Gemengd Nieuws. Leestafel. Kerknieuws. Rechtzaken Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. f 67.800, tegen f 83.500 voor het tweede halfjaar 1931 en de gewijzigde begrooting van het voormalig Burg. Armbestuur over het eerste halfjaar 1931, waarop de sub sidie der gemeente met f 1500 is ver hoogd. Goes. Calvé Delft. De weg naar het hart, zegt het spreekwoord, leidt door de maag. In hoeverre dit juist is, zij in het midden gelaten. Zeker is, dat, wat in de keuken gebeurt, op de stemming van het gezin van veel invloed kan zijn. Hiertoe een weinig mee te werken is het doel van de demonstraties van Galvé- Delft, waar een bekwame kok door practische bak- en braadproeven aan toont, hoe het best partij is te trekken van de keurige receptenboekjes, welke bij iedere huisvrouw bekend zijn. De aanwezige vertegenwoordiger geeft bovendien alle gewenschte inlichtingen. Nadere bijzonderheden vindt men in de annonce in dit blad. Verzuimt dus niet de annonce aandachtig te lezen en ervan te profiteeren. Hansweert. De detacheering van den surnumerair J. Nikkels, ter inspectie al hier, wordt met 1 Nov. a.s. ingetrokken. lerseke. Op Woensdag en Donderdag a.s. zal alhier een gastentoonstelling ge houden worden. Door het euvel, dat in deze gemeente geen geschikte gelegenheid was, kon de gasfabriek niet eerder ex- poseeren en demonstreeren, doch nu de nieuwe zaal van dhr J. Nolet geopend wordt kan het daar geschieden. Wat de tentoonstelling zelve betreft, vernemen wij, dat de Junk erf abrieken een keurcollectie zullen exposeeren op het gebied van baden, geysers, drukautoma- ten, warmwatertoestellen enz., een en an der op gas en waterleiding aangesloten. Gasfornuizen in verschillende uitvoe ring, gascomforen, en een complete bak kersoven in bedrijf zullen worden geëx poseerd door de welbekende Senking- werke. Verder zullen ook nog verschil lende haarden, gasradiatoren enz. worden tentoongesteld. Gedurende beide dagen zullen des middags door twee personen, verbonden aan het gemeentelijk gasbe drijf te Leiden, kookdemonstraties worden gegeven. Wij wekken allen uit de omgeving op eens een kijkje op deze tentoonstelling te gaan nemen, terwijl de verschillende bak kers uit de omliggende plaatsen zeer ze ker den bakkersoven zullen gaan zien. Wemeldinge. Zaterdagnamiddag is het klipperschip „Bona Fide", schipper Har- tog, geladen met suikerbieten van Sint Maartensdijk naar Dinteloord, alhier bin nen geloopen, doordat een der zeilen ten gevolge van den hevigen wind stuk sloeg. Riiland-Bath. Vrijdagavond hield de afdeeling „Het Groene Kruis" alhier een ledenvergadering. Besproken werd het aankoopen van een nieuwe lighal. Door de commissie voor wijkverpleging en t.b.c.-bestrijding werd aan de vereeniging voorgesteld een gemaakte lighal aan te koopen, daar deze in prijs aanmerkelijk lager was, dan eene, welke door de alhier wonende timmerlieden kon worden ge bouwd, hetgeen gebleken was uit een ge houden inschrijving. Na drukke bespreking werd besloten een gemaakte lighal aan te koopen. De jaarwedde van den bode werd op voorstel van het bestuur met f 15 ver hoogd. Breskens. Naar aanleiding van een in gesteld onderzoek heeft het bestuur van Vreemdelingenverkeer besloten in 1933 weer een Jaarbeurs te organiseeren. Thclen. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur, werd een begin van brand ontdekt op de hofstede van den heer Dalebout. Direct werd de brandklok geluid en de spuit was spoedig onderweg. Ook de bur gemeester was spoedig op het terrein aan wezig. Het bleek, dat een gedeelte van den zolder boven het wagenhuis in brand stond, welke spoedig met emmers water werd gebluscht, zoodat de spuit onvor- richterzake terug kon. De brand was ontstaan in een kistje met bollen en zaad, welke op genoemden zolder stond. Een zoon van D verklaar de Zaterdagmorgen nog op den zolder te zijn geweest met een brandende pijp, zoodat vermoed wordt, dat een vonk hier uit terecht is gekomen in de kist met de droge uienbollen. Door de politie zijn de overblijfselen der kist in beslag genomen. De schade is zeer gering. Serooskerke CW.). De eigenaar van „Noordhout", dhr W. alhier, zal zijn pachters 10 en 20 pet. reductie op hun pacht geven over 1931. Dit geldt ook voor de pachters van zijn andere goederen. Het huwelijk van een ge detineerde. De talrijke belangstel lenden, die zich gewoonlijk aan de Groen markt te 's-Gravenhage bevinden om het voortdurend komen en gaan der trouw lustige paartjes gade te slaan, zijn 1.1. Woensdag getuige geweest van een brok je diepe levenstragiek. Op een gegeven oogenblik stopte n.l. een luxe auto voor den ingang van het stadhuis, waaruit een gedetineerde uit 't huis van bewaring stapte, die tusschen twee rijksveldwachters in voor den amb tenaar van den burgerlijken stand werd geleid, waar zijn bruid en de wederzijd- sche familieleden en kennissen reeds za ten te wachten. Nadat het huwelijk was voltrokken, had een kort, ontroerend af scheid plaats tusschen het jonggetrouw de paar, dat op zoo tragische wijze een nieuw leven ging beginnen. De bruidegom werd daarna op dezelf de wijze als hij gekomen was, weer naar zijn cel in de Casuaristraat teruggeleid. De trouwdag was wèl kort Belgisch brood te Rotter dam voor 11 cent. Een circulaire ge richt „aan mevrouw", deelt mede, dat van a.s. Maandag af een Belgisch im porteur te Rotterdam Belgisch brood zal verkrijgbaar stellen voor 11 cent per brood van 800 gram. (Vermoedelijk wa terbrood). Moordaanslag te StomiVp- wijk. Zaterdagochtend omstreeks 7.45 uur heeft zich te Stompwijk bij den groentenkoopman J. B. en zijn gezin een drama afgespeeld. De vrouw van J. B. had in gezelschap van den kostganger M. ontbeten, terwijl J. B. nog boven lag te slapen. Tijdens dit ontbijt heeft de vrouw, wellicht in over leg met den kostganger, het plan opge vat, haar man te vermoorden; zij heeft althans een pan water laten koken en is daarmee naar boven gegaan, waar zij het kokende water over haar man heeft uitgestort. Door zich op te richten, kreeg de man ook het kokende water over het aangezicht. Overdekt met brandwonden en gillende van pijn snelde hij de straat op; bij omwonenden werd hij binnen ge dragen. Een dokter liet hem direct ver voeren naar St Antonius Hove te Voor burg. De toestand van den groentenkoop man wordt hopeloos geacht. De kostganger heeft bloodshoofds met den hem toebehoorenden vrachtauto de vlucht genomen. De vrouw meldde zich zelf bij de poli tie aan. De vrouw is al eens vroeger de echtelijke woning ontloopen. Een potter. Omstreeks 1 uur Donderdagnacht hoorden buren gekreun in een perceel aan de Gedempte Sloot in Den Haag. Een surveill eerend agent van politie verschafte zich door inklimming toegang en vond den 85-jarigen alleen- wonenden Van D. in vervuilden toestand op den grond liggen. Op den man werd een bedrag van f 1024 aan contanten, be nevens een spaarbankboekje ten bedrage van ruim f 2000 gevonden. Hij genoot ouderdomsrente. Verder werd o.a. aangetroffen corres pondentie, waaruit bleek, dat Van D. fi- nancieele