DE ZEEUW -Abdijsiroop Om bet Eeuwige Rijk. TWEEDE BLAD. HET ADRES A. WILKING 1 Hoestend kind heeft Abdijsiroop noodig Wat er deze week voorviel Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes, Brieven uit Middelburg. F E U S L L E TO N. „Voor de Borst" VAN ZATERDAG 7 NOV. 1931, Nr 33. De bladen hadden deze week vele ko lommen noodig om al het politieke nieuws aan hun lezers te kunnen voorzetten. De Tweede Kamer zit midden in de alge meens beschouwingen over de Staatsbe- grooting. Kopstukken als Albarda, Aal- berse, Golijn en Schokking voerden het woord, handelden over den algemeenen, economischen toestand en over de finan ciën des lands, in verband waarmee zij ook de financieels voorstellen der regee ring onder de loupe namen. In den loop dezer week is een bezuini gingscommissie het is niet de eerstel geïnstalleerd, aan wie zeker geen aange name en gemakkelijke taak; is opgedra gen. Waar echter de toestand van 's lands financiën zoo critiek is, moet ech ter naar de uiterste zuinigheid bij den staatsdienst worden gestreefd. Ook verscheen een wetsontwerp tot steun aan de gemeenten. Er zijn gemeen ten, die in groote ongelegenheid zijn ge komen, die nu, maai onder bepaald om schreven voorwaarden, door de regeering zullen worden geholpen. Ook Gedep. Staten van Zeeland schrij ven in hun toelichting bij de begrooting voor 1932, dat ook in het bestuur onzer provincie voor 1932 de uiterste zuinigheid geboden is. Vermeerderen de moeilijk heden nog, dan zal het mes er hier en daar in moeten. Ook is het nog onzeker, of de salarissen van het Prov. personeel gehandhaafd zullen kunnen blijven. Dat Minister Reymer deze week een reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen maakte om het wegen- en veerdienstenvraagstuk te bestudeeren, zal zeker algemeen ge waardeerd worden. Het ideaal is hier nog niet bereikt! Met blijdschap hebben we deze week gelezen, dat zoovele regeeringen ac- coord gingen met de z.g.n. bewapenings- vacantie. Ook dit kan een der middelen zijn, om den financieelen toestand van verschillende landen wat te verbeteren. Engeland heeft Donderdag zijn nieuwe, nationale Kabinet gekregen. Voor het buitenland is het zeker bovenal de vraag, hoe het zal staan tegenover het vraag stuk der tarieven. Ook voor ons land fiangt hiervan veel af. De verhouding tusschen Japan en China is nog steeds niet in orde. Japan wil speciaal ten aanzien van zijn rechten in Mandsjoerije een nieuwe erkenning van China en het wil die erkenning door militaire dwangmaatregelen afdwingen. Japan blijft weerspannig, handhaaft zijn dwangmaatregelen, zoodat van Ghi- neesche zijde nog telkens weer nieuwe klachten bij den Volkenbond inkomen. Het schrijven van Briand is nu blijkbaar nog een laatste poging om Japan tot in keer te brengen en aldus den Raad te ont heffen van de noodzakelijkheid om op 16 November een conflict tusschen Japan en den Volkenbond te constateeren. Voor- loopig ziet het er niet naar uit, dat zulk een conflict kan worden vermeden. Amice, LXXXI. Het is bij de snel voortjachtende ge beurtenissen Wel eenigszins oud nieuws, doch we moeten er nog even aan herin neren hoe verleden week ruim 200 vau de afgevaardigden der Engelsche Labourpar- tij als door een orkaan van hun zetels in het Lagerhuis zijn weggewaaid. Van de 22 ex-ministers der Arbeiderspartij kee- ren er nog 2, zegge en schrijve twee, te rug. En, al moge het minder juist' zijn wat een conservatief Engelsch blad. in den roes zijner overwinning