Een blijven! aandenken Vulpenhouders in rnime sorteering vanaf f3.-- T.FABERIJ DE JONGE Predikbeurten. Onderwijs Brieven uit de Residentie. Gemengd Nieuws. Berichten over onze Adverteerders. Marktberichten. Burgerlijke Stand Advertentiën. Eigen reparatieinrichting D s L. R. Hnmmelen. t Te Gro ningen is op 83-jarigen leeftijd overleden ds L. R. Hummelen, em .predikant der GerefKerk van't Zandt (Gr.) Ds Hummelen diende de Kerken te Nijeveen, Scheemda, Burum en 't Zandt. Beroepbaar. Door de Classis Heerenveen der Geref. Kerken is beroep baar verklaard de heer P. K. Keizer te Heerenveen en door de Classis Harder wijk de heer H. J. Westerink te Nunpseet. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. Zendeling Bijkerk. Wilhelminadorp, vm ds Steinz, nm da de Vries Biggekerke, vm. ds v. d. Waa, nm. geen dienst. Schore, vm ds Hoogenraad, nm. dhr Lou- werse. Wissenkerke, vm. leesdienst, nm. ds Lou- werse. Geersdijk, vm. ds Louwerse, nm. lees dienst. Geref. Gem. Kortgene, vm., nm. en av. ds Hofman. Nieuwdorp Vrijdag 6.30 u. ds Hofman. A. Jonkman t Te Amsterdam is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer A. Jonkman, oud-hoofd der Chr. School aan de Nassaukade, al daar. De heer Jonkman was een bekende en zeer geziene figuur in de onderwijswe reld. Hij was geruimen tijd lid en ook een tijdlang voorzitter der Vereen, van Chr. onderwijzers en redacteur van „De School met den Bijbel", De studie der paedagogiek had zijn bij zondere belangstelling. Hij was redacteur van het „Paedagogisch Tijdschrift" en heeft mede den stoot gegeven tot de op richting van een leerstoel aan de Vrije Universiteit in dit vak. Er waren geruchten gekomen over on weerswolken, die zich zouden samenpak ken boven Tiet hoofd! van het huidige Kabinet en dan met name boven dat van Minister de Geer. Staatslieden, men kan dit woord m\jnenthalve, al of niet tusschen aanhalingsteekens lezen staatslieden hadden over sommige voor nemens d'er Regeering hun hoofd gefronst en harde en bittere woorden gesproken. Een deel der pers, die tegenwoordig sensatie als het hoogste barer roeping gelieft te zien, was er als de kippen bq om er de fietspomp qp te zetten en de zaak wat op te blazen. Alzoo d'e rol, die sommige politici spe len, of ook trachten te spelen, veel groo- ter lïiaikende dan ze werkelijk is. Het m'inisteriëele leven van den heer De Geer hing aan een zijden draad, zoo colporteerde men. Wij hebben daarom steeds moeten lachen en ook hier aan den indruk, dien dit alles op ons maakte^ wel uiting ge geven. En nu? In do Kamer loopt nog altijd het z.g. groote politieke debat. En als er ministe rieels levens afgesneden moeten worden, dan is het daarvoor nu zeker de ge schikte gelegenheid. En? Spant het, is er wat op komst,, zullen d'e onweersbuien zich boven het Kabinet ontlasten, zal Minister de Geer van de Kamer de aanwijzing krijgen, dat bij, wat baar betreft, gerust kan gaan? Er zijn er geweest, die dit alles gedacht of gehoopt hebben. Vooral onder de ambtenaren en de onderwijzers, die ,d© salariskorting als een dreiging boven het hoofd hangt, zijn er, die Minister de Geer als den grooten schuldige aanwijzen en hem gaarne weg gezonden zagen. En dan? Wel, natuurlijk een andere Minister van Financiën, zoo noodig ook een ander Kabinet. Goed, maar dan? Ja, verder kon men niet komen, af wachten was dan de boodschap. Maar een afwachten in het onzekere, wat kwam kon nog wel erger zijn dan wat was. De socialisten wilden natuurlijk wel en de Vrijz. Democraten, met de Communis ten ook wel, maar dat was geen parle mentaire meerderheid. Op de liberalen valt niet te rekenen, daar is „reactie" troef. Evenmin op A.