Rechtzaken Radio-nieuws Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Schoolstraat,; J. van VelzeD, naar Yer- seke, Breeweg B 109 L; W. Vermeulen, naar Rotterdam, Goudscherijweg 52; P. van der Werff en gezin, naar Hilversum, Otto'slaan 14; S. van Immerseel en gezin, naar Kruiningen, Hansweert Oostzijde Kanaal. Kapelle. Onder leiding van Zuster Scheffer werd op Vrijdag en Zaterdag avond in het lokaal Obadja het jaarfeest gehouden van de Kleine Kapellenaars met medewerking van de Fluitclub „Inter nos Quintet". Dr J. D. Schmidt sprak Vrijdagavond en dhr de Jager Zaterdagavond een ope ningswoord. Beide malen was de belang stelling groot. Het programma bestond uit zang voor de groote meisjes en lichtbeelden. Bij deze lichtbeelden volgden zangstukken. Alles werd met belangstelling gevolgd. Alle lof aan de nog zoo pas opgerichte fluitclub, die voor uitstekende begeleiding en afwisseling zorgde* Zuster Scheffer, die binnen enkele we ken de gemeente verlaat, en door wie dit koor in stand was gehouden, heeft dit laatste jaarfeest thans met de kleine Ka pellenaars gevierd. Bij mogelijk gebrek aan een opvolger(ster) zal deze vereeni- ging wel moeten liquideeren. In de plaats van Zuster Scheffer, die naar Amsterdam vertrekt, is benoemd als wijkverpleegster Mej. A. Kuyper te Rotterdam. Zaterdagmiddag speelde de Voetbal club V. D. O. III alhier een wedstrijd te gen Goes IV. De wedstrijd werd door V.D. O. III met 20 gewonnen. Vrijdagmiddag kwam de raad der gemeente in openbare vergadering vol tallig bijeen. Aan het verzoek van de gemeente Ber gen op Zoom om adhaesie te betuigen aan het adres inzake de overbrugging van het Holl. Diep wordt voldaan. Dhr A. Rottier, aldus de Voorzitter, is niet genegen om de voorwaarden gesteld volgens besluit van de 1.1. gehouden raads vergadering te aanvaarden (de te plaatsen erfscheiding en inkrimping van de ge vaarlijke bocht aan de Abdijstraat). Een circulaire om een wekelijksche ophaaldienst in te voeren zal binnen en kele dagen den ingezetenen bereiken., Ge tracht zal worden te vernemen of er een werkelijke behoefte bestaat en of men hier ook een geringe tegemoetkoming wil bij dragen. Genoemd wordt f 2.50 per jaar. Alleen bij genoegzame deelname kan hier toe overgegaan worden. Door B. en W. wordt overwogen om tot verruiling van grond over te gaan met de familie Oele, tegenover de hofstede A. Daane. Alsnu volgde vaststelling van de ge- meentebegrooting 1932. Alleereerst geeft dhr Fraanje een alge- meene beschouwing. Spr. constateert dat door de verkie zing 4 leden zijn gekozen door de recht- sche partijen, 3 door de linksche groepen. De samenstelling is veranderd ten gunste van links. Het lag op den weg van de nieuwe raadsleden om met elkander in contact te komen voor het kiezen van wethouders der gemeente en nu doet 't Spr leed dat dit niet is gebeurd. Althans niet op de ge wenschte manier. Want de 3 linksche raadsleden achtten een bespreking niet ge- wenscht en ook een der rechtsche leden was hiervoor niet te vinden. Het gevolg is dat we tegenover de wethouders niet staan zooals dit wellicht had gekund. Te meer doordat van een oude gewoonte is afge weken en niet op elk deel van de ge meente een wethouder woont. We zullen hopen, dat machtsgebruik niet tot mis bruik mag voeren. Het ligt niet in mijn bedoeling en zeker ook niet in dat der andere rechtsche leden, dit college tegen te werken. We hopen in het belang der gemeente te handelen, maar rechts is niet bevredigd door deze handelwijze. Spr.' hoopt dat ons gemeentebestuur de rechte lijnen kan vinden, die tot het