schreef, dat de thans in het parlement gekozen socialistische ar beiders samen wel in een huurauto kun- 51.) o- Dit was de gfedachtengang van Flami- nius, die zelf de philosophie bestudeerd had en wist, wat men er aan had, terwijl hij naar huis ging en zich afvroeg, of hij openlijk tot den keizer zou mogen spreken over de heerlijke waarheden, die hem zelf geopenbaard waren Om zichzelf moed te geven en om, als het noodig mocht blijken als bewijsstuk te toonen, haalde hij de perkamentrol te voorschijn bevattende de rede van Paulus op de Areopagus te Athene, zooals deze wordt verhaald door den discipel Lukas in de Handelingen der Apostelen en las deze woorden: „De God, die de wereld gemaakt heeft en alles wat daarin is... en heeft uit eenen bloede het gansche geslacht der menschen gemaakt, om op den geheelen aardbodem te wonen, bescheiden hebbende de tijden tevoren geordineerd, en de bepalingen van hunne woning; opdat zij den Heere zouden zoeken, of zij Hem immers tasten en vinden moch ten; hoewel Hij niet verre is van een iege lijk van ons." nen, te ontkennen is het niet, dat de na tionale Regeering elf maal zooveel leden telt als de oppositie en dus voorloopig kan geacht worden vast in den zadel te zitten. Voor zoo iets moet men nu in Enge land zijn. Wanneer daar een regeerings- partij, welke ook, zich door wanbeheer onmogelijk heeft gemaakt en zelfs o, schrikkelijk en voor den Engelschen trots, die de golven beheerscht, onvergefe lijk feit mede door hare „plunderpoli- tiek" het Engelsche pond sterling in ge vaar heeft gebracht, dan stappen de En gelsche mannen en vooral ook de vrouwen, over de partijmuren heen; dan komt het door de Socialistische arbeidersregeering uitgebuite volk van spaarders en belas tingbetalers te hoop en jaagt de geheele regeering weg.i In ons land zou dat onmo gelijk zijn. Immers, de echte partijgangers slik ken alles van hunne leiders. In Amster dam heeft de Soc. Dem. wethouder van financiën een zoodanig beleid gevoerd, en op zoo energieke wijze langs den bodem van de gemeentelijke schatkist gekrabt, dat deze er nog maar los aanhangt en toch trekt men met scharen betoogers, met muziek, spandoeken en gezang langs het Prinsenhof, om den ouden, geliefden leider te huldigen en te bewierooken. Intusschen overtreffen in Amsterdam de uitgaven met ruim 15 millioen gulden de inkomsten en moet le. het batig saldo van 1930 worden gebruikt (1 millioen 2 ton); 2e. het reservefonds (bijna 5 mil lioen) geheel worden uitgeput; 3e. alle be- drijfsreserves (1 millioen 3 ton) worden opgeteerd; 4e. voor alle crisislasten wor den geleend (6 millioen 1 ton); 5e. een brandverzekeringsbelasting op onroerende goederen ingevoerd (1 millioen); 6e. de zakelijke bedrijfsbelasting weer voor de helft worden ingevoerd (ruim een half millioen); 7e. het straatgeld met 1/3 wor den verhoogd 1 millioen anderhalve ton) 8e. de opcenten op de personeele belasting met 1/5 worden verhoogd (1 millioen 1 ton); 9e. het bruggeld worden gehand haafd (f 28.000) en 10e. de hondenbelas ting worden verhoogd (f 55.000). Alle goede dingen bestaan in tienen. En de Amsterdammers, 'die deze prettige erfenis van den heer Wibaut ontvangen, beslaan ook een tiende van het Neder- landsche volk. Wat is het schoon en voor- deelig Amsterdammer te zijn! Neen, dan maar liever Middelburger. Nu in de Zeeuwsche hoofdstad is het ook niet alles rozengeur en maneschijn; maar toch konden de heeren Jeronimus en van der Feltz, na in eene geheime