ondersteuning bij de Diaconie had aangevraagd. Inbraak te Amsterdam. Toen Donderdagmorgen het personeel van een firma op het kantoor in de Rus tenburgerstraat te Amsterdam kwam, bleek het, dat 's nachts inbrekers de in het kantoor staande brandkast hadden gefor ceerd. De politie deed een vreemde ont dekking. Op het eerste gezicht leek het alsof de brandkast werkelijk geforceerd was, doch een nauwkeurig onderzoek maakte uit, dat deze forceering slechts schijn was. Het slot bleek door middel vap. een sleutel ge woon te zijn geopend. De sleutel werd in het kantoor aangetroffen. Uit de brand kast was ruim f 400 gestolen. Daar men eenig vermoeden had omtrent de daders, zijn enkele personen streng na gegaan en gezien hun gedragingen heeft men gistermiddag drie mannen gearres teerd en opgesloten. Na het verhoor bleek, dat een der man nen gedurende enkele dagen in het kan toor werkzaam was geweest. Hij had kans gezien den sleutel weg te nemen. Met twee vrienden was hij' 's nachts te rug gekomen en had de inbraak gepleegd. Oogenschijnlijk had men willen doen voor komen, dat men de brandkast had gefor ceerd; daarom had men deze beschadigd. Een vierde persoon scheen op den uit kijk te hebben gestaan. Zijn arrestatie kan worden verwacht. Waardeloozebloemen. In de laatste dagen zijn in het Westland groote hoeveelheden bloemen op de mest vaalt geworpen. De bloemenkweekers la ten vele bloemen te velde staan, welke door kooplieden in massa goedkoop worden opgekocht. Een pretjtige schoon dochter. Dezer dagen kwam de weduwe G. wonende te Appingedam tot de ontdek king, dat een kistje met f 300 uit haar huis was verdwenen. Aangifte bij de ma rechaussee volgde en uit het onderzoek bleek, dat een schoondochter van de oude vrouw hieraan debet was. Zij bekende het feit te hebben gepleegd, het geld had zij er uit genomen en daarna het kistje in het kanaal geworpen. Muur ingestort. Zaterdag morgen stortte te Gestel-Eindhoven een muur in van de in aanbouw zijnde wo ning van den heer K. De steiger waarop zich de aannemer met drie werklieden bevond, stortte naar beneden. Tot over maat van ramp kregen de mannen ook nog een deel van den muur op zich. Allen werden gewond en liepen bovendien in wendige kneuzingen op. De werklieden moesten naar het Gasthuis worden ver voerd. De aannemer kon per auto naar huis worden gebracht. Ongeloofelijke kinder mishandeling. Voor de recht bank te Berlijn is een ongeloofelijk geval van kindermishandeling behandeld. De ^noeder, een 28-jarige vrouw, stond te recht onder beschuldiging, dat zij door verwaarloozing, slechte voeding en zeer ernstige mishandelingen den dood van haar 2^-jarig dochtertje heeft veroor zaakt. Het kind was met longontsteking in het stedelijk ziekenhuis opgenomen en stierf daar na twee dagen, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen Bij het geneeskundig onderzoek bleek, dat het kind over het geheele lijf sporen van mishandeling vertoonde. Het had zelfs een groote open hoofdwonde, klaar blijkelijk veroorzaakt doordien het kind tegen een scherpen kant van een meubel gestooten was. Bij de behandeling van de zaak bleek dat de beklaagde, die zelf aan tuberculose en een hartziekte lijdt, zes kinderen heeft gehad, van wie er nog slechts één leeft. De overige zijn als slachtoffers van de tuberculose gestorven. De man, een dronkaard, mishandelde vrouw en kind. Doch ook de moeder mishandelde haar kind. De rechtbank nam voor beklaagde ver zachtende omstandigheden aan, zoodat zij slechts tot negen maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Na den moord te Culem- b o r g. Dezer dagen heeft tiotaris Schou ten te Gulemborg een schrijven gericht tot „de erfgenamen van wijlen Gerritje van Wiggen", waarin gezegd wordt, dat de weduwe Haverman een bedrag groot tweeduizend gulden onder zich heeft, waarvan zij de herkomst niet weet. Het vermoeden aldus de brief is gere zen, dat deze gelden afkomstig zijn van de op zoo tragische wijze om het leven gekomen Gerritje en Thomas van Wiggen. De weduwe wil derhalve deze gelden in overleg met de justitie onder de erfgena men verdeelen. De notaris stelt den erfgenamen voor, dat dit bedrag wordt uitbetaald onder af trek van tien procent, welk percentage ten goede komt aan de weduwe HaVer- man. Zij verkeert op het oogenblik in be hoeftige omstandigheden. Kolendampvergiftiging. Zaterdagmiddag te half vier vervoegde zich aan de woning vein den heer V. te Santpoort een dame, die echter na her haaldelijk bellen geen gehoor kreeg. Zij waarschuwde omwonenden en nadat men in het huis was binnengegaan vond men mevrouw V. dood op haar stoel bij de kachel zitten. Het bleek dat zij door ko lendampvergiftiging was overleden. In de slaapkamer lag de heer V. be wusteloos te bed. Men slaagde erin zijn levensgeesten weer op te wekken. Dokters visite per draad- 1 o o z e. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ving de rijksradio-telefoon dienst een bericht op van een schipper, die met zijn trawler in „de Wielingen", nabij de Engelsche kust zat. De man had een wond aan zijn been gekregen en wilde een dokter consulteeren. Zaterdagmorgen om 9 uur heeft men hem met een dokter van het Roode Kruisziekenhuis te Den Haag in draadlooze verbinding gebracht. De geneesheer stelde zijn vragen en ver telde den zeeman, hoe hij zijn been voor- loopig had te verzorgen. Hoewel het beide partijen gespeten zal hebben, dat de televisie nog niet rijp ge noeg is mag dit wel een frappant staaltje der onbegrensde mogelijkheden der radio heeten. Ratten. Te Heusden heerscht een rattenplaag. Een vierjarig kind van den heer C., dat te bed lag is door een rat aangevallen en ernstig in een lip en de kin gebeten. De weg der eenvoudigen, door P. Keuning. Uitgevers Bosch Kou- ning, Baarn. De heer Keuning geeft hier opnieuw een aantal Groningsche schetsen. Hij toont zich een scherp opmerker die het leven ziet en die het ook weet uit te beel den, zoodat anderen het ook zien. Het zijn voor het meerendeel eenvou dige menschen, die hier worden getee- kend. Menschen met zonden en gebreken, die vaak met zichzelf een zwaren strijd hebben te voeren, maar in wie ook de kracht der genade soms heerlijk open baar wordt. Wie de Groningsche plattelandsbevol king kent, zegt bij het lezen van deze schetsen telkens weer: naar het leven ge- teekend! Zóó zijn ze, de stoere boeren, voor wie stand en geld van zooveel be- teekenis zijn; de jonge menschen voor wie de liefde meer is dan stand en geld; de boeren en de knechten, die zoo ver van elkaar af staan, door een breede kloof van standsverschil gescheiden, maar door de werking van het Christelijk levensbe ginsel dichter bij elkaar gebracht. Buitengewoon mooi is de laatste schets van een ouderling, die jarenlang en met veel trouw de gemeente gediend heeft en die, als de „verplichte aftreding" wordt ingevoerd, heftig geschud wordt, maar die grooter en grooter wordt naarmate hij dieper buigt. Deze schetsen mogen vele lezers vin den. Hier is Christendom en kunst, of wil men: echt Christelijke kunst. Het