Donderdag 29 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mq „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „lahor" Bij Ruwe Gesprongen Handen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Te Zeeuw vr.pjfjHfjNT r-i-RRN ytm*£AQ, AbonnemaalapsSJ s? Per 3 maanden, franco 59* 598*1 3?,- Losse nummers Prijs der Advertentie n: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. DE RIJKSBEGROOTING 1932. Het antwoord der Regeering Benzinebelasting f6 in plaats van f4 per 100 K.G. Een nieuwe bezuinigingscommissie. Aan de Memorie van Antwoord der Tweede Kamer in zake het le hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1932 is hel vol gende ontleend: De crisis. De Regeering kan zich vereenigen met het oordeel van verscheidene leden, die de tegenwoordige crisis welke nu reeds ruim twee jaar aan houdt, tot de hevigste rekenden, welke de wereld ooit onderging. De beschouwingen welke verscheidene leden in verband met den tegenwoordigen toestand aan het dus genaamde kapitalistische productiestelsel wijden, acht de Regeering niet gerecht vaardigd. Niet de historisch gegroeide productiewijze, maar de menschelijke zon den zijn de oorzaak van de rampen, die ons treffen. Menschelijk vernuft alleen kan de economische orde niet beveiligen tegen de verwoestende krachten van eigen baat en liefdeloosheid. Niet het „kapitalistische stelsel" als zoodanig moet verworpen worden, maar de wilde loten, die het voortgebracht heeft. De Regeering nam met waardeering kennis van de algemeene erkenning, dat het regeeren onder de huidige tijdsom standigheden zeer moeilijk is. Door een binnenkort verschijnend ont werp beoogt zij ten aanzien van eenige nader te bepalen artikelen maatregelen te nemen tegen een zoodanige toeneming van den invoer, dat onze eigen industrie haar afzetgebied in het binnenland geheel zou dreigen te verliezen. De Regeering geeft hare volle aandacht aan communistische agitatie-mogelijkhe den, zoowel hier te lande ais in de over- zeesche gewesten. Naar hare meening is het echter overdreven ten deze van een bepaald gevaar te spreken. Hef kabineti De Regeering ontkent, dat dit kabinet zou zijn straf reactionnair. Niet zonder verwondering heeft de min. v. Financiën kennis genomen van de ont stemming, die zijn interview van 30 Sept. 1.1. bij vele leden heeft gewekt. Hij heeft niet geweten, laat staan beoogd, hiermee onheusch te handelen tegenover de Kamer. Grievender is het, onrechtvaardig behan deld te worden, dan 5 pet', van zijn inko men te missen. De minister stelde er prijs op, dit grievend gevoel van onrechtvaar dig behandeld te worden, waarvoor geen schijn van grond bestond, maar dat een deel van het personeel zich blijkbaar liet bijbrengen, zoo spoedig mogelijk weg te nemen. Dat het interview aan een deel der Ka mer onaangenaam zou zijn, heeft hij niet vermoed. Ook thans is hem dit nog niet geheel duidelijk. Immers, de Kamer staat hier buiten. De financiën. Met waardeering heeft de Regeering ge zien, dat men algemeen met de regeering den bedenkelijken toestand van 's lands financiën inzag en zich bereid verklaarde mede te werken om de begrooting sluitend te maken. Dat het aspect der Rijksfinanciën sinds het opmaken der millioenennoia nog veel ongunstiger is geworden, wordt' beaamd. Nauwkeurige nieuwe gegevens om de ra ming der middelen te herzien, bezit de re geering op dit oogenblik niet. De minister van Fn. meent echter, dat de raming voor het' a.s. jaar met een bedrag van min stens f20 millioen moet worden vermin derd. De dekking daarvoor kan thans nog slechts ten deele worden aangegeven. De verschillende begrootingshoofdstukken zullen bij Nota van Wijziging te zamen met rond