DE ZEEUW Pijnlijke Spieren? SLOAN'S LINIMENT DPUNT DERDE BLAD Staten-Generaal. Uit de Provincie. VAN ZATERDAG 7 NOV. 1931, Nr 33. TWEEDE KAMER. Algemeens beschouwingen over de Rijksbegrooting. Nadat gisteren de heer H. Amelink (A. R.) was geïnstalleerd, werden de al- gemeene beschouwingen over de Rijksbe grooting voortgezet. De heer Bierema (Lib.) herinnert er aan, dat verleden jaar reeds door som mige leden een aanzienlijk tekort is voor speld. Deze hebben helaas gelijk gekregen en spr. voorspelt, dat de thans voorge stelde bezuinigingen niet voldoende zui len blijken. Van het werk der bezuini gingscommissie verwacht spr. weinig. Met de vertraging op de Zuiderzee werken en de korting op de salarissen gaat spr. accoord, doch niet met de ver hooging van de invoerrrechten. Spr. waarschuwt voorzichtig te zijn met de uitgaven, want de leeningsmogelijk- heid, ook van het Rijk, is niet onbeperkt. De uitgaven moeten daarom niet verder worden vergroot dan strikt onvermijdelijk is. Wat de moeilijkheden in land en tuinbouw betreft, het opstellen van een program vooraf is ondoenlijk. Maar te betreuren is het, dat de regeering zich vleit, dat met de genomen maatregelen aan rechtmatige wenschen is voldaan. De regeering schrijft, dat de landbouw niet gebaat wordt, als men landbouw-ar- tikelen onder het tarief brengt, en noemt veevoer als voorbeeld, maar dat heeft nooit iemand gevraagd. Voor de industrie worden toch ook geen grondstoffen be last! In hooge mate heeft spr. zich over die opmerking der regeering verbaasd. Ze hebbe een open oog voor de belangen van het platteland, welke een deel uitmaken van het algemeene belang. De heer J. t e r L a a n (S. D.) wil spre ken over de voorgenomen korting van ruim f 7 millioen op de ambtenaarssala- rissen. Hij noemt de wijze waarop de re geering de loonsverlaging wil doorvoeren, geniepig. De voorzitter: Dit woord mag u hier niet zeggen. De heer J. ter Laan bespreekt de wetgeving, waarbij men aan de gemeen ten verleende uitkeeringsgarantie onder den voet loopt. Aan spr. is medegedeeld, dat een aanzienlijk aantal ambtenaren boven 55 jaar ontslag op heel korten ter mijn aangezegd gekregen heeft. Zoo wor den de ambtenaren op alle manieren de sluitpost van de begrooting. Inzake de ambtenaarssalarissen had spr. een motie willen indienen, maar nu de heer Marchant het reeds heeft ge daan, is dit niet noodig. Moge de Kamer alsnog een houding aannemen, welke de regeering zal doen terugkeeren van de dwalingen haars weegs. De heer He e m s k e r k (A. R.) meent, dat de motie-Marchant inzake departe menten van sociale en economische be langen niet kan worden aangenomen, om dat die belangen in één departement ver- eenigd moeten zijn. Het is nu bovendien niet de tijd voor een nieuw departement. De heer Marchant (V. D.)Er be hoeft geen nieuw departement te komen. De heer Heemskerk: Bovendien is het niet in overeenstemming met de Grondwet, dat de Kamer zich vooraf over de indeeling van departementen uit spreekt. De indeeling is een zaak van de regeering. De andere motie-Marchant keert zich tegen de salarisverlaging. Overtuigend hebben de heeren Aalberse en Colijn den ernst van den toestand aangetoond en nu stelt de heer Marschant voor, uit te spreken, dat juist onder de bestaande omstandigheden de verlaging niet is ge rechtvaardigd. Het indexcijfer is gedaald. Vele inko mens zijn enorm gedaald. Het budget moet sluitend gemaakt worden. Deze drie motieven zijn afdoende voor rechtvaardi ging der salarisverlaging. Toch is spr. bereid, voor de motie-Mar chant te stemmen, als de letter „z" erin wordt gevoegd, voor het woord „onder". Nu zegt de motie, dat salarisverlaging verkeerd is onder de gegeven omstandig heden, maar als er komt te staan: „z 0 n- d e r de gegeven omstandigheden" wil spr. gaarne voorstemmen, (Vroolijkheid.) De heer Marchant (V.D.) Dit is geen debatersaardigheidl De heer Kersten (Stk. Ger.) wijist op den ernst der tijiden als gevolg van de cri sis, die