azijn DE ZEEUW -"I IGEI Om bet Eeuwige Rijk. >00 BURG. DO- TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. 9.50 6.90 4.90 3.95 8.90 9.50 f 15.95 1.39 f 24— es burg orten n n.v. sch. :n spek- Brieven uit de Residentie. FEUILLETON ZONDER PRIJSVERH00GING 1W BRIL bij waar ook! Middelburg 0 c.A., 1 gem. Jeersw., achter elisse, M'burg, h. dorp Ga- 6, Middelburg. «goedgekeurde PARWE, ƒ14 per 100 igstoel, foor den prijs Boekhandel flELEMAKER Middelburg. IF 75 CENT. ibevelend. ïoekkachel, 4 '10, 4 gaatjes jm's voor 8. ie Kerkstraat mooie CAD- Pottenmarkt T rij dag Rund- iND, M'burg. ken, Rolade, Prima pond. Alle fabrikaat. Iburg. ken fl per kf 60 cent per Beenhouwer- frg- EVRAAGD St.-Laurens. Zaterdag a.s. igen: >S- EN ÏERIJ. J Na 25, Boek- |elburg. ing: lo, per blikje aanbevelend: geviele, Mid- Jen belooning Kruiningen. prijs. raat 4, Goes. GULDEN boerderijtje vaarde. Brie- Ldel D'HUIJ, 4m VAN DINSDAG 20 OCTOBER 1931, Nr 17 De parlementaire molen draait weer lustig. En het zijn geen peulschilletjes, waar mede het parlement zijn tijd zoek maakt, 0 neen, zeer belangrijke kwesties heb ben de aandacht. Zoo hebben we de vo rige week in de Eerste Kamer een in terpellatie gehad over de onderhandelin gen met, België, waarbij bleek, dat de Minister in verband met het nieuwe ka naal van den Rijn naar Antwerpen wel scheen te voelen voor een strekdam in de Schelde. Hier zitten allerlei kwesties aan vast, die in het zuiden van ons land mo gelijk nog wel eenige beroering zullen brengen. We zullen er hier voorloopig maar over zwijgen. De Tweede Kamer is nu bezig met de Regeering de huidige crisis en de werk loosheid te bespreken. Dat onderwerp komt de laatste jaren geregeld terug, maar nu heeft het stellig toch wel bij zondere beteekenis. Ons treft bij derge lijke debatten telkens weer, dat sommige menschen zoo geweldig hoog vliegen en zoodra ze de beenen van den grond heb ben, praten ze er maar op los. Om maar één voorbeeld te noemen. We maken een economische wereld crisis door, internationaal van veel groo- ter beteekenis dan nationaal. Ook in het economische leven kennen wij eb en vloed. Maar wat doet men nu, wat deed b.v. Dr v. d. Tempel in de Tweede Ka mer? In plaats van te trachten een juist inzicht in het ontstaan en in den om vang der crisis te krijgen, gaat men zoeken naar de schuldige. Dat is dan in dit geval: het kapita lisme. Het systeem deugt niet, het kapitalis tisch systeem moet vervangen worden door een ander, een beter. En dam begint men zeepbellen te blazen, men danst erbij, zuigt ondertusschen heerlijk op z'n duim, en ontwerpt een nieuw systeem, dat dan beter is dan het kapitalistische. 't Is om te gieren. Als men ooit in de wereld van systeem zou gaan veranderen, vrees ik, dat men waarlijk aam ons hier in Nederland niet zou gaan vragen, hoe wij het graag heb ben. In het orchest der volken bespelen wij maar een zeer bescheiden instrument. Waarbij komt, dat zulk een verandering toch niet op dezelfde wijze zou kunnen gaan, als we hier b.v. van den zomertijd weer overstappen in den zonnetijd. Is het, zoo kan dus gevraagd worden, wel een politiek groote menschen en groote politici waardig, om, terwijl het huis in brand staat, rustig een debat te gaan openen over de vraag, of het huis feitelijk wel een goed huis is? Maar dan verder. Het kapitalistisch productie-systeem deugt niet en moet vervangen worden door een ander en door een beter. En dan komt men aan met een ander systeem, dat van de internationale plan matige productie. Anders is het, maar ook beter? Wij betwijfelen het en gelooven, dat wanneer