No. 21 Zaterdag 24 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mijj „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Labor" EERSTE BLAD. Ook Uw handen Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een stem uit 1831. Buitenland. Stimson had reeds een onderhoud met Binnenland. Staten-Generaal. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. 3 BERTELS' „KUNSTKORREL9' IN DE PRAKTIJK! 6.75 V5pgeHX.ïNT ELKgN WERKDAG. AbopnemenfPBrSjs: JPsr 3 ssasuden, fcr«»co «es west. !5,*> Losse sssmsn i 0 05 Prijs der AdvestentiSn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. J5UIBEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. <4455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. „Wanneer men de geschiedenis niet enkel naar tijdruimte, maar volgens den gang en de ontwikkeling der denkbeelden splitst, heeft elke periode een hoofdtrek welke hare gansche richting bepaalt. Dit kenmerk is sedert meer dan vijf tig jaren het ongeloof De hoofdoorzaak der menigvuldige om wentelingen, door welke de beschaafde wereld tallooze rampen ondervindt, ligt in de valsche wijsbegeerte, waarvan on geloofde bron en eeuwigdurende twee dracht het onvermijdelijk uitwerksel is. Deze heillooze leer moet worden aan getast in haren oorsprong, in het begin sel waaruit zij ontspruit. Is dat geschied? Geenszins. Noch in 1789, noch in 1815, noch in 1830. Er is geen strijd tegen de leer maar enkel over den graad van ontwikkeling en de wijs en het tijdige der toepassing geweest. Het is blijkbaar: dat de wortel der revolutionaire theo rie in het ongeloof, in het verloo chenen eener geopenbaarde Godheid be staat, waaruit noodwendig de Souvereini- teit der rede en, in den Staat, de sou- vereiniteit van allen of de z.g. volks sou vereiniteit volgt; dat deze leer hoewel haar ontwikke ling veelsoortigen tegenstand vond, nooit in den hartader aangetast is, dat men het beginsel aannam en de gevolgtrekking verwierp; hoewel het beginsel valsch is en de gevolgtrekking juist. Het is tijd, nu die onheilaanbrengende theorie zich opnieuw, gelijk een alver- woestend onweder, over den aardbodem verheft, dat de onverdeelde heerschappij over de gemoederen, haar, zoo niet ont nomen, tenminste worde betwist. Op welke wijs? Waar is de kracht die tegen den zóó geduchten vijand mach tig genoeg is? Alleen door het Christendom kan met vrucht gestreden worden tegen de liberale theorie. Het is juist honderd jaar geleden dat Groen van Prinsterer deze gedachten neerschreef. Gedachten die ook nu nog hun betee- kenis niet hebben verloren. Elke periode heeft een hoofdtrek, welke hare gansche richting bepaalt. Een eeuw geleden werd als kenmerken de trek genoemd, het ongeloof, het ver loochenen eener geopenbaarde Godheid. In dit opzicht is er niet zoo veel ver anderd. Groen van Prinsterer richtte zijn pijlen tegen het liberalisme dat in onze dagen plaats heeft gemaakt voor het socialisme, dat evenwel hetzelfde grondtype vertoont. Zooals het liberalisme zich keerde te gen de Fransche revolutie, niet uit prin cipe, maar omdat een meer gematigde toepassing van de revolutiebeginselen wenschelijk werd geacht, zoo is het so cialisme afkeerig van het optreden der communisten, niet omdat men het prin cipe verkeerd vindt, maar omdat men aan een meer gematigde toepassing van dezelfde beginselen de voorkeur geeft. Het ongeloof, het ontkennen van de Souvereiniteit Gods, het verwerpen van God en zijn Woord, ondanks het eoquet- teeren met religie en religieuze gevoelens is de kenmerkende trek van onzen tijd. Vandaar de onrust en verwarring op zoo velerlei gebied en de ontwrichting van het leven, nationaal en internatio naal. Men heeft het zonder God willen doen. Men heeft getracht de wereld te refor meeren en vrede en welvaart en voor spoed te brengen, maar men heeft het willen doen zonder God. En men doet het nog. Men wil orde scheppen, door een vast productie- en distributie-plan, maar niet volgens het bestek in Gods Woord ons gegeven. De verhoudingen waaronder wij leven zijn anders dan een eeuw geleden. Zelfs mag met dankbaarheid gewaagd van den invloed der Christelijke beginselen, waar door ons land een boven vele landen be voorrechte plaats inneemt. Maar de hoofdtrekken die Groen van Prinsterer waarnam, zijn ook nu nog te onderkennen. Hieruit volgt, dat de belijders van den Christus die zich keeren tegen de revo