Nu. 24 Woensdag 28 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Labor" NBOD. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. dRILLEN I als ENZ. :n n.v. (rg. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. it»luitend iS wordt |en kleine S "gel» taling. i 0.85 >opt U veel IVEN N.v., slburg. CBANDEN bij EST, |168. lappen svleesch, fet Spek, 6. AN- h, M'burg. Istrekt: 40 cent Spek 70 3E, Eigen- VAS. ad. ÊRS, Var- per blikje bevelend: Iele, Mid- It., Mooie 11, Door at., Kalfs- C. FRE- lelburg. ptaleerev GOES. 70, Ge- |a Lams- J per K.G. [delburg. Ge- Graan, Lever- blend: J. 7.) groote Platte- iriehoek- Oude frg. sch. E.G. er K.G. Irssingel Potten- Rund- langels rcapelle. fanning steunt, Brouwe- |ichting: en. rek., en pN, IX A. W. bskerke. 1AAT. a-motor |30, een I. J. DE II, Mid- tor en werkt INOOD, a 1AAGD Mest- i no. 13. 3i& [Br. m. bureau ITTE- 209, gezm, Goes. 5.) Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 14(55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f? Losse nummers10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Ernstige aanklacht. Dr F. Bakker, docent aan de oplei dingsschool van de Geref. Kerken te Djocja, heeft een rede gehouden waarin hij, volgens het verslag in de „Standaard" als de drie voornaamste moeilijkheden aangaf: Nationalisme, Secularisme en Re lativisme. In verband met het secularisme of de vervreemding van God zegt hij o.m.: „Het Christendom moet niet alleen openbaar worden in de leer, doch moet ook naar buiten gezien worden. Nu is het in Indië zoo, dat de doorsnee Wes terling er maar op los leeft. De Inlan der, die iederen Westerling ziet als een dienaar van Christus, zegt dan, wan neer de zending tot hem komt: „moet ik worden als de Westerlingen, die slechter zijn dan ik nu ben?" Een voor aanstaand Egyptisch regeeringsambte- naar, wien Dr Bakker eens vroeg hoe de indruk was, die het gewone volk in het Oosten van het Westen heeft, ant woordde daarop alleen dit: „naakte vrouwen, echtscheiding, dronkenschap en vuile boeken." Dat is wel een zeer ernstige aanklacht. Zoo wordt het Christendom door hen die zich trots als „Christenen" blijven noemen, in Indië in miscrediet gebracht. In Indië. Maar is het in ons land an ders en beter? VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Nederlaag der arbeiderspartij. De verkiezingscompagne is in Engeland buitengewoon rustig verloopen. Wie zich op sensationeele onthullingen voorbereid had gehouden, is bedrogen uitgekomen. Het vorige lagerhuis, dat in 1929 geko zen werd en samengesteld was uit 286 labours, 252 conservatieven, 58 liberalen, 11 Ulster-unionisten, 5 onafhankelijken, 2 nationalisten en 1 empirecrusader, werd in het begin dezer maand door de natio nale regeering ontbonden, uitsluitend met het vooropgestelde doel een 'krachtige en onwankelbare meerderheid voor een „pro gram van nationalen heropbouw" in de volksvertegenwoordiging bijeen te bren gen. Het aantal Candida ten, dat ditmaal ge steld was, was betrekkelijk gering: 1236 tegen 1730 in 1919. Van deze zijn er reeds 68 verkozen verklaard, n.l. 49 conserva tieven, 13 liberalen en 6 labours. Drie- hoeksverkieizingen zijn, waar mogelijk, vermeden, zoodat in de meeste gevallen een „nationale" candidaat slechts tegen over één tegencandidaat, in de meeste ge vallen een labour -of een Lloyd George- man staat. Engeland leefde gisteren in de verkie zingssfeer, een halve nationale feestdag waarvoor uitgebreide maatregelen waren getroffen. In theaters, bioscopen en res taurants waren alle voorzorgen om eiken binnenkomenden uitslag onmiddellijk aan de gasten mede te deelen genomen; de Engelsche omroep bleef tot vannacht 4 uur doorwerken; de verkeersmiddelen waren tot laat in den nacht gemobiliseerd. De koning