Nu. 28 Maandag 2 November 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 biaden. &mfv - - neemt' Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44435. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abomema-t^prijs: Per 3 maanden, franco nor post. |.V- Losse nummers Prijs der Advertentien; 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Onder curateele. Door de Regeering is thans een wets ontwerp ingediend tot het verstrekken van steun uit 's rijks kas voor de finan ciering der kasbehoeften van de gemeen ten. De bedoeling is, dat aan gemeenten, die ernstig bezwaren ondervinden in de financiering harer behoeften steun zal worden verleend, evenwel slechts onder bepaalde door de ministers van Binnen- landsche Zaken en van Financiën vast te stellen voorwaarden. Dat zal dus wel hierop neerkomen, dat met name de gemeenten, waar de slechte kaspositie een gevolg is van een slecht financiëel beheer, onder curateele wor den geplaatst. „Het Volk" vindt dat verschrikkelijk, en meent zelfs van een „dwangwet" te mogen spreken. Toegegeven kan worden, dat we hier met een maatregel te doen hebben, die in het algemeen geen toejuiching ver dient De gemeentelijke autonomie is een kostelijke zaak, voor de ontwikkeling van ons volksleven van de grootste beteeke- nis Steeds hebben wij dan ook gewaar schuwd tegen maatregelen, die bedoelden de autonomie der gemeenten in gevaar te brengen en de gemeentebesturen on der curateele te stellen. De zaak wordt echter anders als de gemeenten een dusdanige politiek voeren, dat de benoeming van een curator nood zakelijk wordt. Wanneer iemand blijk geeft zijn zaken door welke omstandigheden dan ook, niet meer zelfstandig te kunnen beheeren, dan wordt hij onder curateele geplaatst. En met recht Maar dan moet men zich ook niet verwonderen, wanneer met ge meenten, waar de zaken in het honderd dreigen te loopen, hetzelfde gebeurt. Wij hebben 't steeds betreurd, dat ge meentebesturen, die een voorzichtige fi- nanciëele politiek wenschten te voeren, zonder dat het algemeen belang zulks vorderde, gedwongen werden de uitgaven te verhoogen. Maar wanneer 'tbij de gemeenten in omgekeerde richting gaat en men dan door den nood gedwongen bij het Rijk om steun aanklopt dan is er voor een verscherpt toezicht en een tijdelijke onder curateele-stelling alle aanleiding. ONZE GEMEENTEFIN ANCIEN. Sterk toenemende uitgaven. Vermeerde ring der schulden. Overschrijding der begrootingen. Mr A. van Doorninck, thesaurier- generaal van het departement van finan ciën, behandelt in „Econ. Stat. Berichten" de toekomst der gemeentefinanciën. Hij wijst er daarbij op, dat de totale uitgaven van alle gemeenten tezamen sinds 1925 met honderd millioen gulden zijn omhoog gegaan. „Men behoeft waarlijk geen geleerde te zijn om te lfegrijpen, dat, nu door de wereldcrisis de draagkracht ook van het Nederiandsche volk met sprongen is ge daald, niet alleen van een nog verder gaande stijging der gemeente-uitgaven geen sprake zal kunnen zijn, maar dat alleen reeds door de gemeente-budgetten dat volk een ondragelijken last te torsen zou krijgen, indien niet in de jaren van hoogconjunctuur tot ontwik keling gekomen expansie thans door een even snelle aanpassing aan de vermin derde draagkracht wordt gevolgd. Tot de gevaren van meer algemeenen aard, die de financiën onzer gemeenten bedreigen, behoort verder de splitsing der gemeentebegrootingen in een gewonen- en een kapitaaldienst. Op het verkeerde inzicht, dat de gemeentebesturen hebben bij het brengen van uitgaven ten laste van den kapitaaldienst, heb ik bij her haling gewezen en ik volsta dus, wat dit punt betreft, met te constateeren, dat ook thans nog de gemeentelijke