No. 26 Vrijdag 30 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrihse Go's Bank N.V. Goes O Wjpês*t Agentschap Ass.-MU „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Lahor" EERSTE BLAD. nten Kortgene, t, Wissenkerfee worden Adver- ementen aan- DE MOOR te ]e Juffrouw, Advertenties worden aan- verschillende er Posterijen. verschijnt eleen werkdag. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MAAT HOUDEN. MOED HOUDEN. Buitenland. Binnenland. Gorgel zonder gtas en water gorgel droog Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Directeur-Hooidredacteur: R. ZUIDEMA. ende maakt het jan Ritthem en :nd, dat hij zijn miers waren, iren, Manufac- fen, enz. heeft |.D. KOPPEJAN. zoo ruimschoots rouwen, beveelt jinzaam aan. A. MARIJS. aan bovenstaande chte publiek van streken bek«id, n Kruideniers- en Sigaren, Brandstoffen, |embei a.s. heeft A. MARIJS, nette en vlugge louwen te mogen n voorganger zoo londervinden. ad. KOPPEJAN. tVRAAGD: RIJNSBURG'S kAD. biedingen worden Iter K Bureau van g. g. v. en van it zich aan als loog loon geen net klein gezin, breekt of bejaard letter H Bureau Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw AbornaraentrprJJs: Per 3 maanden, franco ner post, Losse nummers 0J53 Prijs der AdvertentlOn: 1-4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Het behoeft niet te verwonderen dat er in dezen tijd veel en vaak gesproken wordt over de economische crisis en alles wat daarmee in verband staat. De gevolgen worden door velen aan den lijve gevoeld. Er is in alle kringen onze kerheid. Elke dag brengt, in letterlijken zin vaak, nieuwe zorgen. Verklaarbaar dus dat er over de crisis gesproken wordt. Dat er geklaagd wordt en gezucht en dat sombere voorspellingen opgeld doen. Toch mag een waarschuwing om bij dit alles m a a t te houden en niet te overdrij ven, niet als overbodig worden be schouwd. Maat houden is noodzakelijk vooral met het oog op de jeugd. Onze jonge menschen hebben 't toch al niet gemakkelijk. Ze worden opgewekt om te sparen en zuinig te zijn en ze zien om zich heen en ontdekken, dat de vrucht van jarenlang sparen, telkens weer in een oogenblik ver nietigd wordt. Ze zien menschen die in hun jonge ja ren begonnen zijn te sparen en die, oud geworden, hun spaarpenningen zagen verdwijnen en weer even ver zijn als toen ze begonnen. Ze worden opgewekt om zich in te spannen om vooruit te komen; om te woe keren met de gaven en krachten die ze ontvingen. Maar dan zien ze hoe goede zaken met veel moeite en ijzeren volharding opge bouwd, in de branding van de steeds fel ler wordende concurrentie en van de eco nomische stormen te pletter worden ge slagen en onder gaan. Ze zien hoe men schen met een vaste positie, vrucht van ijverige en langdurige studie vaak geheel onverwacht op straat staan en alles kwijt zijn; hoe alles wat vast scheen, wan kelt. Dat alles laat onze jonge menschen voorzoover ze over deze dingen nadenken, niet onbewogen. En het gevaar bestaat, dat ze mede on der den indruk van de altijd weerkeeren- de klachten en de sombere voorstellingen geen licht meer zien, dat ze zich niet meer een toekomst denken waarvoor het de moeite waard is zich in te spannen en zich offers te getroosten. Daarom, inzonderheid met het oog op de jeugd, is het noodig maat te hou den. Maar we mogen ook den moed niet verliezen. De tijden z ij n donker. Maar 'tis ten eenenmale onjuist, dat men in de historie zulke donkere dagen nooit gekend heeft. Het heeft er nog wel heel wat don kerder uitgezien in de wereld. Evenwel de omstandigheden zijn ver van gunstig en voor wie in een nood lot gelooven, is er weinig licht en troost. Maar Gode zij dank, wij zijn niet af hankelijk van het blinde noodlot. Nog altijd, staat daar de oude