ooit eens dat nieuwe systeem der internationale planmatige productie, waarvoor de sociaal-democraten dan nu zoo warm loopen, zou komen uit de we reld der plannen in die der practijk, dat dan de bezwaren veel grooter zouden zijn dan die, welke nu het z.g. kapitalistisch systeem aankleven en van welke wij ver schillende niet ontkennen. Bezwaren vooral voor kleine Staten, die in een positie verkeeren als Neder land. Het is nogal een tijd, waarin met de belangen en de rechten der kleinen ge rekend wordtl Dat doet Genève wel heel duidelijk zien. Maar al te vaak stelt men het zoo, dat macht recht is. Zelfs in het kleine is men niet getrouw, hoe zou men het dan in het groote kunnen zijn? 88). „Maar de joden mogen ongehinderd in hun synagogen bijeen komen," zei Flavia, „en zij aanbidden den zelfden God als wij." Flaminius glimlachte. „Ik weet niets van jullie leer," zei hij, „maar ik weet dat de joden en christenen elkander schu wen en dat het juist de joden zijn, die het meest over je geloofsgenooten klagen." Flavia trachtte hem het verschil tus- schen de Christelijke en Israëlitische leer uit te leggen, maar Flaminius viel haar haastig in de rede. „Daar mag ik niet naar luisteren," zei hij, „jou God is niets voor mij en ik ben niets voor hem"; dit zeg gende bracht hij haar naar haar draag stoel en steeg zelf weer in zijn wagen." Flavia keek zoo droevig, toen ze ach terover leunde in de kussens naast haar zuster, dat het Sisidona opviel. „Is Flaminius niet in orde?" vroeg ze. „Ik dacht niet alleen aan mijn man, maar ook aan onze broeders in Philadel phia, die, xmx ik vrees, spoedig aan de De utopisten denken te veel, dat hun zeepbel de wereld is. Een mooi ding zoo'n zeepbel, maar als dat mooie uiteen spat, blijft er niets te zien, dan een heel klein vlokje schuim. Heel dat denken en heel dat zoeken is daarbij principieel onjuist. Men vergeet, dat in de wereld, in den kleinsten, maar ook in den grootsten kring, het egoïsme z'n schoonste triomfen viert. Zeker, niet altijd in ruwen en plompen vorm, 0 neen, netjes en modern, maar het blijft egoïsme. De liefde, die een offer weet te brengen, wordt op z'n beminlijkst als weekhartig heid en zoetsappigheid gekwalificeerd. En dan, elk stelsel van productie, het zij men dat het kapitalistisch stelsel noemt, of dat van de internationale, plan matige productie, heeft om actief te kun nen optreden menschen noodig, om het uit te voeren en toe te passen. Die men schen zijn vandaag in wezen niet anders dan gisteren en ze zullen morgen niet an ders zijn dan heden. De woorden kunnen eens wat verschil len, evenals de termen, maar wat daar binnen woelt en werkt, is en blijft het zelfde: altijd weer een stellen van zich zelf en van het eigenbelang op den voor grond. Dat gaat zoo in het kleine en ook in het groote. Dat gaat zoo in het gezin, op de werkplaats, in de maatschappij, in de volkerenwereld, overal waar menschen zijn en werken. Geef me nieuwe, d.w.z. volmaakte men schen en het is geen kunst om een nieuwe, d.i. een volmaakte maatschappij op te bouwen 1 Maar we zullen het met de oude men schen moeten blijven doen. Dat moet aansporen tot groote voor zichtigheid met het propageeren van een nieuw maatschappelijk systeem, want men wekt zoo verwachtingen op, die nooit be vredigd kunnen worden. En men zou zelfs zoover kunnen komen om oude schoenen weg te werpen lang voor men nieuwe heeft. En dat is heel dwaas. Laten wij liever zien, hoe in het be staande systeem de scherpe en pijnlijke kanten zooveel mogelijk afgeslepen kun nen worden. Dat is heel wat vruchtbaar der werk dan