No. 19 Donderdag 22 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mjj „De Nederlanden van 1845" „Fatum" - „Lahor" EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. En wat nu 1932 betreft: Buitenland. Belangrijkste Nieuws. VEFSCRMNT 5T.KKN WRRKT1AG. Abenoeraeulsstsijs: Pe? ü»»**s«ï«»7 .'**«0» 58» fast, SJUw Losse n»>»»»na»n I AM Prijs desAdvertentlBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. 4 rTT«-—nr» jmr|_||_^- -i ■---- ir - ---ttt-p,-,,, m - ii Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vontstraat 70, does. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. Is reactie troef? De heer Van den Tempel heeft bij het debat over de economische crisis tot de Regeering het verwijt gericht, dat bij haar wat betreft de steunverleening aan werk- loozen, in erge mate reactie troef begint te worden. Is dat juist? Klopt deze beschuldiging met de fei ten? Is het inderdaad de bedoeling van de Regeering om zooals het nader heette de arbeiders door honger murf te ma ken? Enkele aanhalingen uit de rede van Minister Ruys de Beerenbrouck mogen op deze vragen het antwoord geven. De Minister begon met er op te wijzen, dat in 1931 van Rijkswege voor bedrijfs takken in welke de aanwezigheid van crisiswerkloosheid moest worden aange nomen, hulp werd verleend, door de kas sen in staat te stellen aan haar normale verplichtingen te voldoen en bovendien over ten hoogste zes weken een extra uitkeering te verschaffen. Hierbij werd de bepaling gemaakt, dat de kassen uit haar reserves zooveel mogelijk moesten (bijdragen, met dien verstande, dat de helft van het vermogen van 31 Dec. 1930 behouden mocht blijven. Het totale bedrag aan extra hulp waar in Rijk en gemeenten bijdragen, kan voor dit jaar worden geschat op plm. 10 m i 1- lioen gulden. „Da regeering is overtuigd, dat de om vang van de werkloosheid ook in dit jaar van dien aard zal zijn, dat, waar het ver mogen van vele werkloozenkassen belang rijk is verminderd, uit het restant van het vermogen, vermeerderd met de bijdragen van de leden en het gewone subsidie van 100 pet., de normale reglementaire uitkee ring in zeer vele gevallen niet zal kun nen worden bestreden. Daarom is de Re geering bereid, in aansluiting aan betgeen in 1931 is geschied en overtuigd van de groote beteekenis van de werkloosheids verzekering, ook voor het jaar 1932 zoo noodig aan de werkloosheidskassen een extra steun te verleenen. Deze steun zal dienen om het den werkloozenkassen mogelijk te maken, in het jaar 1932, gedurende den reglemen- tairen uitkeeringsduur, een uitkeering te verstrekken. Deze extra hulp zal echter, evenals zulks in 1931 het geval was, slechts kunnen worden verstrekt ten be hoeve van die kassen, waarvan het over wegend deel der leden behoort tot de be drijfstakken, in welke de aanwezigheid van een crisiswerkloosheid moet worden aangenomen. De Regeering behoudt zich echter voor, om wegens de algemeen be narde omstandigheden gelden uit de kas der gemeenschap voor dit doel niet te benutten voor zoodanige bedrijfstakken, waar niettegenstaande het heerschen van de crisis een zoodanig peil der loonen zou worden gehandhaafd, dat aangenomen mag worden, dat de extra lasten eerder door extra bijdragen der leden zelf, naast den normalen Overheidssteun, kunnen worden verleend voor die kassen, bij wel ke een niet al te gering deel der uitkee- ringen nog kan worden bestreden uit het vermogen op 1 Januari 1932 en de ge wone inkomsten. Intusschen is de Regeering bereid, met dezen vorm van extra steun te gaan tot een maximum van 300 pet. der bijdragen van de leden. Voor zoover, doch ook dit kan ik slechts met groot voorbehoud op merken, kan worden nagegaan, zal bij deze regeling een zeer groot deel der kas sen, aan welke in 1931 extra hulp werd verleend, in 1932 de reglementaire uit keering kunnen