huisje achter den dijk, door P. Keuning. Uitgevers Bosch Keuning, Baarn. Een aantrekkelijk jongensboek, waar van heel wat goeds te zeggen valt. Het is spannend, vol avonturen, maar het is toch niet zoo, dat de jongensstreken ver heerlijkt worden. Het kwaad wordt wel degelijk kwaad genoemd, zonder dat hier bepaald „gepreekt" wordt. Om inhoud en strekking in alle opzichten aan te be velen. Ouders, die voor verjaardagen of an dere gelegenheden voor hunne jongens een geschikt boek zoeken, kunnen „Het huisje achter den dijk" wel als No. 1 op het lijstje plaatsen. Ze kunnen zich bij voorbaat van de dankbaarheid van hun kinderen overtuigd houden. Van beide boeken geldt, wat van al de uitgaven van Bosch Keuning kan wor den gezegd, dat de uitvoering tip top in orde is. Het Zedelijkheidsvraagstuk. Een nieuwe bundel lezingen. Uitgave van N.V. J. M. Bredee's U.M., Rotter dam. De Kerkeraadscommissie van de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam inzake het zede lijkheidsvraagstuk heeft ook in den vori- gen winter enkele autoriteiten bereid ge vonden over deze materie hun licht te ontsteken. Door Dr J. van der Spek werd gespro ken over „De sexueele nood der rijpende jeugd"; door Dr J. A. vor der Hake over „Verzoeking"; door Ds W. A. Hoek over „Geestelijke zoutzakken"; door Jonkvr. C. M. v. Asch v. Wijck over „Kan de jeugd zichzelf helpen?" en door Dr J. Lam- merts van Bueren over „Sexueele gevaren en zedelijke kracht". Het valt toe te juichen, dat deze toe spraken in druk zijn verschenen zoodat er nu de gelegenheid is ze rustig te lezen en ze op zich in te laten werken. Vragen van dezen tijd, brandende vraagstukken, worden hier behandeld in de taal van dezen tijd. Wij sluiten ons gaarne aan bij den wensch van Ds P. G. de Vey Mestdagh in zijn in leidend woord: „Moge dit boekje, dat zich als een bescheiden getuige aandient, wer kelijk gelezen en ernstig overdacht wor den. Moge het medehelpen om de oogen te openen voor de gevaren en om het hart te ontvlammen tot krachtige tegenweer, waarvan wij de bron toch immer weer moeten zoeken bij dien Christus-koning, die ons van Isrels' God gegeven is." 'Het geval Ds Engels man. Wij hebben indertijd melding ge maakt van het feit, dat Ds Engelsman, Ned. Herv. predikant te lerseke, in over leg met zijn kerkeraad, weigerde de vacan te beurten te vervullen te Schore en te Biezelinge, welke gemeenten weigerachtig blijven de bijdragen voor de kas voor de predikantstractementen te voldoen. De kerkeraden van deze gemeenten hebben Ds E. daarop aangeklaagd bij het classicaal bestuur te Goes, dat hem in zijn vergadering van 1 dezer een ernstige berisping heeft toegediend, en hem heeft gewaarschuwd, dat het, wanneer hij nog maals weigert de hem officieel opgedra gen beurten te vervullen, andere maatre gelen zal nemen. In verband hiermede schrijft men van Herv. zijde aan de N. R. Ct. Het geval is van meer dan incidenteel belang. Want de verdrietigheden en de schade, door de weigerachtige kerkvoog dijen aan de kerk toegebracht, treffen niet uitsluitend de plaatselijke gemeente, wel ker beheer aan haar zorgen is toever trouwd, maar het geheele ressort van den ring. Die veelvuldige vacaturen noodzaken immers de ringpredikanfcen bun eigen gemeente te kort te doen, doordat zij om den haverklap door vacaturebeurten bezet zijn. En bovendien onthouden genoemde kerkvoogdijen dezen plaatsvervangers dan ook nog het viaticum, waarop zij regle mentair recht hebben. De ring ontvangt namelijk het rijks- tractement, dat aan