belijdenis, dat de Almachtige Schepper van hemel en aarde alle dingen als met Zijn hand on derhoudt en alzoo regeert, dat regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare ja ren, rijkdom en armoede en alle dingen niet bij geval, maar van Zijn Vaderlijke hand ons toekomen. God regeert. Ook in deze tijden vol ver warring en onrust. En daarom kunnen we moed hou den. Bekend is het verhaal, dat toen Luther eens door doffe moedeloosheid bevangen was, zijn vrouw alle luiken van de ven sters sloot. Op de vraag waarom ze dat deed, luidde het antwoord: omdat God dood is. Luther begreep deze wenk. Hij zag o m- h o o g en toen werd het licht. Zijn ge loof werd weer krachtig, zijn moed her leefde. Wij mogen geen schuilevinkje spelen. Wij moeten de werkelijkheid onder de oogen durven zien. Maar bij alles: maat houden. En: moed houden! voor het gedeponeerde merk Locarbits. Looarbits waakt over Uw gezondheid. Locarbits Groene Kruis Hoestbonbons. Na de Engelsche verkiezingen. Alleen de 3 zetels voor de gecombineer de Engelsche universiteiten zijn nu nog onbekend. Aangezien er eenig verschil is in de opgaven van de Samuelieten en Si- monieten laten we hier den stand der par tijen nogmaals volgen. Nationale regeeringspartijen: Conservatieven 470 Liberalen-Simon 35 Liberalen-Samuel 33 Nationale arbeiderspartij 13 Onafhankelijke nationalisten 2 553 Oppositie: Arbeiderspartij 52 Liberalen-Lloyd George 4 Onafhankelijken 3 Totaal 59 De eerste taak van MacDonald, na het overleg met Baldwin en Samuel, is de vorming van een uitgebreid kabinet. Men gelooft algemeen, dat de ministers der na tionale regeering hun respectieve porte feuilles ter beschikking van den premier zullen stellen. Men is zich er van bewust, dat de re geering het vraagstuk der tarieven onmid dellijk uiterst zorgvuldig en grondig zal onderzoeken. Of spoedig nieuwe tariefbe palingen zijn te verwachten, is op Ij et oogenblik echter nog de vraag. In elk ge val is het wel zoo goed als zeker, dat thans geen besluit ten aanzien van een algemeen tarief zal worden genomen. Veeleer worden op 'het oogenblik in de eerste plaats bepaalde noodtarieven over wogen. De voorbereiding van dergelijke nood maatregelen zal echter nog zooveel tijd in beslag nemen, dat nauwelijks is te ver wachten, dat ze vóór Kerstmis van 'kracht zullen worden. Een cholera-epidemie in Perzië. In de streek van Ahwaz is een ernstige cholera-epidemie uitgebroken. Ahwaz ligt in de provincie Chusistan, welke aan Irak grenst. Er leidt een weg van Ahwaz naar Basra, zoodat de veron derstelling gewettigd is, dat de besmetting van daar, waar onlangs eveneens een ern stige cholera-epidemie gewoed heeft, is overgebracht. De voorzorgsmaatregelen door de Perzische regeering in het grens gebied gelast, hebben dus klaarblijkelijk niet geholpen om de gevreesde ziekte uit het land te houden. Korte Berichten. Het departement van Postergen te Washington zal in de komende maand 176.000 man tijdelijk postpersoneel aanne men, dat voor het grootste deel zal dienst doen als hulpbesteller en sorteerder, ten einde tegemoet te kunnen komen aan de gebruikelijke Kerstdrukte. Na een jaar te hebben stilgelegen, is gisteren in Durham (Eng.) de Sholton- mijn heropend met 600 delvers. De di rectie hoopt in 14 dagen weer met de volle vroegere bezetting van 2000 man aan het werk te zijn. De regeering te Washington heeft den Volkenbondssecretaris te Genève me degedeeld, dat zij het voorstel inzake een jaar wapeningsvacantie aanvaardt. De regeering van Estland' heeft beslo ten, het voorstel van den Volkenbond voor een algemeene bewapeningsvacantie van één jaar aan te nemen. Gisteren werd in de wandelgangen van het Spaansche parlement een regee- ringsd'ecreet besproken, waardoor het aantal