No. 29 Dinsdag 3 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes A EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door s. of 2P Vlissingen N. te ,Arne- h,j H. de 10 d. h.; P, of 15 d!, h. Ie Wogen en iburg f 5 b. d, te Seroos- La. I. huis- fl b. s. of rouw J. S. >f 1 d. h.; aal fl b. s. W. W. te of 1 d! h. V. te Oost- .aal f 3 b. s. aal 3 d. |h., van de in- 1 b. s. of ring van de nkar die ge- iigeschreven or B. en W. ïrs dan met hriften om- Vlissingen voor iedere is zijn locali- ag en 5 uur P. V. te November. K.R.O.-uitz. lofoonplaten. 12.15—1.45 lofoonplaten. 0. 2 u. Vrou- uur gramo- 1.R.O'.-kunstt- amconcert si. A.V.R.O.- )la,ten. 10 u. ionplaten. .11 i Hasselaar. 3.30 gramo- gramofoon- .30 omroep I9.30 „De 1510 or- 0- 14 ■e il in e ei've-r7r~r M. Morgen speling. 1.20 rrocad'ero'-or- Vari'étê. 9.40 de N.C.R.V. cht van Za- n radio-uit- idio-Vereeni- ormingsher- of die ver eest met de bepalingen, welke voor de openbare vaken heeft, V.-program- erzake niets Al gemeen e ngesteld bij - heeft als ev. voor zes ,n het alge- t verbreken geschieden immissie de de of goede ren. Zoodat zijn straks le juridische deze aange- ij? adering van radiodiffu- nge overeen- rige zenders, irden. Hier- nstiger golf- irsum wordt kH. naar ite stoorder, an aan Tal- ans op een kH.) Tal van 296.1 M. :ie van beide de afstand zoo groot is t een groote th National" ilt met Hil- kH. tijdens •ing van dit ninderd. dat door de Hilversum- ersterken. eling liggen, Huizen te ligging en ioge zendan- betere an- worden, het- tvangst van bijdragen, jen zou de :ing met de tatsing van zijn van de den loop aangebracht, binnenkort komen. De zijn. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VEBSfiïiïJNT W,KEN WERKDAG. A h v n a m e Zi t C P 3 Pa? 3 waanden. Losse BwiHSïa *.9,98 Prijs der AdvarteatiSn; 1—4 regels 120, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Het belangrijkste vergeten. Aan bet einde van bet debat naar aan leiding van de interpellatie-Van den Tem pel over de economische crisis, kon Mi nister Ruys bet volgende constateeren: „In zijn geheele betoog, nu gehouden, heeft de geachte afgevaardigde ver zuimd in eenig opzicht mede te deelen, hoe bij zich voorstelt, dat de uitgaven, die bet gevolg zouden zijn van inwilli ging van zijn wenscben, zouden kunnen worden gedekt. Daarover beeft de ge achte afgevaardigde geen enkel woord gezegd." Het voornaamste, het punt waarom bier bijna alles draait, was door den beer Van den Tempel vergeten. En dat is geen klein verzuim. Want bet is gemakkelijk allerlei eischen te stellen en precies uit te maken wat er gedaan moet worden. Maar dan moet er eerst een antwoord zijn op de vraag waar bet geld vandaan moet komen. Het is voor een buismoeder een klei nigheid allerlei dingen op te sommen die ze in baar huishouden graag zou willen hebben. Dat kost beelemaal geen moeite. En ze kan zich daarbij reeds bij voorbaat van de warme instemming der bnisgenooten verzekerd houden. Een verstandige buismoeder han delt anders. Zij is niet zoo wreed bare kinderen blij te maken met vogels die heel boog in de lucht vliegen. Zij is niet zoo onbarmhartig hare kinderen allerlei begeerlijke maar onbereikbare dingen voor te tooveren. Zij begaat niet de fout bet belangrijkste te vergeten, maar zij gaat eerst rekenen en dan beloven. De beer Dr Van den Tempel een zeer geleerd en invloedrijk man bad wat dit betreft, van een eenvoudige huisvrouw nog wel wat economische wijsheid kunnen leeren. De bewapeningsvacantie. In den loop van den dag beeft het Vol kenbondssecretariaat nog het antwoord van de vier volgende landen op het voor stel van de Assemblée voor bet sluiten van een bewapeningsvacantie ontvangen n.l. Engeland, Estland, Litauen en Polen. Het