toe en de gansche ge meente. De ouderling J. Lijnse dankte namens den kerkeraad en de gemeente den schei denden predikant voor al hetgeen deze voor de gemeente gedaan heeft. De consulent Ds L. G. Spijkerboer, bracht den dank over van de kerkelijke gemeente Oost- en West-Souburg, waar van Dr van Oyen een tijdlang consulent is geweest, en liet de gemeente haar ver- trekkenden leeraar toezingen Ps. 1214. Er was zeer veel belangstelling, ook uit andere gemeenten, zoodat niet allen een zit- of staanplaats konden hebben. A.s. Zondag hoopt Dr H. van Oyen zich aan zijn nieuwe gemeente te Breda te ver binden. Zaamslag. Tot hoofd aan de school voor Geref. lager onderwijs te Reuzenhoek is benoemd dhr G. Wiegers, hoofd te Othene, zulks inplaats van dhr J. J. de Ridder, die naar Axel vertrekt. Geslaagd voor examen apothekers assistente de dames S. G. Minderhoud te Domburg en M. M. van Melle te Breskens. Kassier van een Boerenleenbank overvallen. Zaterdagavond tusschen negen uur en halftien hebben te Schipluiden bij Delft drie met revolvers gewapende mannen ten roofoverval gepleegd op den zes-en- zestigjarigen kassier.der Boerenleenbank den heer Van Velzen. De bandieten hebben hun slachtoffer, dat zich alleen op zijn kantoor bevond, ernstig mishandeld. Zij zijn gevlucht met medeneming van een bedrag van ruim f 10.800 uit de brand kast. Toen de laatste klant, een boerenzoon, was vertrokken, trad een als heer ge kleed persoon het kantoor binnen. Deze gaf te kennen, dat hij een spaarbank boekje wenschte en liet dit op zijn naam gereed maken. Toen de heer Van Velzen gereed was, zou de bezoeker zijn „broer" even gaan halen, die met nog iemand in de wachtkamer zat. De eerste bezoe ker kwam even later met een tweeden persoon in het kantoor terug. Onmiddel lijk zag de kassier twee revolvers op zich gericht en werd van hem geëischt, zijn kas over te geven. De bedreigde sprong op, wellicht in den waan verkeerende, dat hij zich tegen de bandieten zou kun nen verweren, maar zijn aanranders lie ten hem daartoe geen tijd en sloegen hem tegen den grond. De kassier ver weerde zich nog, maar een der indrin gers sloeg hem met een zwaar voorwerp onbarmhartig op het hoofd en de andere bandiet aarzelde zelfs niet eenige schoten te lossen. De derde man bleef als „uit kijk" in de wachtkamer. De heer Van Velzen, die, toen ten twee den male een revolver op hem gericht werd, half versuft nog een afwerend ge baar met zijn arm maakte, kreeg een kogel in den linkerduim. Een tweede kogel trof hem ook in de linkerwang. Voorts kreeg hij builen op het hoofd en bloedende hoofdwonden. Zoodra de schurken hun slachtoffer on schadelijk hadden gemaakt, plunderden zij de openstaande brandkast, waaruit zij een portefeuille met f 10.800 stalen. Daar op namen zij ijlings de vlucht. Onmiddellijk maakte de heer Van Vel zen alarm. Zijn hulpgeroep werd gehoord door de bewonders van het eenige huis, dat naast het kantoor van de Boeren leenbank staat en met het kantoorge bouwtje onder één dak is gebouwd. De buren snelden toe en vonden den kas sier in zeer overspannen toestand. Een zoon der naastwonende familie liep den weg op en kon nog constateeren, dat drie personen zich langs een binnenpad uit de voeten maakten. Aan het einde van dit pad stond waarschijnlijk een auto gereed om hun vlucht te vergemakke lijken. Aangezien de daders niet te achterha len waren, werden de burgemeester van Schipluiden en de politie onmiddellijk gewaarschuwd. Een dokter verscheen spoedig om den heer Van Velzen medi sche hulp te verleenen. Diens toestand bleek, hoewel zijn verwondingen ernstig zijn, niet levensgevaarlijk. Hij kon per auto naar zijn woning worden vervoerd, waar hij verpleegd wordt. De omliggende gemeenten werden tele fonisch gewaarschuwd en de omgeving