Ischias SLOAN'S Liniment dpunt Kerknieuws. Ingezonden stukken Het Vrouwenhoekje. Dammen. Dit beroemJe genees middel doodt pijn Sloan's gebruik is de erkende snelwerkende geneeswijze voor pijn. Breng het lichtelijk aan, zonder inwrijven, op de pijnlijke plek. Sloan's dringt door en brengt een verlichting, die beslist verbazend is. Millioenen hebben Sloan's met succes gebruikt voor het ver drijven van pijn. Schaf U nog heden een flacon aan. Gebruik het bij Rheumatiek, Lende jicht, Ischias, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen. een uurtje langs de langzaam aan be roemd geworden weg is gekuierd en daar na vergaderd in het raadhuis te Aarden burg. Van hetgeen op die vergadering is besproken of besloten, konden geen inlich tingen worden verstrekt. Doch uit hetgeen in de Raadsvergade ringen te Aardenburg en Sint Kruis is besloten, kunnen wij wel een gevolgtrek king maken over wat op de bedoelde con ferentie het eindresultaat is geweest. In de Raadsvergaderingen toch is besloten aan den heer Commissoris der Konin gin in de provincie te verzoeken een beslissing te nemen in de zoo tusschen de gemeenten Aardenburg en Sint Kruis, als tusschen de gemeenten of een der ge meenten en derden ter zake van de ver betering van den weg, tusschen die ge meenten bestaande meeningsverschillen, geschillen en andere moeilijkheden, zoo mede van alle mogelijke in de toekomst te rijzen meeningsverschillen, geschillen en andere moeilijkheden, zonder uitzon dering; en om zich onvoorwaardelijk bij de te dier zake te nemen beslissing te zullen neerleggen. De lieeren zullen het dus niet eens zijn kunnen worden, wat trouwens wel te voorzien was en het is wel zeer groote welwillendheid van den Commissaris der Koningin om in deze moeilijke kwestie zijn bemiddeling te willen verleenen. Laat men nu dus maar rustig afwachten. De zaak is nu in goede handen. Toch schijnt dit heel moeilijk te zijn voor sommige menschen. Een aardig staaltje werd daarvan reeds enkele dagen na bedoelde vergadering ge toond. Er is n.l. ook verschil tusschen de beide gemeenten over het aan te leggen fietspad. Oorspronkelijk was het plan, het aan te leggen met tegels, maar naderhand bleek het om verschillende redenen meer wenschelijk het aan te leggen met maca dam. Door abnormale ophoogingen van den weg, moest n.l. een stuk grond er naast worden gekocht en deze strook zon smaller kunnen zijn bij een macadam- fietspad, dan bij een tegelfietspad. Aar denburg nam dan ook aan het pad met macadam te leggen, maar Sint Kruis was er tegen. Dit was wel eigenaardig, daar het fietspad op het grondgebied van Aar denburg ligt en het dus Sint Kruis vrij on verschillig zou moeten zijn, hoe het werd gelegd. Maar iedereen zijn meugje. En de Commissaris zal ook hierin moeten beslissen. Maar nu werd er al dadelijk bij de bewoners langs den weg geleurd met een gezegeld verzoekschrift aan den Commissaris, om het fietspad aan te leg gen in tegels. Kwam dit nu van die bewo ners zelf, dan was het nog te verstaan, maar dit is niet het geval. Het was een getypt verzoekschrift, waarvan de maker voor ingewijden gemakkelijk aan te wij zen is. Tot nu toe is evenwel het resultaat gering geweest, daar niemand er op toe kende. Men schijnt dus de hulp van den opsteller niet' op prijs te stellen, wat ge zien de omstandigheden ook goed gezien is. De beslissing kan nu gerust aan Mid delburg worden overgelaten. We vermoe den, dat de oplossing van de eerste her senkronkeling zeer nabij is. Met de tweede zal het wel niet zoo gemakkelijk gaan. De oplossing der wa terleidingkwestie. En het wordt dan toch werkelijk langzamerhand tijd, dat er in een of andere richting een oplossing komt. Zoo wordt het toch al te dwaas. De oude waterleidingmaatschappij kan tot nu toe niet worden ontbonden, daar het daar voor vereischte stemmen-aantal