de vacante stand plaats verbonden is. Maar dit rijkstrakte ment hebben de betrokken gemeenten, die thans reeds een jaar of zeven vacant zijn, nimmer aan den ring afgedragen, zoodat deze allengs reeds een totaal bedrag van meer dan tienduizend gulden te kort is geschoten. Toen de predikant' in kwestie in April 1.1. te lerseke zijn intrede had gedaan, heeft hij getracht de betrokken gemeenten van haar verplichtingen te overtuigen, doch toen deze poging een ontoereikende uitkomst opleverde, heeft hij de kerk in gebreke gesteld, omdat deze eensdeels den weigerachtigen gemeente wèl haar plaatselijken predikant onthoudt, maar anderdeels de ringpredikanten dwingt, kosteloos hun hulp in een dergelijke ge meente te verleenen, tot schade bovendien van hun eigen gemeente, waarvoor zij' inzonderheid zijn beroepen en die hen voor hun arbeid bezoldigt. De vraag rijst, of men in dergelijke ge vallen niet beter had gedaan door ook den ringdienst reglementair op te schor ten, totdat! de betrokken gemeente haar verplichtingen nakwam. Waarom de wet tige inkomsten van den plaatselijken pre dikant wèl door een krassen maatregel als de onthouding van de handopening be schermd, maar de wettige inkomsten van den ring vogelvrij gelaten? Het spreekt inmiddels vanzelf, dat de stakende ringpredikant aan het kortste eind trekt. Dat anderen de wet overtreden geeft niemand het recht dit eveneens te gaan doen. Bovendien betreft het hier eigenlijk geen geschil tusschen de weiger achtige gemeenten en één bepaalden ring predikant, maar tusschen die gemeenten en den ring. Wel kan de ring alles aanwenden om de hoogere besturen te dwingen, de on willige kerkvoogdijen tot hun plicht te brengen. Sinds den afloop van het proces- Ouddorp is er aan een procedure voor den burgerlijken rechter geen risico meer ver bonden. De Synode en de Raad van Be heer zijn thans wel verplicht, door een reeks procedures kort en goed een eind te maken aan den misstand, welke steeds meer verdriet en onzekerheid in de ker kelijke organisatie veroorzaakt. In afwachting daarvan kunnen de rin gen zelf reeds him vo* lering op de - cante gemeenten bij den burgerleken rech ter aanhangig maken. De demonstratieve staking in den ring Kruiningen zal in dezen allicht aanspo rend gewerkt hebben. In verband hiermede wordt ons nog gemeld: De waarschuwing van het classicaal bestuur van Goes aan ds K. Engelsma, Ned. Herv. predikant te lerseke, in ver band met diens weigering om vacature beurten te vervullen in de gemeenten Schore en Biezelinge, heeft tot resultaat gehad, dat genoemde predikant op Zondag 18 October j.l. des morgens te Schore ver scheen om aldaar een vacature-beurt te vervullen. De kerkeraad van de Ned. Herv. kerk te Schore wist echter van niets en had dan ook op dit bezoek niet gerekend. Ds Engelsma moest dus onverrichterzake naar lerseke terugkeeren. Het classicaal bestuur zal nu moeten uitmaken wie de kerkeraad van Schore of Biezelinge zal waarschuwen indien ds Engelsma daar zal voorgaan. De keuring s-quaestie te A1 p h e n. De Alphensche vleeschkeu- rings-kwestie is thans in hooger beroep voor de rechtbank te 's Gravenhage behan deld. Men zal zich herinneren, dat de Al phensche winkeliers, daarin o.m. bijge staan door den Kon. Ned. Middenstands bond, een rechterlijke uitspraak hebben uitgelokt inzake de door de gemeente Al phen a. d. Rijn ingestelde verordening, waarbij o.m. de keuring van binnen de ge meente ingevoerde vleeschwaren verplicht werd gesteld. Men ging daarbij zelfs zoo ver, ook