No. 33 Zaterdag 7 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hentlrikse Cos Bank H.V. Goes r.\ EERSTE BLAD. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Coupons - Effecten - Vreemd Bank papier - Cheque's - Safe-Loketten 6.75 ïbouw Oit nummer bestaat uit 3 bladen. Vrijheid en gebondenheid. B IJ KANTOOR GOES Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Kerknieuws. BERTELS' „KUNSTKORREL" IN DE PRAKTIJK! cl'e vrouw v,;ji eljjk getroffen, lea. afloop van een Coekange (gem. iht W. Jonker veer 20-jarigen mes gestoken, ihtoffer, wiens is ernstig. Hij te Hoogeveen bekend. Een orzaak van het i. Het Belgisch imsterdam zijti erd het op de het juist markt rek; de meeste te vies, omdat jn weer wilden idat er in Am- enoeg was. gisteren voor verkocht. De 3rg, zoodat een ,cht weer mee Oud-Gastel, de het venten al- verboden, erste maal ook het Belgisch het verkocht De omzet den veer 250 broo- Fijnaart. uden druk he in de Coöpera- roducten „Fij- medegedeeld, rmijdelijk kan aangedrongen, aansluiten bij de nood zulks weer in bedrijf sn zich nog op tie, waarvoor >eien zijn inge- Goes. te Goes zijn eding; Woensdrecht M„ G. C. v M., recht ieder een met een proef- Ier vergunning te Breda f 5 ig in verboden den; G. J. K., 'isse f 3 of 3 d. Kloetinge: E. h. werkplaats of it zijn voorzien merk: A. d. G., G. K., Goes, answeert f 2 of aal f 0.50 of 8 laai f 0.50 of 5 maal f 0.50 of ebben dat voor stempel: G. M. J. Hj v. d. H., verbeurd ver- igheid! van het M. W. A. H., Kruiningen d van het ver holen f 50 of 20 licht: J. K., ch. linkerzijde van Borssele f 3 of rijden zonder V., Goes f 5 of i d. nbare orde ver- of 25 d. id van het ver- W'. G. V., Ea ves f 15 °f 15 d. eekend door H. old wegens het weg te Hans- lapelle, veroor- vegens het met ld van het ver- v a 1 s c h t? had zich te rige groenten- ten laste was ,e Tilburg wor- een weegschaal )nder de schaal, ren goederen te tuk lood beves- Verd. gaf toe, schalen had „bij vergis- e r sda lerl 1de Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vórststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 13.— Losse nummers<0.05 Prijs dor Advertentlln; 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et. BIJ abonnement belangrijke korting. kV"*. f eischte een boe- Wie de gebeurtenissen op politiek go- bied, met name ook in het buitenland, ga deslaat, moet zich telkens weer verbazen over de juistheid van wat Groen van Prinsterer reeds in de eerste helft van de vorige eeuw heeft betoogd en voor speld. Door Groen van Prinsterer werd tel kens weer bet Goddelijk recht der Over heid op den voorgrond gebracht. Zonder vasthouding aan deze waar heid, zoo betoogde bij, is geen weerstand tegen bet radicalisme en dus ook geen behoud van rechten en vrijheden tegen staats-alvermogen denkbaar. Neemt men bet goddelijk recht der Overheid weg, dan wordt men door de ontwikkeling der theorie langs een bel lend vlak naar den afgrond geleid. Het Goddelijk recht en bet Christelijk beginsel zijn doodelijk voor de vrijzinnige begrippen, terwijl de vrijzinnige begrip pen doodelijk zijn voor de vrijheden en rechten waarop men jacht maakt. Dit schijnt apocrief. Immers socialisten en communisten en allen, die omtrent het recht en de taak van de Overheid gelijk denken, hebben steeds den mond vol over v r ij h e i d. Met een beroep op de vrijheid wordt de revolutie gepredikt en worden de vol ken opgewekt alle banden te verbreken, opdat de menscbheid zich in vrijheid kan ontwikkelen. Immers eerst als de menscb heid zich volkomen vrijgemaakt heeft dan zal de blijde morgen van een nieuwe en heerlijke toekomst dagen. Groen van Prinsterer oordeelde