ontbreekt. De kosten aan voorschotten van Rijk en enkele particuliere personen moeten toch ook eens betaald worden en de wagen zit zoo vast als wat. Nu is het bekend, dat sinds een jaar pogingen aangewend worden een water leiding op beperkter schaal te krijgen. In October 1930 is er in de verschillen de gemeenteraden gestemd over het 3 en 8 gemeentenplan. Het 3 gemeentenplan zou omvatten Terneuzen, Hulst en Sas van Gent, het 8 gemeentenplan eveneens deze gemeenten en daarenboven uit het Wes ten Aardenburg, Breskens, Biervliet, Oost burg en Sluis. Voor beide was door het Rijksbureau een plan opgemaakt, dat de rentabiliteit aantoonde. Het 8 gemeenten plan kelderde door de tegenstand van Biervliet en Sluis. Als Willem Beukels- zoon nog leefde, zou het misschien in Biervliet wel anders zijn gegaan en hoe Sluis zoo'n besluit kon nemen, voor een gemeente, die op allerlei manieren tracht het toeristenverkeer naar zich te trekken, is een raadsel, maar beide gemeenten stemden het voorstel af. Ja, politiek is een raar ding. Ik heb een heel klein kennisje, hij gaat nog naar de kleuterschool en als men hem vraagt, wat is politiek, dan zegt hij: Politiek is vies, en weet, Kinderen enspreken de waarheid. Maar dit tusschen twee haakjes. Het 8 gemeentenplan was dus van d9 baan en over bleef het 3 gemeentenplan. Doch hier was er een groote moeilijkheid. H't rcrfolccs v<y,*.rrv:>v Riik en Pro vincie was indertijd toegestaan voor ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen en nu was het gevaar niet denkbeeldig, dat voor een zoo beperkt plan als het 3 gemeentenplan geen renteloos voorschot zou worden ver strekt, te meer, daar Aardenburg, Bres kens en Oostburg toch ook gaarne van de partlij zouden zijn. In een vergadering van B. en W.'s der 6 trouw gebleven gemeenten uit Oost en j West werd dit in den breede besproken, met het resultaat, dat aan een commissie van 6 personen (uit elke gemeente één) werd opgedragen deze zaak nader te be zien en te trachten een ontwerp statuut op te stellen, dat de 6 gemeenten kon bevre digen. Deze commissie heeft heel wat ver gaderingen gehouden, had veel moeilijkhe den te overwinnen, maar kwam met de zaak klaar. Toen de zaak evenwel voor de Hooge Heeren, i.e. de B. en W.'s moest komen, heeft Sas van Gent roet in het eten gegooid, en als gevolg daarvan zal misschien ook dit eten niet meer te eten zijn. En nu krijg ik zoo juist het raads- verslag van Sas van Gent onder mijn oogen en als ik dat lees, vind ik het geen wonder meer, dat het al weer misloopt. Daar is aan den Raad een voorstelling van zaken gegeven, die, op zijn zachtst gespro ken, even bezijden de waarheid is. Daar werd n.l. medegedeeld, dat er nu werd ge komen met een 6 gemeentenplan, drie uit het Oosten en drie uit het Westen. Opge merkt werd daarbij, „dat dit weer een geheel ander voorstel was. Het was draai en en nog eens draaien". En dit liet de voorzitter passeeren of nog beter gezegd, hij zei eigenlijk precies hetzelfde met nog een sneer aan het adres van de commis sie. En dat, terwijl hij toch beter weet, tenminste kan weten. Het is uit den. treu ren gezegd, ook aan de heeren uit Sas van Gent, dat het plan niet was aan de zes gemeenten, maar aan de drie gemeen ten water te geven, maar dat de 6 ge meenten aandeelhouder zouden worden, en in de toekomst, wanneer het mogelijk zou zijn, onder dezelfde voorwaarden wa ter zouden kunnen betrekken. En de vele nieuwe raadsleden in Sas van Gent zijn eigenlijk misleid. Alleen de vroegere wet houder, de heer Neeteson, snapte hoe het in elkaar zit, maar zijn stem kon natuur lijk niet veel uitwerken. Maar het is onbe grijpelijk, dat iemand als de Burgemees ter van Sas van Gent, die op elke vergade ring zegt, dat hij zoo'n warm voorstan der van de waterleiding is, deze kans om de waterleiding te krijgen, heeft laten glippen, te