46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes Buitenland. Binnenland. Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Belangrijkste Nieuws, ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door VERSCHIJNT FOhKEN WERKRAC A h f? - n o rtt e t KI 5 IJ SS ■n ia nel«tl, fra^(Q wor Pïijs der Ad^6ïto«U^?».n 1—4 tegels 1120, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Directenr-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 'ft Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Het begrootingsdebat. Er is een groot verschil tusschen de twee sprekers, die gisteren het algemeen debat over de Rijks'begrooting openden, de heeren Allbarda en Braat. De eerste, een redenaar van den eersten rang, naar wien het een genot is te luis teren, ook al deelt men niet zijn stand punt en de tweede, een man die den parle mentairen toon maar niet te pakken kan krijgen en die door zijn onbehouwen op treden de belangen van het platteland meer schaadt, dan iemand die over die belangen nooit spreekt. Toch is er tusschen beide afgevaardig den een punt van overeenkomst, nl. dat zij werkelijk schijnen te meenen, dat de crisis met wat groote woorden en onbe kookte voorstellen is op te lossen. Over den 'heer Braat spreken wij' in dit verband niet. Wel over dhr Albarda, den leider van een der grootste fracties in het parlement. Zijn partijgenoot de heer Van den Tem pel, wij hebben er gisteren op gewezen, had bij, het gevoerde crisis-debat het be langrijkste vergeten, nl. de vraag 'hoe de uitgaven van de door hem gewenschte maatregelen te vinden. De heer Albarda heeft aan die vraag wel aandacht geschonken. Maar hoe? Met de voorgestelde benzinebelasting; de vertraging in den vloötbouw en de over schrijving van een deel van het overschot van 1929, kan hij zich wel vereenigen, maar al de andere voorgestelde maat regelen wijst hij vierkant af. Dit beteekent dat van 'het geraamde te kort van f 95 millioen nog ruim f 58 mil- lioen gevonden moet worden. Hoe denkt de heer Albarda dat te doen? Op de militaire uitgaven wenscht hij ongeveer 19 millioen te bezuinigen. Dat is een onmogelijk voorstel, vooreerst omdat dan onze geheele defensie gedesorgani seerd wordt, terwijl het bovendien niet mogelijk is bet militaire personeel maar zonder meer te ontslaan. Maar wij laten dat een oogenblik rusten. Verder wenscht hij een bedrag van on geveer f22 millioen te vinden door ver hooging van de inkomstenbelasting, ter wijl dan de rest, ongeveer f20 millioen, moet worden gevonden door aanwending van de saldi van voor 1929, d.w.z. dat dit bedrag moet worden ver kregen door leening. Maar dan zijn we er nog niet. Want het is bekend, het bleek bij de interpellatie-Van den Tempel dat de Soc.-Dem. nog tal van eisohen hebben, die millioenen en millioenen zullen kos ten, waarvoor mede geen dek king aanwezig is. De oplossing door den heer Albarda aan de hand gedaan, komt dus hierop neer, dat reusachtige tekorten ongedekt zouden blijven en dat regelrecht op een financieele debacle wordt aangestuurd. Om het gevaar van inflatie te ontgaan, zoo verklaarde de heer Albarda, is het natuurlijk noodig tot een sluitend budget te komen. 'Zeer juist. Maar dan volgt daaruit ook, dat het optreden van de Soc.-Democraten lands- gevaarlijk is en allerminst in het belang van de arbeidersklasse, waarvoor zij zeg gen op te komen. Het conflict in het Oosten. De Japansche commandant in Mands- joerije beeft een ernstige waarschuwing aan de beide Gbineesche generaals Ma Tsjan sjen en Tsjang Had peng gericht, die een burgeroorlog ontketend hebben in de provincie Hai hoeng hiang. Generaal Ma Tsjan sjen is bovendien zijn belofte, om de opgeblazen spoorbrug over de Noni-rivier te herstellen, niet na gekomen. De Japansche bevelhebber heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om mor gen Japansche genietroepen derwaarts te zenden en om iedere gelegenheid tot con flict te