46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland flendribse Go's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mq „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Lahor" Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <«55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 25B. 2Zeeuw VBBSeHWNT r-LKBN WERK5AO. Abt»!?aesi€i«tppf§s: Per 3 maanden,, franco per poe*, f 3,— Losse nummers i 5A3 Prijs der AdvertentiSns 1-4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Het crisisdebat. De waarde van een crisisdebat als thans in de Tweede Kamer wordt gehouden, kan in het algemeen niet worden ontkend. De taak van de Volksvertegenwoordi ging is mede, om zooals het eens werd uitgedrukt te zijn een mond voor de stommen. De gevolgen van de crisis drukken zwaar op een groot deel van ons volk. En daarom kan het goed zijn dat de noo- den en de behoeften van de bevolking door het uitlokken van een speciale be spreking onder de aandacht van de Re geering worden gebracht, en dat aan den anderen kant aan de Regeering inlichtin gen worden gevraagd omtrent de houding die zij ten opzichte van het orisisvraag- stuk inneemt. Het debat heeft nu drie dagen ge duurd. Tal van sprekers hebben het woord gevoerd, maar men kan niet zeggen dat daarbij nieuwe gezichtspunten werden ge opend. Wel werden allerlei wenschen open baar gemaakt, maar bepaalde voorstel len werden daarbij behalve door den in- terpellant en den heer Wijnkoop, wiens motie niet ondersteund werd, niet ge daan. Gebleken is, dat de overgroote meerder heid geneigd schijnt de leiding van de Regeering te volgen, al zal bij de behan deling van de begrooting, als de finan- cieele kant van de zaak aan de orde komt, bij bepaalde onderdeelen wel verschil van meening blijken. Duidelijk is nu reeds geworden, dat de moties van den heer v. d. Tempel waarin gevraagd wordt verhooging van de werk- loozenuitkeeringen, verlenging van den uitkeeringsduur der werkloozenkassen en bevordering van de invoering der 40- urige arbeidsweek al zeer weinig kans hebben te worden aangenomen. Wanneer de heer v. d. Tempel met zijn interpellatie ook een politieke bedoeling mocht hebben gehad, n.l. om de Roomsche fractie aan den tand te voelen of het stadium van „de uiterste noodzaak" reeds zoo ongeveer is bereikt, dan zal 't hem wel duidelijk zijn geworden, dat dit nog niet het geval is. Trouwens de Soc.-Democraten zullen ook wel niets meer vreezen dan thans de verantwoordelijkheid voor het bewind mede te dragen. Zij zouden toch slechts de keus hebben tusschen het voeren van een onverant woordelijke politiek tot groot nadeel spe ciaal van de arbeidersklasse of tot het publiek demonstreeren van de onhoud baarheid der tot nu toe aangeheven leu zen. Hoe Oostenrijk bezuinigt. Voor het begrootingsjaar 1932 zullen in Oostenrijk nieuwe bezuinigingsmaatre gelen worden ingevoerd. Zoo zullen, naar de bladen melden, de 300 dienstauto's worden afgeschaft en in plaats daarvan ontvangen de ministers en hoogere amb tenaren een bepaald bedrag voor het ge bruik maken van auto's. Verder zal de werktijd op de departe menten van 7 op 8 uur daags worden ver hoogd. Het aantal universiteiten zal door sa menvoeging van eenige hoogescholen tot één universiteit verminderd worden. De universiteit van Graz zal gesloten worden. Mislukte aanslag op een sneltrein. Bij een wegwerker voor de spoorweg brug bij Komorn over den Donau ver scheen kort vóór middernacht een man, die informeerde, of de internationale sneltrein BoedapestPraag vertraging had. Toen de wegwerker de lijn volgde, vond hij op de brug twee op de rails lig gende steenen platen van ca. 70 K.G. Door signalen slaagde de wegwerker er in om den sneltrein op het laatste oogen- blik tot staan te brengen. Het conflict ChinaJapan. De Japansche regeering bereidt