meer, daar het geheel in de lijn is van het reeds in October 1930 ge nomen besluit, om het 3 gemeentenplan uit te voeren. En er is van 6 gemeenten nooit geen sprake geweest en nog niet. Het ia nog altijd het 3 gemeentenplan, uit te voeren door 6 gemeenten. En ik ver moed, dat wanneer de gemeeteraadsleden in Sas van Gent, precies hooren, hoe de zaak in elkaar zit, er nog wel eens een aardig nootje op de volgende raadsver gadering zal worden gekraakt. Met dat al zit het wagentje vast. Zouden de B. en W.'s zich in dezen uitersten nood ook maar niet tot den heer Commissaris der Koningin in de provincie wenden? Of zullen we het voor- loopig maar bij onze regenbakken houden? Dat zal dan een uitkomst zijn voor de ver schillende personen in Zeeuwsch-Vlaan deren, die zich nu al jaren lang veel moeite geven om deze nuttige zaak in de war te sturen en ook voor de klei ne kindertjes uit deze streek, die anders .volgens den heer Van Dalsum kromme beentjes zullen krijgen. Een k e r k e 1 i| k e kwestie Gemeente contra predikant. Woensdag is voor de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in buitengewone al gemeene vergadering een zaak behandeld, die betrekking heeft op de tuohtkwestio (persoonlijke tucht) in de Ned. Herv Kerk. Den 26en November 1930 werd voor het Classicaal 'bestuur een klacht behandeld tegen da J. Keller, Ned. Herv. predikant ie IJsselmuiden. Het classicaal bestuur deed in deze kwestie geen uitspraak, maar zond alle bescheiden die op deze zaak betrekking hebben naar het Provinciaal Kerkbestuur. De kerkvoogdij van IJsselmuiden voel de4 zich bezwaard, omdat ds Keiler hen ■/an den kansel af herhaaldelijk van dief stal heeft betioht, hen dieven heeft ge noemd, die hun ambt van God gestolen hadden. Ds Keiler noemde de Kerkvoogdij aen onherboren kerkbestuur, terwijl hij ■hun vergaderingen betitelde als godde- looze vergaderingen, waarin het erger -vas te verkeeren dan te midden van vloe kers in een herberg. De heer G. Ravenhorst, gewezen voor- ezer, beklaagde zich omdat ds Keiler hem na zijn ontslagname als v.orlezer, waar toe hsf -r'.'irv TC .Ih'r «'rt 't waf ge dwongen, openlijk vanaf den kansel heeft t afgeschilderd als vreeselijk levende; hij heeft de ouders voor hem gewaarschuwd en de school een rommel genoemd, waar van God de hand heeft afgetrokken en waarop Gods vloek rustte. De kerkeraad had eveneens veel klach ten, Volgens den kerkeraad heeft ds Kei ler geheel eigenmachtig de regeling van het aantal en de dagen van de doops- en avondmaalsbedieningen bepaald en buiten den kerkeraad om de lijst van stemge rechtigde vrouwelijke lidmaten opgemaakt en bijgehouden en den kerkeraad in de laatste jaren geen mededeeling gedaan van de jaarlijksche classical© vergaderin gen. Voorts heeft hij op ergerlijke wijze de leesdiensten becritiseerd en den preek- lezer een dood mensch genoemd, die uit den booze bad; de Kerkeraad heeft hij van den kansel af uitgemaakt voor zwij nen; over één ouderling heeft hij leugens rondgestrooid. Het provinciaal kerkbestuur heeft ua hoor en wederhoor het besluit genomei., dat ds Keiler behoort te worden ontsla gen en dat hem met allen aandrang wordt aangeraden, alsnog zelf emeritaai aan te vragen. Tegen deze uitspraak is ds Keller ia hooger beroep gegaan bij de Synodus con tracts. De kwestie werd den 20en Juli 1931 in hooger beroep behandeld. Op deze vergadering hebben de beschul digers, naar de „Nederl." meldt, bun aan klacht ten volle gehandhaafd. Op een vraag van den president heeft voorts een der afgevaardiguen van den kerkeraad verklaard, dat ds Keiler nog een kleine groep aanhangers neeft, die jeer scherp optreedt en b.v. onlangs van jen openbare collecte beeft gezegd: wij geven niet aan deze dievenbende Toen ds Keiler over deze klachten ge hoord werd, verklaarde hij de zaken van le doop- en avondmaalsbediening