Maandag 26 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-My „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Labor" EERSTE BLAD. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. VEmmism W.REN werkdag, uit nummer bestaat uit 2 blade Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw A h o n e e =s t h u ij s; Per 1 maauden, franco aast. «2.— Losse nmnnvTO f 0,os Prijs der Advertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Versobering geen ramp. Van alle kanten wordt er geroepen om versobering. Zoo ongeveer alle „deskundigen" zijn 't er wel over eens, dat we leven op een te hoog niveau, en dat, zal het leven weer gezond worden, de schroef van het le venspeil moet worden terug gedraaid. Dit geldt voor publieke lichamen als Rijk, Provinciën en Gemeenten, maar hel geldt ook voor het persoonlijk leven. Nu is terecht de opmerking gemaakt, dat versobering wel niet aangenaam is, maar dat het toch ook geen ramp is. We zouden zelfs kunnen zeggen: ge lukkig degenen, die nog kunnen ver soberen, die nog niet leven aan de uiter ste grens, die dus nog bevoorrecht zijn boven vele anderen, wier inkomen zoó klein is geworden en waar het levenspeil reeds zóódanig is gedaald, dat er eenvou dig niets meer te versoberen valt. Intusschen: versoberen en versoberen zijn twee. Er zijn menschen, die versoberen in dézen zin, dat ze zichzelf niets ontzeg gen en hun goede leventje op den ouden voet voortzetten, maar dat ze bezuinigen op allerlei uitgaven voor Gods Konink rijk en voor Christelijke actie. Met een beroep op de noodzakelijkheid van versobering worden dan, onder bet genot van een lekkere sigaar en een geu rig kopje thee of wat dan ook, de bij dragen voor Kerk en Zending verlaagd, contributies verminderd enz. Welnu, zulk een versobering is zonder meer zondig. Wij moeten liever de zaak omkeeren. Er zijn velen, die zich moeten be krimpen. Die door den bitteren nood verplicht zijn hunne bijdragen voor allerlei doeleinden te verminderen. Maar laten dan anderen, bij wie dat niet bet geval is die dus bevoorrechi worden, hunne dankbaarheid toonen door hunne persoonlijke behoeften in te krimpen, maar hunne bijdragen te ver- fa o ogen. Zulk een versobering is geen ramp. Zelfs niet onaangenaam. Zulk een versobering kan vreugde ge ven en een zegen afwerpen. Het geschil tusschen China en Japan. De raadsresolutie aangenomen met de stem van Japan tegen. Er bleef Briand niets anders te doen over dan eerst de Japansche tegenvoor stellen en 'daarna de resolutie van den raad in stemming te brengen. De tegen voorstellen van Japan werden met één stem voor (van Josjisjawa) van de band gewezen, terwijl de resolutie van den rand eenstemmig, met uitzondering van Japan, werd aangenomen. De discussies waren verder van heel weinig belang. De raadsleden legden het volste vertrouwen in de toekomst aan den dag en maanden de openbare meening tot geduld. Alleen dr Szé liet een minder op timistisch geluid hooren. Hij zag de toe komst heel somber tegemoet. Alle sprekers brachten welverdiende hulde aan Briand, die zich tot nu toe op onvermoeibare wijze van zijn moeilijke taak gekweten heeft. Briand vergat niet om met klem de V. S. voor hun steun te bedanken. Men voorziet de mogelijkheid, dat de raadszitting, die op 16 November zal wor den voortgezet, te Parijs zal worden gehouden. In officieele kringen te Tokio wordt te verstaan gegeven, dat Japan, ofschoon het zich den ernst van een dergelijken stap ten volle bewust is beslist aan de verdragskwestie vast zal houden en ern stig zich de vraag zal stellen, of het niet beter doet, uit den volkenbond te treden, indien de volkenbondsraad weigert, bet beginsel van de heiligheid der verdragen te handhaven. Het