zeepbellen blazen. J. H. DE GEMEENTEN EN DE ZORG VOOR DE WERKLOOZEN. Op aanstichting van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is te 's Graven- hage een vergadering gehouden van een groot aantal vertegenwoordigers van ge meentebesturen. Doel van de bijeenkomst was, nader onder oogen te zien de ern stige financieels en technische moeilijk heden, welke de gemeenten ondervinden bij het treffen van maatregelen tot het verleenen van steun en het verschaffen van passenden arbeid aan ten gevolge van de huidige economische crisis door werk loosheid getroffenen. De werkloosheid heeft een omvang aangenomen en dreigt dit in den komenden winter nog sterker te doen welke het, naar men meent, onafwijsbaar maakt, dit vraagstuk niet langer te zien als een zuiver plaatse lijke aangelegenheid, maar als een vraag stuk van nationaal belang. In dezen gedachtengang, die algemeen werd gedeeld, werd de mate, waarin de regeering zich aan deze zaken gelegen laat liggen, nader onder de oogen gezien. Hier bij kwamen uit de vergadering van ver schillende zijden de blijken, dat op dit oogenblik van rijkswege nog geen enkele financieels bijdrage in de kosten van de steunregelingen was verleend, ondanks het feit, dat de circulaire van 7 Januari j.l. deze reeds in uitzicht stelde. Voorts bleken de bedragen, welke gemeenten be reids aan de steunregelingen hadden ten koste moeten leggen, volgens normen door de regeering voorgeschreven, zóó uiter mate hoog te zijn, dat de rijksbijdragen, voor zoover deze op dit oogenblik mogen worden verwacht, niet voldoende tot uit drukking brengen, dat het hier gaat om een landsbelang. In de vergadering werden voorts ver schillende mededeelingen gedaan in zake de wijze, waarop de bemoeiing van regee- ringswege met de door gemeenten ge troffen of te treffen voorzieningen is ge organiseerd. woede van hun vijanden zullen worden overgeleverd," zei Flavia met een diepe zucht. „Heeft Flaminius je dat verteld?" vroeg Sisidona. „Ja, de joden moeten hun zin hebben, hoe het ook ga," en Flavia trok uit haar breede geborduurde gordel een rolletje perkament. „Dit zijn de boodschappen, die God zelf bij monde van Johannes zonid aan Lydia en Mysia en onze broeders in Philadelphia zullen ze van noode hebben. Luister Sisidona. „Omdat gij het woord Mijner lijdzaamheid bewaard hebt, zal Ik u ook bewaren uit de ure der verzoeking, die voor de geheele wereld komen zal om te verzoeken, die op de aarde wonen." Ja, de Heer zal hen bewaren, ofschoon de Romeinen hen overgeven aan de woede der joden," zei ze, terwijl ze haar kostbaar manuscript weer weg borg en bedacht, hoe dikwijls ze de waarheid dezer belofte gedurende de laatste twaalf maanden aan de werkelijkheid had leeren toetsen. HOOFDSTUK XV. Te Pergamos. De reis van Philadelphia naar Perga mos duurde verscheidene weken, want meer dan eens hielden de reizigers ver scheidene dagen in het een of ander vlek Geconstateerd moest worden, dat van een centrale bemoeiing, welke zich be weegt langs te voren vastgestelde hoofd lijnen, geen sprake is. De regeering beoor deelt elke plaatselijke regeling als een op zichzelf staand geval, alle daarbij opko mende vragen worden als op zichzelf staande vragen behandeld. De gevolgen van zulk een beleid bevredigen de ge meenten niet; het leidt tot verschillende wijzen van behandeling in overigens ge heel overeenkomstige gevallen. De nood zakelijkheid werd dan ook gevoeld van een betere organisatie. Om daarin te voor zien zou het op hoogen prijs worden ge steld, indien er een instantie in het leven werd geroepen, waarin men tot