geestelijk, zedelijk en maatschappelijk wel zijn der gemeente strekken. Weth. v. d. Have merkt tegenover dhr Fraanje op, dat de burgemeester te Bie- zelinge woont. Dhr Fraanje: De burgemeester wordt door hooger hand benoemd. Spr. wil ver der hier niet op ingaan. Namens de commissie welke de begroo ting heeft nagezien, brengt dhr Zuidweg i rapport uit.! In hoofdzaak kon de commis sie zich met het beleid van B. en W. ver eenigen, alleen werd opgemerkt, dat de rente waarborgsom tegenover de radiodis tributie te laag was. Met een mogelijke ophaaldienst kon de commissie zich vereenigen. De te ver strekken subsidie bewaarschool Kapelle tegenover Biezelinge gaf aanleiding tot verschil in de commissie. Verlaging van het presentiegeld van de leden van toezicht op onderwijs werd goedgekeurd en f 25 voldoende geacht. De commissie wil wijzen op de loopende leeningen om deze te trachten om te zet ten in een lager rentetype. De voorz. antwoordt, dat B. en W. zich inzake de rente waarborgsom radiodistri butie met de commissie kunnen vereeni gen. De meerdere subsidie voor de be waarschool te Kapelle schuilt hierin, dat deze inrichting zich niet kan bedruipen, Biezelinge houdt over. Voor een lager rentetype zal indien maar eenigszins mo gelijk gewerkt worden. De heeren Fraanje en Zuidweg zijn niet te spreken over de te verstrekken meer dere subsidie aan de bewaarschool te Ka pelle van f 150 en de verlaging voor Bie zelinge met f 150. Weth. v. d. Have zegt, dat men te Bie zelinge overhoudt en een potje kweekt, waarvoor Spr. best zou zijn U vinden, doch de uitgetrokken post van f 2000 kan niet overschreden worden. Beiden kunnen aldus bestaan. Dhr Wisse zegt: wanneer het noodig was kreeg Biezelinge het eveneens.' Dhr de Jonge is er voor om de school te Kapelle te helpen. Spr. wijst verder op den durf die bij dit bestuur bestond. Het Nut deinsde na grondige berekening terug. Bij stemming over het voorstel om de subsidie bewaarscholen te splitsen in f1150 voor Kapelle en f850 voor die te Biezelinge, bleek dat tegen waren dhrn Zuidweg en Fraanje, voor de overige 5 ledenT" Dhr de Jonge vraagt naar de post brandbluschmateriaal van f 200. De voor zitter zegt, dat nieuwe slangen aange schaft moeten worden voor de waterlei dingspuit, dat de pijpvoerders van een leeren pakje moeten worden voorzien. Ook de verlichting eischt verbetering en een rookmasker is gewenscht. Ook had de heer de Jonge gaarne dat er bij aanschaffing van lampen niet al leen aan twee ingezetenen prijs werd ge vraagd en een derde werd vergeten. De voorzitter zegt toe, aan de plaatselijke in woners offerte te zullen vragen. Met alge- meene stemmen werd de begrooting vast gesteld op f 70445.99 in ontvang en uit gaaf met f 2309.64 voor onvoorzien. Het aantal opcenten op de fondsbelas ting bedraagt 80. Bij monde van dhr de Jonge werd na mens de commissie welke de rekening 1930 van het Burg. Armbestuur heeft na gezien, gerapporteerd dat de commissie kon adviseeren tot vaststelling. Van en kele uitbetalingen werd een bevelschift ge mist. Namens de commissie tot nazien en vaststelling van de begrooting 1932 even eens van het Burg. Armbestuur kon de commissie tot vaststelling adviseeren. Met leedwezen werd opgemerkt dat niet met de noodige omzichtigheid was omgespron gen in verband met de geldbelegging bij de Kanter Hordijks Bankj In de begrooting 1932 komt geen post voor werkverschaf fing voor, De voorzitter zegt toe, de opmerkingen onder het oog te zullen brengen. Vast stelling volgde. Wijziging algem. politieverordening. Strafbaar zal worden gesteld het neerwer pen