agentschap „Indo Pacific" publi ceert uit Tokio volgend bericht,, dat onder voorbehoud wordt doorgegeven: Ongeveer 200 man Chineesche troepen hebben gisteren een aanval ondernomen op Soe-Schia-Toen, een voorstad van Moekden, en de telefoon- en telegraaflei- dingen doorgesneden. Zij werden door twee compagnieën van het garnizoen van Moekden teruggesla gen. In verband met dezen aanval, aldus be sluit de mededeeling uit Tokio, wordt de ontruiming van Mandsjoerije door de Ja pansche troepen thans onmogelijk ge acht. Overeenstemming te Washington. Zaterdagmorgen hebben president Hoover en minister-president Laval hun besprekingen over den economischen toe stand van de wereld beëindigd. De mi nister van buitenlandscbe zaken Stimson en de onder-secretaris van financiën na men aan de conferentie deel. Volgens een nader Reuter-bericht uit Washington is tusschen president Hoover en Laval een overeenkomst tot stand ge komen inzake coördinatie van de midde len der Fransche en Amerikaansche ban ken tot het stabiliseeren van de positie der wereld. Verscheidene punten moeten echter nog geregeld worden. Aan een bericht uit Washington ont- leenen wij nog, dat men bij de besprekin gen over de oorlogsschulden en het scha- devergoedingsvraagstuk eveneens vorde ringen heeft gemaakt. Volgens den goedingelichten correspon dent van de „Baltimore Sun" te Was hington bestaat er goede reden om te ge- looven, dat Hoover in groote mate het standpunt van Borah betreffende het ver drag van Versailles, veiligheid en ontwa pening deelt. Volgens de „Herald Tribune" heeft La- val door een der personen uit zijn naaste omgeving naar aanleiding van de ver klaringen van senator Borah laten ver klaren, dat hij niet naar Washington is gekomen om met senator Borah te pole- miseeren, of over een wijziging van het verdrag van Versailles te beraadslagen. Overigens gaf hij den journalisten den raad, geen invloed op zich te laten oefe nen door de verklaringen van senator Bo rah, aangezien deze slechts zijn persoon lijke meening heeft weergegeven en niet als voorzitter van de commissie van bui- tenlandsche zaken heeft gesproken. De uitlatingen van senator Borah heb ben te Parijs pijnlijke verrassing en te leurstelling gewekt. Communisten en dynamiet. Naar een telegram uit Berlijn meldt, deelt de politie-president mede, dat een huiszoeking bij een bekenden Berlijnschen communistischen ambtenaar geleid heeft tot de ontdekking van een groote opslag plaats van springstoffen. Behalve springstoffen werd ook nog materiaal gevonden ter vervaardiging van springstoffen. Daar de ambtenaar hier vooral ook om zijn onwettige activiteit in de jaren 1921'23 bekend is, werd ter opsporing van bewijsmateriaal het com munistische partijhuis, het z.g. Carl Lieb- knechthuis, onderzocht. Wanneer het on derzoek geëindigd zal zijn, kan thans nog niet worden vastgesteld. Duitschlands' grootste smokkelproces De rechtbank te Keulen heeft vonnis geveld tegen 10 leden van een smokke laarsbende, tegen wie in totaal 7 millioen mark boete en bovendien nog gevangenis straf werd geëiscbt, tegen de voornaamste beklaagden elk 20 maanden. De voorzitter noemde dit proces het grootste smokkelproces dat ooit voor een Buitsche rechtbank is gevoerd. Vijf beklaagden hebben in den tijd van 5 weken bijna 3 millioen stuks cigaret- ten naar Duitscbland gesmokkeld. Tijdens het requisitoir trachtte een der beklaag den zich de polsaderen te openen, zoodat hij hevig bloedend buiten de zaal moest worden gebracht. Korte Berichten. Grandi, de Italiaansche minister van buitenlandscbe zaken, is Zaterdagavond tegen 8 uur te Müncben aangekomen en vertrok met den nachttrein naar Berlijn, waar hij Zondagmorgen aankwam. Het einde van Gook, den leider der mijnwerkersfederatie in Engeland kan thans ieder oogenblik worden verwacht. In een oproep heeft hij de mijnwerkers opgewekt den vakbond trouw te blijven en de candidaten van de Arbeiderspartij tegen de Mac Donaldgroep te steunen. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat in de Finsche Bocht een ernstige scheeps ramp heeft plaats gehad. Het Duitsche stoomschip „Gratia" kwam in aanvaring met een Russische duikboot, die onmid dellijk zonk. Later wordt geseind, dat de geheele bemanning in veiligheid is. Te Halle is een geheime communis tische drukkerij ontdekt. Het drukkersma teriaal en politieke geschriften met straf baren inhoud zijn in beslag genomen. De Belgische minister-president heeft aan de gouverneurs der verschil lende provinciën, de Gedeputeerde Staten en de gemeentebesturen, een aanschrij ving gezonden waarbij dezen besturen ver zocht wordt hun buitengewone zoowel als hun gewone uitgaven door middel van de eigen inkomsten te dekken. Het aangaan van leeningen moet tot het uiterste mini mum worde beperkt daar de financieele toestand anders wel eens hachelijk kon worden. Belgisch brood. Het Nederlandsch Correspondentie bureau in Den Haag meldt: Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat naar aanleiding van den toenemen- den broodinvoer besprekingen hebben plaats gehad. Ten einde dezen broodin voer binnen normale perken te houden, zal een wettelijke voorziening noodig zijn Er zijn reeds stappen in deze richting gedaan en aangenomen mag worden, dat op de een of andere wijze binnen afzien- baren tijd de mogelijkheid zal bestaan, dezen crisisinvoer het hoofd te bieden. Werkloosheid in de steenindustrie. In verband met de omvangrijke werk loosheid onder de steenfabrieksarbeiders hebben de fabrieksarbeidersbonden den minister van arbeid verzocht, de uitkee- ring uit de werkloozenkassen reeds open te stellen op 15 October inplaats van op 1 November, zooals in de kasgeldregle menten is bepaald. Woningraad contra Regeering. Tusschen den Nationalen Woningraad en den Minister van Arbeid, H. en N. is een briefwisseling gevoerd over de aan vrage om toelating ingevolge de Woning wet van de Goöp. Alg. Joodsche Woning- bouwvereen. te Amsterdam. De regeering meende in dit geval de gevraagde toelating niet te moeten ver- leenen, omdat h.i. de vereeniging zich niet primair ten doel stelde arbeiderswoningen te bouwen en de regeering als norm voor baar beleid steeds had gesteld, dat toela ting van vereenigingen gericht moet zijn op wat met zekere speling naar boven en naar beneden wordt aangeduid als ar beiderswoningen. In een uitvoerig schrijven betwistte de Nationale Woningraad de juistheid van het regeeringsstandpunt, hetwelk z.i. uit ging van een te beperkte opvatting van het begrip „volkshuisvesting". De minister ging van bet standpunt uit, dat organisa ties, die primair middenstandswoningen bouwden, nimmer onder de Woningwet waren begrepen. De Woningraad legde daarop den minister een lijst over van vereenigingen, die primair middenstands woningen bouwden en wel degelijk door de regeering waren toegelaten, hiermede aantoonende dat de motiveering van de regeering onjuist was geweest. Na den minister nog eens dit schrijven in herinnering te hebben gebracht, ont ving het bestuur de mededeeling, dat een en ander in het regeeringsstandpunt geen verandering had gebracht. Het bestuur van den Nationalen Woningraad, heeft thans bij de regeering tegen deze han delwijze geprotesteerd. Loonsverlaging in de textielindustrie. Zaterdag is bij N.V. D. Jordaan Zo nen te Haaksbergen het volgende door aanplakking bekend gemaakt: Tot onze spijt dringen de hoogst ern stige tijdsomstandigheden ons de loonen te verlagen. Met