haar antwoord op de nota's der buitenlandsche mogendheden in zake de toepassing van het Kellogg-pact voor. Reuter meent te weten, dat Japan de redenen zal herha len, waarom het 't Kellogg-pact niet van toepassing acht op het Mandsjoerijsche conflict en er op zal wijzen, dat China zijn verplichtingen niet nakomt, gezien de anti-Japansche propaganda en de boycot, die verre van vredelievend zijn. De Chinees Dr Sze heeft een bezoek ge bracht aan Briand te Genève, naar ge meld wordt met de bedoeling op den raadspresident sterken druk uit te oefe nen om de onderhandelingen te bespoedi gen. Dr Sze zou namelijk de moeilijkheden hebben uiteengezet, waarvoor de regee ring te Nanking zich op het oogenblik geplaatst ziet. De regeering van Canton schijnt ongeduldig te worden en heeft blijk gegeven van haar voornemen om zelf de zaak in hemden te nemen, indien Nanking niet spoedig tot resultaten mocht komen. Men vermoedt, dat het in de bedoeling van de Japansche delegatie ligt de onder handelingen zoo veel mogelijk te vertra gen ten einde tijd te winnen en aldus de kans te loopen, dat een of andere gebeur tenis in China, Japans positie komt ver sterken. Vaste datum van het Paaschfeest. De vierde verkeersconferentie van den Volkenbond nam een door de redactie commissie voorbereide resolutie aan, met betrekking tot de kalenderhervorming, waarin zij Zich uit economische en sociale overwegingen uitspreekt ten gunste van een vasten datum voor het Paaschfeest. De meerderheid van de conferentie was van oordeel, dat de datum van het Paasch feest zou moeten worden vastgesteld op den tweeden Zondag in April, doch de conferentie meende, dat de definitieve vaststelling van den datum tot de be voegdheden van de kerkelijke autoriteiten behoorde, aan wie volgens de aangeno men resolutie de Volkenbondsraad de be slissing overlaat. Korte Berichten. Naar uit Oslo wordt gemeld, worden verschillende Noorsche invoerverboden verwacht in het bizonder voor luxe arti kelen, doch ook voor groenten. Het aantal werkloozen in de Vereen. Staten wordt thans op 5.600.000 geschat. Dit aantal komt ongeveer overeen met het maximum dat in den vorigen winter in de Vereen. Staten is bereikt. Gisteren hebben 10.000 belangstel lenden de bibliotheek van het laborato rium, waar het stoffelijk overschot van Edison op een baar is geplaatst, bezocht. Walker, de burgemeester van New York heeft tegen heden, den dag der begrafenis, om 7 uur 's avonds, de bevolking „een mi nuut stilte" verzocht. In geheel Spanje hebbeu voortdu rend botsingen plaats tusschen ami-cle- ricale en katholieke studenten. Overal, in het bijzonder aan de universiteiten, wor den protestdemonstraties der katholieken gehoud'en. Zeer groote manifestaties heb ben plaats gehad te Sevilla, Valencia, Sarragossa en Barcelona. Van de bij de ontploffing in de mijn Mont Cenis verongelukte mijnwerkers zijn gisteravond nog drie aan hun wonden overleden. Het aantal dooden bedraagt thans 15. Stookt Nederlandsche kolen! Het bestuur van de afd. Heerlen van den Ned. Ghristenvrouwenbond wekt alle Nederlandsche huisvrouwen op te helpen de mijnstreek van ons land te bewaren voor de ellende der werkloosheid, door Nederlandsche kolen te stoken. „Aan onze mijnen zijn werkzaam 41.000 mannen, waarachter hun gezinnen staan. Het gaat hier dus om het belang van tienduizen den, en gij kunt allen helpen. Laat de werkloosheid, die ook de mijnwerkers be dreigt door de maatregelen van het bui tenland, hier geen slachtoffers maken. Comité tot leniging van crisisnood. Jhr S. van Citters, lid van de Eerste Kamer, te Brommen, heeft zich op uit- noodiging van Prinses Juliana bereid verklaard, op te treden als voorzitter van het in het leven te roepen comité tot le niging van crisisnood. Lidmaatschap Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer is bericht ingeko men van den heer G. J. van Kempen (lib.) dat hij om gezondheidsredenen ontslag neemt als lid van de Kamer. De heer Van Kempen zal worden opge volgd door prof. dr B. G. Eerdmans te Leiden. Nederlandsch-Belglsch overleg. Van Maandagochtend tot Dinsdagmid dag heeft mr Van Gauwelaert, burge meester van Antwerpen, lid van de Bel gische Kamer en minister van Staat, te 's Gravenhage vertoefd, en dat wel in ge zelschap van de heeren baron Van Zuy- len, Delmer, Brabant en Goris. Men mag wel aannemen zegt het „Hbld.", dat het bezoek van dit gezel schap aan Den Haag niet zoozeer plaats vond, omdat men gaarne eens in de Ne derlandsche residentie wilde verpoozan, dan wel omdat men er kwam, aangezien men er „zaken" te doen had. Anders uit gedrukt: het ligt voor de hand, dat de heer Van Gauwelaert met de heeren die hem vergezelden hier ter stede met een of meer daartoe geautoriseerde personen be sprekingen heeft gevoerd; dat het hier dus nader overleg omtrent het Neder- landsch-Belgische vraagstuk betrof. De veiligheid op den weg. Wegens het in den laatsten tijd veel vuldig voorkomen van verkeersongeluk ken door de schuld van auto- of motor rijders, die onder den invloed van ster ken drank verkeeren, heeft de commissa ris der Koningin in Friesland voor de afgifte van rijbewijzen een nieuwe rege ling getroffen voorloopig in afwachting van een algemeene regeling, die aan het ministerie van Waterstaat wordt over wogen, volgens welke regeling voort aan omtrent alle aanvragers van een rij bewijs inlichtingen bij justitie en politie zullen worden ingewonnen, teneinde het verkrijgen van rijbewijzen door personen die misbruik maken van sterken drank, zooveel mogelijk te voorkomen. Overleg tusschen Regeering en bedrijfsleven. De middenstand vraagt ook gehoord te worden. De Ned. R. K. Middenstandsbond zond het volgende schrijven aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid: „Uit een persbericht vernamen wij, dat de Regeering, naar aanleiding van een verzoek van de Rijkscommissie voor de werkverruiming toezegde een bijeenkomst te zullen beleggen met vertegenwoordi gers van werkgevers- en werknemers organisaties, ten einde in gemeen overleg na te gaan, wat in deze tijden kan wor den gedaan om het bedrijfsleven voor ver dere inzinking te behoeden. Tot onze verwondering mochten wij tot deelname aan dit overleg waarmede naar wij vernamen, inmiddels een aanvang ge maakt werd, geen uitnoodiging ontvan gen. Het komt ons voor, dat ook de mil- denstandsbedrijven ten zeerste geïnteres seerd zijn bij het onderwerp dezer be sprekingen: de voorkoming van verdere inzinking van het bedrijfsleven. Verder wil het ons uit verschillend oogpunt voor komen, dat, bij het beramen van midde len en wegen hiertoe kwalijk kan worden vermeden te treden in onderwerpen, die ten nauwste de belangen van vele mid- denstandsbedrijven raken. In verband met een en ander zal het o.i. kunnen wor den verstaan, dat ook de georganiseerde middenstandsbedrijven prijs stellen in dit overleg te worden betrokken. Gaarne mogen wij u dan ook verzoe ken alsnog de gelegenheid te willen ope nen tot deelname van de centrale mid denstands-organisaties aan deze bespre kingen. De goudclausule in hypotheekacten. De Broederschap der Notarissen in Ne derland heeft aan hare leden een circulai re betreffende de goudclausule doen toe komen, waaraan wij het volgende ontlee- nen: In de laatste weken wordt er bij de no tarissen door geldschieters weer sterk op aangedrongen om in akten van hypo thecaire geldleening een z.g. goudclausule op te nemen. Het is u bekend, dat zich dit ook voordeed in 1922. Het hoofdbe stuur heeft zich toen laten voorlichten door mr G. Vissering. Het hoofdbestuur heeft vervolgens, na overweging van de verschillende adviezen, gemeend het opne men van een