anders. Hij noemde de vrijzinnige begrippen d o od e 1 ij k voor de rechten en vrijhe den des volks. „Terecht zoo schreef hij verlangt men verlichting, vrijheid, orde, hervor ming en al wat wenschelijk is. Maar langs welken weg moet het wor den gezocht? Enkel onder de heerschap pij van het anti-revolutionair, of wil men, theocratisch beginsel, zijn deze voorrech ten verkrijgbaar. De Revolutie onder al haar schakee ringen van behoud of vooruitgang, geeft telkens voor morgen het uitzicht, ter wijl men voor het heden het tegendeel van haar beloften ontvangt. Waar, volgens de vrijzinnige theorieën, de gehoorzaamheid aan God, als grond slag voor het Staatsrecht wegvalt, wor den vrijheden of rechten verleend, niet erkend. Vrijheden en rechten; ja, doch voor zoolang en zoo ver de Staat hel vergunt. Vrijheid, behoudens autorisafïo Recht bij vergunning. Door de ontwikkeling der vrijiinnige theorieën wordt men door het absolu tisme geleid. Dit is het gevolg der stelselmatige ver werping van de Souvereiniteit Gods" De redelijkheid, van wat Green van Prinsterer betoogde, moet door wie ern stig nadenkt, worden erkend. Wie het Goddelijk recht der Overheid vasthoudt en erkent, dat de Overheid re geert bij de gratie Gods, moei reeds daardoor ook het pleit voeren voor da rechten en vrijheden van het volk Als de Overheid dienaresse Gods is, dan is zij ook gebonden aan de ordinan tiën1 Gods en heeft zij zich te houden bin nen de perken haar door God gesteld. Maar wie dit beginsel loslaat komt van zelf tot den allesvermogenden en allesmo- genden Staat. Dan zijn er, zooals Groen het kernachtig uitdrukte, slechts vrijhe den verleend; dan zijn er rechten en vrijheden, ja, doch alleen en voor zoover de Staat het vergunt. Wij kunnen dit overal om ons heen waarnemen, maar het scherpst en het duidelijkst in Rusland, omdat daar de revolutionaire vrijheidsbegrippen het meest consequent toepassing hebben ge vonden. En wat zien we daar? Met de rechten en vrijheden van het volk wordt in geen enkel opzicht gere kend. Men erkent daar niet de rechten en dé vrijheid van het gezin, van dö Kerk, van de School, van de maatschappelijke levenskringen. GEVESTIGD TE AMSTERDAM KAPITAAL f 55.000.000,— RESERVE f 46.500.000,- Alleen het Staatsbelang geeft den doorslag, met het gevolg, dat het eene oogenblik het gezinsleven stelselmatig wordt vernietigd, de Kerken worden ge sloten, het geloof in God openlijk bestre den, in één woord: de vrije burgers op alle denkbare wijzen aan banden worden gelegd, en het andere oogenblik, als dit profijtelijk is voor den Staat, de teugels meer of minder warden gevierd. Schijnbaar is er dan meer vrijheid. Maarvrijheid behoudens autori satie. Recht bij vergunning. In wezen: gebondenheid, slavernij. Ware vrijheid is alleen denkbaar bij volledige erkenning van de Souvereini teit Gods. De (valsche) revolutionaire vrijheids begrippen zijn doodelijk voor de vrijheden en rechten. Maarhet recht Gods, het Chris telijk beginsel is doodelijk voor de revo lutionaire slavernij". Het conflict ChinaJapan. De verbittering in China tegen de Ja- pansche indringers neemt voortdurend toe. De Chineesche generaal Tsji Hoeng Tsjang verklaart, dat een oorlog tusschen Japan en China onvermijdelijk schijnt. Uit Moekden wordt gemeld, dat de Chi neesche troepen Vrijdag aan de Nonni- rivier over de geheele linie een tegenaan val hebben ondernomen, om de door de Japanners genomen stelling te heroveren. Tot nu toe moeten de Chineezen 200, de Japanners 40 man verloren hebben. In Russische politieke kringen laat men zich over den toestand in het Verre Oosten niet uit. Uitsluitend wordt ver klaard, dat er tot