Vrijdag 23 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Agentschap Ass.-Mü „De Nederlanden ran 1845" „Fatnm" - ..Labor" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE WINTER Buitenland. Gorgel droog met Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goea. Tel.: Redaotie en Administratie No. 11. Postrekening No. <£{55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT I5Ï.KBN WERKDAG. A fc o u ooi <s n t soHJ s: Per meenden, franco per prat. Losse »n«*»ew pnrpprrc fMI Pr ij s der Advertent?. Sn: 1regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V Jammerlijk onverstand. In 1854, toen Groen van Prinsterer reeds jaren lang bezig was de Anti-revo lutionaire beginselen uiteen te zetten, meende Prof. Opzoomer nog te mogen beweren, dat de Anti-revolutionairen, af- keerig van verbetering, verwringing ver langen van bet bestaande naar hetgeen bestaan heeft, zoodat zij, liever dan de kieeren van den opgroei enden knaap te willen uitleggen, om ze van pas te doen blijven, den 'knaap zelf de beenen zouden willen afslaan. Jammerlijk, onverstand, onbarmhartige dwaasheid, merkte Groen van Prinsterer hierbij op. Intusschen dit jammerlijk onverstand bestaat nog. Nog altijd zijn er zelfs toon aangevende personen, die de A.R. partij als een conservatieve groep, die zweert bij bet oude en die geen oog beeft voor de eiscben van dezen tijd, meenen te mogen betitelen. En ze bewijzen daarmee, dat ze nocb met de beginselen, nocb met de historie van de A.R. partij bekend zijn. Jammerlijk onverstand. Maar een onverstand dat soms gevoed wordt door menscben, die zich als Anti revolutionairen bij uitnemendheid presen teeren. Dat was ook al zoo in Groen's dagen. Toen waren er ook die zioh Anti-revo lutionair noemden, maar die in de prac- tijk c o n t r a-revolutionair waren; die zioh niet slechts keerden tegen het revo- lutie-b e g i n s e 1, maar ook tegen de vruchten 'die ons onder de leiding Gods door de revolutie geschonken waren. Zulke menschen zijn er nog. Zij hou den geen rekening met de veranderde om standigheden en sluiten hunne oogen voor het feit, dat we niet in de 16de maar in de 20ste eeuw leven. Zij waardeeren niet de vruchten van de doorwerking van de algemeene genade en omdat niet bereikt kan worden het ideaal zooals zij dat zien, 'beschuldigen ze degenen die althans een gedeelte van de A.R. beginselen trachten te verwezenlijken, van ontrouw en begin selloosheid. Jammerlijk onverstandl Demagogie troel Wij hebben er gisteren reeds op ge wezen, dat blijkens de in de Tweede Kamer gevoerde debatten bij de Soc.- Democraten demagogie troef is. In deze opvatting werden wij versterkt door de lezing van de redevoering, waar mede de heer Van den Tempel zijne in terpellatie besloot. Aan de regeering werden hooge eischen gesteld, eischen, die in geen land ter wereld worden ingewilligd, maar op de vraag waar het geld voor dat alles ge vonden zou moeten worden, luidde het antwoord van den interpellant, dat hij daarop niet wilde ingaan. De in ons land getroffen en nog te treffen maatregelen inzake werkloozen- steun enz. zijn zeker niet in staat de treurige gevolgen van de economische crisis weg te nemen. Maar dit verandert niet het feit, dat de Regeering met de daad toont met den nood der getroffenen begaan te zijn. Het verandert niet het feit, dat Neder land, wat betreft de voorziening in den nood der werkloozen aan de spits staat. Toch ontziet de heer Van den Tempel zich niet te verklaren, dat hier reactie troef is, dat alles er op gericht is de positie der bezittende klasse te handhaven en dat de crisislasten in de eerste plaats worden afgewenteld op het proletariaat Het is wel eenigermate verklaarbaar, dat