No. 34 Maandag 9 Novemlier 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland L Hendrikse Go's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. x Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. PHILIPS-VAN HOUTEN Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door vent Se Uefwdb- voor den nut.- el interessants te et karakter eener e waarde en. die ir meest waarde- Rijk en naburige n jong pluimvee aand October ge- s de fokker, die zorgen vroeg te op tijd klaar te en der eerste les- iveebouder, dat om op tijd krach- jonge hennen te st en winter de eitjes leggen. Dit onstelling gebou- e jaren heeft dus ied bevorderd. Hannover opent wel met het al- aeschikt over een bekwame keur- ndene met scher- wat door hen jft als het ware volgende seizoen, als het ware een w" op pluimvee- eeindustrie laat eaties zien en de 1 wijd en zijd ge zien of er voor >f te koopen valt. iing steunt dus mvee-wereld voor .arorn is het niet ït actieve bestuur Lmvee-V ereeniging gunstige economi- aarin Duitschland ntoonstelling heeft was zich bewust ke positie en heeft eeuwenkracht ge- elkaar te krijgen, srwachtingen over- isduizend dieren ormen en kleuren Jammer ge- e van handelaren eden besloten dat exposeeren, maar hebben dit gemis woelen en ik heb heusch de moeite tomen waard zijn. ind'er handelaren- de dieren zelf veel ;entoonstelling een s aanzien, de tentoonstelling Landen aangevoerd n van opengewerk- de dieren in de verzien. Daardoor nstig zieke dieren iden. Verder moet gaan van een ge- e plaats van her- moet blijken, dat omst geen ernstige ierschen. imen vooral de groote plaats ih r de reis in Saksen >rzaak hiervan be streeft er naar in aren te hebben en vleeschlooze eier- Cen uitgelegde kip 3 bout heeft, is be- sschien wat meer ook alleen als ge- seren overblijft, in vele landen een »el begint te heer- achines te ver ver- ster zal zijn in de aardere dieren, die zijn, te gaan fok- gd, dat deze kwes- sens uit te maken jeft die eerst nauw- seten worden. Ook sterk op groote eie- ze malaise tijd de itige eieren in ver- ;ware, dure eieren, pelijke inzendingen iszner van de Dier- chool in Hannover in jaren zag. Tal- sreparaten brachten oogte van de meest jkten, terwijl duide- svenschte toelichting n. leek mij een tatoe- anden Collignon in can men het pluim- alk gewenscht num- aeëeren en voorkomt a bij den fokker, als 1 verliezen, is echter het tatoe- net het oog op be- Kippendieven kun- tringen of vleugel- n verwijderen, maar te vervoeren of te gst gevaarlijk werk. is onmiddellijk de ken en de markt- ch wel wachten ge it te stallen in zijn alleen dat de pluim- i een bordje plaatst pluimvee is getatoe- op een afstand. TE HENNEPE. ak betreffende, kun- s worden gezonden Diergaardesingel 95a egel voor antwoord melden. i I .1 w r.\ Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EL3EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Irenes per poet, ta,7=- Losse nummers I0JI9 Prijs der Advertentien: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Bezuinigings-commissie. Opnieuw is door de Rgeering een be zuinigingscommissie ingesteld, welke commissie onder leiding van oud-Minis ter Weiter reeds haar arbeid heeft aan gevangen. Tegen het feit zelf, dat gepoogd wordt, tot vereenvoudiging en bezuiniging te komen, kan geen bezwaar worden ge maakt en wij hopen dan ook, dat het aan deze commissie gelukken zal het gewenschte doel te bereiken en een in grijpende bezuiniging tot stand te bren gen. Toch doet het vreemd aan, dat telkens weer de instelling van dergelijke bezui nigingscommissies noodig wordt geacht. Blijkens de herhaalde waarschuwingen van Minister de Geer was het reeds lang bekend, dat een moeilijke periode op komst was. En bij het opmaken van de begrooting in de eerste helft van dit jaar stond het reeds vast, dat voor 1932 op een reusachtig tekort gerekend moest worden. Maar waarom heeft de Regeering dan niet zelf een onderzoek ingesteld als thans van een commissie verwacht wordt? Aan ambtenaren is er geen gebrek. En wij mogen toch ook niet