ambtenaren in heel Spanje met dé helft verminderd zou worden. Deze maat regel zou geen betrekking hebben op de ambtenaren van d'e departementen van financiën en oorlog en op de diploma tieke en consulaire ambtenaren. De nationale gemengde mijnoommis- sie ia België heeft, tengevolge van d'e daling van het index-cijfer, besloten'de loon en der mijnwerkers met ingang van 1 November met 5 pet. te verminderen. FRANSCHE LANDBOUWPOLITIEK. Verbetering in de regeling niet onmogelijk? Het „Handelsblad" meldt, dat eenige dagen geleden een commissie-naar Parijs gegaan is, afgevaardigd door de regee ring om daar met de Fransche departe menten in overleg te treden over de toe passing van de contigenteering van den invoer van boter en geconserveerd vleesch en andere landbouwproducten door Frankrijk. De heer Geluk, secretaris vau den Alg. Ned. Zuivelbond, welks voorzitter, dr F. E. Posthuma, deel uitmaakt van de com missie) deelt thans een en ander mede over de resultaten van het bezoek. Volgens den heer Geluk heeft de com missie bij een bespreking gehouden Don derdag j.l., op het Fransche departement van Handel, vooropgesteld, dat zij de con tigenteering als zoodanig niet juist achtte, doch zich niet ten doel stelde, deze te doen herroepen. Zij beschouwde het als haar voornaamste taak, om in het systeem dus danige wijzigingen te verkrijgen, dat dit het minst schadelijk voor onzen uitvoer zou zijn. Hiertoe zou in de eerste plaats noodig zijn, dat niet een algemeene, doch een contingenteering per land zal worden toegepast. Dit is in principe door het Fransche departement toegezegd en zal voor boter en vleesch van 1 Januari af in practijk worden gebracht. Voor kaas- en melkproducten, waarvoor nog geen in- voer-contingenteering geldt, schijnt het volgens den heer Geluk op een globaal contingent te zullen aangaan, gespecifi ceerd volgens de tariefposten, al schijnt men ook voor deze producten wel naar een contingent per land toe te willen. Staatscommissie voor aanzienlijks verlaging van de rijksuitgaven. Thans is ingesteld een staatscommissie ad hoe, aan welke wordt opgedragen, binnen zoo kort mogelijken termijn zoo danige voorstellen te doen als in verband met de noodzakelijkheid van een blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der rijksuitgaven dienstig zullen zijn te achten. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter de beer Gh. J. I. M. Weiter, oud-vice-president van den Raad van In- dië, te 's-Gravenhage; en tot leden de hee- ren prof. L. A. van Royen, hoogleeraar aan de Technische Hoogescbool, te Was senaar; prof. I. P. de Vooys, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, te Delft; E. P. Westerveld, algemeen secretaris van het Koloniaal Instituut, te Amsterdam; F. H. Fentener van Vlissingen, industrieel te Utrecht; dr W. M. Westerman, direc teur van de Bijbank der Rotterdamsche Bankvereeniging, te 's-Gravenbage; mr A. van Doorninck, thesaurier-generaal van financiën; ir. M. H. Damme, directeur- generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie; C. J. Pb. Zaalberg, directeur-gene raal van den arbeid; dr J. H. R. Sin- ninghe Damsté, directeur-generaal der be lastingen, en mr J. Woltman, secretaris generaal van 't departement van defensie. Aan deze commissie is de bevoegdheid toegekend, alle rijksambtenaren te hoo- ren, dan wel van hen schriftelijke advie zen in te winnen. Voorts is de bij Kon. besluit van 20 Dec. 1920, laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 22 Juni 1929, ingestelde com missie (bezuinigings-commissie) opgehe ven, met dankbetuiging aan den voorzit ter, de leden en den secretaris voor de door hen bewezen diensten Wordt dr Colijn voorzitter der Ontwapeningsconferentie. Nauwelijks is de uitslag van de