raadsvergadering ingelicht te zijn, in 't publiek verklaren dat hun gebleken was dat de kasgeldmiddelen der gemeente voor 't oogenblik liquide zijnj Dit is al een groot voorrecht. De S.D. wethouder van Rotterdam de ZeeuW zou dit niet kunnen nazeggen. Daar is het beheer ook al zoo deugdelijk geweest, dat de banken en particulieren den duim op het laadgat houden en niet' meer willen leenen. De Re geering zal er dan ook aan te pas moeten komen, al zal gelukkig die hulp niet een gedwongen rijksleening ten gevolge heb ben. Nu dit zou dan ook al te bar worden, als iedere Nederlander van den Dollard tot de Schelde zijn papieren tegen den te- genwoordigen lagen koers zou moeten ver- koopen, om de Amsterdamsche en Rotter- damsche roode weh ouders aan geld te helpen, die het aan vacantietoeslagen, reiskosten voor gemeentearbeiders, zwem paleizen en tekorten op de haar eigen bur gers beconcurreerende stadswinkels en verdere onverdedigbare uitgaven hebben „Zekerlijk is Marcus Aurelius een van de meest oprechte en ernstige zoekers naar God", zei Flaminius zacht in zich zelf; „maar zal hij inzien, dat, wat hij zoo naarstiglijk zoekt geopenbaard is in Jezus Christus. Als hij zijn menschelijke philosophie niet wil ondergeschikt maken aan de leer van Christus, dan kan hij blijven zoeken tot aan zijn dood toe,'zon der eenige andere openbaring, eenig an der middel te vinden, dat hem kan red den van de zonde dezer wereld en van de duisternis, die over de toekomst hangt. Daarover wil ik vandaag trachten hem te spreken; maar zou hij willen luisteren, zou hij zelfs mijn woorden hooren?" Flaminius mocht wel zuchten, toen hij zich die vraag stelde, als hij zich zijn eigen koppigheid herinnerde en hij kon slechts bidden, dat zijn keizerlijke mees ter meer open voor overtuiging mocht zijn, dan hij was geweest. Hij stak den kostbaren rol in zijn gordel, voor hij zich naar het paleis begaf. Precies op tijd liet hij zich aandienen. Het duurde geruimen tijd voor hij bij den keizer werd toege laten, maar het verheugde hem te zien, dat deze alleen was. „Nu Flaminius, welke reden had jij om Ephesus zoo lang te verlaten?" vroeg de keizer, nadat Flaminius hem eerbiedig gegroet had. „Er waren twee redenen, edele Mar- voor Manufacturen. Dames- en Klnderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST verkwist. Zoover zal het gelukkig niet ko men; alleen zal de Regeering waarschijn lijk de te sluiten kasgeld- en andere lee ningen moeten garandeeren en de bewuste gemeentebesturen onder een strenge cura- teele moeten stellen. Ten einde aan zulke rampen te ontko men heeft de 1.1. Woensdag gehouden Mid- delburgsche Raad ook op de noodzakelijke bezuiniging getamboerd en op allerlei hoo- ge en onnoodige uitgaven gewezen, We verwijzen daarvoor naar het verslag en het overzicht in dit blad. Twee dingen kwamen daarbij naar voren. Toen het voorstel aan de orde kwam om voor de onder S. D. A. P. invloed staande Algem. Woningbouwvereeniging, als naar ge woonte, het tekort van de woningen op het Bagijnhof te dekken, ditmaal door een renteloos voorschot van ruim f 1300, waardoor deze rentelooze voorschotten tot boven de f 8000 stijgen, werd gevraagd hoe dat te rijmen was met het onderschrift onder de dezen zomer van socialistische zijde verspreide afbeeling van 't Bagijnhof van vroeger en thans, welk onderschrift luidde: „Eene verbetering der Volkshuis vesting, waarvoor de gemeente zich eenige offers mag getroosten en waarvoor de so ciaal-democraten