veronderstellen, dat er onder de vele hooge ambtenaren met klinkende titels en jarenlange erva ring geen voor dezen arbeid deskun dige functionarissen zouden zijn. Eigenlijk moest het toch zóó zijn, dat juist die leidende ambtenaren, die met alle bijzonderheden van de diverse dien sten op de hoogte zijn, in de eerste plaats bevoegd moeten worden geacht om de noodige bezuinigingen aan te brengen. Om te beginnen op de departementen en dan verder voor den geheelen dienst van die departementen. Om tot bezuiniging te komen, zegt men, zullen er heel wat heilige huisjes afge broken moeten worden. Dat zal wel waar zijn! Maar 'tzou toch wel een heel treurig verschijnsel zijn, wanneer, nu het land in gevaar is, de betrokken ambtenaren niet zelf in staat zouden zijn, die onnutte, maar misschien hun eerzucht streelende heilige huisjes aan te wijzen en voor afbraak voor te dragen. Met belangstelling wachten wij het resutaat van de werkzaamheden der commissie-Weiter af. De Ronde-tafel-conferentie in gevaar? Na langdurige beraadslagingen over het gerucht, dat de Britsche regeering voornemens was onmiddellijk provinciale autonomie te verleenen en het vraagstuk van de verantwoordelijkheid van het cen trale bestuur te verdagen, heeft een 20- tal afgevaardigden, onder wie Gandhi een brief aan den premier gezonden, waarin rij de officieele tegenspraak van dat ge rucht onbevredigend en vaag noemen. Louter provinciale autonomie achten rij hoogst onbevredigend. Zij dringen aan op onmiddellijke instelling van een. ver antwoordelijke centrale regeering en zeg gen dat anders de afgevaardigden hunne positie moeten herzien. Instructies uit Moskou. Te Toronto in Canada staan negen Ca- nadeesche communisten terecht wegens opruiing. Bij dit proces zijn onthullingen gedaan omtrent de instructies uit Mos kou aan de Canadeesche communisten gezonden. Zij omvatten dagelijksche oefe ningen in het gooien met steenen, het maken van studie van straatgevechten en boksen, de organisatie van het werk om het leger op te ruien en het bezigen van geheime codes en onzichtbaren inkt Hoover bezuinigt. Om gevolg te geven aan rijn aangekon digd voornemen de regeeringsuitgaven te beperken door het niet doen uitvoeren van niet volstrekt noodzakelijke werken, zal President Hoover door middel van zijn begrootingsbureau, een bedrag van 350 millioen dollar laten schrappen van de begrooting, voordat deze in December aan het Congres zal worden voorgelegd. De President heeft verder medegedeeld, dat op de uitgaven van het loopende jaar volgens de geraamde cijfers een bedrag van 280 millioen dollar moet worden be zuinigd. Hij heeft een beroep gedaan op het land mede te werken om de begroo ting in evenwicht te brengen. Vele ont werpen, hoe wenschelijk ook, moeten op het oogenblik terzijde worden gelaten. Aanslag op ex-keizer van China. Op den gewezen keizer van China is Zaterdagavond een bomaanslag gepleegd. Een Chinees vervoegde zich aan de door den keizer bewoonde villa en overhandig de een bediende een mand met vruchten als geschenk voor den ex-keizer. Toen deze later de mand opende, vond hij er een bom in verborgen, die echter niet ont plofte. Toen de politie verscheen was de brenger van het „geschenk" reeds ver dwenen. Wolven In Lapland. Lappen, die dezer dagen met hun ren dierkudden in de winterkampen in het kerspel Jokmock (Zweden) zijn aangeko men, deelen mede, dat troepen wolven in de bergen ernstig onder de rendieren huis houden. In het Ultevisfjall hebben vier wolven veertig a vijftig rendieren gedood en de kudden uit elkaar gedreven, zoodat men dagen lang werk had, voor de ren dieren weer bijeen waren. Op andere plaatsen in de bergen in het kerspel Jock- mock zijn ongeveer honderd rendieren door wolven verscheurd. Doordat er nog pas betrekkelijk weinig sneeuw is geval len, is het onmogelijk jacht op de wolven te maken. Orkaan in Venezuela. De eerste berichten, in Trinidad ont vangen over den omvang van de ramp die de petroleumstad Maracaibo heeft ge troffen, vermelden nog dat de petroleum- terreinen van Las Salinas