vermijden heeft hij beide generaals verzocht, bun troepen 10 K.M. van die brug terug te willen trekken. Hevige storm in Engeland. Groot-Brittanje en de omliggende eilan den werden gisteren door een hevigen storm geteisterd. De Fransche driemaster Saint - Anne is bij Porthleven aan den grond geraakt en geheel verloren gegaan. De bemanning kon worden gered. De Prins van Wales is per vliegtuig naar Liverpool vertrokken, doch in ver band met bet slechte weer moest hij de vlucht onderbreken. De reis wordt per trein voortgezet. Koning Alfonso's straf. Een Spaansch blad bevatte dezer dagen het bericht, dat de commissie voor de ver antwoordelijkheden der dictatuur, naar mate haar werkzaamheden vorderen, steeds meer anonieme brieven ontvangt, waarin de leden der commissie met den dood worden bedreigd. Ook de politie schijnt uit betrouwbare bron te weten, dat op verschillende leden van de commissii een aanslag wordt voorbereid. Het heet, dat de commissie van plan is, tegen koning Alfonso levenslange gevangenisstraf te eischen Van de doodstraf werd afgezien, daar de leden der commissie in het algemeen voor afschaffing van deze straf zijn. Daar ech ter de gevangenisstraf niet aan den per soon van Alfonso zelf zal kunnen worden voltrokken, zullen alle goederen, die de ex-koning nog in Spanje bezit, verbeurd verklaard worden en de opbrengst daar van zal ten bate van de werkloozen wor den besteed. Een Spaansch landgoed door com munisten aangevallen. In de omgeving van het dorp Obejuna in de provincie Gordoba zijn verscheidene honderden, zwaar gewapende boerenar beiders, onder communistische leiding, op het gebied van het grootste landgoed al daar binnengedrongen, waar zij het vee doodden en het jonge zaaisel verwoestten, terwijl zij voortdurend de eigenaars, die poogden bereden politie te halen, onder bedreiging met den dood in bedwang hielden. De rebellen ontvingen de politie met hevig vuur, dat op gelijke wijze werd beantwoord. Eerst na een strijd, die ver scheidene uren duurden, konden de re bellen verdreven worden. Behalve drie dooden bleven nog verscheidene gewon den op het slagveld achter, Italië's werkloosheid en bestrijding. Volgens berichten uit Rome hebben de Italiaansche centrale organisaties van werkgevers, werknemers en van den han del, na gezamenlijk overleg, gelijkluidende richtlijnen aanvaard ter bestrijding van de werkloosheid. De verschillende organi saties zullen met de volgende punten re kening houden. Ondernemingen waar overwerk wordt verricht, zullen dit zooveel mogelijk be perken en zooveel doenlijk, ook al is dit slechts tijdelijk, ander personeel aanstel len. Ondernemingen, die niet absoluut ge dwongen zijn hun personeel te beperken, zullen worden aangemaand, eventueele ontslagen uit te stellen ten minste tot na den huidigen winter. Ondernemingen, waar in verschillende ploegen gewerkt wordt, hotels, bakkerijen enz., dienen de bepalingen inzake de pau zen tusschen het werk, den vrijen dag en de vacantie nauwkeurig na te leven en het overwerk af te schaffen, opdat zooveel mogelijk werkloozen te werk gesteld kun nen worden. Aan ondernemingen, die arbeiders of bedienden door anderen willen vervangen, zal worden verzocht, zoo mogelijk vrou welijke of gepensionneerde arbeidskrach ten te vervangen door mannelijke werk loozen. Korte Berichten. In de haven van Wladiwostock en aan de kust heerscht een krachtige storm zoodat de verbindingen met China en Ja pan zijn onderbroken. Zes visscherssche- pen, 31 October vroeg in den ochtend uit "Wladiwostock vertrokken, zijn tot dus verre nog niet teruggekeerd. Men vreest, dat zij door den storm zijn vergaan. Naar de „Nation Beige" verneemt, zal de chemische fabriek te Engis bij Luik op 10 November gesloten worden. Door de vergiftigde dampen uit deze fabriek zijn verleden jaar verschillende personen te Sclessin en Tilleur overleden. Te Bilbao werden twee R.K. pries ters, die een wandelingetje