door menschelijke kracht niet kan worden gekeerd. De crisis heeft ons onverwachts getrof fen, schrikte ons op uit den droom van voorspoed. Steeds hooger steeg men en verloor uit het oog, dat God het al be stiert. De hoofdoorzaak van de ellende is dat men zich van de voorschriften van Gods Woord heeft afgekeerd. Dat geldt voor allen, van hoog tot laag, voor vor stenhuis en volk. Ons volk heeft zich van de aloude een voudige leefwijze afgewend en heeft ge streefd naar weelde. Wij moeten terug naar die eenvoudige leefwijze, maar het volk wordt daarvan weerhouden door de revolutionaire leiders, die ontevredenheid en oproer predikenj Het volk moet regee- ren! Alsof niet alle gezag uit God is, bij' wiens gratie de overheid regeert. Dat men vrijhandel verdedigt, zelfs bij de rechterzijde, bevreemdt spr. in hooge mate. Wij kunnen het niet langer volhou den met vrijen handel, nu ons land wordt overstroomd met allerlei goederen, met name van landbouwvoortbrengselen en de producten van de veeteelt. Spr. verzet zich tegen de leuze van de ontwapening en dus tegen de motie-Al- barda om 25 pet. te schrappen op de mi litaire uitgaven, wat neerkomt op afschaf fing van leger en vloot. Het is de vraag of niet reeds veel te veel op leger en vloot is beknibbeld. Alle geschetter om ontwa pening is niet anders dan den weg vrij maken voor de revolutie. De revolutie en Rome stoelen op den zelfden wortel des geloofs, tusschen Rome en de Protestantsche partij gaapt echter een onoverbrugbare klove. De roomsch- katholieken brachten ons ten aanzien van de sociale verzekeringswetten op het re volutionaire spoor, omdat zij opboden te gen de socialisten. De regeering zegt, dat aan intrekking der sociale wetten niet kan worden ge dacht. En dat terwijl die wetten den boe ren het bloed onder de nagels wegzuigen. Zal de regeering den moed hebben de boe ren te vervolgen, als zij verklaren niet langer de premie te kunnen betalen? Wij moeten zoo spoedig mogelijk van de ge hate sociale verzekeringen af! De regeering zal bij spr. steun vinden voor haar bezuinigingsmaatregelen, mits deze niet eenzijdie zijn. Zoo geeft spr. toe, dat 'n salariskorting noodig is, maar deze wordt eenzijdig voorgesteld, n.l. alleen voor de rijksambtenaren. Waarom dan niet liever een algemeene heffing van al len? Zou het geen grootsche daad zijin als het Vorstenhuis een voorbeeld gaf? Ministers en Kamerleden zouden dat voorbeeld dienen te volgen en ook een deel van hun inkomen moeten opofferen. Spr. verwijt de regeering slapheid in haar houding tegenover de sociaal-demo cratische verklaring dat op hen bij mo bilisatie en bij de verdediging des lands niet viel te rekenen.' Die onvastheid van optreden bleek ook uit het niet spelen van het Wilhelmus op de parade te Utrecht. Er wordt ten aanzien van den dienst der militairen verschil gemaakt op Protes tantsche en Katholieke feestdagen, in het nadeel van de Protestanten. Het geld voor de openbare leeszalen, waar boeken in handen van duizenden worden gebracht, die de oude christenen zouden worden verbrand, wordt wegge gooid en kan beter worden besteed. Groote bedragen worden weggeworpen aan weel de en jool. Spr. komt verder op tegen den arbeid van de gehuwde vrouwen, tegen de cumu latie van ambten, tegen de partijdige be noemingen door de regeering, de non-acti- viteitstractementen van enkele Kamerle den, een verdere drooglegging der Zuider zee. Bioscopen en dansgelegenheden moe ten worden gesloten. Rome moet niet vet gemaakt worden op kosten der Protestan ten. Nadat verder nog de heeren Van Vuuren (R.KJ) en V li e g e n (S. D. A. P.) hun licht hadden laten schijnen was het woord aan Minister Ruys de Beerenbrouck, die a.s. Dins dag zijn rede zal vervolgen. De verstrooide premier. De rede van den heer Ter Laan in de Tweede Kamer, werd onderbroken door een grappig incidentje. Op de lessenaar van den voorzitter bevindt zich een knop, waarmede de bellen, die bij den aanvang van de zitting of bij