gaarne de verantwoor ding op zich nemen." Het bleek dat die „gaarne op zich geno men verantwoording" niet de f i n a n c i- e e 1 e verantwoording was, doch een zui ver moreele en platonische en dat ook hier weer van den regel niet wordt afgeweken, volgens welken men de eer van sociale verbeteringen voor zich op- eischt, doch de kosten daarvan, door de gemeenschap laat betalen. Tevens werd gelegenheden gevonden er den nadruk op te leggen dat te Middelburg reeds lang vóór dat er één sec. democraat in den Raad zitting nam, de heer Vertregt als lid der gezondheidscommissie tal van krot woningen had afgekeurd en voorts de Woningbouwvereeniging van Patrimo nium en Chr. Werkmansbond reeds lang aan het bouwen was, toen de S. D. A. P.- mannen nog moesten beginnen. Het Gasthuis wordt ook een bron van veel zorg. Over 1930 is voor het eerst een tekort van ruim 40 mille ontstaan, dat de gemeente moet bijpassen. En dit tekort dreigt tot dat bedrag of hooger geregeld te zullen terugkeeren. Dit moet noodzakelijk worden voorko men in het belang der gemeentekas. Re genten verklaarden zich reeds bereid om op de kleintjes (kalfs- en rundvleesch, bo ter etc.) te passen. Doch er zijn grootere bezuinigingen mogelijk. Noodig is niet dat een dokter die, zooals dhr Jeronimus het uitdrukte „op aandeel" werkt, van de bruto-opbrengst van het radio-thera peutisch instrument 40 pet. incasseert, zijnde een bedrag van f 8400 15 pet. storting voor pensioen f 400 voor ver vanging, totaal ongeveer f 10.000, terwijl het batig saldo voor de Godshuizen f 415.77 bedraagt. Dit contract, waarbij het batig saldo van geneesheer en Godshuizen zich verhouden als van 21 tot 1, dient te worden gewijd zigd en een maximum aan den dokter te worden toegekend. Het is een historisch verschijnsel dat de exploitatie van openbare inrichtingen veel meer kost, dan die van bizondere (Christelijke) stichtingen. Een verslag over 1930 werd aangehaald, waaruit bleek dat de gemiddelde kostprijs van patiënten 3e klas in krankzinnigengestichten voor overheidsgestichten plm, f 1200 per jaar bedraagt en die voor bizondere gestich ten (Veldwijk, Bergen op Zoom) plm. f 800, of een derde minder. Dien kant moet het voor Middelburg met zijn zie kenhuis ook uit. En dan de concurren tie met de andere ziekenhuizen op Wal- cus", antwoordde hij. „Ten eerste suk kelde ik met mijn gezondheid en ten tweede dreigde het geloof van mijn vrouw me in moeilijkheden te brengen." „En je eigen geloof?" vroeg de keizer. „Toen ik Ephesus verliet, geloofde ik nog even vast in de goden als toen ik hier in Rome was. Eerst in Pergamos in den eigen tempel van Aesculapius leerde ik mijn dwaling inzien" en Flaminius begon de nachten te beschrij ven, die hij in den heiligen tempel van Aesculapius had doorgebracht en hij ver telde, welke raad hij van de priesters en geneeskundigen had ontvangen. De keizer keek verbaasd. „Je bent wel haastig geweest om de leer, die den laatsten tijd zoo om zich heen grijpt, over te nemen; ik dacht, dat je te verstandig was om te luisteren naar bedriegelijke argumenten; vrouwen vooral zijn al heel dwaas in zulke gevallen." „Vele zijn dat ongetwijfeld, edele Mar cus, maar mijn Flavia niet; zij „Neen, neen, praat nu niet over je vrouw", zei de keizer ongeduldig, „maar vertel, alsof je nog mijn particulier secre taris was, is die secte nu bijna uitge roeid in Azië?" „Neen nooit zal ze ergens uitgeroeid kunnen worden", antwoordde Flaminius, „hoe meer ze verdrukt wordt, hoe