MOEDERS! Rattenplaag te Maastricht Telegrammen. Marktberichten. Radio-nieuws Advertentiën. Bezoekt Magazijn VAN ROON HAARDEN, KACHELS HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. WASCHMACHINES WRINGERS. A. VAN ROON RATINÉ JONGENS- en MEISJESJEKKERS M. VAN LDD - K. Noordstraat - Middelburg „De Kapellenaars" Adverteert in dit Blad, 1 Een kop geeft energie voor den geheelen dag. en U doet Uw voordeel. UITVOERING VAN Te koop op de hofstede te Arnemuiden, it i\ ■per door Tjarige scharen- pnd gisteravond Imsterdamsche boer gevraagd (stallen en stak lierbij lette hij pn hij bijna over uit de richting deed een stap jlottig. Hij werd poor zoover men een samenge- JSt. Elisabeths- |k zijn toestand iien eerst meen- |de ongelukkige igen overleden, tusschen |e n. De motor- daar gisteren en, welke over I ingereden. Drie en door de ver- Ie kanten uit |geloopen. De te ren constateer- vondingen had- ling in een zie- )e drie mannen luis te D even ed heeft, stond l woonster l02-jarigen leef- len mevrouw F. fnhem's oudste wijlen notaris lod te Rot- |s de eerste zen- rtterdam aange- i Kloos heeft d, en omstreeks mee in Rotter- i de stad is het nt de 800 gram. stèren bij aan- in die winkels chenke gegeven, ik 8 winkels te rood verkoopen. ed in elkaar te doeling, als de en autotrein el- e auto-trein zou ervoeren. Een trein mee, om, ifect uit zou val- erder te sleepen invoer te waar- -6000 Belgische en over de 8 inder eten van mej. L. te drie dagen taal nende dame be- ierop attent ge ril langs de ach- ,ng tot het per- in hoogst em- aapkamer aan. ed zonder hulp, e deed de zieke eervoeren. Haar dijk. air in e f- s e r d. Zondag- hemsche politie d. W., commis- nhem. vermoeden van luis van Bewa- icht. De aange- van de Fa. H. v. sionnairs in ef- s is deze firma verklaard, den steun, llesex (Eng.) is len, van 'n man uto op na hield, ter hoe hij er in en, antwoordde nnissen had. De taanden en trok steun. Zijn fa- Ie auto in huur- 'smaands voor 15 shilling 's De rechter was van die dingen l Engeland den t. Als zulke din- et systeem van liamanten trein. Za- Harwich naar len uit Antwer- evatte. Daar uit verpen juist die n is, vermoedt Antwerpen van rijn voorzien en door een troep auwdieven. De Londensche ;enwoordig hun lunch bij voorkeur staande, sinds iemand meent ontdekt te hebben dat dit het mid del is om te voorkomen dat men 's middags op het kantoor slaap krijgt. De doktoren beweren dat zulks onzin is en dat de ver klaring wel zal zijn, dat zij die staande eten, zich met lichtere kost tevreden stel len dan zij die er bij gaan zitten. Tragische dood. Zondag ochtend is de alleenwonende 82-jarige mevr. wed. B. te Den Haag tengevolge van een droevig ongeval om het leven ge komen. Vermoedelijk tengevolge van het aanste ken van een gaskacheltje op haar kamer, op de eerste verdieping van het perceel Perponcherstraat 114, vatten haar klee- ren vlam. Toen buren het onheil bespeur den was mevr. B. reeds overleden. Niet onwaarschijnlijk is het, dat zij door den schrik bewusteloos was geraakt; haar gedeeltelijk verkoold lichaam werd leu nende in een stoel aangetroffen. Het brandje, dat op zichzelf weinig te beteekenen had, werd door de brandweer gebluscht. Brandstichting. Op last van den officier van justitie te Amsterdam is naar het Huis van Bewaring aldaar overgebracht P. de K., brievenbesteller te Uithoorn, die bekend heeft, verleden jaar het café met woonhuis en schuur, bewoond door de familie J. Kroonen, t'e Uithoorn, in brand te hebben gestoken. Dat café is toen geheel afgebrand, en de bewoners hebben zich met veel moeite kunnen red den. Het