zelf Was uit Sandringham te Londen teruggekeerd en zou in Bucking ham Palace de resultaten vernemen. Er was spanning, geweldige spanning in het geheele land. Ondanks den dichten mist en ondanks de slechte tijden, lieten de Londenaars zich, de oude gewoonte getrouw, niet on betuigd den verkiezingsnacht zoo genoe- gelijk mogelijk door te brengen. Uit de provincie waren vele duizenden naar de hoofdstad gekomen. Hotels en restaurants werden druk bezocht. Tijdens muziek en maaltijden werden verkiezings uitslagen bekend gemaakt, die, naar ge lang van de politieke richting met gejuich of gehoon werden begroet. Op de drukke punten in de stad werden de uitslagen op doeken geprojecteerd. De mist was 'buitengewoon hinderlijk. Reeds in de morgenuren hing boven Lon den een dichte mist, welke het verkeer zeer bemoeilijkte. Tegen den middag wa ren de straten zoodanig in het duister ge huld, dat zelfs de mistfakkels moesten worden ontstoken. Door de ongunstigs weersomstandig heden werden ook de verkiezings-auto's waarmede kiezers naar en van de stem- bureaux worden gebracht, ernstig belem merd. Later evenwel werd drukker ge stemd. Uit verschillende deelen van Londen werd een record-deelneming gemeld, soms wel meer dan 85 pet., een voor En geland ongekende belangstelling. •Ook te Glasgow en in andere industrie streken in het Noorden werd druk ge stemd. De eerste verkiezingsuitslag, die bekend werd, heeft voor het district Hornsey (Middlesex) de herverkiezing van den conservatieven candidaat opgeleverd. De conservatieve meerderheid was van 9511 tot 33.600 stemmen gestegen. De tweede uitslag, Salford South, geeft ook een conservatieve overwinning. Stockton en Accrington geven twee nieuwe winsten voor de conservatieven. En zoo ging het door. Te Burnley is de Lahour-candidaat Henderson, de leider der arbeiderspartij, verslagen door den nationalen candidaat, vice-admiraal Cordon Campbell. De algemeene indruk was al spoedig, dat de conservatieven belangrijke winst behaalden ten koste van de labours. Te Liverpool was de stand vroeger 6 cons, en 5 labours, thans 10 conservatie ven en 1 labour. Clynes, ex-uiinister van binnenlandsche zaken der labourpartij, is verslagen. Arthur Greenwood, ex-minister voor Gezondheidswezen der labour-partij, Thom Shaw (arb.), ex-minister van oorlog, Ben Turner (arb.) eveneens ex-minister en Morrison (lab.) ex-minister voor verkeers wezen, zijn verslagen door de conserva tieven. Bijna geen enkele overwinning der Ar beiderspartij werd gemeld. Kwam een uit slag binnen, dan kon men reeds van tevo ren met bijna zekerheid opschrijven: con servatief gekozen, een conservatieve zetel op de Arbeiderspartij veroverdIn enkele gevallen: een nationaal-liberale ze tel op de Arbeiderspartij veroverd. Blijft dit zoo voortgaan, dan komen de conser vatieven met een verpletterende meerder- heid uit de stembus. Bekwame leiders van de Arbeiderspartij keeren niet meer in het Lagerhuis terug. De „Daily Herald" meldde, dat alle vroegere minister van de Arbeiderspartij verslagen zijn, met uitzondering van Lansbury. De stemming in de arbeiders partij was zeer gedrukt en men sprak van „een verschrikkelijke nederlaag". De stand van vannacht half drie was: Voor de regeering: Conservatieven 193 Liberalen 24 Liberaal-Nationaal 11 Nationalen 2 Totaal 230 Tegen de regeering: Arbeiderspartij 22 (Men zie verder onder telegrammen.) De muiterijen aan boord van de Duiische schepen in Rusland. Te Kiel en te Holtenau begint men zich ongerust te maken over de nog niet uit Rusland teruggekeerde schepen, wier be manning aan de jongste staking in Rus land heeft deelgenomen. Enkele vliegtui gen, die getracht hebben de schepen op zee te ontdekken, zijn onverrichterzake teruggekeerd. Op het oogenblik zijn 16 of 