harder ze groeit." cheren, waarvan, er een onlangs zijn der de klas tarief met 20 pet verlaagdel Met vriendsch. groet t.L METELLUS. De moord te Gorinchem op den notaris. De dienstbode Mientje van 'tHof heeft bij; haar verhoor aan den commissaris van politie het volgende verteld. Om streeks half acht ben ik met behulp van den huissleutel binnen gekomen. Ik ging dadelijk naar de keuken, waar ik de ach terdeur open vond staan. Ook de luiken van het klerkenkantoor stonden openj maar die van het privé-kantoor waren dicht, zoodat het daarbinnen vrij donker was. Ik zag echter, dat de deur van de brandkast open stond, en ik dacht direct aan inbrekers. Ik rende naar boven om den notaris te waarschuwen, maar op mijn kloppen kreeg ik geen gehoor. Toen ik in de slaapkamer het bed onbeslapen vond, ben ik naar den eersten klerk ge gaan, den heer Neet, die in de nabijheid woont. Samen zijn wij het privé-kantoor Verwaarloozen kan onberekenbare gevol gen hebben. Als Gi) dadelijk Abdijsiroop neemt zult Ge morgen reeds verbetering kunnen zien. Abdijsiroop neemt de hoest- prikkel weg, onverschillig of deze wordt veroorzaakt door gevatte kou, bronchitis of borstbenauwdheid, omdat de vastzittende slijm wordt opgelost en uitgedreven. Geef dus Uw kleine en groote kinderen, die hoesten, Abdijsiroop, welke verzacht, zui vert, helpt. Een lepel Abdijsiroop is daarom voor Uw kinderen een lepel gezondheid. Atom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, FI.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct). Dan bespoedigt Ge Uw genezing, j ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop binnen gegaan en toen de heer Neet het -electrisch licht wilde aandraaien, bleek dit niet te functionneeren. Hij stak toen een lucifer aan, en tot onze ontzetting zagen wij den notaris dood op den grond liggen. Donderdagavond heeft de notaris in 't restaurant Stam gegeten, waarna hij om- Hef vooibeelu vsn Krabbendijke, w aut de Gemeenteraad alle verzekaringsposten van de begrooting schrapte, is, zij het uit and.er? motieven, door 's-Gr?."enpolder gevolgd. Te Krabbendijke was dit mcgelijk, doordat ue Antirevolutionaire ïedon de steise.mcw.jL^ v ,..^1.0, ...g uXv/3', ovr— meerderheid y&si den Raad dan ook da vaIIq verantwoordelijk heid moest 'dragen. Te VGravenp older onthierden de vrijzinnigen zich van stemming, zonder dat naar buiten black, waarom dat gedaan werd. Ik had gedacht dat de Staatk. Geref. wel erg tevreden zouden zijn nu de be doelde posten van deze begrootingen ge weerd werden. Merkwaardigerwijze is dat echter niet bet geval. Bekend is, dat te Krabbendijke ééjdi der Staatk. Geref. raadsleden stemde voor een voorstel, dat bedoelde andere leden in de gelegenheid te stellen de ge wraakte posten weer op de begrooting te brengen. En inplaats van te juichen over het „succes" te 's-Gravenpolder behaald, spreekt de Banier" zijn ontevredenheid uit over de houding der vrijzinnigen, die toch oorzaak waren, dat gebeurde wat de Staatk. Geref. wenschten. De houding van de vrijzinnigen te 's Gravenpolder, die zonder eenig motief zich van stemming onthielden verdient m.i. volle afkeuring. Maar de houding door de Staatk. Ge ref. in verband hiermede aangenomen kan ik evenmin bewonderen. OPMERKER. streeks 7 uur naar huis is terug gegaan. Vermoedelijk is bij kort daarna overval len. De brandkast is niet opengebroken en de sleutels lagen er boven op. Al 't bank papier is eruit gestolen. Slechts wat zil vergeld is er in een paar