Engel sche verkiezingen bekend, aldus de Tele graaf, of de vraag van bet presidium der ontwapeningsconferentie wordt weer ac tueel, vooral nu de door den Volkenbonds raad. benoemde voorzitter Henderson naar het oordeel van velen niet meer over het noedige prestige beschikt om de leiding van zulk een 'belangrijke conferentie op zich te nemen. Men is te Genève algemeen van mee ning, dat na de nederlaag, die Hender son heeft geleden, hij er goed aan zou doen, zijn mandaat ter beschikking van den Raad te stellen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat, met A 25, 45 en 65 ets. indien de Raad een nieuwen president moet benoemen, deze gezocht zal worden in een der 'kleine ex-neutrale landen, en reeds wordt in de wandelgangen van het Volkenbondssecretariaat de naam van dr H. Colijn genoemd. Vooralsnog hangt ech ter alles nog af van de beslissing van Henderson. Handelsmogelijkheden. De Directeur van het Bureau voor Han- delsinlichtingen, Oudebrugsteeg 16, Am sterdam-C (opgericht in 1903), acht het van groot belang voor (ten Nederlands schen fabrikant en exporteur, te wijzen op het onverminderd aantal vragen naar Ned'erlandsche goederen, dat uit het Bui tenland tot het Bureau gericht wordt. In dezen tijd, waarin men zich te spoe dig 'laat verontrusten door alarmeerende berichten, beschouwt de Directeur deze mededeeling geheel passend in het ka der der werkzaamheden van het Bureau dat zich tot taak stelt onder alle omstan digheden den handel van Nederland met het buitenland te helpen bevorderen. Elke gewenschte inlichting word't gaar ne door het Bureau verstrekt. Het Zuiderzeevraagstuk In de Memorie van Antwoord nopens de Staatsbegrooting voor 1932 wordt me degedeeld, dat de voorgestelde wijziging in de financiering van het Zuiderzeeplan een direct gevolg is van de omstandig heid, dat de voorbereidingen van de na voltooiing van den afsluitdijk uit te voe ren werken nog niet zóóver zijn gevorderd, dat reeds thans een definitief plan voor een tweede groote inpoldering kan wor den vastgesteld. De verlangzaming in het tempo is te vens een noodzakelijk gevolg van de moei lijke budgetaire omstandigheden. Aan het niet voltooien van den afsluit dijk kan, naar de stellige meening der Regeering, niet worden gedacht. Verblijdend verschijnsel. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er in den tegenwooidigen tijd, waarin het woord malaise niet van de lucht is, toch nog bedrijven zijn, die zelfs ruim 100 pet. werken. Wij vernemen, dat de N. V. De Etna te Breda, zoodanig met orders is bezet, dat zij niettegenstaande de verleende over- werkvergunning, d'aarmede niet gereed kan komen. Van Maandag j.l. af werd een dubbele ploeg ingesteld' voor de afdeeling kachels en haarden, om de productie zooveel mogelijk op te voeren. Reeds werden be langrijke orders voor 1932 geplaatst. De arbeidstijd van het spoorwegpersoneel In de Dinsdag jl. gehouden maande- lijksche bespreking tusschen de directie en den personeelsraad der Nederlandsche Spoorwegen is o.m. aan de orde geko men een verzoek van personeelszijde om de thans geldende maximum-diensttijden per twee-wekelijksch tijdvak met 12 uur te verkorten en de thans geldende dag maxima met 2 uur te verlagen. De directie verklaarde de vraag, zooals die daar lag, in geen geval voor inwilli ging vatbaar. Maar ook, indien zij beperkt zou worden tot de thans geldende langere diensttijden, zou aan tegemoetkoming in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet te denken vallen. Begrootings-nootjes. Aan d'e Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting is nog het volgende ont leend': Het bij de Kamer aanhangige ontwerp weeldebelasting, welks techniek 6 jaren geleden reeds groote moeilijkheden voor verschillende