No. 23 Dinsdag 27 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes DOCTOREN ZEGGEN Agentschap Ass.-My „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Lalior" Buitenland. Binnenland. werkt als gorgelen Belangrijkste Nieuws. Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, A b o n n e m e r t r n r ij s: Pflï 3 waanden, ner n«8t, Losse nummers aJoaasja Pr ij 9 der Advertentie n: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V Niet Rome maar recht. Toen in 1869 Groen van Prinsterer het onhoudbare van de politiek der conser vatieven in het licht stelde, schreef het vrijzinnige dagblad „Het Vaderland": „Wel mogen wij liberalen dankbaar zijn jegens den doorluchtigen bondgenoot, die zoo onverwacht onze partij heeft ge kozen." De juistheid van deze opmerking werd door Groen ontkend. Hij vroeg rectificatie. Immers: „Niet de partij der liberalen koos ik. Met de liberalen koos ik op de consti tutioneels kwestie, de partij van het recht." Indien de hier door Groen van Prinste rer gemaakte onderscheiding ook later in het oog was gehouden, dan zouden heel wat artikelen tegen de Antirevolutionaire partij in de pen zijn gebleven. Van zekere zijde is men er steeds op uit, omdat men daarvan politiek voordeel verwacht, de voorstelling te wekken als zou de A.R. partij de zijde van Rome hebben gekozen. Dit is in strijd met de feiten. In strijd met de waarheid. Niet de partij van Rome koos de A.R. partij. Met de R.K. Staatspartij koos zij aller eerst op onderwijsgebied, de partij van het recht, voerde zij den strijd tegen de toepassing van de revolutiebeginselen. De onrust op Cyprus. De Engelsche minister van Koloniën deelt mede, dat de toestand in de steden op Cyprus minder gespannen is, behalve te Kirenias, waar het gepeupel Zondag de Engelsche vlag naar beneden gehaald en de Grieksche geheschen heeft. Er wer den troepenversterkingen gezonden en men is thans den toestand meester. Gisteren zijn nog meer troepen uit Egypte aan wal gezet en naar Kirenias gezonden. De verbindingen met Kirenias zijn thans afgesneden. Er zijn ook troepen gezonden om het hoofd te bieden aan den nieuwen toe stand, die ontstaan is te Limassol. Een groote menigte heeft zich daar bij het Zoute Meer verzameld en is overgegaan tot het inzamelen van zout, wat een re- geeringsmonopolie is. De algemeene toe stand wordt buitengewoon gespannen genoemd. Er wordt ook onrust gesignaleerd te Famogasta, waar een betooging is gehou den, echter zonder incidenten. De verkiezingen in Zwitserland. Ofschoon de volledige uitslag van de Zwitsersche kamerverkiezingen nog niet bekend is, neemt men toch aan, dat de poging van de socialisten, om de sterk ste partij in de kamer te worden, mis lukt is. Het aantal kamerleden is gedaald van 198 tot 187. Vermoedelijk zal de verdeeling in de nieuwe kamer als volgt zijn: Vrijzinnigen: 52, verlies 6. Socialisten: 49, verlies 1. Katholieken: 44, verlies 2. Boerenpartij: 31, onveranderd. Liberalen: 5, verlies 2. Communisten: 3, winst 1. Sociaal-politieke partij: 2, verlies 1. Evangelische volkspartij: 1, gelijk. Al is de communistische de eenige par tij, die een zetel gewonnen heeft, zij is over het algemeen in geheel Zwitserland eerder verzwakt dan versterkt uit den strijd gekomen. Werkverschaffing in Frankrijk. De Fransche regeering heeft een pro gramma voor werkverschaffing uitge werkt, volgens hetwelk 300.000 arbeiders voor een jaar werk zullen hebben. Het betreft in hoofdzaak den aanleg van wegen en havens, electriciteitsver- zorging en andere werken van openbaar belang. De regeering verlangt hiervoor een cre- diet van 3 milliard francs en zal de ka mer verzoeken, het wetsontwerp ten spoe digste af te doen, om met de werkzaam heden zoo spoedig mogelijk te kunnen be ginnen. Grandl te Berlijn. Officieel wordt medegedeeld: Ter ge legenheid van de aanwezigheid van den „Voorkomen is beter dan genezen". Waarom neemt U dan geen Locarbits Groene Kruis Hoestnonbons vóór U verkouden bent? Ziet toe dat U de echte krijgt. Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken, Grandi, te Berlijn hebben tus- schen hem en den rijkskanselier uitvoe rige politieke besprekingen plaats gehad. In aansluiting op de openhartige ge- dachtenwisseling, welke de rijkskanselier bij zijn bezoek aan Rome kon hebben met het hoofd der Italiaansche regeering, werden bij deze besprekingen alle groote politieke en economische problemen van internationaal belang aan een bespreking onderworpen. De oplossing dezer proble men wordt van dag tot dag dringender. Bij de beraadslagingen, welke met groote openhartigheid en in vriendschap- pelijken geest werden gevoerd, werd vér gaande overeenstemming bereikt nopens de beoordeeling van den toestand en de noodzakelijkheid van zekere maatregelen, als gevolg biervan ingezien. In het bijzonder kwam aan beide zijden de overtuiging naar voren, dat de afdoen de bestrijding van een crisis, zooals thans de wereld teistert, zonder een gemeen schappelijke samenwerking der betrok ken naties niet qiogelijk is en dat deze samenwerking, indien zij wil leiden tot resultaat, moet berusten op een weder- zijdsch vertrouwen en wederzijdsche ach ting. Het resultaat van Washington. Gisteren is de Fransche premier Laval weer scheep gegaan naar Europa. Het vijfdaagsche bezoek aan den president en de leidende persoonlijkheden der Ver- eenigde Staten is weer voorbij. Men heeft gehoord van langdurige onderhandelin gen, van incidenten zelfs; er zijn commu niques gepubliceerd, maar helderheid is in de sombere situatie nog allerminst ge schapen. Psychologisch van het hoogste belang is het incident Laval-Borah geweest. Maar het is op een voor Borah vol komen bevredigende wijze opgelost. Laval heeft hem een zeer hartelijken brief ge bonden, waarin hij het „misverstand" betreurde. Hun „debatten" hebben echter tot weinig resultaat geleid, en Borah moest zelfs mededeelen, dat „hun ziens wijzen op het einde der conferentie niet dichter bij elkaar stonden dan bij het be gin." De in het communiqué vastgelegde re sultaten zijn drievoudig. lo. zal de handhaving van den gou den standaard als grondslag voor het wereldvertrouwen, als een essentieele fac tor voor het herstel beschouwd worden; 2o. is de noodzakelijkheid betoogd, dat vóór de beëindiging van het Hoover-mo ratorium een nieuwe basis voor de re- geeringsschulden, d.w.z. voor de herstel en schuldenbetalingen op den grondslag van het betalingsvermogen gevonden wordt; 3o. is de hoop uitgesproken, dat de ont- wapenings-conferentie den vrede op hech ter en reëeler grondslagen zal vestigen. In één opzicht hebben de besprekingen echter tot een absolute ontgoocheling ge leid: voor zooverre op het oogenblik te beoordeelen valt, zijn de kansen der aan staande ontwapeningsconferentie door deze besprekingen alles behalve gestegen. Laval's reis naar de Vereen. Staten zal aldus met zeer gemengde gevoelens be schouwd worden. In politieke kringen, te Washington is men dan ook algemeen teleurgesteld over het officieele gemeenschappelijke communiqué der besprekingen tusschen Laval en president Hoover. Men betreurt bet, dat het president Hoover niet is gelukt, Laval tot politieke concessies in het vraagstuk der ontwa pening te bewegen. Sommige bladen verwachten maatre gelen voor het economisch herstel. De „New York Times" ziet maar één zin van beteekenis in het communiqué, n.l. waar sprake is van de handhaving van den gouden standaard. Vele Fransche bladen verklaren onom wonden, dat het resultaat zeer mager is. De bizondere correspondent van Havas noemt bet echter den eersten stap in de rinchting van de internationale samen werking, daar als eerste taak van de ont- wapenings-conferentie de organisatie van duurzame grondslagen voor den vrede wordt genoemd. Het herstel-vraagstuk is nu verbonden met het vraagstuk der oor logsschulden, zoodat de vrijheid van han delen van Frankrijk bewaard blijft. De „Avenir" zegt, dat men niet bedroefd moet zijn over het geringe resultaat. Hoo ver heeft zijn besprekingen nog niet be ëindigd. De reis zal 400.000 franc kosten; we hebben duurdere reizen gekend. Sneeuw. In het Kanaal is de eerste sneeuw, die gepaard ging met een ijzigen Noorden wind en een hevigen zeegang gevallen, zoodat de scheepvaart groote vertraging ondervond. Ook uit verscheidene plaatsen in het Noorden van Engeland en uit Schotland wordt een vrij groote sneeuwval ge meld. In het Zwarte Woud is door een sneeuwstorm aanzienlijke schade aange richt. Talrijke boomen werden ontwor teld. De telefoon- en telegraafverbindin gen werden op vele plaatsen verbroken. De treinen hebben aanzienlijke vertra ging. Naar uit München wordt gemeld, lag de stad München gisterochtend onder een dikke sneeuwlaag. De meeste treinen komen met groote vertraging ter bestemming aan. Te Mün chen lag gisterochtend op sommige plaat sen 40 c.M. sneeuw. Ook in de Allgau viel reeds 20 c.M. sneeuw, zoodat het verkeer ernstig werd belemmerd. Ernstige onlusten te Gelsenkirchen. Gisternacht