en de vrouwen-kieslijst altijd in goed vertroe ven als een „onder onsje" te hebben be- landeld. Ds Keiler bekende ten aanzien van den oreeklez'er de uitdrukking „dood mensch'' gebruikt te hebben. Die uitdrukking heeft lij geestelijk bedoeld. Hij heeft de kerke raad niet uitgemaakt voor zwijnen, maar ueeft gesproken van: paarien voor de zwijnen werpen. Ook deze uitdrukking oedoelde hij geestelijk. Ds Keiler ontkende leugens verteld te hebben met betrekking tot den ouderling. Zijn optreden tegen den voorlezer ver dedigde 'hij door te verklaren, dat de voor lezer wel goed las, maar zijn houding was treurig oneerbiedig; bij zat soms te lachen. De kerkvoogden heeft hij inderdaad die ven genoemd, omdat zij tegen de over eenkomst in ophielden met het betalen van zijn personeel© en inkomstenbelasting; hij heeft toen gesproken van diefstal voor Gods geestelijke rechtbank en heeft ben gewaarschuwd voor de verdoemenis. Voor de uitdrukkingen: „onherboren kerkbestuur" en „goddelooze vergaderin gen" ten aanzien van de kerkvoogdij weet ds Keiler zich voor God en zijn geweten verantwoord. Uit zijn ambt ontzet. Nader wordt gemeld, dat de Synodus Plena der Ned. Herv. Kerk bij wie ds J. Keller, Ned. Herv. predikant te IJs selmuiden in beroep was gekomen tegen de uitspraak van de Synodus oontracita, die met vernietiging v.an het desbetreffen de besluit van het Prov. Kerkbestuur van Overijssel, dls Keiler sc.horsc.hte van zijn bediening met behoud van 2 maan den tractement, in haar deze week ge- nouiden vergadering de beslissing van de Synodus Contra,cta vernietigd en beves tigd' het besluit van 'het Prov. Kerkbe stuur van Overijssel, waarbij ds Keiler schuldig werd verklaard aan verstoring van orde en rust en geoordeeld werd ongeschikt te zijn voor de uitoefening van zijn ambt en daarom behoort ontslagen te worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie; Mijnheer de Redacteur, Mag ik zoo vrij zijn om een plaatsje in uw veelgelezen blad; bij voorbaat mijn dank. Het is voor een opmerking aangaande het raadsverslag van St. Laurens, in uw nummer van Woensdag 21 October. Op het laatst van 'het verslag staat: de heer Abrahams© is tegen posten brand verzekering en niet tegen de overigen. Dit komt voort uit misverstand of ver keerd begrijpen, daar er boven staat: de heer Abrahamse wenscht geacht te wor den tegen posten verzekering te zijn. Ook de woorden, als er iets gebeurt moet men elkander 'helpen, welke den schijn geven als was ik voor werkloosheid- verzekering, zijn niet door mij' gebezigd, maar door den heer Boon. Hiermede ver klaar ik, dat ik niet alleen ben tegen brandverzekering, maar tegen alles wat verzekeren is. St. Laurens, 22 Oct. A. Abrabamse P.Az. Vischvoeding. Er bestaat, zoo lazen we onlangs in het V a d., geen groot verschil in voedings waarde tusschen visch en vleesch. Wat het eiwitgehalte betreft in een bokking of stokvisch evenveel waard als een bief stuk. Per vewirMsdevl is versche visch iets minder voedzaam dan vleesch, omdat de eerste een vrij groot watergehalte heeft. Daardoor is visch ook gemakkelijker gaar te koken, hetgeen de verteerbaarheid er van weer ten goede komt. Overigens is dit watergehalte zeer wis selend bij de verschillende visohsoorten. Tong en forel zijn daardoor veel lichter verteerbaar dan zalm. De grootste ver schillen echter bestaan ten opzichte van het vetgehalte. Dit kan varieeren tusschen 0.3 pet. zooals bij schelvisch en 28 pet. zoo als bij paling. Als licht verteerbare visch beschouwt men die soorten welke minder dan 8 pet. vet bevatten, zooals schelvisch, tong, schar, heilbot, tarbot, forel, snoek, karper, kabeljauw. De vette, moeilijker verteer bare visschen met een vetgehalte van 8 28 pet zijn de elft, makreel, paling, zeelt, haring, zalm. Zalm met mayonnaise, hoe buitenge woon lekker het ook smaakt, is