V No. 32 Vrijdag 6 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Henilrikse Co's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. grafie ///mm 4 V Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. erweging tea. brieven en afzenders on- in de 2e aan het post- v. d. Dries, blad, Goes; M. ws v. d. Dag, res. e brieven en afzenders on- in de 2e helft het postkan- Toon van ïolen en daar- ppostkantoren October 1931 terugbetaald rabbendijke en hulppostkan- ïaand October terugbetaald n bet lijfje M. breedte, bandzijde, rot wordt e zoom af- raen. Zoo ls geven, ver- it men een omgeregen. ïen deze op [werken met elde kanten dubbel, de elkaar. Stikt Keert bet Kant weer den onder- gestikt en sezoomd aan e e 6 plooitjes 6 cM. lang. tken, ulttan- derKant smal tje met door speld op de iet schouder- komt. De jet, van den en schouder- cM.. breedte t bandzij. n het fluweel eed, ot men i-celntuur bij. ie Lavalllère, rijd klokrok.le i, mouwen en ;eboord. Aan- t (schema I) keerden kant luweel wordt iknlpt. Vooral 3 het fluweel daar men linkermouwen ;baar 60 et. is KVw/% A Y//OM7S/S' i ;e«pe KVtivr. lA 01 k t- E ol •a Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Afcoan ementspr^s: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 10,05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De derde dag. De derde dag van het begrootingsdebat is achter den rug. En 't is voor de Regeering geen slechte dag geweest. Zoowel de heer Colijn als de heer Schokking kwamen verklaren, dat zij zich wat de financieele politiek 'betreft, achter het Kabinet scharen. Natuurlijk zijn er onderdeelen, die zij gaarne anders geregeld zouden zien, wat ook wel zal blijken als de verschillende voorstellen aam de orde komen, maar in groote lijnen gaan zij met de Regeering accoord. En dat niet omdat zij wat de Regeering voorstelt op zichzelf zoo aanbevelenswaar dig vinden, maar eenvoudig omdat er in de gegeven omstandigheden geen andere keus is. De heer Albarda verklaarde Dinsdag, dat om inflatie te voorkomen een sluitend budget noodzakelijk is. Zoo denken er ook de heeren 'Colijn en Schokking over. Maar wie het doel wensoht, moet ook de middelen willen. Overtuigend werd door den heer Colijn aangetoond, dat de middelen door den heer Albarda aan de hand gedaan om de begrooting sluitend te maken, ondeugde lijk zijn. Zeker, men zou vroegere overschotten kunnen aanwenden om een deel van het tekort te dekken, maar deze saldi zijn reeds gebruikt om niet productieve uit gaven te bestrijden, zoodat, wil men ze thans gebruiken, geleend zou moeten wor den, wat afgezien van de vraag of der gelijke leeningen zullen slagen nieuwe uit gaven voor rente en aflossing met zich brengt. Er zal tóch al genoeg geleend moeten worden, zoowel voor Nederland als voor Indië. Door den heer Marchant, die van ver hooging van het tarief niet wil weten, en die een motie indiende waarin de voorge nomen salarisverlaging wordt afgekeurd, werd een ander middel aan de hand ge daan, nl. verhooging van de inkomsten belasting en van de successiebelasting. Hij schijnt van oordeel te zijn, dat ondanks het feit, dat meerdere gemeenten de be lastingen verhoogen, de belastingschroef nog wel een paar slagen kan worden aan gedraaid, terwijl 'hij niet rekende met de waarschuwing van den jheer Colijn, dat ondanks alles belastingverhooging tóch nog noodig kan worden. Voorzoover thans, nu de meeste par tijen aan het woord zijn geweest, is ge bleken, zal de Regeering op den steun van een flinke meerderheid in 'het parle ment kunnen rekenen. Dat is, hoe jammer het ook is dat aller lei crisis-maatregelen noodig zijn, een ver blijdend verschijnsel. Waarbij >het echter, zooals de heer Colijn terecht in het licht stelde, te betreu ren is, dat door de vele crisis-besognes, de principieele vraagstukken op den achter grond raken. Dumpingskoorts op de Engelsche markt? De „Daily Express" en de „Daily Tele graph" brengen hartverscheurende ver halen over de ontzaglijke