op heden geen reden tot ongerustheid is over het lot van den Chi- neeschen Ooster Spoorweg, daar de Ja- pansche troepen den spoorweg in het be lang der betrekkingen met de sovjet-unie ongetwijfeld niet zullen bezetten. Zouden de Japanners den spoorweg wél bezetten, dan zou de sovjet-regeering tegen dezen maatregel protesteeren. Rusland wenscht echter geen conflict met Japan te veroor zaken. De officieuze „Prawda" is echter van meening, dat de gebeurtenissen in Mand- sjoerije een voorbereiding vormen van een nieuwe wereldslachting, ten doel hebben de de wereld te verdeelen tusschen im perialistische mogendheden. Blijkens berichten uit Parijs en Londen is het thans vrij zeker, dat de op 16 No vember te houden zitting van den raad van den volkenbond te Parijs zal worden gehouden. Briand heeft n.L, zooals men weet, den wensch te kennen gegeven, dat de zitting in de Fransche hoofdstad zou worden gehouden, waarop van bevoegde Engelsche zijde te kennen is gegeven, dat daartegen geen bezwaar bestond. Korte Berichten. In Saksen is een verbod van open bare betoogingen uitgevaardigd. In den laatsten tijd is n.l. bij communisten in Saksen een circulaire gevonden, waarin tot herdenking van den veertienden ver jaardag van de Russische October-revolu- tie werd aangespoord. Uit den inhoud blijkt, dat de voorgenomen betoogingen er toe moesten dienen tot een geweldda dige omwenteling in Duitschland te ko men. Thans is ook aan de arbeiders in loondienst bij de Duitsche rijkspost een loonsverlaging ingevoerd van 2 tot 4 pfen nig per liur. In de Keulsche metaalindustrie is gistermorgen een staking uitgebroken. Van de 20.000 metaalarbeiders zijn er slechts 8000 aan het werk gegaan. Te Braila in Roemenië is een ty phus- en cholera-epidemie uitgebroken. Tot nu toe werden 124 gevallen gemeld, waarvan verschillende met doodelijken afloop. De patroons in de textielindustrie van Rijnland-Westfalen hebben de be staande loonovereenkomsten, die voor een kwart millioen arbeiders gelden, opge zegd. Na een onderhoud, dat de vertegen woordigers der bakkers te Berlijn met den rijksminister van landbouw hebben ge had, hebben zij besloten voorloopig van verhooging der broodprijzen af te zien. Bij een onderzoek ingesteld op de financiëele bureaux van de stad Ham burg, is komen vast te staan, dat er een tekort is van 4000 R.M. Een der ambte naren heeft eenige posten valsch geboekt, terwijl hij een gedeelt van het genoemd bedrag heeft verduisterd. Voorts is ge bleken, dat een vroeger bij de Domeinen werkzame ambtenaar door akteverval- schingen belangrijke bedragen heeft ver duisterd, waarvan de waarde geschat wordt op ongeveer 50.000 rijksmark. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken Grandi vertrekt vandaag met een Italiaansch stoomschip van Na pels naar de Vereenigde Staten, waar hij een onderhoud met president Hoover en staatssecretaris Stimson zal hebben. De kaspositie der gemeente. Naar de N. R. Gt. verneemt, heeft het rijk, na de vervroegde uitkeering uit het gemeentefonds (waaruit de salarissen per 31 October zijn betaald), aan de gemeente Rotterdam een voorschot van f4 miljoen gegeven tegen 4% pet. rente, in afbe taling op latere uitkeering voor woning bouw, enz. Hieruit zijn de per 1 Nov. ver vallen coupons en d'e aflossingen van lee ningen betaald kunnen worden. Daarbij is medegedeeld, dat indien de gemeente dit voorschot later in een lee ning bij het rijk zou wenschen om te zet ten, het rijk voorwaarden zou moeten stel len om het crediet der gemeente te her stellen. Voor hoelang de gemeente hiermede uit den brand is, wist men ons niet te zeggen. Op 1 Dec. moet in elk geval weer