industrieën bleek op te leveren, zou in dezen tijd zeker op ernstig en gegrond bezwaar stuiten. Voor een verhooging der successie belasting is dit oogenblik van ver dampend' nationaal vermogen het minst geschikte. De mogelijkheid van een radiobe lasting is bij de regeering in onder zoek. Intusschen zou zij bij een matig tarief, .hetwelk b.v. gelijk zou kunnen zijn aan dat van de rijwielbelasting, niet veel meer kunnen opbrengen d'an f 1 mil- lioen. Leek het voor eenige maanden nog Binnenland. De financieele moeilijkheden der Gemeen ten. De herziening van de Drankwet. Een staatscommissie voor bezuiniging. Buitenland. Cholera-epidemie in Perzië. Na de verkiezingen in Engeland. te verantwoorden den voorgenomen en geheel voorbereiden stap te zetten op den weg van verdere invoering der Ar beidswet, terzake van den arbeid Tn kantoren, zoo is zelfs deze hervor ming d'oor den inmiddels sterk versnel den achteruitgang thans ongeraden. Ter wijl alles tot dazen stap gereed blijft, moet toch vooreerst een afwachtende hou ding worden aangenomen. EERSTE KAMER. Herziening Drankwet. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het nieuwe ontwerp Drankwet. Tegenover de meening van de leden, die van oordeel zijn, dat de partijpolitiek een al te gewichtige factor is geworden bij da tegenwoordige wijze van drankbestrijding, betoogt de regeering, dat men eer kan zeg gen, dat de politieke geschillen op het ge bied der drankwetgeving aan invloed ver loren hebben. Tegenover het toenemend gevaar van drankmisbruik is een krach tige drankbestrijding gewenscht en 'kan ook de regeering niet lijdelijk toezien. Hierbij spelen overwegingen van partij politiek geen rol. Het voorstel van den minister beoogt niet strijd tegen alle matig gebruik. Was dit zijn toeleg geweest, dan had hij ver moedelijk anders gestaan tegenover de plaatselijke keuze. De bedoeling is slechts een rem aan te leggen aan de zich sterk ontwikkelende opwekking van behoefte aan alcoholhoudende drank. De minister herhaalt zijn afwijzend standpunt tegenover de plaatselijke keuze en betoogt, dat deze in een steeds dichter 'bevolkt Wordend land practisch niet is door te voeren. Beperking van het aantal Verloven A. kan niet als dwang worden beschouwd. Op ruime schaal blijft bet gebruik, dat men zich meent te mogen veroorloven, mogelijk. 'De minister wijst er op, dat de leiders van consultatiebureaux voor drankzuchtigen unaniem van oordeel zijn, dat 'het biermisbruik zeker niet van gerin ger beteekenis moet worden geacht 'dan het drankmisbruik en dat het biermis bruik zelfs gevaarlijker moet worden ge acht, in zooverre dat ten onrechte het gebruik van het bier dikwijls onschuldi ger wordt voorgesteld. De minister schetst voorts den onge- wenschten toestand, ontstaan door de verpachting. Dat een kroeg ophoudt te bestaan bij den dood van den vergun ninghouder, is sociaal geen nadeel en be- teekent economisch niet veel. Sterft de houder van een kroegvergunning ontijdig, dan is het restant van het daarin gesto- den kapitaaltje naar de wet verloren, anaar dergelijk verlies treft eveneens ieder, die een zaak drijft of een be roep uitoefent, waarvoor kennis noo dig is. De wetgever had zonder eenige speciale overgangsregeling aan den ongezonden toestand door een verbod van verpachting een einde kunnen maken: nu hij zoo goed is geweest de gelegenneid om een voor partijen bevredigende liqui datie van de onwettige verhouding open te stellen, heeft hij daarmede gedaan al wat men in redelijkheid zou kunnen vra gen. De minister erkent, dat deze wet niet gemakkelijk leesbaar is. Maar dit is een gevolg van de ingewikkeldheid der rege ling, die veroorzaakt wordt door de veel heid van belangen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1