de Socialisten, die in de landen, waar zij zelf mee de leiding hebben, letterlijk niets tót stand wisten te brengen, zoo spreken. Kiezersvrees en niet te vergeten com munistenvrees prikkelen tot een demago gisch optreden als op het onlangs gehou den congrens en thans in de Kamer. Maar al is dit optreden dan te verkla ren, het blijft toch te betreuren, dat bij een zoo machtige partij als de S.D.A.P. alle verantwoordelijkheidsbesef zoek blijkt te zijn en demagogie troef is. staat voor de deur en U hebt nog geen Locarbits in huis. Let op dat U de echte krijgt. Locarbits Groene Kruis Hoestbonbons. Het conflict Japan-China. De Volkenbondsraad beeft gisteren een resolutie vastgesteld. Daarin vraagt bij; a. aan de Japansche regeering den te rugtocht van haar troepen naar binnen de spoorwegzone, onmiddellijk te begin nen en geleidelijk voort te zetten, opdat deze terugtocht geheel volledig zal zijn doorgevoerd voordat de Volkenbonds- raad opnieuw bijeenkomt; b. aan de Chineesche regeering tot uit voering van de op zich genomen ver plichtingen en bet leven en de goederen der Japansche onderdanen in Mandsjoe- rije te beschermen, de noodi^e maatre gelen te treffen om met bet oog op de in bezitneming van ihet ontruimde gebied de veiligheid te verzekeren van alle Ja pansche onderdanen, die daar wonen en de bescherming van bun goederen te ver zekeren, en noodigt bovendien de Chinee sche regeering uit aan de Chineesche autoriteiten, die voor dit doel zullen worden aangewezen toe te voegen verte genwoordigers van andere mogendheden, opdat deze de uitvoering van de betref fende veiligheidsmaatregelen zullen kun nen nagaan. Verder beveelt hij de Chineesche en Ja pansche regeeringen aan onmiddellijk vertegenwoordigers aan te wijzen voor de regeling van de verplichtingen van de doorvoering der ontruiming en van het weer in bezit nemen van de ontruimde gebieden, opdat die operaties regelmatig en zonder verwijl kunnen vervuld wor den. 2. Beveelt hij aan de regeeringen van China en Japan aan onmiddellijk na de ontruiming directe onderhandelingen aan te vangen over alle andere geschil len, die tusschen China en Japan bestaan vooral ook die, welke zijn ontstaan uit de laatste moeilijkheden terzake van den toestand van den Mandsjoerijschen spoor weg. Tot dit doel geeft de Volkenbonds raad aan de beide regeeringen in over weging een verzoeningscommissie of eenig ander permanent orgaan van het zelfde karakter in het leven te roepen. 3. De Volkenbondsraad besluit zich te verdagen tot 16 November, op welken dag de raad opnieuw den toestand zal onder zoeken, maar de raad machtigt zijn voor zitter om hem op een vroegeren datum bijeen te roepen, indien de voorzitter dit gewenscht acht. Nadat Briand deze ontwerp-resolutie had voorgelezen, hebben de gedelegeerd- den van China en Japan beide om een verdaging der besprekingen verzocht, op dat zij tijd zouden hebben de resolutie nauwkeurig te bestudeeren. Dit is toegestaan. Van middag te vijf uur wordt weer vergaderd. Ofschoon te Genève de stemming naar het schijnt pessimistisch is, wordt te To kio in officiëele kringen algemeen de hoop gekoesterd, dat er binnen enkele dagen een oplossing van het Chineesch-Ja- pansch geschil zal worden bereikt. Men geeft te verstaan, dat er een formule is geredigeerd, welke dit mogelijk zal mel ken. Duitschland's nood. Gisteren is voor het eerst te Dortmund voor de winterhulp het z.g. grauw brood beschikbaar gesteld, dat tegen den prijs van 45 pfennig per 3 pond wordt verkocht In de winkels waar dit brood verkocht wordt, wordt slechts één brood aan een persoon tegen contante betaling verstrekt. Het brood wordt enkel op broodkaarten verstrekt. Op deze