behoorde toe aan P. de K. en was hoog verzekerd. Een brutaal stukje. Een (weetal stakende cartonbewerkers uit Hoogkerk, hebben dezer dagen een bru taal stukje uitgehaald. Met een motor bootje zijn ze over het Leekstermeer ge varen, de Rodervaart in, waar zij in de z.g. Bargerpetten, tloebehoorende aan een inwoner van Roden, een dertigtal ber ken-boompjes hebben gerooid. Ze hebben ze in de boot geladen, en toen de veld wachter van Roden de reuk er van kreeg, en een onderzoek bij hun woningen instel de, bleken de boompjes reeds geplant in hun tuin te staan. Een bekentenis bleef toen niet lang meer uit. OUD-MINISTER VAN GIJN OVER DE CRISIS. Loonsverlaging over heel de linie gewenscht? Oud-Minister Dr A. van Gijn heeft in een onderhoud met het „Hdbl." zijne in zichten over de huidige crisis ten beste gegeven. De heer Van Gijn meent, dat er alle aanleiding is om te vermoeden, dat de huidige crisis in duur vroegere crisis perioden zal overtreffen. Al de oorzaken, die tot den bestaanden toestand hebben geleid, zijn niet in eens te genezen. „Men zoekt die oorzakenover al. In China en in Genève, in Oost en West, en men ziét daarbij, mijns inziens, te veel over het hoofd, wat ik beschouw als de meest directe oorzaak, die voort vloeit uit al de diepere oorzaken: de werk loosheid, waarvan de hoofdoplossing moet zijn een algemeene loondaling. De arbeid is ten gevolge van die vele ongun stige omstandigheden niet meer den geld prijs waard, dien men er voor vraagt. De arbeidskooper (ik geef dit woord de voor keur boven het, mijns inziens niet juiste „werkgever", wijl immers de arbeid wordt gegeven door wien hem presteert en genomen door wien de gelegenheid biedt om te werken),moet een te hoogen prijs betalen, met het gevolg, dat het be drijf niet meer Ioonend is, en het perso neel geheel of gedeeltelijk wordt ontsla gen. Was die prijs geringer, de kansen om te blijven produceeren zouden enorm stijgen Nu maken de groote kosten van de leniging der werkloosheid de produc tiekosten hooger en wat aan den arbeid kan toevallen, alweer lager. „Indien ik loonsverlaging bepleit, ben ik mij er ten volle van bewust, dat dit een middel is, waartoe men niet licht vaardig dient over te gaan, b.v. niet als spoedig' weer de mogelijkheid van stijging wordt voorzien. Er zitten voor den arbei der zoowel materieel als psychisch, on aangename kanten aan vast. Wat het materieele nadeel aangaat dat zal érg meevallen, omdat de kosten van levens onderhoud ook verder zullen dalen en de arbeider er dus met het geringere loon niet slechter aan toe zal zijn dan vroe ger, toen hij meer verdiende, maar het le vensonderhoud duurder was. „Rest: het tweede nadeel: Het psychi sche. „De loonsverlaging, stel dat die een feit wordt, zal den arbeider een illusie ontnemen, een schoonen droom doen ver liezen. „Wat toch is het geval! „De leiders der vakvereenigingen heb ben het in de tijden van stijgende loonen steeds doen voorkomen, alsof niet de eco nomische verhoudingen, maar hun macht de loonen bepaalde. Wat hebben zij ge daan, die vakvereenigingsleiders, waar van een aantal ongetwijfeld te goeder trouw is geweest? Zij riepen den arbei der toe: „Als je je bij ons aansluit, gaat je loon naar boven!" Maar zij waren niet de motor, die de zaak (het loonpeil) naar een hooger punt optrok, doch hebben slechts de plank langs welken het ge vaarte naar boven ging, met zeep be smeerd, zoodat de weg naar boven werd vergemakkelijkt. De motor die trok, dat waren de gunstige economische omstan digheden, en wat het geldloon betreft, soms de daling van de waarde van het geld. Nu., is d« omslag