gingen maken door een groote troep arbeiders aangeval len. Uit minstens 10 revolvers werd op de geestelijken geschoten, die beiden on middellijk werden gedood. Tengevolge van deze daad is de opwinding onder de be volking zeer groot. Reuter meldt, dat Mac Donald gis terochtend Gandhi heeft ontvangen en met hem over den loop der Rondetafel conferentie heeft gesproken, o.a. over de moeilijkheden bij de oplossing der min- derheidsquaestie. Dinsdagmiddag hebben de arbei dersorganisaties voor het post- en tele graafpersoneel te Weenen besloten alle middelen aan te wenden tegen de voorge nomen salarisverlaging. Als eerste maat regel is besloten tot het toepassen van 1 ij- delijk verzet, ingaande op Dinsdag te middernacht. Volgens de gisteren medegedeelde cijfers was het aantal werkloozen in En geland per 26 October opnieuw met 1200 afgenomen, zoodat in de laatste vier we ken bijna 100.000 personen minder werk loos zijn. Mac Donald antwoordde op een vraag dat de jongste daling van het pond volko men normaal is en voorzien was. Men vroeg hem of deze daling door dumping veroorzaakt was. Neen, dat geloof ik niet, zeide hij. 26.500 beambten van de Canadee- sche spoorwegen van alle rangen, van in genieur tot telegrafist, hebben geweigerd de door de maatschappijen voorgestelde salarisverlaging van 10 pet. te aanvaar den. Plaatsing in de werkverschaffing. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan gemeentebesturen meegedeeld, dat nog meer dan tot nu toe het geval was, nauwgezet moet worden nagegaan, of een aanvrage tot plaatsing bij de werkverschaffing al dan niet mag worden ingewilligd. Plaatsing dient be perkt te blijven tot hoofden van gezinnen en kostwinners, voor wie met het oog op de huidige gezinsomstandigheden en go- zinsinkomsten tewerkstelling noodzake lijk is. Om ten deze tot een bevredigenden gang van zaken te komen, zal een uniform stelsel worden toegepast, dat in enkele Noordelijke provincies reeds van kracht is. Dit stelsel komt hierop neer, dat elke aanvrager een staat van inlichtingen in vult, waarop verschillende gegevens om trent verdiensten en gezinsomstandighe den worden verzameld. Deze staat w .rdt door het gemeentebestuur, nadat dit hier op zijn met redenen omkleed advies heeft geplaatst, naar de betrokken rijksinspec tie doorgezonden. De inspectie beoordeelt de aanvrage en zendt vervolgens het ge meentebestuur, wanneer tegen plaatsing geen bezwaar bestaat, de vereischte toe stemming. Is tegen plaatsing daarentegen bezwaar, dan beslist de minister. Het omschreven stelsel zal nog in de maand November in werking treden eu ook op reeds tewerkgestelde personen worden toegepast. Faillissementsstatistiek over October 1931 Uitgesproken faillissementen: Noord-Holland 36 (exclusief Amster dam), Amsterdam 66, Zuid-Holland 36 (exclusief Den Haag en Rotterdam), Den Haag 34, Rotterdam 41, Utrecht 24, Gel derland 25, Noord-Brabant 35, Limburg 9, Zeeland 3, Friesland 20, Groningen 10, Drente 4, Overijssel 8. Totaal over October 352 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 2870 failbsse- menten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2596 faillissementen. De Intern. Ontwapeningsconferentie. Naar het Gorr. Bureau verneemt, zijn in de delegatie naar de Ontwapeningscon ferentie, die op 2 Februari 1932 te Ge- nève zal bijeenkomen aangewezen: als lei der der delegatie jhr mr Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken; als plaatsvervangend leider der delegatie prof. mr V. H. Rutgers, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Loonsverlaging in uitzicht. De directie der lijm- en gelatinefabriek „Delft" te Delft heeft gisteren bij de ver tegenwoordigers van het personeel aan hangig gemaakt een loons- en salarisver laging van 10 pet. voor het geheele per soneel, terwijl de mogelijkheid tot stopzet ting van een gedeelte van het bedrijf is aangekondigd. Begrooting 1932. Bij de