en Lagunilla werden geteisterd door een orkaan, die als „de vernielendste sinds jaren" wordt ge kenschetst. De scheepjes, die het verkeer onderhouden op de lagune van Maracaibo hebben veel geleden. Te Maracaibo werden huizen door den storm vernield. De putsch-geruchten over Hongarije. Het Hongaarsch telegraaf-bureau meldt: In het buitenland zijn verschillende fan tastische geruchten verspreid, als zou in Hongarije een staatsgreep in voorberei ding zijn, waardoor de regeering-Karolyi door een militaire dictatuur onder leiding van Goemboes vervangen zou worden. Van bevoegder plaats wordt het Hon gaarsch telegraafbureau gemachtigd mede te deelen, dat deze geruchten eiken grond missen en belachelijke fantasieën zijn, waarmede men het Hongaarsche crediet schade wil toebrengen in het buitenland en den vrede in centraal-Europa poogt te verstoren. Conflict In Mantsjoerije. In antwoord op de onrustbarende tele grammen uit Mantsjoerije van de laatste dagen heeft Briaad als voorzitter van den Raad beide partijen China en Ja pan een telegram gezonden, dat als volgt luidt: „De uitbreiding van de incidenten in Noord-Mantsjoerije en de ernst van de inlichtingen, die hieromtrent door de Chi- neesche en Japansche regeering zijn ver strekt, kunnen niet anders dan de onrust van den Raad en van de openbare mee ning vergrooten. Als voorzitter van den Raad wensch ik beide partijen nogmaals te herinneren aan de beloften, die zij voor den Raad hebben afgelegd, en die in de resolutie van 30 September zijn vastge legd, n.l. dat zij alles zullen doen om de verscherping van het conflict te voorko men. Om deze beloften te vervullen acht ik het thans noodzakelijk dat beide re geeringen onmiddellijk den aanvoerders van haar troepen instructies zenden met het doel elke mogelijkheid van verdere bloedige botsingen tusschen Japansche en Chineesche troepen te voorkomen, want nieuwe ernstige incidenten zouden de po gingen, die de Raad in het werk stelt voor de handhaving van den vrede en de vreed zame regeling van het conflict, dat bij den Raad aanhangig is gemaakt, nog moeilijker maken." Het aantal Japansche slachtoffers bij het gevecht aan de Nonni wordt volgens een Reuterbericht uit Tokio op 36 doo- den en 114 gewonden geraamd. Uit Genève wordt gemeld, dat er een te rugroepen van de ambassadeurs uit To kio wordt overwogen als protest tegen het optreden van Japan in Mantsjoerije. Gandhl teruggeroepen. In een buitengewone vergadering van het werkcomité der Congrespartij in Britsch-Indië werd het besluit genomen, aan Gandhi mede te deelen, dat zijn ver dere aanwezigheid op de Ronde Tafel conferentie onnoodig is. In het telegram wordt Gandhi er op gewezen, dat de toestand in Bengalen snel verergert, zoodat zijn spoedige terug keer wenschelijk is. Een bestolen Indische vorst, die zijn eigen weelde niet kent. De diefstal van juweelen ter waarde van 120.000 gulden ten nadeele van een der Britsch-Indische gedelegeerden ter Ronde-tafel-conferentie, den maharajad- hiraja van Darbhanga, blijkt Woensdag avond gepleegd te zijn in het Savoyhotel, waar de Indische vorst op de z.g.n. mil- lionnairsverdieping een suite bewoont. Voor het eerst sedert zijn aankomst in Londen waren dien avond zijn juweelen op de tafel in de slaapkamer blijven lig gen. Anders werden ze steeds nadat de eigenaar ze had afgelegd weggesloten. Het gestolene bestond uit knoopen, ringen en dasspelden met juweelen bezet en een gouden sigarettenkoker. De Maharajadhiraja, die 25 jaar oud is, is het hoofd van de Maithil Brahma nen in Indië, hij is zeer rijk en heeft pa leizen in verschillende Britsch-Indische steden. Darbhanga is de naam van een district en ook van de voornaamste stad er van; het strekt zich uit van de grens van Nepal tot aan de Ganges. Algemeen wordt aangenomen, dat de vorst niet weet hoeveel geld hij heeft. Meer dan een eeuw is het de gewoonte ge weest alle inkomsten, die niet gebruikt be hoefden te worden, in zilveren munten bij een te zamelen, ze in koperen vaten te doen, en deze na ze te hebben verzegeld, in de