f 5 millioen worden verlaagd. Het voorgestelde tarief van de benzinebe 1 a s t ing zal van f4 per 100 K.G. o p f 6 worden gebracht, waardoor de prijs van den liter zal stijgen met 4H cent in stede van met 3 cent. Ook hierdoor zal ruim f5 millioen worden verkregen. Het ingediende ontwerp inzake de korting op de uitkeeringen aan de gemeenten en de provinciën zal allicht een bate kun nen leveren van een paar millioen. De overige dekkingen stelt de regeering zich voor te vinden door in den loop van het dienstjaar nader aan te brengen besparin gen. In dit verband wordt medegedeeld, dat dezer dagen zal verschijnen een K. B., waarin een Bezuinigingscommissie ad hoe zal worden benoemd, met de speciale opdracht binnen den kortst mogelijken tijd aan de regeering voorstellen te doen, ten einde te komen tot een blijvende aanzien lijke verlaging der Rijksuitgaven. Na nogmaals de a.s. salarisver laging te hebben verdedigd, schrijft de minister o.m. dat het voor hem vast staat, dat, wat hier te lande op dit oogen blik ook geschieden zal, de ambtenaars- wedden, en vele van de andere vaste in komens, die op het oogenblik nog ge spaard bleven, de vóórliggende donkere jaren niet zonder daling zullen door komen. Hij weet niet zeker, of het alsdan komen zal openlijk of in den vorm van inflatie. In het laatste geval zal de ellende het grootst zijn. Met den wensch, de cumulatie van be trekkingen te beperken, evenals de cumu latie voorzoover die dan wettelijk toe gelaten is van pensioen en salaris, wil de Regeering gaarne rekening houden. Komt de wijziging der Lager O n- derwijswet, zooals de Regeering zich voorstelt, in den loop van dit zittingsjaar tot stand, dan zal zij ongewijfeld reeds over de tweede helft van 1932 haar in vloed op de onderwijsuitgaven doen ge voelen. Voorstellen tot verlenging van den leerplicht zijn reeds met het oog op de daarmede onvermijdelijk ge paard gaande vermeerdering van kosteu in de eerstvolgende jaren van de Regee ring zeker niet te verwachten. Evenmin ligt het echter thans in het voornemen ter beperking van de uitgaven weder terug te komen op de ten aanzien van het ver plichte zevende leerjaar en den zevenja rigen leerplicht genomen beslissingen. De minister is niet van meening, dat de voorgestelde verhooging van Let tarief van invoerrech ten een noemenswaardige stijging van de verkoopprijzen van veie goederen ten ge volge zal hebben. Hij acht daartoe de ver hooging te gering. Ook is de verhooging noch in strijd met de let er noch in strijd met den geest der conventie van Oslo, die geen tariefver- booging uitsluit, maar voorafgaande no tificatie en bereidheid tot voorafgaand oveileg eischt. De minister betoogt, dat aan zooge naamde actieve handelspoli tiek niet is gedacht, wel aan de moge lijkheid, van de toepassing van andere maatregelen van verweer. Aangezien verscheidene leden ten be- tooge, dat de regeering niet werkdadig is, de gevallen der beperking van den kolen- import in Frankrijk en België ter sprake brachten, wordt er op gewezen, dat in beide gevallen niet alleen de import maar ook de eigen productie werd beperkt. Op eerbiediging van de meestbegunstiging was de werkzaamheid der Ned'erlandsche regeering gericht en deze is niet zonder gevolg gebleven. De bedoeling, vooral den invoer uit Rus land te bemoeilijken, ligt aan het anti- dumpings-ontwerp niet ten grondslag en de eventueele toepassing er van, wet ge worden, op Rusland zal, evenals ten aan zien van andere landen, van omstandighe den afhangen. Het is der regeering inmiddels niet ont gaan, dat er den laatsten tijd een verrui ming is van de mogelijkheid om met Rus land handelsrelaties aan te knoopen. Hervormingen van