'TJ XX ui uisvrouwen, Attentie! Weet U, dat de kwaliteit en zuiver heid van 't echte Quaker havermout gewaarborgd wordt door 43 nauw keurige controles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar door ervaren dokters aanbevolen. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Alleen echt in de geel-blauw-roode origineele pakken met bon voor zwaar verzilverde gebruiksvoorwerpen. De tegenwoordige groote pakken, die 5 ons netto bevatten, zijn voordeeliger. De Vereen, voor Geref. schoolonderwijs te Biggekerke viert morgen haar 60-jarig bestaan. Zittend het bestuur van links naar rechts: 1. L. Simonse; 2. C. Pol derman, secretaris; 3. Job Wisse Mz., voorzitter; 4. J. Lampert, penningmees ter; 5. C. Dekker. Staand' het personeel van links naar rechts: 1. A. Janse, hoofd' der school; 2. Mevr. S. Stuijde Ragt, onderwijzeres nuttige handwerken; 3. C. Stuij, onderwijzer. welke in overeenstemming is met de van rijkswege voorgenomen salariskorting. Zij heeft daarom dit ontwerp inge diend, volgens hetwelk gedurende de eerstvolgende drie jaren op de vaste uit- keering, welke jaarlijks ingevolge de wet op de financieele verhouding aan de ge meenten gedaan wordt, zal worden ge kort 3 pet. van het gezamenlijk bedrag, dat aan wedden en loonen over het jaar 1931 door elke gemeente is betaald. Het gekozen percentage stemt ongeveer overeen met wat per saldo gekort zal wor den op de gezamenlijke Rijkssalarissen. De gemeenten zijn uiteraard, wanneer zij tot korting overgaan, niet aan deze laatste methode gebonden. Hetzelfde beginsel wordt toegepast ten aanzien van de provincies. Ook zij zullen door toepassing van een weddekorting, welke in overeenstemming is met die van het Rijk zich voor schade in hun budget kunnen behoeden. In hoever overigens de verschillende gemeenten en provinciën de voorgeno men korting op de Rijksuitkeering zullen doorgeven als korting op de door haar te betalen wedden, valt te voren niet met zekerheid te zeggen. De door het ontwerp gekozen vorm laat ten deze alle vrijheid. Wanneer echter een gemeente die reeds tot een verlaging van 3 of meer pet. der wedden is overgegaan of waar het sala rispeil reeds laag is, zich bij toepassing van het voorgestelde ontwerp genood zaakt zou zien, meer dan de helft van het normale maximum der opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen, zal de korting niet worden toegepast. Voor de provinciën is een soortgelijke uitzondering gemaakt, in dier voege, dat in de plaats van de opcenten op de ge meentefondsbelasting daar genomen zijn de opcenten op de vermogens- en de in komstenbelasting. Een gemeente of provincie, di9 meer dan 40, resp. 20 opcenten heft kan ook zonder weddekorting de wettelijke uitkee- ring behouden, indien haar salarispeil hiertoe aanleiding geeft. DE P. Z«,E. M. kan U niet aanslui ten? Maak zelf Uw electrisch licht. Kos ten f 550. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Directe belastingen enz. Bij Kon. besluit is d'e adjunct-inspecteur d'er directe belastingen, invoerrechten en accijnzen A. H. Simons te Teraeuzen benoemd' tot inspecteur dier middelen op zijn tegenwoordige standplaats. Waarschuwing. Opnieuw zij het publiek ernstig gewaarschuwd' tegen d'e zich noemende „Werkverschaffing aan blinden en andere invaliden in Neder land" van A. G. J. Brouwer, Goverfc Flinckstraat 265, Amsterdam, die bons voor blind'enwerk tracht te verkoopen, postkwitanties laat aanbieden of „giften vraagt, terwijl d'e z.g.n. werkverschaffing niet den minsten steun verdient. Tevens maakt d'e secretaris van den Armenraad' te Middelburg bekend, dat een kind' bij particulieren steun vraagt, door middel van