dumperij, die er op het oogenblik in Engeland moet plaats hebben. Er is al veel te veel Argentijnsch vleesch, maar de Argentijnsche en Uru- guaansche importeurs schijnen desniette genstaande vleesch in te voeren onver schillig voor den prijs die dit opbrengt. De Denen hebben zich de laatste weken te buiten gegaan aan orgiën van varkens slachterij. In de vorige week alleen zijn er meer dan 52.000 varkens meer geslacht dan gedurende de overeenkomstige week van het vorige jaar. De invoer van Deensch spek is aldus in een week met 42.000 centenaars gestegen. Ook Polen heeft de dumpingskoorts gekregen en 31.000 centenaars aan spek verhandeld. Er is negen maal zooveel Russische boter te Londen aangekomen als verleden jaar over denzelfden tijd. In de week eindi gend 31 October werd 540.000 centenaars aardappelen aangevoerd. Duitschland is hier de voornaamste schuldige, het zond vorige week 90.000 centenaars naar Huil en 86,000 naar Londen. De daaraan voor afgaande week bedroeg het Duitsche totaal 224,000 centenaars. België en Ne derland zonden elk honderdduizend cen tenaars gedurende de vorige week, verle den jaar in dezelfde week echter slechts resp. 8000 en 48.000 centenaars. Ook Po len doet thans ijverig mede aan den aard- appelinvoer. Rusland, Nederland, Hon garije en Argentinië hebben ten overvloede een verhoogde hoeveelheid gevogelte in gevoerd. Het bovenstaande geldt allemaal voor levensmiddelen, maan met andere artikelen gaat het precies zoo. Duitsch land, Nederland, België voeren er onge wone hoeveelheden van in, amper tegen productieprijs. Ondertusschen, zoo klaagt de „Express", heeft Frankrijk een quota beperking van visch ingevoerd, wat een zware slag is voor de Britsehe visscherij. Onthullingen uit het Sklarek-proces. In het Sklarek-preces te Berlijn werden gisteren de kosten der Sklareks bespro ken, veroorzaakt door hun omgang met leden van het Berlijnschen gemeentebe stuur. De verteringen werden steeds door de Sklareks betaald. Voor het weekeind op het jachtgoed Waren gaf Leo 10001200 mark uit. Toen de president den post van 50 flesschen champagne voor 5 personen te fantas tisch noemde, zeide Leo Sklarek: „Maar mijnheer de president, wij hebben met zijn vijven zelfs wel 80 flesschen gedron ken." De boekhouder Lehmann schatte de uitgaven voor den omgang gedurende 4 5 jaar met de leden van het gemeente bestuur op 1% tot 2 millioen mark. Verder werd gesproken over „het zwar te kladboekje", waarin de namen ston den van ambtenaren, die van de „Klei- dungsverwertungsgesellschaft" kleeren hadden ontvangen, of orders bij de Skla reks hadden geplaatst. Toen Leo gewaar schuwd was, had hij geantwoord: „Ga maar naar burgemeester Böss, ik heb hem juist zijn geheele woninginrichting gele verd". Verder bleek, dat de weduwe van den vroegeren directeur van de Stadt- bank per maand 850 tot 900 mark ontving, naar beweerd werd als rente vöor een lee ning, die echter niet in de boeken ver meld stond. Verder werd medegedeeld, dat Max Sklarek van plan was geweest lid van den Rijksdag en zelfs minister te wor den. Het nieuwe Engelsche Kabinet. Koning George heeft op voorstel van den minister-president de volgende mi- nisterlijst goedgekeurd: Minister-president: Ramsay MacDonald'; Lord-president van den Raad: Baldwin (Conservatief). Kanselier van de Schat kist: Neville Chamberlain (Gons.). Bin- nenlandsche Zaken: Herbert Samuel (Nat. Lib.). Lordkanselier: Lord Sankey (Nat. Labour) Minister van Oorlog: Lord Hails- ham (Cons.). Minister van Buitenl. Zaken: John Simon (Liberaal Nat.). Minister voor Indië: Samuel Hoare (Gons.). Mi nister voor de Dominions: Thomas (Nat. Labour). Minister voor Koloniën: Cunliffe Lister (Gons.1). Luchtvaart: Markies van Londonderry (Gons.).Minister voor Schot land: Archibald Sinclair (Nat. Lib.). Mi nister voor Volksgezondheid: Hilton Young (Gons.). Minister van Handel: Walter Runciman (Lib. Nat.). Lord-zegel- bewaarder: Snowden (Nat. Lab.). Minis ter van Marine: Bolton Eyres Monsell (Cons.). Minister van Onderwijs: Donald Mac Lean (Nat. Lib.)j Minister voor Landbouw en Visscherij: John Gilmour (Cons.). Minister van Arbeid: Henry Bet- terton (Cons.). Minister voor Openbare Werken: E. Ormhy Gore (Gons.). Het kabinet bestaat dus uit 11 conser vatieven, 4 nationale Labours, 3 nationale liberalen en 2 liberale nationalisten. Het is op zijn eigen verzoek, dat Rea ding geen deel uitmaakt van het nieuwe kabinet. De benoeming van Neville Chamberlain tot kanselier van de schatkist was reeds voorspeld. De beteekenis van het plaatsen van dezen bekenden voorstander van een vérgaande tariefpolitiek aan het hoofd van 's lands financiën, is niet gering. Daartegenover is nu de liberaal Runci man aan het hoofd van de in dezen tijd ook zoo belangrijke Board of Trade (de partement van Handel) gekomen. Zooals verwacht werd is Snowden als minister van financiën afgetreden. Neville Chamberlain, de halfbroer van Sir Austen Chamberlain, is voorzitter der conservatieve partij. Situatie In Mandsj'oerije verscherpt. De toestand in Mandsjoerije is ernsti ger geworden ale gevolg van het feit, dat door het gevecht tusschen Chineezen en Japanners op de 250 M. lange spoor brug over de Nonni bij Nenkiang het Mandsjoerijsch conflict langzamerhand de Russische invloedssfeer nadert. Volgens een bericht uit Moekden zou den de Japansche troepen bij de gevech ten aan de Nonni meer dan 40 gewonden gehad hebben, terwijl volgens berichten uit Charbin de Ghineesche troepen in wanorde naar Tsitsihar vluchten. Uit Washington wordt gemeld, dat de regeering der Ver. Staten naar men meent te weten, uiterst behoedzame instructies heeft gezonden naar haar vertegenwoor digers in het Verre Oosten om te Tokio en Nanking démarches te ondernemen te gen een nieuwe actie, welke de situatie zou kunnen verscherpen. Dreigende staatsgreep in Oostenrijk? Het correspondentiebureau Herwei dat de socialisten na staat, meldt, dat Star- hemberg tegen Zaterdag een burgerwacht alarm heeft aangekondigd met de bedoe ling zich van de macht in Oostenrijk meester te maken, waarbij hij zelf tot re gent zou worden uitgeroepen. Volgens de nachteditie van het Neues Wiener Extrablatt is Woensdag in een hotel te Weenen een bespreking gehou den tusschen den leider van de Oosterijk- sche burgerwachten, Starhemberg, en den gewezen Bondskanselier Seipel. Korte Berichten. Het gerechtshof te Berlijn heeft een zekeren Martin Teuber wegens godslaste ring veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, De man had in Februari een „godloozenavond" georganiseerd, waarbij een revue werd vertoond, die aanleiding gaf tot een aanklacht wegens godlastering. Naar uit Weenen wordt gemeld, zijn daar den laatsten tijd groote partijen Rus sisch graan aangekomen, welker overne ming echter nog op groote moeilijkhe den stuit, aangezien de Oostenrijkers niet bereid: zijn in dollars te betalen. Ook van de Belgische regeering is thans bericht ontvangen, dat zij instemt met het voorstel voor een vacantiejaar in de bewapening. Zij spreekt de hoop uit, dat daardoor het vertrouwen in de inter nationale betrekkingen zal worden her steld. Wegens communistische propaganda zijn 115 studenten van verschillende En gelsche universiteiten gearresteerd. Zij wilden een betooging tegen Zaterdag a.s., den verjaardag van de Russische revolu tie, organiseeren. De 9 November (verjaardag van de Duitsche revolutie) is door de nationaal socialistische partij in Duitschland gepro clameerd1 Jot eeu „rijksro'uwdag". Alle afdeelingen der partij moeten rouwbijeen- komsten organiseeren., alle vaandels moe ten worden omfloersd. Op de graven der gevallen kameraden moeten kransen met linten worden neergelegd. Alle deelnemers aan de Engelsch- Ind'ische conferentie zijn Donderdagmid dag door de Koninklijke familie op een thee ontvangen. Er waren meer dan 500 personen uitgenooddgd. Tot hen behoorde ook Gandhi, die in zijn gebruikelijke tenue met een lendendoek