kaarten kunnen weke lijks vier brooden gekocht worden. Uit het rapport van den stedelijken ge zondheidsdienst en verschillende rappor- ten van ambtenaren, die bij maatschap pelijk hulpbetoon werkzaam zijn, worden verschillende gevallen gepubliceerd, waar uit blijkt, dat de nood zeer hoog is geste gen. Een 16-jarige jongen stal in een bakkerswinkel een brood en werd na een langdurige achtervolging door een agent gearresteerd. De jongen bleek geheel uit gehongerd en tengevolge van de opwin ding begon bij over te geven, waarbij bleek, dat zijn voedsel uit aardappelschil len had bestaan. Ook een 50-jarige weduwe viel op de straat neer van uitputting. Het bleek, dat zij vier weken lang aardappelschillen had gegeten. Dergelijke gevallen zijn her haaldelijk vastgesteld. De Fransche premier Laval in Amerika. Alvorens de „Ile de France" te verla ten, heeft minister-president Laval de volgende boodschap tot het Amerikaan- sche volk gericht. Het is mij een genoegen, tot de Ame- rikaansche natie een hartelijksten groet te mogen richten; ik ben er zeker van, dat mijn besprekingen met den Amerikaan- schen president de groote vriendschap, welke onze beide landen vereenigt, nog zullen versterken en ik hoop, dat een steeds nauwere samenwerking tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk de op lossing der moeilijkheden, waarmede de wereld thans te kampen heeft, zal verge makkelijken. De regeeringen moeten samenwerken, om de ellende te overwinnen en de wel vaart te herstellen, zij moeten zonder op houden haar krachten wijden aan de con- solideering van den vrede. Het is, om aan dat edele werk deel te nemen, dat ik mijn land heb verlaten en hier kom beraadslagen met den presi dent van de groote met Frankrijk door vriendschap verbonden, republiek. Te kwart over negen gistermorgen pl. tijd (Amsterdamsche tijd is vijf uur en twintig minuten later) zette Frankrijks premier den voet op Amerikaanschen bodem. In New Yorks straten verdrong zich een geweldige menigte. Voor de vensters der wolkenkrabbers stonden duizenden belangstellenden, om de entrée der Fran sche gasten gade te slaan. Honderden hingen in de lantaarnpalen, om van 't schouwspel getuigen te zijn. De politie had handen vol werk, om het midden der straat, waar de stoet voorbij moest trekken, vrij te houden. Detachementen van leger en vloot, met hun muziekkapellen, stonden in 't gelid, om het saluut te brengen. Van de kust dreunden de kanonscho ten bet saluut van Amerika aan het bui- tenlandsch regeeringsboofd. Na de begroeting werd Laval, onder opgewonden hoera-geroep van de dui zendkoppige menigte naar het stadhuis begeleid, alwaar hij door burgemeester Walker, uit naam van de stad New- York, op feestelijke wijze werd verwel komd. Omringd door een groot aantal micro foons dankte Laval die in zijn landstaal sprak voor de hartelijke ontvangst en verklaarde voorts, dat hij uit een land is gekomen, dat vast besloten heeft, met Amerika samen te werken, om de wel vaart in de wereld te herstellen. Na de plechtige ontvangst vertrok La- val om 11,22 pl. tijd naar Washington. Werkloozenkolonies. De Duitsche minister Treviranus be handelde in een radio-rede het probleem der werkloozenkolonies, dat in de laatste noodverordening is neergelegd. De minister zeide, dat bij de plaatsing in deze stedelijke randkolonies op de eerste plaats werkloozen in aanmerking komen met kinderrijke gezinnen en lang durige werklooze personen, die tevens reeds zekere ervaring in de tuinderij en den landbouw hebben opgedaan. In het algemeen is men van plan, stuk ken land uit te deelen ter grootte va|n een vierde tot twee morgen. Aan landpacht en huishuur kan men van een werklooze of los