-R. en Chr. Hist. Die zijn niet zoo dwaas om in dezen tijd het schip van staat aan politieke spelleiders over te geven. Bleef dus de hoop geves tigd op de Roomsch-Katbolieke fractie. Dat was een gevaarlijk element in de speculatie. We moeten elkaar niets wijs trachten te maken, maar dat de R.K. fractie er aan mee zou werken, om zoo maar een Kabinet naar huis te sturen, waarin niet minder dan vier barer voormannen een belangrijke rol spelen, is niet aan te ne men, ooïk al is dat Kabinet dan extra parlementair en staat het los van de par tijen. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan, en nn ul Goed, maar Minister de Geer dan? Dat was een ander geval. Het is 'bekend, dat deze bewindsman in de Roomsche fractie menschen heeft zit- en, die hem (in politieken zin dan!) min der goed gezind zijn. Daar zijn allereerst de R.-K. „demo craten". Een eigenaardig soort politici, de mees ten van min-vaste formatie. Die nog niet goed weten, dat practische politiek toch nog iets anders is dan het dienen van be paalde groepsbelangen. Doch er was meer gevaar. Het Is b.v. bekend, dat de R.K. financieele speciali teit, van Vuuren, die overigens heel niet van gekheden houdt en wiens politiek even solide is als zijn persoon, ook niet altijd met Minister de Geer onder één deken slaapt. Er konden dus gevaren voor het Ka binet dreigen, al mocht bet Roomsche smaldeel, dat mee zou doen aan een even- tueelen aanval, dan ook niet al te ge ring zijn. En nu? Terwijl we dit schrijven zijn de debat ten nog ih vollen gang. Maar dat is wel zeker: bet Kabinet staat sterk en het ministerieele leven van Minister De Geer loopt voorloopig niet het minste gevaar. De sympathieke leider der R.K, Kamer fractie, die den immer voorzichtigen No- lens als zoodanig is opgevolgd, trad dit Kabinet met vertrouwen tegemoet en deed wel hooren, hoe gemakkelijk het Kabinet zich verzekeren kan van den steun der ge- heele R.K. fractie. De roode broeders keken eerst wat sip. Men zal eens zien, hoe de Roomsche „de mocraten" het weer zullen moeten kunnen in de roode pers en op de roode meetings. In de eigen, Roomsche, pers begon het aL Men moet eens lezen het slot van een ar tikel in de (R.K.) Residentiebode van j.l. Vrijdagavond. „Het is al eens meer gebeurd, dat kath. Kamerleden op vergaderingen mededee- lingen deden, waarvan later bleek, dat ze niet direct 18 karaats waren. Een dergelijk optreden valt moeilijk te begrijpen. Op de allereerste plaats kweekt men op die wijze verwachtingen, die de verbitte ring en teleurstelling bij de betrokkenen alleen maar grooter kunnen maken. Tweedons geeft men zoodoende wape nen in de hand onzer politieke tegenstan ders en ondermijnt men het prestige van de katholieke politiek. En ten slotte, Kamerleden, die op open bare vergaderingen zoozeer hun mond voorbij praten, ondermijnen ook volkomen bun eigen prestige, zoowel bij hun aan hangers als bij bun tegenstanders. Het Utrechtsche Congres was niet het eerste, waarop Kamerleden meer zeiden dan ze konden verantwoorden, zoodat ze later openlijk moesten gedesavoueerd worden. Laten we intusschen hopen, dat het nn de laatste maal zal zijn. Want zoo hoog op het paard te gaan zitten, terwijl men niet de zekerheid heeft, dat men zadelvast is, kan aleen maar on gelukken veroorzaken. Voor zich zelf, en, wat