algemeen opzien baarde. Hij werd den Koning en de Ko ningin voorgesteld, die een kort onder houd' met hem hadden. De Amerikaansche Minister van Oor log heeft medegedeeld dat de begroo ting van Oorlog voor het volgende jaar met .44 millioen D. verlaagd zal wor den; die van het loopende jaar be draagt 4811/2 millioen D. Nederland en Rusland. In antwoord op de desbetreffende vra gen van den heer Vliegen deelt de Minis ter van Arbeid, H. en N. o.m. mede, dat hem bekend zijn de persberichten over be langrijke bestellingen, welke van Russi sche zijde in Nederland zijn of zullen wor den gedaan en in welker financiering de Nederlandsche regeering rechtstreeks of onrechtstreeks kan worden betrokken. De Minister merkt hierbij op, dat door de re geering het standpunt wordt ingenomen, dat de garantieregeling onder de huidige omstandigheden geen toepassing zal kun nen vinden voor handelstransacties met Rusland. Indien echter te gelegener tijd tot fi nanciering van leveringen aan Rusland mocht worden afgesloten, dan zal de Minister vooraf de mogelijkheid overwe gen zijn invloed aan te wenden om de be zwarende bepalingen buiten werking te stellen welke thans in Rusland voor onze scheepvaart gelden, daar wij geen han delsverdrag met de sovjet-Unie hebben gesloten. Staking aan een Gemeentebouwwerk. Gisteren is bij de in aanbouw zijnde groote gemeentelijke bad- en zweminrich ting bij den Zuidelijken Wandelweg te Amsterdam een staking uitgebroken, ten gevolge waarvan het werk geheel stil ligt. Het conflict vindt zijn oorzaak in een aan een der grondwerkers verleend ont- De werkverschaffing. „Het Volk" verneemt, dat de regeering voornemens is, met ingang van 20 Nov. a.s. de werkverschaffing voor den tijds duur van een maand stop te zetten. Deze maatregel geldt voor de vier groote ste den. Het ligt in de bedoeling om de te werk gestel den gedurende de stopzetting de gewone uitkeering te verleenen en hen na een maand weer aan het werk te zet ten. Bij informatie te bevoegder plaatse is gebleken, dat het hier slechts dë gewone opschorting van de werkzaamheden be treft, die telkenjare tegen den winter ge schiedt. De in het bericht genoemde „uit keering" heeft betrekking op het feit, dat de huiswaarts keerende werkloozen weer onder de gewone steunregeling vallen. Hef conflict in de textielindustrie. In de gisteravond gehouden vergade ring van de arbeiders der firma Gerhard Jannink Zonen te Enschede, aangeslo ten bij de Eendracht en de Landelijke fe deratie van textielarbeiders, is na zeer langdurige discussie besloten, het ultima^ turn bij genoemde firma overeenkomstig den wensch van den rijksbemiddelc. r een week op te schorten. Door deze beslissing is het, zoo meldt men, zoo goed als zeker, dat de Vrijdagavond te houden vergade ring van de betrokkenen, aangesloten bij Unitas en St. Lambertus, het uitstel even eens zullen aanvaarden. De fabrikanten hebben geen bezwaar te gen uitstel van de loonsverlaging van 5 pet. met een week, mits de arbeiders ook besluiten tot uitstel van het ultimatum bij de firma Jannink. Het resultaat van de gehouden verga dering is derhalve, dat een en ander acht dagen zal worden uitgesteld. Bezuiniging op vakonderwijs. Het bestuur van een avondnijverheids school te Amsterdam, een inrichting voor vak- en teekenonderwijs, heeft onlangs het lesrooster voor de school ontworpen, bij het ministerie van onderwijs ingediend en daarop de goedkeuring van den minister verkregen. Namens den minister werd echter te vens medegedeeld, dat van 1 Jan. a.s. ai het aantal lesuren ter wille van de ver sobering der uitgaven met 20 pet. diende verminderd, dus van 12% uur per week op tien moest worden gebracht. DE MIDDENSTAND EN DE CRISIS. Dezer dagen kwamen de besturen der drie nationale middenstandsorganisaties bijeen, tot bespreking van de vraagstuk ken, door de huidige crisis voor den mid denstand gerezen. Met groot leedwezen nam de vergade ring kennis van de uitingen, dat de win keliers, gezien