begrootings- wetgever in zijn begeerte om veel meer tot stand te brengen dan hij uit zijn loopende begrooting kan betalen, onver minderd voortgaat met allerlei op zich zelf wellicht nuttige zaken ten laste van den kapitaaldienst, d.w.z. voor het groot ste gedeelte ten laste van de toekomst, m D'rt jaar geen catarrh i *ZS, 45 en 65 ct«, te financieren, daarbij voorbijziende, dat, indien de productiviteit dezer zaken klei ner is dan de lasten der deswege te slui ten geldleeningen, voor den belasting betaler het nadeelig verschil een verzwa ring van druk beteekent. Het feit, dat door de dalende conjunc tuur de productiviteit van vele dezer ge meentelijke kapitaalgoederen (de ge- mee ntewoningen bijv.) sterk afneemt, het geen nadeelen met zich brengt, die groo- ter zijn dan de voordeelen der door con versie verkregen rentebesparingen, maakt deze situatie natuurlijk nog ernstiger. Ondanks dit alles is er van verlaging van gemeenteschuld geen sprake en is m*"i zelfs sedert eenigen tijd bezig op dezen verkeerden weg nog verder te gaan uoor naast den kapitaaldienst nog een de; de onderdeel, den crisisdienst, in het leven te roepen, die niet door nieuwe daarvoor gelijktijdig aangewezen gewone middelen, maar uit Ieeningsgeld wordt gefinancierd, ofschoon daarbij van eenige productiviteit natuurlijk heelemaal geen sprake is. Dat een op deze wij ze slui tend gemaakte begrooting vol komen waardeloos en zelfs door haar misleiding gevaar lijk is, schijnt niet tot het be sef der gemeentebesturen door t.e d r i n g e n." Mr van Doorninck wijst dan verder op de ontzaglijke stijging der gemeentelijke schulden en de regelmatige overschrijding der begrootingen. In 1925 werden de gezamenlijke gemeen telijke begrootingen met ruim f27 millioen overschreden en in 1929 zelfs met ruim f43 millioen. „Alles tezamen genomen kan de con clusie slechts deze zijn, dat het met de gemeentefinanciën snel bergafwaarts blijft gaan. Op welk punt dit afglijden zal worden gestuit, kan niemand voor spellen; vast staat echter, dat de gewel dige wereldcrisis dat punt heel wat na derbij heeft gebracht. De onlangs afgekondigde noodverorde ning in Duitschland, die voor de Duit- sche gemeenten de autonomie volledig heeft opgeheven en de landsregeeringen heeft gemachtigd alle maatregelen te treffen, welke voor het brengen van even wicht in de gemeentelijke huishoudingen noodig zijn, moge tot waarschuwing strekken, waarop een gemeenbeleid moet uitloopen, dat men de eischen van de algemeene volkswelvaart geen voldoen de rekening houdt." JapanChina. Vrijdagnacht zijn. weer twee Japansche poli tie-beamb ten te Moekden door onbe kenden doodgeschoten. Een Russisch bericht uit Peking meldt, dat Japansche troepen den spoorweg van Simpinkai naar Taonan hebben bezet. Het station Simpinkai ligt aan den Z.- Mandsjoerijschen spoorweg, ongeveer in het midden tusschen Moekden en Tsjang- tsjoeng, terwijl Taonan ongeveer 100 k.m. ten noordoosten van Moekden nabij de grens van Oost-Mongolië ligt. De opstand op Cyprus. In de dorpen en kleine steden van bei eiland komen talrijke gevallen van plunde ringen en brandstichtingen voor. Vrijdag heeft opnieuw een botsing plaats gehad tusschen opstandelingen en regeeringstroepen, waarbij 15 personen gedood en 50 gewond zijn. Men verwacht op Cyprus, dat de gou verneur zoo spoedig mogelijk de bestaande grondwet buiten werking zal stellen en de door de bewoners van Cyprus gekozen wetgevende vergadering zal ontbinden. De verordening, die wordt verwacht, zal de geheele macht in handen leggen van den gouverneur en de 9 benoemde ambte naren. De gouverneur van Cyprus heeft scher pe maatregelen getroffen, om de orde te herstellen. Volgens