lutiebeginselen, ook nog in hoofdzaak de zelfde taak hebben. Zij hebben, zooals Groen het uitdrukte, de alverwoestende krachten van het on geloof te bedwingen. Niet slechts door af te breken, maar ook door te bouwen, door de Christelijke beginselen toe te passen naar de eischen van dezen tijd. CYPRUS IN OPSTAND TEGEN DE ENGELSCHEN. De gouverneur van Cyprus meldt, dat een groote optocht, aangevoerd door drie gekozen leden van den Raad, Woensdag avond drie en een half uur lang heeft be toogd voor de residentie van den gouver neur te Nicosea. Er werd met steenen ge worpen en de politie werd door allerlei projectielen op een afstand gehouden. Ten slotte werd de residentie van den gouverneur in brand gestoken; deze brandde tot den grond toe ai. Na eenige charges met den gummistok en herhaalde waarschuwingen opende de politie het vuur en dreef de menigte uit een. Eenige burgers zouden gewond zijn, één dezer ernstig, ook eenige politie-agenten werden gewond. De admiraliteit deelt mee, dat vier krui sers, die thans gereed liggen in de baai van Suda, bevel gekregen hebben naar Cyprus op te stoomen. Reuter meent te weten, dat, ten gevolge der agitatie die op Cyprus heerscht, ten gevolge der nationalistische agitatie voor vereeniging met Griekenland, de gouver neur van Cyprus vloot-hulp gevraagd heeft aan den gouverneur van Malta. Een nader bericht zegt, dat de Eastern Telegraph Cy. gedwongen is geweest haar bureaux te sluiten, behalve te Larnaca. De autoriteiten op Cyprus vragen om de zending van een kruiser en vliegtuigen met troepen, en dit zoo spoedig mogelijk. Niet-officieel wordt verklaard, dat de massa der bevolking vereeniging met Griekenland eischt. (De onmiddellijke aanleiding schijnt te zijn de proclamatie van den Grieksch Katholieken aartsbis schop van Cyprus, waarin de vereeniging van het eiland met Griekenland werd uit geroepen.) De geheele Middellandsche Zee-vloot is thans geconcentreerd in de baai van Suda (op het eiland Kreta). De opperbevelheb ber heeft twee kruisers gezonden met 1400 man en officieren, die van morgen op Cyprus zullen aankomen. Volgens berichten uit Caïro waait de revolutiestorm over geheel Cyprus. De troebelen hebben zich tot verschil lende steden uitgebreid, o.a. Famagusta, waar vrouwen en kinderen aan boord van schepen zijn gebracht. De toestand is ook gespannen te Limassol, Papkos en Kirenia. Volgens berichten uit Athene prediken de bisschop van Kition en andere overal de vereeniging van Cyprus met Grieken land en de ongehoorzaamheid aan de Britsche overheid. Nader wordt gemeld: Nadat Engelsche kruisers uit Alexan- drië bij Cyprus zijn aangekomen, is de orde op het eiland hersteld. De aanwe zige troepenmacht is voldoende, om de orde te handhaven, terwijl ook verster kingen van Malta onderweg zijn. De Grieksche consul op Cyprus is te ruggeroepen. Laval te Washington. Senator Borah verklaarde in een ge sprek met Fransche journalisten dat her ziening van het verdrag van Versailles noodzakelijk is. Het is duidelijk, zoo zeide hij, dat een herziening zal plaats hebben hetzij op vredelievende wijze, hetzij ge welddadig. Borah zeide verder, dat hij voor het annuleeren van de intergeal- liearde schulden zou zijn, indien de ge allieerden de Duitsche schadevergoedin gen zouden kwijtschelden. Borah ziet geen enkel perspectief voor ontwapening in Europa zoolang bepaal de voorwaarden, voortvloeiende uit het verdrag van Versailles, voortduren. Laval, waarin de volgorde der te bespre ken vraagstukken werd vastgesteld. In het dept. van buiten!, zaken werd medegedeeld, dat eerst de financieele quaesties zullen worden behandeld, daar de politieke problemen gemakkelijker kunnen worden geëntameerd, wanneer door een accoord omtrent de maatrege len tot saneering van den economischen toestand een soort basis voor den ge- meenschappelijken arbeid is gevonden. Indien op bepaalde punten overeen stemming wordt bereikt, dan zullen deze voorstellen aan de andere betrokken re geeringen ter goedkeuring worden voor gelegd. Gandhi op de gramofoon. Gandlhi heeft een toespraak gehouden, welke op een gramofoonplaat is opge nomen. De desbetreffende maatschappij heeft daarvoor het hoogste tot nu toe toege kende honorarium betaald. Daar Gandhi echter van persoonlijk be zit niets wil weten, wordt het bedrag voor weldadige doeleinden gebruikt. De plaat zal ook bij de verkiezings campagne