46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-M(j „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Lahor" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; P«ijr 3 maanden, franco nar past. Losse nummers r 10.05 Prijs der AdvertentiOn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Het Kapitalisme de schuldige? De vorige week heeft de heer Van den Tempel in de Tweede Kamer geïnterpel leerd de behandeling van dit onder werp wordt vandaag voortgezet over maatregelen ter verbetering van de econo mische crisis. Daarbij werd uit den aard der zaak ook gesproken over de oorzaak van de cri sis en zooals men van een goed Soc. Democraat verwachten mag „het kapi talisme" en „het kapitalistische stelsel" werd daarvoor verantwoordelijk gesteld. Het onhoudbare van deze redeneering werd door den heer Schouten helder in het licht gesteld. Na er op gewezen te hebben, dat deze crisis niets te maken heeft met perio dieke conjunctuurinzinkingen, maar dat de groote oorzaak te zoeken is in de ver nieling welke op groote schaal gedurende de oorlogsjaren heeft plaats gehad en in de na-oorlogsche internationale politiek, welke niet bereid is geweest zich die ver nietiging te realiseeren, kwam de heer Schouten tot wat gezegd was over „het kapitalistische systeem". Er is bijna geen onderwerp waarover in socialistischen kring meer gesproken wordt. Maar zoo betoogde de heer Schouten er is in dien kring volstrekt geen over eenstemming omtrent „de zonden van het kapitalisme". „Naarmate de sociaal-democraten dich ter bij de werkelijkheid komen te staan in dezen zin, dat zij met verantwoordelijke taken op politiek en sociaal-politiek worden belast, worden zij verplicht meer door te dringen in die werkelijkheid en haar beteekenis en moeten zij heel dikwijls loslaten hetgeen zij vroeger op algemeene theoretische gronden hebben geponeerd. De studie, ook in die kringen, leidt er toe, dat1 men met meer ootmoedigheid over deze vragen en vraagstukken moest gaan spreken. Zoo heeft men bijv. jaren lang van sociaal-democratische zijde de gedachte gepropageerd, dat elke oorlog veroorzaakt wordt door „het kapitalisme". In breede kringen heeft men de gedachte gewekt, dat de groote oorlog, 1 Augustus 1914 uitgebroken, de wrange vrucht' was van „het kapitalistische stelsel", maar zijn er niet allerlei kopstukken in de inter nationale sociaal-democratie, die den moed niet meer hebben om die stelling uit te spreken? Heeft de heer Wibaut niet sinds lang reeds meer dan eenmaal moe ten erkennen, dat! als men de zaak zoo stelt, dat de Oorlog een verschijnsel is van „het kapitalisme", een wrange vrucht van „het kapitalistische systeem", men die zaak in elk geval veel te eenvoudig formuleert, want dat er in dat „kapitalisme", in dat „kapitalistische systeem" ten minste even sterke factoren werken tegen den oorlog als er vóór? Ik druk mij nog zeer mild uit; ik wil den heer Wibaut in zijn beschouwingen en in zijn houding te dezer zake niet naar ons toe trekken; ik houd liefst, wat dat betreft, nog wat te onzen gunste over. En zoo staat het niet alleen met betrek king tot de beteekenis van „het kapita lisme" voor het ontstaan van oorlogen, maar tfen aanzien van vele fundamenteele vraagstukken, Welke in onze moderne maatschappij en in de tegenwoordige we reld leven. Bij mij is, ik spreek dat eenvoudig uit, geen geloof aanwezig in het bestaan van een „kapitalstsch systeem", van „het ka pitalisme", zooals dat van sociaal-demo cratische zijd® meer in het bijzonder wordt gesteld. De huidige maatschappij heeft \zich ontwikkeld op haar grondslagen, welke niet door menschen zijn gelegd. Zij is de resultante van een historisch groei proces, waarin zich wording en verwor ding, normale groei en woekergroei heb ben geopenbaard. De taak bestaat nu hierin: wat scheef gegroeid