beursjes ach tergebleven. De dader heeft zijn bebloede handen in de keuken gewasschen. Ook in de gang zijn bloedvlekken gevonden. De politie tast op bet oogenblik nog in bet duister. Men beeft niet met den po litiehond kunnen werken, omdat het van nacht en vanmorgen vroeg dooxioopend beeft geregend. De verslagene was 45 a 50 jaar oud. De anders zoo rustige straten van Go rinchein stonden vol met groepjes men schen, die het voorval bespraken. De vermoorde notaris, do heer W. J. CouiTech Staal bewoonde een geheel pand. Dit bestaat beneden uit een gang, waarachter een keuken gelegen is en twee kamers. In de aan den straatkant gelegen kamer was het privé-kantoor ge vestigd. Do daarboven gelegen etage had de notaris als woonhuis ingericht en al daar bevond zich ook zijn slaapkamer. Een getuige, een dame, heeft verklaard^ dat zij des avonds te ongeveer acht uur voor het buis van den notaris een fiets Gisteren bestond de Geref. Schoolvereenig-ing te Veer© 00 jaar. Een foto van Be stuur en Personeel, Zittend v.ln.r. A. Burger, Joh. Huybregtse, Seer., A. de Nood, Voorz., P. Simonse, Penn., D. Gideonse. Staande: S. Kodde, Mej. L. v. Leeuwen, W. de Wolf '(Hoofd), C. M. Douw en M. Galjouw. „Spreek je nu als Flaminius de Chris ten of als Flaminius de patriciër?" vroeg Marcus Aurelius. „Als beide", antwoordde Flaminius. „Ik heb gezien wat boetes, lijfstraffen, gevan genschap, zelfs de doodstraf op die men schen uitwerkten; en ik ken het geheim van hun volhardingsvermogen, hoop en blijmoedigheid, daar er in hun Heilige Schrift en terwijl hij sprak, haalde hij uit zijn gordel de perkamentrol, die hij den keizer wilde aanbieden. Maar Marcus Aurelius wendde het hoofd af. „Je moet wel een erg zwak, verwijfd karakter hebben, Flaminius om je zoo gemakkelijk van de studie der philoso phie af te laten brengen", zei hij min achtend. Het bloed steeg den trotschen patriciër naar de wangen. „Ik beschouw het als flink en manne lijk, inplaats van als zwak en verwijfd in deze tijden het Christendom te durven belijden." „Omdat de Christenen vervolgd wor den? Dus je wilt zoo'n beetje voor mar telaar fungeeren? Nu, dat zal niet lang duren. Statius Quadratus is de nieuwe eerste consul; en binnenkort zal hij mijn bevel ontvangen om. alle vervolging tegen die menschen te staken, waarvoor ze we6r zuiïan terugzinken in hm oorsp» an kelij ke nietswaardigheid." „O gij edele Marcus, de Christenen zullen allerwegen dankgebeden opzenden en voor uw heil bidden, voor deze groote genade." „Ik heb hun gebeden niet noodig. Ik ken hun God niet, noch den jouwe. Je weet, dat je als Christen geen officiéél ambt kunt bekleeden, Flaminius", voeg de de keizer er aan toe, hopend hem op die manier tot andere gedachten te brengen. Flaminius boog slechts toestem mend het hoofd. „Ik wilde u een gunst vragen, maar niet voor me zelf", waagde hij na een korte stilte te zeggen. „Hoe luidt je verzoek?" zei do keizer kort. Weer haalde Flaminius de kostbare rol te voorschijn. „Als ge dit zoudt willen bestudeeren, dan zoudt ge vinden wat ge reeds zoolang zoekt wat niets of niemand anders u kan openbaren", zei hij zacht. Maar Marcus Aurelius wendde zich af. „Ik ken je God niet", zei hij, „ik zal mijn geloof in de philosophie en de Romeinsche goden bewaren tot mijn dood." En zoo deed hij. Waarlijk, deze dingen zijn verborgen voor de wijzen en verstan- digen, maar God heeft ze den kinderkens geopenbaard. (Wv'riJt YfeïvOlgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5