antwoord van Frankrijk, dat reeds was aangekondigd, is ondertusschen eveneens binnengekomen, zoodat thans 35 staten zich bereid hebben verklaard de wapeningsvacantie aan te gaan. Boven dien heeft Portugal aangekondigd, dat zijn antwoord onderweg is. Communistische bedrijvigheid. De politie beeft te Elmschenhagen een geheime vergadering ontdekt van commu nisten en alle aanwezigen gearresteerd. De politieke politie heeft te Freiburg zes agenten van de communistische partij gearresteerd, o.a. twee gemeenteraadsle den. Zij staan onder verdenking van samen zwering tegen den staat. Het politie-on- derzoek moet belangrijk materiaal aan den dag gebracht hebben. Aardbeving in Japan. Een hevige aardbeving heeft de eilan den Kioesjoe en Sjikokoe geteisterd. Volgens de eerste berichten zijn er 20 dooden en 100 gewonden. Het gebied van de aardbeving was juist uitgekozen voor het houden der groote legermanoeuvres die de Keizer de volgende week zon bij wonen. Korte Berichten. In verband' met de onlusten, die op Cyprus onder de bevolking, die aan sluiting bij Griekenland) wenscht, zijn uit gebroken, is er in vele steden in Grie kenland1 een anti-Britsche beweging waar te nemen, die de eischen der bevolking vian Cyprus wenscht te steunen. Te Buenos Aires zijn Zaterdag zes militaire vliegtuigen bij proefvluchten om laag gestort. De inzittenden werden of gedood of gewond. De ongelukken zijn het gevolg van fouten in d'e constructie. Tegen het eind'e van deze week zal MacDonald een kort bezoek brengen aan zijn geboorteplaats te Lossiemouth. De bevolking bereidt hem een grootsche ontvangst. De gemeenteraad zal een spe ciale zitting houden, waarin bij zal wor den toegesproken. In Bulgarije beeft volgens een be richt uit Sofia, het rageeringsblok bij d'e gemeenteraadsverkiezingen in 956 lande lijke en 20 stadsgemeenten, 72 pet. der uitgebrachte stemmen verworven. De communistische oppositie bleek vrij sterk te zijn. Zondag is bet ter gelegenheid van bet herdenken van de in den oorlog gevallenen op den dag van Allerheiligen zoowel te Nizza als te Chambéry tot botsingen gekomen tusschen Italiaansdhe fascisten en anti-fascisten. Laval is gistermiddag 2 uur 26 te Parijs van zijn Amerikaanscbe reis terug gekeerd. De Russische volkscommissaris van Buitenlandscbe Zaken Litwinof beeft zich naar Italië begeven. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken beeft tot nader order alle optochten en betoogingen in de open lucht voor geheel Pruisen, met ingang van heden verboden. In een massavergadering te Oslo eischten Noorsche boeren terstond de af kondiging van een moratorium voor de betaling van hun hypotheekrenten. De totale stand van de uitslagen der Engelscbe gemeenteraadsverkiezingen in 40 gemeenten was om 12 uur gisteravond: Conservatieve winst 47, verlies 3 zetels; liberale winst 10, verlies 2; Arbeiders^ partij winst 5 zetels, verlies 60; Onaihan- kelijken winst 12, verlies 9. Uit de meubelindustrie. Tusschen de commissie van vertegen woordigers van werkgeversorganisaties in de meubelmakers-, stoffeerders- en aan verwante bedrijven en de besturen van de moderne, r.-k. en christ. werknemersbon den in bet meubelbedrijf heeft dezer da gen te Amsterdam op verzoek van de werkgeverscommissie een bespreking plaats gehad over den toestand in de meu belindustrie, welke door de algemeene malaise in de bedrijven is ontstaan en over de middelen, om zoo mogelijk in gemeen overleg daarin verbetering te brengen. Uit het bouwbedrijf. Zoowel de bouwarbeidersbonden als de neutrale en r.k. patroonsbonden, hebben bet collectieve contract in bet bouwbe drijf voor de mijnstreek, dat 15 April 1932 eindigt, opgezegd. De r.k. patroons verlangen o.m. een loonsverlaging van 5 cent per uur, betaling van ziektepremie en afschaffing van vacantiebonnen. Geen gedwongen staatsleening. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt: Aangezien gebleken is, dat ondanks een daarvan reeds gegeven tegenspraak, de geruchten als zou de Regeering overwegen een gedwongen Staatsleening op bet ver mogen uit te schrijven blijven aanhouden, wordt nogmaals van de meest bevoegde zijde verzekerd, dat die geruchten volko men uit de lucht zijn gegrepen. Inkrimping van het aantal Rijksopvoe dingsgestichten. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is bet juist, dat de Regeering voor nemens is over te gaan tot inkrimping van het aantal opvoedingsgestichten, al thans tot omzetting van het Rijksopvoe dingsgesticht voor jongens te Doetinchem in een landbouwgesticht? 2j Is bet voorts juist, dat voor de instel ling van een landbouwgesticht te Doetin chem een boerderij is aangekocht voor f 30.000, welk bedrag de werkelijke waarde van die boerderij verre zou overtreffen? 3. Is de minister bereid mededeelingen te doen over de sterkte der bevolking van de Rijksopvoedingsgestichten? 4. Mochten de vragen 1 en 2 bevestigend worden beanatwoord, is de minister dan bereid eventueele aanbestedingen en plan nen tot aankoop van grond enz. voorloopig op te schorten, totdat zal zijn gebleken zulks in verband met den komenden win ter en de groote werkloosheid dat in krimping yan bet aantal Rijksopvoedings gestichten werkelijk geboden is? De ongeregeldheden te Paramaribo. De beer IJzerman heeft aan den minis ter van Koloniën de volgende vragen ge steld: le. Is de minister bereid, een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken en het verloop van de ernstige ongeregeldheden, welke blijkens een door zijn departement van den gouverneur van Suriname ont vangen telegram, gedagteekend 29 October j.l., te Paramaribo hebben plaats gehad? 2e. Zoo ja, is de minister dan bereid, van de resultaten van dat onderzoek me- dedeeling aan de Kamer te doen? Voorloopige aanslagen in de dividend en tantièmebelasting. Ingediend is een wetsontwerp houdende een regeling betreffende bet opleggen van voorloopige aanslagen in de dividend- en tantièmebelasting. Bij de wet van 13 Januari 1922 is den fiscus de bevoegdheid toegekend z.g. „voorloopige aanslagen" op te leggen voor de directe belastingen. Tot deze belastingen wordt de dividend en tantièmebelasting niet gerekend. Toch is het ook bij deze belasting niet steeds mogelijk terstond na het tijdstip van bet verschuldigd worden den aanslag op te leggen. Hierdoor beeft de staat een aan zienlijk renteverlies, terwijl de gemeenten soms geruimen tijd moeten wachten op de baar ingevolge de wet van 26 Juli 1918 toekemende 48 opcenten. Het ontwerp heeft de strekking ook hier het opleggen van voorloopige aanslagen mogelijk te maken. Tijdelijke korting op bij de wet vastge stelde jaarwedden. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van een tijdelijke korting met in gang van 1 Januari 1932 op de jaarwed den van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechter lijke macht. Deze tijdelijke korting bedraagt: a. voor ben die gehuwd zijn of gehuwd zijn ge weest 2 y* pet. van de eerste f 2000 en 5 pet. van het meerdere; b. voor ben, die on gehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn ge weest 2% pet. van de eerste f 1000 en 5 pet. van bet meerdere. De tijdelijke korting brengt geen con sequenties met zich in den vorm van lan gere pensioensgrondslagen en lagere pen sioenen, terwijl zij evenmin invloed uit oefent op het bedrag van de kindertoe lage. Vervoer van tuinbouwproducten. Uit bet Westland schrijft men aan de „N. R. Ct.": De Hollandsche Stoomboot-Mij. heeft het bestaande tariefcontract met de West- landsche