ingang van den eersten betaaldag na Zaterdag 7 November, zullen de loo nen van al onze arbeiders zoodanig ver minderd worden, dat het eindloon met 5 pet. wordt verlaagd. Belastingverlaging gevraagd. De vereen, van Automobielbezitters in de Kring West-Friesland te Edam, de West-Friesche Bond van Vrachtlieden „Gemeenschappelijk belang" te Hoorn, en de Bond van Vrachtrijders „Recht en Plicht" te Alkmaar, hebben gezamenlijk een adres tot de ministers van Financiën en Waterstaat gericht, waarin zij verzoe ken, om de kleine bedrijven uit billijk heidsoverwegingen tegemoet te komen, hetzij door een uitzonderingsbepaling als de minister heeft geschapen t. a. z. van aanhangwagens, hetzij door de thans be staande belasting voor motorrijtuigen, val lende onder art. 3d van de Wegenbelas tingwet met 50 pet. te verlagen, hetzij langs anderen weg. Waar geen malaise heerscht. Uit een opwekkend woord van den straatprediker N. Baas in de „Amsterd. Kerkbode": le. Er is geen malaise op het Rem- brandtplein. Jongst!. Zaterdagavond en -nacht nam ik voor het eerst sinds mijn ziekte weer aan een nachtelijke tractaat- verspreiding deel. Welnu, ik heb zelfs in de jaren van de grootste O. W. niet zoo veel auto's zien voorbijsnorren als in de zen nacht. 2e. Er is geen malaise in het commu nistische kamp. In dienzelfden nacht zag ik de kalkers en plakkers onvermoeid bezig ons hun „Evangelie" te bood schappen. 3e. Er is geen malaise op het sport veld. Heeft u. j.l. Zondag de duizenden zien uitloopen, om den afgod van gummie te eeren? Welnu, zal dan het volk des Heeren over malaise klagen JUSTITIE-BEGROOTING 1932. Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Aan het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over het IVde hoofdstuk (Justitie) van de Rijksbegrooting voor 1932 is het volgende ontleend: Wederom werd den minister hulde gebracht voor zijn werkkracht en beleid. Gevraagd werd, of de minister zijn standpunt inzake de echtscheiding reeds nader heeft bepaald. Ook dit jaar werd aangedrongen op krachtiger bestrijding van pornogra fie. Vele leden .vroegen, of de minister zich in verbinding zou willen stellen met de vertegenwoordigers der pers, ten einde hen te bewegen tot meer matiging en selectie bij publicaties van afschuwe lijke moordaanslagen. Ten aanzien van beslag safelo ket werd gevraagd naar de plannen van den minister naar aanleiding van het advies der Staatscommissie-Limburg. Wederom werd aangedrongen op betere toepassing en anderzijds op intrekking van de Zondagswet: een verbod van lijkverbranding en wederinvoering der doo d s t r a f werden opnieuw bepleit en bestreden. Sommige leden klaagden over de hooge kosten van de bémopiïngen van noltari'ssen ten aanzien van open bare verkoopingen van onroerend goed en van het opmaken van hypotheekacten. Sommige leden brachten ter sprake, dat ten gevolge van het nog niet verschenen zijn van de Mem. van Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer betref fende het ontwerp-Pachtwet, dit ontwerp nog steeds niet in de Eerste Kamer is kunnen worden behandeld. Zij vroegen of de geruchten juist zijn, dat de regeering het dienstig oordeelt door het niet inzenden van de Memorie de behandeling van dit ontwerp uit te stel len. Geklaagd werd over dê trage behan deling aan het departement van aan vragen tot het verkrijgen van Kon. goed keuring op akten van oprichting van vereenigingen en tot het verkrijgen van de ministeriëele verklaring van geen be zwaar op akten van oprichting of wij ziging der statuten van naamlooze ven nootschappen. Men wees op de steeds toenemende ge varen van den weg ten gevolge van de roekeloosheid van bestuur ders van auto's en motorrijtuigen. Men was echter