erger is, ook voor anderen". Is me dat wat? Men zou hier gaarne die oude vraag nog eens voor willen leggen: kunnen wij niet anders worden? Leedvermaak te hebben past niet, maar dat sommige „politici" in deze dagen toch wel hun trekken thuis krijgen, is een moeilijk te weerspreken feit. Hopen we, dat ze er iets uit leeren en, al is het dan met schade en schande, wijs worden. J. H. Eindhoven wil leegl oo- p e n. Niet minder dan 168 inwoners uit Eindhoven o.w. 7 verplegers, hebben ge solliciteerd op den oproep voor agent van politie te Amsterdam. Een brutale poging tot af persing. Vrijdagavond heeft een twee tal jonge kerels getracht, onder bedrei ging met een vuurwapen, de winkelier ster, Mej. A. R., aan de Laan van Nieuw- Oost-Indië te Den Haag, geld af te per sen. Op het hulpgeroep van Mej. B. en haar twee winkeljuffrouwen namen de daders echter de vlucht. Het was ongeveer half 6 uur toen zich in den manufacturenwinkel van Mej. B. een jonge man vervoegde, die zeide een stukje zeep te willen koopen. Toen de win keljuffrouw bezig was hem te bedienen, kwam een tweede bezoeker binnen, die bij de deur bleef wachten. Toen Mej. B. hem zelf vroeg, wat hij verlangde, zeide hij niets noodig te hebben, doch bij den an deren te behooren. Meteen schoof hij het gordijn voor het deurraam dicht. Dit be viel mej. B., die reeds den vorigen avond een verdacht persoon in den winkel had gehad, heelemaal niet en zij verzocht den man dringend, dat hij het gordijn weer onmiddellijk zou openschuiven. Toen hij hieraan niet terstond voldeed, liep zij op de deur toe om het gordijn weer open te trekken, maar de man bij de deur richtte een revolver op haar. Mej. B. schrok hier van weliswaar hevig, maar had toch de tegenwoordigheid van geest om luidkeels om hulp te roepen. Ook de beide vinkei- juffrouwen, de eene, die in den winkel was en de andere, die op het geroep uit een achter den winkel gelegen kamer kwam aangeloopen. riepen ook zoo hard zij konden om hulp. Hierdoor kregen de beide revolverhelden zoodanig den schrik te pakken, dat zij de winkeldeur openden en er vandoor gingen. Op het geroep kwamen voorbijgangers toegeschoten en een achtervolging begon, waaraan ook spoedig da politie deelnam. Echter zonder resultaat. De overvallers hebben zich waarschijnlijk in een voor tuintje in een der zijstraten verborgen. Smokkelhandel metNe- d er land. In de „Vossische Zeitung" staat een artikel over den uitgebreiden smokkelhandel in Noord-West-Duitsch- land aan de Belgisch-Nederlondsche grens, waar tusschen grenswachters en georganiseerde smokkelaars een gere gelde smokkeloorlog gevoerd wordt. Het schijnt, dat alleen in de laatste zes maan den 2.'896.000 cigaretten, 2040 k.g. koffie, 380 k.g. tabak ,elf auto's, vier motorfiet sen en een groot aantal gewone fietsen in beslag genomen zijn. Deze hoeveelheden zijn, volgens de optimistische schatting van de douane zelf, in het gunstigste geval 30 pet. van de geheele hoeveelheid ge smokkelde waren. Oorzaak van het groote aantal smok kelaars is de werkloosheid, het bijna of geheel stilliggen van vele industrieën in het district Aken. Gewoonlijk gaat het zoo, dat de een of andere groot-smokkelaar, dien niemand kent en die ergens in het achterland woont, tien Mark biedt voor een nacht wandeling over de grens. Behalve dat de adspirant-smokkelaar toch niets te verlie zen heeft, zijn er bovendien talrijke vei ligheidsmaatregelen genomen: men trekt op in militaire formatie, met een verken