groentenexporteurs voor bet vervoer van tuinbouwproducten opgezegd, met de mededeeling, dat met het oog op den onzekeren toestand in den handel de vrachtprijs met ingang van het volgende jaar met 100 pet. zal worden verhoogd. Deze mededeeling beeft onder de expor teurs groote ontstemming verwekt Het Belgisch brood. Het Hbld. meent te weten, dat bet rap port van de professoren Kaag en Polak den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid géén aanleiding beeft gegeven, om in de naaste toekomst maatregelen te treffen tegen den invoer van Belgisch brood. De vlottende schuld van Indië en het Rijk. In een nota naar aanleiding van 't ver slag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer nopens Hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1932 deelt de Minister mede, dat het bedrag der hier te lande voor Indië gefinancierde vlottende schuld aan het einde van 1932 stellig meer dan f 300 millioen zal beloopen, in begrepen de rond f 114 millioen, die op dit oogenblik reeds zijn opgenomen. Een en ander natuurlijk in de veronderstelling dat bet Indië niet mogelijk zal zijn, in 1932 een deel hiervan te consolideeren of op korten termijn te leenen. Aangaande de vlottende schuld van het Rijk zegt de Minister: dat bet cijfer bene den de f250 millioen zal blijven, is niet waarschijnlijk. Staking in de stroocartonindustrie. Uit de Groninger Veenkoloniën wordt gemeld: Te Veendam is een demonstratieve ver gadering van de stakende stroocartunbe- werkers gehouden. Daarin is medege deeld, dat de staking nu reeds 18 weken duurt en de strijdkas der organisatie in dien tijd reeds 4 ton heeft uitgekeerd; aan loon derfde men in deze 18 weken f 640.000. Van werknemerszijde staat men op het standpunt, dat niet alleen 20 pet., doch ook 10 pet. loonsverlaging met beslist heid moet worden afgewezen. Van werkgeverskant wordt al evenmin aan toegeven gedacht. Er worden pogin gen gedaan, om boerenzoons, die gemist kunnen worden in bet bedrijf, door des kundigen te laten opleiden tot cartonbe- werker. Zij moeten zich dan verb aden, gedurende ten minste 6 maanden aan de fabriek te werken. Hel Chr. Nat. Vakverbond. Naar de „Rotterd." verneemt, is het le dental van bet Ghr. Nationaal Vakver bond de 100.000 gepasseerd. In verband met zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer zal de beer H. Amelink, secretaris van het G. N. V., van zijn tegenwoordigen arbeid ten deele wor den ontheven. Het ligt in de bedoeling spoedig een vijfden gesalarieerd bestuur der aan te stellen. De nieuwe functionaris zal dan vermoedelijk als secretaris optre den. Opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen. De Vereeniging tot Opvoeding en Ver pleging van Idioten en Achterlijke Kin deren 'kwam Donderdag 29 October j.l. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht in jaarvergadering bijeen. Uit d'e verslagen van secretaris en pen ningmeester stippen wij het volgende aan: Op 1 April 1930 trad1 de heer H. Dek ker, arts, als geneesheer der stichting 's-Heeren Loo in functie. De dla,mas P. C. Bronder en P. Runia mochten baai 25-jarig ambtsjubileum vieren. Een tweetal menschen uit het perso neel ontviel d'e stichtingen door den dood, n.l. J. Groeneweg, timmer man-verpleger en Mej. A. E. Buitink werkzaam in de apotheek. Het pensioenfonds vermeerderde met f45.432,17 en beliep op 31 December 1930 f340.552,93 Ingesteld' werd een Raad van Beroep. In d'e bestaande pensioenregeling werd vastgelegd', dat iemand na 40 dienstjaren ouderdomspensioen kan ontvangen. De pensioengrondslag voor weduwen en wee zen werd verhoogd van f3000,tot een maximum van f4000, Aan giften en legaten ontving d'e Ver eeniging een bedrag van f 18.138,73 plus f 1000,welke reedis in bet vorige jaar