worden verstrekt. Wanneer enkele kassen bij een zooda nig subsidiepercentage wellicht niet in staat zouden zijn, gedurende den ganschen termijn een uitkeering te verstrekken, zou den zij echter waarschijnlijk door een wijziging in de regeling der uitkeerings- bepalingen toch tot zoodanige regeling kunnen komen, dat zij met het genoem de subsidie van ten hoogste 300 pet. aan haar aldus gewijzigde verplichtingen zou den kunnen voldoen. Hierbij valt o.a. te denken aan wijziging in de bepalingen be treffende uitkeering in geval van verkor ting van den normalen wekelijkschen werktijd, betreffende den uitkeeringsduur, ene." Hierbij werd verder nog opgemerkt, dat mede in verband met de meerdere ge meentelijke steunregelingen, de regeering geen termen aanwezig acht, om voor 1932 de kassen opnieuw in staat te stellen den reglementairen uitkeeringsduur met een aantal weken te verlengen. Over wat de regeering op dit gebied doet, kan natuurlijk verschil van mee ning bestaan. Maar wie rekening houdt met de be narde financieele omstandigheden en de groote moeilijkheden waarmee de regee ring op elk gebied te kampen heeft, die zal de beschuldiging van den heer Van den Tempel als ongegrond moeten afwijzen. Het is niet waar, dat bij de regeering reactie troef is. Wel waar is, en dat valt te betreuren, dat bij de Soc. Democraten demago gie troef is. Itrabbendijke. Te Krabbendijke heeft de meerderheid van den Gemeenteraad, bestaande uit twee Chr.-Historischen en twee Staatk. Gereformeerden het nuttig en noodig ge oordeeld, de Antirevolutionaire fractie zonder meer ter zijde te schuiven. Hoewel ook de burgemeester tot de C.-H. Unie behoort, werd het Antirevolu tionaire element uit het college van B. en W. geweerd en zelfs heeft men het bestaan om den heer C. P. Vogelaar, die reeds 17 jaar in de Gascommissie zitting had, daaruit te werken. Waar zoo de meerderheid blijk gaf alles alleen en onder elkaar te willen bedisse len, heeft de minderheid zeer terecht ge oordeeld, dat de meerderheid dan ook maar de volle verantwoordelijk heid moest dragen, en heeft zij zich bij de behandeling van de begrooting bij de posten, die met verzekering en pensioen premie verband hielden, van stemming onthouden. Het gevolg was, dat, aangezien de Staatk. Gereformeerde leden tegen deze posten stemden, de stemmen staakten, zoodat deze posten als verworpen moes ten worden beschouwd. Nu was Leiden in last. De meerderheid, die wel den moed had om, zooals de burgemeester het ronduit erkende, de minderheid te onder druk k en, had niet den moed de ver antwoordelijkheid voor het genomen be sluit te dragen. Vandaar dat Maandag opnieuw een vergadering van den Raad werd gehou den, om het besluit in te trekken. En nu gebeurde er iets merkwaardigs. De minderheid, die van de meerderheid zelfs niet de erkenning kon krijgen, dat deze verkeerd had gehandeld en die op haar vraag aan de meerderheid om de hand der verzoening uit te steken, zelfs geen bescheid kreeg, bleef bij haar be sluit en stemde tegen het voorstel. Maar de meerderheid, waaronder ook de heer De Kok (St. Geref.) stemde voor. Hij stemde voor het voorstel om het ge nomen besluit ongedaan te maken, wat geen andere bedoeling heeft dan de ver worpen posten op de begrooting te bren gen. Hij stemde dus vóór de pos ten, die op verzekering voor ziekte en ongevallen, pen- si/oenpremie e. d. betrekking hebben. Aangezien de heer Hirdes wegens ziekte afwezig was, werd met dit voorstemmen het gewenschte resultaat niet bereikt Met belangstelling wordt het verdere verloop van deze zaak afgewacht. Maar dat de meerderheid, die alles voor zich opeischte en die het met hare ver antwoordelijkheid overeen meende te kunnen brengen de minderheid zonder meer uit te schakelen, zich leelijk in het moeras heeft gewerkt, is voor ieder dui delijk. Het conflict