de trage aanpassing van de kleinhandelsprijzen, zelfs in dezen tijd niet zouden schromen hooge winsten te nemen. Met klem nam de vergadering stelling tegen deze algemeens beschuldi ging, welke slechts van oppervlakkigheid blijk geeft. Een enkele verwijzing naar de resultaten van de officieele onderzoekin gen weerlegt haar, terwijl bovendien mag worden gewezen op den waarborg, gele gen in de concurrentie door andere vor men van distributie. De vergadering stelde vast, dat de ge organiseerde middenstand, zooals steeds, ten volle bereid is om mede te werken aan elke verbetering van het distributie-appa raat, die dit minder kostbaar kan doen zijn. In dit verband werd gewezen op de reeds tot stand gekomen aanmerkelijke prijsverlagingen, welke echter het publiek schijnen te ontgaan. Maar evenzeer bleken +er vergadering weder eens de vele moejliakhede^: men Binnenland. De begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer. Redevoeringen van de heeren Go- lijn en Schokking. De regeering en het dansvraagstuk. Een notaris te Gorinchem vermoord. Ongelukken op onbewaakte overwegen te Sommelsdijk en Wemeldinge. Buitenland. Meer gespannen verhouding in Mantsjoe- rije. Het nieuwe Engelsche kabinet. Plannen der burgerwachten in Oosten rijk? eischt verlaging der kleinhandelsprijzen tot voor-oorlogsch niveau, maar vergeet, dat op den kleinhandel aanzienlijke dis- tributiekosten drukken, welke allerminst tot dat niveau zijn gedaald. In dit ver band werd o.m. gewezen op de hooge al gemeene en speciale belastingen, huren, loonen, tarieven, sociale voorzieningen, enz., welke gedurende de laatste jaren veelal sterk zijn gestegen. Nadrukkelijk werd hierbij ook de aan dacht gevestigd op de overdreven eischen, welke het publiek zelf veelal stelt. Daaraan moe ten groote bedragen aan winkelinrich ting, besteldiensten e.d. ten koste gelegd worden, terwijl ook de dikwijls verlang de credietverleening de bedrijfskosten on- noodig verzwaart. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij den verkoop aan de deur, waarbij het pu bliek als het ware een volledigen winkel voor zijn woning verlangt en niet zelden juist die waren vraagt, welke op een be paald oogenblik schaarsch aan de markt en dus duur zijn, terwijl goedkoope arti kelen nauwelijks worden gekocht. Evenzoo ondervinden vele winkeliers, die naast het aan vastgestelden prijs ge bonden merkartikel, een onverpakte goed- koopere, maar zeker gelijkwaardige kwa liteit voeren, dat hun zaak in de oogen van het publiek in „standing" achteruit gaat, terwijl zij zelfs klanten verliezen. Een soms opvallend prijsverschil onder vindt aldus weinig waardeering. Ander zijds eischt de verbruiker wel prijsverla ging, maar schroeft zelve de distributie- kosten in hooge mate op. Al deze punten werden ter vergadering uitvoerig onder het oog gezien, waarbij men echter tot de conclusie kwam, dat hier niet alleen voor den middenstand een taak ligt. Intusschen waren de aan wezigen eenstemmig van meening, dat deze dient mede te werken om de kos ten van levensonderhoud zoo mogelijk nog meer dan reeds thans het geval is, te drukken. Goes. Troep één van de afd. Goes der Ned. Padvindersvereeniging zal "Woens dagavond een demonstratie-avond geven. Een aardig en origineel opgesteld pro gramma vertelt daarvan de bijzonderhe den. De Zuid-Bevelandsche Dorcas hield gisteren haar jaarlijksche uitdee- ling. Bedeeld werden 44 lakens, 33 sloo- pen, 7 rokken, 33 dekens, 40 hemden enz. Met dank beveelt het bestuur deze nuttige instelling in de voortdurende welwillend heid aan. Vlissingen. Hedenmorgen is het stoom schip Mallinas van de lijn Antwerpen Harwich wegens mist in de haven alhier binnengekomen tot het lossen van pas sagiers en post. De 72 passagiers konden met den trein van 9.18 hun reis over land voortzetten. Ellewoutsdijk. De nieuwbenoemde bur gemeester, de heer Smallegange, aal a.s. Dingdag worden geïnstalleerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1