nerspatrouille op de fiets voorop en zij dekking door vrouwen en kinderen. "Waarom zou de werklooze zich nog be denken? Hij slaat toe en 't eerzame gil de van beroepssmokkelaars is een lid rij ker geworden. In het voorjaar zijn alleen in 't district Aken 5000 menschen, die zulk een bestaan leiden, veroordeeld. DE VOORGESTELDE KORTING OP DE RIJKSUITKEERINGEN AAN PROVINCIËN EN GEMEENTEN. Uit een artikel van „De Standaard" (A. R.): „Over het wetsontwerp tot tijde lijke korting op de rijksuitkeeringen aan gemeenten en provinciën": Al houden wij ook rekening met uit zonderingen, toch zijn wij van meening, dat er als regel een innig verband be staat tusschen het peil der belastingen en het in een Gemeente gevoerde beheer en het komt ons daarom voor, een ©enigs zins zonderlinge waardeering van een zuinig beheer te zijn, juist die Gemeenten, of beter gezegd die Gemeenten in elk ge val, voor korting in aanmerking te bren gen. In dezen gedachtengang zou men in de vrijstellingen voor de Gemeenten met hoo- gen belastingdruk in zekeren zin een sti mulans kunnen zien om met uitzetting der uitgaven door te gaan. Als premie op een zuinig beheer zien de eerste Gemeenten zich derhalve een kor ting opgelegd, waarvan de tweede kun nen vrijkomen. Een wetsontwerp, dat de zuinige Gemeenten tot slachtoffer maakt van haar voorzichtig financieel beheer, wekt, wat overigens ook de verdiensten ervan zijn mogen, toch wel ernstige be denkingen. Een ander bezwaar is nog, dat ongetwijfeld vele Gemeenten genoodzaakt zullen zijn de opgelegde korting te ver- disconteeren in een verlaging der salaris sen, hetgeen ook de kennelijke bedoeling van het wetsvoorstel is. Het gevolg hier van echter is, dat, indien een Gemeente ter wille van eigen kas tot bezuiniging moet overgaan, zij de tweede in de rij is. De Regeering was haar vóór; de room, waar bij ambtenaarssalarissen van room sprake is, is er reeds afgenomen. Zij kan dien maatregel dus niet meer toepassen in het belang der gemeentefinanciën. Hiermede zijn we nog niet aan het eind van onze opmerkingen. Het voorstel spreekt van salarissen en Ioónen, welke door de gemeentebesturen worden vast gesteld'. Derhalve zijn uitgezonderd de jaarwedden van Burgemeester, Secreta ris, Ontvanger, Ambtenaar van d'en Bur gerlijken Stand en Commissaris van Po litie. Indien een Gemeente de korting op haar personeeil wil verhalen, d'an zou men dus kunnen beweren, dat deze amb tenaren moeten worden vrijgesteld, om dat van hun wedden niets indirect aan het Rijk behoeft te worden afgedragen. (We laten buiten beschouwing, dat niet d'e Gemeenteraad de salarissen voor deze functionarissen bepaalt). De fout van het ontwerp schijnt ons dan ook, dat de kor tingen word'en vastgekoppeld aan de sa larissen en loonen, welke destijds bij de vaststelling en de berekening der uitkee- ring geen of bijna geen invloed' hebben uitgeoefend'. Tegen elke vastkoppeling van de korting aan één bepaald onderdeel der gemeente lijke uitgaven zijn ernstige bezwaren in te brengen, opadat zulk een schakel niet an ders dan onbillijkheden kan scheppen. Waartoe de verbinding leidt, blijkt uit het feit, dat Gemeenten, die zelf een bedrijf exploiteeren en dus een veel grooter be drag aan loonen en salarissen zullen heb ben te betalen dan Gemeenten van over eenkomstige grootte, die slechts een distri butiebedrijf hebben of de voorziening ha- rer ingezetenen van gas, water en electri- citeit geheel aan een naburige gemeente overlieten, zich een grootere