uitgestrekte kelders der paleizen te plaatsen. Op deze wijze worden er elk jaar naar raming vijf millioen zilveren munten opgeslagen. Een bekend Britsch juwelier heeft den vorst eens een parel snoer verkocht ter waarde van bijna 5J4 millioen gulden, welk bedrag hem in bankbiljetten en munten werd uitbetaald. Prof. Calmeffe beschuldigd. Bij de voortzetting van bet z.g. Galmet- teproces te Lubeck stelde de advocaat dr Frey voor, prof. Cahnette door een com missie te doen verhooren. De verdediger van dr Altstadt verklaar de naar aanleiding van dit voorstel, dat prof. Galmette ze er goed heeft geweten, watmen te Lubeck voornemens was t e d o e n. Daarop volgde een scherpe woorden wisseling tusschen den advocaat dr Wit- tern en prof. dr Kolle. De eerste zei: Ik sta hier als vertegenwoordiger van een groot aantal ouders, die hun kinderen hebben verloren of van kinderen, wier gezondheid ernstig is benadeeld. Daarom moet het eens worden gezegd, en ik sta in deze opvatting niet alleen, dat de voor naamste schuldige aan het geheele onge luk te Lubeck prof. Calmette isl Bij deze uitlating riep prof. Kolle luide en opgewonden door de gerechtszaal: Dat is ongehoordl Daarop antwoordde Wittern: Profes sor, u kunt u niet verplaatsen in den toestand der ouders, die hun kinderen zwaar hebben zien lijden. Wij hebben he den van een deskundige gehoord, dat hij bij een kind een proef met tuberculine had willen nemen, maar in het geheele lichaam geen gezonde plek had kunnen vinden om die proef te doen. Zoo hebben de kinderen geledenl Thans stond prof. Kolle op, die zeer opgewonden verklaarde: Ik moet er tegen protesteeren, dat hier in de gerechtszaal wordt beweerd, dat prof. Calmette schuld heeft aan de ramp te Lubeck. Ik ben te genstander van het procédé van Calmette, omdat ik het ondoeltreffend acht, maar ik ben overtuigd, dat het middel bij goede toepassing onschadelijk is. Ik moet con- stateeren, dat dr Wittern zich op een we tenschappelijk gebied heeft begeven, waar ik een dergelijk oordeel bij deze woor den sloeg Kolle met den vuist op tafel niet kan toelaten. Dit is weer het oude liedje. Er zijn nog altijd medici, dis van meening zijn, dat Moeder».... weest opUtgg^ voor Engelsche De Engelsche ziekte bedreigt ook uw kind Zorgt, dat het gewapend ls en zorgt bytyds, want de Engelsche ziekte ls er vóór ge er aan denkt. Alleen zuiver Vltamlne-D ls een afdoend wapen en alleen „Dohyfral"-tablet- ten bevatten zuiver Vltamine-D. Dr. B. van Vliet te Hlllegersberg schrijft ons: „Een kind van 4 Jaar. met verwaarloos de tetanle, gevolgd door een zeer zwa den vorm van Rachitis, verbeterde niet, „ondanks behandeling met hoogtezon, „kalk, levertraan en Vltamlne-D pre paraten m de gebruikelijke doseering. „Na behandeling met Uw Vltamlne-D „preparaat ln 40-voudlge doseering „waren reeds na 14 dagen zeer dulde- „Itjke verbeteringen te bespeuren. Na „voortgezette behandeling verbeterde „de eetlust, de pljniykheld verdween, .diet kind begon zich op te richten en „ging zitten." Een halve tablet per dag ls voldoende om uw kind tegen Rachitis te beschermen. Phlllps-Van Houten's „Dohyfral"-tab',«eten 1.50 per buisje van 10 stuks, voldoende voor 3 weken; per buisje van 30 stuks 3.75. N.V. Pharmaceutische Producten Mi). Amsterdam de ouders, ook al liggen hun kinderen op het kerkhof of al zijn ze voor altijd onge lukkig, zich niet te bemoeien hebben met de aangelegenheden der wetenschappe lijke heeren, dus ook niet met hun fou ten. Wetenschappelijk gebied is verboden terrein. Korte Berichten. Ter beantwoording van den oproep van president Hoover tot verlichting van den nood der werkloozen hebben Rocke feller en zijn zoon elk een bedrag van 1 millioen geschonken, tewijl een andere millionnair Edw. Sharknesa 750.000 heeft gegeven. In totaal is tot nu toe een bedrag van 7.63 millioen voor het fonds ontvan gen. Reuter meldt, dat admiraal Hamley met de schepen van de Middellandsche Zeevüoot van Cyprus naar Malta is ver trokken. Dit wijst er op, dat de toestand op Cyprus bevredigend ia. Tengevolge van