van vuil op niet daarvoor bestemde plaatsen. Verboden zal worden het schreeuwen, tieren, fluiten en voetballen op den open baren weg. Ook werd bepaald voor alle koffie- en bierhuizen, dat het sluitings uur zal zijn in de zomermaanden 11 uur en in de wintermaanden 10 u. 30. Dhr De Jonge wilde dit laatste tijdstip ook in 11 uur veranderd zien. Spr, wijst op het on gerief met vergaderingen, wel kan hier voor vergunning verkregen worden, maar dit kost weer f 0.50 leges. De meesten betalen al genoeg aan belasting. Met algemeene stemmen werd besloten de politieverordening aldus vast te stel len, behalve dat inplaats van feestverga- deringen zal gelezen worden openbare lezingen. Een adres van de landarbeidersbonden bereikte den Raad. Een drukke bespre king volgde over mogelijk komende werk loosheid. Besloten werd een commissie te vormen waarin verschillende personen zitting zul len nemen. De heer de Jonge vraagt naar de vor deringen van den gasaanleg aan de Post weg. De voorz. antwoordt dat nog geen bericht is ingekomen! Dhr J. Wisse vraagt of het niet mogelijk is, dat de politie telefonische aansluiting verkrijgt. De voorz. zegt toe, dit wel eens nader onder de oogen te willen zien met B. en W. Westkapelle. De bazaar, welke alhier gedurende drie dagen, ten bate van afbe taling der luiklok der Ned. Herv. Kerk en het orgelfonds, is gehouden, mocht zich verheugen in een zeer groote belangstel ling. De opbrengst van de verkochte goe deren, thee en koffie, en van de verschil lende gezelschapsspelen, zal bij het op maken van de kas zeker wel de verwach ting overtreffen. De firma Van Nelle had belangeloos voor een geurige kop thee en koffie gezorgd. Den laatsten avond was er een enorme belangstelling. Door een tiental personen was den juis- ten naam van een pop geraden, Geertje. Bij loting onder dezen werd de pop toe gewezen aan mej. Adra. de Pagterj O.- en W.-Souburg. Vrijdagavond traden voor d'en Chr. Besturenbond in de zaal Rehobo'th op als sprekers d'e beide pre dikanten alhier. De voorzitter dhr. M. C. v. d'. Putte opende op gebruikelijke wijze en leidde als eerste spreker in Ds J. C. J. Kuiper. Zijn eerwaarde hield een rede over: „Gods Koninkrijk en de nood der tijden". Hierbij handelde Spr. over le. De in nerlijke kracht welke dit Koninkrijk in houdt; 2e. Wat die kracht beteekent tegen over den nood der wereld.. Op dit met groote aandacht aange hoorde onderwerp werden enkele vragen gesteld welke door den spr. op duidelijke wijze werden beantwoord. Daarna voerde het woord Ds Spijker boer, welke naar aanleiding van 1 Kon. 17. 816, de weduwe te Sarfat ten voor beeld1 stelde. Ieder Christen dient te er kennen: dat, wil men in aanmerking ko men om te arbeiden in het Koninkrijk Gods, dat ook het laatste wat een mensch bezit is des Heeren eigendom. De laatste spreker sloot daarna deze vrij goed1 bezochte vergadering met dank gebed'. Hoek. In de laatstgehouden Gemeen teraadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat de bakkersbond te Neuzen heeft besloten den Minister er op te wij zen. dat tengevolge vp.n den verkoop van Belgisch brood in Zeeuwsob-Vlaanderen, de maatregel va,n het verbruik van in- landsohe tarwe fictief wordt, wanneer daaraan geen einde wordt gemaakt, ter wijl bovendien landbouwers en bakkers er door worden gedupeerd in hun be staan. Door den burgemeester van Ter- neuzen is aan den Minister telegrafisch verzocht maatregelen te willen nemen; in het belang van den landbouw en de bak kersbedrijven. Na eenige bespreking wordt met 5 tegen 2 stemmen besloten bij den Minister op maatregelen