aanbieding van de begrooting 1932 met toebehooren, hebben Ged. Sta ten een zeer uitvoerige toelichting gegeven, waaraan wij het volgende ontleenen: Nog meer dan zulks in vorige jaren reeds het geval was, weerspiegelt deze be grooting de ongunst der tijden. De Provin cie, die toch reeds in hoogere mate dan eenig ander publiekrechtelijk lichaam be perkt is in de mogelijkheid tot het schep pen van nieuwe inkomsten, ziet de voor naamste bronnen trager vloeien, zonder deze te kunnen verruimen of andere te openen; daartegenover staan de uitgaven veelal van zoodanigen aard, dat een eenigszins beteekenende vermindering juist in deze tijden niet zou kunnen ge schieden, zonder aan het economisch le ven van personen en instellingen erstige schokken toe te brengen. Met de uiterste zuinigheid is een sluitende begroeting verkregen, zoodat ingrijpende maatregelen in bovenbedoelden sin, nog kunnen uit blijven, maar als de tijdsomstandigheden zich niet ten goede wijzigen, zal voor een volgend jaar ernstig overwogen moeten worden of de Provincie zich niet in hare uitgaven nog meer zal moeten beperken. O.a. denken Ged. Staten aan geheele op heffing van den steun voor de krankzin nigenverpleging en vermindering of ge heele intrekking van verleende subsidies. Thans achten Ged. Staten, al is het tijde lijk, salarisverlaging niet noodig, maar het is mogelijk dat hjin zienswijze veran dert, als het wetsontwerp tot tijdelijke verlaging der Rijksuitkeering wet mocht worden. Reeds nu zullen zij, die Provin ciale subsidie ontvangen, dit als maxi- mum-crediet dienen te beschouwen, dat alleen in geval van noodzaak zou behoe ven te worden uitgekeerd. Dit zal aan de betrokkenen na goedkeu ring worden bekend gemaakt en .evens aan de hoofden der takken van dienst op het hart worden gebonden, van de hun toegestane credieten op de meest mogelijke zuinige wijze gebruik te maken. Bij de berekening der belastingop brengst hebben Ged. Staten voor de ver mogensbelasting 19321933 geraamd 90 pet. der voor 19311932 geraamde op brengst en voor de inkomstenbelasting 80 pet. en bovendien f20.000 in mindering gebracht als dekking van mogelijke kwade posten. Voor belastingopbrengst wordt geraamd f 875.144 tegen f 886.535 voor 1931, doch daartegenover staan uitgaafposten die on vermijdelijke verhooging vertoonen. Zoo steeg de raming voor de calamiteuze pol ders van f 160.000 tot f 250.000. Daar naast is voor bijdrage aan het Prov. we genfonds ingevolge de wegenbelasting ver ordening f 100.000 uitgetrokken. Zulks om een betere verhouding te verkrijgen tot de uitkeering uit het Rijkswegenfonds en met de verdere uitgaven voor wegsver- betering. Ged. Staten brachten deze uit gave onder de gewone uitgaven, waar zij h.i. behoort. Een andere oorzaak van verhooging der uitgaven die nog niet op de begrooting tot uiting komt, doch die binnenkort haar invloed zal doen gevoelen is dat de Minister van Waterstaat d.d. 13 October meldde, dat het in zijn voornemen lag, de lijn VlissingenNeuzen met ingang van 1 Jan. 1932 uit te sluiten voor de be rekening van de Rijksbijdrage in het ex ploitatieverlies te lijden door de Stoom bootdiensten. Ged. Staten hebben hierop geantwoord o.a.i dat h.i. de financieele voordeelen niet zoo groot zullen zijn als de minister denkt, omdat de provincie niet in staat zal zijn den dienst voor eigen re kening voort te zetten en dan zullen ver schillende gezamenlijke kosten geheel drukken op de lijnen VlissingenBres- kens en NeuzenHoedekenskerke. Een besluit tot opheffing van de lijn Vlissin genNeuzen mag h.i. slechts genomen worden nadat de gevolgen daarvan van alle kanten zijn bezien en de daaruit voort vloeiende bezwaren zooveel mogelijk zijn ondervangen. Ged. Staten hebben daarom gevraagd, den datum tr verschuiven tol 1 Jan. 1933. Daarop wachten zij nu nog antwoord, Blijft de Minist*"" hij zijn mee ning, dan zal de vraag of de verbinding VlissingenNeuzen in