is, weer recht te zetten, den groei in de goede richting te leiden, de verwording te overwinnen. In het ver richten van die taak heeft de Overheid ook een speciale plaats; ten aanzien van dat werk,dat door menschen geschieden moet, heeft zij een bijzondere roeping, liggende op haar eigen terrein. Maar een en ander wil tevens zeggen, dat de hui dige maatschappij niet is het product van e9n systeem, dat op en in haar is toegepast geworden door de dusgenaamde kapitalistische klasse." Het socialistische recept niet deug* delijk. De heer v. d. Tempel heeft niet alleen het kapitalisme aangewezen als de oor zaak van de crisis, maar hij heeft ook een algemeene oplossing gegeven, n.l. de Planwirtschaft, d.w.z. een plan matige regeling der productie. Dat is een groot woord waarmee veel geschermd wordt en daarom loont het wel de moeite te luisteren naar wat de heer Schouten daarover heeft gezegd. Heeft dit woord, deze leuze, eenige be teekenis voor de oplossing van de crisis? Op den voorgrond wordt steeds gesteld dat die Planwirtschaft internatio- n a a 1 tot stand moet worden gebracht. En dan niet door den Volkenbond en zijn organen die deugt naar de heer Wibaut meende voor dit werk niet maar door de internationale sociaal-de mocratie en het Intern. Verb, van Vak- vereenigingen. „Dat doet, aldus dhr Schouten, reeds niet veel goeds verwachten. De geschie denis is op dit gebied leerzaam, ook 'die van de jaren na den oorlog. Op het oogen- blik denk ik er aan, dat ik geloof, dat het was in 1919 een van de thans reeds overleden leden der sociaal-democratische Kamerfractie hier in de Kamer stond en zeide: Wat, wilt gij zeggen, dat er geen oplossing is? Hier heb ik zei en hij ver toonde een aantal papieren, welke ter griffie zouden worden gedeponeerd, op dat men kennis zou kunnen nemen van de concrete uitwerking der socialisatiege- dachte voor het bedrijfsleven in Oosten rijk. Daar is het mee begonnen, om mij nu maar te bepalen tot de na-oorlogsche pe riode, en ieder onzer weet hoe zich dat alles verder ontwikkeld heeft. Men kwam van beloften tot het terugnemen van die beloften en het in de plaats daarvan stel len van een nieuwe belofte; men kwam tot het terugnemen van die nieuwe be lofte en het weer in de plaats daarvan geven van een nieuwere belofte. Tel kens heeft men moeten los laten wat men verdedigd had, heeft men moeten erkennen, dat al zou men hetgeen verdedigd was, theore tisch overeind kunnen houden, er geen mogelijkheid tot verwezenlijking daarvan in de werkelijkheid zou zijn geweest of zou zijn. Zoo is het gegaan met de geheele socialisatie en met alle pogingen, welke zijn aangewend om in het eene of andere onderdeel van het economisch leven de socialisatie toe te passen." Maar aangenomen dat men een derge lijk plan aan iemand, wie dan ook, zou kunnen toevertrouwen, hoe zou men dan de noodige medewerking kunnen krijgen? „Die medewerking is b.v. noodig van Rusland, van Japan, van China en van Britsch-Indië. Is er één, die op het oogen- blik durft aannemen, dat men in een reeks van jaren zou kunnen tot stand brengen de bereidheid bij die Staten en volkeren om medewerking te verleenen voor de uit voering van een dergelijke Planwirt schaft? Er gaan volksverhuizingen op groote schaal mee gepaard, er moeten ge weldige veranderingen in de productie voor worden tot stand gebracht, verplaat sing van geheele productietakken van het eene land naar het andere zullen het ge volg van een dergelijke Planwirtschaft zijn, enz." De pogingen die aangewend zijn om voor een bepaald punt n.l. de tarieven een dragelijke oplossing te vinden leert reeds afdoende dat die medewerking niet te krij gen is. Maar al zou het mogelijk zijn, dan be staan er nog overwegende bezwaren. „Internationale Planwirtschaft betee- kent een concentratie van macht, welke er nog nimmer