de stemming de leden uit de koffiekamer en corridors roepen, in werking worden gesteld. Gedachteloos speelde minister Ruys de Beerenbrouck, die met den voorzitter in ernstig gesprek was, met dezen knop en hij schrikte eerst op door het daverend gelach, dat uit de Kamer opsteeg, toen vele leden uit de koffiekamer kwamen aansnellen en zich verbluft afvroegen wat er toch wel aan de hand was. Het ongeluk te Wem el din ge. De heer J. Vleugel, die gisteren bij het ongeval op den onbewaakten overweg te Wemeldinge, waar een vrachtauto door een motortrein werd aangereden, werd gewond, is in den afgeloopen nacht aan zijn verwondingen overleden. Hij laat een weduwe en negen kinderen achter. De toestand van den heer C. Veerhoek, den bestuurder van de auto, is naar om standigheden redelijk wel. Bij een gerechtelijk onderzoek is komen vast te staan, dat den bestuurder van de tram geen schuld treft. DE P. Z. E. M. kan U niet aanslui ten? Maak zelf Uw electrisch licht. Kos ten f 550. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Donderdag had in de so ciëteit „De Vergenoeging" de jaarverga dering der Middelburgsche IJsclub plaats onder voorzitterschap van den heer A. de Jonge, die mededeelde, dat de plannen voor de wintercampagne van het vorige jaar ongewijzigd zijn overgenomen. Door het bedanken van den heer mr baron van der Feltz en mevrouw Kraa- mer zijn 2 bestuursvacatures ontstaan. De vergadering koos in deze plaatsen den heer H. G. Wielandt en mej. S. Wiersma. De aftredende voorzitter werd herkozen- De tijdsomstandigheden deden besluiten geen contributie te heffen. Alleen zal bij openstelling van de baan een entrée van de leden van één gulden worden ge vraagd. De prijs voor de bijkaarten zal worden gehandhaafd. Arnemuiden. Donderdag vergaderde de afdeeling van den Chr. Landarbeiders- bond, onder leiding van den heer G. v. d. Louw. De aftredende peningmeester Jan Meulmeester Jzn, werd herkozen. Met het oog op den snellen groei der afd., n.l. van 13 op 39 leden, werd het bestuur met 2 personen uitgebreid. Hiertoe wer den gekozen P. Poortvliet en A. Janse. Verder werd er nog een controle-commis sie benoemd. Nog werd medegedeeld, dat op 18 November a.s. weer een vergade ring zal worden gehouden, waar op een lid van het Hoofdbestuur aanwezig zal zijn. Donderdagavond kreeg een zoontje van D. v. B. een kraal in het oor. Ope ratief ingrijpen bleek noodzakelijk, zoodat overbrenging naar het Gasthuis te Mid delburg volgde, alwaar de kraal uit het oor is verwijderd. Biggekerke. Donderdagavond vergader de de afdeeling van Patrimonium onder leiding van haar voorzitter de heer A. Janse. Ingekomen was een verzoek van de afdeeling van den Chr. Nat. Werk- I mansbond, om gezamenlijk een verzoek aan het gemeentebestuur te richten, om t ij d i g maatregelen te nemen tot werk verschaffing. Na breede bespreking werd besloten hierop niet in te gaan. Vastgesteld1 werd het werkprogram voor den a.s. winter. In enkele inleidingen zal aan de hand van het boek van Prof. Die penhorst behandeld worden „Het Socia lisme". Verschillende leden gaven zich als inlei der op. Door den voorzitter werd op ve ler verzoek nogmaals voorgedragen zijn inleiding over Ghandi, reeds door hem gehouden op de zomervergadering in Juli, op welke vergadering echter velen toen verhinderd waren. Na bespreking slui ting. Ovezand. De Raad vergaderde gisteren. Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt herbenoemd de heer P. J. van der Slikke; en tot lid van de comm. van toezicht op het L. O. de heer A.j D. de Waal. De Pensioensgrondslag van den Ge meenteveldwachter en gemeente-opzichter wordt nader vastgesteld. Besloten wordt het lidmaatschap van de Kon. Ned. Brandweervereen. op te zeg gen. Wolfaartsdijk. Woensdagavond her dacht de Ghr. Meisjesvereen. „Bid en Werk" alhier in een feestelijke vergade ring haar 30-jarig bestaan. De Vereen, werd indertijd opgericht door mevr» Ds Visser en mocht zich steeds ook onder de volgende leidsters, in een groeten bloei verheugen. Ds. Van Dijk opende de feestvergade- ring met een toespraak, waarin hij ge dacht, hoe God het was, die de vereen, tot hiertoe had geleid en die daarbij gebruik had willen maken van de trouw en toewij ding van leidsters en leden. Vervolgens werden verschillende fraaie tableaux en aardige samenspraken opge voerd. Van de tableaux dienen vermeld te worden: het Verbond, de Kruisdraag- sters en Kerstgave. Ook werden door de meisjes onder leiding van mej. W. D. v> de Linde enkele toepasselijke liederen en een feestcantate gezongen. Het een zoo wel als het ander was met veel zorg voor bereid, zoodat alles een prettig en vlot verloop had. De vele aanwezigen hebben den ganschen avond dan ook met groote belangstelling toegezien en geluisterd. Aan het eind dankte Ds Van Dijk allen, die op eenige wijze tot het welslagen van den avond badden meegewerkt, waarna hij den avond sloot met dankgebed. Nieuwdorp. De Coöperatieve vereeniging voor electr. verlichting hield gisteravond haar jaarvergadering. Rekening werd ge daan over het boekjaar 1 Aug. 1930—1 Aug. 1931. De ontvangsten bedroegen f 14415.30%, de uitgaven f 14227.59. Goed slot f 187.71. Dhr A. Huize, bestuurslid en dhr P. Boone, lid van de commissie van toezicht werden herkozen. Hoewel het bedrijf aan de PZEM is overgedaan, kon de vereeniging thans nog niet liquideeren. Dit zal eerst Aug. 1932 geschieden. Axel. Donderdag vergaderde de Ge meenteraad. Aanwezig alle leden, behalve de Vrijheidsbonden Op deze lijst is nu de laatste man aangewezen, nl. dhr Van Sab- ben. Zoo ook die bedankt, is deze lijst uit geput. Dhr 't Gilde vroeg hoe de voorzit ter denkt te doen, wanneer ook de laatste candidaat op de lijst van de Vrijheidsbond bedankt, waarop de voorzitter zegt, dat hij pas wanneer dat gebeurt, beslissen zal. Vervolgens is ontvangen een schrijven van den heer A. de Visser, correspondent der Arbeidsbeurs alhier, waarin deze zich verdedigt tegenover den heer P. Ortelé (partij 't Gilde), over de beschuldiging, dat de correspondent niet naar recht zou handelen. De correspondent zegt, dat van voor trekking van den heer Ortelé geen sprake is, maar dat hij gemeend heeft de rechte man op de rechte plaats te moeten bren gen. Dhr C. Hamelink '(S.D.A.P.) zegt, dat de correspondent zijn boekje ver te bui ten gaat, terwijl hij dhr Ortelé belache lijk wil maken. Dat moet maar eens uit zijn. Dhr Oggel (A.-R. weth.) zegt, dat de correspondent zich gehouden heeft aan zijn instructies. Hij heeft het devies ge volgd van de organen der openbare Ar beidsbemiddeling, d.w.z. de rechte man op de rechte plaats te brengen en dan zoo spoedig mogelijk. Breng Sloan's Liniment lichtelijk aan. Het dringt onmiddellijk door, verspreidt een tintelende warmte door de gewrichten, en spieren en verdrijft de pijn en gevoeligheid. Sloan's is een zegen voor athleten, arbeiders in de open lucht, en alle personen, die blootgesteld zijn aan het winterweder. Het beveiligt U tegen rheumatiek. Schaf U nog heden een flacon aan. Gebruik het bij Rheumatiek, Lendejicht, ischias, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Knenzingen. De partij 't Gilde vroeg intrekking van het besluit der vorige vergadering, dat de werkloozen twee maal per dag moeten ko men teekenen. Dat is een groot bezwaar voor de buitenmenschen. Dhr Dieleman Asch stelt voorop, dat de arbeidersafgevaardigden hier zelf dezen maatregel hebben ingevoerd, inzonderheid de partij 't Gilde. Spr. wil echter ook dezen maatregel hoe eerder hoe beter intrek ken. De voorzitter is niet genegen om tel kens genomen besluiten weer te vernie tigen of te veranderen en wil het zoo laten, omdat het slechts een tijdelijken maatregel is. De arbeidscorrespondent krijgt voor deze extra zitting een vergoe ding van 40 cent per uur. Vervolgens wil dhr Hamelink (S.D.A. P.) de bevoegdheid, die B. en W. hebben inzake het al of niet in werking stellen van de steunregeling, stellen in handen van