met politiehonden afgezocht. Men heeft slechts enkele sporen ge vonden. Groote waarde hecht de politie aan de pet, die gevonden is en die bij een Rot- terdamsche firma is gekocht. De roofmoord te Gorinchem. In de zaak van den moord op notaris Courrech Staal in Gorinchem is op het oogenblik nog niet veel licht gekomen. Wel is met vrij groote zekerheid komen vast te staan, dat de dader niet door de keukendeur of door het klerkenkantoor is binnen gekomen, maar aan de voor deur gebeld heeft. Waarschijnlijk heeft hij den notaris gezegd, dat hij hem over de een of andere aangelegenheid wilde spreken en heeft hij zoodoende het prive- kantoor weten binnen te dringen. Naast het bureau van den notaris is diens vulpen gevonden hetgeen er op wijst, dat hij heeft zitten schrijven, toen zijn be zoeker hem aanviel. Daarna zou dan de worsteling gevolgd zijn met het beken de noodlottige gevolg. Er schijnt overigens ook sprake van te zijn, dat de moordenaar een mede plichtige heeft gehad. Donderdagavond omstreeks zeven uur stond n.l. op de Vischmarkt een recher cheur van politie, die een oogje in het zeil moest houden, omdat er in een na bij gelegen lokaal een vergadering van de communisten zou plaats vinden. Deze rechercheur moet gezien hebben, dat om streeks kwart over zeven de notaris pas seerde, in gezelschap van een heer, die een fiets bij zich had. Het rijwiel werd voor de deur geplaatst en de notaris benevens de heer gingen het kantoor bin nen. De fiets werd te voren tegen den muur van het kantoorpand geplaatst. De rechercheur heeft tot half negen op post gestaan. In den tijd tusschen 7 en half negen heeft hij gezien, dat ver schillende malen een andere man zich ruar een in de onmiddellijke nabijheid ge'egen urinoir begaf, van waaruit men een goed gezicht op het kantoorpand van den notaris had. De rechercheur heeft 's avonds uit den aard der zaak weinig aandacht aan deze dingen geschonken, maar toen de moord bekend werd, heeft hij van zijn bevindin gen kennis gegeven. Het geval doet zich \cor, dat de bewuste man, die herhaal - celijk het urinoir bezocht en zeer on gunstig bekend stond, Zaterdag den ge- heelen dag onvindbaar is gebleven. Het juiste bedrag van het uit de brand kast gestolen geld is, naar bij een nader onderzoek in de boeken gebleken is, f 6100. Nog meldt men uit Gorcum, dat de Commissaris bekend maakt, dat de dader van den moord moet zijn verwond of een bloedneus moet hebben opgeloopen. Als notaris had de heer Courrech Staal te Gorcum geen drukke praktijk. Een groot deel van zijn cliënten woonde te Her- wijnen en te Vuren en Dalem. Verder behartigde hij de zaken van de familie yan Palland te Waardenburg. Hij was voorts de eenige notaris, die fuikverpach tingen in de buurt had. De vermoorde behoorde politiek tot de uiterzte linkerzijde, noemde rich S.D.A.P.- er, doch was in zijn ideeën zeer dicht tot het communisme genaderd. Nader wordt gemeld, dat reeds een arrestatie heeft plaats gehad in verband met deze zaak, en wel te Woerden, doch dat in het belang van het onderzoek ver der no.g niets naders kon wor den bekendgemaakt. Omtrent deze arrestatie meldt de Crt. nog het volgende: De bevolking van Woerden werd op geschrikt door de aanhouding van zeke ren S., een boerenarbeider, die pas kort in de gemeente woont, als verdacht van den moord op den notaris te Gorinchem. De politie wenschte echter geen inlich tingen te verstrekken en ook aan de ge tuigen is geheimhouding opgelegd, waar schijnlijk in verband met het verdere onderzoek. Men vertelt echter het volgende: Een spoor, dat naar deze gemeente leidde, werd door den inspecteur van politie uit Gorinchem gevolgd tot de woning van S. Deze en zijn vrouw waren niet thuis doch werden, toen zij van den trein kwa men, gearresteerd en naar