in de wereld is geweest. Elke belangrijke concentratie van macht brengt met zich gevaren en bezwaren, maar deze alles beheerschende macht zou in geen geval aanvaard kunnen worden zonder hechte waarborgen tegen machts misbruik, en deze zijn niet te geven, niet te ontwerpen. Een ander gevaar of bezwaar is, dat een dergelijke concentratie, wanneer zij fouten maakt, aan het leven nog veel meer kwaad doet dan het ondervindt bij den te- genwoordigen gang van zaken van de fouten, welke worden gemaakt." Terecht concludeerde de heer Schouten, dat de internationale Planwirtschaft niet mogelijk is en dat wij, als ze mogelijk zou zijn, ze toch niet zouden kunnen aanvaar den. Het socialistische recept is van geen practische beteekenis. Laat Japan zijn oppositie varen? In officieele kringen te Tokio is men van meening, dat wel beschouwd een breuk met den Volkenbond waarschijnlijk niet noodig zal zijn en een openhartige en vriendschappelijke bespreking met Washington zal leiden tot een gunstige wending in de stemming hier en de aan vankelijke vrees grootendeels zal wegne men, dat de Vereenigde Staten door zich bij den Volkenbond aan te sluiten, de be doeling hadden pressie op Japan uit te oefenen. In officieele kringen koestert men de hoop dat de Volkenbond begint in te zien, dat elke poging tot dwang niet het gewenschte resultaat zou hebben. Japan is volgens sommige waarnemers eveneens van meening, dat de regeering te Nanking heen en weer slingert en dat de regeering die haar weldra opvolgt ver tegenwoordigers v.an Kanton zal bevat ten, die meer bereid zijn te erkennen dat Japan waarachtig grieven heeft wat Mantsjoerije betreft, en dientengevolge meer geneigd zouden zijn, rechtstreeksche onderhandelingen te beginnen tot het ver krijgen van een stevige regeling van Uit Washington wordt gemeld: Japan heeft zijn oppositie tegen de deelneming van de Vereenigde Staten aan de beraad slagingen van den Volkenbond betreffende de Mantsjoerijsche quaestie opgegeven. Te Genève maakt men echter geen vor deringen. De Japansche delegatie schijnt nog steeds een weinig-tegemoetkomende houding in te nemen. Briand heeft een onderhoud met Josjisjawa en met dr Sze gehad, doch van het resultaat ervan is niets bekend geworden. Maar het feit, dat geen nieuwe raadszitting is bijeengeroe pen wijst erop, dat in de onderhandelin gen nog niet veel vooruitgang is ingetre den. Men heeft nog altijd hoop, dat vóór het einde van de week een oplossing ge vonden zal worden. Heel veel nader schijnt men gisteren echter niet te zijn ge komen. Een uitdaging aan Engelsche fabrikanten. Sir Edward Hylton Young, de Engel sche minister voor overzeeschen handel, heeft gisteren te Londen een eenigszins merkwaardige tentoonstelling geopend, die als „uitdaging" aan de Engelsche fa brikanten bedoeld is. Zij is n.l. georgani seerd door de vereeniging van winkeliers en bevat ruim 2500 verschillende artike len, die alle in het buitenland gemaakt zijn. Engelsche goederen zijn niet aanwe zig. De artikelen omvatten linnen en ka toenen stoffen, mantels en damesconfec- tie, lederwaren, glaswerk, speelgoed, pa pier- en drukwerk, enz. In zijn antwoord op de openingsrede van den minister zeide Marquess, de voor zitter van den Bond van winkeliersver- eenigingen, dat het Engelsche publiek in het algemeen den laatsten tijd wel van zijn voorliefde voor buitenlandsehe goede ren en producten teruggekomen was, maar het kon niet uitsluitend Engelsche goede ren koopen, omdat die er eenvoudig niet waren. Spr. hoopte, dat deze tentoonstel ling de Engelsche fabrikanten aan het werk zou zetten om de tentoongestelde ar tikelen tegen dezelfde prijzen en van de zelfde kwaliteiten ook in Engeland te ver vaardigen, wat z.i. met een beetje inspan ning en aanpassingsvermogen best zou gaan. Er zouden dan nog altijd genoeg