een Grieksch blad zou den alle burgemeesters op Cyprus in hech tenis zijn genomen. De gouverneur heeft een oproep tot de bevolking gericht om binnen 48 uur de gewone werkzaamheden te hervatten. Verder is bekend gemaakt, dat een ieder, die openbare gebouwen of werken tracht te verwoesten, terstond ter dood gebracht zal worden. Om Edisons's nalatenschap. William Edison, een van de drie zoons uit het eerste huwelijk van d'en beroem den uitvinder, heeft medegedeeld, dat hjj d'e geldigheid zal betwisten van het tes tament van zijn vad'er, waarbij deze het grootste d'eel van zijn fortuin, dat op 12 millioen diollar geschat wordt, vermaakt aan zijn beide zoons uit zijn tweede huwelijk. Een groote Internationale conferentie in December. De politieke correspondent van de „Pe tit Parisian" meldt, dat minister-president Laval, na zijn terugkeer te Parijs met verschillende Europeesohe regeeringen in contact zal treden, om inlichtingen te verstrekken over zijn besprekingen te Washington. In d'e eerste plaats zal hjj met Duitsch- land' in verbinding treden en het is zelfs mogelijk, d'at hij direct met rijkskanselier Brüning per telefoon contact zal zoeken, i Zeker is ook, d'at de Engelsche regee ring, die tijdens het bezoek van lord Reading voor het vertrek van Laval naar Washington van het Fransche standpunt op d'e hoogte werd gesteld, spoedig een vertegenwoordiger naar Parijs zal zen den, om van de verdere ontwikkeling van d'en toestand op de hoogte te blij ven. De vraagstukken der oorlogsschul den en herstelbetalingen zullen onmiddel lijk na Lavai's aankomst het onderwerp uitmaken van besprekingen en het is waarschijnlijk, d'at in December a.s. een groote internationale conferentie zal wor den gehouden. Massa-arrestatie van communisten. De politie te Sofia is op het spoor geko men van een communistische samenzwe ring en haar van Moskou uit geleide ter roristische centrale. Op verschillende plaatsen te Sofia wer den uitgebreide archieven en naamlijsten in beslag genomen, waardoor het moge lijk was, ongeveer zestig arrestaties te verrichten. Er werden o.m. advocaten, journalis ten, studenten en eenige vrouwen gear resteerd. Ontploffing in een Schofsche mijn. Tien mannen omgekomen. Zaterdagmiddag half twee, tien minu ten voordat de laatste tien mijnwerkers de Bowhill-mijn te Lochgelly (Schotland) zouden verlaten, heeft naar de „Telegr." meldt, een mijngasontploffing plaats ge had, waardoor de tien mannen om het leven zijn gekomen. Gewoonlijk werken er ruim 1400 mijn werkers in de mijn, doch er waren op het oogenblik, dat de explosie plaats bad, in den op 600 M. diepte gelegen gang slechts tien mannen aanwezig. Talrijke vrouwen en kinderen verdrongen zich voor den ingang van de mijn, om nadere berich ten omtrent den omvang van de ramp te vernemen. Direct werd begonnen met het zenden van reddingsploegen. Hartverscheurende tooneelen speelden zach af, toen eindelijk na 24 uur de eer ste lijken naar boven konden worden ge bracht. De redders hadden urenlang moe ten werken om de neergestorte mijnstut- ten en stukken steenkool weg te ruimen. De lijken waren deerlijk verminkt en gedeeltelijk verkoold. Zij werden neerge legd in het magazijn van het mijngebouw, dat tot lijkenhuis was ingericht. In Engeland zijn dit jaar 73 mijnwer kers om het leven gekomen. Het nieuwe bewind in Engeland. De openingszitting van het Lagerhuis, die den lOden November plaats vindt, zal slechts kort zijn. Einde der maand zal het parlement tot na Nieuwjaar worden verdaagd. De eerst volgende zitting zal dan waarschijnlijk in Februari worden bijeengeroepen. Nu ook het resultaat van de verkie zing der Londensche universiteit bekend is, ontbreken nog