den heerscbenden storm moest het Panamakanaal gesloten worden. Sedert het aanleggen van dit ka naal is het de eerste keer, dat die vaart op het kanaal moest worden stopgezet. In Korea zijn 46 Koreaansche com munisten gearresteerd, die onder de Jar pansche troepen propaganda tegen de be zetting van Mantsjoerije hebben gemaakt. In Japan zouden gedurende de laatste dagen 2900 communisten zijn gearres teerd, wegens pogingen om demonstra ties tegen de regeering te organiseeren. Nederland en BelgIS. Uit Brussel wordt aan het „Vaderland" gemeld: Graaf Louis de Lichtervelde, oud-se cretaris van baron de Brocqueville, oud minister van Defensie, wijdt in de Revue Catholique des idéés et des faits een ar tikel aan de betrekkingen tusschen Ne derland en België. Rij komt tot de vol gende slotsom: „WaasAp Wis laaêsjy fes* Binnenland. Roofoverval te Schipluiden. De moord op den notaris te Gorinchem. Een arrestatie. Voorloopig Verslag over de begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw. Buitenland. Ghandi teruggeroepen. Aanslag op ex-keizer van China. Het conflict in Mantsjoerije. men tot een eenheidsfront, wat betreft de tarieven, dan zullen zij een blok vormen, dat door de overige naties met eerbied zal worden behandeld. Steunend op el kander beteekenen zij te zamen een groep met meer dan 14 millioen inwoners, uit gestrekte koloniën, aanzienlijke rijkdom men, een onvergelijkelijke uitrusting. Het accoord t use hen deze beide zal een be slissende stap beduiden in de reconstruc tie van Europa. Bij de afschuwelijke ont wrichting, waardoor de wereld wordt on dermijnd, die staten bedreigt en stelsels verwoest, is het zaak zich te sterken en waar het kan regionale verdragen af te sluiten om den ondergang het hoofd te bieden. Daarin zal de Volkenbond,' rijn hechtste steunpunten kunnen vinden, ge metseld in de werkelijkheid der feiten. Dienstweigeraars naar Veenhuizen? Naar de „Leeuw. Crt." verneemt, be staan plannen in de barakken der Rijks werkinrichting Veenhuizen I dienstweige raars onder te brengen. Men is reeds be zig de barakken hiervoor in gereedheid te brengen. Tegen salarisverlaging. Da Algemeene Bond van Provinciaal Personeel in Nederland heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend waarin verzocht wordt geen goedkeuring te hechten aan het wetsontwerp, dat be oogt een tijdelijke korting toe te passen op de uitkeering, bedoeld in artikel 72 van de wet van 17 Juli 1905, Staatsblad 210. Indien het wetsontwerp wel wordt aangenomen, dan verzoekt de Bond maat regelen, opdat de pensioensgrondslag voor den provincialen ambtenaar niet wordt verlaagd. Loonsverlaging In de meubelindustrie? Vertegenwoordigers van de werkgevers organisaties in de meubelindustrie en aanverwante vakken en afgevaardigden van den Alg. Bond van Meubelmakers, Behangers etc. en van de R.K. en Chr. bonden hebben een bespreking gehouden over een voorstel tot loonsverlaging. De werkgevers wenschen, als voorloopigen maatregel, nog gedurende de geldende contractperiode (het contract moet nog vier maanden fungeeren) een loonsverla ging met 5 pet., ingaande 1 December. Da Haagsche tram. De minder gunstige bedrijfsresultaten der Haagsche Tram zijn oorzaak, dat de directie aan den Raad van Beheer het voorstel heeft gedaan om eerlang tot ta- riefsverhooging over te gaan. Hoeveel het thans bestaande dubbeltjes-tarief ver hoogd zal worden, kon de directie nog niet mededeelen. Burgemeesters. Gisteren vierde de heer H. Pollema, burgemeester van Lemsterland, zijin 80- sten verjaardag. Met het oog op zijn hoo- gen leeftijd heeft de heer Pollema tegen 23 November a.s. eervol ontslag gevraagd als burgemeester; Uit het bakkersbedrijf. Het centraal bestuur van den Nederl. Bakkersbond heeft bij schrijven van 28 October j.l. het collectief contract voor het bakkersbedrijf in de groote steden opge zegd. Het houdt op van kracht te zijn op 1 Januari a.s. Steun suikerbleten- en fabrleksaard- appelteelt Da commissie van de samenwerkende ï«ï&9BV-<

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1