gekomen. Eg de leiders zijn aan hun fatsoen wel "ver plicht nu óók te toonen, dat de vakver eenigingen óók in dezen de macht heb ben: de macht om de daling te voorko men, maar al wat ze doen kunnen op den duur is om nu de plank stroef te maken; zij bestrooien die met zand; zóó wordt het naar beneden gaan bemoei lijkt. Dat de leiders wel inzien, dat sterkere krachten de geldloonen omlaag trekken en al blij zijn, als dit buiten hen om ge schiedt, leert Engeland ons, waar de La- bourpartij zich er niet tegen verzet heeft, dat door de vermindering van de waarde van het pond op slinksche wijze het reëele loon werd verlaagd, een methode, die ik in ons land onder geenerlei omstandig heid zou willen toepassen." „Loonsverlaging ik herhaal het is een gebiedende eisch, maar dan: loons verlaging over de geheele linie. Wat baat het, of men, onder het motto, dat een export-industrie niet met het buitenland kan concurreeren in deze bepaalde bran che, zooals hier en daar reeds is geschied, de loonen verlaagt? „Dit alleen helpt den exporteerenden fabrikant heel weinig. Want ook de land en watervrachten moeten omlaag, de kos ten van de emballage, van drukwerk; van het adverteeren; van electriciteit en gas, z Ifs van de tram, moeten eveneens goed- kooper worden. En dat kan alleen, als in alle vakken, óók in de beschutte be drijven, de loonen omlaag gaan. De ex portindustrie alleen verlagend, zal men in de concurrentie met het buitenland vaak met 10 pet. daling niet zooveel be reiken als door een daling van 5 pet. over de geheele linie. En in de export bedrijven is het loon reeds het laagst." Als algemeene levenshouding werd ten slotte door Dr Van Gijn aangegeven: „Leeft sober, maar overdrijft het niet, want dan maakt ge nog meer kapot." Oplichting op groote schaal. 's GRAVENHAGE. Naar wij vernemen is gisteravond te 's Gravenhage waar hij zich tijdelijk gevestigd had, aangehouden Jhr J. F. v. d. B. als verdacht van ver duistering van een aanzienlijk bedrag (vermoedelijk ongeveer 7 ton) ten nadeele van de assuradeursfirma Kröller. Jhr v. d. B. was vroeger firmant in deze zaak, doch toen zijn medefirmanten meenden dat hij zich aan onregelmatig heden schuldig maakte werd de zakenre latie verbroken. Later is toen een aan klacht bij de politie gevolgd. Verdachte is naar Rotterdam overgebracht. Laval in Amerika. NEW-YORK. De Fransche minister president Laval is kort na middernacht uit New-York vertrokken. Op het afscheidsdiner dat de Fransche Kamer van Koophandel te New-York hem aanbood verklaarde Laval over zijne besprekingen met Hoover: van nu af we ten we waar we staan, wat wij willen en wat men van ons verwachten kan. Het resultaat der besprekingen zal on getwijfeld zijn een nauwere samenwer king tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk, teneinde de Fransche cultuur te beschermen tegen de gevaren waaraan zij is blootgesteld. Laval vermeed nadere bijzonderheden over de onderhandelingen te Washington doch verklaarde dat zijn reis niet vergeefs is geweest. BOEKAREST. Het Roemeensche dorp Gropepi is door een groote brand geteis terd, waardoor voor zoover thans be kend is 20 huizen in de asch zijn gelegd. Men vreest dat het vuur nog Yerder om zich heen zal grijpen. De opstand op Cyprus. LONDEN. Op het eiland Cyprus zijn gisteren nieuwe Engelsche troepen uit Egypte aangekomen, terwijl te Nicosea pantserauto's zijn gearriveerd om ge bruikt te worden bij eventueele straatge vechten. Het voorbeeld dat Gandhi in Indië ge geven heeft zal door de bewoners van Cy prus gevolgd worden, door het organisee- ren van een burgerlijke ongehoorzaam