China-Japan. Japan is bereid het voorstel van Bri- and aan te nemen en afstand te doen van zijn specialen eisch betreffende de erken ning door China van zijn rechten op den Mandsjoerijschen spoorweg, voordat de onderhandelingen worden geopend, mits China bereid is, accoord te gaan met het algemeen principe, dat het verplicht is, de verdragen te erkennen. Men verwacht, dat Briand China zal kunnen overhalen, dit aan te nemen. Men meent te weten, dat het antwoord van Japan gister sou worden verzonden. Te Genève blijft de stemming optimis tisch. Briand verzekerde zijn Britschen collega, Lord Reading, dat de Japansche vertegenwoordiger Yoshisawa bij de on derhandelingen tot bijlegging van het ge schil veel toeschietelijker was dan de vo rige dagen. De Ghineesche gedelegeerde Dr Sze, heeft gisteravond de volgende vier eischen zijner regeering ter kennis gebracht van Briand: le. Onmiddellijke ontruiming van het bezette gebied door Japan. 2e. Instelling van een neutrale commis sie van onderzoek. 3e. Behoorlijke vergoeding der berok kende schade. 4e. Vorming van een permanente arbi trage-commissie voor alle toekomstige meeningsverschillen betreffende Mand- sjoerije. Zeer ernstig wordt door den Raad van den Volkenbond overwogen, om, indien vanmorgen nog geen antwoord uit Tokio gekomen zal zijn of als dit antwoord op nieuw ontwijkend ten opzichte van de ontruiming zijn zou, dan in den na middag een openbare raadsvergadering te houden, waarin de raad opnieuw tot Japan de aanbeveling van onmiddellijke ontruiming zal richten, natuurlijk onder de door China te geven veiligheidswaar borgen in Mandsjoerije, na de ontruiming. De raad zou Japan en China uitnoodi- gen, binnen twee of drie weken aan het volkenbondssecretariaat mededeeling to doen, dat de aanbeveling van don raad zal zijn verwezenlijkt. Mocht een dergelij ke vervulling van de wenschen van den raad dan nog niet geschied zijn, dan zou de raad opnieuw bijeenkomen, wellicht te Parijs. De raadszitting zal dus, hoe het ant woord van Japan ook luiden moge, van daag of morgen gesloten kunnen worden. Bezuiniging op hooger onderwijs. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het minis terie van onderwijs bepaald 'heeft, dat reeds bij den aanvang van het winter semester de collegegelden der studenten van 85 tot 100 mark worden verhoogd. Ook het eerste inschrijvingsgeld, dat 25 mark bedroeg en bij1 het overgaan naar een andere ihoogesehool 15 mark, zal ge zamenlijk op 30 mark worden vastgesteld. Bovendien izullen de honoraria van alle vast aangestelde professoren met 20 per cent worden verlaagd. Gemeenteraadsverkiezingen in Noorwegen. De gemeenteraadsverkiezingen in Noor wegen hebben thans voor de helft plaats gehad. Tot dusver hebben de linksche partijen groote verliezen geleden en wel de arbeiderspartij 57 zetels en de com munisten 26 zetels. De conservatieven wonnen 13 zetels, de burgerlijke partijen 65 zetels, de niet-politieke lijst 7 zetels, de boerenpartij 24 zetels en de radicale volkspartij 27 zetels. De overige verkiezingen zullen in De cember plaats hebben. Ontsporing van den Jutland-sneltrein. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, is Donderdagmorgen de sneltrein naar Jut land ten Zuiden van Randers in het sta tion Stevnstrou in volle vaart op een goederentrein geloopen. De sneltrein viel door het breken van koppelingen in drie deelen uiteen. De meeste wagons ontspoorden evenals de locomotief. De passagiers werden door elkaar ge worpen, doch kwamen met den schrik vrij. Zelfs de machinist en de stoker, die door den schok van de locomotief wer den geworpen, bleven ongedeerd. Dnitschland's economische parlement benoemd. In de bekende briefwisseling tusschen Rijkspresident von Hindenburg en den Rijkskanselier op 13 Oetober, was de op richting van een Economischen