den Raad. De Raad besluit met 7 tegen 5 stemmen om de bevoegdheid bij B. en W. te laten. Vervolgens wordt op een vraag, gesteld door den heer C. Hamelink (S.D.A.P.), aan B. en W. over de toestanden op Sluis kil, ontstaan door de amoniak-fabriek, door B. en W. geantwoord, dat de fabriek alles doet om de menschen van hinder en overlast te bewaren, wat niet altijd kan, maar in elk geval wordt de hinder tot een minimum beperkt. B. en W. houden hun aandacht op deze zaak gevestigd en zul len des noods met de 'Hinderwet in de hand het recht der bewoners verzekeren. Dhr 't Gilde zegt, dat de fabriek zich al heel wat financieele offers beeft ge troost, om de menschen schadeloos te stellen. Dhr Hamelink (S.D.A.P.) zegt, dat wat duizenden guldens voor deze fabriek, die met millioenen is gesticht, geen rol speelt en wil het zwakke tegenover het sterkere beschermt zien. Dhr Dieleman (A.R.) zegt, dat de leden van den Raad maar half weten hoe het toegaat. De Coehorspolder gaat veel in waarde achteruit, doordat de 'landerijen zoo worden aangetast, dat er straks niets meer zal willen groeien. B. en W., gehoord de bespreking, zullen alles doen wat ze kunnen, zoowel voor de fabriek om ze ongehinderd te kunnen laten werken, als voor de bewoners, zoo dat deze geen hinder of schade lijden. De ouder-eommissie der openbare la gere school vraagt handhaving van een boventallig onderwijzer voor 1932. De voorzitter wijst op de financieele conse quenties voor de andere scholen. Het is in dezen tijd vooral noodig om alleen strikt noodige uitgaven te doen. Besloten wordt met 9 tegen 3 stemmen, dat de raad geen gelden beschikbaar stelt voor een boven tallig onderwijzer. Tot het benoemen van een vaste straat maker 'kunnen B. en W. niet overgaan. Het in 't leven roepen van een schoon heidscommissie zullen B. en W. niet steu nen. Vervolgens ontspon zich een groot de bat over het ontslaan van de losse ar beiders op de gasfabriek. De heer Zegers (R.K.) had nl. in een vorige raadsver gadering voorgesteld om de losse arbei ders op de gasfabriek om de 14 dagen te verwisselen en zoo ook andere arbeiders in de gelegenheid te stellen om op de gas fabriek te werken. Men moet weten, dat er op de fabriek een 4-tal losse arbeiders zijn, die er reeds een 4 a 5-tal jaren werken. Deze werden evengoed als enkele andere, die er maar 14 dagen waren, door den directeur ont slagen, naar aanleiding van een schrij ven van B. en W. aan den directeur, dat de Raad besloten heeft dat al bet los per soneel op de Gasfabriek, dat niet 'behoort tot de groep vakmenschen, om de 14 dagen moet worden verwisseld. Dhr Zegers vindt dit ongeoorloofd. De directeur wil de arbeiders treffen. Dhr 't 'Gilde denkt er eveneens zoo over. De directeur wil de baas zijn en duldt geen inmenging door den raad. Dit moet hem maar eens worden afgeleerd. Dhr C. Hamelink (S.D.A.P.) meent, dat hier sprake is van machtswellust. Dhr Oggel en Dieleman wijzen er op, dat het eigenlijk zoo is, dat het voorstel Zegers in zoo'n ongelukkigen vorm is ge goten, dat het woordelijk toegepast wel zoo'n uitwerking moest hebben, waarbij komt, dat alleen de directeur beoordeelen kan of bet vakmenschen zijn, ja dan neen. Als de arbeidersafgevaardigden bier een fout maken, moeten ze zich niet verschui len achter een ander. De voorzitter deelt mede, dat de zaak inmiddels is opgelost en in een gehouden conferentie met gascommissie en direc teur besloten is, de maatregelen in te trekken. De bedoelde menschen werken op de oude wijze en hun zaak zal bij de be handeling van het ambtenarenreglement nader worden geregeld. Vervolgens is ingekomen een verzoek namens de winkeliersvereniging, om geen vervroegde winkelsluiting in te voe ren. De winkeliersvereeniging stelt voor het sluitingsuur op 10 uur des avonds te stellen en op Zaterdag om 10.30 uur. Het adres wordt in handen gesteld van B. en W. Vervolgens stellen B. en W. voor om de z.g.n. Zaamslagsche weg te verbeteren, mede uit 't oogpunt van werkverschaffing Kosten totaal f ©500. Aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Dhr de Ruijter stelt voor toeslag te vragen voor dit werk hij het Rijk. Aldus besloten. Behandeling begrooting '32. Algemeene beschouwing. Dhr P. van Bendegem (C.H.) wijst met den meesten nadruk op de noodzakelijkheid van 'bezuinigen. Het spijt spreker, dat de Regeering hierin niet voorgaat. Spr. laakt de houding van Ged. Staten ten sterkste, dat ze op de hooge salarissen niet willen bezuinigen. 