socia len aard moeten zich beperken tot zoo danige, welke geen verzwaring van lasten brengen voor de nijverheid of voor de schatkist. Als voornaamste der hervormingen, die een geheel nieuwe richting inslaan, moet de bedrijfsorganisatie worden beschouwd. Een ontwerp inzake deze ma terie heeft het departement van Arbeid verlaten en zal eerlang worden ingediend. Bezuiniging in de sociale verzekering wordt overwogen. Tegenover den arbeid der ge huwde vrouw staat de regeering in het algemeen afwijzend. Verbod bij de wet zou echter in menig geval hard en on- gewenscht zijn. Reeds neemt zonder wet telijk verbad de arbeid der gehuwde vrouw in omvang af. Nederland en België. "Wat betreft de onderhandelingen met België kan de regeering geen vrijheid vin den, meer inlichtingen te verstrekken dan is geschied; echter met één uitzondering. Deze betreft het in het Voorloopig Verslag vermeld bericht, dat de minister van Bui- tenlandsche Zaken in belangrijke quaes- ties aan België concessie heeft gedaan zonder dat het kabinet daarvan op de hoogte was. Dit bericht is volkomen on juist. De oplossing van het Belgische vraagstuk blijft een zaak van het geheele kabinet. Landbouw. Na de ontworpen wij'ziging van de de partementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, H. en N. na der te hebben verdedigd, herinnert de re geering er aan, dat met betrekking tot een plan van steunverleening aan land- en tuinbouw bij de algemeene beschouwingen over de Rijks begrooting 1931 door de regeering reeds werd verklaard, dat het ondoenlijk is, een vast program "met eenigszins bindende kracht te ontwerpen, gegeven het acuut karakter dér thans optredende ontwrich tingsverschijnselen. Het verheugt de regeering te vernemen, dat de werking van de Tarwewet gunstig werd genoemd. Zij is dezelfde meening toegedaan. Zij twijfelt echter of het mengpercentage moet worden ver hoogd; de ervaring, verkregen met de toe passing der wet, rechtvaardigt een dusda nige verhooging vooralsnog niet. De groote invoer van D e e n s c h v 1 e e s c h heeft de volle aandacht van de regeering. Gezocht wordt naar midde len om langs anderen weg dan door ver hooging van het invoerrecht op vleesch dien invoer te beperken. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Het Lagerhuis voor en na da stembus^ na de ver Regeeringspartijen. vóór kiezingen Conservatieven 263 474 Labour (nationaal) 15 14 Liberalen (nationaal) 53 64 Onafhankelijken 3 na de ver Oppositie-partijen. vóór kiezingen Labour (oppositie) 265 50 Liberalen (LI. George) 5 7 Overige groepen 14 2 De overwinning der nationale regeering is dus wel geweldig. In tal van kiesdistricten heeft ongeveer •tachtig procent van de kiezers aan de stemming deelgenomen, wat wijst op een veel grootere belangstelling van het pu bliek dan in 1929. Op de regeeringspartijen zijn in totaal ruim 10.5 millioen, op de oppositie ruim 5.25 millioen stemmen uitgebracht, zoo dat, zooals vroeger reeds opgemerkt, de verdeeling van het aantal zetels niet in overeenstemming is met het stemmenaan- tal der partijen. Zelfs bij de groote overwinning der con servatieven in 1924 was het aantal ge kozen conservatieven niet zoo groot als thans. Het aantal op de communisten uitge brachte stemmen was over het algemeen zeer gering. In officieele Amerikaansche kringen volgt men de resultaten van de Engel- sche verkiezingen met eenige ongerust heid, daar men meent, dat de verkiezing van zooveel conservatieven den weg zal openen naar instelling van beschermen de invoerrechten. Hoogstwaarschijnlijk zal de invoering van een noodtarief, waarvan het ontwerp reeds uitgewerkt klaar ligt, binnen en kele weken een feit zijn. Met dit