Raad van Advies voorzien, die door grondige be spreking tot een oplossing moest komen van vitale kwesties ten aanzien van de inrichting der Duitsche economische en sociale politiek. In overeenstemming met de in de briefwisseling vastgelegde taak van dezen raad en den aard zijner samen stelling heeft de Rijkspresident thans op voordracht der Rijksregeering de leden benoemd. Naar uit de samenstelling van den raad blijkt, is men er op bedacht' geweest zoo veel mogelijk alle kringen van het Duit sche bedrijfsleven en alle deelen van het land te doen vertegenwoordigen. Indu strie,, landbouw, handel, handwerk en kleine nering, werkgever en werknemer zijn vertegenwoordigd door "persoonlijk heden, die waarborgen bieden, dat, naast de groote gemeenschappelijke economi sche belangen ook die van de afzonder lijke beroepen en economische kringen gelijkwaardig vertegenwoordigd zijn. De Rijkspresident heeft de leden tot de eerste gemeenschappelijke zitting van den Economischen Raad en der Rijksregeering op Donderdag 29 Oetober in zijn paleis uitgenoodigd. 'Deze openingszitting zal door den Rijkspresident geleid worden. De betalingscapaciteit van Sowjet- Rusland. De „Vossische Zeitung" schrijft in ver band met de verschillende geruchten dat, daar de Russische uitvoer die voor de Sowjet-regeering het eenige middel is buitenlandsche betaalmiddelen te verwer ven, in toenemende mate vermindert, de vrees is ontstaan, dat de Sowjet-regeering om uitstel van betaling zal moeten ver zoeken. Dit heeft een zekere zenuwach tigheid teweeg gebracht, die belangrijk is, aangezien de bestellingen der Russi sche industrie in Duitschland een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 1 mil liard. Rijk en landen staan hierhij borg voor ongeveer 700 millioen. Alhoewel nu de passiviteit van de Sowjet-Russische handelsbalans elke maand grooter wordt, gelooft men niet, dat de Sowjet-regeering van een middel zal gebruik maken waar door haar gansche crediet zou worden ondermijnd. Overigens zijn de verplich tingen der Sowjet-regeering tegenover de Duitsche industrie tot midden volgend jaar vrij gering. Rusland moet aan Duitschland voor geleverde waren betalen in het laatste kwartaal van 1931 onge veer 40 millioen, in het eerste kwartaal van 1932 55 millioen, in het tweede kwartaal 78 millioen en in het derde kwartaal 82 millioen, eerst in het vierde kwartaal 1932 stijgen de verplichtingen tot op 165 millioen mark. Bijzetting van Edison's stoffelijk overschot. Het stoffelijk overschot van Thomas Alva Edison is gisteren op het kerkhof te Rosedale bijgezet. Meer dan vierhonderd personen vorm den den begrafenisstoet die door de straf ten trok, waar duizenden bewonderaars van Edison in eerbiedige stilte het voorbij trekken gadesloegen. De teraardebestel ling had plaats in de schaduw van een ouden reusachtigen knoestigen eik, den lievelingsboom van Edison. Korte Berichten. De regeering van Ierland heeft, op grond van de onlangs aangenomen anti terreurwet, een 13-tal arbeidersorganisa ties ontbonden. Ook is de staat van beleg afgekondigd. De krijgsraden zullen ook de doodstraf kunnen uitspreken. Overstroomingen in Madras hebben to't nog toe 150 slachtoffers geëisoht. Ruim 2000 menschen zijn dakloos en 90 pet. van den veestapel is in 'het water omgekomen. Op sommige plaatsen staat het water tien meter hoog. Een lichte aardbeving, welke vijl seconden duurde, is gisterochtend om 9 uur 35 te Rome gevoeld. Er werd geen schade aangericht, hoewel de schok in de buitenwijken van de stad, waar hij sterker werd gevoeld dan in het centrum, groote onrust veroorzaakte. In Zweden heeft de winter zijn in trede gedaan. Te Stockholm is Dinsdag avond de eerste sneeuw gevallen, welke evenwel spoedig wegdooide. Er wordt vorst verwacht en verder nog meerdere sneeuwbuien. In een interview