17 schepen niet van de reis teruggekeerd. Het ligt in- tusschen voor de hand, dat ze niet tege lijkertijd Petersburg en de overige Rus sische havens aan de Oostzee verlaten hebben. Bovendien kan hun reis door de zware stormen der laatste dagen aanmer kelijke vertraging hebben ondergaan. De afnemende werkloosheid In Engeland. Verwacht wordt, dat het aantal werk- loozen deze week met 30.000 zal zijn ver minderd. In de afgeloopen weken is het werkloozencijfer resp. met 25.000 en 33.000 gedaald. Men schat de jaarlijksche bezuiniging voor de schatkist door deze vermindering van het aantal werkloozen op omstreeks anderhalf millioen pond sterling. De verkiezingen In Zwitserland. De officieele einduitslag der Zwitser- sche verkiezingen is thans bekend ge maakt. De zetels zijn als volgt verdeeld: Vrijzinnigen 52, verlies 6; Katholieken 44, verlies 2; Socialisten 49, verlies i; Boerenpartij 30, verlies 1; Liberale demo craten 6, onveranderd; Communisten 3, winst 1; Sociaal politieke partij 2, verlies 1; Evangelische volkspartij 1, onveran derd; Geneefsche economische partij 0, verlies 1. Beperking van den Invoer in Frankrijk. Aangezien het jaarlijksche invoercon tingent uitgeput is, zal vandaag in het Fransche staatsblad een decreet worden gepubliceerd, waarbij met ingang van 28 October de invoer in Frankrijk van jonge ossen, jonge stieren, vleesch in blik en boter wordt verboden. De toestand op Cyprus. Een telegram van den gouverneur van Cyprus zegt, dat de toestand in de ste den thans beter is. Te Nicosea zijn de magazijnen wederom geopend. De bisschop van Kyrenia is gearres teerd. Voorts werdBn twee communisten gearresteerd. De totale verliezen, welke de opstande lingen hebben geleden, bedragen tot dus ver vier dooden en dertig gewonden. De politie had 35 gewonden. Een andeT bericht meldt: De anti-Britsche stemming op Noord- Cyprus neemt volgens de laatste berich ten toe. De commissaris van het district Paphos heeft bij wijze van voorzorg de overbrenging van Britsche onderdanen op de voor het eiland liggende oorlogs schepen bevolen. Het voor Famagusta aangekomen Brit sche oorlogsschip „Colombo" heeft een detachement matrozen aan land gezet, welke de orde in de stad moeten handha ven. Vermindering herstelbetalingen. Naar verluidt, zal Laval onmiddellijk na zijn terugkeer de Fransche regeering om machtiging verzoeken een conferentie bijeen te roepen van de aan de kwestie der herstelbetalingen geïnteresseerde mo gendheden, met inbegrip van Duitsch- land. Deze conferentie zal tot taak krijgen een beslissing te nemen inzake de moge lijkheid van een verdere vermindering der herstelbetalingen en een nieuw beta lingsplan voor te bereiden, dat aan pre sident Hoover ter goedkeuring zou moe ten worden voorgelegd en in de plaats moet treden van het op 1 Juli 1932 af loop en de moratorium. Naar algemeen wordt aangenomen, zou deze conferentie eind November of begin December in Parijs bijeenkomen. Korte Berichten. Terwijl in geheel midden-Europa de temperaturen dalen en op vele plaatsen vorst heeft geheerscht, neemt men in Roemenië een warmtegolf waar, waar door de temperaturen zoo hoog zijn als des zomers. Maandag bedroeg de tem peratuur te Boekarest 31 graden. De Noord-Italiaansche Middelland- sche Zee-kust is door hevige stormvloe den ernstig geteisterd. De bevolking van de visschersdorpen kon echter haar wo ningen tijdig verlaten. De Berlijnsche politie heeft huiszoe kingen gedaan bij drie communistische leden van den Rijksdag en bij een com munistisch lid van den Pruisischen Land dag. Bij deze gelegenheid werd weliswaar wat materiaal in beslag genomen zonder dat echter het bewijs werd geleverd, dat de betreffende parlementariërs in ver binding staan met terroristische groepen. Naar