gemeen schappelijke beraadslaging te zamen zou komen, althans een vertegenwoordiging van de zijde der regeering en een verte genwoordiging van de zijde der gemeen ten. Zulk een instantie bestaat reeds lang met betrekking tot de werkloosheidsverze kering, n.l. in den vorm van de rijkscom missie van advies voor de werkloosheids verzekering. Besloten werd, den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw om een bijzondere audiëntie te verzoeken, op welke audiëntie een afvaardiging van de commissie van advies voor werkloosheid der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten den minister van de gevoelens der gemeenten zal in kennis stellen. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". DE STAKING bij de N.S.F. ver traagt niet de aflevering van de Hilver sum 5, het nieuwe N.S.F.-toestel. Hoofd agent: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Overgeplaatst naar Terneuzen de marechaussee Francke en in diens plaats naar Sluis overgeplaatst de marechaussee Joziasse van Breskens. Verplaatst/ van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Hansweert naar dat te Goes de adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst A. Oudeman. Bevorderd tot kantoorbediende bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J. Belderok, ten post:-, telegraaf- en tele- foonkantore te Middelburg, thans in dienst als leerling kantoorbediende op voet van kantoorbediende. Middelburg. Hedenavond van 10 tot 11 uur zal ons stadhuis weer in een zee van licht baden, daar Vreemdelingenverkeer als slot van dit seizoen nog een belichting doet plaats hebben, zulks ter eere der al gemeens vergadering van den Nederland- schen Protestantenbond, en het zestig ja rig bestaan der afdeeling Middelburg. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin adressante herin nert aan een schrijven harerzijds van 30 September 1930, waarin verzocht werd het daarheen te leiden, dat in 1931 ein delijk met de zoo hoog noodige verbete ring van het landverkeer over het ka naal door Walcheren te Middelburg, een aanvang zou worden gemaakt. Wel leg de de Minister toen bij de bespreking in de Tweede Kamer de verklaring af, dat deze zaak zijn volle belangstelling had en zegde hij toe, dat hij haar uitvoering zou bespoedigen en zou trachten de gelden be schikbaar te krijgen, doch nu zijn zelfs op de ontwerp-Watersfaatsbegrooting 1932 nog geen gelden voor de nieuwe brug uitgetrokken, wat adressante een (zeer groote teleurstelling noemt. Zij dringt dan ook nog met meer kracht dan het vorig jaar bij de Tweede Kamer aan om deze zaak bij de behandeling der Wa^ GEWELDIG wat een mooie zware fiets- jekker en dan voor slechts 11. Warm, gekleed en degelijk zijn dit jaar onze fiets jekkers. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, Middelburg (Adv.) halt, want Flaminius was ernstig ziek ge worden, kort nadat ze Philadelphia ver laten hadden; maar hij wilde niet, dat er een heelmeester gehaald zou worden. De god van de geneeskunde, Aesculapius, zou hem zijn gezondheid weergeven, zoodra hij den tempel kon bereiken, zei hij en hoe ook Flavia smeekte voor dien tijd me dische hulp in te roepen, hij bleef bij zijn weigering. Een pqar maal vreesde zijn vrouw, dat hij de reis niet zou kunnen volbrengen. Pijnlijk als het haar aan deed, dat haar man genezing verwachtte van een priester van Apollo, voelde ze zich toch dankbaar gestemd, toen einde lijk de hooge kegelvormige berg in zicht kwam, waar Pergamos zijn naam aan ontleende. Met vernieuwden moed ging 't voorwaarts en eenige uren later bevon den ze zich in de