vooruit- zich kan het buitenland gerust rekening houden. Als tweede phase komt dan de bestudeering, hoe dit tarief kan worden uitgebreid. Hierin zullen de conservatie ve leiders niet overhaast te werk gaan. Aan de invoering van drastische protec tionistische maatregelen zijn gevaren ver bonden, waarover zij zich eerst nog wel eens terdege zullen beraden. Men hoopt, door het lepelsgewijs toedienen van be scherming, den overgang naar een alge meen protectionistisch stelsel soepeler te maken. Weer een Viaamsche dienstweigeraar veroordeeld. Gisteren stond voor den Antwerpschen krijgsraad een nieuwe Viaamsche dienst weigeraar terecht, n.l. de onderwijzer van der Broeck uit de streek van Has selt. De beklaagde had Wt maand goed zijn dienst gedaan, tot hij plotseling om Viaamsche en antimilitairisti'sche bezwa ren weigerde nog langer dienst te doen. De beklaagde werd verdedigd door de advocaten Gools en Borginon. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf- Toen de dichtopeengepakte menigte van toehoorders het vonnis vernam, brak de „Viaamsche Leeuw" los. De justitie schijnt krachtiger tegen de Viaamsche dienstweigering op te wil len treden door de straffen steeds te ver- grooten. De onlusten op Cyprus. De onlusten op Cyprus duren voort. Op verschillende plaatsen zijn de zout en tarwevoorraden der Engelsche regee ring verbrand. Verder werden door de rebellen eenige bruggen vernield en telefoon- en tele- graafleidingen afgesneden. Limassol is het voornaamste centrum van de anti-Britsche beweging. De kwestie van de intern, schulden. In verband met de berichten in de Fransche bladen, dat Laval na zijn te rugkeer uit Amerika, een internationale conferentie ter bespreking van het schul- denvraagstuk zal bijeenroepen, wordt ge meld, dat dit nog niet vaststaat. Laval zal na zijn terugkeer eerst het Fransche kabinet op de hoogte stellen van zijn besprekingen te Washington. Eerst daarna zal een besluit worden ge nomen, wat de Fransche regeering zal doen. Aan den anderen kant wordt het waar schijnlijk geacht, dat van Fransche zijde zal worden voorgesteld, tusschen Duitsch- land en Frankrijk besprekingen te houden over de schadevergoeding. Een tragisch record in Engeland. Volgens bericht uit Londen werd giste ren in Engeland het 4000ste geval van echtscheiding van dit jaar behandeld. Wanneer men bedenkt, dat dit cijfer, vóór het najaar teneinde is, nog wel met eenige honderden grooter zal worden, blijkt wel, hoe enorm veel grooter het aantal echt scheidingen dit jaar is geworden. Het totale aantal van verleden jaar be droeg 3200 en in 1913 572. Groote koude in Midden-Zweden. Zoolang de meteorologische dienst be staat is het in een deel van Midden Zwe den om dezen tijd van het jaar nimmer zoo koud geweest als in den nacht van Zondag op Maandag. Te Sarna in Dale- carlië vroor het om 7 uur 's morgens 17 graden, in de omstreken van Gavle daal de het kwik 's nachts tot 15 en 16 graden onder nul. In Noord-Zweden was er slechts 4 a 5 graden vorst. In de provincie Gastrikland is Zondag op verscheidene plaatsen zooveel sneeuw gevallen, dat de sneeuwploegen voor den dag gehaald moesten worden. Hier en daar lag de sneeuw meer dan een halve meter dik. Korte Berichten. In de Brusselsche schoen-industrie is het personeel van zeven fabrieken in staking gegaan om te protesteeren tegen een voorgenomen salarisverlaging. Hun federaties laten verklaren, dat zij den strijd zullen volhouden, totdat de werkge vers zullen besloten hebben, de huidige loonen te handhaven. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gistermorgen ruim half zeven van zijn derde vlucht naar Zuid-Amerika te Frie- drichshafen teruggekeerd. Om 6.48 is het luchtschip na een vlucht van rond 100 uren vlot geland. De Belgische senaat is Dinsdag na een vacantia, die ruim vier maanden heeft geduurd, weer bijeengekomen. Als eerste punt op de agenda stond de bespreking van het taaistatuut in het middelbaar onderwijs, dat wel weer tot vinnige en verwarde debatten aanleiding zal geven. De raad van Volkscommissarissen der sovjet-unie heeft een decreet uitge vaardigd, waarbij alle prijzen voor le vensmiddelen en dagelijksche verbruiks- artikelen direct met 25 tot 30 pet. wor den verlaagd. De Russische staatsorganisaties, die deze verordening overtreden, zullen door de colleges der Gepeoe worden gedag vaard. Het Amerikaansche departement van staat heeft, volgens den correspon dent te Washington van de Baltimore Sun, besloten, het voorstel van den Vol kenbond te aanvaarden om gedurende een jaar niet tot verhooging van da bewa- peningen over te gaan. Binnenland. Memorie van Antwoord op de Staatsbe- grooting. Het Rijk en de Gemeenten. Rotterdam in financieels moeilijkheden? Buitenland. De verkiezingen in Engeland. Groote koude in Zweden. Rotterdam in financieele moeilijkheden? De „Telegr." meldt, dat de gemeente Rotterdam, tengevolge van de aan de cri sisomstandigheden toe te schrijven da ling van de gemeentelijke inkomsten, in acute financieele moeilijkheden van ern- stigen aard verkeert. Ter verkrijging van de noodzakelijke kasmiddelen heeft, aldus genoemd blad, het gemeentebestuur zich tot zijn gewone bankiers gewend, die ech ter onder deze omstandigheden geen vrij heid hebben gevonden, aan Rotterdam een kasvoorscbot te verstrekken. Even min bleken daartoe andere bankiers ge neigd, met wie het gemeentebestuur ver volgens contact heeft gezocht. Ook de Ne- derlandsche Bank bleek niet bereid om de gemeente te helpen, tenzij aan deze hulp van regeeringswege garanties zou den worden verbonden. Moeilijkbeden van den aard als die welke zich te Rotterdam voordoen, vra gen ook in andere gemeenten hier te lande reeds de aandacht. In regeerings- kringen beschouwt men momenteel het probleem van de liquiditeit der ge meenten dan ook als van zeer urgenten aard. Uit de textielnijverheid. In het dreigend conflict bij de firma Gerhard Jannink en Zonen te Enschede was aan den burgemeester van Enschede den heer Edo Bergsma verzocht een on derzoek naar de oorzaken van dit conflict in te stellen. De burgemeester heeft thans besloten deze opdracht niet te aanvaar den, aangezien hij zich niet voldoende in staat acht haar naar behooren te ver vullen. Aan den Rijksbemiddelaar heeft de burgemeester van zijn besluit reeds kennis gegeven. Nationaal Crisis-Comité. Gemeld wordt, dat op de talrijke vragen en aanbiedingen om eventueel geplaatst te worden bij het op te richten Nationaal Crisis-Comité, zoo ook op bereids ingeko men aanvragen om steun, voorloopig niet kan worden geantwoord. Eerst wanneer het Comité zijn werk zaamheden zal hebben aangevangen, zal kunnen worden nagegaan of, en in hoe verre van die aanbiedingen kan worden gebruik gemaakt, terwijl aanvragen om steun naar de daarvoor te stellen regelen zullen worden behandeld. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Tijdelijke korting op de uitkee ringen aan gemeenten en provin ciën. Ingediend is een wetsontwerp tot tijde lijke korting op da uitkeeringen van het Rijk aan gemeenten enz. Op grond van de aangekondigde sa- larisverlaging der rijksambtenaren, heeft de regeering gemeend, dat bij het ernstig aanzien, hetwelk de financieele toestand allengs heeft gekregen, er alle aanleiding bestaat, dat op de uitkeeringen aan de gemeenten een korting wordt toegepast,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1