'Hij wil alsnog een poging doen om hiertoe te geraken. De steun aan de bietenteelt, die de werkeloosheid aanmer kelijk zou doen verminderen, is veel te gering. Spr. wil zooveel mogelijk steun door werkverschaffing; bepleit salaris vermindering, speciaal voor de hooge ambtenaren, intrekking subsidie Handels school te Hulst en alleen het hoogst noo dige voor onderwijs geven. Dhr G. Hamelink (S.D.A.P.) noemt de zen Raad conservatief, nog meer dan de vorige. Er is niet veel van te wachten. Geen nieuwe of meer uitgebreide gemeen te-bemoeiing, geen nieuwe muziektent, geen zorg voor een goede zwemplaats, geen oog voor kunstzin. Wel sectarische ge meente-politiek. Wel is de Raad iets milder geworden voor werkloozen. De verkiezing heeft ge leerd, dat de heeren wat voorzichtig moe ten zijn. De C.H. verloren een zetel, R.- Kath. eveneens. De Antirev. verloren niet veel maar ontkwamen toch ook niet aan de slagen. De partij-'t Gilde is spreker welkom, hij kan met haar samenwerken. Dhr 't Gilde spreekt zijn blijdschap uit over de verloopen gemeenteraadsverkie zing. De wethoudersverkiezing is een konkelarij. Dhr v. d. Bilt hoort daar niet, sprekers groep heeft recht op dien zetel, Spr. vervalt ten slotte in allerlei persoon lijkheden tegenover dhr Dieleman. Dhr F. Dieleman (A.R.) vraagt dhr 't Gilde het woord „valsch" tegenover nem gebruikt terug te nemen. Dhr 't Gilde zegt: wat ik gezegd heb, heb ik gezegd. Dhr Dieleman: dat had ik van U ver wacht. Spr vervolgt dat hij ook tot z'n spijt op deze begrooting weer ziet de hooge salarissen van Burgemeester en Secretaris. Namens de Antirev. Partij protesteert bij hier tegen. Het is hem een raadsel hoe Ged. Staten die durven hand haven. De A.R. fractie zal B. en W. steunen, mits ze wenschen te streven naar de grootmaking van Gods Naam. Spr. wijst daartoe op art. 4 van het gemeentepro- gram der A.R. partij, dat handelt over Zondagrust en Zondagheiliging. De A.R. partij wil meewerken aan werkverschaffing. De arbeid van 't Groene Kruis en het Witte Kruis heeft onze volle sympathie. De A.R. partij erkent, dat ook voor het gemeentebestuur geldt: Aan Gods zegen is alles gelegen. (Slot volgt.) RIJKSBEGROOTING VOOR 1932. Voorloopig Verslag over Arbeid, Handel en Nijverheid. Arbeidsduur. Sommige leden betreurden, dat nog steeds groote groepen van arbeiders bui ten de Arbeidswet vallen. 'Zij drongen aan op verdere invoering van de wet, met naime voor den arbeid in kantoren, en uit breiding van de wettelijke regeling van den arbeidsduur tot den landbouw. Eenige leden betoogden, dat de econo mische crisis in belangrijke mate verzacht zou kunnen worden door een wettelijke vermindering van den arbeidsduur van 48 tot 40 uur per week. Andere leden bestreden dit denkbeeld en stelden de vraag, of gedurende de ver korte arbeidsweek het loon van 48 uren zou moeten worden verdiend. Buitenlandscha arbeiders. Verscheidene leden vroegen of de minister, met het oog op het groote aantal werkloozen, bevorderen wil, dat zoo wei nig mogelijk buitenlandsche arbeiders worden te werk gesteld. Cumulatie van inkomsten. Verscheidene leden wezen op het euvel, dat personen met een behoorlijk pensioen tevens betaalde betrekkingen vervullen, die evengoed door werkloozen zouden kun nen worden vervuld. Zij betoogden, dat de regeering dit zooveel mogelijk moet voor komen, vooral indien bet de cumulatie van rijkspensioen en rijkstraktement geldt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 9