korting zien opgelegd. Terwijl voorts gemeenten, welke haar bedrijven hebben gegoten in den vorm van een naamlooze vennootschap, den vorm der stichting of den z.g. ge- mengden bedrijfsvorm hebben gekozen, voor de door die bedrijven betaalde loonen niet in den aftrek worden betrokken. Het ontwerp is dus wel een zeer ingrij pende wijziging van de wet van 1929, het bindt de uitkeeringen (de korting op de uitkeeringen) aan normen, waarvan in de genoemde wet geen sprake is. In die wet is de uitkeering met zorg geregeld; de inbreuken, die er thans op gemaakt worden, dragen o.i. wel zeer het ken merk van onvoldragenheid, van „rijden in den mist", van onzekerheid aan het stuur. Met alle waardeoring voor de vin dingrijkheid van den Minister en voor de bedoelingen, die de Regeering koestert; met alle bereidwilligheid ook om haar te steunen, schijnt het ons toe, dat eeni- ge revisie van dit ontwerp niet ontbeerd zal kunnen worden Het rijden in den mist zou anders wel eens „gevaarlijk" kunnen blijken. HAG-KOFFIE. Een Hagfiltreerpotje van bijzonder ver nuftige constructie kregen wij dezer da gen te zien. Het is goed Nederlandsch fa- brikaat uit Maastricht en bestaat uit een artistiek gevormd parafeu-potje met een diep in het potje zittende filter. Het voordeel van deze constructie is, dat het kokende water de koffie geduren de het extractieproces geregeld omspoelt en zoodoende de heerlijke geur- en smaakgevende stoffen tot 100 pet. worden uitgetrokken. Op het kannetje prijkt het welbekende merk Koffie Hag, dé koffie, die heden door onze Geneesheeren sterk aanbevolen wordt, omdat ze gegarandeerd coffeïne- vrij is overeenkomstig de voorschriften van onze Warenwet. Het is een onscha delijke koffie, die noch slapeloosheid, noch andere nerveuse storingen ver oorzaakt en ook door menschen met een gevoelig organisme goed kan worden ver dragen. BIETENCULTUUR EN WERK GELEGENHEID. Hoezeer de inkrimping van de suiker bietenteelt de werkgelegenheid op de des betreffende akkerbouw'bedrijven heeft ver minderd, blijkt wel duidelijk uit het on derstaande voorbeeld: Een landbouwer, die een ons bekend be drijf van 60 bunder exploiteert, verbouwde in 1930 als gewoonlijk 15 bunder suiker bieten en in het afgeloopen jaar, als ge volg van de slechte uitkomsten dezer cul tuur en den onvoldoenden regeerings- steun, héél geen bieten. Het totale bedrag aan arbeidsloon, dat hij vorig jaar en dit jaar uitbetaalde ge durende de zes zomermaanden, daalde dientengevolge met f 2880 (wellicht zijn rationalisatie en bezuiniging op arbeids kracht in ander opzicht óók van eenigen, hoewel geringen, invloed geweest). De loonbedragen in de verschillende maanden waren als volgt: 1930 1931 Mei f 827.35 f 400.— Juni- 909.53 - 512.— Juli - 847.75 - 584.25 Augustus - 816.61 - 672.63 September - 968.44 - 845.07 October - 2328.40 - 804.23 Totaal f6698.08 f3818.18 Zéér duidelijk blijkt uit deze loonstaten 'het verschil in den rooitijd der bieten, de maand Octoberl w— GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van 6 Nov; Kassnijboonen 55, kas- princessen 4457, Spruiten le soort 6 11, idem 2e soort 24, veldsla 6, wijn peen 1,202, uien 0.50—3, idem kleine 0.70, aandappelen 2, idem poters 1.10 1.60 gld. alles per 100 K.G. kroten 5, ra pen 2.202.40, prei 810, wortelen 7 gld. alles pj 100 bos. Bloemkool le soort 9 15, idem 2e soort 26, roode kool 23, witte kool 0.102, savoye kool 12.60, kropsla 1.20, andijvie 1.702.50, idem uitschot 0.20—0.70, koolrapen 