goudclausule met nadruk te moeten ontraden. De destijds voor dit standpunt aangevoerde argumenten gel den ook nog heden ten dage. Het dage- lijksch bestuur adviseert dan ook den le den der broederschap met den meesten nadruk, ook thans niet over te gaan tot het opnemen in de akten van hypothe caire geldleening van een goudclausule, omdat daaraan allerlei bezwaren en moei lijkheden verbonden zijn. In de eerste plaats zijn er zeer ernstige wettelijke bezwaren. De artikelen 1793 en Bescherm Uw keel 1 g^<S verzorg haardagelijks - gor-^^kijE - gel droog 25, 45 en 65 1794 B.W., met elkaar in verband be schouwd, bevatten gewichtige argumenten tegen de rechtsgeldigheid. Doch hoe men hierover ook denke, algemeen wordt op grond van het bepaalde in art. 1221 B.W. aangenomen, dal; hypotheekverleening voor een in goudswaarde of in vreem de valuta uitgedrukt bedrag nietig is. In de tweede plaats is het uiterst moei lijk een goudclausule goed te formulee ren, daar altijd voor oogen gehouden moet worden, dat betaling in goudgeld of goud uitgesloten is, omdat dit niet in voldoende hoeveelheid beschikbaar, althans ver krijgbaar is, en dat de waarde van een gulden, in wettig betaalmiddel voldaan, wettelijk altijd gelijk is aan de waarde van een tiende gedeelte van een gouden tien guldenstuk. Dit heeft er dan ook wel toe geleid, betaling in vreemde valuta te be dingen, waarbij echter dient bedacht te worden, dat behalve het bezwaar dat hy potheek voor een in vreemde valuta uit gedrukt bedrag niet kan worden verleend, er geen vreemde munt bestaat, wier waar de een grootere stabiliteit heeft dan de gulden tot dusver getoond heeft te be zitten. Ook bedenke men, dat het opnemen van goudclausules er toe medewerkt, het vertrouwen in de stabiliteit van het Ne derlandsche ruilmiddel te ondermijnen. Het notariaat mag daartoe niet medewer ken, want angst is de meest verderfelijke factor in deze. TWEEDE KAMER. Interpellatie over den economischen toestand. De interpellatie-Van den Tempel is gis teren voortgezet. 'De heer Vos (Lib.) betoogde, dat wan neer de industrie weder opleeft, vele blij vende slachtoffers der crisis buiten de be drijven zullen blijven. Spr. wenscht, dat de arbeidsbemiddeling in studie zal nemen wat voor deze slachtoffers kan worden gedaan, waarbij vooral maatregelen die nen te worden genomen ter bescherming van de jeugd. Spr. bestreed het protec tionisme, waarvan hij veel nadeel ver wacht en drong er bij de regeering op aan, overleg te plegen met de midden standsorganisaties om over de 'heele linie te komen tot verlaging van de kleinhan delsprijzen. De heer Bakker (C.H.) noemde als oorzaken der crisis de ontzettend zware oorlogsschulden en den ongemotiveerden levensstandaard der volken. Oprichting van een nationaal steuncomité juicht spr. toe. Hij drong er op aan, dat plaatselijke comité's gevormd worden om kleine zelf standigen te kunnen steunen. Ook werkverschaffing op groote schaal zal noodig zijn; alles moet in het werk worden gesteld om den af zee der productie te bevorderen. De landbouw heeft groot belang bij een koopkrachtige arbeiders bevolking; maar is het daarvoor noodig, dat de tegenwoordige loonstandaard alom wordt gehandhaafd? Het loonvraagstuk is internationaal en als in het buitenland de loonsverlaging is geaccepteerd, zal Neder land wel moeten volgen. T.a.v. de planmatige productie, door den heer Van den Tempel aanbevolen, ■merkte spr. op, dat die in den landbouw onmogelijk is. De heer Kuiper (R.K.) acht de alge meene loonsverlaging ongemotiveerd, aan gezien de kleinhandelsprijzen nog niet vol doende gedaald 'zijn. Spr. zou ten aanzien van de werkloozenverzekering geen onder scheiden willen maken tusschen de crisis- en de andere werkloosheid. De regeering diene een algemeene regeling te treffen. De heer Oud (V.D.) waarschuwde