is het te Gelsenkirchen tot ernstige botsingen gekomen tusschen po litie en communisten. Een groep commu nisten keerde zingende huiswaarts. Eenige Schupo-beambten vermaanden hen tot stilte. Er ontstond een twist en weldra kwam het tot een gevecht, waarbij van bei de zijden van vuurwapenen gebruik ge maakt werd. Een opperwachtmeester werd gedood terwijl blijkbaar ook een der com munisten gewond werd, doch door zijn kameraden, die ten slotte de vlucht moes ten nemen, werd meegenomen. Nog in den loop van den nacht werd in het communistische volksgebouw huis zoeking gedaan. Tien mannen werden ge arresteerd en een hoeveelheid wapens en geschriften in beslag genomen. Het volks gebouw werd door de politie gesloten en bezet. In totaal werden 40 personen gear resteerd. Korte Berichten. De sovjet-regeering heeft besloten met ingang van 1 November a.s. de loo- nen in de Russische metaal-industrie met 15 pet. te verhoogen, teneinde op deze wijze de productie op te voeren. Te Tanger is de algemeene staking afgekondigd. Bijna alle winkels en fabrie ken zijn gesloten. Er heerscht rust. De Economische Commissie van den Volkenbond is Maandag bijeengekomen. Hoofdpunt der besprekingen was de vor ming van een instantie voor arbitrage en verzoening inzake geschillen van economi- schen aard. De Koningin-Moeder in Italië. Uit Varese wordt aan de „Gorriere del- la Sera" o.m. het volgende gemeld: De Koningin-Moeder van Nederland heeft haar verblijf in Italië beëindigd en is naar Lugano- vertrokken, vanwaar zij haar reis naar Den Haag zal voortzetten. Niettegenstaande haar voornemen om slechts twee weken in Varese door te brengen, is zij er bijna een maand geble ven. i 1 Het verblijf van Koningin Emma is eenvoudig en rustig verloopen te midden der laatste herfstgasten. De oude statige dame, die steeds in het zwart is gekleed, wilde niet, dat er speciale zorgen aan haar en haar gevolg werden besteed en had verzocht in de gemeenschappelijke eetzaal van het hotel de maaltijden te ge bruiken. Het ontbijt werd tegen negen uur op haar kamer gebracht, samen met de zeven Hollandsche en Duitsche kran ten, die zij iederen ochtend ontving. Te gen tien uur kwam H.M. naar beneden om het dagprogramma te bespreken, dat altijd een lange wandeling bevatte. De auto bracht haar vaak naar het Varese- meer en H.M. keerde dan te voet terug. Na een lichte lunch maakte zij vaak 25, 4$ en M cu. het voorkomt verkoudheid. groote autotochten. Verscheidene keeren heeft zij Milaan bezocht, waar zij zilver werk, kanten, zijde en brocaat kocht en bezoeken bracht aan het Castello Sforza, den Dom en de musea. Haar bijzondere belangstelling hadden de Italiaansche zij den stoffen en zij heeft dan ook een keer een zijdefabriek te Como bezocht. De Koningin-Moeder is gisteravond te 8 u. 10 met den Duitschen D-trein te Arn hem aangekomen en vandaar per auto naar Het Loo gegaan. De guldens van voor 1920. De minister van Financiën brengt, in aansluiting aan de bekendmaking, welke is opgenomen in de Staatscourant van 16 April 1931 No. 73 ter algemeens kennis, dat de inwisseling der buiten omloop ge stelde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, bij alle postkantoren, bijpostkantoren, hulppostkantoren en poststations, alsnog mogelijk zal zijn tot ultimo December 1931. R.K. boeren contra Regeering. Het orgaan van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond bespreekt het bericht, dat de regeering niet zal afwijken van haie liberale vrijhandelspolitiek, doch dat minister Ruys de Beerenbrouck een wetsontwerp zal indienen, dat verband houdt met de vraagstukken, die in den allerlaatsten tijd met betrekking tot den invoer zijn gerezen en dat aan de regee ring bij buitengewone gebeurtenissen de bevoegdheid zal geven, om bij wijze van noodmaatregel bepaalde voorzieningen te treffen. Het agrarische orgaan zegt daarvan o.a.: „De mededeeling over het zich heuden der Regeering aan „haar liberale han delspolitiek" in dezen tijd zou o.i. slechts kunnen beteekenen, dat de Regeering moet verdwijnen in het belang van heel ons volk. Laat ons hopen, dat de Regee ring haar voorstellen ten spoedigste in dient, want klaarheid is een der voor naamste zaken waaraan we behoefte heb ben." Fraude bij Financiën. Naar het „Vad." verneemt, zal de mi nister bij de behandeling van de begroo ting in de Tweede Kamer uitvoerige me- dedeelingen doen over de verduisteringen bij het departement van financiën. In ver band daarmede is dan ook geen