een bedelbrief, vol roerende bijzonderheden en met naam en adres onderteekend. Het bleek dat deze naam en adres alhier onbekend zijn, zoodat men hier met oplichting te d'oen heeft. Men geve toch njet aan de deur zonder onderzoek bij den Armenraad en zend© d'e bedelbrieven naar hem op. Paard op hol. Hedenmorgen is op de Burg te Middelburg een paard dat voor een melkwagen gespannen stond, op hol geslagen. Op de Balans gekomen is het dier gevallen en wist men het te be- meesteren. De bussen melk waren van den wagen gerold, welk voertuig bovendien ernstig werd beschadigd, terwijl ook het paard zeer ernstige wonden opliep. Oplichting. Door de Rijksveld- wacht te Kortgene is Woensdag j.l. onder die gemeente een zekere van der V. aan gehouden, die reeds eenigen tijd door de justitie werd gezocht omdat hij er van verdacht werd verschillende winkeliers te hebben opgelicht, door zich uit te geven als controleur van de Warenwet en te zeg gen, dat hij opdracht had in hun winkel aanwezige weegwerktuigen te controlee ren. Verdachte toonde daarbij een naam kaartje van een te goeder naam en faam bekend staande Amsterdamsche firma voor weegwerktuigen, voorgevende ook als basculemaker in haar dienst te staan. Voor zijn werkzaamheden bracht V. dan bedragen in rekening die in geen verhou ding stonden tot den geleverden arbeid. Toen de slachtoffers bij de politie gingen klagen, bleek, dat men hier te doen had met een oplichter. V. is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Faillissementen. De arr. rechtbank te Middelburg heeft failliet ver klaard A. P. van 'tVeer, koopman in kruidenierswaren en suikerwaren te Goes. Rechtercommissaris mr A. v. d. Hoop; curator mr G. M. Kegge te Goes. Middelburg. Ten bate van 'het Orgel fonds voor het orgel in de Oostkerk, is 'hedenmiddag in het daarvoor zeer ge schikte cateohisatiegebouw op het Koor kerkhof een bazaar geopend bij monde van den waarnemenden president-kerk voogd, den heer 'Ghr. Hondius. Spr. bracht dank aan de leden van het comité mede namens kerkvoogden en no tabelen voor de vele moeite, die zij zich getroost hebben voor 'het tot stand bren gen van deze verkooping. Spr. wees er op, dat de Oostkerk, het monumentale gebouw, dat met zijn trot- schen koepel het stands'beeld 'beheersoht, nog steeds een voorwerp is van de aan houdende zorg van kerkvoogden. De kerk is gesticht in de 17e eeuw, toen Middel burg 12 predikanten en 6 kerkgebouwen had en is onder de schoone Protestantsche koepelkerken van ons land niet de minste in sierlijkheid van bouw. Zoowel uitwen dig, als inwendig spant zij de 'kroon. Maar zij heeft dan ook de belangrijke som van f 345.928 gekost, terwijl het 20 jaar duur de eer de bouw voltooid was. Zeker heeft ook de kerk met de geheele stad de ken- teekenen van verval gekregen na de Fran- sohe omwenteling, al werd ze niet gesloopt zooals de Vischmarktkerk en de Oude kerk, of gedwongen aan een ander kerk genootschap afgestaan gelijk de Gasthuis- kerk in 1799 aan de Roomsch-Katholie- ken. Voor een grondige, hoog noodige restauratie ontbreken de gelden en voor staatssubsidie voor 'n oorspronkelijk echt gereformeerd bedehuis schijnt de tijd nog niet gunstig te zijn. Wel is in en uit wendig iets gedaan, maar hoe schoon moet dit kerkgebouw er hebben uitgezien, toen het 6 Juli 1667 voor den dienst kon worden ingewijd door ds van Thoor. Er ontbrak echter een orgel en aanvankelijk meende men een orgel niet in een gere formeerde 'kerk te moeten plaatsen, doch in 1779 rijpte het plan voor een orgel, dat f 14.400 zou kosten. Reeds bij den aan bouw van 1779 tot 1783 had men met allerlei bezwaren te kampen en moest zelfs van uitvoerder worden veranderd, en nadat het 19 Januari 1783 in gebruik was genomen moest de stadsorgelmaker, de heer Overbeke, het in hetzelfde jaar nog weer verbeteren. Steeds is het sukkelen gebleven, niettegenstaande bekwame or gelmakers verklaarden, dat 'het een waar devol instrument was, dat een grondige restauratie ten zeerste verdiende. Het kwam echter op het geld aan, maar zie er opende zich een uitweg. 