slechts twee uitslagen. De stand is nu: vóór de regeering (con servatieven, nationale Arbeiderspartij, li- beralen-Samuel en liberalen-Sim cm) 554 zetels; tegen de regeering: {Arbeiders partij, Onafhankelijken en liberalen-Lloyd George) 59 zetels. De bewapeningsvacantle. Het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken heeft aan het secretariaat van den volkenbond het antwoord van de Fransche regeering op het voorstel inzake een bewapeningsvacantie voor den tijd van een jaar toegezonden. In haar antwoord deelt de Fransche regeering mede, dat zij, als de bewape ningsvacantie door de aan Frankrijk grenzende landen in acht wordt genomen, eveneens bereid is, binnen de door de volkenbondsvergadering aangenomen grenzen en onder de in het begeleidend schrijven omschreven voorwaarden, ge noemd voorstel te aanvaarden. Het Duitsche antwoord op het voor stel van het secretariaat van den volken bond voor een vacantie in de bewape ning is verzonden. In politieke kringen neemt men aan, dat het antwoord van Duitschland toe stemmend luidt en daarin gewezen wordt op de bijzondere positie van Duitschland tengevolge van de bepalingen van het verdrag van Versailles. Tot nu toe hebben op de uitnoodiging van den volkenbond geantwoord. Lu xemburg, Egypte, Rusland, Albanië, Zwit serland, Japan, Spanje, Letland, Tsje- cho-Slowakije, Chili, België, Nederland, Hongarije, Nieuw-Zeeland, Australië, De nemarken, Italië en de Vereeaigde Sta ten. Ook de Poolsche regeering heeft zich bereid verklaard het voorstel te aanvaar den. Bijna alle regeeringen hebben in haar antwoord-nota voorbehoud gemaakt, de meeste dit, dat het voorstel ook door de naburige staten aangenomen zal wor den. Sterfte-overschot in Pruisische steden. Het aantal huwelijken in Pruisen is in het tweede kwartaal van dit jaar ruim 8 pet. geringer geweest dan in het over eenkomstige kwartaal van 1930. De groot ste achteruitgang, n.l. bijna 23 pet. is voor Berlijn vast te stellen. In Opper-Silezië en Oost-Pruisen is het aantal huwelijken nog iets grooter geweest dan verleden jaar. Het aantal geboorten was in het tweede kwartaal 10 pet. lager dan verle den jaar. Het aantal sterfgevallen is eveneens verminderd, wat niet belet, dat er in vele steden een sterfte-overschot is. Duitsche heldenhulde in België.. Verleden jaar, op Allerheiligendag, kwam een groep Duitschers ter bede vaart naar de graven van de gesneuvel den, aan den IJzer. Dit jaar had deze vrome plechtigheid een grootere uitbreiding aangenomen. De groep omvatte afvaardigingen van de spoormannen, van de geestelijkheid en van den gemeenteraad van Aken, afge vaardigden van verschillende bonden van oorlogsverminkten, van staats- en ge meentebedienden en ambtenaren, van werklieden en van dagbladschrijvers. In de kerk te Yperen en op verschil lende begraafplaatsen werden godsdien stige liederen uitgevoerd. Na de Mis te Yperen werden bloemen aan den voet van het Yperen monument gelegd, terwijl treurzangen werden uitgevoerd ter eere van de Belgische gesneuvelden. Ook werden bloemen gebracht op de graven van de Engelsche dooden, op de begraafplaats „Tyne Cote". Korte Berichten. In het Zwarte Woud' heeft een onge>- weigerde te onderhandelen over den ver koop van een half millioen halen koffie aan de Sovjets, daar zij vreest, dat de Sovjetregeering deze aankoopen zal aan wenden om de Europeesche markten te d'umpen. In het Zwarte Woud! heeft een onge woon sterke sneeuwval plaats gehad', welke vergezeld ging van Westerstormen. Op d'e meeste plaatsen ligt reeds li/s c.M. en hier en d'aar zelfs 2i/a c.M. sneeuw. De temperatuur is aanzienlijk gedaald en was 8 h 10 graden onder nul. In Silezië heeft het hevig gestormd. In het