heidscampagne. Een groote menschenme- J nigte heeft zich naar Limasol begeven I om daar zout te winnen en het regeerings monopolie te breken. Wisselkoers. Amsterdam, 27 Oct., 2.30 u. Parijs 9.70—9.72. Londen 9.569.68. Brussel 34.4334.47. New-York 2.46 Vi2.46%. Berlijn 57.65—57.75. GOES. Op de graanmarkt van heden 27 October was d'e aanvoer klein met kal- men handel. Genoteerd werd voor Chevaliergerst f-5.50f610, kookerwten fllf 12.25, kroonerwten f,11f 12, schokkers f 11— f 20, bruine boonen 'f 9f 10.50, maan zaad f20f23, mosterdzaad f 18.50, per Hectoliter. Eieren per 100 stuks f6.90, per 25 st f 1.721/2, per stuk aan part. 8 cent; Een deneieren 6 ct., poeleieren 4 ct. Boter per kilo f 1.30, per halve kilo 65 ct., per pond aan part. 75 oent. F,a- brieksboter verkocht a 80 cent. Noteering V. P. Z.: Aanvoer 7344 st. ïTsjt 17,20 per 100 stuks. GOES, Veiling"vereniging „Zuid-Be veland". Groentenveiling van 26 October 1931. Kassnijboonen 43, Spruiten 1014, Spinazie 14, Augurken 111, Kroten 2, Uien 2, Aardappelen (poters) 1.50, Wijn peen 3.303.60, blauwe druiven 40, Frambozen 34, Tomaten 722 gld., alles per 100 K.G.; Bloemkool le soort 69, idem 2e soort 24, Roodekool 15, Wit- tekool 23, Savoijekool 25, Kropsla 0.60—1.10, Andijvie 1.10—1.40, Witte Komkommers 1, Groene idem 2, Prei 0.60 0.70 gld. per 100 stuks; Kroten 3, Prei 3 gld. per 100 bos. MIDDELBURG. 26 October 1931. Z. bl. aardappelen 1.16, bonte aardappelen 72, koolrapen 1, uien 13, spruiten 618, veldsla 321, witlof 1828, spinazie 4 13, postelein 1221, stokprincessen 53 54, princosseboonen 35, kassnijboonen 3949, rentegevers stok 48, Roem van Holland1 ,Jias 5052, per kilo. Callebas- sen 0.52.5 per stuk, chrysanthen 2 cent per stuk. pompoenen 26 cent per stuk. Witte kool 51 ct. per 100 K.G. Peen 25, Rapen 1.54, Kroten 1.5 4.5, rammenas 0.51, prei 2.56, boe- rek ooi 2.54, savoije kool 1.55.5, r. kool 1.54.5, witte kool 4, knolseld'erie 1.55.5, selderie 1.53.5, peterselie 1 1.5, andijvie 0.51.5, kropsla 0.52.5, radijs 1, bloemkool 121 per stuk, kist of bos. VLISSINGEN. Veiling van 26 Oct. Blauwe druiven 3139, tomaten 1121, tuinzoet 11, Gron. Kroon 713, Goud- reinet 714, zure bellefleur 26, zcete bellefleur 7, grauwzoet 69, grauwzuur ,8 sterappel 711, Campagnezoet 6, ganze- bout 10, Princesse Noble 1116, erm- gaard 6, Perzikappel 7, Hondsmuil 57, lemoenappel 10, Bismack 11, Zwijndrecht- sche wijnpeer 5, N. Poiteau 516, Bé Clairgeau 213, Bé Aremberg 10, ponds peren 57, Gieser Wildeman 712, klei- peer 35, winterlouwtje 8, mispels 3, uien 46,5, spinazie 78, koolraap 1 1,5, spruiten 1319, wijnpeen 11,5, kleine peen 11,5, princessen 3249, snijboonen 5758, Pronkboonen 17 ct. al les p. K.G. Eendeieren 44, poelje-eieren 47 ct. beide p. 10 stuks. Boerekool 1,5, roode kool 23, savoye kool 13, bloemkool 116, sla 0,51, witkrop 0,5, perzikken 9 c., alles p. stuk. selderie 0,53,5, prei 4—6,5, peen 3,55, kroten 3, rapen 3,54,5, dahlia's 2,5, chrysanthen 9 ct:., alles p. bos; veldsla 4 7, andijvie 1440, peterselie 12 ct. alles p. kist. Blauwe aardappelen 31, witte id. 3335 ct., beide p. 10 k.g. Programma van Woensdag 28 Oct.: HUIZEN. 1875 M. Uitsl. NCRV-uitz. 8 Schriftlezing. 8,159,45 Gramofoon. 10 Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11 Harmonium spel m. m. v. sopraan. 12.15 Gramofoon. 12.30 Concert (viool, fluit, cello, piano). 2 Chr. Lec tuur. 2.30 Gramofoon. 2.453.45 Alg. Ned. Zendingsconferentie. 3.45 Concert (viool-piano). 5 Kinderuur. 8.159.00 Concert. Chr. Kinderkoor „Zanglust" C. Kroeze, piano. 9.00 Ouderuurtje. 9.3011.00 Concert NC- RV-klein orkest. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. VARA-uit- zending, 10 uur v.m. VPRO. DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Orgelcon cert. 1.50 Orkestconcert. 3.50 Sym- phonieconcert. 5.05 Orgelconcert. 7.05 Mendelssohns orgelmuziek. 8.35 Symphonieconcert. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond vein 28 Oct.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, over dag iets zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 uur: 770. Licht op voor fietsers: Woensdag 5 u. 18. Voor de vele bewijzen van deel neming, gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Zuster, Behuwd-zuster en Tante WILLEMINA VERHAGE, Wed. van A. Ton, betuigen wij onzen hartelijken dank inzonderheid aan Dr v. d. Harst, voor zijn betoonde hulp, en de Zusters Kosten en Schaberg voor de liefderijke verpleging. Namens de Familie: J. TON. Grijpakerko, 27 Oct 1931. Een halve boterham, een kop thee. soms nog een be schuit en dan aan den arbeid. Uw lichaam krijgt niet voor de helft, wat het toch hoog noodig heeft. En dat in onzen zenuwachtigen, gehaasten tijd. die aan het lichaam zulke enorme eischen stelt! Vult toch in elk geval dat haas tige „ontbijt" aan met een kop Ovomaltine. Het bevat de voor Uw lichaam noodzakelijke bestand- deelen in aangenaam smakenden en geconcentreerden vorm. Vertegen*, i KERKHOFF 6 Ca - N«u.ukade 373 - Amsterdam-W. EN Langeviele 217, Middelburg. Nu het gure Jaargetijde nadert Is het voor Uw kinderen een genot warme kleeding te kunnen aantrekken, zoo* dat zij tegen de weersverandering bestand zijn. WIJ HEBBEN EEN PRACHTSORTEERINQ: Beige, Lichtblauw, Donkerblauw en Bruin TRUIEN PULL-OVERS - RIJBROEKEN Dc GRIFFIER DER STATEN VAN ZEELAND maakt bekend, dat ter Provinciale Griffie verkrijgbaar zijn de Notulen van de eerste ge wone zitting in 1931 van de Provinciale Staten van Zeeland, bevattende tevens het stenogra fische verslag van het ver handelde tegen betaling van 11.— franco per post fl.25. op 30 en 31 OCTOBER te KAPELLE, in „Obadja". Lichtbeelden, Zang, Elfjes en Kabouters. Medewerking van de fluitclub „Internos Quintet". Aanvang 7 uur. - Entrée 25 cent MEDEDEELING. Zoolang niet de achter stallige ab nnementsgelden (f 137,50) door net Agentschap A. JANSE Jr., B 149, Sint Laurens zijn afgedragen, zal de bezorging door een ander ge schieden. Zij die nog geen abonné zijn, vrage gratis proefnummer. Beslist aardig voor de lange winteravonden. De Administratie „Groot Rotterdam", Stationsweg 24, Rotterdam. In Febr. 1930 werden de Maastrichte naars door een rattenplaag bezocht en een drogist ter plaatse verkocht toen zeer veel Rodent. Van twee gebruiker» zond hij ons attesten, - zoowel de Heer M. Drummen, grossier in koloniale waren, als een Zeepfabrikant verklaar den vol lof, dat zij met één doosje Rodent de ratten en muizen finaal hadden uitgeroeid. In tal van pakhuizen, waar levensmiddelen liggen opgeslagen, richten ratten en muizen onbereken bare schade aan. Laat U niet langer door dit ongedierte benadeelen, - koop nog heden een enkele doos Rodent a 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. Geen rat ot muis kan de aantrekkings kracht van Rodent ontkomen. - Imp.; Fa. B. Meindersma Den Haag E3? bewoond door dhr. K. B o o n e P z. 16 OLMEN op het cf, 37 OLMEN op d' ..ofweide, en 14 OLMEN op de weide langs den straatweg. De boomen zijn gemerkt en moeten vóór 1 Maart a. s. zijn weggevoerd. Onkosten 61/3 °/o- Inschrijvingsbilletten voor een of meer perceelen of voor de massa in te leveren bij Notaris JONKERS te Goes, vóór 4 November a. s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3