'Op aanstichting van den voorzitter, den heer W. Kosten, wien spr. openlijk lof toebrengt, opper den eenige damesleden der gemeente het plan deze zaak eens aan te vatten en met, dankbaarheid is dit aanbod aanvaard en zoo ontstond het orgelfonds. Spr. moet erkennen, dat kerkvoogden misschien wat voorbarig zijn geweest, toen ze al vast met de restauratie begonnen voor er nog een cent was ontvangen, maar men was verzekerd van het welslagen van de dames, en vertrouwde op den zegen des Heeren op dit liefdewerk. Te meer vonden kerkvoogden daartoe de vrij heid, toen zij' korten tijd geleden verrast waren door een legaat van een hooggeacht vrouwelijk lid der gemeente, een daad die met dankbaarheid nog wel eens in her innering mag worden gebracht. Op 31 Augustus is het gerestaureerde Oost kerk orgel in gebruik genomen. Spr. wil niet zeggen, wat de restauratie door de firma Sanders te Utrecht heeft gekost. Beter acht spr. 'het de dames nogmaals dank te brengen, speciaal aan de voorzitster, me vrouw Petermeijer, de secretaresse mevr. Klarenbeek en de penningmeesteresse me vrouw Van Roo en voorts aan allen, die door hun gaven en inzendingen dapper hebben medegewerkt. Spr. noodigt het pu bliek uit de koopvrouwen druk werk te geven en de theeschenksters geen rust te laten. Hiermede verklaarde spr. den ba zaar geopend. De aanwezigen 'konden nu direct een kijkje gaan nemen. Hedenmorgen schrok het paard van den landbouwer B. uit Koudekerks, ge spannen voor een wagen, die voor de melkfabriek aan het Hofplein stond, van een voorbijrijdend voertuig en holde met den wagen de Wagenaarstraat door, den Balans op en liep met het hoofd door de ruiten van het leeg staande benedenhuis, boek Balans en St. Pieterstraat. Het dier werd daarbij bloedend verwond. Toen het weer verder wilde hollen in de richting van de Abdij1 wist de smid Bouwens het dier te grijpen. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Materieele schade werd behalve aan raam en blind van genoemd huis, toegebracht aan den wagen en aan de omheining van het plantsoen op den Balans. Vlissingen. Gisteren hebben dhrn G. J. Tros, boekhouder, en H. Bostelaar, lampe nist, afscheid genomen van het personeel der N. S. alhier en zijn beide hartelijk toe gesproken onder aanbieding van blijvend aandenken aan de leden van het perso neel. B. en W. stellen den raad nog voor tegen f3 p. M2. enkele strookjes grond van verschillende eigenaren te koopen om het mogelijk te maken de Duivendrecht- straat door te trekken tot de Schuitvaart- gracht. Goes. Demonstratie Calvé. De Oliefabrieken Calvé te Delft hebben in het Schuttershof een demonstratie gege ven met hare producten Delftsche Sla-olie, Delfia en Delfrite eerst voor de afd. van de Nederl. Vereen, van Huisvrouwen, daarna voor de afd. van den Ned. Chr. Vrouwenbond, vervolgens voor de R.K. Vrouwenbond en tenslotte voor alle andere belangstellenden. Er was voor deze demonstraties veel belangstelling. Verschillende gerechten werden gereedgemaakt, terwijl de leider van de demonstraties, die voor deze taak uitstekend berekend bleek, de noodige toe lichting gaf. Het oordeel over de bij het bakken en braden bereikte resultaten luidde onver deeld gunstig. Het Vrijwillig Landstormcorps afd. Zeeland hield