een aanmerkelijk grooter bedrag dan op 1 Nov. aan coupons en aflossingen betaald worden (bijna 3 maal zooveel). Uitkeeringen uit gemeentefonds. Het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is in zijn ver gadering van 5 November eenstemmig tot het besluit gekomen, zich inzake het ont werp van wet tot tijdelijke korting op de uitkeering per inwoner uit het gemeente fonds te richten met een adres aan de Tweede Kamer, van welk adres de inhoud naast bedenkingen tegen een aantal bij zonderheden in hoofdstrekking zal zijn dat het zich nadrukkelijk keert tegen het ka rakter van het wetsontwerp, tegen de methode van wetgeving, toegepast in dat ontwerp, in zijn verhouding tot de Lands- wetgeving, in het algemeen en de wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten in het bijzonder. De korting op de uitkeering uit het gemeentefonds. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Gemeenteambtenaren heeft naar aanleiding van het wetsont werp tot tijdelijke korting op de uitkeerin gen aan de gemeenten uit bet gemeente fonds in een adres aan de Tweede Kamer o.m. geschreven: In de eerste plaats wenscht ons bestuur op te merken, dat z.i. de door de regee ring geoefende drang tot verlaging van de a m See® et vjw nd! <5 co 65 salarissen van bet gemeentepersoneel niet strookt met bet in de 'Grondwet neerge legde en in de Gemeentewet en de Ambte narenwet 1929 uitgewerkte beginsel der autonomie van de gemeenten. Daarnaast treft bij kennisneming van den opzet van bet wetsontwerp de be paling van art. I, 3e lid, waarin aan de Kroon de bevoegdheid wordt toegekend, zelfstandig bet salarispeil in een bepaalde gemeente te beoordeelen. Deze bevoegd heid toch is, naar ons bestuur voorkomt, 'kwalijk te rijmen met die, welke in art. 126 der Ambtenarenwet 1929 aan de col leges van Gedeputeerde Staten, o.m. ter zake van de salarieering van het gemeen te-personeel is verleend. Het koppelen van de voorgestelde kor ting op de uitkeering aan de gemeenten en de daarmede samenhangende drang tot verlaging van de salarissen van het ge meentepersoneel aan de voorgenomen weddeverlaging voor de rijksambtenaren, mist, naar de meening van ons bestuur, redelijken grond. Immers zoowel in functie als in salarieering bestaat een zoo groot verschil tusschen deze twee groepen van overheidspersoneel, dat reeds om die re den elke vergelijking mank moet gaan. Slapte in de metaalindustrie. Aan de Alkmaarsche IJzer- en Metaal gieterij, waar tweehonderd arbeiders werkzaam zijn, is men gedwongen, één dag per week minder te werken. In overleg met het personeel is deze arbeidsverkorting thans over de geheele week verdeeld, zoodat elke dag anderhalf uur korter gewerkt wordt. Verhooging van het tarief van invoer rechten. De heer Oud c.s. heeft op het wetsont werp verhooging van het tarief van in voerrechten twee amendementen inge diend, strekkende om de verhooging niet te doen gelden voor de invoerrechten, ge heven ingevolge art: 43 der Tarief wet; en voorts om de wet te doen vervallen op 1 Januari 1935, behalve ten aanzien van de reeds verschuldigde rechten en de boe ten wegens reeds begane strafbare feiten. Bestellingen van aangeteekende stukken. De sedert geruiman tijd op proef toe gepaste bezorging van aangeteekende stukken aan huis wordt definitief inge voerd. Over het algemeen worden de aange teekende stukken in de daarvoor aange wezen gewone briefpostbestellingen opge nomen. Stukken voor busrechthoudera worden slechts op verzoek in de bestelling opgenomen, terwijl ook aan de verzoeken tot niet-bestelling en behoud van de ge legenheid tot afhalen kan worden vol daan. Uit de textielnijverheid. In