verslag als schenking was vermeld1. Uit de opbrengst der 'Weldadigheids- zegels ontving d'e Vereeniging f7798,66. Het Suppletiefonds bad 6320 contri buanten. Aan contributies, giften, collecten enz. werd ontvangen f 11.348,73. Gesuppleerd werd op verpleegtosten van 41 kinderen f 11.182,93. Het nad'eelig saldo liep terug van f415,91 tol f250,11. Voor d'e kerstfeestvierrag op de stich ting werd! ia totaal ontvangen 12017,03. Binnenland. Verhooging van invoerrechten. De belasting op de benzine. Tijdelijke korting op eenige jaarwedden. Postauto te Amsterdam gestolen. Minister Reymer in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Geen gedwongen staatsleening. Buitenland. De bewapeningsvacantie. Aardbeving in Japan. De totaal-ontvangsten beliepen f 1241.125,40. De totaal-uitgaven f 1141.350,87. Beschikbaar bleef voor nieuwbouw f 99.774,53. De balans der vereeniging sloot met een bedrag van f2.101.889,54. Het aantal kinderen, in de stichting ver pleegd', bedroeg op 31 December 1930 1360, verdeeld als volgt: in 's-Heeren Loo 589, in Lozenoord: 247, in Groot- Emaus 306, in de Dr Mr Willem van den Bergh-Stichting 218. Het personeel bestond op dien datum uit 60 mannen en 304 vrouwen. In d'en loop van 1930 werd de op richting van het Paedologisch Instituut voorbereid'. In de bestuursvergadering van 25 Sept. werd besloten, gehoord het rap port d'er Commissie, een proef te nemen en d'it Instituut voorloopig te vestigen in het vroegere laboratorium van Prof. Buytendijk aan het Valeriusplein te Am sterdam, en welk gebouw voor dit doel in huur werd afgestaan door heeren Directeuren van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. Dit Instituut werd op 15 Januari 1931 geopend', staat onder leiding van Prof. Dr J. Waterink en telt thans een aantal van 22 verpleegden. Het slotwoord kon gewagen van een gunstig jaar in elk opzicht, zoodat er ruime stof was om d'en Naam des Heeren te danken voor al bet goede aan do Ver eeniging en d'e van baar uitgaande stich tingen geschonken. Bijzondere dank werd gebracht aan allen, die als „medearbei ders" op een of andere wijze bun krach ten gaven en ten dienste stelden van dezen arbeid. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. J. Noteboom te De Bilt en Ds R. E. van Arkel te Utrecht, terwijl in een vacature wegens overlijden van den heer J. J. Hagenbeek, werd benoemd de beer J. C Weisz te Amsterdam. De arbeid breidt zich uit. Het bestuur verzocht een machtiging, om met het oog op d'e verdere uitbreiding van d'e Dr Mr Willem van den Bergh-Stich ting" te Noordwijk, het maximum van het d'oor de Provinciale Staten van Zuid- Holland verstrekte kapitaal op de bekende voorwaarden te verboogen tot f 1.500 000. Thans is het maximum f 930.000 Er werd dus een vermeerdering gevraagd van T 570.000. Na d'e noodige toelichting wordt de be doelde machtiging verleend. Voorts ver zocht het bestuur een machtiging om voor koopsom en eerste inrichting van een gebouw voor bet Paedologisch Instituut te Amsterdam een leening aan te gaan van hoogstens f 250.000, en daarvoor hypothecair verband' te geven. De gevraagde machtiging werd met al gemeene stemmen verleend). Na rondvraag en dankgebed door Prof. Waterink werd' de vergadering gesloten. Vermeend verschil. Men schrijft ons uit Terneuzen: De gemeentebegrooting dienst 1932 1.1. Donderdag door den raad van Ter- neuzen behandeld beeft méér dan in andere jaren de aandacht getrokken, ook buiten Zeeuwsch-Vlaanderen, en met name in A.R. kringen. Dat was niet alleen belangstelling met betrekking tot bezuinigingsplannen of voorstellen dienaangaande, in bet alge meen. Er waren bepaalde punten, waarop men het oog Wsat veel 595 toch hst tee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1