voorgebergte heeft zich reeds een dichte sneeuwlaag gevormd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw reeds 30 a 50 c.M. hoog. Daar de sneeuw ook in de dalen ligt kan de ski- en rodelsport reeds be oefend worden. Mr R. J. H. Patijn over de gemeente financiën. Naar aanleiding wan de berichten over ge- Binnenland. Wetsontwerp tot steun aan gemeenten. Een gedwongen leening? Buitenland. De bewapeningsvacantie. Weer een internationale conferentie in December. meenten den laatsten tijd ten aanzien van haar kaspositie ondervinden, heeft het Hbld. een onderhoud gehad met mr R. J. H. Patijn. Hierbij zeide de heer Patijn o.m. het volgende: Beleggingsgeld is er hier te lande nog in overvloed te vinden. Dit kan men o.a. ook nog opmaken uit de jongste plaatsing 'van sehatkistpapier. Het is dan ook m.i. buiten kijf, dat gemeenten ruimschoots geld zullen kunnen krijgen, mits zij eerst terugkeeren van de dwalingen, begaan door hen, die de gemeentekassen op on verantwoordelijk zware lasten hebben gebracht. In de pers is melding gemaakt van een wetsontwerp, dat op komst zou zijn, waardoor de Regeering aan gemeenten kasgelden zou kunnen verstrekken op be paalde voorwaarden. Ik kan natuurlijk over den inhoud van een dergelijk nog niet bekend wetsontwerp (inmiddels in gediend) geen oordeel uitspreken, maar ik wil wel zeggen, dat ik het, indien de Regeering aldus inderdaad de bevoegd heid zou krijgen het hare in de goede richting te doen, mede een zeer heugelijk feit zou willen noemen als de wet daar toe de mogelijkheid opent. Er behoeft m.i. geen oogenblik twijfel te bestaan dat na een gezonde reorgani satie der gemeentefinanciën, het oude stevig gefundeerde gemeentelijke crediet zich ten volle zal demonstreeren, maar dan dient er nu ook, gelijk ik al zeide, eerst orde op de zaken gesteld te wor den. Dat zich nu de schoone gelegenheid voordoet, om zulks gedaan te krijgen, beschouw ik aldus mr Patijn tot besluit van het onderhoud als een lichtpunt te midden van de vele narigheid, die wij nu eenmaal om ons heen zien. Ziedaar het goede gevolg van de huidige situatie, een gevolg, dat dus in mijn oogen alle re den tot verblijding biedt, tot toeneming van bet noodige vertrouwen. Uit hef boekdrukkersbedrijf. Het district Deventer van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in bet Boek drukkersbedrijf heeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat ten spoedigste de loon- commissie, bedoeld in art. 26 der collec tieve arbeidsovereenkomst bijeen zal ko men, ten einde te komen met voorstellen tot herziening van de loonen in verband met de gedaalde indexcijfers. Het district zal een motie in dezen geest indienen op de algemeene vergade ring der Federatie op 3 November. De financleele toestand der gemeente Rotterdam. Naar de „Maasbode" verneemt, heeft de bespreking tusschen de regeering en het dagelijksch bestuur van de gemeente Rotterdam een voor die gemeente bevre digend verloop gehad. Er is een voorioo- pige regeling getroffen, welke nader zal worden omgezet in een definitieve, welke dan ook voor de andere gemeenten zal gelden. Al zal het, dank zij deze regeling voor Rotterdam mogelijk zijn zijn financieele verplichtingen te voldoen, zoo volgt hier uit echter nog niet, dat nu ook alles op den ouden voet kan voortgaan. En zoo is het dan ook te verwachten, dat het met de uitvoering van openbare werken enz. zoo niet geheel, dan toch voor een zeer belangrijk gedeelte tot stilstand zal ko men. In verband hiermede vernemen wij, dat, voorloopig althans, de regeling hierop neerkomt, dat de gemeente de uitkeerin- ges van het Rijk. waar zij rssht op heeft,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1