aan te dringen. Met 6 tegen 1 stem (Pijpeling, St. Ger.) wordt besloten adhaesie te betuigen aan een verzoek van Grauw en Langendam aan den Minister om den steun voor de bietenteelt te verhoogen. De gemeenterekening over 1930 wordt gewijzigd vastgesteld, voor den gewonen dienst in ontvangst op f 82.331.03 IS en in uitgaaf op f 70.251.52. Batig slot f 12.079.71; voor den kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op f 1471.67. De rekening voor het gemeentelijk Elec- trisch Bedrijf voor den gewoi^n dienst: in ontvangst op f 15.285.45 en in uit gaaf op f 15.174.59. Batig slot f 110.86 en voor den kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op f3006.24. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. D. de Feijter als onbezoldigd ambte naar van den Burg. Stand. In diens plaats wordt benoemd: voor de voltrekking van huwelijken de heer J. A. Meertens met 6 tegen 1 st. blanco en voor de overige werkzaamheden P. de Groote, ambtenaar ter secretarie. Tot gemeente-opzichter wordt benoemd de heer W. C. de Feijter, timmlerman te Hoek met 4 st. tegen 2 st. op d'hr L. de Bruijne te Terneuzen en 1 st. op dhr J. L. Muller te Neuzen. Afgelost wordt f 25000 op de leeningen voor 'het Electr. Bedrijf. Aan d'e orde komt de begrooting voor 1932. Voorstel van D. J. Jansen, C.-H., om aan Ged'. Staten te verzoek, de sala rissen der gemeente-ambtenaren met 5 pet. te verlagen, wordt aangenomen na breede discussie met 6 tegen 1 st. (Dhr A. Meertens.) Met 4 tegen 3 st. wordt verworpen een voorstel van A. Meertens, d'en post f 50 voor ververschingen voor den raad, ge heel te schrappen. Tegén J. A. Meertens, Scheele, Pijpeling en Jansen. Epn voorstel D. J. Jansen, het salaris van den gemeente-veldwachter met 5 pet. te verlagen, wordt na breede discussie verworpen met 5 tegen 2 st. (A. Meer tens en Jansen). Dhr Pijpeling (Staalk, Geref.) verlangt aanteekening, d'at hij geacht wil worden, te hebben gestemd tegpn alle verzekerin gen. Verworpen wordt een voorstel van J. A. Meertens om het subsidie voor d'e afd. het Groene Kruis van f 1000 op f 800 te brengen, mat 4 tegen 3 st. (J. A. Meertens, Pijpeling en Jansen). Aangeno men het voorstel-Scheele, den post f 150 voor schoolfeestjes en resjes te schrap pen, m,eit 4 tegen' 3,st. (A. Meertens, Buise en Jansen). Een voorstel-Pijpeling, gesteund' door J. A. Meertens, het subsidie voor de mu- ziekvereeniging, groot f 250 te schrappen, wordt verworpen met 5 tegen 2 st. (de voorstellers). Een voorstel P. Scheele den post met f 50 te verminderen wordt aan genomen met 5 tegen 2 st. (A. Meertens en Buise). Inkomsten. De heer A. Meertens stelt voor het bedrag voor levensonderhoud niet met f100 te verlagen. Wordt verwer pen met 5 tegen 2 st. (A. Meertens, V.B. en J. Buize, S.D.A.P.) De begrooting wordt daarna aangeno men met 6 tegen 1 §t. (A. Meertens). Rondvraag. De heer Scheele (A.-R.) zou er prijs op stellen, d'at in het vervolg d'e Raadsvergaderingen met gebed werden geopend' en met dankzegging gesloten. De voorzitter heeft persoonlijk niets tegen het gebed, wanneer het in een mi lieu wordt uitgesproken waar alle men- schen er voor zijn, maar aangezien dit hier niet het geval is, zou hij het liefst achterwege laten. Dhr Scheele voert aan, dat men het gebedsformulier aldus kan inkleeden, dat men daarin niemand krenkt en niemand er aanstoot aan behoeft te nemen. De voorzitter antwoordt: Er zijn hier menschen bij die niet aan een God gelooven. Dhr A. Meertens (V.B.) beschouwt een formuliergebed gewoon als een vodje pa pier. Spr. begrijpt zeer goed, dat dit hier