prachtige vallei, waar zich talrijke tempels verhieven, gewijd aan Apollo en Jupiter, Diana en Venus, en aan de, daar het meest vereerde, god heid Aesculapius, met zijn bekende met gezel, een groote slang, die, naar men be weerde, hem de heelkunde geleerd had. Anders dan Ephesus of Philadelphia was Pergamos eer aantrekkelijk door na tuurlijke ligging dan door aanleg. De ver sterkte heuvels werden omgeven door boschpartijen van de meest uitgezochte en schoonste boomen, in welker schaduw beelden en altaren van iedere Grieksche terstaatsbegrooting tot een onderwerp van bespreking te maken en den minister er toe te brengen alsnog de noodige gelden voor het beoogde doel op de begrooting uit te trekken. Vlissingen. Zooals bekend heeft op Za terdag 15 Aug. aan boord van de mail boot Oranje Nassau van de Kon. Mij. Zeeland te Vlissingen een ontploffing plaats gehad in de machinekamer, waarbij een 64-jarige stoker het leven liet. Zoo als te begrijpen is had de machine ook veel schade bekomen, en dat deze van be teekenis was, blijkt wel daaruit, dat! de boot nu eerst nadat zij 9 weken aan de werf der Kon. Mij. De Schelde heeft ge legen, in ^dienst kan worden genomen. Zoolang hebben de beide andere booten de „Prinses Juliana" en de „Mecklen burg" onophoudelijk heen en weer moeten varen. ferseke We vernemen dat het be stuur van het Centraal Oesterbureau ver leden week in Den Haag een conferen tie heeft gehad inzake het bewuste ka naalplan (AntwerpenRijn) door de Oosterschelde. Bij deze besprekingen is gebleken dat het ontwerp Konijnenburg zoodanig zal kunnen gewijzigd worden dat het geen nadeelige gevolgen meer zal hebben voor de oestercultuur. Men denkt zich den aanleg geheel boven langs de slikken bij Woensdrecht tot Bergen op Zoom en verder vermoedelijk langs Halsteren naar Dintelsas. Dus zal het ook buiten de Eendracht vallen. Oudelande. Door den heer P. A. Hen driks, gemeenteveldwachter te Oudelan de, is tegen 15 Januari 1932 ontslag aan gevraagd. De heer Hendriks heeft deze gemeente 32 Yt jaar als zoodanig gediend. Baarland. Aan het electrisch net zijn thans 60,9 pet. van de aansluitbare per— ceelen in deze gemeente aangesloten. De directie der P. Z. E. M. heeft daar door het tarief voor licht voor 1931 vast gesteld op 41 cent per K.W.U. Poortvliet. Er zullen pogingen in het werk gesteld worden om plm. 100 meter schor in „de Pluimpot" door te graven teneinde een betere vaargeul te verkrij gen. Het ligt in de bedoeling dat dit werk door werkloozen zal worden gedaan. Wissenkerke. Maandag vergaderde de gemeenteraad. Ingekomen 'n schrijven van Ged. Staten, dat afwijzend is beschikt op het beroep van de Chr. School te Kam perland betreffende de tegels voor de speelplaats. Verder een schrijven van bo venbedoeld schoolbestuur, dat het tot de overtuiging is gekomen, dat, gezien de tijdsomstandigheden het minder kan en aizoo niet in beroep zal gaan bij de Kroon. Alles voor kennisgeving aangeno men. Van den Minister van Arbeid een cir culaire, wijzende op de bevoegdheid van het gemeentebestuur, om binnen het raam van de winkelsluitingswet verordeningen in het leven te roepen, betreffende het sluiten van winkels voor een gedeelte van den dag. Waar het hier betreft winkels met personeel, wordt een dergelijke ver ordening voor hier niet noodig geacht. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken een kennisgeving, dat in de door hem goedgekeurde werkverschaffing 25 pet wordt bijgedragen. Aan dhr L. J. v. d. Ende, hoofd der O. L. school te Geers- dijk werd eervol ontslag verleend wegens benoeming als zoodanig te Kats. De aanvraag om een bijdrage voor de lite— rair-economische afdeeling der R. H. B. S. te Goes werd voorloopig voor kennis geving aangenomen, aangezien er uit deze gemeente niet aan deel wordt ge nomen. Van de coöperatieve suikerfabrieken was een verzoek ingekomen om verlaging van haven- en liggelden. B. en W. stellen voor, om hierop afwijzend te beschikken, gezien de mindere ontvangst en de te ver wachten kosten aan den haven. Dhr Kra mer was voor verlaging van haven en liggelden, dhr de Looff voor verlaging van havengeld. Zonder stemming werd echter het voorstel van B. en W. aange nomen. Verzoek van Jacobus de Waard, om vergoeding krachtens art. 13 der L. O. wet 1920 voor zijn drie schoolgaande kin deren werd ingewilligd ten bedrage van f 25 per jaar en per kind, daar de afstand naar de 0. L. school te Kamperland meer en Romeinsche godheid een plaats von den. Hier was het altijd een vertier van menschen, die evenals Flaminius herstel van gezondheid zochten, die, naar ze meenden, alleen de zoon van Apollo hen kon schenken. Vergezeld van twee van zijn vertrouwde slaven ging Flaminius reeds den zelfden dag van zijn aankomst naar den tempel van Aesculapius om dezen te aanbidden en zich te onderwerpen aan den ingewikkelden ritus, daarbij voorgeschre ven; hij besloot in het heilig verblijf te overnachten, daar hij vernam, dat het ge neesmiddel voor zijn kwaal hem alleen geschonken kon worden in de geheiligde schaduw van den tempel gedurende de uren van den nacht. Flavia was hiervan niet op de hoogte, toen hij vertrok, en daarom zond hij een van zijn slaven om haar te melden, dat hij in den tempel zou slapen om „den god, die heil brengt" (heil heling) nabij te zijn en dat hij den volgenden morgen vroeg zou terugkeeren. Flavia zat met haar kinderen bij haar zuster, toen de boodschapper zich meldde en zij kon een gebaar van afschuw niet onderdrukken bij het hooren van dezen naam in dit verband. „De god, die heil brengt!" herhaalde zij. „Sisidona, laat ons hedennacht bid den, dat de ware Heiland zich aan den edelen Flaminius zal openbaren." En zoo Getrouwd: L. OGAR. B. ITS. De heer en mevr. L. OGARB. ITS be tuigen hun hartelijken dank voor het ver trouwen, dat men bij hoest en verkoud heid in hen stelt. Groene Kruis, November 1931. (Adv.) dan 4 K.M. is. Eenzelfde verzoek van zijn buurman, Cornelis van der Moere, voor twee kinderen werd niet ingewilligd, om dat de afstand naar de Ghr. School te Kamperland minder dan 4 K.M. is. Op verzoek der café-houders werd de perso- neele belasting op biljarten met aigem. stemmen verlaagd van f 40 op f 20. De voorzitter zegt, dat voor verschillende posten tezamen een geldleening moet wor den aangegaan, groot f 18.000. B. en W. stellen voor om een inschrijving hierop voor de ingezetenen open te stellen voor 4^ pet. Aldus besloten. Bij de rondvraag vraagt dhr Kramer naar de mogelijkheid aan het bestuur der posterijen te vragen verandering in de voorzitter zegt: door de posterijen is om- nu bestaande bestellingen. De post, die om 4.30 uur te Kamperland aan komt, blijft liggen tot 7.30 uur en dan beginnen de menschen al naar bed te gaan! De trent deze regeling de meening van den gemeenteraad gevraagd. Niemand dacht toen aan het vroeg naar bed gaan. Spr. geeft dhr Kramer in overweging te Kam perland gezamenlijk een adres aan het bestuur der posterijen te richten. Dhr van Halst zegt, dat hij en vele anderen het juist aangenaam vinden, des avonds de courant te ontvangen, die anders 's mor gens komt. Dhr Balkenende vraagt: wan neer zou de Kamperlandsche dijk elec- triciteit