arbeider niet meer dan vijftien mark per maand ver wachten. De ondersteuningen zullen tot het einde van het volgend jaar zonder vermindering worden uitgekeerd, om totdat het lapje grond in hun onderhoud voorziet, de werkloozen te helpen, den eersten moei lijken tijd door te komen. Het rijk is niet van plan bij ieder lapje grond een huisje geheel gereed ter beschikking te stellen, doch het zal een opzegbare leening op langen termijn te gen lage rente ter grootte van ongeveer 1800 tot 2500 mark verstrekken. Ook rekent men op eigen middelen der kolonisten en op de hulp van bloed verwanten en vreemde bijdragen. Iedere werklooze kan,voor de toekomst erop rekenen zijn lapje grond in eigen dom te krijgen. |WYBERT beschermt U ieder jaar tegen ver koudheid en catarrh. ^MééiHi^rjglneeleJoozen^è^ij^S^jjgjJjj Korte Berichten. Nabij Kempen in het Zuidoosten van de vroegere Duitsche provincie Posen heeft het hevig gesneeuwd. De sneeuw ligt 10 c.M. hoog. De telefoon- en tele graafverbindingen werden 'deels verstoord Uit Kattowitz wordt gemeld, dat de Poolsche metaalarbeidersbond op grond van het besluit van het bestuur de alge meene staking heeft uitgeroepen. De Pruisische landdag heeft de ge combineerde moties van wantrouwen der Duitscb-nationalen en communisten in 't kabinet-Braun met 225 tegen 195 stem men verworpen. Volgens een bericht uit Trostdrof zijn gisteren in de Beiersche stikstoffa- briek te Trostdorf in Beieren drie arbei ders door gasverstikking om het leven gekomen. 3000 beambten van de stad War schau zijn als teeken van protest tegen de onregelmatige wijze, waarop de sala rissen en loonen worden uitbetaald, zoo mede uit protest tegen eenige dienstop zeggingen gistermorgen in staking gegaan. Te Stalingrad is een proces begonnen tegen 44 beambten der crimineele poli tie, die er van beschuldigd worden, ge vangenen in vrijheid te hebben gesteld. Verwacht wordt, dat het proces onge veer 10 dagen zal duren. De financiering van den woningbouw. Het Eerste Kamerlid, de heer Arntz, heeft aan den minister van Arbeid, Han del en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat er moeilijkheden zijn ontstaan met de finan ciering van den woningbouw? 2. Acht de minister het niet van groot belang, dat ernstige stagnatie in het bouwbedrijf, ten gevolge van mindere wo ningproductie, wordt voorkomen? 3. Zoo ja, is de minister bereid daartoe tijdig de noodige maatregelen te treffen en welke? Tijdens de raadszitting overleden. De wethouder voor algemeene zaken der gemeente Maassluis, de heer Joh. van der Spek, is gisteren tijdens de raads zitting onwel geworden en even later overleden. De heer Van der Spek behoorde tot de Chr.-Hist. partij, welke hij vele jaren in den raad vertegenwoordigde. Meer dan twintig jaar behoorde de heer Van der Spek tot het dagelijksch bestuur der ge meente. De thans overledene was te Maas sluis, waar hij reeder en koopman was, zeer gezien en bekleedde velerlei functies in het openbare leven van de stad, in het bijzonder bij de christelijke organisaties. De interpellafie-Blomjous Ingetrokken. Het lid der Eerste Kamer de heer Blomjous heeft de interpellatie, waartoe hem op 15 dezer verlof werd verleend, ingetrokken, op grond dat de interpello- tie-v. d. Tempel in de Tweede Kamer zich ontwikkeld heeft tot een algemeen debat over den huidigen toestand en bo vendien d!e voorzitter van den raad van ministers heeft meegedeeld, dat binnen kort de indiening kan worden tegemoet- gezien van een wetsontwerp, betrekking hebbende op moeilijkheden, welke zich bij den invoer voordoen. Dienstcommissies. Bij resolutie van den minister van fi nanciën is bepaald, dat in elke inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en