natuurlijk wordt aangenomen, maar den voorzitter wordt een last opge legd, dien hij niet dragen kan. De voorz. merkt op, dat de heer Meer tens niet kan oordeelen over het gods dienstig interieur van hem als voorzitter. De heer A. Meertens: de heeren kunnen besluiten.om het te doen, maar ik blijf er niet bij als het gelezen wordt; wel bij een vrij gebed. De voorzitter is niet bereid een vrij gebed uit te spreken, omdat hij mogelijk daarmee andere menschen zou kunnen kwetsen in hunne gevoelens* De heer Pijpeling (Stk. Geref.); U kunt God niet eeren, als U niet bidt. De voorz. zou er prijs op stellen dat men de oplossing van godsdienstige vraagstuk ken buiten den Raad hield en hij is van oordeel, dat door dergelijke discussies Gods Naam eerder naar beneden gehaald wordt, dan verheerlijkt. De heer Pijpeling wijst er op, d,at het momenteel er alleen om gaat of er zal worden gebeden ja of neen. Spr. is er van overtuigd, dat velen, die bidden, dat niet uit den geest doen, maar het is toen eerbiedig den neem van God te verheerlijken, al is er den veel vorm hij, Dhr Scheele heeft geen bezwaar tegen een vrij gebed, maar heeft de formule voorgesteld, om mogelijke kwetsing te voorkomen. De heer J. A. Meertens, Stk. Geref., geeft dhr Scheele in overweging vrij ge bed voor te stellen, teneinde aan de be zwaren van den heer A. Meertens tege moet te komen. De voorzitter wijst er nogmaals op, dat hij geen vrij gebed wenscht uit te spreken. Dhr Scheele stelt voor het vrije gebed, waartoe met 6 tegen 1 stem (J. Buijze, S.D.A.P.) besloten wordt. De heer Pijpeling wijst er op, dat ons land geregeerd wordt bij de gratie Gods en dat wij als regeering van onze ge meente als zoodanig zondigen tegen Gods Woord, wanneer wij toestaan dat des Zondags de herbergen open zijn. De Zon dag is een rustdag, een Gods-dag en als zoodanig zou hij wenschen, dat dan alle openbare lokalen, inzonderheid de herber gen werden gesloten: De voorzitter: Dat zal niet gaan! Dat is in strijd met de Drankwet. De heer Pijpeling: Dus niet mogelijk? De voorz.: Ik geloof van niet! Dhr A. Meertens staat paf van dit voorstel. Mijn gedachte is zoo: Jullie den ken nu, we zijn nu de baas en zullen doen zooals wij het willen. We hebben vroeger toch ook nooit gezegd: Jullie moeten uit de kerk blijven. We hebben ieder daarin vrij gelaten. Als je zoo eens in den vreemde komt en je ontmoet van jullie soort, dan is het vaak: wie kent er mijin Spanje. Leg toch niet alle vrijheid aan banden en laat anderen hun leven uitleven. De heer Pijpeling: dat is een vrijheid die de -overheid niet mag toelaten. Ik acht mij verplicht mij van die schuld vrij te maken. Dhr Scheele: kan het of heeft de raad er geen recht toe? De Voorzitter antwoordt, dat het bij de nieuwe drankwet niet mogelijk is. Dhr Scheele geeft dhr Pijpeling in over weging bij B. en W. zijn voorstel in te zenden om advies. Dhr Pijpeling geeft hieraan gevolg. Daarna besloten vergadering. Voor de Woensdag te houden raads vergadering zijn de twee volgende ingeko men stukken voor de leden ter visie ge legd: Het reeds gepubliceerde adres van het bestuur der Vereeniging „Rijwielpad Walcheren", om in de kosten van aanleg van een rijwielpad van Koudekerke naar de duinen 25 pet. te betalen en dan per jaar voor onderhoud 2 K cent per inwo ner. De A.N.W.B. zond naar aanleiding daarvan een adres, waarin hij schrijft, dat het tot standkomen van zoodanig rij wielpad den Dishoekschen keiweg van Koudekerke naar de duinen, welke zeer smal is, en die niet voldoet aan de ver- keersbehoeften in hooge mate zou ont lasten, waardoor