van meening, dat de straf maxima hooger zullen moeten worden gesteld. Het ware gewenscht, de ontne ming van het rijbewijs voor langeren tijd dan een jaar mogelijk te maken. Sommige leden vestigden de aandacht op de Deensche wet van 1 Augustus 1927 waarbij is bepaald, dat wegens het enkele feit, dat een auto- of motorbestuurder onder den invloed van sterken drank Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Justitie-begrooting. Geen gepensionneerden in rijksbetrekkin gen. Moordaanslag te Stompwijk. Buitenland. De toestand op Cyprus. De beraadslagingen te Washington. Het conflict ChinaJapan nog onopge lost. verkeert, onafhankelijk van de vraag, of eenig ongeluk heeft plaats gehad, het rijbewijs wordt ontnomen. Eenige leden achtten het gewenscht, dat aan rechters, evenals aan de mees te groepen van ambtenaren, op 65-jarigen leeftijd ontslag wordt verleend. Andere leden oordeelden die leeftijdsgrens te Sommige leden brachten ter sprake het geval van fraude bij het ministe rie van Financiën. Men vroeg, of de justitie zich in deze zaak heeft ge mengd, dan wel het de bedoeling is deze zaak ambtelijk af te doen. In verband met de toeneming der cri minaliteit werd versterking der politie ten plattelande, in het bijzonder van de marechaussee, zeer noodig geoor deeld. Eenige leden drongen aan op ver eeniging van de marechaussee, de Rijks- veldwacht en de militaire politie. Zij merkten daarbij op, dat naar hun ge voelen de Rijksveldwacht, wat betreft toezicht en discipline, bij het corps der marechaussee achterstaat. Verschillende feiten, in den laatsten tijd voorgevallen, hadden hen in die meening versterkt. De vraag werd gesteld, of de Regeering ernstige aandacht zou willen schenken aan het feit, dat zich in Nederland lang zamerhand een soort fascistische militie begint te vormen, met haar eigen wapens. Andere leden merkten hiertegenover op, dat dan zeker ook in stituten als die van de Roodefront-strij- ders en van de arbeidersburgerwacht niet vrij zouden uitgaan. UITSTEL NOODIG. Ingevolge art. 18 der wet van 21 Juli 1928 zijn de Gemeenten, welke de Kroon daarvoor aanwijst, verplicht, ten genoege van den Minister, de beschikking te heb ben over: één of meer gelegenheden voor vervoer, afzondering, waarneming, reini ging, ontsmetting en verpleging van per sonen en voor vervoer, reiniging en ont smetting van goederen. In een aan de Burgemeesters gerichte circulaire van 30 Sept. 1929, vestigt de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid de bijzondere aandacht op dit ar tikel en noodigt de Burgemeesters uit, hieraan, voor zoover de gemeente op dit punt nog niet is toegerust, spoedig hun zorgen te geven, voorstellen voor te be reiden, eventueel en bij voorkeur met andere gemeenten samen te werken, ter bereiking van dit doel. Deze voorbereiding heeft op initiatief en onder voorlichting van den Dienst der Volksgezondheid inmiddels plaats gevon den, doch tot uitvoering der plan nen is het, om de betrekkelijk hooge kos ten eraan verbonden, in menige gemeen te nog niet gekomen. Hoewel wij ons wenschen te onthouden van het uitspreken van een oordeel over de voorgestelde regelingen, waarvan, die voor Zuid-Holland en Zeeland be doelt een indeeling in resp. 10 en 8 dis tricten, elk met een centrumgemeente, meenen wij toch, zegt de „Standaard", te moeten opmerken, dat men gemeen ten, welke reeds een overeenkomst met een bestaande ziekeninrichting afsloten welke aan redelijke eischen voldoet en ongeveer gelijken waarborg voor opneming biedt als door den Minis ter wordt gewenscht, niet behoorde te dwingen en zeker niet in dezen tijd tot het doen van niet beslist noodza kelijke uitgaven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1