in Engeland een rol spelen. Japan verwerpt de Volkenbondsresolutie. China aanvaardt haar onder enkele reserves. Uit Genève wordt gemeld: Zoo positief als het antwoord van China, zoo negatief was dat van Japan. In een voor China volkomen onaanneme lijke tegen-resolutie wilde Josjisjawa den Ghineesche gedelegeerde doen aannemen, dat vóór de ontruiming eerst de bekende fundamenteele punten geregeld zouden worden in rechtstreeksche onderhandelin gen. De oplossing van het probleem hangt, zooals uit de discussies bleek, in de aller eerste plaats af van de vraag, wat Japan met deize fundamenteele punten bedoelt, die herhaaldelijk genoemd worden zon der dat zij ooit precies door den Japan- schen gedelegeerde zijn omschreven. Het was ondertusschen half negen ge worden en Brdand stelde daarom de ver dere besprekingen tot vanmorgen uit. Korte Berichten. In verband met onlusten, uitgelokt door studenten, die o.a. met steenen naar het woonhuis van den president van Paraguay wierpen, heeft de regeering den staat van beleg tot Maart 1932 afge kondigd. Gisteren zijn te Brunswijk de beide arbeiders begraven, die bij de ongeregeld heden van Zondag den dood hebben ge vonden. De communisten trachtten voort durend betoogingen te houden, doch de politie verijdelde telkens hun pogingen. Later kwam het in het centrum der stad tot wanordelijkheden, waarbij de ruiten van drie winkels werden verbrijzeld. Bevordering van het gebruik van Neder- landsche steenkool. Bij gelegenheid van de interpellatie van den heer Van den Tempel in de Tweede Kamer over den economischen toestand heeft de minister van binnenlandsche za ken en landbouw een mededeeling ge daan over versterkte propaganda voor het gebruik van in ons land gewonnen 'brandstof. Omtrent deze zaak wordt ons thans ge meld: De vorige week heeft genoemde minis ter met drie van zijn ambtgenooten gelijk in de bladen is vermeld een be spreking gehad met de leiders van de staats- en particuliere mijnen over de moeilijkheden, welke onze steenkolenenij- verheid ondervindt. Als een der middelen, welke wellicht verbetering kunnen brengen, werd ge noemd een grooter gebruik van Neder- landsche kolen. Minister Ruys de Bee- renbrouck Heeft toen aanstonds toegezegd aan deze zaak zijn volle aandacht te zul len schenken. Naast het nuttige werk, dat de rijkscommissie Werkverruiming op dit terrein verricht, zal getracht worden, door grootere activiteit, waaraan de mi nister zijn bijzondere aandacht zal schen ken, de overheidsinstellingen, waaronder bijv. electrische centrales e.d. te bewegen, in deze crisistijden aan het Nederland- sche product de voorkeur te geven. Teneinde een voortdurend contact te hebben tusschen het departement van bin nenlandsche zaken en landbouw en de ko- eischen verzorging en het eenigste juiste middel daarvoor is Purol. Gewond, ruw of rood worden zij weer spoedig gaaf, zacht en blank. lenmijnen, hebben eenige heeren de op dracht gekregen, aan deze zaak geregeld en gemeenschappelijk hun aandacht te schenken. Correspondentie over deze aangelegen heid moet gezonden worden aan den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw. Conflict in het textielbedrijf. Gisteren heeft de rijksbemiddelaar ir Van IJsselsteyn een langdurige conferen tie gehouden met partijen, betrokken bij het conflict bij de firma Jannink te En schede. Er is besloten, over deze bespre kingen geen mededeelingen te doen al vorens nog nader te verwachten berichten van partijen bij den rijksbemiddelaar zijn binnengekomen. Lidmaatschap Tweede Kamer. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer G. J. van Kempen, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer prof. dr B. D. Eerdmans, te Leiden. Plaatsbespreking in doorgaande rijtuigen Naar men ons mededeelt, kunnen van heden af in de daarvoor aangewezen doorgaande rijtuigen der spoorwegen naar het buitenland naar iedere wille keurige bestemming plaatsen besproken worden. Deze wijziging in de voorschriften heeft tot gevolg, dat de oude bepalingen, vol gens welke men b.v. in de richting Zuid- Duitschland op zijn minst tot Wiesba den moest reizen om plaats te kunnen be spreken, in de richting Noord-Duitsch- land op zijn minst tot Osnabrück en:?, ver vallen. Spreektijd bij het begrootingsdebat. De Tweede Kamer heeft gisteren op voorstel van den voorzitter besloten de maximum spreektijd bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting als volgt vast te stellen: R.K. Staatspartij 3 uur; S.D.A.P. 3 uur; A.R. 2 uur; G.H. 2 uur; V.B. 1% uur; V.D. 1 uur; Staatk. Geref. Partij 134 uur; Comm. partij 134 uur; Herv. Ger. Staatspartij, Plattelands- bond en Middenpartij ieder 1 uur. CORPULENTE MENSCHEN kunnen door een conscentieus gebruik van het natuur lijke „Franz-Josef'-bitterwater, bereiken, dat zij ruimen stoelgang zonder forceeren hebben. TWEEDE KAMER. Afscheid Griffier. Aan het begin van de vergadering gis teren, werd aan mr R. H. baron d e V o s van Steenwijk eervol ontslag ver leend als griffier der Kamer in verband met diens benoeming tot Commissaris der Koningin in Drente onder 'dankbetuiging voor de belangrijke aan de Kamer be wezen diensten. D voorzitter richtte in verband hiermede het woord tot den scheidenden griffier, schetste diens gewichtigen ar beid en verzekerde, dat de Kamer aan zijn persoon de meest levendige en vriendschappelijke herinnering zal bewa ren. (Applaus.) Bieraccijns in Ned.-lndië. Na goedkeuring van een aantal kleine ontwerpen, kwam aan de orde een wets ontwerp betreffende het heffen van een bieraccijns in Ned.-lndië, welk ontwerp z. h. st. werd aangenomen. De vergadering werd daarna verdaagd tot 3 November. Dan komt de begrooting aan de orde. K.W.U.-PRIJS 334 CENT hij ge bruik van onze nachtstroom-apparaten. Vraagt inlichtingen. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Werkloozenzorg. Zes leden van den Gemeenteraad wan Bergen op Zoom, allen van de R. K. fractie. Rebben Binnenland. Onthullingen uit het communistisch ar chief. Koopt Nederlandsche steenkool. Buitenland. Nog geen overeenstemming tusschen Ja pan en China. Weer rust op Cyprus. Laval confereert te Washington. den burgemeester een urgente raads vergadering aangevraagd om daarin te behandelen het verzoek van de R. K. werkliedenvereeniging, om tot invoering van een steunregeling voor uitgetrokken werkloozen over te gaan. G. J. VINKE Bussum, 16 Sept. 1931 Boerhavelaan 27 N.V. BertelsOliefabrieken Omval 42-46 Amsterdam- O Mijne Heeren Hierbij deel ik U mededat ik op 4 Mei j.l. eendaagskuikons kocht 'Uitte leghorns) welke ik groot heb gebracht met een kunstmoeder. Ik heb de jonge kuikens vanaf het begin steeds Uw kunstkorrel B. gevoerdhetwelk ik eerst tot poeder maakte en hun dat in drogen staat gaf. Successievelijk heb ik ze aan grover korrel gewend en na ca3 maanden k°n ik het geven, zooals ik het van mijn leverancier ontving. Op 14 Sept. j.l. heb ik het eerste el van deze kippen gekregen en op 15 Sept. j.l. had ik er weer twee; de beesten waren 4 maanden en 10 12 dagen oud. Ook rnijn oude kippen heb ik steeds Uw voeder gegeven en ik heb een bijzonder goede eieren productie gehad; véél meer dan voordien toen ik gemengd ooer gaf. Ik beveel dan ook U*0 Bertelskunstkorrel B. iedereen aanzoovel voor kippen als voor kuikens. Hoogachtend, G. J. Vinke. Proefzak 50 K.G. franco vracht h f. Vlissingen. B. en W. stellen voor Ds A. de Voogd eervol ontslag te verleenen als lid van de Commissie van Beheer van het Vlissingsche Studiefonds en bieden bet volgende dubbeltal aan ter voorzie ning in deze vacature: Ds H. A. Wier- singa, Geref. predikant en Ds J. S. Hart jes, Ned. Herv. predikant. Ter voorziening in de vacature Van Aartsen als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, bevelen B. en W. den heer W. P. Edelman, wethouder, aan. Het is de wensch van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat de regeling van de heffing van slacht- loonen wordt overgebracht naar de ver ordening op de heffing van rechten voor het onderzoek van vleesch en vle&schwar ren. Behoudens deze alsnog aan te bren gen wijziging, bestaat bij Ged. Staten te gen de vastgestelde verordening op het gebruik van het Coöp. slachthuis geen bezwaar meer. Ofschoon B. en W. het niet met de zienswijze van den minister eens zijn, stellen zij toch voor aan den wensch van de regeering te voldoen. Bij het bepalen van het recht voor het on derzoek van het in te voeren vleesch op f 0.04 per K.G., is rekening gehouden met het keurloon en met de slachtrech- ten in het abattoir. De opbrengst van het onderzoek-loon komt ten bate van den vee- en vleeschkeuringsdienst Vlissingen. Naar aanleiding van een vraag van een der raadsleden stellen B. en W. voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1