de veiligheid zoowel voor de wielrijders als voor het snelver keer belangrijk zou worden bevorderd. Aangezien met de verwezenlijking van dezen aanleg ook een groot deel van de inwoners van Middelburg zal zijn gebaat, meent de A.N.W.B. beleefd in overweging te mogen geven op het verzoek om een bijdrage in den aanleg en in de onder houdskosten van dit rijwielpad te mogen ontvangen zoo eenigszins mogelijk een gunstige beslissing te nemen. Burg. en Weth. deelen mede, dat zij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken toezonden het verzoek van den Middelburgschen Bestuurdersbond om het daarheen te sturen, dat 't Burg. Armb. gehoord een speciale commissie, aan per sonen die meer dan drie maanden werk loos zijn, een uitkeering in eens kan doen voor aanschaffing van kleeding en schoei sel, met de vraag of de Minister bij inwil liging van het verzoek een Rijksbijdrage zou kunnen toezeggen. De Minister heeft in zijn antwoord verzocht met de beslis sing nog te willen wachten onder mede deeling,dat hij binnenkort op deze aan gelegenheid zal terugkomen. Burg. en Weth. meenen dus voorloopig te dezen nog een afwachtende houding te moeten aannemen. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 28 October 1931. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Met een motorrijtuig over een weg rij den zonder voldoende remmen: L. S. te Goes f 2 "b. s. 2 d. h. 's-Avonds fietsen zonder licht: Aa. Ja. T. huisvrouw van J. W. te Biggekerke f5 b. s. 5 d. h.; J. B. te Oost- en (West Souburg f5 b.s. of 5 d'. h.; J. B. te Vlissingen f5 b. s. of 5 d'. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar is nummer met let ter, en zonder dat het rijtuig is voor zien van rood achterlicht: G. P. te Zoute- lande f 2 b. s. 2 d. h. Straatschenderij, gepleegd bij herhaling binnen twee jaren: A. H. te Vlissingen: f 15 b. s. of 1 maand tuchtschool; A. E. v. D. te Vlissingen f 15 b. s. of 1 maand' tuchtschool. In staat van dronkenschap, verkeeren- d'e in het openbaar de orde verstoren, bij herhaling, na gedaan verzet: M. v. d'e K. te Anemaiden f30 b. s. of £9 d. h. Dronkenschap: J. d'e N. te Vlissingen f 5 b. s. of 5 d'. h.L. de N. te LArne. muiden f 15 b. s. of 15 d. h.; Ti. de W. te Brussel f 10 b. s. of 10 d. h.P, J. J. te Vlissingen f 15 b. s. of 15 d. h. Overtreding Reglement op de Wegen en voetpaden: P. B. te Middelburg f5 b. s. 5 d. h. Overtreding IJkwet: II. L. M. te Seroos- kerke f 1 b. s. of 1 d'. h.La. I. huis vrouw D. B. te Vlissingen f 1 b. s. of 1 d. h.; Aa. van L. huisvrouw J. S. te Arnemuiden f 1 b. s. of 1 d. h. M. do R. te Vlissingen 2 maal fl b. s. of 1 d'. h. voor iedere boete; W. W. te Sint Laurens 3 maal f 1 b. s. of 1 d'. h. voor ied'ere boete; A. de V. te Oost- kapelle 3 maal f 0.50 en 3 maal f 3 b. s. of 3 maal 1 d'. h. en 3 maal 3 d. jh., alles met verbeurdverklaring van de in- beslaggenomen voorwerpen. S. B. te Arnemuid'en f 1 b. s. of 1 d'. h. met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen maat. Als 'houder van een hondenkar die ge bruiken terwijl hij niet is ingeschreven in een register aangelegd' door B. en W. van zijn woonplaats en and'ers dan met inachtneming van d'e voorschriften om trent de hondenkar: H. P. te Vlissingen 2 maal f5 b. s. of 5 d'. h. voor iedere boete. Als houder van een bierhuis zijn locali- teit tusschen 12 uur namiddag en 5 uur voormiddag geopend hebben: P. V. te Middelburg. Geen straf Programma van Dinsdag 3 November. HUIZEN. 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 89.15 en 1011.30 gramofoonplaten. 11.30 godsdienstig halfuurtje. 