in elke inspectie der regi stratie en domeinen de directeur der di recte belastingen enz. of de directeur der registratie en domeinen voor die ambte naren werkzaam in die inspecties, een dienstcommissie kan instellen, indien dit door twee of meer der in art. 107 van het Algemeen Rijksambtenaren-reglement be- Binnenland. Vragen over de financiering van den wo ningbouw. De Tweede Kamer over den economi- schen voorlichtingsdienst. Buitenland. Opstand op Cyprus. Een belangrijke resolutie inzake het Japansch-Chineesche conflict. De Fransche premier in Amerika. doelde organisaties is verzocht. Het hoofd der inspectie is ambtshalve voorzitter der dienstcommissie. Landarbeidersgezinnen naar Frankrijk. Voor de werkgelegenheid in het depar tement Allier (midden-Frankrijk), alwaar op een groot landbouwbedrijf vijf Neder- landsche gezinnen kunnen worden ge plaatst, hebben naar De Arbeidsmarkt meldt, zich ongeveer 40 gezinnen uit ver schillende deelen van het land opgege ven. Begin November zullen de gezinnen naar Frankrijk vertrekken, indien althans de Fransche regeering de vereischte toe stemming tot immigratie verleent. Duitsch invoerrecht op benzine. Naar de A. N. W, B. mededeelt, is in Duitschland op 2 October voor automobi listen een noodverordening van kracht ge worden, welke de in Duitschland vrij in te voeren hoeveelheid benzine beperkt tot 20 liter per auto. Aan de Duitsche grens wordt zeer zorg vuldig nagemeten, hoeveel liter de auto tank bevat; daar is menigmaal nogal wat tijd mee gemoeid, want opmeting en berekening van den tankinhoud is er voor noodig. Voor hetgeen men boven 20 liter in zijn tank mee voert, moet een invoerrecht betaald wor den, dat naar de totale hoeveelheid schijnt te varieeren van 17 tot 22 pf. per liter. Keert men uit Duitschland' terug met meer dan 20 liter, dan kan men de reeds gestorte gelden voor wat dat meerdere betreft aan de grens terug krijgen. Deze maatregel beteekent' voor de grens bewoners een zeer grooten last en geeft veel oponthoud, doch van Duitsche zijde wordt als motief opgegeven, dat men bij den huidigen noodtoestanad op de klein tjes moet passen en het invoerrecht op benzine dus ook van deze kleine hoeveel heden moet heffen. Dreigend conflict te Enschedé. In verband met het dreigende conflict bij de textielfirma G. Jannink en Zn. te Enschede had de rijksbemiddelaar ir. Van IJsselsteyn de partijen tegen gistermiddag tot een conferentie in het departement van Arbeid, H. en N. bijeengeroepen. Omtrent het verloop van deze conferen tie vernamen wij, dat ir Van IJsselsteyn eerst de beide partijen afzonderlijk heeft geboord. Vervolgens hebben partijen onder zijn leiding tezamen ongeveer twee uur geconfereerd, hetgeen intusschen niet tot een bepaald resultaat heeft mogen leiden. Partijen zijn met de geformuleerde voorstellen van elkaar uiteengegaan met de bedoeling, dat een en ander nader on der de oogen zal worden gezien. In de conferentie is geen besluit ge vallen om opnieuw bijeen te komen. Even tueel zullen partijen den wensch daartoe aan den rijksbemiddelaar kenbaar maken. Margarlnefabriek gesloten. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is aan het personeel der margarinefabriek voor heen Cohen en van der Laan in den Waarderpolder te Haarlem, bestaande uit een zestigtal arbeiders, voor de eerst komende maanden successievelijk ontslag aangezegd. De fabriek zal worden geslo ten en de productie overgeplaatst naar de fabriek van de Unilever te Oss. DE REGEERING EN DE LANDBOUW. Komt ex een dixecteur-generaaL Op een vraag of er een directeur-gene raal van den Landbouw zal komen, ent-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1