blikjes geconserveerde vleeschwa ren in deze verordening op te nemen. Tegen een der winkeliers, die geweigerd had de hem door een fabrikant te Oss toegezonden vleeschwaren ter keuring aan te bieden, was proces-verbaal opge maakt. In deze, voor de winkeliers te Al phen, zoowel als in verschillende andere gemeenten, waar een dergelijke verorde ning van toepassing is, zoo belangrijke zaak is eenigen tijd geleden door den Kan tonrechter te Alphen de verordening der gemeente niet verbindend verklaard, op grond, dat de keuring van vleeschwaren in de Vleeschkeuringswet, Kon. Besluiten en Algemeene Maatregelen van Bestuur uitmuntend is geregeld en de gemeente lijke wetgever zich heeft te onthouden om te dien aanzien nog bepalingen in het le ven te roepen. Conform den eisch werd ge daagde toen van rechtsvervolging ontsla gen. De officier van Justitie bij de Haagsche (rechtbank requireerde bevestiging van het door den kantonrechter gewezen von nis. De uitspraak werd bepaald op 5 Nov. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Zierikzee vraagt voor een van 5 tot 19 November te hou den winkelweek een subsidie van f 100. Het bureau stelt voor het bedrag te be palen op f80. De Raad van Beheer van de stichting Economisch Instituut voor den Midden stand, zond een schrijven in met verzoek voor 1932 f750 bij te dragen, Verleden jaar heeft de Kamer een ver zoek van gelijke strekking afgewezen en wilde op voorstel van het bureau af wachten hoe het instituut zou werken. Thans meldde de Raad van Beheer, dat loopende zijn onderzoeken betreffende de kruideniersbranche, de schoenwinkels, de prijsvorming in het slagersbedrijf en ver hooging van het nuttig effect van den menschelijken arbeid in de industriëele middenstandsbedrijven. De uitkomsten dezer onderzoekingen zullen gaandeweg gepubliceerd worden. In voorbereiding om eerlang te verschijnen zijn een overzicht van de hier te lande bestaande inkoop combinaties van middenstanders; 'n over zicht van de in de voornaamste biblio theken en bij het instituut bijeengebrach te middenstandsliteratuur en een Neder- landsche bewerking van een Zweedsche studie over kosten-analyse en prijscalcu- latie in den détailhandel. Verder ver scheen een rapport over de EDEKA-OR- GANISATIES en is een uitvoerig verslag houdende „Aanteekeningen over den Zwitserschen Levensmiddelenhandel" ter perse. Het Bureau stelt voor geen ver andering te brengen in de afwachtende houding. Naar aanleiding van het wetsont werp houdende wettelijke bepalingen om trent de rechtsverhouding van agenten en reizigers, herinnert het Bureau er aan, dat de Kamer destijds de regeering ver zocht deze zaak te laten rusten, toen een voorontwerp ter dezer 2ake ter ken nis der Kamer werd gebracht. Het Bureau staat thans nog op geheel hetzelfde standpunt als destijds en stelt voor een schrijven te richten tot de Tweede Kamer waarin de bezwaren tegen het wetsont werp worden ontvouwd. Naar aanleiding van het wetsont werp tot verhooging van het tarief van invoerrechten en wel van 8 op 10 pCt., herinnert het Bureau er aan, dat in 1924 de Kamer een verhooging van 5 op 8 pCt. niet in het landsbelang achtte en van oordeel was, dat aan het ontwerp een protectionistische strekking ten grondslag lag. Evenals in 1924 meent het Bureau, dat ook aan de voorgestelde ver hooging protectionistische strekking niet vreemd is en stelt voor ook tegen het tegenwoordige ontwerp een protest bij de Tweede Kamer te doen hooren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6