gisteravond in het Slot Ostende zijn jaarlijksche feestavond. De vergadering, die minder druk bezocht was den andere jaren, werd geopend door den res. Ie luit. comm. dhr J. G. Persant Snoep, die een kort openingswoord sprak en allen een hartelijk welkom toeriep, vaarna twee coupletten van het „Wilhel mus" gezongen werden. Nadat een klein tooneelstukje was opgevoerd door eenige corpsleden, werd de film van de oefening van het corps in Zeeuwsch-Vlaanderen gedraaid, direct gevolgd door 't eerste ge deelte van de zeer interessante film „Van Kaapstad naar Caïro", welke film door de medewerking van den Chevrolet-dea ler, dhr Louisse, was verkregen. Na de hierop volgende pauze werd op nieuw een tooneelstukje opgevoerd, waar na luit. Persant Snoep tot aJler teleur stelling mededeelde dat wegens het breken van de as van de dynamo de verdere films niet konden worden vertoond. De vergade ring werd hierna gesloten met het zingen van 'teerste couplet van het Zeeuwsche Volkslied. De twee dames van het strijkje, dat het muzikale gedeelte van den avond ver zorgde werden in de pauze bloemen aan geboden. Onder de aanwezigen werden o.a. opge merkt Overste Enklaar en Majoor Hoegen van Hoogelande. Schore. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot sluisknecht te Hansweert clhr F. G. Regoort, brugknecht alhier. Rilland-Bath. Gisteren vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden. Een schrijven van 'het gemeentebestuur van Bergen op Zoom, dat thans ook 'bij de Staten-Generaal wil aandringen op over brugging van het Hollandsch Diep nabij Willemstad, wordt evenals het vorige adres voor kennisgeving aangenomen. Omtrent een schrijven van B. en W. van Kruiningen betreffende instelling eener commissie, die met de directie der P. Z. E. M. overleg izal plegen omtrent bet vraagstuk der electrificatie, vindt eenige bespreking plaats. Tegen instelling eener zoodanige commissie bestaat bij den Raad geen bezwaar. 'Door den voorzitter wor den hiertoe aangewezen de heeren J. J. van Gorsel en H. A. Dronkers. Op Voor stel van B. en W. wordt besloten, het ge meenteverslag om de vijf jaar uit te bren gen. Aan J. Oranje wordt op zijn ver zoek tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als lantaarnopsteker onder dank betuiging voor de bewezen diensten. Aan de afd. Rilland-Bath van Volksonderwijs worden enkele leegstaande lokalen der O L. school te 'Rilland in gebruik afgestaan voor een declamatieavond op 26 Novem ber a.s. Op verzoek van het bestuur 'der Bijz. Neutrale School in den Völc'kerpol- der wordt ten behoeve dier school de ver ordening op het landbouwverlof gewijzigd en met afwijking van den normaaltermijn bet tijdstip voor die school, den Inspec teur van het L.O. gehoord, bepaald op September. Tegelijk met de behandeling der begToo- ting komt in behandeling een verzoek van belanghebbenden, die aandringen op verlaging van het tarief of intrekking der zakelijke bedrijfsbelasting. B. en W. er kennen de moeilijkheden voor het land bouwbedrijf, maar wijzen tevens hierop, dat algeheele wegneming van deze be lastingbron voor een zeer groot deel der gemeente voor de 'gemeentelijke 'belasting heffing weinig beteekenis meer zou heb ben. En op de landbouwers, 'wier benarde toestand in confesso is en voor wie men straks bij een ander aires zal opkomen, zal de ontheffing der groote bedrijven des te zwaarder komen te drukken. Wethou der Van de Sande merkt op, dat het voor stel betreffende de bedrijfsbelasting aan de orde is gesteld vóór hem de ontwerp- begrooting in handen kwam. In het bezit daarvan meent hij, dat de raming bij een verlaging van f 12 op f8 geen wijziging behoeft te