stand moet worden gehouden, die ook reeds vroeger in de Staten ter sprake kwam, met verdubbel de kracht naar voren komen, doch zij kan niet worden beantwoord, zonder dat een helder inzicht in alls mogelijkheden en gsvqlgen zal zijn verkregen. Binnenland. Het begrootingsdebat in de Tweede Kamer. De Provinciale begrooting voor Zeeland. Voorl. Verslag over het anti-dumpings- ontwerp. Buitenland. Het Japansch-Chineesche conflict. Hevige stormen in Engeland. Ged. Staten hebben het gewenscht ge acht de scheiding tusschen den gewonen en buitengewonen dienst nog verder door te voeren en zijn van plan in het vervolg nog niet of slechts ten deele aangespro ken buitengewone credieten telken jare naar de volgende dienstjaren over te bren gen, waardoor helderder inzicht kan wor den verkregen. Ged!. Staten wijzen vervolgens op enkele posten die van meer directen invloed zijn op den financiëelen toestand der Provin cie. Zoo had de PZEM op 1 Oct. 1931 een leeningsschuld aan de Provincie van f 7.730.754.17, w.o. f 101.996.67 rest van rentelooze voorschotten tot dekking van het exploitatieverlies enz. Over het over blijvende bedrag groot f7.628.557.50 be taalt de PZEM rente. De bedoeling is de mutaties in de financieele betrekkingen tusschen de PZEM en de Provincie te re gelen op den voet eener overeenkomst van rekening-courant, en tevens zal onder de oogen worden gezien in hoeverre door een grootere centralisatie van de aanwe zige kasmiddelen winst voor de Provincie bereikt kan worden. Een versterking der oogenblikkelijke begrootingspositie is noodig en Ged. Sta ten hebben daartoe het oog laten vallen op het reservefonds voor de Provinciale stoombootdiensten. De vraag is gerezen of het noodzakelijk is, onder de huidige om standigheden voort te gaan met de jaar- lijksche stortingen in het fonds, waarvan de stand op 31 Deo. 1930 f 872.436.85 be droeg en op 31 Dec. 1931 rond f960.000 of bijna een millioen zal bedragen. De motorveerboot Koningin Wilhelmina is afzonderlijk verzekerd en dit zal ook met de nieiuwe booten Prinses Juliana en Prins Hendrik het geval zijn, en waar de overige schepen nog slechts voor geringe bedragen te boek staan, daar schijnt, on voorziene rampen uitgezonderd, het be drag toereikend om te kunnen vol doen aan eventueele aanspraken öp het fonds; Door het tijdelijk staken van de reserveering, die geheel voor rekening der provincie geschiedt, zal een besparing ver kregen worden zonder dat vitale belangen geschaad worden. Een ontwerp besluit, waarbij de staking voor vijf jaar geldt, bieden Ged. Staten daarom aan. Ten einde de begrooting ten slotte sluitend te krij gen, hebben Ged. Staten zich genood zaakt gezien, daarop een gedeelte van het goed slot van den gewonen dienst 1929 ad f 174.926.34 te brengen. Het geheele batige slot van dat jaar bedraagt f 592.665.68, hiervan is in de begrooting voor 1931 reeds f 269.740 gebracht, zoodat nog be schikbaar blijft f 147.999.34. Daar de be grooting ten slotte sluit met het, wel uiterst bescheiden bedrag van ruim 44.000 gulden voor onvoorzien, achten Ged. Sta ten het alleszins géwenscht, het overschot van 1929 in reserve te houden. Ged. Staten deelen mede, dat de kosten van verbetering van den weg van Mid delburg naar Westkapelle geheel door de provincie uit eigen middelen zijn bestre den, ook voor zoover daarin feitelijk de vier belanghebbende gemeenten hadden moeten bijdragen. Met die gemeenten is overeengekomen, dat de Provincie geacht zal worden dit bedrag ten behoeve der ge meenten te hebben geleend, het wordt door haar terugbetaald in een 40-jarige annuï teit, berekend naar een rentevoet van 4,5 pet. Hetzelfde geldt vrijwel voor den weg ZierikzeeBrouwershaven, "Waar het zich laat aanzien, dat wellicht meer ge vallen zich zullen voordoen van finan- ciëering door de Provincie en terugbe taling door de daarbij betrokken lichamen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1