12.151.45 concert K.R.O.-trio. 1.45 gramofoonplaten. 12.151.45 concert K.R.O.-trio. 2 u. Vrou wenhalfuurtje. 33.30 en 4 uur gramo foonplaten. 5 u. Concert K.R.O.-kunst- ensemble. 8—11 uit Schiedam: concert K.R.O.-orkest. HILVERSUM. 298 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitzending). 8 u. gramofoonplaten. 10 u. morgenwijding. 10.15 gramofoonplaten. .11 12 Orgelconcert d'oor Frans Hasselaar. 122 Concert door ensemble. 3.30 gramo foonplaten. 3 knipcursus. 4 u. gramofoon platen. 4.30 kinderuur. 5.307.30 omroep orkest. 8 u. zangrecital. 8.309.30 „De Strafzaak Vivienne Ware". 9.1510 or kest. DAVENTRY. 1554 M. 10.35 M. Morgen wijding. 12,20 Concertorgelbespeling. 1.20 orkestoonoert. 4.50 Concert. Trocadero-or- kest. 6.50 Piafto-tnuziek. 7.40 Variété. 9.40 Concert v. d'. B. B. C.-orkest. De verbroken uitzending van de N.C.H.V. In aansluiting op ons bericht van Za terdag omtrent de verbroken radio-uit zending van de Ned. Chr. Radio-Vereeni- ging van Vrijdagavond (Hervormingsher denking) is de vraag gerezen of die ver breking niet in strijd is geweest met de desbetreffende ministeriëele bepalingen. De radio-controle-commissie, welke voor de veiligheid van den staat, de openbare orde en de goede zeden te waken heeft, heeft nml. het bewuste N.C.R.V.-program- ma op tijd ontvangen en terzake niets van zich laten hooren. De Algemeene Programma-commissie ingesteld bij besluit van 10 .Tuni 1930 heeft als sanctie slechts het verbod (ev. voor zes maanden) tot verzorging van het alge meen programma, doch het verbreken van een uitzending mag alleen geschieden als volgens de Controle-Commissie de staatsveiligheid, openbare orde of goede zeden in het gedrang komen. Zoodat het wel belangwekkend zal zijn straks te vernemen, welke stappen de juridische leiding van de N.C.R.V. in deze aange legenheid zal nemen. Hilversum storing vrij? Gedurende de jongste vergadering van de „Union Internationale de radiodiffu- sion" in Rome is een onderlinge overeen komst getrokken tusschen eenige zenders, die elkaar wederkeerig stoorden. Hier door heeft Huizen een veel gunstiger golf lengtepositie gekregen. Hilversum wordt iets verschoven n.l. van 1004 kil. naar 1006 kH. Turijn, de beruchte stoorder, heeft zijn golflengte afgestaan aan Tal linn (Estland) en werkt thans op een golflengte van 274.2 M. (1094 kH.) Tal lin heeft thans 'n golflengte van 296.1 M. (1013 kH.). Daar de zendenergie van beide stations nagenoeg gelijk is en de afstand TallinNederland twee keer zoo groot is als TurijnNederland zal dit een groote verbetering beteekenen. De Engelsche zender „North National" op 301.5 M. (955 kH.) verschilt met Hil versum, dan 11 kH. tegen 9 kH. tijdens den ouden toestand. De storing van dit station wordt dus ook verminderd. Intusschen wordt gemeld, dat door de N.S.F. wordt overwogen den Hilversum- schen zender, belangrijk te versterken. Het zou voorts in de bedoeling liggen, den versterkten zender naar Huizen te verplaatsen. Door de gunstige ligging en door het gebruik van een hooge zendan- tenne zal dan bovendien een betere an tenne-uitstraling verkregen worden, het geen tot een krachtiger ontvangst van den zender aanmerkelijk zal bijdragen. Blijkens nadere inlichtingen zou de hierboven bedoelde versterking met de daarmede verbonden verplaatsing van den zender de voortzetting zijn van de serie verbeteringen, welke in den loop van den laatsten tijd zijn aangebracht. Er schijnt dus inderdaad binnenkort verbetering in den toestand te komen. De luisteraars zullen dankbaar zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6