ondergaan. Hij stelt daarom een verlaging voor van f 12 op f 8. De heer Weststrate kan zich hiermede aller minst vereenigen. Een Maatschappij als de Bathpolders hebben een reserve van f 275000, het is geen bezwaar, dat men daar eens uit put. Hetzelfde geldt voor de groote boeren, die goede jaren hebben ge maakt. Menig klein-landbouwer heeft moeite het hoofd hoven water te houden. De heer Van Gorsel wijst er op, dat de meeste groote ondernemingen in de ge meente van de wegen weinig gebruik ma ken, zoodat hierop de belasting niet kan zijn gegrond. Hij wijst op den ongunstigen toestand in het landbouwbedrijf, en acht de belasting een premie op werkverschaf fing. Zij zal tot meerdere mechanisatie drijven. De voorzitter mag den heer Van de Sande niet volgen, als deze een voor stel van B. en W. prijsgeeft. Bij de be handeling van het prae-advies van B. en W. was de raming bekend, zoodat de be groeting hierover geen nieuw licht kon verspreiden. Ook het betoog van Weth. van de Sande, dat de raming bij meer dere verlaging kan worden gehandhaafd, is niet juist. Het nieuwe kohier zal zeker een aanslag minder tellen dan het loopen- de en het aantal opgegeven arbeiders daalt nog steeds. Wat betreft het beroep op mechanisatie van den arbeid, deze be staat toch afgezien van de bedrijfsbelas ting. De heer Van 't Leven en andere leden zijn van oordeel, dat niemand zonder deze belasting teveel arbeiders aan het werk houdt. Voorts merkt de heer Van 't Leven op, dat de critiek op deze belasting over dreven is. Het is 4 cent per arbeider peT dag. Hangt daarvan het bedrijf af? Waar bet loon der arbeiders een belangrijke ver laging onderging, moet men zelf ook niet zooveel ophef maken van wat belasting. Wethouder Deurloo geeft te kennen, dat er geen reden voor hem is om het voorstel van B. en W. prijs te geven. In stemming gebracht, wordt het voorstel van de Sande verworpen met 4 tegen 3 stemmen (voor de heeren van de Sande, van Gorsel en Dronkers). Het voorstel van B. en W. wordt daarop z.h.st aangenomen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van belanghebbenden stellen B. en W. voor, de huur van een perceel grond voor de weegbrug te Bath te ver lagen van 10 op 7 34 cent per 1000 kg., over de brug gewogen. Na eenige discus sie geeft de voorzitter in overweging, het voorstel van B. en W. te aanvaarden, waarna 'bij de volgende begrooting de zaak nog eens onder 'het oog kan worden ge zien 'bij; het licht der nu gehouden bespre kingen. Daartoe wordt z.h.st. besloten. B. en W. stellen voor 25 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. An ders wordt het batig slot van 1930, groot f 6600, teruggebracht tot f 2500 en staan wij het volgend jaar voor de dekking van f 4000, te dekken door 50 opcenten. Hef fen wij thans 25 opcenten en het volgend jaar 25 meer, dan is de verhoogïng gelei delijk en we hebben een reserve van f 4000 om daaruit de kosten te dekken van uit breiding der begraafplaats. De he-eT Van Gorsel zou meenen, dat deze 25 opcenten kunnen worden gemist. Hij zou het batig slot van 1930 grootendeels voor den ge wonen dienst willen gebruiken. Het is beter te leenen, wanneer er uitgaven zijn, dan kan het nageslacht ook wat betalen. De voorzitter gelooft niet, dat het nage slacht het zoo rooskleurig zal hebben. De heeren Dansen, Weststrate en weth. van de Sande ondersteunen het voorstel, dat z.h.st. wordt aangenomen. De begroeting wordt daarop vastgesteld voor den gewo nen dienst in inkomst en uitgaaf op f 28390.1314, voor den kapitaaldienst in inkomst op f3427.8514, in uitgaaf op f2500. Op voorstel van B. en W. wordt vast gesteld een nieuwe verordening op de heffing en