het politie bureau geleid. Den geheelen nacht schijnt het onderzoek geduurd te hebben. De verdachte is naar Gorinchem medege nomen. Mooie vrienden! Een inwoner van Nijkerk, die een groot deel van den dag met twee zijner stadgenooten te Amersfoort „op stap" geweest was en hen royaal getraceerd had, werd des avonds bij het naar huis gaan, door twee perso nen aangevallen, en beroofd van f 20. Later herkende de beroofde, B. gehee- ten, zijn aanvallers, en het bleken te zijn zijn vrienden, waarmede hij was uitge weest, van G. en K. Beiden zijn in arrest gesteld! Zij zullen worden overgebracht naar Utrecht, B. heeft een groote hoofdwonde als ge volg van een slag met een voorwerp, toen hij werd aangevallen. (Tel.) Inbraak in een onbe woonde villa. Zaterdagnacht heeft een inbraak plaats gehad in een onbe woonde villa, toebehoorende aan baron van Heeckeren aan de Koepellaan te Bloemendaal. De buit, die den inbreker in handen viel, moet vrij groot zijn, doch hangende het onderzoek wenschte de po litie daaromtrent geen nadere inlichtin gen te geven. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den heden de navolgende vonnissen uit gesproken: Diefstal: P. J. C., 42 jaar, koopman te IJzendijke, in voorarrest, 6 weken ge vangenisstraf met aftrek voorarrest en bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. Overtr. Motor- en Rijwielwet: P. S., 35 jaar, chauffeur te Baarland. Bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep met uitzondering van de straf f10 of 5 d. h. Mishandeling: B. J. de V., 61 jaar, klom penmaker te 's-Heerenhoek, 14 dagen ge vangenisstraf voorw. en een geldboete van f25 of 10 d. h. P. de V., 21 jaar, chauffeur te 's-Hee- renhoek, 14 dagen gevangensstraf voor waardelijk. Koopen en niet betalen: M. A. V., huis vrouw, C. P. G. N., 52 jaar, wonende te Middelburg, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelij k. Overtr. Motor- en Rijwielwet: P. S., 34 jaar, machinist te Axel. Het O. M. niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering van het hooger beroep. Openbare schennis der eerbaarheid: M. K., 58 jaar, venter te Culemborg. Verval len verklaring van het verzet. 1 week gevangenisstraf. Mishandeling: G. de M., 38 jaar, leur der te Middelburg, 1 maand gevangenis straf. HET FIASCO VAN HET SOCIALISME. Aan een rede van den heer G. Smeenk over dit onderwerp is het volgende ont leend: Wetenschappelijk is het socialisme niet. Oppervlakkige kennis van de maatschap pen en de geschiedenis leidt naar bet socialisme; diepere kennis leidt daarvan af. Echte wetenschap voert naar God. Men bouwde op het Internationalisme, maar toen de oorlog kwam, zagen we een vloed van nationalisme, en tallooze aan hangers der internationale werden in den oorlog gesleept. De na-oorlogsche tijd bracht aan de socialisten een groote macht. In Duitsch- land en Oostenrijk is dit zeer sterk aan het licht getreden. Kwam daardoor nu verandering in regeering of ingrijpende wijziging in de productie? Naar sprekers meening zijn er alleen vele boeken geschreven over „Socialisatie" maar er is niets van terecht gekomen In geen enkel land is ook maar iets beproefd om tot socialisatie te geraken. Alleen werd het zakenleven meer omge werkt tot den vorm der Naamlooze Ven nootschappen. In verschillende landen, waar de socia listen tot macht kwamen, is gebleken, dat zij die weelde niet konden verdragen. Spr. wees op de groote desorganisatie van de financiën in vele groote buiten- landsche steden, die door onkundig be leid der socialisten ontstond. Berlijn moge een waarschuwend voorbeeld zijn, waar het electrisch bedrijf in handen gegeven werd van particulieren. In Duitschland is zeker het fiasco aan wezig. i4 OSS. hier een waarbij s

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2