uit Lodz wordt gemeld, zijn gisteren de arbeiders van 18 textielfa^ brieken in staking gegaan. Deze staking is uitgebroken tegen de bedoeling der vakvereenigingsleiding in, en staat onder leiding van 'n illegale en anonieme sta kingscommissie. Men vermoedt, dat com munisten de leiding op zich hebben ge nomen. Door een hevigen brand is Maan dagavond te Buenos Aires in het cen trum der stad een industrieel gebouw van 10.000 M2. oppervlakte in de asch ge legd. Er hadden eenige ontploffingen plaats en een duizendtal landbouwmachi nes zijn in de asch gelegd. In het gebouw was een onderneming gevestigd, die 2000 arbeiders in dienst had. Een aantal brandweerlieden werd gewond. Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft de storm, die over geheel Spanje reeds eenige dagen woedt, ook gisteren aangehouden. Op vele plaatsen ontston den overstroomingen en sardvereehuivin gen. Voor zoover tot dusverre bekend is, hebben nog geen persoonlijke ongevallen plaats gevonden. De Duitsche rijksspoorwegen hebben besloten tot loonsverlaging van 454 pet. voor de arbeiders. Dit levert een bezuini ging op van ongeveer 37 millioen mark per jaar. Belangrijke order voor de Nederl. nijverheid. Volgens ontvangen bericht is door de Portugeesche regeering aan de Nederl. Maatschappij voor Havenwerken te Am sterdam toegewezen de bouw van eea golfbreker in de haven van Leixoes Opor to) voor een bedrag van rond 7 millioen gulden. De uitvoering van dit werk zal vijf ja ren duren en geschieden in samenwer king met de Engelsche firma Sir Lind say Parkinson Co. Ltd. te Londen. Van Gelder Zonen. Moest de directie der Vereen. Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen te Velsen eerst de cellulosefabriek en daarna de geheele fabriek (waarop 1100 arbeiders werken) des Zaterdags stop zetten, thans is er volgens „Graficus" eenige opleving te bespeuren en wordt er weer normaal gewerkt. Echter zal bij de minste inzinking de fabriek Zaterdags weer stop gezet wor den. Desolate toestand in de rubber. Het bestuur van den Ned.-Indischen Plantersbond legde bij een audiëntie bij den Gouverneur-Generaal cijfers met be trekking tot de rubberindustrie over, waaruit het treurig beeld van dezen eer tijds zoo bloeienden tak van landbouw bleek. De verwachting werd uitgespro ken, dat zonder spoedige hulp van Re geering binnen enkele maanden 75 pet. der ondernemingen zullen worden geslo ten, hetgeen naast armoede voor een deel der inlandsche bevolking, de werkloos heid van 800 a 1200 planters zou betee- kenen. De gemeenten en de nialaise. Hulp van rijkswege? De ministers van Binnenlandsche Za ken en L. en van Financiën hebben zich naar het „Handelsblad" verneemt, tot Gedep. Staten der verschillende provin cies gewend met het verzoek een rapport in te dienen over den financieelen toe stand van de onder hun college ressor- teerende gemeenten. Naar verluidt zou men binnenkort de indiening kunnen verwachten van een wetsontwerp, beoogende uit 's Rijks kas op korten termijn gelden beschikbaar te stellen, ten einde onder deze buitenge wone omstandigheden de gemeenten, wel ke daaraan behoefte hebben, aan kasgeld te helpen, onder bepaalde voorwaarden, door het rijk te stellen. Het wetsontwerp zou een tijdelijk ka rakter dragen. Een gelukkige gemeente. Bij de aanbieding van de gemeentebe groting voor 1932 hebben B. en W. van Leimuiden den raad medegedeeld, dat de financieele toestand der gemeente zoo gezond is, dat het aantal opcenten op de personeele belasting kan worden verlaagd tot 20. Opcenten op de gemeentefonds belasting of vermogensbelasting worden niet geheven. Het dansvraagstuk. Naar de „Nederlander" van bevoegde zijde verneemt, heeft de Regeeringscom- missie in zake het dansvraagstuk in de afgeloopen week haar