een der zwaarste gerechten welke men zich den ken kan. Het beste smaakt' de visch die onmid dellijk nadat zij gevangen is, is gekookt. Een goede kok weet dat en vele groote restaurants hebben dan ook reeds de ge woonte aangenomen om hun visch levend in glazen bakken te bewaren. Niet iedereen is echter in staat zijn visch op een dergelijke wijze te consumee- ren en de visch, gegeten vele uren nadat ze gevangen is en over groote afstanden getransporteerd, is, mits ze maar gedu rende dien tijd in het ijs bewaard is, nog altijd een buitengewoon smakelijk en bo vendien een goed voedingsmiddel. Zee- visch bevat veel natriumzouten, rivier- visch meer kalizouten. Beide bevatten ze veel phosphor, en de hom van een visch, gekookt, en op geroosterd brood met bo ter genuttigd, is een van de uitstekendste versterkende middelen welke men aan zieken, zwakke personen en herstellenden geven kan. Wegens het groote gehalte aan phos phor en omdat ze bovendien licht verteer baar is, is visch het aangewezen voedings middel voor geestelijke arbeiders, welke meestal een zittende levenswijze hebben. Ditzelfde geldt ook voor oude menschen. Vischconserven, die met olie zijn toebe reid, zooals sardientjes, tonijn, enz. zijn alle zwaar verteerbaar, en ik heb nooit kunnen begrijpen, waarom men zulke ge rechten als hors d'oeuvre geeft. Of het moest zijn dat men daarmee probeert den eetlust van de gasten te verminderen, op dat zij van de volgende gerechten minder zullen eten. Niet aan alle personen zonder onder scheid kan het gebruik van visch worden toegestaan. Voor lijders aan nierziekten en voor personen lijdende aan sommige huidziekten is visch verboden. Verder moet men er altijd aan denken, dat wanneer visch reeds eenigermate tot bederf is overgegaan, de gevormde gifstoffen door het koken niet worden vernietigd. Er bestaat derhalve geen enkel middel om visch, die niet frisch is, weer bruikbaar te maken. Visch die gezouten of gerookt is, is van een hygiënisch standpunt beschouwd, minderwaardig aan versche visch. Maar deze methode van conserveeren is vol doende en van dien aard, dat wij ze alleen aan personen lijdende aan eczeem en nier lijders zullen verbieden, terwijl normale personen ze ongestraft gebruiken kun nen. Echter kan zich wel eens op gezou ten visch een roode schimmel ontwikke len, welke zeer giftig is, zoodat men aan de conserveeringsmethode van het rooken, waarbij' de visch aan antiseptische dam pen wordt blootgesteld, haast nog de voorkeur zou geven boven het zouten. Enkele recepten. Stokvischschotel (plm.' 4 per sonen. Op 2 rollen geweekte stokvisch van 1 pond of op 4 ons ongeweekte stok visch: 2 ons rijst; 1 K.G. aardappelen; 34 uien, plm. 50 gram boter, 15 gram zout, vischmosterd. Bereiding: De ongeweekte stokvisch 2 maal 24 uur weeken; af en toe het water ververschen. Bij korter weeken ze *4 u. voorkoken. Alles er af nemen wat niet eetbaar is. De uien bruin bakken in een flinke ijzeren pan. De geweekte of voorge kookte stokvisch, de rijst, de aardappelen en het zout toevoegen. Zooveel water erop doen, dat alles net onder staat en het mengsel gaar koken plm. uur. Dan door elkaar stampen en opmaken met boter en mosterd. Bij wijze van stamppot te presenteeren of over té doen in een vuurvaste schotel, met paneermeel be dekken, kleine stukjes boter erop doen en de schotel in een warmen oven vlug bruin laten worden. Ook kan men d'e bestanddeelen afzon derlijk gaar maken en laag om laag in een vuurvast schoteltje doen. Haas. Het is weer jachttijd. Wil men een haas panklaar maken, aldus het Hbld, dan verdient het aanbeveling, het ge stroopte dier niet te wasschen, maar met een vochtig doekje af te wrijven. Een a anderhalf ons lardeerspek wordt in zeer dunne reepjes gesneden en daarmede be werken wij den rug van onzen buit. Die rug krijgt één rij spekreepjes, de achter