invordering van rechten voor het begraven en het gebruik maken van de algemeene begraafplaats. Daarna sluiting. Hansweert. De goederenboot „Rijn en Schelde 8" welke eergisteren den geheelen dag nabij Walsoorden omhoog heeft ge zeten en later is vlotgekomen, is gister morgen wederom omhoog gevaren nabij Bruinisse. Sleepbooten zijn van Wemel- dinge uitgevaren om te trachten de boot vlot te sleepen. lerseke. Door den bliksem g e - troffen en gedood. Gedu rende een kort doch hevig onweder dat hier hedenmorgen woedde is de 64-jarige arbeider J. de Rijter, wonende aan den Oostdijk, die zich bij den cementmuur in den St. Pieterspolder bevond, door den bliksem getroffen en gedood. Bij onderzoek bleek, dat de ongelukkige een gat had in het hoofd en in den schou der. Zijn kleeren waren gedeeltelijk ver brand. Dr Klinkenberg die spoedig geroe pen werd kon slechts den dood consta- teeren. Westkapelle. Onder enorme belangstel ling van het publiek, werd alhier Woens dag de tweede bazaravond geopend met een viertal zangnummers door het „Da meskoor", waarna Ds W. Reus de talrijk aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Ook dezen avond werden zoowel in de zaal van den verkoop als in de zaal van amusementen goede zaken gemaakt. Aan de jeugd was in den namiddag ge legenheid gegeven zich te vermaken met de grabbelton. Poortvliet. De pachters van het kroon domein hebben dit jaar weer pacht- verlaging gehad. Werd vorig jaar een ver mindering toegestaan van 23 pet., dit jaar is het gesteld op 35 pet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwartsluis, Dr J. J. Wol- dendorp te Stedum. Te Oostwold, F. Tam- mens te Zuidbroek. Aangenomen naar Weerselo, H. A. Loeff te Medan (met verlof). Naar Re- nesseNoordwelle, W. J. Klaar, cand. te Amersfoort. Bedankt voor Putterhoek, Jac. Ver maas te Ter Aa. Voor Lathem en Baar, H. A. Loeff te Medan. Voor Workum, G. Ger- brandy te Nieuw-Vennep. Voor Akersloot, DeersumPoppingawier en Pingjum Zurich, W. J. Klaar, cand. te Amersfoort. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Leeuwarden, W. Kremer te Kornhorn. Geref. Gemeenten. Tweetal te Moercapelle, M. Hofman te Krabbendijke en B. van Neerbos te Ter- neuzen. Beroepen te Moercapelle, M. Hofman te Krabbendijke. DsA. Keers, gekomen van Bres- k e n s, werd Zondag bij de Ned. Herv. Gem. te Roermond bevestigd door Prof. Dr J. de Zwaan. Des middags deed Ds Keers zijn intrede met een predikatie over Ex. 40 20 b. Hij sprak over moeilijkheid, mogelijkheid en heerlijkheid om Gods ge meente te mogen leiden. Aanwezig waren burgemeester en secretaris van Roermond en tal van Limburgsche predikanten. Het kerkgebouw was met palmen versierd. Een Chr. zangkoor zong enkele liederen. Middelburg. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor Geref. L. O. aan de Gravenstraat, dhr J. G. Kense, te Sas- senheim. Wissenkerke. Woensdag werd door den raad benoemd tot hoofd der 0. L. school te Geersdijk nr 1 van de voordracht, de heer A. J. de Ruyter, onderwijzer te St. Philipsland. Geslaagd voor Machinistenexamen voorloopig diploma de heeren J. de Haas en J. 't Hoen, te Vlissingen. Een lage streek. De vee houder v. d. V. kwam te Loosdrecht begin dezer week, toen hij zijn paard uit een stuk weiland, liggende buiten de kom en min of meer afgelegen, wilde halen, waar in het reeds eenige dagen had geloopen, tot de ontstellende ontdekking, dat een persoon, die een grief tegen den eigenaar bleek te hebben, wraak had. geoefend op diens paard, door den kop van het dier op zulk een wijze vast te binden aan de poo- ten, dat het beest niet in staat was voed-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2