verklaarde Henry Ford, dat de depressie „een gezond ver schijnsel is en dat zij minder kwaad ge daan heeft, dan een voortduur van de vroegere schijnwelvaart zou gedaan heb ben". DE RIJKSBEGR00TING 1932. Financiën. Aan het Vilde Hoofdstuk B (financiën) der Rijksbegrooting voor 1932 is het vol gende ontleend: De aandacht werd gevestigd op het verschijnsel, dat een aantal onzer land- genooten met ruime inkomsten door her haaldelijk van woonplaats en van land van inwoning te veranderen weten te be reiken, dat zij noch in hun vaderland, Binnenland. Einde van het crisis-debat in de Tweede Kamer. De moties-v. d. Tempel verwor pen. De RijnScheldeverbinding en de oester cultuur. Voorloopig Verslag over de begrooting van financiën. Buitenland. Een economisch parlement in Duitsch land. Het conflict Japan—China. Vandaag slui ting van de zitting van den Volken bondsraad? noch in eenig ander land belasting beta len. Gevraagd werd, of het niet mogelijk zou zijn, door internationale samenwer king aan dit euvel een eind te maken. Aangedrongen werd op wijziging van art. 38 der wet op de Inkomstenbelasting (betreffende aftrek voor ieder minderja rig eigen of aangehuwd kind of pleeg kind, dat zelf niet in de inkomstenbelas ting is aangeslagen). Verscheidene leden klaagden over de gedragslijn, welke sommige inspecteurs met betrekking tot de uitvoering van de Wet op de Inkomstenbelasting volgen. Gevraagd werd, of de Regeering be reid is te bevorderen, dat in dezen moei lijken tijd de toepassing van de bepalingen betreffende de inkomstenbelasting zoo ge matigd mogelijk zij. Opnieuw opperden verscheidene leden bezwaar tegen het feit, dat, behoudens een enkele uitzondering het gedeelte der gemaakte winst, dat coöperatieve vereenigingen voor uitkeeringenaan leden bestemmen, beschouwd wordt als dividend en als zoodanig voor aanslag in Se dividend- en tantièmebelasting in aan merking wordt gebracht. Enkele leden drongen bij vernieuwing aan op afschaffing van de grondbe lasting op den ongebouwden eigen dom, welke zeer zwaar op de verarmde landbouwers drukt. Gevraagd werd, of er, gezien den hul digen toestand van 's Lands financiën geen aanleiding bestaat de successie belasting, die eenige jaren geleden sterk is verlaagd, weder eenigszins te ver- hoogen. Verscheidene leden drongen krachtig aan op verruiming van de mogelijkheid tot het verkrijgen van vrijstelling van be taling van rij wie lbelas ting, in het bijzonder voor arbeiders, die op een of andere wijze met de gevolgen van de cri sis hebben te kampen. Eenige leden wilden er een einde aan. maken, dat de invoer van katoe nen stoffen, bestemd voor drukkerij en en ververijen hier te lande, vrij is van invoerrecht, ook in het geval de daarme de vervaardigde gedrukte of geverfde ka toentjes in Nederland worden verbruikt. De Twentsche weverijen, welke zeer goed zijn ingericht, kunnen thans de benoo- digde stoffen in iedere gewenschte hoe veelheid leveren. Wederom werd afschaffing van den acoijns op het geslacht bepleit. Gevraagd werd, of de Regeering bereid is een nieuwe partieele herziening van de Pensioenwet aan de orde te stellen, tot verhooging van het bedrag van ruim f 1400, dat thans als limiet voor het we- duwenpensioen in de wet is opgenomen. Nauwkeurige en volledige inlichtingen werden verzocht omtrent de fraude, wel ke aan het departement gepleegd is. Verschillende inlichtingen werden ge vraagd inzake de gestie van het Rijksin- koopbureau. Verscheidene leden zouden gaarne ver nemen, hoe het thans staat met de reor ganisatie van den belastingdienst, welke blijkens een ten vorigen jare door de Re geering gedane mededeeling toen bij haar in overweging was. Eenige leden drongen er op aan, dat de uitkeeringen aan de Roomsch Katholieke Kerk riiUen worden beëindigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1