commu niqué verstrekt, gelijk indertijd in uit zicht was gesteld. De Successiewet en de daling van effecten Op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw van Italie-van Embden: Is het den minister bekend, dat bij de bestaande regeling van de Successiewet het voorkomt, dat erfgenamen, die ter wille van de successiebelasting gedwon gen zijn over te gaan tot het realiseeren van hun effectenbezit, bij de tegenwoor dige catastrofale daling van nagenoeg alle waarden een zoo geringe waarde in geld ontvangen, dat niet alleen de erfenis geheel verloren is, maar dat soms nog sommen moeten worden bijbetaald, het geen zelfs tot faillietverklaring leiden kan? Is de minister bereid een tijdelijke af wijking van de bepalingen der Successie wet ten dezen in overweging te nemen? heeft de minister van financiën geant woord: 1. Gevallen, als in de eerste vraag be doeld, zijn den ondergeteekende tot dus ver niet bekend geworden. Wel uiteraard gevallen, dat effecten, die verzilverd moe ten worden voor de betaling van succes sierechten, tegen een lageren koers ver kocht zijn dan den koers, waarop zij stonden op den sterfdag, welke laatste koers de basis vormt voor den aanslag. Dit zal wel steeds, zij het thans bijzon der vaak, voorkomen, doch kan op zich zelf geen reden zijn tot ontheffing. 2. Doen zich gevallen voor, als in de eerste vraag bedoeld, dan kan artikel 83a*) der Successiewet worden toegepast, dat in een vroegeren boozen tijd juist mede voor dergelijke gevallen gemaakt is. Buitenland. Minister Reymer in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Oplichting op groote schaal te Den Haag. Binnenland. Het resultaat van Washington. Grandi te Berlijn. De toestand op Cyprus. Verkiezingen in Zwitserland. Winterweer in verschillende landen. Geen kommies-examen. In 1932 zal geen examen voor kommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen worden gehouden. Tachtig arbeiders ontslagen. Bij de N.V. Van der Sandens Stoom- schoenfabriek te Veldhoven zijn, naar V. D. meldt, met ingang van gisteren tachtig arbeiders ontslagen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeen geroepen te gen Woensdag 4 November, des middags 12 uur, in welke vergadering mededee ling zal worden gedaan van het besluit der Centrale afdeeling. De voorzitter is voornemens, aan de Centrale afdeeding voor te stellen, onmid dellijk na de openbare vergadering een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. Bij deze wetsontwerpen zijn o.a. dat, houdende regelen betreffende den rechts toestand van de militaire ambtenaren; dat, inzake uitkeeringen aan de z.g. mo bilisatie-slachtoffers; dat, betreffende den Economischen Voorlichtingsdienst, en dat tot goedkeuring van het verdrag van Oslo tot economische toenadering. Art. 82a geeft den minister bevoegd heid, in bijzondere gevallen kwijtschel ding of vermindering te verleenen van krachtens de wet verschuldigde rechten. De volgende voorstellen zijn verschenen: Verbouwing S.S. Zeeuwsdh- Vlaanderen. Op de nog aan te bieden begrooting 1932 komt een post voor ad f 140.000 voor ver bouwing van het s.s. Zeeuwsch-Vlaan- deren van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. Aangaande die verbouwing ontvingen Ged. Staten in dertijd een bij het voorstel afgedrukten brief van den directeur van genoemden dienst en hebben zij daaromtrent de mee ning en eene raming van kosten gevraagd aan het Ingenieursbureau voor scheeps bouw M. A. 'Cornelissen te Amsterdam. Met het voorstel van den directeur om het «chip te doen verlengen, het dek daarvan te verbreeden en de stoommachine-instal latie met ketel er van te doen vervangen door eene Dieselmotor-installatie, kunnen Ged. Staten zich ook op grond van het ingewonnen rapport, volkomen vereenigen. Met het oog op het nog steeds toe nemend vervoer van automobielen en meer andere omvangrijke objecten achten zij het bovendien gewenscht, dat eventueel ook tot de aan het slot van den brief van het bureau Cornelissen bedoelde vergroo ting van de laadruimte op 'het dek van het schip wordt overgegaan. Gelijk uit het rapport blijkt, worden als dan de kosten geraamd op rond f 140.000 Ged. Staten stellen voor dit bedrag voot het beoogde doel beschikbaar te stellen. Zij voegen er nog aan toe, dat door hen ook nog wordt overwogen om het s.s. Luc- tor et Emergo eenzelfde verbetering te doen ondergaan; de mogelijkheid daarvan wordt bo.rei.de onderzocht- Ged. Staten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1