te gen het gevoel, dat de wereld zou staan aan den rand van den afgrond. Voor wan- hoopsstemminjg is geen plaats. Niemand weet, of deze werkloosheid permanent zal zijn, omdat men de toekomstige ontwikke ling van de dingen niet kent. Spr. gelooft niet, dat men de maatschappij planmatig van bovenaf kan organiseeren. Wij staan hier voor een internationaal vraagstuk en men ziet, wat 'n ontzaglijke moeite 't kost, op internationaal gebied een kleinigheid te bereiken. Zelfs met een werelddictator is geen „Planwirtsohaft" mogelijk Verder werd door den heer Oud aan- Binnenland. De Tweede Kamer over de crisis. Valsch-munterij te Rotterdam. De broederschap van notarissen tegen de goudclausule in hypotheekakten. Buitenland. Het conflict ChinaJapan. gedrongen overleg te plegen met het be drijfsleven om tot kostprijsverlaging te komen. De ingediende moties kan hij niet steunen. De heer W ij n k o o p (Comm.) diende een motie in waarin o.a. vol loon gevraagd werd voor werkloozen. Deze motie werd niet gesteund. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) nam het op voor den landbouw en drong aan op beperking van den invoer van buiteniandsch vleesc'h en op betera steunverleening van bieten- en vlascul tuur. De heer v. Rappard (Lib.) besprak de mogelijkheid van emigratie naar Frankrijk. De heer Duymaerv. Twist (A.R.) die op den voorgrond stelde dat we in de crisis de slaande hand Gods hebben te zien, vroeg Regeeringssteun voor de bin nenschippers, terwijl de heer v. Poll (R.K.) aandrong op bescherming van onze industrie. Vandaag wordt het debat voortgezet. Bananen-oorlog te Goes. „Hé daar, buurman, hè jij ook zulke mooie? Jonge, dat zijn nog eens 'bananen! Eén gulden, negentig cent, tachtig, zeven tig, zestig, vijf en vijftig, vier en vijftig, drie en vijftig, twee en vijftig, één en vijf tig, vijftig cent." Van verschillende kanten: „Ja." „Nou, menschen, nog een paar, hoor, ik moet ook wat klandizie overlaten voor dien Jood uit Amsterdam of Rotterdam, of weet i'k waar. 'Hé, buurman, ga je mor gen ook naar Terneuzen? Ik hoop er ook te zijn, hoor! Kom je volgende week hier weer? Ik ben ook weer present, hoorl" 'De aangesprokene een lid van het gilde der marktkooplieden antwoordt niet en gaat rustig door ook zijn bananen aan den man te brengen. Tusschen de be drijven door tracht hij echter de koopers en vele nieuwsgierigen aam 't verstand te brengen welk 'n edelmoedig mensch hij is. „Och, menschen, hier heb ik een tros bananen. Daar betaalde je vroeger (nee geen 40 jaar geleden, want toen was ik er nog niet, maar zelfs nog vier weken geleden) in 'Goes een paar gulden voor. De winkelier vroeg je acht en zeven cent .voor een 'banaan en als je er tien gelijk nam, kreeg je ze misschien voor 6% cent. Je betaalt mij geen twee gulden, zelfs niet één gulden, 'geen negentig cent enz." Ook zijn bananen gingen van de hand voor zestig, vijf en vijftig, vijftig cent per tros (of zooals het eigienlijk heet per hand.) „Wij zijn de prijsbrekers, menschen," aldus de marktjodd, „maar reken er op, die grossier daar naast me komt niet met zijn goedkoops bananen, als ik er niet ben. Blijf ik weg, dan kun je weer be talen, hoorl" Geweldige hoeveelheden bananen zijn gisteren door de Goessenaren en dorpe lingen gekocht. Dat bewezen wel de massa's leege kisten. Vele menschen héb ben zichzelf en de hudsgenooten op bana nen getracteerd, die naar ons is ge bleken zoo ongeveer op 10 d, 12)4 k 15 cent per pond kwamen. Inderdaad zijn vorige week enkele marktkooplui op Zeeland neergestreken met goed'koope bananen. Er werd zóó dru'k gekocht, dat de officieels vertegenwoor diger der Fyffes-bananen ook gisteren een plaats op het marktplein deed in nemen en ver beneden den officieelen prijs ging verkoopen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1