rapport aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die in samenwerking met zijn ambtgenoot van Justitie, de bedoelde commissie in het leven riep, ingezonden. Het schijnt in de bedoeling te liggen, om binnenkort het reeds gedrukte rapport openbaar te maken. Bond van landpachters. De studiecommissie uit den Bond van Landpachters heeft een nieuw urgentie program ter vaststelling aan het hoofdbe stuur aangeboden. Besloten werd aan het bondsbestuur nog voor te stellen, zoo mogelijk in iedere pro vincie één der bondsbestuursleden aan te wijzen, die onder leiding van en in sa menwerking met den algemeenen secreta rie de propaganda regelt. Binnenland. Een onderzoek naar den financieelen toe stand der gemeenten. Het drama te Ovezand. Veroordeeling tot vijf jaar. Buitenland. Nederlaag der arbeiderspartij in Enge land. Weer een conferentie over de herstelbe talingen? De toestand op Cyprus. Eveneens zal aan het bondsbestuur worden geadviseerd, te trachten in iedere provincie een bureau op te richten ter voorlichting der leden betreffende ver pachtingen, te huur of te koop zijnde boer derijen, pachtkwesties enz. Deze bureaux behooren onder leiding van een bonds- bestuurslid te komen. Moeilijkheden credietvoorziening. Het Tweede-Kamerlid de heer Kor- tenhorst heeft aan dien minister van Arbeid!, Handel en Nijverheid, de vol gende vragen gesteld: Heeft het die aandacht van den minister getrokken, dat het onder de tegenwoor dige omstandigheden voor vele onderne mingen onmogelijk is geworden, credieten ta verkrijgen onder verband van schepen en van onroerend' goed? Is de minister niet van oordeel, dat het hierdoor in vele gevallen onmogelijk is geworden, om zoowel in aanbouw zijn de schepen on bouw- en aanverwante wer ken ta voltooien, alsook om nieuwbouw ter hand' te nemen, met gevolg, dat de werkgelegenheid in die bedrijven, in ge vaar wordt gebracht en bovendien aan vele andere daarmede verband houdende ondernemingen het voortbestaan onmo gelijk wordt gemaakt? Is de regeering bereid, in overleg te tred'en met de directie der Nederlandscfae Bank en mei, de daarvoor in aanmerking komende bankinstellingen, teneinde te be vorderen, do,t een tijdelijke organisatie in het leven wordt geroepen, waardoor deze soort van credietverleening weer mogelijk wordt gemaakt? Uitvoering Ziektewet. Het Tweede Kamerlid de heer B r a a t heeft den minister van Arbeid, H. en N. de volgende-vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de Raad van Arbeid te Apeldoorn den werknemer K. van Splunter uitkeering der ziektegel- den geweigerd heeft, omdat zijn werkge ver gedurende zijn ziekte hem het volle loon heeft uitbetaald? Is de minister bereid, maatregelen te nemen, dat voornoemden werknemer als nog zijn rechtmatige uitkeering worde toegekend, en hij het percentage van zijn loon in de vorige vraag bedoeld, dat hem als leening door zijn patroon werd ver strekt, kan restitueeren? Besmettelijke Ziektewet Het Tweed'e Kamerlid de heer K r ij g e r heeft aan de Ministers van Binnenland sche Zaken en van Arbeid!, H. en N. de volgendo vragen gesteld: Z\jn de ministers niet van oordeel, dat d'e uitvoering van art 18 van de wet van 21 Juli 1928 (besmettelijke Ziekte wet), vele gemeenten, vooral die tenplat- tenknde, financieel zeer zal bezwaren, althans in zeer vele gevallen méér dan in de huidige omstandigheden toelaatbaar mag worden geacht? Z\jn de ministers bereid te bevorde ren, dat uitvoering van art. 18 van de hierbovengenoemd'e wet worde uitgesteld tot betere omstandigheden verhooging van Lasten toelaatbaar maken? Proef met koplichten bij het spoor voldoet niet. Sinds 10 Februari 1930 had de Directie der Nederl. Spoorwegen voorgeschreven,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1