bouten prijken met' twee rijen. Van binnen en van buiten wordt de haas met wat zout ingewreven. In hazenpan of braadslede maken wij een half pond boter flink warm maar niet bruin, leggen er ons beestje in, bedruipen het van allen kant en schuiven het vervolgens in den oven, Wordt de haas in een braadslede bereid, dan dienen wij die met een met boter besmeerd stuk grauw papier af te dekken; bij de hazenpan is dat niet noodig, omdat daar een deksel op sluit. Het gebraad moet dikwijls bedropen worden. Loopt gij Vans, dat de boter te bruin wordt, doe er dan een beetje water bij. Na verloop van 2 uur (2K als de haas bijzonder groot is) próbeeren wij of het vleesch van den achterbout gemakkelijk met een lepel afgenomen kan worden; is dat het geval, dan is het beestje gaar en kan dus uit de pan worden genomen, De daarin achtergebleven boter maken wij zoo heet, dat de blauwe damp er af slaat en zich onder in de pan een korst heeft gevormd. Daarna laten we de jus weer op een zacht vuur bekoelen en gieten er onder voortdurend roeren hazenbloem vermengd met rooden wijn of water bij. Daarna moet het vocht al roerende nog even doorkoken. Vóór het opdoen de touw tjes en pennen van de haas verwijderen. Roode kool en appelmoes zijn twee ge rechten die bijzonder lekker in combina tie met een hazenboutje smaken. Vloeibare zeep. Voeg bij 250 gram alcohol, Yt pond groene zeep. Laat onder nu en dan schud den staan, tot de zeep is opgelost, filtreer, voeg dan bij, 3 gram lavendelolie, 3 gram bergamotholie. Omschudden. De benoodigde artikelen zijn bij den drogist verkrijgbaar. Verstandiger is ech ter 100 gram zeepspiritus bij den drogist te koopen en er hem 1 gram lavendelolie en 1 gram bergamotholie te laten bijvoe gen. Men spaart er werk mee uit en het is bovendien goedkooper. Gelieve alles, deze rubriek betreffen de, te adresseeren aan P. Mons, Wester straat 221, Amsterdam. Probleem No. 220. Auteur: J. Zuiver, A'dam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 10 sch. op: 9, 11, 12, 15, 16, 17, 22, 24, 27 en 36. Wit 10 sch. op: 20, 23, 28, 29, 31, 33, 34, 39, 47 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Om het kampioenschap van Nederland. Wit: J. H. Vos. Zwart: W. Rustenburg. 1. 32—28 34. 3429 3. 37X28 4. 41—37 5. 46—41 18—23 23X32 12—18 7—12 1—7 Zwart zou ook 2025 kunnen spelen en op wit 3732, zwart 1923 en 14X34, waarop wit eerst de zwarte randschijf moet slaan. Indien wit 40X29 slaat, wint zwart door 2530, 1319 en 17X46. 6. 37—32 7. 28X19 8. 40X29 9. 41—37 10. 45—40 19—23 14X34 10—14 1419 17—21 Profiteert er van, dat wit niet 3126 kan spelen wegens zwart 1923 en 23X 45. Doch ook indien wit in plaats van 4540 een 4440 had gespeeld, zou het geen aanbeveling verdienen, met 3126 voort te zetten, daar zwart een zeer goe den zet heeft in 2127. 11. 4034 21—26 12. 3430 19—24 Ofschoon zwart' deze opsluiting niet kan handhaven, is deze zet toch sterker dan 20 25, waarop wit 2924 en 39X30 zou spelen. Zwart is daarna verhinderd 19 23 te spelen, wegens stukverlies 'door 2420. 13. 30X19 13X24 14. 32—28 18—22 15. 28X17 11X22 Zooals spoedig zal blijken, kan zwart niet verhinderen dat wit het centrum in bezit neemt. Dit wil echter geenszins beduiden, dat er voordeel mede wordt be haald. Bij het juiste tegenspel staan de kansen gelijk. 16. 38—32 12—18 17. 39—34 5—10 18. 33—28 24X33 19. 28X39 10—14 20. 39—33 9—13 21. 31—27 22X31 22. 36X27 7—12 Nu wit het midden kan bezetten, besluit zwart een aanval met den rechtervleugel te ondernemen, welke het spel een zeer ongewoon aanzien geeft. 23. 43—38 6—U 24. 32—28 11—17 25. 37—32 17—22 26. 28X17 12X21 27. 33—28 8—12 28. 44—39 12—17 29. 39—33 4—9 Dit is sterker dan 1722 en 21X12, daar zwart daarna niet meer met 1217 kan opkomen en dus rechts niets meer kan ondernemen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6