1.80, win- terrammenas 0.70, knolselderie 0.901, prei 050 gld. alles p. 100 stuks; Hazen I.512.72, patrijzen 0.33 gld. beide p. stuk. KAPELLE, 6 Nov. 1931. Groote vei ling: Zure Kroetappels 0.40 per 100 K.G. Kleine veiling: Goudreinetten 1-21, Zu re Bellefleurs 1-12, Sterappels 2-9, Gron. Kroon 4-15, Court Pendu 1-6, Pomme d' Orange 2-9, Campagnezoet 2-8, Holl. Zoet 2-7, Ermgaard 2-8, Bijenkorff 1-6, Noveau Poiteau 4-23, Comtesse de Paris 5-18, Kleiperen 2-9, Gieser Wildeman 1-9, Pondsperen 2-7, Groene Chaumontel 2-6, Druiven 4145, Bloemkool 1-4, Prei 4-6, alles per K.G., per stuk of per bos. VLISSINGEN. Veiling van 6 Nov. 1931. Blauwe druiven 3739, Tomaten 16 26, Groninger kroon 1113, Goudreinet 417, Zure Bellefleur 58, Grauwzoet II, Campagnezoet 68, Ermgaard' 6 9, Hond'smuil 4, Perzikappel 7, Huisman- zoet 46, Baldwin 9, Score d'or 5, Ster appel 1517, Bismark 11, Cox Oranje pipping 818, N. Poiteau 614, Br CLairgeau 7, Pondsperen 8, Kleiperen 5 6, Gieser Wildeman 912, Winterloutje 67, Doyene d'e Comice 37, Triumphe d'e Jodoigne 17, Comtesse de Paris 18, Bergemot 6, Be. Boetelier 4, Witte Cou sin 5, Mispels 716, Uien 3,54,5, Spi nazie 615, Rapen 1, Koolraap 2, Sprui ten 1022, Wijnpeeën 3, Kleiperen 2.5, Witlof 22, Snijboonen 5161, aller per Kilo. Kipeieren 6571, Poeljeeieren 5153, eend'eieren 59 per 10 stuks. Rood'e Kool 25.5, Savoije kool 1.5 5, Witkrop 0,52, Bloemkool 220, Sla 1,52, alles per stuk. Selderie 0,54,5, Prei 27, Peeen 4,5 7,5, Kroten 1,55, Rapen 2,53,5, Chrysanten 814, alles per bos. Veldsla 3—18, Andijvie 6—43, Peter selie 11—21, alles per kist. Over de maand October. HOEK. Gehuwd: 1, Johannes Jacobus Oppeneer, 24 j. jm. en Anthonina Wilhel- mina Verhelst, 22 j. jd.; 2, Abraham de Bree, 24 j. jm. en Wilhelmina Meertens, 21 j. jd.;22, Abraham de Nood, 36 j. jm. en Janna de Putter, 36 j. jd. Geboren: 2, Helena, d. v. Camiel Dob- belaere en Maria van Wijnsbergen; 9, Ga- tharina Sara, d. v. Louis de Blaeij en Wilhelmina Maria Martha Meertens; 10, Adriana d. v. Jacob Jansen en Janneke Maas. Overleden: 12, Helena Janna de Bruij- ne, 50 j., echtgenoot van Jacobus de Jonge; 15, Jacobus de Blaeij, 51 j., echt genoot van Frangoise Maas; 20, Leen- dert, 17 j., z. v. Levinus de Blaeij en Pie- ternella de Pooter. KORTGENE. Getrouwd: 29, Abraham Jacobus de Looff, 26 j.' jm. te Haarlem en Pieternella Maria Rooze 24 j. jd. Overleden: 2, Hendrika de Vos, 63 j. echtgen. van J. Schrier. Stand van hedenmorgen 10 uur. Stand van gistermiddag 3 uur: 756. Licht op voor fietsers: Zondag 4 tt. 56. Maandag 4 Uj 55. Ondertrouwd: HENDRIK TH. VAN DOORN Gz. en ADRIE FRANCKE. Huwelijksvoltrekking zal plaats vinden te Krabbendijke op Donder dag 19 Nov. e.k., des nam. 2 uur. Krabbendijke, 5 Nov. 1931. Dorpsstraat Toekomstig adres: Stationstraat, Krabbendijke. Heden overleed onze gelief de Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder JOHANNA DEKKER, Wed. Adr. Besuijen, in den ouderdom van bijna 82 jaar. Vrouwepolder: ADR. DE BREE— BESUIJEN. C. DE BREE. Ps. DEKKER—BESUIJEN. C. DEKKER. Veere: WILH. KASSE— BESUIJEN. J. KASSE. Vrouwepolder: F. BESUIJEN. J. W. BESUIJEN—BUIJS. Vrouwepolder, 7 Nov. 1931. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van be langstelling bij hun zilveren hu welijksfeest ondervonden. G. BOEIJ. C. BOEIJ—v. d. DURPEL. Ovezand, 7 November 1931. DRAlSlflA-vANVALKENBURG'S-- e A -tLEVERTRM r-LEEUWARDEN- M GOES. Goud, Zilver en Uurwerken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2