artikelen overblijven, die het buitenland door bijzondere omstandigheden goedkoo- per kan leveren, maar van alles wat hier te zien was, bezat Engeland of zijn domi nions de grondstoffen. De provincie Antwerpen slecht bij kas. In de zitting van den raad der provin cie Antwerpen zijn de beraadslagingen over de begrooting plotseling gestaakt, omdat men ter elfder ure tot de ontdek king was gekomen, dat men met de ge deeltelijk afgewerkte begrooting niet ver der kon gaan. De financieele toestand der provincie schijnt zoo slecht, dat Gedep. Staten te midden van de begrootingsbehandeling het noodig hebben geoordeeld, met andere cijfers voor den dag te komen. De kas der provincie Antwerpen heeft het zwaar te verantwoorden door de uit- keeringen aan de werkloozen. Meer dan 36 pet. van het totaal der werkloosheid in België valt ten laste van de provincie Ant werpen. Dit is een der redenen, waarom de kas thans ledig is. Om aan deze uitgaven voor dit be- grootingsjaar het hoofd te kunnen bieden, had het provinciaal bestuur voorgesteld, een leening te sluiten van 20 millioen francs. Het gemeente-crediet heeft echter laten weten, dat het geen leeningen meer kan toestaan, wijl zijn kas ook al ledig is. De banken van Antwerpen weigeren even eens een leening toe te staan, omdat zij de politiek der provincie niet goedkeuren. Daar het provinciaal bestuur dus overal tevergeefs had aangeklopt, zag het zich genoodzaakt plotseling zijn begrooting te staken, ten einde haar nog te kunnen om werken en tal van credieten, waarvan er reeds waren toegestaan, te schrappen, om zoodoende de millioenen voor de steungel den der werkloozen te vinden. De mijnramp te Westfaien. Hoewel er toch negen dooden te betreu ren zijn, is de ramp in de mijn Mont Ge- nis gelukkig minder ernstig dan eerst werd vermoed. Twee uur na de ramp was verder gevaar geweken.De 27 gewonden die voornamelijk brandwonden hebben opge- loopen, zijn ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis te Börningen; vier of vijf bevinden zich in levensgevaar. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat de ontploffing door grauwvuur is veroorzaakt. Complot tegen Japansche regeering? Naar uit Tokio gemeld wordt, zou er een complot tegen de Japansche regeering ontdekt zijn. De bedoeling hiervan zou ge weest zijn de tegenwoordige regeering, welker houding in het Chineest-h-Ja- pansch conflict voor te zwak wordt ge houden, door een militaire dictatuur te vervangen. Men beweert, dat vijf in dit complot ge wikkelde officieren op bevel van den mi nister van oorlog in hechtenis zouden zijn genomen. Het Japansche ministerie spreekt ten stelligste het gerucht tegen, dat er een complot zou ontdekt zijn ten doel hebbend een militaire dictatuur of een staatsgreep. Weliswaar zijn tien officieren in hech tenis genomen, onder verdenking het plan te hebben opgevat tot gewelddaden over te gaan, teneinde aldus hun verontwaar diging te toonen over den huidigen toe stand in Mandsjoerije. Herdenking Amerika's vrijheidskrijg. Deze week zullen in Yorktown feeste lijkheden plaats hebben, naar aanleiding van de 150ste herdenking van den dag, waarop het Britsche leger zich aan Was hington overgaf, waarmede de vrijheids oorlog ten< gunste van de jongste Ameri- kaansche republiek was beëindigd. De Duitsche gezant zal als gast der Amerikaansche regeering aan de feeste lijkheden deelnemen. Frankrijk is officieel en wel als eeni ge buitenlandsehe natie door een groote delegatie vertegenwoordigd, welke Vrijdag onder leiding van maarschalk Pé- tain op twee kruisers is aangekomen. Donderdag zal in het Witte Huis een feestdiner plaats hebben, waaraan ook de Fransche premier Laval zal deelnemen. Deze komt just dien dag des middags in Washington aan en zal Vrijdags, Za terdags en Zondags met president Hoover en minister