krijgen? De winter staat voor de deur en er is nog geen aansluiting. De voorzitter zegt geschreven te hebben aan de P. Z. E. M. Deze antwoordt het zóó druk te hebben in de kommen der ge meenten, dat er nog geen tijd gevonden kan worden om de groepen aan te slui ten. De voorzitter zegt toe nogmaals te zullen correspondeeren met de P. Z. E. M. Dhr van Halst vraagt, gezien het mooie resultaat bij de oefening met de brand spuit door het vaste personeel, of het ook niet wenschelijk was een dergelijke oefe ning met het reserve-personeel te houden. De voorzitter zegt, dat dit ter gelegener tijd zal gebeuren. Daarna sluiting. Colijnsplaat. Gistermiddag vergaderde de Gemeenteraad. Voorzitter: de burge meester. Afwezig dhr Dees. Ingekomen is een mededeeling van het Burg. Armbe stuur, dat tot voorzitter is benoemd dhr P. A. van der Weele. Op het verzoek van dhr A. de Wit e.a. en dhr Th. J. J. Geel hoed om vergoeding reiskosten naar den Wieringermeerpolder, werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt met 5 van de 6 stemmen. Het verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, om subsidie voor de bewaarschool werd thans voor de tweede maal besproken. B. en W. stellen voor in de eerste plaats te wijzen op de noodzakelijkheid van betere reor ganisatie der financiën, en in de tweede plaats, dat er gewerkt zal worden om door middel van donateurs en begunstigers zoo veel mogelijk de kosten te dekken. Is dit geschied, dan wil de Raad subsidi eeren overwegen, daar de bewaarschool volgens haar inzien een belangrijke plaats inneemt. Het verzoek van de landbouw- vereeniging „Unitas" om verbetering afrit haven en verlaging havengelden, werd om financiëele redenen met 5 van de 6 stemmen afgewezen. Nu volgt de behandeling van de begroo ting 1932. Besloten werd om bij Ged. Staten aan te kloppen, om ook de gemeente-ambtena ren, gezien de tijdsomstandigheden, ge lijk te stellen met de rijksambtenaren, wat betreft salarisverlaging. De opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting moeten op hetzelf de peil blijven, wegens in de toekomst verminderde ontvangsten en grooter uit gaaf aan werkloosheidsbestrijding. De posten werkverschaffing en steun bedra gen resp. f 2000 aan werkverschaffing en f 400 aan de steunkas. De begrooting be droeg in ontvangst en uitgaaf f 59.489,69. Zij werd met algem. st. aangenomen. geschiedde het, dat, terwijl laatstgenoem de in de gewijde schaduw van Aescula pius en zijn slang lag te slapen, Flavia in gedurig gebed verzonken, God smeekte om haar verblinden echtgenoot de oogen te openen. In tegenstelling met vele van zijn tijd- genooten, die eigenlijk in niets geloofden en die hun godsdienstplichten vervulden, omdat het nu eenmaal de gewoonte was en een middel om de arme onwetende menigte te onderdrukken, was Flaminius een trouw en toegwijd dienaar van de Olympische Goden; hij was dan ook tot in het diepst van zijn wezen teleur gesteld, toen hij den volgenden morgen, na een diepen slaap van zijn leger verrees en bevond, dat de nacht geen herstel van gezondheid had gebracht. Het schoot hem echter te binnen, dat het geneesmiddel hem door de godheid zelve moest wor den overhandigd en hij trachtte zich in herinnering te brengen, of Aesculapius zich ook in eenigerlei vorm aan hem had vertoond. Doch niets van dat alles. Geen droomen hadden zijn slaap ver stoord; terneergedrukt was hij op het punt den tempel te verlaten, toen een Ro- meinsch priester hem naderde en vrien delijk naar den toestand van zijn gezond heid informeerde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5