de gisteren gehouden ledenvergade ring van de Enschedésche en Twentsche en Geldersche Fabrikantenvereeniging in de textiel-industrie is besloten, ingevolge het voorstel van den Rijksbemiddelaar, de vijf pet. loonsverlaging nog een week uit te stellen. De arbeiders, werkzaam, bij de firma Jannink, hebben besloten hun ultimatum nog een week op te schorten zoodat het bedrijf op de gewone wijze aan den gang kan worden gebracht. TARIEF VOOR BINNENLANDSCH POSTVERKEER. Geen verlaging te wachten. In de Memorie van Antwoord op de Postbegrooting voor 1932 deelt de minis ter mee, dat met betrekking tot den ken baar gemaakten wensch tot wederinvoe ring van het vijfcentstarief voor binnen- landsche brieven de factoren, welke zich het vorig jaar verzetten tegen terugkeer tot het stuiversport ook thans nog onver minderd gelden. In de huidige omstandigheden kunnen maatregelen, welke tot belangrijke vermin dering van inkomsten zouden leiden niet in overweging worden genomen. De minis ter kan dan ook voor het tegenwoordige geen aanleiding vinden tot wederinvoering van het stuiversport of verlaging van de tarieven voor postpakketten te bevorde ren. Om dezelfde redenen, welke zich ver zetten tegen verlaging van het briefport, kon tot héden geen gevolg worden gegeven Binnenland. Bijzonderheden over den moord te Gorin- chem. De Kamerdebatten. Geen verlaging der posttaxieven. Buitenland. Botsing in Mantsjoerije. Staking in de Keulsche metaalindustrie. aan een van belanghebbenden ingeko men verzoek om een gunstiger tarief voor de dagbladen. Een wijziging van de tarieven voor tele- graafhuur- en uurlijnen, beoogende een niet onbelangrijke verlaging dezer tarie ven, is bereids in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Nigtevegt, A. Dijkstra te Los dorp, E, Jongens te Leimuidea en R. v. d'. Kooij te Suamear. Beroepen te Kampen, S. Goverts te Ga meren. Te Papendrecht, W. Deur te Schoonhoven. Aangenomen naar Klaaswaal G. W. K. Hugenholtz te Ransdiorp. Naar IJmuiden Oost, A. A. Wildschut te Rilland-Bath. Geref. Kerken. Tweetal to Burum, P. Veenhuizen te Oudega en J. Schelhaas te Tzummarum. Beroepen te Delft (4e miss. pred. te Solo) G. D. Kuiper te Aalsmeer. Bedankt voor Stadskanaal, J. W. Esso link te Doorn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Arnhem> M. Haltrop te Fra- neker. Geref. Kerken in H. V. Tweetal te Amsterdam-Centrum, J. ter Sohegget te Harkema-Opeind'e en P. A. E. Sillevis Smitt te Haarlem. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Amsterdam, W. G. Hoevers te Harlingen, W. J. Kooiman te Deventer en K. H. Wallien te Weesp. G. J. VINKE Boerhavelaan 27 Bimum, 16 Sept. 1931 N.V. Berltlt' Ollefabrleken Omval 42-46 Amsterdam-O, Mijnt Hetten, Hierbij deel ik U mede, dal ik op 4 Mei j.L eendaagskulkens kocht 'witte leghorns) welke Ik groot heb gebracht met een kunstmoeder. Ik heb de jonge kalken» Vanaf hel begin steeds Uw kunstkorrel B. gevoerd, hetwelk Ik eerst lot poeder maakte en hun dat In dragen staat gaf. Successievelijk heb ik te aan grover korrel gereend en na ca. 3 maanden kon Ik hel geven, zooals Ik het van mijn leverancier ontving. Op 14 Sept. j.L heb Ik het eerste el van deze kipt#n gekregen en op IS Sept. J.L had Ik er weer twee; de beaten Waren 4 maanden en 10 12 dagen oud. Ook mijn oude kippen heb Ik sleedt Uw voeder gegeten en Ik heb een bi/zonder goede eieren productie gehad; otti meet dan voordien toen Ik gemengd voer gaf. Ik beveel dan ooi Ut» Balels' kunstkorrel B. Iedereen aan, eocttel ooot kippen als voor kulkan». Hoogachtend, Vtnke. Proef zak A 50 K.G. franco vracht t f.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1