Stimson belangrijke bespre kingen houden. Stormachtige tooneelen bij het Calmette-proces te LUbeck. In het groote gymnastiek-gebouw van Lübeck, waar een gerechtzaal is ingericht, omdat de ruimte in het officieele gerechts gebouw te klein was, is nu reeds een week lang de behandeling gaande van het zgn. Calmette-proces. Als voornaamste verdachte staat daar terecht prof. Deycke, de leider van het algemeene ziekenhuis te Lübeck, maar verleden jaar 75 zuige lingen zijn overleden na toediening van het Calmette-serum tegen tuberculose. Het is de moeilijke taak van de rechters om uit de verhooren, die steeds weer het karakter kregen van een medisch de bat, die aanwijzingen te lichten, die ten slotte moetien leiden tot het rechterlijk vonnis. De zeer ingewikkelde zaak is ech ter in den loop der behandeling heel wat duidelijker geworden voor de aanwezige Binnenland. De gemeenten en de werkloozenzorg. Buitenland. Een complot tegen de Japansche regee ring? Winterweer op den Balkan. De houding van Japan wat gewijzigd? Het Calmette-proces te Lübeck. juristen, zij het dan na verscheidene stormachtige tooneelen, die zich ter zit ting hebben afgespeeld. Dr Deycke ontkent ten stelligste, het Calmette-serum naar eigen meening ge wijzigd te hebben door het! met virulente bacillen te vermengen. Intusschen hebben de advocaten van de mede-verdachten alle schuld op Dr Deyc ke geschoven en de nalatigheid en slordig heid met praeparaten, die deze mede verdachten was tien laste gelegd, ver bloemd. Vanzelfsprekend gaf dit aanlei ding tot 'n hevig debat, dat zóó hoog liep, dat de zitting Zaterdag moest worden ge schorst, na een treffende verklaring van den president der rechtbank, dat, wanneer de verdachten werkelijk zoo hoogstaande mannen der wetenschap waren, als zij voorgaven te zijn, zij niet zouden trachten elkaar zoo zwart mogelijk te maken, maar eerder zouden bekennen, dat zij gedwaald hadden. Deze rede heeft blijkbaar dien gewensch- fcen indruk gemaakt. Toen ten minste gisteren de zitting weer geopend werd, verhief prof. Deycke zich en zeide: „Ik heb iets belangrijks te zeggen. Ik wensch hier te verklaren, dat ik bij de proeven met het Calmette-serum den in druk had, dat de behandeling niet alleen onschadelijk, maar ook doeltreffend was. Ik heb daarmee ongelijk gehad. Mijn dwa ling was echter een wetenschappelijke dwaling. Meent de rechtbank, dat zij mij op grondl van een wetenschappelijke dwa ling moet veroordeelen, welnu, dan ben ik bereid, de verantwoordelijkheid voor die dwaling te dragen. En die zal ik ge heel alleen dragen, dus verzoek ik, de an dere verdachten voor onschuldig te ver klaren." Minister Thomas het spreken belet. Zondag zou minister Thomas te Liver pool het woord voeren ten behoeve van den nationalen Labour-candidaat Derwent Hall Caine voor het district Everton van die stad, doch men liet hem niet aan het woord komen. Tien minuten lang stond Thomas glimlachend tegenover een jou- wtende, sissende en schreeuwende me nigte. Van alle kanten werd „verrader" en „draaier" geroepen. Driemaal trachtte hij te spreken, doch het geluid van zijn stem ging in het lawaai verloren. Toen gaven degenen, die de vergadering had den belegd, het maar op. Winterweer op den Balkan. Sedert verscheidene dagen heerscht bo ven de Adriatische Zee een hevige storm. Tot dusverre zijn 7 visschersschepen ge zonken en 23 personen omgekomen. De te hulp uitgezonden schepen moch ten er niet in slagen schipbreukelingen te redden. In Kroatië, Bosnië en Zuid-Servië, is een weersverandering ingetreden, die sneeuwval met zich mede bracht. In Bosnië ligt de sneeuw op vele plaat sen een halve Meter hoog. Ook in Agram heeft het gesneeuwd. Het regelmatige spoorwegverkeer tus- schen Agram en Triest moest worden stopgezet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1